web analytics
קטגוריות
ריגול

ההפתעה : הגירסה המצרית לתבוסה המודיעינית הישראלית במלחמת יום כיפור

גירסתו של סוכן מצרי להצלחה המצרית בהפתעת מלחמת יום כיפור

לציון חמישים שנה למלחמת יום כיפור.

הנה פרקים שהופיעו בעיתונות הישראלית מספר נדיר מאוד שתורגם מערבית לעברית שבו איש מודיעין מצרי מספר על ההצלחות המצריות לאורך השנים במאבק כנגד ישראל ובראש ובראשונה על ההצלחה במלחמת יום כיפור.

 עבד אלחמיד,מאהר ( שם אולי בדוי של קצין מודיעין מצרי )   איך הפתענו את הישראלים :   סיפורי מרגלים ישראלים במצרים ומצריים בישראל

תרגום לעברית : סמדר פרי ; הקדמה: אריה חשביה  ערך אהרון בר,   תל-אביב :   תמוז, 1976

במקור המצרי :אל -מפג'אה -ההפתעה ( מאי 1974 )

al-Mufagahah

 Māhir ʻAbd alḤamīd ; ; 

المفاجأة

alMufagahah : dawr al-mukhabarat fiharb al-Sharq Al-Awsat.

ובו הוא כותב בלעג: "הישראלים היו עיוורים למה שמכינים להם מעבר לגבול".

הקטע הרלוונטי ביותר מספר: "בפרוץ המלחמה היו למצרים כתריסר סוכנים יהודים בישראל. אך רוב המידע הנוגע לחיל האוויר הגיע ממרגל אחד – אישה כבת 40, בדרגת רס"ר, שעבדה במטה חיל האוויר הישראלי. היא שירתה את המודיעין המצרי זמן רב ולבסוף הגיעה למצרים דרך קפריסין, כשבאמתחתה למעלה מ-4000 מסמכים. מניעיה היו פשוטים: היא בזה לאפלייתם של בני עדות המזרח בישראל. היא עצמה עלתה לישראל מעיראק, התקשרה ביוזמתה למודיעין המצרי והציעה את שירותיה. היא מתגוררת היום בשכונת אלזמאלק, הרובע המפואר ביותר בקהיר".

בהמשך הוא מספר על עוד סוכן שערב המלחמה הסתובב בבסיס רמת דוד, דיווח משם מידע שגוי עקב שימוש בצופן "מסובך מדי". "אינני יודע מהו הצופן החדש, אך ידוע לי כי האיש ממשיך בפעילותו בישראל עד היום"

יש עוד הרבה.

עטיפת הספר "ההפתעה " בערבית

אין לי פרטים על המחבר המצרי שלטענתו היה סוכן כפול או אף משולש של מצרים בישראל.

המתרגמת

סמדר פרי מומחית בעיתונות הישראלית לענייני הערבים. עבדה ככתבת לענייני ערבים בעיתון "על המשמר" ובשנות ה-80 עברה לשמש כתבת ופרשנית בעיתון "ידיעות אחרונות" תחילה ככתבת לענייני מצרים. .

היא תירגמה את "חאג'ה הדאיא" סיפור קצר בקובץ הסיפורים של הסופר ואיש הציבור המצרי מ 1935-    באשמורת אחרונה :   שנים עשר ספורים ועוד אחד /    תל-חי :   מכללת תל-חי,  וגש לקוראים על ידי מכללת תל חי לזכרו של חנן לפיד.  תשל"ח 1978.

היא פירסמה גם אחרית דבר לספרו של שר החוץ המצרי בוטרוס-ג'אלי, ( 1922-2016).    הדרך לשלום מקהיר לירושלים :   סיפורו של דיפלומט על המאבק לשלום במזרח התיכון /    תל אביב :   משכל,   1998.
‬כתוספת לפרקים שהופיעו בעיתונות הישראלית אני מביא תחילה את ההקדמות לספר : של העורך הישראלי אריה חשביה ושל המחבר איש המודיעין המצרי.

ההקדמה לספר

אפשר להגדיל עם העכבר.

פרקים מהספר ב"חותם" מוסף -על המשמר "

והנה גירסה אחרת של הפרק שהופיע במוסף "7 ימים " של ידיעות אחרונות .

ספר נוסף של אותו המחבר:

חמיד עבד אל מאהר מסמכי חמיד :סיפורו האוטנטי של קצין מודיעין מצרי /עברית: סמדר פרי תל-אביב : הגר, 1976.


לראשונה מוגש לקורא הישראלי בלי קיצוצים ובלי השמטות מחדלי המודיעין הישראלי, כפי שנחשפו על ידי מסמכיו של קצין מודיעין מצרי בכיר. מלחמת יום הכיפורים בעיני אל מאהר, היתה מערכת הטעיה מושלמת בניצוחו של סאדאת ובעזרתם האדיבה של כוחות המודיעים הישראליים, שעיניהם הוכו בסנוורים ולא הקפידו בפיענוח האותות צופני הרעה. מסמך חשוב, הכתוב באובייקטיביות מדעית, המנסה לתאר את מלחמת המוחות בין הביון הישראלי לבין הביון המצרי. 156 עמודים מרתקים ביותר ומעוררי מחשבה.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 − two =