web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

חסמבה -הדורות המבוגרים

הלוגו שצייר שמואל כץ לסיפור הראשון על חסמבה כפי שהופיע בהמשכים ב"משמר לילדים " "חסמבה או חבורת סוד מוחלט בהחלט" 1949

לאורך השנים פורסמו עשרות רבות ואולי מאות רבות של מאמרים נוסטלגיים יותר או פחות ואחרים על סיפורי חבורת "חסמבה " של יגאל מוסינזון

אני עצמי כתבתי כמה כאלה ותוכלו למצוא אותם בבלוג זה.

וראו קישורים אליהם למטה.

הרשימה הטובה ביותר שנכתבה על החבורה שהיא בעצם אוסף של כמה רשימות הופיעה בגליון כתב העת "מוניטין " ב-1984

וניסתה לדמיין מה קרה לבני החבורה כשהתבגרו.

לרשימה רואיינו המאיירים השונים של ספרי החבורה שמואל כ"ץ מ.אריה וגיורא רוטמן .

כל אחד מהם צייר ציור מיוחד כיצד הוא חושב חברי "חסמבה " נראים "היום" ( דהיינו בשנות השמונים ) . ישנם הירהורים על הנושא שכתב רון מייברג כולל קטילה של הציור שצייר שמואל כץ בהזמנתו למאמר המיוחד. ( לא ניתן אלא לתמוה מה חשב כץ על הקטילה הזאת ) ולעומת זאת מייברג שיבח את הציור המקביל של גיורא רוטמן שהוזמן גם הוא על ידיו.

( על הציור של מ.אריה לא היה לו שום דבר להגיד )

וגם נכתב סיפור מיוחד למבוגרים של עיתונאי מאיר אגסי על רומן שלו עם חברת חסמבה שהתבגרה.

רואיין גם ירון לונדון ששימש כסוג של מודל לדמות של מפקד החבורה הראשון ירון זהבי. ( וגם אני ראיינתי אותו על כך מאז בראיון שונה מאוד מזה שכאן).

וסיכם העיתונאי רון מייברג שהיה האחראי לפרוייקט המדהים.

כדאי לשים לב :מי לא מרואיין ?

זה הסופר יגאל מוסינזון שהיה פעיל אז וכתב ספרים בסדרה.

אני מניח שעל הנושא הזה הוא סירב להתראיין מסיבותיו שלו.

מאז פורסמו עוד סיפורים של אתגר קרת וספרים של שפרה האפרתי וקטעי טלביזיה של "זהו זה" של החמישיה הקאמרית וסידרת טלווזיה שלמה בשתי עונות שהופקה בידי רנן מוסינזון בתו של היוצר.

והיו עוד .

אבל אני חושב שהרשימות כאן לא איבדו מליחן לכן אני מפרסם אותן שוב.

הופיע במוניטין גליון מספר 70 ביולי 1984

הלוגו של שמואל כץ לסיפור השני בהמשכים על חסמבה "ב"משמר לילדים " חסמבה בבית -האסורים" 1950

קיראו גם :

סודי  ומוחלט בהחלט החלק הראשון -המערה החשמלית

סודי ומוחלט בהחלט -החלק השני :הדור הראשון

סודי ומוחלט בהחלט :הדור השני

סודי ומוחלט בהחלט הדור השלישי

חסמבה ונערי ההפקר-50 שנה עם סרט פולחן

יגאל מוסינזון מוקף בחברי חסמבה צייר מ.אריה ( אריה מוסקוביץ') עבור אלי אשד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “חסמבה -הדורות המבוגרים”

דניאל חקלאי עורך דין כתב בפייסבוק רשימה יפה על חסמבה:

1. אני רוצה לשבת על הרצפה בחדר האמבטיה הקטן ולמלא את האמבטיה במים בגיל 8 או 9 ולא להיכנס לתוכה ולקרוא ספר חסמב"ה ולהרגיש צמרמורת עינוגים בגב כי אני בלי חולצה ולהניח יד אחת במים החמים ויד שנייה על הספר של חסמב"ה שמונח על הרצפה ולקרוא בלי הפסקה.
2. אני רוצה לא לדעת בהתחלה שהיה לחסמב"ה מפקד בשם ירון זהבי כי התחלתי לקרוא את ספרי חסמב"ה מהדור הבא כשהמפקד נקרא יואב צור, ורק אחר כך קראתי את ספרי חסמב"ה מהדור הראשון והרגשתי גאווה וגם תחושת סדר בזכות הילדים האמיצים מהמערה החשמלית שמתחת למלון הילטון ליד חוף הים בת"א במקום שבו היה בית הקברות המוסלמי.
3. ואני רוצה שהכל יהיה מסודר בתוך הראש וגם בלב:
המפקד יהיה ירון זהבי האמיץ והנאה וסגניתו תהיה תמר היפה ויהיו עימם עוזי הרזה ואהוד השמן וירחמיאל הממושקף והחכם ומנשה התימני ושלומית הנחמדה ואני לא אדע שכולם אשכנזים חוץ ממנשה התימני והסדר של הדברים יהיה תמיד ברור ומרגיע. זה יהיה סדר של ילדים ישראלים אמיצים שמנצחים את הערבים ואת הפושעים כולל אלימלך זורקין הרשע שהיה היריב העיקרי שלהם.
4. ואני אגיע בשלב מסוים לספר הראשון בסדרה שנקרא "חסמב"ה או חבורת סוד מוחלט בהחלט" והעלילה תתמקד בתקופה שלפני קום המדינה ובמאבק של חסמב"ה נגד הבריטים ויהיה חבר נוסף בחסמב"ה בשם אליהו חרמון והוא ישחה וישחה וישחה וישחה כדי להציל מעפילים ותהיה סערה גדולה והוא ימשיך לשחות עד שיטבע וגופתו תיסחף לסלעים ואני אבכה ואקרא את הקטע על שחייתו ועזרתו למעפילים ומותו שוב ושוב ושוב. הוא חבר חסמב"ה היחיד שמת וגם היחיד שהיה רק בספר הראשון.
5. ואני אוהב את הכריכה הרכה ואת הציורים שעל הכריכה ואת הלוגו של חסמב"ה ואת סדר הדברים.
6. ואני ארצה להיות במערה החשמלית שליד חוף הים מתחת למלון הילטון במקום שבו היה בית קברות מוסלמי ולא אדע שב-1948 גרו לא רחוק משם מוסלמים שברחו או גורשו ובכל אופן נעקרו כשהמדינה היפה שלי נלחמה על חייה וקמה בשבילי ובגיל 10 אראה את עפרה חזה בערב יום העצמאות ליד הדגל בערוץ הטלוויזיה היחיד והיא תשיר שיר לכבוד המדינה ומהחלון של הדירה שלנו אוכל לראות את האורות החגיגיים דולקים במיוחד לכבוד יום העצמאות בתחנת הכוח רידינג. וארגיש גאווה ורוגע וסדר וגם געגוע נורא לאבא שלי.
7. ולמחרת אקום לתוך יום העצמאות ואשב בסלון מול הטלוויזיה הכללית שתשדר בחגיגיות את הסרט חסמב"ה ונערי ההפקר בשחור לבן משנת 1971 עם מוזיקה כל כך יפה ועם שיר על חסמב"ה ואפחד מאד מאלימלך זורקין בגילומו של זאב רווח ואפחד מהפרצופים שלו ומהמזרחיות שלו ומהמבטא המזרחי המודגש שלו ומהאופן שבו הוא מנצל את נערי ההפקר שמגולמים דווקא בידי שחקנים שנראים אשכנזים ויכלא את דובי גל (בתפקיד עוזי הרזה שהסתנן לחבורת נערי ההפקר אחרי שהלך לשחק סנוקר במועדון שבו משחק גם אלימלך זורקין) ודובי גל יהיה מאחורי הסורגים במתחם הסודי של הפושעים ליד הירקון – מתחם שאליו אפשר להיכנס רק באמצעות סירה שאמורה לעבור דרך תעלת ביוב ישירות מנחל הירקון.
8. ואני אפחד גם מהצלקת על פניו של זורקין ומהסטירות שייתן לנערי ההפקר כשהם מעצבנים אותו ומהאקדח שישלוף בשלב מסוים כדי להפחיד את עוזי הרזה ואף יירה באמצעותו לקראת סוף הסרט ויתכנן פריצה מתוחכמת לבנק כדי לגנוב יהלומים וכסף באמצעות נערי ההפקר שבעצמם יגידו זה לזה תוך כדי חפירת מנהרת הפריצה שטוב להיות עשיר ורע להיות עני ואני לא אחשוב על זה בכלל כי זה חלק מסדר הדברים המרגיע.
9. ואני אהיה מרותק וגם מפוחד מהאופן שבו יילכד אלימלך זורקין אחרי שיברח מחבורת חסמב"ה שלכדה אותו באומץ ובחוכמה. הוא יילכד באמצעות רשת ענקית של דייגים עליה ישכב פרצופו המעוך שיפחיד אותי בגלל העיוות שטמון במעיכה הזו.
10. אתרגש מחסמב"ה ואעריץ את ירון זהבי ואהיה דלוק על תמר היפה ואדמיין שהיא מנשקת אותי ולא אדע שירחמיאל מגולם בידי מני פאר ואפחד מאלימלך זורקין גם לקראת סוף הסרט (שביים יואל זילברג) כשיתעורר באמבולנס ויזרוק ממנו את השוטר והנהג לכביש ויימלט באמצעות נהיגה באמבולנס שישמיע צליל סירנה מפחיד.
11. האמבולנס ייתקע לזורקין הבורח בדיוק על פסי הרכבת והרכבת תגיע מהר ותפגע באמבולנס ואלימלך זורקין ישכב על הקרקע כשהשוטרים (שתמיד לבושים לאורך כל הסרט במדים חגיגייים וחובשים כובע רשמי של משטרת ישראל כמו שהיה לאבא שלי כשהיה קצין משטרה והייתי כל כך גאה והתחפשתי לשוטר בפורים לפני שאבא שלי עזב אותי), ובכן, השוטרים יגיעו ויפקחו לו בכוח את העין העצומה שלו וגם זה יפחיד אותי.
12. והשוטרים ילכדו את אלימלך זורקין בסוף הסרט ואני אפחד גם מהאזיקים שבהם יכבלו את ידיו מאחורי הגב ואפחד מזורקין גם כשהוא יגיד שרק אלוהים נשאר לו ויוכנס לניידת המשטרה.
13. ואז הסדר יושב על כנו ואני אירגע ואהיה גאה במסר החינוכי של חסמב"ה: נערי ההפקר ילמדו לקח ויעזרו לחסמב"ה לחלק מצרכים לנזקקים בחינם.
14. ובראש חסמב"ה ירון זהבי בגילומו של שלמה ארצי היפה ולצדו תמר היפה שהיא סגניתו והיא תגיד לו בסוף הסרט שהוא מוצא חן בעיניה ולצדם ישב במשאית דובי גל בתפקיד עוזי הרזה שלא יתערב בפלירטוט שלהם אחרי ששוחרר מידי הפושעים.
15. ולצדם אהוד השמן והמסור בגילומו של השחקן שאני לא יודע איך קוראים לו אבל הוא יהיה דמות בסדרה ללימוד התלמוד בשנות ה-80.
16. ועדיין לא אדע שמני פאר ז"ל יהיה בתפקיד ירחמיאל החכם ויהיה שם בחסמב"ה גם השחקן שגילם את בולבול הקבולבול בסדרה אחרת והם כולם צעירים מאד בעיניי היום אבל אז נראו לי גדולים.
17. ויהיה בסרט תפקיד קטן לז'אק כהן וגם תפקיד מעט יותר גדול ליוסי גרבר ועכשיו הם מתים ואני מבוגר והיום הסדר לא שב על כנו גם כשאני מגיע לת"א ולעתים נדירות אסע לחוף מציצים ואתקרב למלון הילטון וארד לחוף הים ואדע שהיה שם בית קברות מוסלמי ואתקרב למקום שבו המערה החשמלית ואלחש לעצמי "חסמב"ה חסמב"ה חסמב"ה" כדי שהמערה החשמלית תיפתח ואחר כך כבר אלחש זאת בקול רם ואז כמעט אצעק את הסיסמה הזו ולא יהיה אכפת לי אם אנשים יחשבו שאני משוגע ואני אחפש שם שוב ושוב את המערה החשמלית של ילדותי ולא אמצא אותה ואני אדע שהסדר לא ישוב עוד על כנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − one =