web analytics
קטגוריות
ארצות ועמים ספרות פופולארית

חקירה בלשית בנבכי רוסיה :הבלש ארקדי רודנקו חוזר לפארק גורקי

סקירה על הספר הבלשי המפורסם "גורקי פארק" שמתאר את חקירותיו של בלש סובייטי בימי קץ העידן הסובייטי ספר שהוסרט והפך לראשון בסדרה שתיארה את הרפתקאותיו של ראותו בלש לאוך בעידן הפוסט סובייטי עד ימי פוטין הופכים לקודרים יותר ויותר. ובעצם עד לימינו אלה.האם בספר הבא ימצא עצמו הבלש במלחמת רוסיה אוקראינה? במציאות כנראה שכן.

ממש לאחרונה ב-2021 יצאה לאור באנגלית מהדורה מיוחדת של ספר הבלשים המשטרתי הקלאסי "גורקי פארק " של הסופר האמריקני מרטין קרוז סמית ( בעצם שמו הוא מרטין סמית אבל מכיוון שזהו שם נפוץ מאין כמוהו הוא נאלץ להוסיף את ה"קרוז" כמסמן מיוחד). זאת לציון הפרסום המקורי של הספר ב-1981 שהפך לסרט מפורסם בכיכובם של ויליאם הרט ולי מארוין ב-1983 בתוספת הקדמה מיוחדת של סופר סיפורי ג'ק ריצ'ר הידוע "לי צ'ילד " שמסביר את חשיבות הספר לאורך השנים.

,"גורקי פארק הוא הראשון בסדרה על הרפתקאותיו ועלילותיו של הבלש המשטרתי ( ועוד הרבה דברים אחרים) ארקדי רודנקו תחילה בברית המועצצות הסובייטית הקודרת הקפואה של ראשית שנות השמונים ולאחר מכן בעידן הפרויסטריוקה והגלסנסוט ולאחר מכן בעידן הדמוקרטי של ילצין והאוליגרכים.

בזמן שרוסיה הפוטיניסטית הפכה מדמוקרטיה אוטוריטארית כפי שהייתה בראשית המאה הנוכחית לדיקטטורה טוטליטרית רצחנית של פוטין קרוב מאוד להיום.

הספר האחרון עד כה פורסם בשנת 2019 38 שנים לאחר פירסום הספר הראשון בסדרה

מרטין קרוז סמית הוא סופר מותחנים אמריקני ידוע .שהתפרסם תחילה כאחד מכותבי ספרי הריגול על "אלוף ההרג" ניק קרטר. על עלילות סוכן חשאי אמריקני קטלני וסקסי.

הוא חיבר לפחות שלושה ספרים בסדרה זאת בשם בשדוי.

עטיפת ספר בסדרת "ניק קרטר" שאותו כתב הסופר מרטין קרוז סמית

הוא כתב גם ספר היסטוריה חלופית מעניין בשם "האינדיאנים ניצחו "(1970)שבו השבטים האינדיאניים שומרים על עצמאותם במאה ה-20 בסיוע נשק גרעיני….

לאחר מכן הוא שינה כיוון .

מרטין קרוז סמית עם עטיפות ספריו בשפות שונות בסדרת ארקדי רודנקו

וכתב סדרה על חייו של בלש מישטרה במוסקווה ארקדי רודנקו משלהי התקופה קומוניסטית ועוד היום

הרעיון שלו היה תחילה לכתוב סיפור שגרתי יותר על בלש אמריקני שמגיע למוסקווה ומסייע לרוסים לפענח תעלומה.אבל בשלב מסויים הבין שזה יהיה מעניין יותר לכתוב על בלש רוסי .וכמובן בשביל זה היה עליו ללמוד ולחקור היטב את המיליה הרוסי הסובייטי של אותו בלש וכך עשה אחר עבודת מחקר במשך שמונה שנים. ובהצלחה גדולה מאוד.

הוא כתב ספרים על חיי הבלש מהרודנות הקומוניסטית של ימי ברז'נייב אנדרופוב וצ'רניינקו דרך הגלסנוסט והפרוסטרויקה של גורבצ'וב והפוסט קומוניזם של ילצין ועד הרודנות האימפריאליזם של היום.

נכון ל-2022 יש תשעה ספרים בסדרה זאת שפורסמו לאורך 38 שנים ! בין 1981-2019 תקופת זמן ארוכה ביותר בהיסטוריה של רוסיה המודרנית

חמישה ספרים מתוך התשעה האלו תורגמו לעברית מה שמראה שהסדרה הייתה מצליחה למדי גם בישראל.

בספר הראשון והמפורסם מכל "גורקי פארק מ-1981 רודנקו היה חוקר ראשי במשטרה הסובייטית במוסקווה שם הוא אחראי על חקר רציחות.

ארקדי רודנקו ( ויליאם הרט)איש מישטרה סויביטי במוסקווה ועמיתים בסרט "פארק גורקי "

בהמשכים השונים הוא עוסק בתפקידים שונים מאיש מיליציה לעובד בספינה בים הארקטי אבל תמיד לא משנה באיזה תפקיד ומצב חוקר תעלומות רצח מוזרות

רודנקו היה איש של האליטה הסובייטית .אביו היה גנרל סטליניסטי קשוח ורודנקו הילד סייע לצערו הרב לאימו להתאבד.ולא שכח זאת לעולם.

הוא מילא את תפקדו בחשיפת שקרים ושחיתויות אצל אנשי אליטות שונים ולא משנה מה היו התוצאות והוא סבל כתוצאה בסיום כל ספר בסדרה.

.כשנחשף לקיסמי המערב מצא אותו מושחת בה במידה כמו ארצו והעדיף את מוסקווה המושחתת אבל המוכרת. למרות הכל הוא נשאר אופטימי לעתיד

שלושת הספרים הראשונים בסדרה שפורסמו בין 1981 ו-1992 היו טרילוגיה שהיגיעו לשיא עם תיאור נפילת ברית המועצות.בהפיכה של אוטגוסט .

גורקי פארק הראשון מתרחש בימי ברית המועצות הישנה וגם בארה"ב .

הוא זכה להצלחה עולמית וגם הוסרט בכיכרובו של ויליאם הרט שנפטר ממש לאחרונה .

הפוסטר לסרט "גורקי פארק"

הספר השני שמשום מה לא תורגם לעברית "פולאר סטאר " מתרחש על ספינת דייג סובייטית והספר השלישי "הכיכר האדומה מתרחש בימי הגלסנוסט במזרח גרמניה ב-1991 .

הספר הבא מפרץ הוואנה שכן תורגם כמו הבאים בתור מתרחש בימי הפוסט קומוניזם בקובה שרודנקו מוצא את עצמו נמשך אליה מאוד למרות השחיתות העצומה שם. .

הספר הבא זאבים אוכלים כלבים הוא הספר הקודר מכל מתרחש במוסקווה באיזור האוקראינה המושפע בידי אסון צ'רנוביל .

וחו של סטלין" הספר האחרון בסדרה שתורגם לעברית מחזיר את ארקדי לרוסיה שכעת שולט עליה ללא מצרים הרודן ולדימיר פוטין .

ופורסמו על עלילותיו עוד שלושה ספרים כולם עוסקים בעידן העכשווי של פוין

"שלושה תחנות " מ-2010

"טטיאנה " מ-2013 ו

הדילמה הסיברית מ-2019 .

כך שרודנקו קרוב מאוד ומן הסתם חווה את ההווה של שנת 2022 ואולי יופיע על כך ספר בעתיד.

אני מניח שזה בלתי נמנע שהסופר מרטין קרוז סמית חושב כעת על ספר שיעסוק בעלילותיו של רודנקו במזמן מלחמת רוסיה אוקראינה כשארצו שבה להיות מעצמה טוטליטארית אף גרועה ומפחידה יותר משהייתה בראשית שנות כשמונים.

מה מתרחש היום עם רודנקו אני תמה בעידן הרודנות הפוטיניסטית? מה הוא מרגיש כשהמאפיה שולטת שילטון מוחלט ברוסיה והשילטון הטוטליטרי ששולח שליחים לרצוח לא רק יריבים אלא גם את בני משפחותיהם הוא לכאורה לפחות חזק אפילו מבימי ברית המועצות ?

ואני תמה "מה חושב ארקדי רודנקו על מה שקורה ברוסיה של היום ?

אני מניח שאני יודע.

הוא כועס אבל בכלל לא מופתע.הוא ציפה לזה כל הזמן.

נכון להיום ישנם תשעה ספרים בסדרה זאת ולא פחות מחמישה מהם תורגמו לעברית.

=כאן מובא פרק מהספר הראשון והמפורסם ביותר . .

ובסיום אביא רשימה של הספרים הנוספים של המחבר שתורגמו לעברית :

‫  פארק גורקי

Gorky Park New York: Random House, 1981

זכה בפרס הסכין הזהוב לספרות בלשית טובה באנגלית

1981 Gold Dagger Award

מאנגלית – עמוס פארן.   תל אביב : זמורה-ביתן, תשמ"ג 1983.

תחת שכבת השלג בפארק גורקי במוסקבה מתגלות שלוש גופות מושחתות. חוקר מקרי הרצח הראשי, ארקאדי רנקו, בא למקום, לקריאתו של סוכן הק-ג-ב, הסרן פריבלודה, ומבין מיד שאין המדובר ברצח רגיל.

קיראו פרק מספר זה שפורסם במגזין "מוניטין " ב-1981 לפני פרסומו כספר.

241
241
241
241

כתבה של דורון טל במוסף הארץ על "פארק גורקי "

צפו במקדימון הסרט

צפו בתקציר הסרט

צפו בסצינה הסופית

Polar Star (1989)

On "psychiatric rehabilitation" in Siberia, Arkady Renko is exiled on Polar Star, a Soviet factory ship which trawls the freezing waters from Siberia to Alaska. His movements are being shadowed by those who know his past. Then Renko is given a chance to regain his freedom.

הכיכר האדומה /

Red Square New York: Random House, 1992

עברית – עדי גינצבורג-הירש.

 תל אביב : מודן, 1993.

מוסקווה של 1991, השוק השחור, חצות, מכונית של ספסר 

וחלפן כספים עולה בלהות ומחסלת את כל אשר בה. זה נראה כמו פצצה, אך אף אחד kt ראה כלום, וכל העדים התנדפו…ובכל זאת יש ומוצאים בה דמות  שנונה, מוכה, אירונית, הנלחמת בשחיתות.

..

הכיכר האדומה

. מפרץ הוואנה /

Havana Bay New York: Random House, 1999I

זכה בפרס האמט לספרות בלשית

(1992)Havana Bay (1999)
2009 Hammett Prize
Finalist 2000 Gold Dagger Award

מאנגלית: עדי גינצבורג-הירש

  מודן  2000

ארקדי רנקו, גיבור ספריו הקודמים של מרטין קרוז סמית, מגיע להוואנה הרחוקה כדי להימלט מחייו כחוקר במוסקבה המושחתת. החיים במוסקבה נעשו כה קשים, עגומים ובודדים, עד שארקדי מרגיש שהוא חייב לשנות אווירה כדי להתעודד. לרוע מזלו, ביום שהוא מגיע ממוסקבה מתגלה גופתו של חברו הטוב, פריבלודה, כשהיא צפה על גבי אבוב במפרץ הוואנה. ארקדי מוצא את עצמו מעורב בחקירה שאינטריגות פוליטיות, שחיתות של ממשל מקומי ורוע משמשים בה בערבוביה. למרבה האבסורד, ארקדי בורח מארצו, שם הרגיש כזר, רק כדי להגיע למדינה שמתעבת זרים בכלל ורוסים בפרט. למרות הניכור והקשיים, ארקדי חוזר לחיים דווקא בעיר הקובאנית הצבעונית הזאת המעוררת את חושיו, ובעזרת היחסים המיוחדים שנרקמים בינו ובין אופליה אוסוריו, הבלשית הממונה על החקירה מטעם משטרת קובה. 

‫ זאבים אוכלים כלבים /;

Wolves Eat Dogs New York: Simon & Schuster, 2004

מאנגלית: בועז וייס. ‫ בן שמן : מודן, 2006. 

תקציר

פאשה איוונוב, מיליארדר שבנה את מעמדו ואת הונו במו ידיו, קפץ ככל הנראה הוא אל מותו מדירתו המפוארת והמודרנית שבמוסקבה.

במקום לא נמצאו כל ראיות המצביעות על רצח, פרט לראיה מטרידה ומסתורית אחת: בארון הנמצא בחדר השינה של איוונוב צץ לפתע הר של מלח. ארקדי רנקו, חוקר ציני ומבריק, מרדן בדרכו החרישית, שהכרנו לראשונה ב"פארק גורקי" – נכנס לפעולה. הוא בוחן את כל הידוע על מותו של איוונוב, ובסופו של דבר מגיע אל צ’רנוביל וסביבתה, אזור הסגור בפני העולם מאז האסון הגרעיני באפריל 1986. זהו עולם רפאים, בוהק מקרינה רדיואקטיבית. כעת שוכנים בו רק אנשי המיליציה, גנבים מפוקפקים, כמה מדענים שלוחי רסן וכמה איכרים אוקראינים קשישים המעדיפים להתעלם ממוני הגייגר ולא לנטוש את בתיהם.

. רוחו של סטאלין

Stalin's Ghost New York: Simon & Schuster, 2007

Stalin’s Ghost (2007)
Finalist 2007 Hammett Prize


S

מאנגלית נורית לוינסון בן שמן מודן

2008

ישנם עוד ספרים בסדרה שלא תורגמו לעברית.
Three Stations
 (2010)

As a train pulls into Yaroslav Station, Moscow, a teenage girl wakes to discover an unimaginable horror. Her baby has been taken…When the station police are suspicious of the girl's elusive story, Maya finds herself having to search for her baby in this dangerous part of the city – Three Stations – without their help. Her only ally is a young man, Zhenya, who is drawn to her cause and who knows the dark underbelly of the city well. Increasingly disillusioned with the workings of Moscow's Prosecution Service, Arkady Renko is teetering on the brink of resignation when; trying to save the skin of his vodka-loving detective friend Victor Orlov – he becomes drawn into a strange new case. A prostitute has been found dead in a trailer in Three Stations, without a mark on her. With the local police keen to dismiss the death as a mere overdose – Renko's curiosity is piqued. And soon, as he is drawn into the extraordinary world of Moscow's super-rich, Renko will discover that nothing is quite as it seems…

Tatiana (2013)

rkady Renko, one of the iconic investigators of contemporary fiction, has survived the cultural journey from the Soviet Union to the New Russia, only to find the nation as obsessed with secrecy and brutality as was the old Communist dictatorship. In Tatiana, the melancholy hero unravels a mystery as complex and dangerous as modern Russia itself.

The reporter Tatiana Petrovna falls to her death from a sixth-floor window in Moscow the same week that a mob billionaire is shot and buried with the trappings due a lord. The trail leads to Kaliningrad, a Cold War “secret city” that is separated by hundreds of miles from the rest of Russia. The more Arkady delves into Tatiana’s past, the more she leads him into a surreal world of wandering sand dunes, abandoned children, and a notebook written in the personal code of a dead translator. Finally, in a lethal race to uncover what the translator knew, Renko makes a startling discovery that draws him still deeper into Tatiana’s past—and, paradoxically, into Russia’s future, where bulletproof cars, poets, corruption of the Baltic Fleet, and a butcher for hire combine to give Kaliningrad the “distinction” of having the highest crime rate in Russia.

The Siberian Dilemma (2019

עוד ספר

Investigator Arkady Renko, described as ‘one of the most compelling figures in modern fiction’ by USA Today, finds himself travelling deep into Siberia when journalist Tatiana Petrovna disappears on a case.
Journalist Tatiana Petrovna has disappeared. Arkady Renko, iconic Moscow investigator and Tatiana’s on-off lover, hasn’t seen her since she left on a case over a month ago. No one else thinks Renko should be worried – Tatiana is known to disappear during deep assignments – but he knows her enemies all too well and the criminal lengths they will go to keep her quiet. Given the opportunity to interrogate a suspected assassin in Irkutsk, Renko embarks on a dangerous journey to Siberia to find Tatiana and bring her back.

Renko finds Siberia to be a land of shamans and brutally cold nights, oligarchs wealthy on northern oil and sea monsters that are said to prowl the deepest lake in the world. With these forces at work against him, Renko will need all his wits about him to get Tatiana out alive.

עוד ספרים של מרטין קרוז -סמית בעברית

סדרת "הצו7עני " על סוחר בעתיקות ממוצא תועני המוצא את עצמו בחקירות מעשי רצח

צועני בענבר

Gypsy in Amber New York: Putnam, [1971]

תרגום שלמה גונן ,מודן 1987

מזמור לצועני /

Canto for a Gypsy  1972

; מאנגלית – שלמה גונן. מודן 1987

צועני בענבר /מארטין קרוז סמית ; מאנגלית שלמה גונן.   מודן 1985

רוז /מרטין קרוז סמית ; מאנגלית: חנה ידור-אבני.   בן שמן : מודן, [תשס"ב] 2002

זכה בפרס האמט לספרות בלשית

סיפור היסטורי המתרחש בשנת 1872 על תעלומה מסתורית, המולידה הרפתקה עוצרת נשימה ואהבה צורבת. ג'ונתן בלייר, הרפתקן אמריקאי חובב אפריקה, מוצא את עצמו בעיירת כורים נידחת באנגליה הוויקטוריאנית. ההנחיה שניתנת לו ברורה: הכומר הצעיר ג'ון מייפול נעלם יום אחד – באותו יום שבו נהרגו שבעים ושישה כורים – ובלייר חייב למצוא אותו כדי לזכות בכרטיס הביתה. אלא שבלייר מגלה כי התושבים המקומיים הם בלתי חדירים – ממש כמו שמי הפחם הדחוסים שמעליהם. אפילו ארוסתו של מייפול לא נראית מוטרדת במיוחד מהיעלמותו, ואילו האחרונה שראתה את הכומר היא בחורה חמקמקה ומסתורית בשם רוז. בלייר, שמתקשה להבין את החברה המעמדית שלתוכה נקלע, נסחף לתוך סחרחורת של אינטריגות מרות ויצרים אפלים, ובתוך כך הולכת ונחשפת אמת מדהימה, העולה על כל דמיון.

מרטין קרוז סמית מדבר

קיראו גם

מרטין קרוז סמית בויקיפדיה

האתר של מרטין קרוז סמית

דיון בסרט "גורקי פארק"

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 − five =