web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

משבר טשקנט :מותחן ריגול על מאבק כמעט גרעיני בין הרוסים והאמריקנים מאת ויליאם קרייג

מותחן ריגול מימי שיא המלחמה הקרה בראשית שנות השבעים כפי שפורסם בהמשכים במוסף סוף השבוע של העיתון "מעריב" ומתאר מזימה סובייטית לפגוע בכור הגרעיני בדימונה כחלק ממתקפת ענק על ארה"ב והמערב. האם תצליח חבורת סוכנים קטנה לבלום את המזימה ?

לפניכם רומן מתח פוליטי מעידן המלחמה הקרה בימים שבהם ברית המועצות של ברז'נייב וקוסיגין הייתה דומיננטית בעולם עם כי היה לה סכסוך קשה גם עם ארה"ב וגם עם סין הקומוניסטית. סיפור שפורסם בעברית ב-1971 רק בהמשכים במוסף יום שישי של העיתון מעריב "ימים ולילות" עם איורים של מאיר עוזיאל

הפרסום הזה היה חלק ממסורת מקובלת בעברית בשנות השישים השבעים והשמונים של מוספי יום השישי של העיתונים הגדולים "מעריב "ידיעות אחרונות " והארץ" לפרסם בהמשכים עם איורים רומני ריגול ומתח פוליטיים מקוריים וזרים שהיה להם קשר עם ישראל.ולפעמים סתם רומני ריגול מצויינים או מצליחים במיוחד גם כאלו שלא היה להם קשר עם ישראל של סופרים כמו ג'והן לה קארה.

כמה מהסיפורים האלו כמו "קארלוס" של עמוס אריכא בשם בדו,"המשימה: שדות הנפט" גם כן של אריכא בשם בדוי ואחרים כמו "בנות הערובה" ( מבצע רוזבאד) ספר שהוסרט ( עם קים קטרל בתפקידה הראשון) "החפרפרת " ( הוסרט גם הוא) של לה קארה"קשר האורניום , של אורי דן ופיטר מאן "שגרירות "  ונדנברגשעסק בארה"ב תחת כיבוש רוסי "מלחמת העולם השלישית " של גנרל ג'ון הקט שעסק …במלחמת עולם שלישית ."הברירה השטנית " של כקונפליקט בין ברית המועצות השוקעת והמערב מאת פרדריק פורסייט ואחרים , יצאו לאור בעברית גם כספרים.

אחרים כמו "משלחת בקהיר" של הסופר הצרפתי פרד נורו " על מאבקו של סוכן צרפתי במזימה מצרית " "קשר הדמים " של איסר הראל  על מאבק שירותי הביטחון הגרמנים באירגון ספטמבר השחור" לאחר טבח הספורטים הישראלים באולימפיאדת מינכן " נשק סודי במזרח התיכון עלמזימה של פושע נאצי חמש אירגון טרור ולפגוע בעיר חיפה בישראל ,"הרפתקה בדמשק " על מאבק של סוכן חשאי בריטי בשירות החשאי של אסד בזמן המאבק החשאי בין ירדן וסוריה ב-1970 , יאסר עראפאת על הכוונת " על ניסיון להתנקש בחייו של מנהיג אש"ף ואחרים וטובים מעולם לא פורסמו בעברית כספר.

רובם פורסמו בעברית כספרים אבל לא כולם.וזהו אחד מסיפורים אלו שלא פורסמו יותר בעברית מעבר לפירסום שלו בעיתון.

יש להניח שאחת הסיבות העיקריות לפירסום הרומן בעברית הוא הקשר ההדוק שלו לישראל ובמיוחד לכור הגרעיני בדימונה

המחבר ויליאם קרייג ( 1929-1997) היה היסטוריון ידוע אבל לפני זה היה איש מכירות ופירסומאי שהופיע בתוכנית חידונים בטלוזיה ב1958- וזכה ב42 אלף דולר. \עימם הוא הלך לאונברסיטת קולומביה למד היסטוריה והפך להיסטווריון מיקצועי . אז בין השנים 1968 -1975 חיבר ארבעה ספרים כולם רבי מכר.

שניים מהם ספרי היסטוריה על מלחמת העולם השנייה

ושניים מותחנים על המלחמה הקרה.

ולא הוסיף לכתוב יותר ספרים.

.

.

ויליאם קרייג

ספרו הראשון, נפילת יפן

 The Fall of Japan (1968)

, הוא ספר עיון על השבועות האחרונים של מלחמת העולם השנייה באוקיאנוס השקט.

ספרו השני על מלחמת העולם השנייה והמפורסם ביותר מבין הארבעה , אויב בשערים: הקרב על סטלינגרד

Enemy at the Gates,

, התפרסם בשנת 1973.

הוא הפך ב-2001 לסרט עלילתי ידוע מאוד בידי במאי צרפתי

שעליו תוכלו לקרוא בבלוג זה כאן.

ספרו האחרון של קרייג היה מותחן ריגול, מורשת שטרסבורג (1975).

" "הרומן הראשון של קרייג, משבר טשקנט

The Tashkent Crisis, ( 1971), המובא כאן הוא מותחן מתקופת המלחמה הקרה העוסק בריגול ופוליטיקה בינלאומית.

הוא זכה על כריכת מהדורת ספר הכיס שלו (ראו למעלה ) להמלצתו החמה של מחבר סיפורי הריגול בסדרת "מאט הלם " המפורסמת דונאלד המילטון שהגדיר אותו כ"ספר מרתק" של תככים בינלאומיים " ". ואכן כך הוא.
והוא מובא כאן לראשונה במלואו כפי שפורסם במוסף סוף השבוע של העיתון "מעריב " בשבועון "ימים ולילות " בשנת 1971 עם האיורים של הגרפיקאי והעיתונאי לעתיד מאיר עוזיאל

בדיוק בזמן שבו פורסם הסיפור בהמשכים ב"ימים ולילות " מוסף סוף השבוע של מעריב נהג המוסף לפרסם הקדמת עורך שמתארת מה יש בכל גיליון.הוספתי כאן כמה מההקדמות האלו.

הסיפור עוסק באולטימאטום של ההנהגה הרוסית במוסקווה אז בירת ברית המועצות מעצמת על אדירה לוושינגטון ובמרכזו פעולה סובייטית כנגד הכור הגרעיני של ישראל בדימונה!

במסגרת העלילה מגישה ברית המועצות לנשיא ארה"ב אולטימטום הדורש כניעה ללא תנאי בתוך 72 שעות.

בידיהם מסתבר יש כלי נשק חדש נשק לייזר שעימו הם מאיימים להשמיד את וושינגטון

והוכחה לרצינותם של הסובייטים ? החרבת הכור הגרעיני בדימונה.

מאחורי המבצע עומד גנראל סובייטי קיצוני שמטרתו לנצח במאבקי הכוח הבלתי פוסקים בקרמלין .

העלילה נרקמת בבית הלבן בוושינגטון בפיקוד האיסטרטגי של ארה"ב במעבה הר בקולראדו ,בין שני קצוות קו הטלפרינטר האדום בין וושינגטון וירושלים ובין הכור הגרעיני בדימונה שמאויים כפי שלא אויים מעולם ובין בסיסי הטילים הבין יבשתיים של ברית המועצות .

האמריקנים נאלצים לשלוח חוליית חבלה למרכז הנשק הסובייטי בעיר טשקנט ( היום בעת כתיבת שורות אלו חלק מאוזבקיסטן ) שתנסה לחבל בכלי הנשק הרוסיים המכוונים לדימונה ולארה"ב. החוליה כוללת צעירה יהודיה ילידת האיזור . אבל גם סוכן ק.ג.ב מתחזה שמטרתו לבלום את הפעולה.

האם תצליח המזימה סובייטית ?

בעת כתיבת שורות אלו מאויים הכור הגרעיני הגדול של אוקראינה, הגדול באירופה, בידי טילים רוסיים וסיפור זה מזכיר במעט את אותה פרשה.

51 שנים חלפו מאז פרסום הספר ובכל זאת הסיטואציה מזכירה את מה שמתרחש היום

ארה"ב מחולקת בין "ימין " ו"שמאל" שתוקפים זה את זה , דמות רודנית ברוסיה מתחילה בהתקפה בלתי צפויה ואנשים אמיצים ומטורפים בשני הצדדים יוצאים למאבק.

ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה אבל לפעמים יש מקבילות..

פורסם ב"ימים ולילות " של מעריב החל מה18– ביוני 1971 ועד השישי באוגוסט 1971

המתרגם אינו ידוע אך האיורים הם של מאיר עוזיאל

אפשר להגדיל את הדפים עם העכבר.

\

ההקדמה לפרק השני של הסיפור

ההקדמה לפרק המסיים של הסיפור

את פתיחת הספר באנגלית אפשר לקרוא כאן

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

7 תגובות על “משבר טשקנט :מותחן ריגול על מאבק כמעט גרעיני בין הרוסים והאמריקנים מאת ויליאם קרייג”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

four × four =