web analytics
קטגוריות
קומיקס

הוא ברח מהבית -סיפור הקומיקס על פי הספר זוכה בפרס יציב לספרות ילדים של צביה בן שלום

עיבוד לקומיקס של ספר ילדים קלאסי זוכה פרס יציב על ילד שבורח מהבית כאשר הוריו מסרבים לספק את דרישותיו ועל מה שקורה לו "בחוץ" ובקיבוץ.

 

ב-1967 זכה הסיפור "הבריחה" של צביה בן שלום בפרס יציב לספרות ילדים שחילק השבועון "דבר לילדים ".

הפרס שנקרא על שם עורכו הראשון של "דבר לילדים", יצחק יציב (1890–1947), נוסד בידי כתב העת "דבר לילדים" ובידי הקרן להנצחת מרי ויצחק יציב, למטרת עידוד סופרים מתחילים וצעירים עד גיל 30.ב-1965 הוחלט על שינוי בשיטת הקביעה של הפרס, והוסכם שהפרס יינתן לסיפור שטרם ראה אור מחיי הארץ לסופר שגילו אינו עולה על ארבעים, ושסיפורו יימסר בעילום שם בלבד, וכי הפרס יכלול התחייבות לפרסם את הסיפור ב"דבר לילדים".

 

ב-1967 זכתה בפרס הסופרת הלא ידועה עד אז צביה בן שלום.

 

הודעה בעיתון "דבר" 26 בינואר 1967

 

ידיעה מפורטת יותר התפרסמה כעבור כמה ימים.

צביה בן שלום

 

דבר 1 בפברואר 1967 

לאחר הזכיה הסיפור פורסם בהמשכים  מאוייר בידי אבא ( פניכל )  בדבר ילדים  כרך ל"ז " בגליונות 33-43 מה-25 באפריל ועד הרביעי ביולי 1967.

בדיוק במהלך החודשים שלפני בעת ולאחר מלחמת ששת הימים במקביל לסיפור המצוייר של מרדכי אלון " דרך בורמה" שתיאר את גילוי הדרך כאמצעי לעידוד המורל בקרב הילדים המצפים למלחמה.

הוא ברח מהבית הופיע רק חמש שנים מאוחר יותר  כספר עם איורים שונים  של יחזקאל קמחי  בהוצאת ספרית פועלים ב-1972

ב-1981  הסיפור עובד  בידי הקומיקסאי דניאל לוי לקומיקס במסגרת המגזין המתחרה "מישמר לילדים"  .כרך ל"ז  1981-1982

.1.12.1981-30.3.1982 גליונות 11-28  ב-18 חלקים.

דניאל לוי היה המאייר השלישי של הסיפור לאחר אבא פניכל ויחזקאל קמחי.

דניאל לוי פירסם עוד סיפור קומיקס אחד לאחר סיפור זה ושוב לא פירסם יותר.

לאחר שנים בתקופה שבה שלט "האני ואני ואני" בציבוריות הישראלית הספר על הילד הבורח מהבית שבו הוריו מסרבים לספק את כל דרישותיו מחוסר יכולת כלכלית נראה מוזר.

אבל לי נראה שהמסר שבו  שיש מקום להסתפק במועט כשאין ברירה וגם בכלל דווקא לא התיישן בכלל.

 

והנה הוא.

תודתי למכון "גנזים "  ולספריית בית אריאלה על הסיוע במציאת החומר על צביה בן שלום.

 

 

 

 

נספח :

 

צביה בן שלום ( 1935-2010)

המאמר על זכייתה של צביה בן שלום בפרס יציב ב"דבר לילדים ".

כמה שנים לאחר הזכיה בפרס יציב ב-1972 צביה בן שלום הצטרפה למערכת העיתון "על המשמר "וערכה בו את המדור ""לבית ולמשפחה".

בשנים 1977-1978 ערכה את מדור ספרי הילדים בהוצאת ספרית הפועלים ומ-1984 הייתה מעורכות "משמר לילדים" עד ימיו האחרונים.

ובין לבין כתבה תסכיתים לרדיו.וספרי לימוד.

צביה בן שלום כתבה עוד כמה ספרי ילדים .

 

ספריה האחרים

"הדובון  הכחול (  איורים כרמל טל ספרית פועלים  1970) סיפור על ילד המבקר עם דובון הצעצוע שלו בגן חיות ומראה לו דובים אמיתיים.

אצלנו בשכונה  ( איורים מאיר מוזס  1971  עובד לעברית קלה בידי אלכס זהבי ב-1990 )מחרוזת סיפורים על ילדים רגקילים המסתבכים בהרפתקאות רגילות שיכולות לקרות בכל שכונה אבל ןקרו דוקא אצלהם.

כמה סיפורים מספר זה נכנסו לתוכנית הלימודים.

 

 הרפתקאות לבנגורו, שחורגורו וקואלה גם    אייר אהרון שבו  תל-אביב :   ידיעות אחרונות,   1996
‬ספר משחק הדורש התאמה והדבקה  בו הילד והוריו יוצרים את הסיפור תוך כדי קריאה.

מבין ספריה בולט:

ניר חזק מטנק   ( שפריית פועלים ,1992)  שאייר שמואל כץ.ספר יוצא דופן לזכרו של ניר ורנר בן קיבוץ כרמיה  בנו של הסופר אמנון ורנר מדריך מצטיין בבית הספר לשיריון שנפל בעת מילוי תפקידו ביולי 1989. הטנק שעליו פיקד ניר התהפך  בתרגיל לילה, ממש לפני סיום שרותו הצבאי.   וניר הועף ממנו וכך מצא את מותו.

לאחר מותו כתבה צבי בן שלום סיפורים על חייו כפי שתוארו בידי בני המשפחה  וילדים שונים שהכירו אותו כדוד וכחבר.

הספר המבוסס על סיפורים של אלו שהיכירו אותו  כבחור חביב שיודע לעשות הרבה דברים מועילים ואוהב ומבין את הילדים במשפחתו. מתאר אפיזודות בחייו כמו    כאשר  הילדים יוצאים עם הדוד ניר להרפתקה בסירה ולהתגבר על הפחד מפני המפלצת הכתומה וסיפורים על החדר שקיבל ובו בנה בעצמו את המיטה ואת המדפים הרבים שהכילו  את תחביביו  האוספים הרבים שהיו לו בנושאים שונים ומוזרים  כמו מפתחות  מבדדים של חשמל. אולרים ,מכשירים לדייג ,  כלי עבודה מסוגים שונים ומשונים , מפות ועוד.

הסיפורים מספרים על אחייניו שנהגו לבקר בחדרו ,התעניינו באוספים השונים והמוזרים של ניר,נעזרו בו במשחקיהם,שיתפו אותו בבעיותיהם ווהתלוו אליו לדייג וגם עזרו לו כשהיה צריך להכין שתילים לגינה שלו בבסיס הצבאי ליד אילת.

הסיפורים בספר : ניר חזק מטנק, מעשה במפתח, כלים על באמת, מי רוצה להיות אויב, אוסף המבדדים, כיף של טיול, המיטה הכי גדולה, גזר עם בלונים, המפלצת הכתומה, הרפתקה בסירה, אולר לכל עת, גינה פורחת במדבר.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “הוא ברח מהבית -סיפור הקומיקס על פי הספר זוכה בפרס יציב לספרות ילדים של צביה בן שלום”

[…] 7.הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

[…] 5.  הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

[…] 7.הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

[…] 7.הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

[…] 7.הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

[…] 7.הוא ברח מהבית. צייר דניאל לוי על פי ספר של צביה בן שלום ( שהופיע במקור בהמשכים בדבר לילדים בשנות השישים ). כרך ל"ז  1981-1982 . ב-18 חלקים. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 − eight =