web analytics
קטגוריות
גנלוגיה דת ואמונה היסטוריה

מי ומה היה אהרון הכהן אחי משה ? האם הוא היה אחי משה

מי ומה היה אהרון הכהן הקדום והאם היה אחיו של משה רבנו ? אילון גלעד חושב בספר חדש שבעצם לא היה שום קשר בינם. וגם על הקשר הגינאלוגי שאולי יש ביני ובין אהרון ומשפחתו ומשה רבנו ואולי בכלל לא.

אילון גלעד לשונאי מחזיק בספרו המעניין על ההיסטוריה היהודית הלא ידועה

לאחרונה  יצא לאור ספרו המעניין של הבלשן אילון  גילעד "ההיסטוריה הסודית של היהדות "( עם עובד 2023)  על תולדות היהדות מימי המלך יאשיהו ועד המאה העשרים.בו הוא מביא פרקים שונים בהיסטוריה היהודית הקדומה שבהם הוא חושף עובדות לא ידועות ובכל מקרה שנויות במחלוקת על ראשית המקרא על ראשית המשנה בימי יהודה הנשיא ידיד הקיסר ספטימיוס סוורוס , על ראשית התלמוד הודות למצביא היהודי תומך המוסלמים בוסתנאי על מוצאם של חגים שונים ביהדות ועוד ועוד.

גלעד ידוע במדור שלו במוסף הארץ על מקור מילים ומונחים שונים בשפה העברית.

ובין השאר בשני פרקים מעניינים במיוחד השני והשלישי בספר הוא עוסק במוצאו של בית אהרון הנחשב לאבי אבות כל הכוהנים היהודיים בעולם ויש אלפים או מליונים מהם.

והם נחשבים למשפחה היהודית הקדומה ביותר.

אבל כיום ידוע לנו שבית אהרון צץ מתי שהוא בימי בית שני ובעצם לא היה ידוע קודם לכן.

צאצאיו של צדוק הכהן

צדוק הכהן מכתיר את שלמה המלך .תחריט על פי

Maarten van Heemskerck, מהמאה ה-16.ויקיפדיה

בית הכוהנים בימי בית ראשון היה בית צדוק שמוכר מימי דוד ולא ברור מוצאו קודם לכן.

ייתכן וזה סביר שזאת פשוט הייתה משפחת הכהנים של העיר יבוס היא ירושלים לפני כיבוש דוד ולא ישראלית או יהודאית במוצאה. =

אבל באיזה שהוא שלב בראשית ימי בית שני ואולי עוד לפני בית שני בית צדוק כמו נעלם או ממש נעלם והוחלף לגמרי בבית אהרון .

יכול להיות עם זאת שהשומרונים של היום שהוכח קשר גנטי בינם ובין צאצאי כוהנים קדומים הם צאצאי בית צדוק.

אבל הרבה יותר סביר שהם צאצאי משפחות כהנים של מקומות אחרים ולא דווקא ירושלים.

לא ידוע לי אגב על שום משפחה מודרנית שטוענת שמוצאה בבית צדוק.

צאצאיו של אהרון הכהן

מאיפה צצו אהרון הכהן ובני משפחתו שדומה שכלל לא היו ידועים בימי בית ראשון כשבית צדוק שלט בכל ?

בפרקים השני והשלישי בספרו טוען גלעד שסיפור יציאת מצרים מבוסס ,גם, על פרשיה אמיתית שהתחוללה בימי המלך הבבלי האחרון נבונאיד שלקח מאות יהודאים עימו למסע במדבר לקים מזבח לאל סין .

נבונאיד משום מה אינו מוזכר כלל בתנ"ך אם כי היה צריך להיות מוזכר .אבל דאג מי שדאג ששמו ימחק.

הוא מוזכר בתפילה המיוחסת לו שנמצאה בין מגילות ים המלח.

אם זאת אילון גלעד חושב ששרידים לשמו יש בשמות נדב ואביהוא" שהנם לכאורה בניו של אהרון שמתו מוות איום ומסתורי שהם בעצם זכר לשם המפורש נבונאידשאיזה שהוא עורך מאוחר כבר לא הבין מי הוא היה.

תחריט של המלך נבונאיד מהמאה השישית לפני הספירהמתפלל לאל סין .

על פי הויקיפדיה :

נבונאיד מלך בבל בעל עניין עצום בהיסטוריה ואחד הארכיאולוגים הראשדונים הידועים השאיר את הממלכה בידי בנו בלשצר כעוצר, כמסופר בספר דניאל ( שאמנם מחברו בתקופ ההלניסטית או החשמונאית לא ידע הרבה על ההיסטוריה הבבלית אבל לפחות בפרט הזה כניגוד לאחרים הוא לא טעה ) ויצא בראש צבא לחצי האי ערב. הוא נלחם וכבש את אדום עד אז בעלת ברית של בבל שסייעה לה לכבוש את יהודה , המשיך לערב והשתלט בשנת 552 לפנה"ס על העיר תימא, שם הוא בנה לו ארמון. בתימא נשאר 10 שנים עד שנת 543/2 לפנה"ס. מתימא יצא למסע לית'רב שבחג'אז. למרות המרחק, נבונאיד המשיך לשמור על קשר עם בבל בעזרת שליחים ערבים, רוכבי גמלים.

נבונאיד נהג להשאיר חילות מצב בכל מקום שכבש, כנראה חיילים שמוצאם מסוריה. על פי השערת גד בן-צבי, בין החיילים נכללו גם יחידות של בני יהודה, וזאת הייתה תחילת ההתיישבות היהודית בערב.

האיום מצד כורש והפרסים גבר, ונבונאיד החליט לחזור לבבל. כורש הציג את נבונאיד כחוטא שמנסה לחולל רפורמה ולהדיח את האל מרדוך מראש הפנתיאון של האלים הבבלים, ולשים במקומו את האל סין. נבונאיד חשש מכורש וריכז את כל האלים בבבל. כורש הגיע לבבל וכבש אותה, חלק מצבא בבל עבר לצדו של כורש, גם חלק מראשי המקדשים והערים שהתנגדו לשינויי הפולחן של נבונאיד, כרתו ברית עם כורש, תוך הסכמה שיביא לביטולי הפולחן שלו, ויחזיר את ההשפעה למקדשים.

עד כאן ההיסטוריה הידועה. ומכאן הערכותיו של אילון גלעד.

להערכתו של גלעד

בראש היהודים שנדדו עם נבונאיד בחיפוש אחרי מקום למקדש לאל סין עמד כהן בשם אהרון.ולימים הוא כתב את סיפור המסע בפירוט.

אהרון הכהן בציור מ-1872

by Hyam Sakolski, 

צאצא שלו שילב את הסיפור בסיפור יציאת מצרים עם משה. שכבר היה קיים וידוע.

וזה מסביר איך משפחת אהרון שהיתה בגדר לא ידועה לפני חורבן בית ראשון הפכה פתאום לחשובה ביותר בימי שיבת ציון.

הסיפור של משפחה זאת הפך לדומיננטי.

נחזור שוב : ידוע לנו שמשפחת אהרון צצה כאילו משום מקום בימי שיבת ציון וככל הנראה כל האיזכורים עליה לפני כן היו מפוברקים.

מישהו  הפך את המשפחה הלא מוכרת קודם לכן  ,שאולי היתה במקור משפחת כוהנים מישוב קטן ביהודה ,לידועה מאוד על ידי טקסטים שהפיץ שהפכו למוכרים לכל. .

המישהו  הזה היה ככל הנראה עזרא הסופר צאצאו של אהרון ויש לו שושלת יוחסין מפורטת ממנו אבל לדעת אלון גלעד היא בחלק מפוברקת ומגיעה רק המאה השישית לפה"ס. ).

עזרא הסופר צץ בירושלים במאה החמישית לפה"ס והביא עימו את התורה הערוכה הראשונה הידועה לנו.

האם היתה  זאת עריכה שלו או של גוף של מקורבים אולי בני משפחה שביצעו זאת ?

לא ברור. ברור שהוא בכל אופן פירסם את התורה. ( אם כי יכול מאוד להיות שהיתה  כבר גירסה של התורה בבית המקדש בהר גריזים אבל זאת תיאוריה אחרת שלא איכנס אליה כאן ).

ומכיוון שפירסם את התורה שבה אהרון מופיע כדמות חשובה צאצאיו של אהרון הפכו לחשובים.

אבל אם לא היה אחיו של משה מי היה אהרון?

אלו גלעד משער שהיה מישהו כזה רק שהוא לא חי  בימי משה אלא הרבה יותר  מאוחר וליתר דיוק במאה השישית לפה"ס בימי המלך הבבלי האחרון נבונאיד.

נבונאיד ארכיאולוג חובב שמוצאו היה בעיר חרן עירו של אברהם  אבינו בספר בראשית  ידוע לנו קיים מסע במדבר ערב להקים מקדש לאל סין .

לדעת אילון גלעד המסע הזה שבו נטלו חלק יהודאים שונים כולל פותר חלומות  שהוא הבסיס לדמות המאוחרת של דניאל מהספר הידוע התקיים בדיוק  במקומות שבהם התקיים מסעם של בני ישראל בחלק מהתורה. ואפשר להסביר זאת רק בכך שאחד מהמקורות שעליהם מבוססת התורה בעצם תיאר את סיפור המסע הזה בידי מי  שהשתתף בו, הכוהן היהודאי  אהרון שנטל בו חלק עם כמה יהודאים אחרים שאותם מסיבה שתשאר מיסתורית  נטל נבונאיד אתו.

הדמות של האל סין שאותו עבד נבונאיד ולו הקים מקדש הוא בסיס לאל המקראי שאותו כזכור פוגש עם ישראל בהר סיני ( לדעת גלעד על שמו של האל סין  ).

לדעת גלעד אחד המקורות שעליהם מתבססה תורה נכתבה במקור  בידי אותו אהרון ולאחר מכן שוכתב שוב ושוב בידי צאצאיו שישבו במקדש בקדש ברנע ובהתאם למדיניות הפרסית שינו את אמונתם שהפכה לאמונה היהודית של בית שני . .

אנשי אותו מקדש כתבו לדעת גלעד את המקור לתורה שבו השתמש לימים עזרא כשערך אותה בגירסה מוכרת לנו יותר.

וצאצא לעתיד אולי אותו עזרא שילב אותו במקור שכלל סיפור אחר על יציאת מצרים במרכזו עמד משה..

צאצאיו של משה רבנו

משה רבנו בציור של רמברנדט ואן רין

אציין שיש לי עניין גינאלוגי בסיפור זה.

במשפחה שלי ישנה  טענה שאנחנו צאצאיו של משה.

זאת בכל אופן הייתה טענתו  של סבי הגנאלוג יוסף זונדל וסרמן שטען שמשפחת אישתו ,חנה לנדה, הצאצאית הישירה של הגאון מוילנה, מגיעה לא רק עד המאה השמינית לספירה למשפחת קלונימוס הידועה

ועל כך ראו כאן

ממשולם מלוקה ועד אלי אשד במאה ה-21 לספירה

יוסף זונדל וסרמן משופם ועם כובע עומד במרכז קבוצה של אנשים שכוללים את ח"נ ביאליק המשורר הלאומי והרב הספרדי שראשי של תל אבי בן ציון חי עוזיאל ואת פנחס רוטנברג מייסד חברת חשמל כולם חברי האירגון "האחים הנאמנים ( ידועים גם כבני ציון או בני משה) שבראשו עמד יוסף זונדל וסרמן . תמונה מסוף שנות העשרים

הוא טען שבני המשפחה של אישתו מגיעים עד לשפן הסופר יוצר ספר מלכים

סבי הרחיק לכת מכך וטען שבעצם משפחת שפן הסופר הם צאצאים של שמואל הנביא ודרכו מכיוון שהיה צאצא ישיר, בן או  נכד של עלי הכהן   ( זה כמובן סותר את מה שכתוב במפורש בספר שמואל ששמואל הוא בנו של אלקנה אבל לסבי הייתה פרשנות מיוחדת לכתוב בספר זה) צאצא ישיר של משפחת משה רבנו.

ואם כך לכאורה צריכים להיות קרובים לצאצאי אהרון אחי משה ובבדיקה גנטית.

מצאתי בבדיקה גנטית שאכן יש בי גנים מארץ ישראל -סוריה מצרים סיני מהמאה ה-30 לפה"ס ועד המאה הראשונה לאחר הספירה.אז בכל אופן זה לא בלתי אפשרי שיש בי גנים גם של משה.

אבל לא דווקא קרובים לגנים שצריכים להיות לצאצאי אהרון שיש מליונים מהם..

הכיצד הרי אהרון אמור להיות אחיו של משה ?

וכיצד מרים הנביאה האחות של שניהם משתלבת בכל זה?

אילון  גלעד מביא בספר תיאוריה מעניינת לגבי אהרון הכוהן וצאצאיו שלכאורה מסבירה את הנתק הגנטי הזה בין מי שנטען שהוא צאצא של משה רבנו ובין אלו שטוענים שהם צאצאיו של אהרון אחי משה.  .

אילון גלעד משער שהיה מישהו כזה רק שהוא לא חי בימי משה בסביבות 1200 לפה"ס אלא הרבה יותר מאוחר וליתר דיוק במאה השישית לפה"ס בימי המלך הבבלי האחרון נבונאיד.

לדעת גלעד אחד המקורות שעליהם מתבססה התורה נכתבה בידי אותו אהרון .

וצאצא של אהרון אולי עזרא שיכתב את המקור שנקרא לו "האהרוני" ושילב אותו במקור אחר שכלל סיפור אחר על יציאת מצרים במרכזו עמד משה מהמקור שנקרא לו "המושהי" דהיינו זה שהעמיד במרכז את משה של שפן הסופר מימי המלך יאשיהו הבמאה השביעית לפני הספירה שאולי האמין שהוא צאצא של משה רבנו שעומד במרכז הסיפור שלו לצד המקור האהרוני.

האם זה סביר? לי זה נראה לא בלתי אפשרי. זה מסביר מאיפה בעצם צץ אותו בית אהרון שכביכול הופיע משום מקום.  וזה באמת מסביר מדוע אותם מקומות רחוקים ונידחים בחצי האי ערב מוזכרים בתורה ולא בשום מקור אחר.כי משהו מיוחד אכן התחולל בהם.

משהו שהיה חשוב מאוד למישהו בעל השפעה ויכולת ספרותית להזכיר ולאזכר אותו.

אולי לאותו עזרא סופר צאצא של אהרון

מעניין שהתיאוריה של גלעד לגבי המלך הבבלי נבונאיד מזכירה במדויק תיאוריה של זיגמונד פרויד ואחרים ( פרויד לא המציא את התיאוריה הזאת הוא רק פ ירסם אותה ) לגבי פרעה אחנאתון המצרי 800 שנה קודם לכן שהוא עשדה מסע כזה עם אנשי שבטי שמי בזמנו ואלו אבות היהודים יוצאי מצרים .

ונשאלת השאלה: מי היתה מרים המתוארת במקרא כאחותו הגדולה של משה

איך היא שולבה עם משה ואהרון ?

האם היתה אחותו של משה בסיפור המקורי ?

ואליה ואל משה צורף אהרון רק בשלב מאוחר הרבה יותר ?

ייתכן .

הקשר בין מרים ואהרון בסיפורי התורה נראה הדוק ו"אורגני" הרבה פחות מהקשר בינה ובין משה. אהרון נראה כמי ששורבב למערכת היחסים הזאת .

וייתכן גם שהיא חלק מסיפור נפרד ששולב בידי צאצאיה איך שהוא בסיפור עם משה ואחר כך עם אהרון.

ואולי זה היה להפך ? אולי איך שהוא משה שורבב לסיפור על מרים ?

זה לא נראה סביר. החלקים על מרים בסיפורי יציאת מצריים הם תמיד קטנים ומשניים.\ייתכן עם זאת שהיתה מנהיגה קדומה ידועה מרים שמישהו שילב אותה בסיפור יציאת מצרים של משה ואחר כך הוכנס גם אהרון.

לסיכום ספרו של אלון גלעד הוא ספר מענין ומרתק ולגבי פרשיות שונותב יהדות כמו עריכת המשנה בידי יהודה הנשיא ויצירת התלמוד בידי יורשיו של ראש הגולה הראשון בוסתנאי בעיראק הוא מדהים ממש.

מומלץ מאוד

קיראו גם

התורה פרוייקט של האימפריה הפרסית ?-תיאוריה אחרת לגבי מקור התורה

פתח הדבר ל"היסטוריה הסודית של היהדות "

הפרק הראשון בספר "ההסטוריה הסודית של היהדות "

עופרה עופר אורן סוקרת את "ההיסטוריה הסודית של היהדות "

דף הפייסבוק של אילון גלעד

הציור הקדום ביותר הידוע של אהרון הכהן מבית הכנסת דורה אורופוס בסוריה סביבות המאה השלישית לאחר הספירה.ויקיפדיה

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 + fourteen =