web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

נשק סודי במזרח התיכון -רומן מתח על פושע נאצי המשתף פעולה עם אירגון טרור מאת אריק פייס

עוד סיפור מתח מרתק על עלילות שירותי הביון והביטחון של ישראל שפורסם בהמשכים במוסף סוף השבוע של "מעריב".
והפעם "נשק סודי במזרח התיכון"מאת אריק פייס עיתונאי ידוע של הניו יורק טיימס שהיה כתב העיתון במצרים ובאיראן,והיה בין שאר דברים העיתונאי האמריקני האחרון שעזב את מצרים לאחר שנאצר גירש משם את כל אנשי התקשורת של ארה"ב במלחמת ששת הימים והיה הכתב בטהרן בעת המהפכה באיראן ב-1979.
וגם כתב ב-1969 סרט קולנוע ביוגרפי על חיי דוד בן גוריון שביים הישראלי דוד פרלוב ,ובמהלכו כתב סיפור מתח המתרחש במדינת ישראל .
סיפורו של גנראל נאצי רצחני שמשתף פעולה עם אירגון טרור פלסטינאי במתקפת גז עצבים רצחנית כנגד העיר חיפה בישראל .האם יצליחו סוכני המוסד לבלום את המזימה השטנית ? או שנגזר על העיר חיפה להירחב?

בין שנות השישים לשנות השמונים פורסמו במוספי סוף השבוע של העיתונים בישראל "הארץ" "שבע ימים " של "ידיעות אחרונות " "ו"ימים ולילות "-"סוף שבוע" של "מעריב" כשאלו היו כתבי העת הנקראים ביותר בשפה העברית סיפורים בהמשכים שהיו בדרך כלל סיפורי מתח וריגול ממקורות זרים לפעמים סופרים ידועים כמו ג'ון לה קארה ,לפעמים ידועים הרבה פחות כמו ליאונל בלאק , לפעמים מקומיים של סופרים כמו מיכאל בר זוהר, עמוס אריכא הנ"ל וראש המוסד לשעבר איסר הראל.

כל הסיפורים האלו עסקו במזימות ערביות קומוניסטיות וטירוריסטיות כנגד ישראל והעולם.

הסיפורים היו מאויירים בידי אמנים כמו מאיר עוזיאל,אלדד ואחרים.

כמה מהסיפורים האלו כמו "קארלוס" של עמוס אריכא בשם בדו,"המשימה: שדות הנפט" גם כן של אריכא בשם בדוי ואחרים כמו "בנות הערובה" ( מבצע רוזבאד) ספר שהוסרט ( עם קים קטרל בתפקידה הראשון) "החפרפרת " ( הוסרט גם הוא) של לה קארה"קשר האורניום , של אורי דן ופיטר מאן "שגרירות "  ונדנברגשעסק בארה"ב תחת כיבוש רוסי "מלחמת העולם השלישית " של גנרל ג'ון הקט שעסק …במלחמת עולם שלישית ."הברירה השטנית " של כקונפליקט בין ברית המועצות השוקעת והמערב מאת פרדריק פורסייט ואחרים , יצאו לאור בעברית גם כספרים.

אחרים כמו "משלחת בקהיר" של הסופר הצרפתי פרד נורו " על מאבקו של סוכן צרפתי במזימה מצרית " משבר טשקנט " שתיאר אולטימטום סובייטי לארה"ב "קשר הדמים " של איסר הראל  על מאבק שירותי הביטחון הגרמנים באירגון ספטמבר השחור" לאחר טבח הספורטים הישראלים באולימפיאדת מינכן " נשק סודי במזרח התיכון עלמזימה של פושע נאצי חמש אירגון טרור ולפגוע בעיר חיפה בישראל ,"הרפתקה בדמשק " על מאבק של סוכן חשאי בריטי בשירות החשאי של אסד בזמן המאבק החשאי בין ירדן וסוריה ב-1970 , יאסר עראפאת על הכוונת " על ניסיון להתנקש בחייו של מנהיג אש"ף ואחרים וטובים מעולם לא פורסמו בעברית כספר.

אני שמח לבשר שחלקים מהם יעלו בקרוב ברשת לראשונה ביחד להנאת כל מי שמעולם לא נחשף אליהם ולנוסטלגיה של אלו שכן נחשפו אליהם כסיפורים בהמשכים.

רבי מרגלים של המוסד ,סוכנים קשוחים, טירוריסטים רצחניים ,יפיפיות קטלניות ,כולם נמצאים שם בדפים הגדושים במתח ופעולה.

בסיפור שלפניכם מופיעים בעירבוביה מדהימה: מחבלים ערביים ,צה"ל ,,מי שהיה גנראל נאצי ,מרגלים אמריקנים ונשק אימתני שיכול להשמיד את כולם

ומופעל כנגד העיר חיפה. בסיפור עיתונאי אמריקני יוצא ללכוד מדען נאצי מסוכן ביותר גנראל נאצי סדיסטי לשעבר שמציע לאירגון טרור נשק גז עצבים קטלני שבו השתמש כבר בעבר כנגד יהודים וכעת כנגד ישראל.

ובכך מתחילה עלילה מרתקת שבה מעורב אירגון "המוסד".

המחבר אריק פייס

 Eric Dwight Pace ( 1936-2018 )

היה עיתונאי אמריקני ידוע וזוכה בפרסים על כתבות בנושאי חוץ בפינות שונות בעולם מטעם טיים והניו יורק טיימס ובין השאר בקהיר בביירות ובטהרן בימיו האחרונים של השאח

הוא נודע בין השאר כעיתונאי האמריקני האחרון שנשאר בקהיר בזמן מלחמת ששת הימים כאשר גורשו משם כל העיתונאים האמריקנים .ופירסם על כך קטעי יומן מצמררים שגם פורסמו בעברית במוסף הארץ.

ותוכלו לקרוא אותם גם כן בבלוג זה כאן:

מלבד זאת הוא היה הכותב של הסרט הביוגרפי יוצא הדופן על חיי דוד בן גוריון שביים דוד פרלוב,בן גוריון 42:6 מ-1969

ביוגרפיה אפיזודית של דוד בן גוריון, על רקע תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל. בן גוריון מוצג מילדותו בפלונסק שבפולין – שם הוא עד להופעתו של הרצל כמשיח – כאדם צעיר המגיע לארץ ישראל בגילומו של ישראל גוריון ועד לקיבוץ שדה בוקר, בגיל 84, שאז הוא מופיע בתפקיד עצמו

כנראה במהלך העבודה על סרט זה בישראל כתב את הסיפור שתקראו למטה.

אריק פייס עיתונאי וסופר סיפורי מתח בשיחה ברדיו על עבודתו ככתב באיראן בימיו האחרונים של השאה

שיחה עם הסופר על ספרו ועל חייו אפשר להאזין כאן :

לפניכם פרקי סיפור היחיד שלו שתורגם לעברית

נשק סודי במזרח התיכון

פורסם בהמשכים ב-1971 במוסף סוף השבוע של "מעריב" ימים ולילות

שמו באנגלית היה :

Saberlegs ,(World Publishing Company, 1970)

הוא פירסם עוד שני ספרי מתח נוספים שלא תורגמו לעברית וככל הנראה זכו להצלחה פחותה בהרבה.

ונאזכר אותם כאן:

Any war will do (1973)

Nightingale ( Heinemann, 1979)

סיפור מתח על רקע איראן בימין האחרונים של השאח שבה פאס שימש ככתב של הניו יוןרק טיימס.

וסיפר על נסיונה של חבורת נוכלים לשדוד את יהלומי כתר השאח האיראני המביא לקונפליקט בין וושינגטון ומוסקווה אגב ניסוןלהפיל את משטר השאה האיראני.

(דבר שהתגשם ממש בעת יציאת הספר לאור )

שיחה עם הסופר על ספרו זה ועל חייו אפשר להאזין כאן :

נעבור כעת לספר המתח הראשון והידוע ביותר שלו שתורגם לעברית.

אך כסיפור בהמשכים במוסף סוף השבוע של "מעריב " בלבד ומעולם לא כספר.

פורסם במוסף סוף השבוע של "מעריב "ימים ולילות "

מ-9 באפריל 1971

עד מאי 1971

מאייר מאיר עוזיאל

אפשר להגדיל את התמונות עם "העכבר"

אחרית דבר

למרבית הצער הפרק האחרון של הסיפור מעולם לא פורסם בגליון הבא של "ימים ולילות " מוסף סוף השבוע של "מעריב או באיזה שהוא גליון אחר מסיבה שתישאר מיסתורית

אולי העורכים של "מעריב" מצאו ברגע האחרון לפני הפרסום של הפרק איזו שהיא בעיה בתוכן הסיפור שתשאר כעת מסתורית.

וחבל אנחנו נשארים בשיא המתח.

כמה שבועות לאחר מכן החל העיתון לפרסם בהמשכים את הסיפור המתח "משבר טשקנט" מאת ויליאם קרייג" שתוכלו לקרוא בבלוג זה כאן.

עוד על המחבר יש כאן

שיחה עם הסופר על ספרו ועל חייו אפשר להאזין כאן :

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “נשק סודי במזרח התיכון -רומן מתח על פושע נאצי המשתף פעולה עם אירגון טרור מאת אריק פייס”

אלי – לידיעתך, פייס היה התסריטאי של סרטו העלילתי/תיעודי של דוד פרלוב -"6-42" שבמרכזו סיפור חיי בן-גוריון. סרט יוצא דופן משהו (פרלוב הפעיל בו טכניקה של צביעת הפילם),משנת 1969, שלא זכה להכרה לה ראוי וכשל מסחרית. אני יודע זאת ממקור ראשון – השתתפתי בתפקיד קטן בסרט ואף יצא לי דיבור קטן עם פייס,שנוכח ברוב הצילומים. בריטי חביב ומאופק שהשתדל לא לבלוט..
ניתן,אגב, לראות את הסרט בארכיון הקולנוע הישראלי/סינמטק י-ם במלואו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × four =