web analytics
קטגוריות
ריגול

דברי ימי הסי אי איי : עלילות הריגול האמריקני מאת ויקטור מרצ'טי וג'ון ד. מרקס

לציון מלאת שבעים וחמש שנים להקמתו של אירגון הביון החזק והמפורסם ביותר בעולם הסי אי איי, הנה תרגוום נדיר של אחד הספרים השנויים בנותר במחילוקת שהופיעו אי פעם על אירגון זה ספ] שעבר צנזורה קשה. אבל נמצא כנכון . הספר פורסם רק בתרגום מקוצר מאוד בהמשכים מוסף סוף שבוע של העיתון "מעריב" והנה הוא לפניכם ביחד עם ביבליוגרפיה של הספרים שהופיעו על אירגון הסי אי איי בעברית.

סמל אירגון הביון האמריקני הסי אי איי

בספטמבר 1947 נוצר רשמית אירגון הביון של ארה"ב הסי אי איי

כמנהל של פורום הביון והמלחמה בפשע במציאות ובבדיון בפייסבוק אני חוגג אירוע זה של שבעים וחמש שנים ליצירתו של אירגון הביון המרכזי של ארה"ב ( יש כמה וכמה אירגוני ביון ) הסי איי איי.

כפי שעשה לאחרונה נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שחגג את התאריך בבניין מפקדת הסי אי איי בלנגלי והזכיר את ה צלחתם של אנשי האירגון בחשיפת תוכניות הפלישה הרוסית לאוקראינה.

לאירגון היו גם כישלונות גדולים לאורך השנים אבל זוהי בוודאי אחת מהצלחותיו הגדולות .

אולי הגדולה ביותר בכלל.

הנשיא ביידן חוגג 75 שנים לסי אי איי במפקדת האירגון בלנגלי

  ולציון זה :

הנה תקציר בעברית של אחד הספרים הראשונים שפורסמו על תולדות אירגון זה ושנוי במחלוקת במיוחד. הוא היה נתון לצנזורה חמורה במיוחד מצד המימשל.

אחד משני המחברים ויקטור מרצ'טי

 Victor Leo Marchetti Jr. 

הוא היה איש סי אי איי  בין 1955 ל-1969. כנראה במהלך עבודתו היה לו זמן פנוי רב והוא ניצל אותו לחיטוט  בארכיונים ובתיקים ישנים וסודיים,אולי לללא ידיעת האחראים עליו,   ואסף חומר רב על תולדות האירגון. .

לאחר שעזב את האירגון הוא כתב  ב-1971 רומן מתח  בשם

The Rope-Dancer. New York: Grosset & Dunlap (1971, 

  על איש סי אי איי שהופך לסוכן ריגול עבור ברית המועצות ולימים התברר שרומן זה היה חומר קריאה נדרש עבור קציני ק.ג.ב שעבדו בארה"ב

הרוסים התברר , משיחה של איש מודיעין אמריקני עם גנרל בק.ג.ב ,חשבו שרומן המתח של מרצ'טי הוא מדריך מצויין לדוקטורינת ריגול הנגד האמריקנית .

לאחר מכן מרצ'טי כתב מאמר על הסי איי איי עבור מגזין שכלל שמות ופרטים חסויים שונים . הסי איי איי שקיבל  כדרישת החוק עותק מהמאמר לפני הפירסום דרש לבטל את הפירסום בהתאם לחוזה הסודיות שהוא חותם ע כל מי שעובד אצלו. לדעת הסי אי איי המאמר היה פגיעה בחוזה סודיות זה. העניין היגיע לבית המשפט ושופט קבע שעל מרצ'טי לשלוח כל כתיבה שלו על הסי אי איי לידי האירגון שיקבע אם זה ניתן לפירסום או לא.

מרצ'טי  שהתגלה כטיפוס עקשן בעל נטייה להיכנס למשפטים עירער על כך שוב ושוב והיגיע עד לבית המשפט העליון של ארה"ב וזה דחה את עירעורו.

את המאמר שפורסם לבסוף תוכלו לקרוא כאן.

בנתיים עבד מרצ'טי על ספר שלם על תולדות  הסי אי איי עם שותף הסופר והעיתונאי ג'ון מרקס.

והם שלחו את ספרם המשותף לעיון הסי אי איי לפני הפרסום. לאחר העיון הארגון שלח רשימה של 339 קטעים כמעט חמישית מכלל הספר  שקבע שהם כוללים מידע סודי ודרש את מחיקתם.

מרצ'טי ומרקס סירבו לדרישה זאת והודיעו שהם ילכו על כך לבית המשפט.

 אז נרתע הסי אי איי שכבר היה לו ניסון עם התביעות והערעורים הבלתי פוסקים של מרצ'טי  ומיתן את דרישותיו הוא ויתר לגבי 171 קטעים.

 אבל עדיין היו 168 קטעים שהוא דרש שימחקו מהספר.

ושוב היגיע העניין לבית המשפט. השופט עבר על כל הקטעים השנויים מחלקות וקבע שלגבי רובם אין הוכחות ברורות שהם אכן סודיים.   הוא קבע שיש רק 26 קטעים שיש למחוק אותם מהספר.

הסי אי איי עירער ובית המשפט לעירעורים קבע שאכן יש למחוק מהספר את כל 168 הקטעים.

הספר פורסם לבסוף ב-1974 כל 168 הקטעים שהסי אי איי קבע  שיש למחוק הופיעו כשורות מחוקות. לעומת זאת 171 הקטעים שהוא חזר בו לגביהם הופיעו כשורות מודגשות.

הספר חשף פרשיות סודיות מתולדות האירגון ובהן הניסויים  שלו בסמי האל אס די על אנשים שלא ידעו שעורכים בהם ניסויים. פרשייה שעוררה זעם רב ובוצעה  עליה חקירה של וועדת הקונגרס ושאחד מחבריה היה סנטור צעיר בשם ג'ון ביידן.

לימים נשיא ארה"ב.

סקירה מפורטת על פרשה אפלה זאת בתולדות האירגון זאת תוכלו לקרוא כאן : הסוכן החצוי

הספר הפך לרב מכר ענק.והייתה לו השפעה רבה לגבי היחס בארה"ב לסי אי איי.

מרצ'טי כדאי לציין הפך לאנטי ישראלי מובהק לאחר פרסום הספר . ופירסם ספרים ומאמרים נגד השפעה המוגזמת שלדעתו של ישראל על ארה"ב וגם בכתב עת תומך נאצים. שבו פירסם מאמר על שיכתוב ההיסטוריה בידי הסי אי איי.

ראיון עם מרצ'אי שפורסם ב"דבר השבוע " מוסף סוף השבוע של העיתון "דבר" ב-1975 מובא כבונוס בסיום.

ג'ון ד. מרקס שותפו של מרצ'טי לכתיבת הספר השנוי במחלוקת.

ג'ון מרקס הפך למרצה מכובד וכתב ספר מפורסם שבו המשיך לפרט לגבי פרשת הניסויים של הסי אי איי בסמי האל אס די מעבר לתיאור הקצר שניתן בספר עם מרצ'טי.

.ספר שגם תורגם לעברית.

ג'ון מרקס החיפוש אחר "המועמד המאנצ'ורי" /   ;תרגם: רפאל אלגד.  תל-אביב :   משרד הביטחון – ההוצאה לאור,   1981.

ופרק מספר זה שהופיע בעיתונות הישראלית תוכלו לקרוא בבלוג זה כאן :

שפני נסיונות

The CIA and the Cult of Intelligence,by Victor Leo Marchetti Jr. (December 23, 1929 – October 19, 2018)[1 with John D. Marks. New York: Knopf (1974

את הספר במלואו באנגלית תוכלו לקרוא כאן .

הספר הופיע גם בתרגום מקוצר בעברית במוסף סוף השבוע של מעריב "ימים ולילות " בשם "עלילות הריגול האמריקני " בכמה חלקים מגליון 30 באוגוסט 1974 . אך פרט לכך מעולם לא הופיע כספר בעברית .

והנה התרגום הזה של הספר רב המכר.תחת השם "עלילות הריגול האמריקני"

בסיום מצורפת רשימה של הספרים שהופיעו על הסי אי איי ותולדותיו בעברית וגם כמה ספרי זכרונות של סוכני סי אי איי שפורסמו בעברית וקישור לסרט תיעודי ידוע על תולדות האירגון שנוצר בהשפעת הספר שתקראו כאן

אפשר להגדיל את הדפים עם ה"עכבר"

וכבונוס הנה ראיון עם אחד משני המחברים איש הסי אי איי לשעבר ויקטור מרצ'טי "דיוקנו של איש הסי אי איי כבשר ודם" כפי שהופיע ב"דבר השבוע " מוסף סוף השבוע של "דבר" ב- .11 באפריל 1975

על שפני הנסיונות של הסי אי איי בספר "בחיפוש אחרי המועמד המנצ'ורי " מאת ג'ון ד.מרקס קיראו כאן

עוד ספרים על סי אי איי בעברית

פיליפ נייטלי המקצוע השני העתיק ביותר בעולם / מאנגלית: ברל זרובבל    [תל-אביב] : פ  ספרית מעריב,   תשנ"א1991

תקציר:ספר מקיף ביותר שסוקר את מקצוע הריגול על כל מרכיביו:בגידה, סחיטה, חיסול פיזי, משחק כפול, גניבת דעת, כוח, כסף, מין, עצמה, אומץ וקור רוח, דיפלומטיה.הספר מקיף את כל מערכות המודיעין והביטחון העולמ

ספרים כלליים על הסי אי איי ותולדותיו

ג'פרי ט. ריצ'לסון מאה  של מרגלים :ביון במאה ה-20   ( 1995)  תירגום מיכאל אלעזר, רסלינג 2009

ויליאם מורגן "בית ספר לריגול וחבלה ( בעמוד הראשון "בית הספר הבינלאומי למרגלים במלחמת העולם השנייה *עברית ס.דן. הוצאת דשא  ראשית שנות השישים

The OSS and I"

, William James Morgan ; Publisher, Norton, 1957.

על האירגון שקדם לסי אי איי בימי מלחמת העולם השנייה

סנשה דה-גרמון,    המלחמה החשאית. /עברית אריה חשביה     תל-אביב :   מערכות /משרד הביטחון,   1963

 Veil – the secret wars of the CIA 1981-1987 1987

בנבכי הסי-אי-איי :גילוי סודותיה של סוכנות הביון רבת-ההשפעה /רונלד קסלר ; מאנגלית: אסתר וכטל[תל-אביב] : אור עם, תשנ"ד 1994

Inside the CIA: Revealing the Secrets of the World's Most Powerful Spy Agency. Pocket Books. 1992.

תקציר:גילוי סודותיה של סוכנות הביון רבת ההשפעה מאת רונלד קסלר החושף בספרו זה את עבודות הסי-אי-איי בחמש עשרה השנים האחרונות ומתבסס על תחקירים רבים ועל מאות ראיונות ביניהם עם בכירי הריגול בעבר.ספר מקיף ביותר על שירותי הביון של ארצות הברית ודרך פעולותיו: בספר תלמדו על מנהלת המבצעים, כולל מקרים ואירועים אמיתיים, מנהלת המדע והטכנולוגיה כולל הגאדג'טים של ג'ימס בונד, המינהל-כלומר, דרכים להלבנת כספים, ניטור אמצעי האזנה, משרדו של ראש הביון המרכזי. ספורים אמיתיים, משרדים ברחבי העולם בכיסויים שונים . רשימת ראשי הביון המרכזי, הערות, ביבליוגרפיה, מילון מונחים 

טים ויינר סי אי איי -מורשת של אפר :היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית תרגום מאנגלית – דפנה לוי;.תל אביב : רסלינג,. 200

Legacy of Ashes: The History of the CIA 2007

הוא ספר מאת עיתונאי הניו יורק טיימס, טים ויינר, המתעד את ההיסטוריה של סוכנות הביון המרכזית בארצות הברית למן הקמתה מיד אחרי מלחמת העולם השנייה ועד שנות ה-2000.

טענתו העיקרית של הספר היא ש"המדינה החזקה ביותר בתולדות הציוויליזציה המערבית לא הצליחה להקים שירות ריגול ממדרגה ראשונה".1]

הספר מתבסס על מעל 50,000 מסמכים, רובם מארכיון הארגון ומאות ראיונות עם ותיקי הסוכנות, כולל עשרה ראשי סוכנות לשעבר. הוול סטריט ג'ורנל כינה את הספר "הספר הטוב ביותר שנכתב אי-פעם על עולם הריגול". 

פרשיות שונות בתולדות הסי אי איי

דו"ח הסי.אי.איי על שירותי המודיעיון של ישראל /תרגם מאנגלית וערך: יוסי מלמן ספרי ארז ,1982

רחל מילר    הפעולות החשאיות של הסי אי איי כבלם לקומוניזם בשנות החמישים: המעורבות באירן ובגואטמלה. דיסרטציה (מ.א.) – אוניברסיטת בר אילן, תשס"ג 2003

דוד ארבל ורן אדליסט עיוורון :המודיעין המערבי וקריסת ברית-המועצות : 1980-1991 : עשר השנים שלא זיעזעו את העולם  תל-אביב : ידיעות אחרונות, 1998

ספר על כשלונו של הסי אי איי לחזות את קריסתה של ברית המועצות.

בוב וודוורד ; CIA – סודות המודיעין האמריקאי /  מאנגלית ברוך קורות.כינרת 1990

Veil: The Secret Wars of the CIA (1987.

"כולם אומרים תמיד יותר ממה שמצפים שיאמרו, "אמר ויליאם ג'יי. קייסי, ראש ה- CIA

באמצעות מאות מקורות מידע פנימיים ומסמכים חסויים וודוורד יצר תעודה חסרת תקדים על שירות הביון האמריקאי, האיש העומד בראשו וממשלת ארצות הברית. קייסי, שהיה מנהל מסע הבחירות של רונלד רייגן ב-1980, וראש ה- CIA בשנים 1981-1987, בחן את התקופה וסייע בהגדרת אופי מדיניות החוץ של ממשלת ארצות הברית, אשר היוותה למעשה את המרכיב החשוב ביותר בעיצוב פני התקופה.

כשהוא מתמרן בין מוקדי הכוח בוושינגטון, קנה לו קייסי חופש פעולה כמעט מוחלט, והיה למעשה לראש שירותי הביון, רב-העוצמה ביותר בארבעים שנות ההיסטוריה של המוסד. הוא שיחק בביטחה בזירת הפוליטיקה העולמית ויצר מחויבויות מדיניות לאומה האמריקאית ולנשיאה, במערכות יחסים חשאיות ובמלחמות סודיות.

וודוורד מציג כאן ניתוח מעמיק ומרתק של היחסים בין מנגנון הריגול המתוחכם ביותר בעולם ובין מדיניות החוץ האמריקאית. כן הוא מראה כיצד מימיו הראשונים של ממשל רייגן הפכו מאבקיה של ניקרגואה והטרור האיראני והלובי לאובססיה פרטית של רייגן וקייסי.

לורנס ריט המגדלים הגבוהים :   אלקאעידה וכישלון המודיעין האמריקני / מאנגלית: רותי ונעם אור   אור יהודה :   כנרת, זמורה-ביתן,   [תשס"ז], 2007.

The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11 2006

תקציר:

"המגדלים הגבוהים אינו רק סיפור מפורט עוצר נשימה של האירועים שהובילו ל-11 בספטמבר, הכתוב בסגנון חי ושוטף, אלא הוא גם עיון בוחן של העולם שיצר את האנשים שהביאו עלינו את היום הזה, הגורמים שהולידו אותם ומה מריץ אותם היום… המגדלים הגבוהים הוא ספר מתח. הוא טרגדיה גם כן."

The New York Times Book Review

לורנס רייט מגולל את העלילה המוכרת-כביכול, של הפיגוע במגדלי התאומים, כסיפור מתח משובח, משבץ בה פרטים שלא היו ידועים עד כה וממקם אותה בתוך הרקע הפוליטי והתרבותי שלה. הוא מתאר את הדמויות הראשיות בסיפור: אוסאמה בן לאדן עצמו; סגנו, הוגה רעיון ההתאבדות, איימן אלזוואהירי; ראש המודיעין הסעודי לשעבר, הנסיך טורקי אלפייסל; ומנגד, סוכנים של ה-FBI וה-CIA ובראשם מי שהיה ראש מטה הלוחמה בטרור של ה-FBI ג'ון או'ניל, שמצא את מותו במרכז הסחר העולמי ב-11 בספטמבר, בהיותו ממונה על הביטחון במקום.

גורדון תומס לוחמה ביולוגית ופסיכולוגית בשירות הסי אי איי

Secrets and Lies: A History of CIA Mind Control and Germ Warfare Konecky & Konecky, 2007 

 תל-אביב : אור עם-, תש"ע 2010.

/גורדון תומאס ; [מאנגלית: אדר ארנון].אורעם 2010

ספרים מאת ועל סוכני סי אי איי לשעבר

 ארקדי  נ. שבצ'נקו   הינתקות ממוסקווה   מאנגלית: יוסף לויטה.  משרד הביטחון ההוצאה לאור 1988

סיפורו של דיפלומט רוסי ששירת כסוכן סי אי איי

פיט ארלי  ריגול – כרוניקה של בגידה /הסיפור האמיתי של אולדריץ' איימס תרגום דורית לנדס סדרת סיפור אמיתי הקיבוץ המאוחד ודניאלה דינור 2003

Confessions of a spyף

Confessions of a Spy: The Real Story of Aldrich Ames

Pete Earley Confessions of a Spy: The Real Story of Aldrich Ames 1997

רזא כהלילי   עת לבגוד /  מאנגלית: אורי רדלר.אשקלון סלע מאיר 2017

תקציר : השלטון באיראן הפך לדיקטטורה רצחנית ומשמרות המהפכה היו הכוח הפנאטי שאפשר לו לשלוט. התחלתי להבין את זה כשהחבר הטוב ביותר שלי וקרובי משפחתו נעצרו כיוון שהעיזו לתמוך בשינוי פוליטי. התפכחתי כשראיתי קבוצת נערות צעירות מוצאות להורג בחצר הכלא. יכולתי לעזוב לארה"ב ולשים את כל זה מאחורי, אבל לא יכולתי, ידעתי שצריך לעשות משהו בשביל לשנות את זה" עת לבגוד הוא סיפורו האמיתי של המרגל החשוב ביותר של ארצות־הברית באיראן. רזא כהלילי, איש משמרות המהפכה, היה האיש האחרון שהייתם יכולים לדמיין במרכזו של מותחן ריגול עוצר נשימה. ובכל זאת, האיש הרגיש, החרד לגורל משפחתו, הפך לסוכן ריגול נועז, שניהל חיים כפולים במשך עשור שלם בלב המאפליה של המהפכה האסלאמית. סיפורו המרתק של כהלילי, שהפך לרב מכר וזכה בפרס הספר הלאומי האמריקני הוא עלילת ריגול מסעירה של עצב ותקווה, אהבה, בגידה ומוות. האיש שביקש להציל את ארצו מציפורני הח´ומייניזם פוער בפני הקוראים צוהר ייחודי, מבעית ומרתק אל האופן שבו פועל משטר דיקטטורי מרושע, אל הרעלת המוחות השיטתית של חסידיו ואל הדרך שבה נגזלה חירותו של העם האיראני" — מהמעטפת האחורית

מורטן סטורם ‫ בשיתוף פול קרוקשנק וטים ליסטר   חיי כסוכן כפול :   בתוככי אל-קאעידה וה-CIA  בן שמן : מודן

2015.

Agent Storm: My Life Inside al-Qaeda and the CIA 2014

עמיר פורת , 1948)-   המבצע האחרון :   ישראלי בשורות הסי-איי-איי /תל-אביב : פן הוצאה לאור ; ראשון לציון ידיעות פן 2020

תקציר:

המבצע האחרון הוא סיפורו הנדיר של עמיר פורת, איש עסקים ישראלי שגויס על ידי סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (הסי-אַיי-אֵיי) ופעל עבורה שנים רבות במדינות עוינות בזהות של אזרח שווייצי. זהו סיפור אמיתי המתאר סדרה של אירועים מסכני חיים.

סוכנות ביון אינה מורגלת בהעסקת אזרחים זרים בשורותיה, ובוודאי לא כאלה שמתקדמים ומגיעים לעמוד בראש צוותים אמריקאיים שאמונים על משימות סודיות ביותר במדינות אויב. עמיר פורת היה אחד מיוצאי הדופן הללו, והוא חושף את סיפורו הלא-ייאמן. לנגד עיניו של הקורא קורמים עור וגידים הפעולות והמבצעים השונים, ומתוארים באופן חי, מפורט וצבעוני.

לצד תיאור המבצעים עוצרי הנשימה שבהם לקח חלק, מוקדש בספר פרק נרחב לקשריו המיוחדים ולפעילותו לצד האלוף השנוי במחלוקת שמואל גונן (גורודיש). פרק זה, כמו תיאור ילדותו ומעלליו בתל אביב של שנות ה-50 וה-60, מגלים צדדים מגוונים באישיותו של עמיר ועוזרים להבין מנַיין הצליח לגייס את תעצומות הנפש שנדרשו לו במהלך חייו.

אמריליס פוקס   סוכנת חשאית:   סיפורה האמיתי של מרגלת בסי-איי-איי/י /מאנגלית דנה אלעזר הלוי   מושב בן שמן: כתר ספרים, 2021

Life Undercover: Coming of Age in the CIA  2019

תקציר הספר :סוכנת חשאית הוא סיפור חייה של אמריליס פוקס, שבגיל 21 בלבד גויסה לסי אי איי

והפכה לסוכנת שטח. היא חושפת חלק משיטות העבודה של ארגון הביון החזק בעולם ומגלה פרטי מבצעים מסווגים ומרתקים, וגם את ההשפעה שיש לחיים ששולטים בהם סודיות ושקרים על הנפש. לאחר פיגועי 11 בספטמבר, ולאחר שידידה העיתונאי דניאל פרל נחטף ונרצח בפקיסטן, אמריליס פוקס מחליטה להיענות להזמנת ה-CIA להצטרף לשורותיו. היא נשלחת לקורס השטח של ה-CIA, תוכנית ההכשרה המבצעית היוקרתית ביותר בעולם, ובסופו היא נבחרת לאחד התפקידים הקשים בארגון: לשרת כסוכנת בכיסוי לא רשמי – סוכנת שעובדת לבד בשטח, ללא חיפוי של משלחת דיפלומטית ותחת זהות בדויה. במסווה של סוחרת אמנות שבטית, פוקס נודדת ברחבי העולם ויוצרת קשרים עם שורה של אנשים מסוכנים במטרה למנוע מנשק אטומי, כימי וביולוגי ליפול לידיהם של ארגוני טרור. מוּנעת מתחושת שליחות עמוקה, פוקס ממשיכה בתפקידה המסוכן גם אחרי הולדת בתה. היא מבצעת מסלולים לגילוי עיקוב עם התינוקת צמודה במנשא אל חזהּ, רושמת סיכומי פגישות עם סוחרי נשק בעוד הילדה ישנה בידיה ותוחבת ניירות מסווגים לתיק החיתולים שלה. ובכל זאת, אחרי שנים של חיים בזהות בדויה, פוקס מתחילה לתהות אם זוהי הדרך הנכונה להגן על בתה ועל מולדתה"

צפו גם בסרט התיעודי

Inside the CIA: On Company Business (1980

Documentary about the CIA, with exclusive use of interviews with current and former CIA employees such as David Atlee Phillips and L. Fletcher Prouty. Won the International Critics Award for Best Documentary at the Berlin International Film FestivalOn Company Business was completed with funds from the International Documentary Fund, administered by the TV Lab at WNET.

חלק א'

קיראו גם על האירגון המקביל לסי אי איי ברוסיה

דיברי ימי הק..ג.ב

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “דברי ימי הסי אי איי : עלילות הריגול האמריקני מאת ויקטור מרצ'טי וג'ון ד. מרקס”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 + 1 =