web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

לילה במוזיאון בובות השעווה -סיפור אימה מאת א.מ בארייג' שהוסרט בכיכובו של שייקה אופיר

סיפור  מצמרר  במיוחד  על עיתונאי שמבלה לילה במוזיאון  בובות שעווה של רוצחים אכזריים  שזכה לעיבוד מצמרר במיוחד בסדרת סירטי המתח של אלפרד היצ'קוק לטלווזיה האמריקנית בכיכובו של ישראלי בלתי ידוע אחד שייקה אופיר שמתגלה כמי שהיה לו הפוטנציאל להיות כוכב סרטי אימה ויצר בכמה דקות של פרק דמות שהיא מצמררת יותר מרוצחים סידרתיים כמו חניבעל לקטר ואחרים.לא לבעלי עצבים חלשים ראו הוזהרתם!

 לפניכם סיפור  מצמרר  במיוחד  על עיתונאי שמבלה לילה במוזיאון  בובות שעווה של רוצחים אכזריים  שזכה לעיבוד מצמרר במיוחד בסדרת סירטי המתח של אלפרד היצ'קוק לטלווזיה האמריקנית שמובא בקישור בסיום.
לפרק הזה יש שני מאפיינים יוצאי דופן  :הסיפור שהוא מבוסס עליו פורסם תחילה ב-1957  באנתולוגיה של סיפורים שלה קרא היצ'קוק  Stories They Wouldn't Let Me Do on TV
"סיפורים שלא הרשו לי להציג בטלויזיה כי היו מפחידים מידי". היא הפכה לרבת מכר ענקית וגם תורגמה לעברית בידי עמוס גפן בהוצאת "מצפן". .
             
בסופו של דבר ארבעה סיפורים מהאנתולוגיה כן הוסרטו לטלויזיה (!) בסדרה מאריכת הימים של היצ'קוק כנראה בעקבות הפרסום בספר לרשת הטלווזיה היו מחשבות שניות בעניין.
 וזהו אחד מהם.
ולעניות דעתי המפחיד בכולם.
שאר הסיפורים באנתולוגיה נשארו כנראה מפחידים מדי עבור הטלויזיה האמריקנית.הם לא הוסרטו לסדרה של היצ'קוק.
המאפיין השני : אחד השחקנים בפרק למעשה החשוב מכולם הוא אחד בשם " Shai K. Ophir   המוכר לישראלים  כשייקה אופיר בדחן ושחקן ידוע מאוד מסרטים כמו "השוטר אזולאי " .
זוהי הופעתו החשובה היחידה באנגלית כשניסה ליצור לעצמו קריירה בארה"ב. ללא הצלחה חוץ מהפרק הזה.
והוא מופיע רק בדקות האחרונות המצמררות של הפרק.
ניתן לתמוה מה היה קורה אילו שייקה אופיר היה זוכה להצלחה כתוצאה  מגילומו של ד"ר בורדט הרוצח הסדרתי  מפרק זה שלעניות דעתי אינו נופל במהומה בשום דבר מהרוצח הסדרתי הידוע חניבעל לקטר    גיבור המותחנים  של תומאס הריס שהפך לכוכב אימה בארה"ב.
לאמיתו של דבר חניבעל לקטר נקרא כחיקוי של ד"ר בורדט שיש להניח שיוצרו תומאס הריס קרא את הסיפור שאתם עומדים לקרוא.
אולי זה היה קורה אם לשייקה אופיר היה סוכן שחקנים מוצלח ואסרטיבי יותר משהיה לו במציאות.
אולי לא היה לנו אז את השוטר אזולאי אבל יתכן בהחלט ששנים לפני חניבעל לקטר בגילומו של אנתוני הופקינס הייתה סדרה של סרטים על  הרוצח הסדרתי המסוכן והמפחיד אבל גם השרמנטי  ד"ר בורדט בכיכובו של שייקה אופיר.
ואולי זה התרחש במציאות חלופית כלשהיא.
ד"ר בורדט באיור. האם במציאות חלופית כלשהיא דמותו גולמה בידי השחקן הישראלי שייקה אופיר בסדרה של סרטי אימה מצליחים ? 
אני קראתי את הסיפור הזה לראשונה בשנות השמונים  לפני שהלכתי למוזיאון בובות השעווה של מגדל שלום בתל אביב ששם היו כמה בובות שעווה מפחידות במיוחד ובהחלט זכרתי אותו בעת הביקור…

והנה הסיפור

שפורסם לראשונה ב-1931 בקובץ "מישהו בחדר"

הסיפור תורגם פעם אחת לעברית בסוף שנות החמישים  ופורסם בשתי מהדורות שונות של האנתולוגיה של אלפרד היצ'קוק  תחת שני שמות שונים :

 

 

אלפרד היצ'קוק מגיש : 25 סיפורי פחדים שלא התירו לי להציגם בטלביזיה /  בתרגום עמוס גפן   [תל אביב] :   מצפן,    ראשית שנות השישים.

ותחת השם: 13 סיפורים נוספים שלא התירו לי להציגם בטלביזיה ,[תל אביב] :   מצפן,    ראשית שנות השישים.

 

 

 

 

 

ד"ר בורדט  בפעולה באיור לסיפור" בובות השעווה".

על הסופר

 

Alfred McLelland Burrage (1889–1956)

 

הסיפור באנגלית

Waxwork

האזינו להקראה של הסיפור

https://www.youtube.com/watch?v=qELfQmUpzn0

 

פודקסט על הסיפור 

והנה העיבוד הטלויזיוני בכיכובו של שייקה אופיר :

Alfred Hitchcock Presents – The Waxwork (12/Apr/1959

https://www.dailymotion.com/video/x56tyzr?fbclid=IwAR3xK3w19Pj4dRzIZ1qawsrMb7pHitoK9PWmnpX_16D–ZjG9mYATBXv9nw

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “לילה במוזיאון בובות השעווה -סיפור אימה מאת א.מ בארייג' שהוסרט בכיכובו של שייקה אופיר”

יש כאן באמת שאלה מעניינת :האם משחק בסירטי אימה והצלחה בהם באמת היה עושה טוב לקריירה של שייקה אופיר. כישרון לזה היה לו כפי שמראה הפרק המוסרט בסרטי אלפרד היצ'קוק. וכידוע היו אנשים שעשו פרנסה סבירה ממשחק בעיקר בסרטי אימה עם דמויות כאלו כאלו ,בוריסב קרלוף,בלה לוגוזי ,לון צ'ייני הבן ,כריסטופר לי פיטר קשינג ועוד כמה. האם זה היה עושה לו טוב על הנשמה כשחקן ? כנראה שלא. רוב השחקנים האלו לא באמת התלהבו מהתפקידים שגילמו והיו מעדיפים להיות ידועים בתפקידים אחרים בסרטים של הזרם המרכזי.אבל זאת הייתה פרנסתם אילולא תפקידים אלו לא היו מתפרסמים . יכול להיות ששייקה אופיר למשך כמה שנים לפחות יכול היה להתפרסם בהוליווד ככוכב סרטי אימה.אבל נראה לי שבמקרה כזה הוא היה מרגיש את עצמו מוחמץ וכמי שיכול היה לגלם תפקידים טובים יותר אילו אילולא איתרא מזלו והוא "נתקע" בתפקיד אחד.
במציאות שלנו אנחנו יודעים שהיה לו תפקיד גדול אחד השוטר אזולאי והרגשה תמידית נצחית ומתסכלת של שחקן מוחמץ. נראה לי בכל אופן שפרנסה ככוב סירטי אימה הוליוודיים הייתה פרנסה טובה יותר אם כי היא לא הייתה תורמת דבר לתחושת הערך העצמי של שייקה אופיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − 4 =