web analytics
קטגוריות
היסטוריה

ממשלת הצאר נגד "המזימה היהודית": מאמר מאת ד"ר אריה מורגנשטרן

מאמר של ד"ר אריה מורגנשטרן שמאתר את שורשי תיאוריות הקונספירציה הצאריות כנגד היהודים במסמכים שנתפסו אצל שליח יהודי בשנות העשרים של המאה ה-19.

חותמת של האירגון החשאי רוזני וילנה " שהוקם בידי בני משפחתו של הגאון מוילנה

שבעים וארבע שנים למדינת ישראל

.עבורי זה הרבה יותר מזה.אני חוגג היום לא רק 74 שנות מדינה אלא גם 250 שנות פעולה ומאמצים בלתי פוסקים להקמת אותה מדינה ,פעילויות שהחלו בידי משפחתי משפחת הגאון מוילנה וקרוביו ( לשעבר משפחת קלונימוס בדורות קודמים )בעיר וילנה בסביבות שנת 1770 ( והתבססו על פעילויות קודמות לא מוצלחות עוד מהמאה ה-16) פעילויות שהביאו לפרוייקט של מה שמכונה "עליית תלמידי הגר"א " או הקהילה הפרושית " שהיה כולו מיזם של בני משפחתי דאז בעיר וילנה בעזרת עוזרים שונים בני משפחות כמו וולפנזון ריבלין סלומון ורבים אחרים..

הם הקימו אירגון חשאי בשם "רוזני ארץ ישראל בוילנה " ( או שזה כבר היה קיים שנים רבות קודם לכן כפי שטוען מקור משפחתי תחת השם "בני ציון ") שהתקיים מאות שנים ובעצם לא ידוע מתי התפרק אם התפרק.

ובמסגרתו הועלו יהודים מליטא לטביה רוסיה אוקראינה ובלארוס לארץ ישראל לערים צפת טבריה חברון וירושלים .

כתוצאה הוקמה מה שמכונה היום הקהילה הליטאית בישראל וניצלו מאות אלפים שהיו עלולים למות אילולא פרוייקט זה בשואה.

ולאחר מכן בדורות הבאים ממשיכי הפרוייקט הענק ייסדו ערים כמו פתח תקווה ואחרות.

הפרוייקט מבחינתנו בהחלט לא נשלם אולי רק היגיע למחצית של מחצית הדרך

.אני תמה מה יהיה ב-220 השנים הבאות בנקודת הציון של שנת 2240 ומעבר לכך .

חוקר תולדות ארץ ישראל ד"ר אריה מורגנשטרן חקר ותיעד את הפעולות האלו לאורך מאות שנים ולפניכם אחד ממאמריו המעניינים בנושא זה מאמר שמבוסס על מחקר מקורי בארכיונים ברוסיה כשאלו היו עדיין פתוחים למחקר _( היום כנראה כבר לא כתוצאה מהשינויים הפוליטיים ברוסיה )

מאמר זה מעניין במיוחד כי הוא מאתר כנראה את שורש האמונה שהייתה נפוצה מאוד ברוסיה הצארית שישנה מזימה יהודית להשתלט על העולם ושיאה של אמונה זאת במסמך המזוייף המפורסם "הפרוטוקולים של זקני ציון " שהיה זיוף של המשטרה הצארית .

אבל נראה שהבסיס לכל זה היה במסמך שאכן היה קיים מראשית המאה ה-19 של מקורב של הצאר אלכסנדר הראשון הנסיך ניקולאי נובוסילצב שכתב במכתב לצאר מ-1822 ש"אוסף המכתבים מוכיח כי בין היהודים המפוזרים בכל העולם קיים סוג של אירגון חשאי …..יש ליהודים תוכניות חשאיות לקומם את אומתם ומה שחשוב יותר ,בדרך זו קמים לאסיה מרגלים חשאיים בכל מדינות אירופה …"

דיוקן של הנסיך ניקולאי נובוסילצב צייר  Shchukin ויקיפדיה

באופן כללי כאן המקור לתיאוריות הקונספירציה שהיו כה פופולאריות ברוסיה לאורך הדורות .והוא מובא כאן לציון מלאת 200 שנה לאירועים המתוארים.

המאמר פורסם לראשונה בכתב העת "ציון "" סא בשנת תשנ"ו

"ולאחר מכן בספרו של ד"ר מורגנשטרן "גאולה בדרך הטבע :תלמידי הגר"א בארץ ישראל 1800-1840 :מחקרים ומקורות אלקנה : מכללת "אורות ישראל", תשמ"ט 1989 ושוב במהדורה שנייה ומורחבת בהוצאת "מאור " 1997

קיראו גם :

תוכנית העתיד של הגאון מוילנה

250 שנה לעלייתו של עזריאל משקלוב לארץ ישראל

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “ממשלת הצאר נגד "המזימה היהודית": מאמר מאת ד"ר אריה מורגנשטרן”

ד"ר אריה מורגנשטרן מגיב

:אני שמח שתשומת לבך נמשכה אל אחד המאמרים החשובים ביותר שפירסמתי בעבר.

העדות המצויה במכתבם של מנהיגי רוסיה, ועל פיה ליהודים כוונות פוליטיות מרחיקות לכת בארץ ישראל, היא תמונת המצב האמיתית והאובייקטיבית ביותר באשר לשאלת המניע לעליית תלמידי הגר"א.

הרוסים קראו היטב את תמונת המצב על פי המודיעין שהיה בידם, ועל בסיס ההתארגנות היהודית לעלייה מחד, וביסוס הישוב היהודי בארץ מאידך. בספרי החדש: " משיח בן יוסף ובניין ירושלים מחוץ לחומות" וכו' לא חזרתי להזכיר עדות חשובה זו.

לצערי גם לא הספקתי לבדוק את ארכיון המטה הכללי של הצבא הרוסי הקיסרי שהיה בזמנו בלנינגרד והועבר למוסקבה. חוקרי העתיד יהיו חייבים לבדוק היטב את מסמכי המודיעין שמצויים בארכיון זה. יתכן ומצויים בו גם מסמכים מקוריים שנתפסו על ידם או עדויות אחרות שאספו אודות המהפך שחל ביחס היהודים לארץ ישראל.

כמו כן עדיין לא נבדק הארכיון הגדול של משרד החוץ הרוסי הקיסרי שנמצא אף הוא במוסקבה. אני בטוח שיש שם חומר רב על הישוב היהודי בארץ ישראל במאה התשע-עשרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 + 17 =