web analytics
קטגוריות
ביטחון וצבא

האיום :בתוך מכונת המלחמה הרוסית -מאמר על הצבא הרוסי כפי שהיה ואולי הינו

האם היה הצבא הסובייטי בשנת
1982 מכונת מלחמה אדירה כל כך כפי שחששו במערב ? או שמה היה צבא זה מורכב מחיילים שיכורים וחסרי מוטיבציה ומטוסים מגושמים ולא יעילים ובעצם אחיזת עיניים גדולה אחת ?
והאם השתנה מצב זה 40 שנה לאחר מכן בשנת 2022?

לאור מלחמת רוסי אוקראינה זה הזמן להיזכר במחקר ישן על הצבא הסובייטי כפי שהיה לפני 40 שנים בדיוק בסביבות שנת 1982 .

האם היה צבא זה מכונת מלחמה אדירה כל כך כפי שחששו במערב ? או שמה היה צבא זה מורכב מחיילים שיכורים וחסרי מוטיבציה ומטוסים מגושמים ולא יעילים ובעצם אחיזת עיניים גדולה אחת ?
והאם השתנה מצב זה 40 שנה לאחר מכן בשנת 2022? עבור הצבא רוסי יורשו של הצבא הסובייטי

על פי עדויות שונות לא כל כך .

המחקר שלפניכם נכתב בידי עיתונאי בריטי ידוע אנדרו קוקבורן שידוע בספריו על נושאים צבאיים ובטחוניים שונים כמו שליט עיראק סאדם חוסיין שר ההגנה האריקני דונלד רמספלד וצבא ארה"ב .

לעברית תורגם ספר אחד שלו שכתב עם אשתו לסלי עיתונאית חוקרת גם היא שבו חשפו השניים סודות כמוסים של הקשרים בין מערכות המודיעין של ישראל וארצות הברית.

יחסים מסוכנים :הקשרים החשאיים ביחסי ישראל-ארה"ב / ; מאנגלית יוסף אשכול.

  1992(תל-אביב) : ספרית מעריב, (תשנ"ב)

אותנו כאן מעניין ספרו הראשון על צבא ברית המועצות מחקר מקיף ביותר וראשון מסוגו לקהל פופולארי לא צבאי ולא אקדמאי .

המאמר שלפניכם הוא תקציר של הספר

The threat : inside the Soviet military machine  New York: Random House, 1983.

ספר שמתאר את הצבא הסובייטי כפי שהיה לפני 40 שנה ב-1982

ספר שקיבל מהדורה שנייה מעודכנת ב-1984 וכלל עידכון לאוקטובר 1983

האם הכשלים המתוארים במאמר זה נשארו 40 שנה לאחר מכן בצבא הרוסי יורשו וממשיכו של הצבא הסובייטי שנלחם באוקראינה ב-2022?

פורסם במוניטין מספר 59 יולי 1983

במקביל לפרסום הספר באנגלית .

והנה הוא לפניכם לקרוא מפרספקטיבה של 40 שנה ומלחמת רוסיה אוקראינה ב-2022 :

נספח:

כמה ספרים בעברית על הצבא הסובייטי -הרוסי בעשורים האחרונים

( אלו שלאחר מלחמת העולם השנייה)

‫ ג'ון אריקסון,עוצמה צבאית סובייטית / בתרגום י.גולן והוצאת מערכות 1972

כריס בלאמי אל המלחמה האדום :כוחות הארטילריה והטילים הסובייטים /כריס בלאמי ; תרגום: ברוך קורות .

‫ תל-אביב : משרד הבטחון. ההוצאה לאור, 1990-תש"ן.

אנדרו קוקבורן פירסם בעברית את

לסטר גראו ומיכאל גראס    המלחמה הסוביטית באפגניסטן :   ספור מלחמתה הכושלת של מעצמת על. נכתב בידי צוות קצינים במטה הכללי הרוסי .ערכו ותרגמו לאנגלית לסטר גראו ומיכאל גראס תרגום – יוסי אפנר עריכה אמיר גורסקי    ישראל :   מערכות :   משרד הבטחון,   2005.

תקציר הספר :חלפו אמנם שנים מאז נסוג הצבא הסובייטי מאפגניסטן, אך עדיין יש חשיבות ללימוד הלקחים שהופקו מלחימתו הממושכת שם במוג`אהידין. זו הייתה לחימה אי-סיטרית בין צבא מאורגן ומצויד, אך זר בשטח, לבין קבוצות לוחמות שארגונן היה רופף, אך הן פעלו במגרשן הביתי וזכו לתמיכה רבה מבית ומחוץ. הספר המלחמה הסובייטית באפגניסטן, שנכתב בידי קצינים בכירים במטה הכללי הרוסי, פורס בפני הקורא תמונה מרתקת. מנותחים בו נושאים והיבטים שונים של המלחמה תוך הצגת תמונה כוללת שלה….

סקירה של בועז זלמנוביץ' על הספר

ארקדי בבצ'נקו סיפורו של חייל /עברית אריה חשביה    תל-אביב :   ספרית מעריב,   תשס"ט 2008.

תקציר הספר :

ארקדי בבצ'נקו, סטודנט למשפטים בן 18, גויס לצבא הרוסי ב-1995 ונשלח לצ'צ'ניה. היה זה תחילת מסע מפרך שעבר חייל תמים שנאלץ להתמודד לא רק עם אויב צ'צ'ני אכזרי וחסר רחמים, אלא גם עם חבריו לנשק שהופכים כל מגויס לעבד נרצע לגחמותיהם. עבד שמותר להשפילו, להכותו שוב ושוב עד אובדן ההכרה, ואף לירות בו.הוא לחם בערים גדולות ובכפרים קטנים, ברחובות המופגזים של הבירה גרוזני ובמוצבים עטויי שלג בהרים לצדם של חיילים שיכורים, מסוממים, רעבים, מוכים. חיילים שכדי להתקיים מוכרים נשק לאויב, שחוזר ומפנה אותו נגדם.בבצ'נקו לוקח את המציאות הארצית של המלחמה – הקור התמידי, הרעב, התשישות, הטינופת והטרור – והופך אותה לפרוזה נוקבת ומטרידה העוסקת בעיקר במצבו של הצבא הרוסי, החייל הרוסי והמפקד הרוסי.מבקרים מכל העולם הכתירו את 'סיפורו של חייל' כסיפור מלחמה מרשים ויוצא דופן באמיתות שהוא חושף, שנכתב בגוף ראשון של מספר סיפורים נהדר. סיפורו של חייל זכה ברוסיה בפרס שניתן לספר ביכורים לסופרים שכותבים "למרות, ולא בגלל, נסיבות חייהם."ארקדי בבצ'נקו נולד ב-1977, והוא בוגר משפטים. הוא שירת בצ'צ'ניה בשנים 1995-1996, ובשנת 2000 התנדב לשנה נוספת. כיום הוא עובד במערכת עיתון במוסקבה. זהו ספרו הראשון."סיפורו של חייל מחיה את מלכוד 22" – וושינגטון פוסט"בבצ'נקו מפגין כשרון כתיבה טבעי… אם עוד לא למדתם שמלחמה היא גיהינום, ספר הזיכרונות הזה ישכנע אתכם בקלות" – פבלישרס וויקלי.

פרקים מהספר פורסמו בין השנים 2006-2003 ברוסיה בעיתונות בנושאי ספרות

יגיל הנקין ננצח או שניעלם :תולדות מלחמת צ’צ’ניה הראשונה, 1994-1996 /י.

תל אביב : "מערכות", 2007.

תקציר הספר :

בדצמבר 1994 יצאה רוסיה למלחמה נגד צ'צ'ניה, שהכריזה על עצמאותה מרוסיה שלוש שנים קודם לכן. רוסיה סברה כי המלחמה תימשך זמן קצר ותפתור אחת ולתמיד את בעיית הבדלנות הצ'צ'נית. ואולם המלחמה נמשכה שמונה־עשר חודשים והייתה מרחץ דמים: אלפי לוחמים רוסים וצ'צ'נים ועשרות אלפי אזרחים נהרגו בה. לבסוף נאלצה רוסיה לסגת מצ'צ'ניה באוגוסט 1996.

בספר ננצח או שניעלם: תולדות מלחמת צ'צ'ניה הראשונה 1994–1996 מתוארים שורשי הסכסוך, הסיבות למלחמה ומהלכי הקרבות. המחבר מציע הסברים לכישלונה של רוסיה ולהצלחתה של צ'צ'ניה לגבור עליה. הספר עומד על הסיבות לכך שצ'צ'ניה בחרה להתמודד בשדה הקרב למרות עדיפותה החומרית הברורה של רוסיה, על ההגיון שהנחה את הצ'צ'נים ועל הנסיבות שהובילו לניצחונם.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “האיום :בתוך מכונת המלחמה הרוסית -מאמר על הצבא הרוסי כפי שהיה ואולי הינו”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen − four =