web analytics
קטגוריות
קומיקס

בחצרו של קובלאי חאן : מרקו פולו" הקומיקס מ"דבר לילדים" -החלק השני

מחצרו של השליט המונגולי הסיני קובלאי חן בקסנדו ועד למבצרה של הכת המסוכנת של שליחי האלה הרצחנית קאלי התאגים.מרקו פוטלו ממשיך במסעותיו המסוכנים במעמקי יבשת אסיה כפי שתוארו בחלק השני והמסיים של סיפור קומיקס בשבועון "דבר לילדים " בראשית שנות השמונים .

 

לפניכם החלק השני ובעצם האחרון בסיפור בהמשכים שהופיע על   הנוסע המפורסם מרקו בפול במסעו אל ומחצרו של הקיסר המונגולי סיני קובלאי חאן בעברית בשבועון "דבר לילדים ".

המחברים אינם ידועים.

 

המקור אינו ידוע.

מרקו פולו . ב-56  פרקים בשני חלקים.

 

דבר  לילדים כרכים מט   חוב' 13-38  תשל"ט"

וכרך נא תש"ם. חוברות 3-31

 

3 ביוני 1980 עד 7 באפריל 1981

 

החלק הראשון :מהעיר עכו ועד למעמקי אסיה.\

וכעת החלק השני שבו יוצא מרקו פאלו מחצרו של השליט המונגולי הסיני קובלאי חאן אל מבצרם של כת התאגים "החונקים" הלא הם שליחי האלה ההודית הרצחנית קאלי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השבועון "דבר לילדים " הבטיח חלק שלישי של הסיפור "בקרוב".

למרבית הצער העורך לא קיים את הבטחתו והחלק השלישי לא פורסם לעולם.

נספח : מרקו פולו בישראל 

לכל אלה שלא שבעו ממרקו פולו ומסעותיו וזועמים על קטיעת הסיפור ב"דבר לילדים " באמצע.

ישנם עוד סיפורים על מרקו פולו בעברית.

 

בישראל  אמנם   מרקו פולו היה ידוע הרבה פחות  מאשר בעולם  הרחב ,אבל גם כאן הופיעו עליו מספר ספרים, ולטובת האחד או שניים מבין קהל הקוראים שמתעניינים בזה נתאר אותם כאן : פרקים על עלילותיו הופיעו בספרים רבים לנוער שעסקו בתולדות גילוי העולם.אבל באופן ספציפי הופיעו מעט מאוד יצירות על הדמות כמעט כולם תרגומים.

יש את השיר הידוע של המשורר הבריטי קולרידג' על קסנדו עירו של קובלאי קאן. שמנשה דור כתב לו המשך בעברית "כסנדו".

וקיראו אותם כאן.

יצירות אחרות על מרקו פולו ועל קובלאי חאן בעברית כללו את :

כללו ספר בשם "מסעות מרקו פולו :השיירה לקסאנדו " ( הוצאת ארגמן , 1954) חלק א של רומן היסטורי לנוער ( אירוטי עד להדהים לגבי התקופה שבה פורסם ) מאת  אדיסון מרשל שהיה רב מכר בארה"ב , החלק השני והמשלים לא פורסם משום מה בעברית  מעולם אולי משום שהחלק השני הוא אירוטי אף יותר.

עטיפות מהדורות אמריקניות  שונות של הספר של אדיסון מרשל.

"מרקו פולו"  מאת עימנואל קומרוב ב-1959 בהוצאת נחום טברסקי במסגרת "ספריה של אנשי שם " סדרת ביוגרפיות לנוער.

ספרו של אוליב פריס "סיפור חייו של מרקו פולו " בהוצאת יזרעאל בשנת תשכ"ב   היה  עוד ביוגרפיה סיפורית לנוער   גם הוא מתוך סדרת ביוגרפיות על אישי מופת בתרגום דוד בן בארי.

כן הופיע תרגום של ספר גרמני בשם "מרקו פולו מספר: מתוך יומן מסעו לסין ":מאת "מ.צ. תומאס ( הוצאת מסדה , 1973 ) ששוב תיאר רק את החלק הראשון של מסעות מרקו פולו לפני שאף היגיע לסין.

פורסם גם ספר מצוייר לילדים בשם " אלה מסעות מרקו פולו" בתרגום עדה צרפתי ( הוצאת מ.  מזרחי ,1969 ושוב בהוצאת דני ב-2002 ) .

 

דן   גולדנברג    מונגוליה :   מג'ינג'יס חאן עד מרקו פולו /    תל אביב :   מפה,   תשס"ה 2005.

תקציר :במאה ה-13 נפתח צוהר דק בין מזרח ומערב. את הצוהר ניצלו נוסעים אירופים שסיירו במזרח הרחוק, ולתיאוריהם היתה השפעה עצומה על עיצוב תמונת העולם של בני זמנם. המפורסם בנוסעים למזרח היה מרקו פולו, ששמו נעשה שם נרדף לנוסע גדול. אף על פי שמסעו אפוף מעטה כבד של מסתורין, ויש אף חווקרים המפקפקים בעצם קיומו, סיפורו הוא אחד מסיפורי המסעות המרתקים בהיסטוריה. הספר מתאר את מסעו של מרקו פולו וכן את מסעותיהם של שני נזירים שקדמו לו, ג'ובאני קרפיני ווילם מרוברוק. הרשמים שהעלו נוסעים אלה על הכתב מציירים לא רק חוויה אישית אלא גם מיפגש בין תרבויות – בין אירופה הנוצרית של המאה ה-13 לבין האימפריה המונגולית בשיא תפארתה, מימי ג'ינגיס חאן ועד ימי נכדו קובלאי חאן.

הרומן ההיסטורי הפנטסטי של פול דוהרטי "קיסר המגפה "בתרגום ענבל גרינשטיין-דקר ,הוצאת אודיסאה ,2007.

סיפור מאבקו של מרקו פולו בכוחות הרשע על מנת למנוע ממגפת הדבר לחדור לסין של קובלאי חאן.

תקציר הספר:ל אף החום מרקו נרעד: פניו של רוסטיצ'לו האפירו בפחד.
'זה התחיל', הוא קרא.
'מה התחיל?', תבע מקרו לדעת.
'לפני עשרה ימים עגנה ספינה בגנואה. היא הפיצה מגפה במזרח, וזו התפשטה כמו ענן שחור. המחלה המידבקת לא חסה על איש. מרקו, הם מדברים על ערי מתים.'
סין של המאה השלוש-עשרה. ברחובות חאן-באלוק, מושבו של הקיסר המונגולו האדיר, קובלאי חאן, מתחילים להתרחש מאורעות זדוניים. חברי גילדת היוצקים, מנקי העיר, נקטפים בזה אחר זה בסדרת רציחות מעוררת חלחלה. קורבן אחד נמצא כשראשו מבוקע בסכין רחבה, גרונו של אחר משוסף, איש אחר נחנק למוות, ואישה נמצאה עם סכין נעוץ בליבה, כחלק מהעלאת קורבנות טקסית. מהו החוט המקשר בין המיתות האלה לבין הופעתה מחדש של כת שושנת המים, אגודה סודית, שנועדה לשרת את קיסר המגפה וון יי קווי?
לנוכח שמועות על כוחות שטניים הפועלים את פעולתם, מזמן קובלאי חאן את יועצו הנאמן וידידו, מרקו פולו מוונציה, יחדיו עם הנזיר הפרנציסקני, האח רפאל, והנזירה הבודהיסטית סו-לינג, יוצא מרקו לגלות את האמת. אך האם יוכל לעצור את גאות הרשע באיבה, בטרם  יהיה מאוחר מידי, והאם תצליח כת שושנת המים לשחרר את מלוא זעמו של וון יי קווי, ברון השאול האדיר…

ארנק המשי של מרקו פולו /מאת – גרי בילי, קרן פוסטר ; איורים – לייטון נויס, קרן רדפורד ; מאנגלית – חגי ברקת.סדרת שוק הסיפורים ,קרית גת] : דני ספרים, תשס"ז 2007.

תקציר: דיגבי בן השבע הוא אספן מציאות מדופלם – לפחות בעיני עצמו. פעם בשבוע הוא מגיע לשוק העתיקות בחיפוש אחר משהו מעניין… ודוכן המציאות של מר שמונץ הוא המקום המשלם לפשפש בו. למר שמונץ תמיד יש איזה חפץ עתיק ומסקרן, ומאחורי כל חפץ מסתתר ספור מרתק לא פחות. הפעם מגלה דיגבי את ארנק המשי של מרקו פולו ולומד על חייו של הנוסע הדגול,

ב-2010 יצא לאור בהוצאת שוקן "הספר " מרקו פולו ומסעותיו "מרקו פולו ומסעותיו בארצות רחוקות :   הסיפור המופלא של נדודיו בשנים 1295-1270 /מאת קלינט טוויסט ; איורים מאת חברת טמפלר [איאן אנדרו… ואחרים  בתרגום גיא הרלינג    [תל אביב] :   שוקן,   תשע"א 2010.
שהוא מעין אלבום הפעלה הכולל ציורים מקוריים, מפות עתיקות וקטעים מתוך הספר "מסעותיו של מרקו פולו".

תקציר:

השנה היא שנת 1270, ומרקו פולו, בנו בן השבע-עשרה של סוחר ונציאני, יוצא בחברת אביו ודודו למסע, שעתיד לשנות את מהלך ההיסטוריה. מרקו נוסע לאורך דרך המשי ומגיע לסין של ימי הביניים, שם הוא פוגש בשליט החזק ביותר בעולם: קובלאי ח'אן. בשליחותו של הח'אן הוא מגלה ארצות אקזוטיות, חוצה מדבריות רדופי רוחות, מפליג בימים סוערים ומתוודע אל עושרן הקסום של ארצות המזרח.

אלבום הפעלה הכולל ציורים מקוריים, מפות עתיקות וקטעים מתוך הספר "מסעותיו של מרקו פולו". הקוראים מוזמנים ללוות את מרקו במסעו הגורלי, אשר פתח בפני יושבי המערב צוהר לעולם חדש ומרתק.

יעקב, /אנקונה   עיר האור :   [סיפורו של סוחר יהודי-איטלקי שיצא למסע והגיע למזרח הרחוק עוד לפני מרקו פולו] /תירגם לאנגלית וערך את כתב-היד העתיק: דיוויד סלבורן ; תירגם מאנגלית: דוד שחם
תל-אביב :   זמורה-ביתן,   תש"ס 1999.

סיפור כנראה בדוי על סוחר יהודי שהיגיע לסין כמה שנים לפני מרקו פולו. תקציר הספר:

בשנת 1270, שנים אחדות לפני מרקו פולו, יצא סוחר יהודי משכיל מאנקונה שבאיטליה למסע ארוך ופוקח עיניים אל המזרח הרחוק. הוא נסע דרך סוריה, המפרץ הפרסי ואיי הודו המזרחית (היום אינדונזיה) והגיע לסין. על חופה הדרומי של הארץ הגדולה והמסתורית הוא גילה את עיר האור, היא זאיטון, עיר גדולה ושוקקת פעילות ששינויים פוליטיים, כלכליים ותרבותיים כבירים פקדו אותה באותה העת. מונע על ידי סקרנותו הגדולה, תר יעקב ד'אנקונה אחר מקומות חדשים, מנהגים ואורחות חיים זרים, ואת התרשמויותיו ותובנותיו המחכימות העלה על הכתב בסגנון רהוט ואינטימי. את כתב – היד הזה, שהיה מוחבא במשך כשבע מאות שנה, תירגם לאנגלית וערך דייויד סלבורן, בנו של רופא ונכדו של הרב והוגה הדעות משה אביגדור עמיאל. כתב היד רב הפנים של יעקב ד'אנקונה פורש לפני הקורא את אחת התרבויות העשירות והמופלאות של האנושות – התרבות הסינית. הוא גם מאיר את דרכי החיים והמחשבה בימי הביניים, בעיקר את חיי המסחר ואת חלקם הפעיל של היהודים בהם, תוך כדי העלאת הרהורים פילוסופיים, התייחסות לשאלות דת ואמונה והצגת היחסים המורכבים שבין היהודים לבין הנוצרים והמוסלמים. דייויד סלבורן נולד בלונדון ומתגורר היום באורבינו שבאיטליה. הוא למד לטינית ויוונית בבית הספר התיכון ותורת המשפט בקולג' בליול, אוקספורד. סלבורן עסק בחקר תרבויות מתפתחות, ובמשך עשרים שנה לימד באוקספורד היסטוריה של המחשבה וחיבר ספרים אחדים, ביניהם את (1994) The Principle of Duty שהשפעת כתב – היד של יעקב ד'אנקונה ניכרת בו.

 

לעברית אף תורגם סיפור קומיקס ארוך באופן מיוחד בשם "מרקו פולו" ללא שמות מחברים שהופיע במגזין "דבר לילדים" בשנים תשל"ט" תש"ם  בלא פחות -56 חלקים ותיאר את הרפתקאותיו של מרקו פולו במסעותיו מארץ ישראל לסין ומאבקיו בדרך באויבים ושבטים שונים. מוצאו של סיפור זה אינו ידוע לי וכנראה היה אירופי. היה זה אחד מסיפורי הקומיקס הארוכים ביותר שהופיעו אי פעם בעיתון ילדים ישראלי.

קיראו אותו כאן למעלה.

בשדה היצירה הישראלית המקורית על מרקו פולו כדאי להזכיר שיר הומוריסטי של  דן אלמגור מושר בידי  להקת הגשש החיוור שעסק במסעותיו של מרקו פולו.

 

מרקו פולו הופיע בפרק על מסע בזמן לתקופתו "האיגרת" בסדרת פנטזיה ישראלית של הטלוויזיה הלימודית בשנות השבעים "דני וגיל במסע בלתי רגיל".

 

ומעל לכל בסרט של רפי בוקאי "המסע האחרון של מרקו פולו". 

המקדימון

 

קישורים רלבנטיים :

מרקו פולו בויקיפדיה

 

הנוסע בזמן דוקטור הו פוגש את מרקו פולו בפרק מ-1964

דוקומנטארי על הסיפור של דוקטור הו פוגש את מרקו פולו שאבד.

 

אנשי מנהרת הזמן פוגשים בפרק מ-1966 את מרקו פולו

ועוד נוסע גדול למזרח והפעם יהודי  וגם סיפור קומיקס עליו

מסעות בנימין הראשון :מסעותיו ועלילותיו של  בנימין מטודלה 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − 14 =