web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית ריגול

המשימה :שדות הנפט- רומן מתח פוליטי עתידני מאת "ניגאל רון כיארי " ( עמוס אריכא )

סיפור מתח עתידני שעם זאת הוא עכשווי להפליא על תוכנית אמריקנית להשתלט על שדות הנפט במזרח התיכון בזמן של משבר אנרגיה חמור ביותר ,תוכנית שבמרכזה עומד סוכן ישראלי.
את הסיפור כתב תחת שם בדוי הסופר הישראלי עמוס אריכא.

לפניכם עוד סיפור מתח בהמשכים שהופיע בליווי מגוון איורים בשבועון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות " שבע ימים ב-1975

מהתקופה בין שנות השישים לשנות השמונים כשעיתוני סוף השבוע השונים של "מעריב " ידיעות אחרונות " ו"הארץ" היו מפרסמים סיפורי מתח וריגול בהמשכים מלויים במגוון איורים.

מהם שפורסמו לאחר מכן כספרים ומהם שלא פורסמו יותר לעולם.

בין סופרי הריגול הבולטים שפורסמו בצורה זאת היו ג'והן לה קארה, אריק אמבל ופרדריק פורסייט. מהם לאידועים כלל בעברית כמו אריק פייס ואחרים.

הסיפור שלפניכם "המשימה שדות הנפט " למרות שהוא נכתב ומתייחס לשנות השבעים ואחת הדמויות שבו היא השליט הלובי מועמר קדאפי שחוסל כבר לפני שנים הוא נראה כמכוון לסיטואציה שקיימת בעת פרסום סיפור זה ברשת באוקטובר 2022 כשהמע4רב שוב נמצא בסכסוך עם המדינות מפיקות הנפט של אופ"ק כתוצאה ממלחמת רוסיה אוקראינה שמביאה למחסור חמור באנרגיה.

הסיפור היה של עמוס אריכא אחד משלושת הסופרים הישראלים הבולטים של סיפורים מעין אלה בשנות השבעים ביחד עם מיכאל בר זוהר וראש המוסד לשעבר איסר הראל .

אלא שאריכא בניגוד להראל ובניגוד לבר זוהר פירסם את שני סיפוריו במוספי סוף השבוע בשמת בדויים שונים .

אבל באנגלית הספר פורסם תחת שמו האמיתי .

עמוס אריכא

הסיפור שמאחורי הספר הוא מעניין

אחרי שפרש הסופר עמוס אריכא מעבודתו כדובר המשטרה קיבל הצעה למיזם משותף עם  העיתונאי המו"ל וראש עיריית הרצלייה לעתיד אלי לנדאו. לנדאו ואריכא יזמו פרוייקטים שאותם כתב אריכא ולנדאו הפיץ אותם ודאג לתרגומם בחו"ל. הזכויות עליהם נשארו בידיו ובמקרה אחד בספר "הפניקס "   שמשום מה מעולם לא פורסם בעברית שמו גם מתנוסס לצד אריכא כמחבר שותף ע"פ דרישתו. במקרה אחר הספר "קארלוס " על חייו של טרוריסט בינלאומי אמיתי מאוד ( שתוכלו לקרוא בבלוג זה כאן )שמו התנוסס על ספר שאותו כתב אריכא מבלי ששמו של זה יופיע כלל, ולמעשה הפך בכך אריכא ל"סופר צללים"..

 זהו רעיון מקובל מאוד בחו"ל ששם יש יזמי ספרים כאלו "שיוצרים"  ספרים שאותם כותבים אחרים תחת שם בדוי. .במשך זמן מה אריכא ולנדאו פעלו כצוות לכתיבת מותחנים. הם פירסמו ביחד שלושה  ספרי ריגול ומתח בכיכובם של סוכני המוסד והשירותים החשאיים של ישראל. מקצתם התפרסמו בשפות רבות ברחבי עולם, תורגמו לספרדית איטלקית דנית נורוגית ויפנית זכו בתפוצה גדולה. הספרים שנמכרו במליוני עותקים הכניסו לאריכא כסף רב. הוא הפך לסופר המותחנים הישראלי המצליח ביותר בעולם.

והנה ראיון עימו בנושא:

אלי: מה היה סוג הקשר בינך ובין אלי לנדאו בכתיבת ספרים אלו ?
אריכא : "אלי לנדאו שימש כמו"ל של שנים מספרי בפסבדונים בארץ, ב"א.ל. ( ראשי תיבות של"אלי לנדאו ") הוצאה מיוחדת" שלו  ועבור "פניקס" שלא הופיע בעברית אבל היה רב מכר בחו"ל תרם גם כסוכן שיצר את הקשר עם ההוצאה בחו"ל.

"נהגנו לגלגל שיחות ברעיונות שונים, מפני שקשה לי לכתוב על נושא שלא מתקיים וצומח מתוכיאלי  לנדאו איש פורה ברעיונות. אבל גישתו שונה משלי וכך גם רעיונותיו.  בכל זאת כשהעליתי רעיון נכון הוא קלט את ערכו מיד.

אם זאת יש להבהיר כי  שלושת הספרים שעליהם עבדתי עם לנדאו נכתבו על-ידי ועל-ידי בלבד מההתחלה ועד הסוף. את חלקו ביטא במימון ההוצאות השונות, באיתור גזרי עיתונות – כשנזקקתי לעובדות שלא אטעה בהן. הוא היה עבורי בעיקר שני דברים, מו"ל וסוכן מכירות, תפקיד שבו הצטיין. 
"הוא גם היה עוזר לאיסוף מידע מהעיתונות וארכיונים וסיפק לי מידע שהצלבנו ובדקנו אצל מקורות של אישים משירותי ביטחון. במקרה אחד, מדובר ב"פניקס", הוא היה אחראי להשגת מידע שנדרש לעלילה שהתפתחה בכתיבה ממש במקביל לאירועי המציאות וממנה ינקה – והסתיימה זמן קצר לאחר בואו של סאדאת לישראל. לא היה בינינו קשר מעבר לזה. אבל הייתי משוכנע גם אז וגם היום שאילו לנדאו היה מחליט להמשיך במו"לות יכול היה להערכתי להיות מו"ל חשוב. היו לו חושים מצויינים. אבל הוא התמקד בתחומים אחרים, כראש העיר הרצליה וכיוצא בזה. 
"לצערי נוצרו נסיבות שהוא צירף את שמו לשמי במהדורות האנגליות כמחבר וזה הכל."

ההתחלה  של שיתוף הפעולה בין השניים הייתה עם ספר בשם נפט האל החדש מאת "ניגאל דון-כיארי " ( ואריאציה של שמו של אריכא) . בהוצאת א.ל ההוצאה המיוחדת, 1975.

הספר נכתב על רקע משבר הנפט הגדול בשנות השבעים שפרץ לאחר מלחמת יום הכיפורים ותיאר עתיד קרוב מאוד שבו ארה"ב נאלצת לפלוש למדינת נפט מזרח תיכונית כתוצאה מהעלאה מטורפת של מחירי הנפט בידי הקולונל קדאפי המתואר בספר כפאנאט אנטישמי החובר לשייכי נפט תאבי בצע. הוא תורגם והופיע בשמו של אריכא, באנגלית ובהולנדית.

גיבורו מר "ג'ורדן" סוכן ממוצא ישראלי הוא שמכין את הקרקע לפלישה אמריקנית לנסיכות נפט דמיונית .

באנגליה הוא התפרסם תחת השם "איש ושמו ירדן". ובמקומות אחרים בשמות שונים. בהולנד, למשל, הוא נקרא "חרב דמוקלס".

חרב דמוקלס" מאת עמוס אריכא בהולנדית

העטיפה האחורית של "חרב דמוקלס" בהולנדית

הספר עורר ענין אצל מפיקים שונים.אבל למרבית הצער לא הוסרט לבסוף.

אריכא: "הסיפור נמכר להסרטה למפיק הוליבודי. חתמנו על חוזה ואני כתבתי תסריט מפורט ומוכן לצילומים ואוטוטו… דבר לא יצא..התסריט לא מומש."

בקריאה היום  המצב המתואר בספר  מזכיר את המצב שבו אנו נמצאים בעת פירסום רשומה זאת (אוקטובר 2022 ) כאשר ארה"ב מוטרדת מאוד ממדיניות הפקת הנפט של מפיקי נפט שונים בעולם הערבי..

 חמישה פרקים ממנו הופיעו תחילה  תחת השם "המשימה שדות הנפט " במוסף יום שישי של ידיעות אחרונות "7 ימים גליונות 573-577

14.2.75-14.3.75

והנה הם לפניכם

אפשר להגדיל את הדפים עם העכבר

קיראו עוד

סיפור מתח נוסף מאת עמוס אריכא

"קארלוס -הגירסה הישראלית -סיפור בדיוני על חייו של טרוריסט בינלאומי אמיתי מפורסם

את רוב היצירות של אריכא אפשר לקרוא ברשת בפרוייקט בן יהודה כאן

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “המשימה :שדות הנפט- רומן מתח פוליטי עתידני מאת "ניגאל רון כיארי " ( עמוס אריכא )”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twenty − eighteen =