web analytics
קטגוריות
קולנוע

גילוי דרך בורמה -הגירסה ההוליוודית :הטל צל ענק

במלאת 73 שנה לגילוי "דרך בורמה" הנה סקירה קצרה על הסרט ההוליוודי שבמרכזו עומד גילוי דרך בורמה "הטל צל ענק" בכיכובו של קירק דוגלאס ובהשתתפות ג'ון ויין יול ברינר ופרנק סינטרה ועוד רבים וטובים.

השבוע לפני 73 שנים בליל ה-28 במאי  גילה דודי משה  אשד עם עוד  שלושה  אנשים את מה שנקרא מאז "דרך בורמה ".

הוא מיהר להודיע למפקדות בשני הצדדים בירושלים ובחולדה על גילוי דרך שדרכה יוכלו להגיע ג'יפים לירושלים ולפרוץ את המצור שהוטל עליה.

בלילה שבין ה-29 ל-30 במאי   ג'יפים משני הצדדים יצאו בו זמנית בלי לדעת זה על זה  בדרך שדווח עליה בידי משה אשד ומצאו שאכן אפשר יהיה לפרוץ דרכה את המצור.

והודות לגילוי הזה ניצלה ירושלים והוכרעה מלחמת העצמאות.

חציבת "דרך בורמה " צילומים ידועים מאת רוברט קאפה.

זוהי פרשה שהונצחה ביצירות שונות של נתן אלתרמן"  בשיר "דבר מבקיעי הדרך "    בסיפורים שונים של מנחם תלמי , בסיפור "איש הפלמ"ח "של יהודה סלוא

בסיפורי הקומיקס " דרך בורמה " של מרדכי אלון  ו"יוסקה מאיור " של דב זיגלמן וגיורא רוטמן  ואחרים.

ספר ילדים של מנחם תלמי בו מסופר על גילוי דרך בורמה

וזה הזמן להיזכר שוב בסרט ההוליוודי שבמרכזו עומד גילוי  "דרך בורמה "  "הטל צל ענק " בכיכובם של קירק דוגאלאס ( שנפטר בפברואר  2020 והוא בן 104!)  ובהשתתפות טובי הכוכבים ההוליוודיים  ג'ון ויין כגנרל אמריקני  ,ויול ברינר ופרנק סינטרה כלוחמים עבריים.

צפו במקדימון לסרט 

זה היה הסרט האחרון שראיתי  בקולנוע בסינמטק תל אביב לפני שפרצה  מגיפת הקורונה שסגרה את תעשיית הקולנוע בעולם .וזה זמן טוב להיזכר בו שוב.

הסרט עסק בחייו של הלוחם היהודי  האמריקני  מיקי מרקוס  נער ממשפחה ענייה שהיגיע לדרגה בכירה בצבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה  שהיגיע לישראל ולמלחמה והפך כאן לאלוף אך נהרג בטעות .

אבל לפני מותו פיקד על התחלת העבודות על יצירת דרך בורמה.

לאחר מותו  של מיקי מרקוס התקבלה ההחלטה כנראה אצל הדרגים הבכירים ביותר וכנראה אצל בן גוריון עצמו שיש ליצור סביבו סרט וספר שיאדירו את שמו  ואת שמה של ישראל  בארה"ב כפי שהיה במקרה המקביל של "אקסודוס " של ליאון יוריס.

לשם כך פנו לסופר נתן שחם שיכתוב את הספר הזה.

נתן שחם מספר בזיכרונותיו שהוא חקר את חייו של מרקוס ולבסוף סירב להצעה.הוא מצא שמרקוס היה בעייתי באישיותו ופעם אף חשף סודות לנערה שנשלחה בידי  אירגון האצ"ל לפתות אותו. הוא לא נראה לו כחומר מתאים לספר שיכתוב .

בסופו של דבר מי שכתב את הספר  וכנראה לבקשת גורמים ישראליים היה התסריטאי ההוליוודי טד ברקמן. הוא כתב ספר שבתחילה הוצג בו מרקוס כלוחם עבור היהודים  תחת השם :

st a giant shadow :the story of Mickey Marcus who died to save Jerusalem /by Ted Berkman.

Garden City, N. Y : Doubleday, 1962.

אבל במהדורה שנייה כותר הספר שונה ל:

Cast a giant shadow :   The story of Mickey Marcus; a soldier for all humanity /

מרקוס הוצג בו כלוחם עבור כל האנושות כנראה כניסיון לפשר בין המחנות השונים ( שנשארו עד היום ) בקרב הציונים במדינת ישראל. אלו שהתעניינו ביהודים בלבד ואלו שהתעניינו בהצלת האנושות כולה.

הספר שלו כתב היוזם שלו דוד בן גוריון הקדמה תורגם לעברית בשם "האלוף :   ביוגרפיה של הקולונל דוד (מיקי) מרכוס /בתרגום שמשון אבידל ( הוצאת עם הספר 1965)

אבל הספר "הטל צל ענק" לא באמת היה חשוב מבחינת ממשלת ישראל אם לא היה נעשה על פיו סרט הוליוודי כפי שנעשה במקרה של אקסודוס.  וסרט כזה אכן נעשה ב-1/966  בתמיכת הממשלה וצה"ל שנכתב בויים והופק על ידי מלביל שבלסון וחלקו הגדול יש להניח היה בדיוני ולא התבסס אפילו על הספר.

דוד בן גוריון למשל הופיע בו אבל לא בשמו אלא בשם אחר.

,כמו במקרה של "אקסודוס" .

הסרט התבסס נומינאלית  על הספר שכתב התסריטאי טד ברקמן.אבל נראה שרוב עלילתו הייתה בידיונית ופרי דמיונו של הבמאי תסריטאי שפחות או יותר כתב מחדש ודמיין מחדש  ( באישורה של משפחת מרכוס )   את סיפור חייו של מיקי מרכוס ,וניתן לראות בו גירסת יקום חלופי של חייו של מרקוס. בעת הקרנת הסרט התרעמו אישים כמבקר הקולנוע של דבר, זאב רב-נוף, כי הסרט מעוות את המציאות, וכי הישגיו של מרכוס מנופחים אל מעבר לכל קנה מידה סביר.אבל כך היה גם עם הסרט "אקסודוס" הוליווד אולי התיימרה אבל בהחלט לא הייתה מעוניינת לתת תיאור מדוייק של האירועים.

תיאור כזה לא היה זוכה לשום עניין בקרב קהל הצופים הגדול.

הגילוי  הדרמטי של  "דרך בורמה" בידי האלוף  מרקוס בסרט "הטל צל ענק".

צוות ההסרטה מצלם את גילוי "דרך בורמה " בסרט "הטל צל ענק".

בניגוד לסרט "אקסודוס" שהיה הצלחה קופתית אדירה בעולם  הסרט "הטל צל ענק"  נכשל בישראל ובחו"ל בעת הקרנתו.הוא לא הצליח להגיע לליבו של הקהל הרחב.

מלביל שבלסון כתב לימים  ספר חצי הומוריסטי על הפקת ויצירת הסרט בתנאים קשים ביותר בישראל.

ולאחר מכן הסרט  על כל הכוכבים ההוליוודיים שהופיעו בו  די נשכח .אם כי הוקרן שוב ושוב בטלביזיה הישראלית בימי העצמאות .

אבל הנה הוא שוב הסרט ההוליוודי שבמרכזו עומדת פרשת גילוי "דרך בומרה" שבסגנוןן הוליוודי מיוחסת לקולונל מרכוס.נציין עוד שדודי משה אשד שהיה מורה דרך היכיר את קירק דוגלס עוד  משנות החמישים כשדוגלאס ביקר כאן לצורך צילומי הסרט "עושה נפלאות " והדריך אותו בישראל.

משה אשד ( מימין ) עם קירק דוגלאס המגלה האמיתי והמגלה ההוליוודי של "דרך בורמה " ביחד בעת הצילומים. 

וגם הפעם הוא דאג להדריך את השחקנים ההוליבודיים בארץ וכמובן סיפר להם על פרשת גילוי דרך בורמה" אם כי דבר ממה שסיפר לא נכנס לסרט.

מרקוס עם דוד בן גוריון "יעקב ציון " בסרט"הטל צל ענק"

והנה תמונות בשחור לבן מספרו של הבמאי מלבין שולסון על עשיית "הטל צל ענק" :

למה הסרט נכשל? כנראה כי ב-1966 אנשים בארץ ובעולם כבר לא התעניינו יותר בסיפור מלחמת העצמאות וחיפשו דברים אחרים.

ואלו צצו ב-1967 עם מלחמת ששת הימים.

טד ברקמן כתב ב-1969  עוד ספר בשם  Sabra כנראה בהזמנת גורמים ישראליים על לוחמי מלחמת ששת הימים.

אבל זה משום מה מעולם לא הוסרט.אולי בגלל הכישלון הקופתי של "הטל צל ענק".וגם לא תורגם.

וכבונוס הנה מאמר של העיתונאי והסופר רם אורן על הסרט שפורסם במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות "שבע ימים " לאחר שפורסם הספר של ברקמן על עשיית הסרט.

"שבע ימים " מספר 388

18.6.1971

צפו במקדימון  ל"הטל צל ענק"

צפו בסרט המלא :

https://vimeo.com/472471544

מי גילה באמת את דרך בורמה"? תוכנית עם דורין מרגלית :

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “גילוי דרך בורמה -הגירסה ההוליוודית :הטל צל ענק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two × 4 =