web analytics
קטגוריות
קומיקס

פנחס שדה הלא ידוע: מחבר סיפורי ההרפתקאות והקומיקס

לאחרונה יצא לאור ספרי :הקומיקס הישראלי :מהצבר ועד גיבור העל ( הוצאת כתב ,2022)

והנה קטע מפרק בספר על הסופר והמשורר הידוע פנחס שדה שהיה במשך שנים רבות כותב קומיקס תחת שמות בדויים עבור השבועון "הארץ שלנו" "

""אותן חוברות צנומות ואפרוריות שנקראו בשם "בלשים" ואשר נמכרו אז במחיר שלושה או ארבעה מיל. ואולם אף פרוטות אלה לא תמיד היו בהישג ידי, ואז לא נותר לי אלא לעמוד בפתח החנות כשעיני רואות וכלות לדעת מה מתרחש שם, בין דפי הנייר, מי מגיח פתאום בחצות-לילה,

מי פוסע בערפל על חוף הנהר, מי נחטפת ונקשרת בחבלים. […] בחבולות, מוסיף הייתי לשקוד על אותן חוברות צנועות – נכדותיו העניות של "אדיפוס המלך" – שהיו נחמתי בעוניי, באשר נשאוני לשעה מתוך הצריף והרחוב האביך והמאובק ושגרת הבריות שמסביב והשעמום אשר עשוי לחוש ילד בן אחת-עשרה אל עולם אחר, קודר, מרגש, מתחדש תמיד."

פנחס שדה,  "ספר האגסים הצהובים", הוצאת שוקן, דפים 149,150

עטיפת ספרו הידוע ביותר של פנחס שדה

א. הקדמה קצרה

פנחס שדה הוא אחד  הסופרים והמשוררים הישראליים הידועים ביותר כיום. ידוע בעיקר בזכות ספריו "הפילוסופיים " – כמו "החיים כמשל " (1958) והרומן התנ"כי "מות אבימלך" (1970)  

– וגם הודות לשירים שונים ובזכות  עריכה של קבצי אגדות חסידיות וכו'.

פנחס שדה הלא ידוע

בתמונה למעלה פנחס שדה ( מהגב) יושב בשיבת מערכת של מגזין "הארץ שלנו " בראשית שנות השבעים עם העורך יעקב אשמן וחברת המערכת אסתר קל.

מה שפחות ידוע  הוא  שפנחס שדה הרבה לכתוב, לפרנסתו, סיפורי ילדים רבים, בעיקר עבור השבועון "הארץ שלנו" שעבורו תיפקד שדה במשך שנים רבות כמעין עורך מישנה.

סיפורים אלה נחתמו   בשמות עט בדויים ושונים ובהם ( אבל בהחלט לא רק הם ) : ש. פנחס ,"דן אורן" ובעיקר "יריב אמציה" השם הבדוי החביב עליו ביותר, מסיבות שישארו מיסתוריות . .

 היו אלה בעיקר סיפורי-בלשים והרפתקאות "מותחות", שחלקם אף פורסמו מאוחר יותר כספרים – אך גם אז  לא תחת שמו של פנחס שדה.

הוא גם לא החשיב אותם כלל, בלשון המעטה.

מלבד ספרים אלה, פירסם פנחס שדה – תחת שם העט "יריב אמציה"  – אנתולוגיות של סיפורים ומאמרים שתירגם ועיבד עבור "הארץ שלנו" במקור כמו " שי לנוער :   אנתולוגיה כללית : ספרות, מדע, אמנות, יהדות, אנשי-מופת, ארצות ועמים, שעשועי חברה" ( הוצאת מ.מזרחי , 1965 ) "

"שי לנוער" אנתולוגיה לא ידועה כתב וערך פנחס שדה . את העטיפה אייר "מ.אריה

פנינים לילד :   מחרזת ספורים ואגדות, אנשי מופת ומעשי מופת, אמנים דגולים ויצירותיהם, פלאי מדע וטבע, חגי ישראל ומועדיו, פתגמי חכמה ושעשועים ( 1971 הוצאת מ.מזרחי ,)

No Previous Record

‫ ו-פנינים לנער :   אנתולוגיה כללית חדשה /    תל אביב :   מ' מזרחי,   [1972].

ב. סיפורים שקובצו לספרים

בין הספרים שפנחס שדה הוציא וחתם בשמות-עט שונים,  ניתן למנות את: "נער הייתי" (שנדפס לראשונה ב"הארץ שלנו" בשנת 1958 ) והופיע כספר בהוצאת "קרית ספר" בשנת -1960 בחתימת "ש. פנחס" (שם עט של פנחס שדה שבו רמז על זהותו האמיתת ).

"נער הייתי" עוסק בנער רגיש, בעל נפש פיוטית, המספר בגוף ראשון על ילדותו "העגומה ועל הקורות אותו לאחר שהוריו נפרדו. ויתכן, ששדה שילב בסיפור זה מוטיבים אוטוביוגרפייםממש).

 "אידה" (שנדפס ב"הארץ שלנו" בשנת1959) והופיע כספר בהוצאת "קרית ספר" בשנת-1961 גם הוא בחתימת "ש. פנחס". ספר זה הוא מעין ספר המשך ל"נער הייתי".

גיבורת הספר,נערה ילידת אנגליה ( שהופיעה כדמות משנה בסיפור "נער הייתי") מספרת על חייה בפנימיה בארץ.

הספר החשוב ביותר שלו תחת השם הבדוי הזה היה

"הגנב.. מטמון הזהב של ששונקין הזקן" הוא ספר המקבץ שני סיפורים. (נדפס לראשונה ב"הארץ שלנו" בשנים 1960-1961) והופיעו כספר בספריית "דן חסכן " של הוצאת "עם עובד" בשנת 1964 בחתימת "ש. פנחס".

ושנים מאוחר יותר הוא הופיע שוב כספר "הגנב" ( הוצאת כרטא ,1988)מורחב עם פרקים נוספים שלא הופיעו בגרסה המקורית ואף עם 12 איורים של שדה עצמו. .מה שמראה ששדה כנראה העריך אותו יותר מכל סיפוריו לילדים .

.תחת שמות אחרים שדה פירסם סיפורים שהוא העריך פחות.

תחת השם הבדוי "דן אורן " שדה פירסם את קובץ הסיפורים לילדים ( שכולם הופיעו קודם לכן ב"הארץ שלנו")

" ידידי :   אל המאדים ובחזרה, אישי מופת /  איירה אלישבע נדל -לנדאו   ירושלים :   אחיאסף,   [1959]

שבין השאר כלל את "אל המאדים וחזרה" סיפור מדעי בדיוני על מסע לכוכב הלכת מאדים

תחת השם "דן אורן "שדה ערך גם אנתולוגיה למבוגרים

"מבחר הסיפור האירופאי " בסדרת "עם עם וסיפורין ,הוצאת הדר,תשי"ט ,1959

מדוע לא פירסם שדה את האנתולוגיה הזאת תחת שמו? זה לא ברור.

אולי הסתכסך עם ההוצאה. הוא לא פירסם אנתולוגיות נוספות בסדרה זאת.

תחת השם "יריב אמציה" שם העט החביב עליו מסתבר פירסם שדה גם את הספרים האלו :

"טרזן ותעלומת האטום" (שנדפס ב"הארץ שלנו" בשנת 1960) והופיע כספר בהוצאת "עמיחי" בשנת 1962 בחתימת "יריב אמציה" ובמהדורה הראשונה עם איורים של פנחס שדה. ( במהדורה שנייה של הספר היו איורים של זיוה שישה )

מהדורה ראשונה של הספר עם איורים של פנחס שדה

קיראו על ספר זה רשימה בבלוג זה כאן.

"תעלומת הנרדף על לא עוול בכפו" (נדפס ב"הארץ שלנו" בשנת 1961) והופיע כספר בחתימת "יריב אמציה ".בהוצאת " יוסף שמעוני ,ב-1967

 " החיפוש אחרי האב האבוד " (נדפס ב"הארץ שלנו" בשנת 1962), והופיע כספר בשנת 1967,בהוצאת יוסף שמעוני בחתימת "יריב אמציה".

ג. סיפורים שלא קובצו בספרים

רשימת הסיפורים  שהופיעו ב"הארץ שלנו", בהמשכים, ולא קובצו בספרים:

 "תעלומת יד הזהב", סיפור שמחברו אנונימי, שהופיע בכרך ט' חוברות 27-42 17.3.1959 –30.6.1959.  זהו סיפורה של חבורת-ילדים המחפשת אחרי הגנב על יד הזהב שגנב את קופת החיסכון של סבתא ומגלה שהלה הוא מרגל.

"כרישי אדם בלב ים ", סיפור מאת "אדמון", שנדפס אף הוא בשנת 1960.ובו סיפור מתח על מרגלים ושודדי אורניום.

 "השד בטירתו של ג'ושוע ביקר ", סיפור מאת "פנחס ", שהופיע בחמישה חלקים בשנת 1962  ומספר על רוח מיסתורית המפחידה תושבי בית, עד שמסתבר שזוהי נערה ערביה נמלטת .

 "תעלומת האסטרולוג  הזקן והקופסה ", סיפר מאת "ש. פנחס" שהופיע בכרך יב חוב' 1-14 והוא המשך ל"תעלומת יד הזהב"  האנונימי. בסיפור זה מופיעות בין השאר הדמויות המסוכסכות של אסא ועשאל , שני שמות שתחתיהם כתב סיפורי קומיקס.

 "מעשה סוחר האבנים הטובות שלא הפריע את מנוחת אימו "  מאת יריב אמציה שהופיע ב-26.2.1963. והוא סיפור ארוך שמתרחש בימי שלמה המלך.

"האם המורה לכימיה הוא מרגל?" שהופיע בכרך יג בשנת 1963, בחוברות 36-51, היה סיפורו הלא מצוייר האחרון שנדפס ב"הארץ שלנו".

ד. שדה כותב קומיקס

   דומה שבכתיבתו לילדים, פנחס שדה התבלט יותר מכל – דווקא בתחום חדש, ועד כה לא ידוע כלל ביצירתו – בסיפורי קומיקס מרובים, שאותם כתב בקביעות עבור חוברות "הארץ שלנו" במשך שנים רבות:  או ליתר דיוק במשך 16 שנים רצופות, המתחילות בשנת 1958 ומסתיימות בשנת 1974, כרך אחרי כרך.

יש לציין שמלבד פנחס שדה, רק סופרים ישראלים מועטים  שלחו את ידיהם בכתיבת סיפורי קומיקס . בין אלה ניתן למנות סופרים ידועים כמו: פוצ'ו, תמר בורנשטיין לזר, ואתגר קרת (שהתפרסם מאוד בתחום זה), וגם סופרים ידועים פחות כמו ארנונה גדות.

אולם אף אחד מהם לא עשה זאת ברציפות ובקביעות – וניתן לאמר בהצלחה – כמו פנחס שדה.

הוא החל בכך כבר בשנת 1958,כאשר הופיעו ב"הארץ שלנו" סיפורי קומיקס   מחורזים, תחת השמות "עשאל " "אסא" ו"עמשא", שמות שאותם אפשר למצוא גם כשמות דמויות ביצירתו הסיפורית ב"הארץ שלנו".

לאחר כמה שנים, הפך  שם העט הקבוע שלו  ל"יריב אמציה"; והסיפורים הפכו מעלילות מחורזות על רקע היסטורי או אגדי – לסיפורי מתח והרפתקאות עם דיאלוגים.  

בסיפורים אלה התגלה פנחס שדה ככותב הקומיקס המוכשר והפורה ביותר של זמנו .

עלילות הסיפורים היו "מותחות ", מפותלות,  ומוזרות מעל ומעבר לסיפורים של כל  כותב קומיקס ישראלי אחר.  העלילות הראו על דמיון עשיר וכושר המצאה עצום . שדה גם נהנה לשלב בסיפוריו אירועים  אקטואליים (כמו המסע לחו"ל של צוות שחקני המחזה "שלמה המלך ושלמי הסנדלר") ואישים אמיתיים כדמויות בסיפוריו  (כמו בן גוריון ,מנהיגי המעצמות קנדי וחרושצ'וב  שרי ממשלה – שהופיעו באחד הסיפורים עם צילומים במקום ציורים – נאצר ואפילו  יאסר עראפאת .  נטייה נוספת שניכרת בסיפורים המאוחרים יותר  היא  הופעת גיבורה תיכוניסטית-צעירה המתחברת לגיבור הסיפור האמיץ שתמיד מבוגר ממנה בשנים רבות.  דבר המעורר מחשבות אצל מי שיודע משהו על חייו הפרטיים של שדה באותה התקופה .

פנחס שדה עיבד גם סיפורים קלאסיים שונים לקומיקס , בינהם ניתן למנות את "חמור הזהב" הקדו של הסופר הלטיני  אפוליוס מהמאה הש/ניה לספירה  , את "דוקטור ג'קיל ומר הייד" של סטיבנסון,  את "ספינת העבדים" (ש ו"מתיאו פלקונה" של פרוספר מרימה,  את "אל הירח בכדור פורח " עיבוד והרחבה של הסופר אדגר אלן פו ואת "מיכאל קולהאס" של הסופר הגרמני קלייסט. אלה אינם החומרים המעובדים בדרך כלל לסיפורי קומיקס.

 סיפוריו של פנחס שדה נהפכו לאורך השנים לארוכים ומתוחכמים יותר ויותר.. הם עסקו לא רק במזימות בין לאומיות ופרשיות ריגול אלא גם – בסיפורים האחרונים, שהם המורכבים מכולם  – בעלילות של מדע בדיוני מחד ובפרשיות פשע ומלחמה מצד שני. ההתפתחות הבלתי פוסקת ברמת העלילה חופפת גם  את רמת האמנים שאיתם עבד שדה בעת ההיא, כמו אשר דיקשטיין וגיורא רוטמן, שהיו מוכשרים יותר.

פנחס שדה עצמו זילזל מאוד ביצירות אלה., אולם יש לציין, שככותב קומיקס, לא נפל שדה גם מהטובים ביותר בתחום זה בחו"ל. ייתכן,  שאם היה חי בצרפת – שם יוצרי קומיקס זוכים לכבוד מלכים – לא היה מזלזל כל כך ביצירתו זאת, והיא הייתה זוכה לתשומת הלב הראויה לה.

הנה רשימת  סיפורי הקומיקס של פנחס שדה. ברצוני לציין, שיתכן ורשימה זו  אינה מלאה, שכן ייתכן שחיבר גם  סיפורים נוספים ולא ידועים כמו "מושיק וג'ינג'י ביערות אפריקה" מאת "פנחס" (שדה?) ומ. לזר, שנדפס ב"דבר לילדים" כרך כ"ו, חוברות 4-50, בשנת 1957, שעיקרו צמד נערים הנוסעים בספינה לאתיופיה ופוגשים בשבט שחורים ידידותיים, ומצילים רכבת מאסון. יתכן, שסיפור זה הוא סיפור הקומיקס הראשון של פנחס שדה.

כמו כן ייתכן שלפחות בשני מקרים שדה לא רק כתב הוא גם אייר את הסיפור .

ה. רשימת סיפורי הקומיקס שאותם פירסם פנחס שדה ב"הארץ שלנו":

  1. "אוצרו של השולטן" – סיפור מחורז – מאת "אסא", צייר ח. מנחם. 1958, כרך ח. חוב' 1-9 .
  2. "הרואה ואינו נראה מבגדד" – סיפור מחורז – מאת "עשאל " ציירה אלישבע נדל. 1958 כרך ח.. חוב' 10-26..
  3.                  "אהבתה של הנסיכה סלינה וגבורתו של האביר טריסטן" – סיפור מחורז רומנטי, על רקע ימי-הביניים – מאת "עמשא", אייר דני (פלנט). 17.3-21.7.1959. כרך ח. חוב' 27 –45
  4.                    "הרוח בטירה המקוללת" –  . סיפור על רוח רפאים בטירה אנגלית שמפחידה את כולם עד שמתברר שזהו המשרת שלבש סדין –  מאת "עמשא", 28.7-22.9.1959. כרך ח. חוברות 46-54
  5.                   "ציידי הזהב". כתב עמשא . צייר דני . 29.9.1959-11.2.1960. כרך ט. חוברות 1-20 .  
  6.                    "בת המלך והשודד היהודי"- . סיפור על ספרד של ימי הביניים ועל הנסיכה בתו של המלך אלפונסו שמתאהבת ביהודי- . מאת עמשא . צייר דני . כרך ט. 16.2-14.6.1960. חוברות 21-38.
  7.                  "הרפתקאות הפלאים של וירגיליוס החמור"- . סיפור המבוסס על הספר הלטיני "חמור הזהב" של אפוליוס" . עלילות בחור צעיר שנהפך בידי מכשפה לחמור ונחתף בידי כנופית שודדים –  כתב עמשא. צייר דני פלנט. 21.6-7.11.1960. כרך ט. חוב' 39-52 . כרך י. חוברות 1-8.  ב-22 חלקים.
  8.                   "תעלומת האיש הכפול"  – על פי דוקטור ג'קיל ומר הייד של רוברט לואיס סטיבנסון. על מדען באנגליה הויקטוריאנית שכתוצאה מניסוי הופך לאדם אחר ,פושע – המחבר הוא אנונימי.וכך גם הצייר (אבל שניהם כנראה שדה). 1.12.1960-14.3.1961. כרך י. חוברות 11-26. ב-16 חלקים
  9. גליתו המסתורית של דוקטור יוסף ק." כתב "א. אסיאל " ואיירה אלישבע נדל. כרך יא.1.8.1961.-1961 חוב' 27-46 ב-20 חלקים. תוכלו לקרוא אותו ברשת ב"יקום תרבות" כאן

סיפורו של מדען המגלה נמלים ענקיות, תוצר קרינה רדיואקטיבית ליד הכור האטומי בנגב, ומגלה שמבשרן אפשר להכין תרופה לסרטן . עם תרופה זאת הוא משכנע את מנהיגי העולם חרושצ'וב וקנדי  להתפרק מנשקם הגרעיני לכרות שלום. אפילו  המנהיג המצרי נאצר  ( דמות סימפטית וחיכנית ביותר בסיפור ) משתכנע לחתום על חוזה שלום עם ישראל . סוף טוב הכל טוב , אבל לא מוסבר מה קורה בנתיים עם הנמלים הענקיות… סיפור זה הוא היחיד שמופיע תחת שם בדוי זה – אולם סגנונו המיוחד של פנחס שדה ניכר בו היטב.

10.ספינת העבדים על פי פרופספר מרימה ,כתב עמשא .מאייר לא ידוע אולי פנחס שדה עצמו.8.8 1961-5.12.1961.כרכים יא- 1-14 יב גליונות 15-32 19 פרקים

11."הרפתקאות זומזום והיפו " – הרפתקאות בעלי חיים אנושיים במאבקם כנגד מהפנט מרושע – מאת "פנחס " אירה אלישבע . 12.12.1961-10.4.1962 כרך יב  חוברות 15-32 ב-18- חלקים.

12.. "תעלומת ילדי החלל או מסע אל 20.000 שנות אור " מאת "יריב אמציה " ציירה אלישבע. 1962-16.4-18.9 .כרך יב  ,חוברות 33-55 ב-22 חלקים .

סיפור בשני חלקים. הרפתקאותיו של ילד בודד שנלקח בידי ילדים חייזרים לסיור בחלל. הילד מבקר בכוכבי לכת שונים ומוזרים ורואה בין השאר את תל אביב העתידנית של שנת 2962.

קיראו אותו בשני חלקים ברשת ב"יקום תרבות " כאן.

13. "צוציק  או סוד ארמונו של אסמעיל אל קאדאר" – עלילות נער במלחמת העצמאות שעוזר לכבוש כפר ערבי עוין –  מאת יריב אמציה, ואלישבע.

כרך יג 25.9.1962 -5.3.1963 חוב' 1-24 ב-24 חלקים .

קיראו אותו ב"יקום תרבות " ברשת כאן .

 14.12.3-10.9 1963. "אל הירח בכדור פורח " (מאת יריב אמציה ציירה אלישבע. 1963. כרך יג , ,חוברות 25-38 ב14-חלקים.

עיבוד  לקומיקס של סיפור מדע בדיוני של אדגר אלן פו על הולנדי שמגיע לירח בכדור פורח . שדה המשיך את הסיפור מעבר לנקודה שבה הפסיק פו, ומתאר כיצד ההולנדי פוגש גזע של גמדים מיבשת אטלנטיס החיים על הירח עם עכבישי הענק שלהם.

קיראו אותו בבלוג זה כאן .

. בעקבות אוצר פרעה" מאת יריב " איירה אלישבע.18-5-10.9. 1963. כרך יג  חוברות 39-51 ב-13- חלקים.

נערים ישראליים מוצאים במדבר סיני  את קברו של רעמסס הרביעי שהיה כמסתבר ידידו של משה רבנו ולכן  חרט על קברו כתובת בעברית…

קראו את הסיפור ברשת בבלוג זה כאן.

16. החוטפים" מאת "יריב" איירה אלישבע . 196417.9.1963-3.3.1964. כרך יד , חוברות 1-25 , ב-25- חלקים.

מדען אטום ישראלי נחטף בידי פושעים . בנו וסוכן חשאי יוצאים להצילו בברכת חברי הממשלה ( שתמונותיהם מופיעות בסיפור בצורת צילומים שלהם בתוספת דיאלוגים…).

קיראו את הסיפור ברשת בבלוג זה כאן.

17. "אי המסתורין " . מאת "אמציה" איירה אלישבע . 1964. כרך יד , חוברות 26-50 ב-25-חלקים.

ילדים נקלעים לאי בודד ומוצאים שם מתבודד ואוצרות ופושעים שזוממים לגזול אותם , וגם מדען מטורף השואף לכבוש את העולם עם נמלים ענקיות  ורובוטים  .סיפור זה  מורכב בהרבה מקודמיו  וזכה לכבוד מיוחד במגזין  – עטיפת החוברת הראשונה שבה הופיע הסיפור, הייתה מוקדשת לאיור צבעוני של המפלצת ה"מככבת " בסיפור, מה שמראה עד כמה העורכים העריכו את הקומיקס הזה. לכבוד זה לא היה המשך  בסיפורים אחרים.

קיראו את "אי המסתורין" בבלוג זה כאן .

18. "תעלומת העין המזמזמת ובול שלושת הכתרים " – (מאת "אמציה" צייר אשר דיקשטיין. 1965.  כרך טו , חוב' 1-30  ב-30 חלקים .

.ילדים נאבקים בכנופיית פושעים ומגלים לבסוף אוצר שהוסתר בדרך מחוכמת –

קיראו את "תעלומת העין המזמזמת " ב"יקום תרבות " כאן.

19. "דן גולן בקהיר " – עלילות סוכן חשאי ישראלי דמוי ג'ימס בונד שיוצא כנגד מדען נאצי בקהיר- מאת אמציה ,יריב צייר אשר דיקשטיין . 1965. כרך טו  חוברות 31-46 ב-16– חלקים.

.קיראו את דן גולן בקהיר בבלוג זה כאן

המאייר אשר דיקשטיין כתב לבדו  את סיפור ההמשך לסיפור זה ששמו "מבצע מימי של דן גולן ", בחוברות 47-54 של כרך טו , וגם כתב סיפור פרודי של עמוד אחד המפגיש בין דן גולן וג'ימס בונד שמתלונן על הדמיון הרב בינהם!

קיראו סיפורים אלו בבלוג זה כאן.

20. "תעלומת הכתר היפני " מאת יריב אמציה) צייר אשר דיקשטיין . כרך טז ,1966. חוברות 1-30. ב-30 חלקים.

סיפור הומוריסטי על מאבקם של נערים בחבורת פושעים יפנית שגונבת כתר ומתכוונת להסתיר אותו ביחד עם הכתרים של להקת תיאטרון הקאמרי שנוסעת להציג את "המלך שלמה ושלמי הסנדלר " בחו"ל. .

21. "אחד נגד כולם " . (מאת יריב אמציה ) צייר אשר דיקשטיין .  1966 כרך טז חוברות 1-31  . עיבוד ל סיפור קלאסי של הסופר הגרמני קלייסט "מיכאל קולהאס " על אדם שבמאבקו העיוור למען הצדק  מביא להרג ולחורבן חסר טעם.סיפור זה אגב הופיע בו זמנית עם הסיפור הקודם . לראשונה שדה עמל במקביל על שני סיפורי קומיקס שונים.

22.  "מסתרי העכביש הכחול " . (מאת אמציה ) צייר אשר דיקשטיין. 1967. כרך י"ז ,. חוברות 1-33.ב-33 חלקים.

סיפור על נער והמורה שלו למתמטיקה -שהוא בעל חוש בלשי – הנאבקים בפושע ערמומי ומתוחכם ביותר, בעל המצאות כמו מכונית מעופפת. אחד מסיפורי הקומיקס הטובים ביותר של שדה.

תוכלו לקרוא את הסיפור ב"יקום תרבות " כאן .

23. "מתל אביב לדמשק ובחזרה " – . (מאת "יריב אמציה " צייר דני פלנט . 1968. כרך י"ח ,. חוברות 27-50 ב24-חלקים.

נערים מחלצים בסוריה מרגל ישראלי קיראו

קיראו סיפור זה ב"יקום תרבות " כאן

.

24. "יואב וכרמלה בעקבות הדרקון השחור " מאת יריב אמציה צייר דריאן . 1969. כרך י"ט , , חוברות 1-38. ב-38 חלקים.

נערים נאבקים בארגון סיני ששואף להקים לתחייה את סין הקיסרית ולגרום למלחמה גרעינית בין בריה"מ וארה"ב על מנת להביא לשלטון סיני בעולם.

25. "מתאו פלקונה" .מאת "יריב אמציה " צייר דריאן )1969  כרך יט חוברות 39-48 .ב-10 חלקים.

 עוד עיבוד של סיפור קלאסי. הפעם  מאת פרוספר מרימה . נער בקורסיקה מפר את חוקי הכנסת האורחים ומסגיר תמורת כסף פושע נמלט שלו הבטיח הגנה. הוא משלם על כך בחייו.

26. "שני חברים באש ובמים " –

\ הרפתקאות שני מילואימניקים (אחד מהם חובש כיפה ) במלחמת ששת הימים – . (מאת יריב אמציה צייר דריאן . . כרך כ', 1970. חוברות 1-22.ב-22 חלקים.  

.

שני בספטמבר 1969- תשיעי בפברואר 1970

 

27. "מזימת האלילה היפנית " מאת "יריב" צייר דריאן. (שנה?) כרך כ' חוברות 23-42 ב–20 חלקים.

סוכן ישראלי מסכל את מזימתו השטנית של יאסר עראפאת ( המופיע כדמות בסיפור ) להביא לפיצוץ בפתיחה של תערוכה

קיראו את "מזימת האלילה היפנית " בבלוג זה כאן .

.

28. "מליסלדה או האלים באים " . מאת "יריב אמציה" צייר גיורא רוטמן  . 1971. כרך כ"א,. חוברות 1-50. ב-50 חלקים.

סיפור הקומיקס הטוב והארוך ביותר של פנחס שדה. (אחד מסיפורי הקומיקס הארוכים ביותר שפורסמו בעיתון ילדים ישראלי בכלל)  . זהו סיפורו של נער ישראלי – שבת כוכב נוגה התאהבה בו – המבקר בנוגה ובכוכבים אחרים . עם חזרתו לכדור הארץ הוא משתמש בטכנולוגיות של בני נוגה כדי להילחם בעולם הפשע , אך משום מה אינו טורח כלל להסתיר את זהותו ( שגיאה ששום גיבור על  אמריקני לא  היה שוגה בה…) וכך מסתבך עם ארגון פשע מסוכן. בסיום הסיפור מופיע שדה עצמו כמחבר הסיפור .

קיראו את מליסלדה בשני חלקים בבלוג זה כאן .

 שדה כתב כאמור גם סיפור מדע בדיוני לא מצוייר בשנות החמישים על ילד שמגיע למאדים בשם "ידידי" .

( ארבעת הסיפורים הבאים עסקו כולם באותו זוג גיבורים ) .

29. "מסתרי הדרקון האדום " . כתב "יריב אמציה " צייר גיורא רוטמן . 1973. כרך כג ,. חוברות 1-33.ב-33 חלקים .

הסוכן החשאי יורם והנערה התיכוניסטית רזיה  נאבקים בארגון פשע טרוריסטי שחוטף מדען ישראלי כדי להשתמש בהמצאה בקטריולוגית שלו על מנת לשלוט  בעולם או להשמידו.

תוכלו לקרוא סיפור זה בבלוג זה כאן .

30. "הקופסה הטורקית"

( .כתב "יריב אמציה "צייר גיורא רוטמן . ()1973 . כרך כג . חוברות 34-51. ב18- חלקים.

יורם הסוכן החשאי ורזיה התיכוניסטית נאבקים במזימה לפגוע בבטחון המדינה באמצעות הברחת סמים –

.תוכלו לקרוא את "הקופסה הטורקית " בבלוג זה כאן

31. "המסכה הצוחקת " – הסיפור השלישי בסדרת "יורם ורזיה".

מאת יריב אמציה צייר גיורא רוטמן . 1974. כרך כד,. חוברות 1-31. ב-31 חלקים

.

אפשר לקרוא את "המסכה הצוחקת " ברשת בבלוג זה כאן .

יורם ורזיה נאבקים במנהיג כנופיית נערים שמתגלה כלוחם אמיץ ואדם טוב מיסודו שפנה לעולם הפשע רק מלית ברירה . הם נותנים לו לחמוק מעונש -. .

32. "חולות אדומים " (מאת "יריב אמציה " צייר גיורא רוטמן. תשל"ד .1974  כרך 24 .חוברות 32-51. ב19- חלקים.

המשך ישיר של הספור הקודם. יורם ומנהיג הכנופיה עזרא ,מתגייסים לצבא במלחמת יום הכיפורים ,נופלים בשבי המצרי אך מצליחים לחמוק ולאחר מסע ארוך חוזרים לישראל אל חברותיהם.

תוכלו לקרוא סיפור זה ב"יקום תרבות " כאן

מעין סיום:

ובכך הסתיימה קריירת הקומיקס של פנחס שדה ,קריירה שהוא מעולם לא התייחס אליה במפורש בראיונות איתו

. במהלך הקריירה שלו שדה עבד עם שישה  אמני קומיקס : ח. מנחם ( סיפור אחד, יתכן שזהו שם בדוי  )  דני פלנט ( לפחות חמישה סיפורים ואולי גם נוספים שבהם לא הופיע שמו של פלנט כמאייר, כולל איורים לסיפורים שלא היו קומיקס  )  , אלישבע נדל-לנדאו ( לפחות תשעה סיפורים ואולי גם נוספים שבהם לא הופיע שמה של אלישבע כמאיירת ואיורים לסיפורים שלא היו קומיקס  )   אשר עין -דור דיקשטיין  ( חמישה סיפורים , כולל אחד שעליו הופיע המשך שעליו היה חתום דיקשטיין בלבד ) דריאן אדר   ( ארבעה סיפורים)  , וגיורא רוטמן (חמישה סיפורים -ארבעה מהם בסדרת "יורם ורזיה " והחמישי "מליסלדה")..

ואני חושד שהיה אמן שביעי ,פנחס שדה עצמו שאייר כנראה שני סיפורי קומיקס שלו באופן אנונימי.

 עיון ביצירות אלה מעמיד את כלל יצירתו של שדה באור מפתיע ומראה עד כמה כישוריו היו רבגוניים. ניתן רק להצטער שהוא לא המשיך בכיוון זה שבו כה הצטיין.

פנחס שדה

קיראו עוד על פנחס שדה :

הגאון מוילנה -גירסת פנחס שדה ואשר דיקשטיין

פנחס שדה-היוצר כאלוהות

פנחס שדה מחבר סיפור טרזן

דרישת שלום קוסמית מפנחס שדה בעת כתיבת הדוקטוראט שלי?

תיק שרי פרשטיין -חוקרת קבלה מיסתורית והמוזה של פנחס שדה

פנחס שדה והגולם :תיאור של מציאות חלופית

הסיום של הסיפור "מליסלדה" שבו פנחס שדה נחשף לדמויות ( ולקוראים ) כ"יריב אמציה " בוראם .צייר גיורא רוטמן .

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − 12 =