web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית ספרות פנטזיה

המקראה הגותית על פי אדגר אלן פו

במסגרת שיתוף הפעולה של "יקום תרבות " בעריכתי עם הוצאת בית אוצר, ועם העורכת הראשית רקפת א. ידידיה, ( שעימה פרסמנו מחדש חוברות מסדרת הבלש הפרטי "דוד תדהר " וראו על כך כאן ) המתמחה בספרות גותית ומפעילה את האתר iqassandra.com המוקדש לה (באנגלית)יצא לאור קובץ סיפורים עכשוויים בהשראת אדגר אלן פו וגם כולל מאמר שלי על חייו ויצירתו של פו.

לילה שחור אור לבן

והנה ההודעה הרשמית על הספר "לילה שחור אור לבן " כפי שנוסחה בידי רקפת ידידיה :

הספר מקבץ מבחר סיפורים שהתחרו בתחרויות סיפורים קצרים שערכה עמותת יקום תרבות ובמיוחד מתחרות סיפורים קצרים בהשראת סיפורי אדגר אלן פו למבוגרים.

הסיפורים, שנבחרו בקפידה על-ידי עורכת הספר רקפת א. ידידיה, מייצגים את כל הגוונים של הספרות הגותית, מהם סיפורים באווירה תקופתית או מיתית, ומהם סיפורים בעולמנו המודרני, מהם בעיר ומהם במדבר, בעולם המערבי או במזרח הרחוק. הם מכילים שלל מפלצות גותיות ידועות, כמו מומיות, זומבים מתפוררים, אנשי זאב, ערפדים בקריצה מודרנית, רוחות רפאים, וגופות מתקררות. וגם יכולות על טבעיות במסורת גיבורי העל… רק חתול שחור חסר.

כל סיפור כשלעצמו הוא עולם, וביחד אנו יוצאים למסע משרה אל שרה, מההבטחה האולטימטיבית אל הסוף הסופי בהחלט. האם זהו מסע אל עולם של מעבר, או שאלו הם ייצוגים של נבכי נפשנו, הניתנים להסבר פסיכולוגי מודרני? גם הדיון הזה מופיע במקראה.

לא כל סוגה ספרותית יכולה להתהדר, כמו הז’אנר הגותי, בהיסטוריה מיוחדת, שאינה מוגבלת לסוגה ספרותית, ואף לא לביטויים גותיים בתחומי אמנות אחרים כמו הארכיטקטורה הגותית, או אמנות הציור הגותית, אלא מתחברת אל החיים עצמם. עורך יקום תרבות, ד”ר אלי אשד, שמתמחה בין היתר באירועים היסטוריים שכאלו, בשיתוף רקפת א. ידידיה, מספקים בפינת ההיסטוריה במקראה שלפניכם, הצצה לאירוע מדהים, סיפורים גותיים על אודות יצורים חיים על הירח, שהתחזו לידיעות חדשותיות אמיתיות. על אף שהסיפורים הוכחו כתרמיות תוך זמן קצר, השפיעו על אמונות בקשר לירח במשך עשרות שנים, עד שהופרכו סופית עם הנחיתה של האדם על הירח. שתיים מהידיעות היו מאת אדגר אלן פו, ואחת מהן, אודות האנס פפאל, הייתה ההשראה למתיחה המפורסמת מכל – מתיחת הירח הגדולה משנת 1835.

( א.א. הערה: גירסה מקוצרת של מאמר זה תתפרסם בבלוג זה בהמשך)

לכל אלו הקדימה רקפת א. ידידיה מבוא, שמצד אחד מציג בקצרה את ההיסטוריה של הסוגה, את היצירות הבולטות בתחום, ואת החזון הפילוסופי שעמד מאחורי ספרות זו, ומצד שני מסביר את המאפיינים החשובים של הספרות הגותית תוך שהוא מדגים אותם על סיפורי אסופה זו. לכן, החוששים מספוילרים מתבקשים לקרוא את החלק במבוא העוסק ביצירות שבאסופה, רק לאחר שיקראו את היצירות עצמן.

הספר הוא הספר הראשון בסדרת מינרווה לספרות גותית של בית אוצר (על שם מינרווה פרס, הוצאה לאור בריטית מסוף המאה ה-18 שהוציאה לאור ספרי ספרות זולה גותית, שרובם מוזכרים בספרה של ג’יין אוסטין נורת’נגר אבי).

אנו מודים לכל המשתתפים באסופה: אסף שוכרי-כהן, דן בורנשטיין, יאיר הדס, אלמוג ניסים, מור משרקי, יורי מור, אסף לנדו, עמרי חולון, ונגה גולדמן.

ולכם אנו מאחלים קריאה מהנה ומרתקת.

הספר זמין כבר כעת בפורמט דיגיטלי, בעלות של 30 שקל:

מאתר בית אוצר

ומאתר ע-ברית

מומלץ מאוד.

אדגר אלן-פו

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eleven + 9 =