web analytics
קטגוריות
טלויזיה

האיש השווה מיליונים -חמישים שנה לסטיב אוסטין האדם הביוני

חמישים שנה מלאו השבוע במרץ 2023 לגיבור הטלויזיה המפורסם האדם "הביוני"  סטיב אוסטין שהסרט הטלויזיוני הראשון על עלילותיו שודר לפני חמישים שנה בדיוק במרץ 1973

זה היה סרט טלווזיה ארוך שלאחריו נוצרו עוד שני סרטים נוספים ולאחריהם סדרת טלווזיה של פרקים בני שעה שרצה במשך חמש שנים.מ-1974 עד 1978.

סדרה זאת זכתה להצלחה עולמית כולל בישראל.

הסרט התבסס על ספר מתח וריגול שכתב סופר מדע בדיוני ומתח  ידוע מרטין קיידן ,אדם שהיה טייס קרב ולאחר מכן כתב ספרים על תוכנית החלל ועלילות אסטרונאוטים בעתיד.

אחד מהם אף הוסרט על אסטרונאוטים שנתקעים בחלל ויש לחלץ אותם.

צפו במקדימון הסרט :

https://www.youtube.com/watch?v=SEpHyC72gss

אך לשיא פרסומו היגיע קיידן בספר "קייבורג" מ-1972 " .

ב"קייבורג" יש תיאור של גיבור על  ריאליסטי טייס ואסטרונאוט ( למעשה האדם האחרון שנחת על הירח ) שיש לו כוחות על משום שגופו שודרג בידי רופאים והופך ל"קייבורג " מילה שהומצאה כמה שנים לפני שהספר נכתב.

סטיב אוסטין הגיבור סוכן חשאי של הממשל ( שאותו גילם השחקן לי מיג'ורס) הוא אסטרונאוט לשעבר ואחד האנשים שהיגיעו לירח .מסתבר במהלך פרקי הסדרה שהוא אף היה יותר מפעם אחת על הירח והיה האדם האחרון על הירח שלאחר נחיתתו שם תוכנית המסעות לירח בוטלה.

זמן קצר לאחר הנחיתה האחרונה על הירח הוא נפצע קשה בתאונת טייס , ושוקם בסדרת ניתוחים חדשנית במימון סוכנות ביון של להממשל. הושתלו בו יד ימין, שתי רגליים ועין ימין מלאכותיים, שהפכו אותו לסייבורג, "אדם ביוני“ כפי שזה כונה בסדרה מאחר שזה נשמע יותר טוב מ"קיבורג" ( אכן.)

צפו במקדימון הסדרה:

צפו בפתיחה המקורית :

. החלקים המלאכותיים בגופו של סטיב אוסטין הופעלו באמצעות מחשב שחובר ישירות למוחו, ומקור האנרגיה שלהם היה סוללות גרעיניות זעירות. בזכות האיברים המלאכותיים היה אוסטין מסוגל לרוץ במהירות של 100 קילומטר לשעה, ידו הייתה בעלת כוח אדיר, ולעינו היה כושר לראייה מרחוק ואף באינפרה-אדום.

הכישורים הללו שימשו את אוסטין בסדרה ארוכה של משימות שנשלח אליהן מטעם השירותים החשאיים של ארצות הברית.

כרטיס הסוכן של סטיב אוסטין-
OSI
מחלקה לביון מדעי שירות חשאי של ארה"ב.

הסרט הראשון בסדרה ששודר לפני 50 שנה והתבסס ישירות על ספרו של קיידן עסק במשימה הקשורה לישראל.סטיב אוסטין יוצא לחלץ דיפלומט ישראלי שנחטף בידי טרוריסטים איסלאמיים וכלוא בשטח "המדבר הריק" בערב הסעודית .

צפו בפרק זה כאן :

זה לא היה הפרק היחיד שהיה קשור בישראל בסידרה.

מרטין קיידן כתב שלושה ספרי המשך לספרו  שלא היו קשורים לסדרת הטלויזיה וסטיב אוסטין שהוצג בהם היה שונה מזה שבטלויויה אם כי גם כאן היה מדובר בסוכן חשאי בעל יכולות על.

הדמות בספרים של קיידן היתה של אדם קטלני בניגוד לדמות בסדרת הטלויזיה שהייתה "צמחונית" ונמנעה להרוג בגלל הכללים החמורים כנגד אלימות שהיו אז בתוקף בטלויזשיה האמריקנית .אבל הדמות הייתה גם סימפטית הרבה יותר מאשר הדמות בספרים.

בספר אחד הוא חשף שרידים של אסטרונאוטים קדומים מהחלל החיצון ובספר אחר מוחו חובר לזה של מחשב.

אבל אלו לא זכו להצלחה כמו סדרת הטלווזיה שהייתה שונה בפרטים ממה שתיאר

רוב הסיפורים היו סיפורי ריגול רגילים ולא במיוחד מעניינים

אבל היו כמה יוצאי דופן.

היה פרק נוסף שעסק במדינת ישראל או מקבילה שלה.

The Pal-Mir Escort

שעסק בגירסה בדיונית של מדינת ישראל שבו סטיב אוסטין מסייע כשומר ראש לפוליטיקאית של מדינת "ארץ" במזרח התיכון " שנוסעת לארה"כ כדי לקבל השתלת לב ביוני . בבירור המדינה הייתה ישראל והפוליטיקאית מבוססת על גולדה מאיר.

היה פרק שבו סטיב מגלה שיש עוד אדם שקיבל כוחות ביוניים בסכום של 7 מליון דולאר ונאלץ להיאבק בו.

פרק יוצא דופן במיוחד היה

The Secret of Bigfoot)

סרט בן שני חלקים שבו סטיב אוסטין נאבק ביצור ענק בעל כוחות ביוניים "ביג פוט" ומגלה שזהו רובוט בעל יכולות על דמוי אדם קדמון שעיר שנוצר בידי גזע חייזרי לא עויין.

הסדרה "סטיב אוסטין, האיש השווה מיליונים“ הצליחה כל כך, שנוצרה לה סדרת בת ושמה "האישה הביונית“ (1979-1976) שתיארה סוכנת שגם לה יש ידיים ורגליים שעברו שינויים מעין אלה, אך החוש המועצם אצלה היה לא הראייה אלא השמיעה: לאוזן הביונית הייתה יכולת שמיעה ממרחקים עצומים.

למעשה, ספק רב אם בעתיד הנראה לעין יוכלו המדענים ליצור יכולות על כגון אלו שתוארו בצמד הסדרות..וסופרים אחרים כתבו ספרים המבוססים על פרקים שונים בסדרה. אחד מהם של ג'אי ברברי ‫ טעות טייס :סטיב אוסטין האיש השווה מיליונים /בתרגום דוד ברקוב (  ירושלים : כתר, 1979) .תורגם לעברית .אם כי זה לא היה אחד מהמוצלחים.הוא תיאר את סטיב אוסטין מסתבך בהתרסקות מטוס.

חבל שלא  תורגם אחד הספרים המוצלחים יותר למשל זה שבו אוסטין נאבק בחייזרים ובשליחם ביג פוט.

היו גם סיפורי קומיקס שהתבססו על הסדרה. אבל בקומיקסים סטיב אוסטין ןלא בלט בין שאר גיבורי העל .הוא פשוט היה דומה להם מידי. הוא בלט בטלווזיה שם היה יוצא דופן  ריאליסטי יותר למשך תקופה.

היתה סדרה מקבילה על חברתו של אוסטין גי'מי סומרס שגם היא הפכה לאישה ביונית וסוכנת חשאית .והיה גם כלב ביוני וילד ביוני. משפחה שלמה.

בסרט המשך שנעשה שנים לאחר הסדרה אוסטין התחתן לבסוף עם סומרס.ובכך נחתמה הסדרה סופית

בישראל השם המקורי של הסדרה "איש ששת המליונים " על שם הסכום שנדרש יצור את האדם הביוני עורר חוסר נוחות בגלל הקשר למספר המתים בשואה ולכן שונה ל"איש השוווה מליונים" הסדרה זכתה להצלחה גדולה ואף נעשה על פיה הצגה לילדים ואפילו היה שיר ששר על סטיב אוסטין מוטי גלעדי בשירויזיון .

אבל מצד השני היו מקרים של ילדים שקפצו מעבר לחלון בניסיון לחקות את סטיב אוסטין.

מרטין קיידן לאחר שסיים לכתוב סיפרי סטיב אוסטין עבר לגיבור קומיקס ידוע בשם באק רוג'רס וכתב ב-1995 ספר כביכול אוטוביוגרפי  בשם

Life in The Future" על חייו בשמות השמונים כטייס קרב  מהמאה העשרים המוצא עצמו במאה

ה-25 ובקריצת עין לגיבורו המפורסם סטיב אוסטין הפך את רוג'רס לקייבורג בסיגנון סטיב אוסטין. הוא מקבל חלקי גוף ביוניים לאחר שקם משנה של 500 שנה .

קיידן חזר בספר זה לחזור למקורות – לסיפור המקורי של נולאן ולמאבקו המקורי של באק רוג'רס באימפרית ההאן האסיאתית מונגולית ומפגשיו הראשונים עם אנשי הנמר של המאדים כפי שתוארו בסיפורי הקומיקס הראשונים.. הספר הוצג כמעין "רטרו" נוסטלגי של העתיד כפי שראו אותו הדורות הקודמים  הפעם לא היה כל נסיון לשמור על נאמנות כלשהי למדע ולטכנולוגיה המודרניים.

הספר למרבית הצער אינו בין יצירותיו הטובות של קידן.

כיום סטיב אוסטין עושה רושם מיושן  בין שאר גיבורי העל שדומיננטיים כיום בתרבות  הפופולארית הוא בסך הכל סוכן חשאי שעושה את עבודתו ביחד עם כוח על ויכולות אחרות.אבל בשנות ה70 כישוריו היו פוקחי עיניים ממש.

ועל כך אני זוכר אותו לטובה.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “האיש השווה מיליונים -חמישים שנה לסטיב אוסטין האדם הביוני”

אחד הסדרות הטובות שנוצרו בטלוויזיה.
מה שהיה מיוחד בסדרה, שלמרות יכולותיו יוצאי הדופן הוא היה אדם אנושי ועדין, ובהרבה פרקים הראו שהוא נכשל ולא מתגבר על אויביו.

Yuval Welis בפייסבוק:
עדיף 'סייבורג', אם כבר יש סייבר. 'קיבורג' נכון יותר למקור היווני (קיברנטיקה, וגם אגב 'קברניט') אבל מתיישן.
הספר של פוהל שנקרא כך בארץ (במקור Man Plus) אגב יצא ב-76' במקור. מעניין אם הושפע (סיפר על המאדים והשפעת זיהום האבק על החיבור הקיברנטי, שיוצר השתלטות עויינת של המחשב על האדם).

סדרה שמאוד התלהבתי ממנה בילדותי והיום ברור לי שאינה מציאותית. כשאתה נותן אגרוף לא היד שלך אלא כל הגוף נותן את המכה. כשאתה רץ לא רק הרגליים אלא כל הגוף מתאמץ. במציאות אם היו מרכיבים לאדם קטוע רגליים זוג רגליים תותבות זה עדיין לא היה מאפשר לו לרוץ במהירות על אנושית כי שאר הגוף שלו לא היה מסוגל להתמודד עם התנועה המהירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × three =