web analytics
קטגוריות
היסטוריה

ברוך נאדל אבי נשר והסרט "זעם ותהילה"

סקירה על סרט היסטורי ידוע של אבי נשר "זעם ותהילה " משנת 1984 המתאר בצורה בדיונית מבצע מדהים של הארגון שהפך להיות לח"י שאם היה מצליח היה משנה את פני כל ההיסטוריה הידועה לנו.

לציון יום העצמאות פירסמתי ב"יקום תרבות " מאמר גדול בשם

"המבצע האחרון של האירגון"

על סרטו של אבי נשר
זעם ותהילה " מ-1984 שלדעתי הוא אחד הסרטים החשובים בתולדות הקולנוע הישראלי

צפו במקדימון "זעם ותהילה "

וזהו עוד מאמר בסדרה שאני מתכנן על סרטים היסטוריים ישראליים.

ן מאמר נוסף בבלוג בנושא קרוב עוסק בסרט טלויזיה "גופה בחולות " המבוסס על פרשיה עלומה ומיסתורית ביותר בתולדות הלח"י ובחייו של יצחק שמיר. .

הסרט מתאר מבצע טרור של מחתרת "הלחי" במרץ מאי 1943 לנקום את מות מפקד האירגון אברהם שטרן "יאיר" על ידי השמדת מפקדת המשטרה בירושלים .

סרט שעוסק באירועי מבצע חבלה חסר תקדים של הארגון במשטרה ובממשל המנדט הבריטי , מבצע שמטרתו הייתה להשמיד בבת אחת במחי כמה מוקשים את כלל צמרת הממשל והמשטרה הבריטית בארץ. מבצע שנכשל כתוצאה מתקלה מוזרה או מה שסביר יותר כתוצאה מבגידה בצמרת האירגון.

אם מבצע זה שאפשר להשוות את הגרנדיוזיות שלו למתקפה של האל קאעידה על מגדלי התאומים היה מצליח כי אז כל ההיסטוריה הידועה לנו הייתה משתנה,בארץ ישראל היו כתוצאה מהומות ומשתרר מצב של אנרכיה וזה בזמן שצבא רומל הנאצי מתקרב לכאן .

\. אז לראשונה הפרטים המלאים על המבצע שבבסיס הסרט שנשאר חשאי ביותר עד עצם היום הזה ודיון בשאלה האם המבצע נכשל בגלל בגידה כפי שרומז הסרט

והתשובה היא שכנראה שכן. ).

במאמר אני מתאר בפרטות את המבצע האמיתי שעליו מבוסס הספר שעד כה תואר רק מעט מאוד בספרות גם העיונית

ותוכלו לקרוא אותו ב"יקום תרבות " כאן :

"המבצע האחרון של הארגון "

וכמה תוספות ביבליוגרפיות :

אבי נשר סיפר לי שאת הרעיון לסרט קיבל משיחה עם הסופר ברוך נאדל שסיפר לו על איש לח"י שהיכיר בשם "עוזי הקצב" ושהוצג בידי נאדל כדמות אמיתית .

נשר מספר שהפך את עוזי הקצב ל"אדי הקצב " גיבור הסרט "זעם ותהילה".

אני משער שעוזי הקצב הנ"ל היה בעיקר דמות ספרותית כי נאדל פירסם שני סיפורים שעוסקים גם בו ואחד מהם בגוף ראשון מסופר בידי עוזי הקצב עצמו

ברוך נאדל

סיפורים לרבנטיים

( נאדל)"קנקנים " מאת "ברוך אורן

הופיע בסולם 11 בספטמבר 1950

דרושים שני בריטים: ליום הזיכרון של צעירי  לח"י שנרצחו ברעננה  סולם 15 בנובמבר 1950 תחת השם ברוך אורן

בגירסה שונה ומורחבת

"דרושים שני בריטים

קרב שריון בדיסקוטק ועוד סיפורים ספריית תרמיל משרד הביטחון -ההוצאה לאור 1969 "

ושוב בקובץ

לחצות את הפירנאים עם סוזן וסיפורים אחרים תל-אביב : זמורה-ביתן, תשנ"ד 1993

ספרים רלבנטיים

מתתיהו  שמואלביץ בימים אדומים :זכרונות איש לח"י.  תל-אביב : משרד הבטחון, תש"י 1949.מהדורה מחודשת 2004

עמנואל כ"ץ :לוחמי חרות  ישראל-לח"י בתוך לוחמי החופש בישראל :   תולדות: השומר, ההגנה, הפלמ"ח, ניל"י, אצ"ל, לח"י    תל-אביב :   ש. פרידמן,   תשט"ו 1955

,

יעקב בנאי ( מזל ) חיילים אלמונים :ספר מבצעי לח"י /בעריכת ישראל אלדד.  תל-אביב : חוג ידידים, 1958. הכותב הוא מפקד החטיבה הלוחמת של לח"י

מהדורה ב' מעודכנת :תל אביב הוצאת "יאיר " 1987 מהדורה ג' 1989

תקציר הספר :יעקב בנאי – "מזל", שהשתתף ברוב מבצעי לח"י מתוקף תפקידו כמפקד מחלקת הפעולות של לח"י ומאוחר יותר כמפקדה של החטיבה הלוחמת של לח"י, מתאר בספר זה את דרכי לחימתם של אנשי לח"י ואת התקפותיהם על הבריטים. הספר כולל תמונות, רשימת פעולות כרונולוגית ורשימות של חללי לח"י ושל חברי לח"י שברחו מבתי סוהר וממחנות המעצר.

רם אורן  ימים אדומים :   [סיפור אמיתי על שתי אהבות ומלחמה אחת] / עורך – יוסף שביט ; תחקיר – דניאלה רייך, אודי רוזן (לונדון), רם אורן  [תל אביב] :   קשת,   תשס"ו 2006.

נחמיה בן-תור   ספר תולדות לוחמי חירות ישראל (לח"י) /  : כרך ראשון –עד 1943   [תל-אביב] :   הוצאת יאיר ע"ש אברהם שטרן,   תש"ע 2010.

תקציר הספר :

זהו סיפור אמיתי על שתי אהבות גדולות שנולדו ונרקמו בימים רוויי דם ודמעות – שתי אהבות שנקשרו זו בזו בקשר גורלי מרתק: אהבת שושנה, בתו של המנהיג הציוני הידוע דב בר בורוכוב, לקצין הבולשת הבריטי תומאס וילקין, ואהבתה של רוני בורשטיין לאברהם ("יאיר") שטרן, מנהיג מחתרת לח"י. זהו סיפור על שני גברים שרדפו זה את זה חדורי שנאה, ועל שתי נשים שנאלצו לשלם מחיר יקר על אהבתן. זהו סיפור מטלטל, נדיר ונוגע ללב המתרחש על רקע תקופה שהייתה ולא תשוב עוד לעולם. זהו סיפור על אנשים מיוחדים במינם, על אהבות שאינן עוד בנמצא. זהו סיפור שרבים מפרטיו, פרי מחקר בן שלוש שנים בישראל ובבריטניה, רואים אור לראשונה בספר זה. זהו ספרו ה-18 של רם אורן, שספריו הפכו לרבי מכר ותורגמו לשפות שונות.

נחמיה בן-תור   ספר תולדות לוחמי חירות ישראל (לח"י) /  : כרך ראשון –עד 1943   [תל-אביב] :   הוצאת יאיר ע"ש אברהם שטרן,   תש"ע 2010.

תקציר :כרך א' עוסק בתולדות לח"י עד 1943 ומספק מבוא על הרקע ההיסטורי של העם העברי ועל הקשר שבין המולדת והעם. הספר דן בהתבססות השלטון הבריטי בארץ ישראל, בהתיישבות היהודית בארץ בתקופת העליה הראשונה והשניה, בלידתם וצמיחתם של ארגוני המחתרות בארץ תוך התמקדות בהקמתו של לח"י, רציחתו של אברהם שטרן – "יאיר" ותוצאותיה.

Bishop, Patrick    The reckoning :   death and intrigue in the promised land : a true detective story /    New York :   Harper.2014

One of Britain's most renowned military historians revisits a controversial murder: that of Zionist leader Avraham Stern, head of Israel's notorious Stern Gang, in Tel Aviv during WWII.

Militant Zionist Avraham Stern believed he was destined to be the Jewish liberator of British Palestine. As the ringleader of the infamous Stern Gang, also known as Lehi, he masterminded a series of high-profile terrorist attacks in pursuit of his dream. On the run from British authorities who'd put a bounty on his head, Stern was hiding in an attic in Tel Aviv when he was killed by Assistant Superintendent Geoffrey Morton, a British colonial policeman assigned to capture him.

Morton claimed Stern was trying to escape. But witnesses insisted he was executed in cold blood. His controversial death inspired a cult of martyrdom that gave new life to Lehi, helping to destroy hopes of a detente between the British, the Arabs, and the Jews.

The Reckoning is the story of Patrick Bishop's quest to discover the truth. Based on extensive research—including access to Morton's private archive and eyewitness interviews—it recounts this seismic event in full, without bias, placing it within the context of its turbulent time. Bishop's gripping, groundbreaking narrative brings to life two men similar in ambition and dedication, chronicles the events that led to their fatal meeting, and explores how the impact of Stern's death reverberated through the final years of British rule and the birth of Israel.

יצחק  צלניק , 1914-1999 מחבר    את חכי לי ואחזור :   חליפת מכתבים 1942-1947 /

לח"י בעין המצלמה : סיפורה של מחתרת לוחמי חרות ישראל / [עורך ראשי : זאב גולן ; הכותבים : דני אליאב, משה בן-יהודה, רחל ברגר, דפנה גולן, זאב גולן, חגית גלטנר, יהודה גפני, דבורה דנון, שמשון וילנר, מירי יהלום, שרגא לביא, שלום ליסיצקי, חנה ערמוני, גדעון פליישמן, יוסף קיסטר, דוד שומרון, אמירה שטרן, יאיר שטרן, וד"ר שרית שטרן ; עריכה לשונית: אריה שרביט; איורים ורישומים: לודוויג בלום, אליעזר בן-עמי, דוש, אליהו עמיקם, ליאופולד פנחסוביץ', אפי ריבקינד,   העמותה להנצחת מורשת לוחמי חירות ישראל וחלליה  משרד הביטחון ההוצאה לאור   מודן 2021

תקציר :

בספר זה מתפרסמות לראשונה התמונות של לח"י, המחתרת שלחמה כדי לסלק את הבריטים מהארץ ולהקים בה מדינה יהודית.
בשנת 1940 ייסד אברהם שטרן – "יאיר" את תנועת לוחמי חרות ישראל (לח"י), ובשיר שהפך להמנון המחתרת כתב: "כולנו גויסנו לכל החיים – משורה משחרר רק המוות". שמונה שנים נאבקו לוחמיה באויב הבריטי. הסיפור של לח"י וסיפורי הגבורה של חברי לח"י שמילאו את שורותיה קורמים עכשיו עור וגידים וקמים לתחייה בתמונות שצולמו בזמן אמת.
ב"לח"י בעין המצלמה – סיפורה של מחתרת לוחמי חרות ישראל" תמצאו פנים של צעירים וצעירות שהפכו למפקדי המחתרת, רכבות מתפוצצות לעיני המצלמה, הריסות מרכזי בולשת שהושמדו, אסירים שצולמו בסתר מאחורי סורגים, געגועי חשודים שהוגלו למחנות מעצר באפריקה, מוקשים שהונחו בכבישים, מכתבי אהבה לחברים ולחברות, לבנים ולבנות, חיילי צה"ל מיוצאי המחתרת בשדות הקרב בתש"ח ועוד.
טקסט תמציתי מלווה את כל התמונות ומספק את הרקע ההיסטורי להתפתחות המחתרת ואת פרטי כל המבצעים המתוארים בספר זה.

ראיון של נתן ילין מור עם יצחק צלניק

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “ברוך נאדל אבי נשר והסרט "זעם ותהילה"”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

four × four =