web analytics
קטגוריות
קומיקס

הרפתקאות הצוללת הגרעינית נוף ים :ציד מתחת למים

סיפור קומיקס שהופיע בעברית בראשית שנות השבעים ,מפקד הצוללת הגרעינית "נוף ים" מוצא את עצמו נאבק בציד נקמני שיוצא לצוד אותו ואת הצוללת שלו באמצעים לכאורה פרימיטיביים אבל מתוחכמים ביותר. סיפור שלא היה מתפרסם יותר היום בגלל דברים שונים ולא נעימים שיש בו כמו יחס מזלזל לבעלי חיים ולשחורים אבל הוא עדיין מעניין.

Voyage to the Bottom of the Sea Issue #5

בשנים 1964-1968 הוקרנה בארה"ב סדרת טלוויזיה בשם "מסע אל מעמקי  הים " שתיארה את הרפתקאותיה של צוות צוללת גרעינית אמריקנית  "נוף ים" שנתקלת בים במפלצות בחייזרים בנוסעים בזמן ובכל דבר מוזר אפשרי.

סדרה שלכאורה מזכירה מאוד את "מסע בין כוכבים"  על עלילות צוות ספינת חלל ,שאמנם החלה להיות מוקרנת מאוחר יותר ועלילותיה היו באיכות גבוהה לעין ערוך.( ובתוספת צוות ספינת החלל הגדול יותר מזה של הצוללת אף כלל נשים !) .

צוות הצוללת כלל את האדמירל נלסון שהיה מפקד עליון  ודמותו התבססה על אדמירל אמיתי ריקובר  יהודי  שיצר ופיקד על   הצוללת הגרעינית  הראשונה נאוטילוס  ומפקד הצוללת בפועל לי קראן. מערכת היחסים בינם הייתה קצת כמו בין קפטין פיקארד והקצין הראשון ריקר בסדת "מסע בין כוכבים -הדור הבא".

שאר אנשי הצוות לא היו חשובים ובעיקר שימשו כקורבנות למפלצת  הימית או לאיום של השבוע. הי

היה גם  את המהנדס של הצוללת שג'ימס דוהאן האיש שגילם את המהנדס "סקוטי " בסטר טראק המקורית סיפר פעם שביקשו ממנו לגלם את דמותו .והסביר שהוא סירב או בראיון אחר שהוא הסכים אבל אנשי הסדרה כבר לא רצו אותו למזלו כי כך יכול להמשיך ל"סטר טראק " שהוסרטה במקביל. 

צפו בפתיחה של סדרה זאת כאן.

היוצר והמפיק היה אירוין אלן שידוע יותר בישראל הודות לסדרה שלו  "מנהרת הזמן ".

אבל בניגוד ל"מנהרת הזמן "   "מסע אל מעמקי הים"   לא הוקרנה מעולם בישראל.

עם זאת  פורסמו שני סיפורי קומיקס מתורגמים על עלילות צוות הספינה בעברית בחוברות טרזן שיצאו בעברית  בחוברות טרזן  בהוצאה נידחת בשם "ש.אור"

את אחד משני הסיפורים האלו כבר פירסמתי כאן.

הצוללת נוף ים במאבק כנגד גורמים אפלים 

והנה  הסיפור השני  המוקדם יותר  שיצא לאור בניגוד לסיפור השני בשחור לבן בלבד בגליונות טרזן חוברות מספר 1-4  ב-1972.

צר לי על האיכות הנמוכה של התמונות אבל הן משקפות את האיכות הנמוכה של המקור. 

על העטיפות הסיפור מופיע כ"מסע מתחת למים" בפנים הסיפור הופיע כ"ספארי מתחת למים"חוסר עקביות ואחידות שהיו סמל הכר של ההוצאה. 

כמה מילים על הסיפור המאוד לא פוליטיקלי קורקטי יופיעו בסוף.

 

 

 

כמה מילות סיום :

קל מאוד לראות שהחלק בסיפור המתאר ציד אדם  הוא  גירסה מאוחרת של סיפור מתח ידוע "הציד המסוכן ביותר " של ריצ'רד קונל. את הסיפור המקורי תוכלו לקרוא ב"יקום תרבות " כאןו . 

וכמובן המאבק בפיל הרודף את הצייד הוא בעצם גירסה של סיפור "מובי  דיק" של מלוויל על הקפטין הרודף אחרי הלוייתן הלבן הענק שקטע את רגלו. 

הסיום עם הרג הפיל המשתולל שבו הוא מטריד ביותר בוודאי בימינו אלה שבהם אנו מצווים לשמור על בעלי חיים.ובכלל היום כשאני קורא את הסיפור הזה יש בו דברים שמטרידים אותי מאוד.היחס הפטרוני לשחורים  שילכו אחר הצייד לכל מקום ויבצעו עבורו גם רצח ( למה בעצם ? לא ברור ).היחס המזלזל לבעלי חיים ובראש ובראשונה פילים  שהם לא יותר מקורבנות ציד.היום הדברים האלו לא עוברים יותר. אבל הם עברו בשנות השישים והשבעים.

כשהייתי ילד וקראתי את הסיפור זה לא הטריד אותי .היום זה מטריד אותי. משהו בתודעה שלי לפחות כן השתנה. 

הסיפור הזה בניגוד לסיפור האחר על הצוללת נוף ים שעוסק בצוללת  שכמו קיבלה אינטליגנציה משל עצמה עושה רושם מיושן עד להדהים. הוא שריד של העידן הקולוניאלי.את הסיפור המקורי באנגלית קיראו כאן

צפו בפרקים בסדרת הטלויזיה 

קיראו את הסיפור השני בעברית על הרפתקאות הצוללת נוף ים" 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “הרפתקאות הצוללת הגרעינית נוף ים :ציד מתחת למים”

Yuval Welis
הוקרנה – בכבלים בערוץ 'סטאר פלוס', באמצע התשעים. היתה להם רצועת ילדים-נוער, שאצלינו יצאה בשעות הלילה המאוחרות – 2 עד 6 בבוקר. בשעות האלה היו קלאסיקות מהסוג הזה (כמו גם 'מר רוג'רס', שלא נראתה עד אז, 'וולטרון' הוותיקה ועוד).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 + eighteen =