web analytics
קטגוריות
מדע בדיוני

העשורים השלישי והרביעי של המאה ה-21 על פי הנוסע בזמן דוקטור הו

לפני כמה ימים שודר סרט חדש בסדרת דוקטור הו שעוסק בהווה ינואר 2021 שבמהלכה עוצרת דוקטור הו פלישה נוספת לבריטניה שבה שולטת ראשת ממשלה.
צפיתי בסרט לפני כמה ימים הוא עורר בי מחשבות :כיצד תיארו סיפורי דוקטור הו את המסעות שלו בזמן לעשור השלישי של המאה ה-21 כאשר הוא עוד היה העתיד הלא כל כך קרוב? ישנם כמה וכמה כאלה רובם תסכיתי אודיו וספרים.נדיר שדוקטור הו נוסע בזמן לעתיד הקרוב אבל בכל זאת יש כמה דוגמאות.
מאפיין עיקרי הוא שהצפי הוא שבאנגליה ישלוט אז מלך וראש הממשלה יהיה אישה.
והנה סקירה על הסיפורים הלא מרובים האלו.

סדרת הטלביזיה וכעת גם סדרת קומיקס וספרים ותסכיתים  הוותיקה מאוד "דוקטור הו "  שנמצאת עימנו מאז שנת 1963 המתארת את עלילותיו של נוסע /ת חייזרי /ת בזמן לאורך תקופות שונות מהעבר הרחוק ועד לעתיד הרחוק ביותר ,ממעטת מאוד בתיאור העתיד הקרוב שלא לדבר על המיידי.

וגם כאשר היא עושה זאת מידי פעם ,העתיד הקרוב הוא בדרך כלל  רק רקע לתיאור עוד פלישה חייזרית כמקובל בסדרה ומעט מאוד תשומת לב ניתנת לתיאור התקופה עצמה.

כך שקשה לדעת עד כמה הסדרה מדייקת בתיאור העתיד.

בראשית ינואר  2021   הוקרן הפרק "מהפכת הדאלקים" 

Revolution of the Daleks"

שמתרחש בראשון בינואר 2021 וצולם כמה חודשים קודם לכן., והבריטניה שמוצגת בו היא הבריטניה של בוריס ג'ונסון עם כמה שינויים.בהווה הזה ראש

https://en.wikipedia.org › wiki › Revolution_of_the_Da…

הממשלה היא ראשת ממשלה.ומכיוון שהתאריך המתואר הוא 1 בינואר 2021 ברור שמתוארת מציאות חלופית של אנגליה. 

צפו במקדימון שלו כאן:

כמובן אין טעם להתייחס בחיזוי העתיד לפרקים שנכתבים כמה חודשים לפני שההווה הזה מתממש יש טעם להתייחס רק לסיפורים שנכתבו שנים קודם לכן. 

בכל אופן יש כמה תסכיתי רדיו וספרים  שנכתבו ופורסמו ושודרו לפני שנים  שמתארים את העתיד הקרוב שיהפך בקרוב להווה של העשור השלישי של המאה ה-21.

הייתה תקופה בין 2003 ל-2016 שכותבי  דוקטו הו התעייינו מאוד בעשור השלישי של המאה וכתבו כמה סיפורים עליו כולל כמה שהמשיכו זה את זה ועם דמויות קבועות בניסיון ליצור היסטוריה של כמה שנים בעתיד בעשור הבא 

זהו פחות או יותר עתיד שהוא כמעט הווה והשינויים היחידים  שמתוארים בו הם שבבריטניה שולט  "מלך" ולא מלכה " אם כי ראש הממשלה היא ראשת ממשלה. 

תיאורטית לפחות  יכול להיות שאליזבת השנייה  שבשנת 2021 היא בת 94  תמשיך להיות המלכה גם בכל העשור הזה.  אימה של אליזבת הרי נפטרה בגיל 101 וקרובה אחרת בגיל 102 כך שבהחלט יכול להיות שגם התחזית  של כותבי דוקטר הו שבבריטניה  ישלוט בעשור הזה "צ'רלס השלישי או בנו וליאם החמישי עוד תתגלה כמוטעית.

בעשורים שלאחר מכן שמידי פעם מתוארים בידי כותבי דוקטור הוא לא מצויין אם לבריטניה יש או אין מלך או מלכה. אולי לא. הם מתוארים כסוג של עתיד רחוק השונה באופן רדיקלי מכל מה שאנו מכירים בהווה. 

זאת בניגוד לעשור השלישי של המאה ה-21 שהוא עדיין קרוב איך שהוא לעשורים הקודמים.אמנם  במהלכו  מתקיימות  פלישות מהחלל החיצון  אבל גם בזה הוא לא שונה מעשורים קודמים או מאוחרים יותר.

דוקטור הו  היגיע כמה וכמה  פעמים לשנת 2020 שמשום מה  הייתה שנה חביבה עליו במיוחד מסיבות שקשה מאוד לשער אותן היום כששנה זאת חלפה עברה והתגלתה כשנת מגיפה עולמית.

בין השאר צויין באחד הספרים שאז נפטרה המלכה אליזבת השנייה.

דבר שלא התרחש .

ובפרק בסדרה משנת 2010 צויין שאוכלוסיית העולם היגיעה אז לשישה מליארד.

מה שלא היה נכון.

אבל הדוקטור בסיפורים  בספרים  בסירטי טלויזיה ובתסכיתים שונים היגיע שוב ושוב ושוב לשנה זאת. ובלם שוב ושוב  ושוב  ושוב פלישות מגורמים חייזרים שונים במהלך שנה זאת

למשל בתסכית האודיו

House of Blue Fire 

משנת 2011 שבו הגלגול השביעי של דוקטור נאבק בישוויות חייזרויות קדומות :האלים הקדומים " שמאיימים על כדור הארץ. 

צפו במקדימון שלו:

בשני סרטים בסדרה דוקטור הו מגיע בשנה זאת לאנגליה בעת מבצע חפירה באדמה שאפתני ומתמודד עם גזע הסילוריאנים יצורים לטאיים קדומים שישנים מתחת לאדמה ומאיימים לתקוף את העולם של שנת 2020.

צפו במקדימון לפרק על עלילותיו של דוקטור הוא בעתיד של שנת 2020 כפי שדומיינה בשנת 2010

ההווה של שנת 2021 כפי שנראה בתסכית של דוקטור הו

,תסכית האודיו "הקציר" של דן אבנט סופר מדע בדיוני ידוע מתרחש בעתיד המיידי  בעת כתיבת רשימה זאת ( ינואר 2021) של 12 בספטמבר -2021

הסיפור נכתב ושודר בשנת 2004 ותיאר את הגילגול השביעי של דוקטור הו זה שעליטלות הופיעו על המסך הקטן בשנות השמונים.

בעלילה הדוקטור מגלה שבספטמבר 2021 מתוכננת פלישה של "סייבר מנים "גזע של חייזרים קיבורגיים בכוכב אחר שבהם הוא נאבק בתקופות שונות באופן קבוע  המתוכננת מבית חולים באנגליה. 

המחבר דן אבנט חזה שהאיחוד האירופי יהיה חזק מתמיד בשנת 2021 ובירוקרטי ואוטוריטארי מתמיד והוא מכנה אותו "אירו קומבין" .

עניין הבריקזיט הפרישה של בריטניה מהאיחוד שהמתממשת בשנה זאת לא עלה כלל על דעת ב-2004

 כמובן הוא לא יכול היה לחזות את מגיפת הקורונה והשלכותיה הנוראיות על אנגליה שהייתה אחד המקומות שסבלו מהמגיפה במיוחד ועל העולם כולו בשנה זאת.

מצד אחד  הוא חזה שבריטניה תעסוק רבות בחקר החלל כהכנה להקמת תחנות חלל בשמתוארות בפרקים אחרים של דוקטור הו בתקופות מאוחרות יותר.בשלב זה לאירופה המאוחדת אמנם אין תוכנית חלל אבל הדוקטור מסביר בסיפור שתהיה לה לבסוף.

נקווה.

מצד שני ..הוא חזה שסין תייישב את הירח ..זגם זה אמנם לא התממש בשנת 2021 אבל בדצמבר 2020 סין שלחה חללית לירי ובהחלט יש לה תוכנית להמשיך בחקירתו תוכנית שהוא מפותחת כיום יותר מזו של כל מדינה אחרת כולל ארה"ב .

אז כאן אבנט לא טעה.

האזינו למקדימון התסכית "הקציר " כאן :

היו עוד כמה סיפורים  שעסקו בדוקטור הו בעשור השלישי של המאה ה-21 רובם עוסקים בגלגול החמישי של הדוקטור סילבסטר מקקוי שנראה שיש לו חיבה מיוחדת לתקופה זאת  הוא עוזרתו שבאה  משנות השמונים של המאה ה-20 אייס חוזרים אליה שוב ושוב ושוב.אבל היו גם כמה  שעסקו בגילגולים אחרים.

2024

 ספר משנת 2003  Emotional Chemistry   עוסק בגלגול השמיני של הדוקטור.

אחד הספרים המועטים מאוד המתארים את מוסקווה בעתיד הקרוב של שנות העשרים של המאה ה-21.

מוסקוה  היא קצת טכנולוגית יותר מזאת המוכרת לנו. 

ובאופן כללי הדברים שם נעים על מי מנוחות
לא נאמר שם דבר במיוחד על המשטר של רוסיה בשנת 2024 האם זאת רודנות או שהיא חזרה להיות דמוקרטיה. אבל בבירור יש אוליגרכים.
מלחמת רוסיה אוקראינה אינה מוזכרת כלל .ובבירור המחבר לא העלה אותה על דעתו.
במציאות ברור שבשנת2024 האמיתית הולכים להיות שינויים דרמטיים ברוסיה. חוץ מהבחירות החדשות נשיא רוסיה שכבר לא ברור שזה יהיה פוטין.
מה בדיוק?

עדיין איננו יודעים אבל יהיו.

2025

שנת 2025 היא שנה חביבה במיוחד על דוקטור הו לביקור בגילגוליו השונים.הוא ביקר שם ואז כמה פעמים שונות

הגילגול הרביעי  של הדוקטור תום בייקר נסע משנות השבעים של המאה העשרים  היגיע ללונדון ב-30 בינואר 2025 בתסכית ( הראשון של השחקן באודיו ) "האנרגיה של הדאלקים" התסכית הוקלט באפריל 2011. 

 שבו הדוקטור ועוזרת שלו מגיעים בטעות לשנת 2025 במקום לשנת 2015 כפי שתכננו  שעוסק כמובן בפלישה של הדאלקים אויביו המפורסמים ביותר בשנה זאת.

המקום עושה רושם מוכר.  כמו בשנות  השבעים יש שם משבר אנרגיה הפגנות פועלים  ואיגודים מקצועיים.וטוב לדעת שכל אלו קיימים ופעילים גם בשנת 2025. 

בשנת 2025 אנחנו מגלים יש בסיס של כדור הארץ על הירח והטיסות לירח הן באופן קבוע דרך מעבורות . יש גם טלויזיות ניידות בגודל כיס ( טוב זה יש כבר מהשנים הראשונות של המאה בתור סלולארי )

ויש גם הפגנות המוניות כנגד חברת טכנולוגיה גדולה "גלובוספר".מסתבר שמשבר האנרגיה רק הוחמר בשנת 2021.כל כך חמור המצב שאפילו התיאטראות נאלצו להיסגר  ,לא בגלל מגיפה עולמית,אלא כדי  לחסוך באנרגיה המשמשת לתאורה. 

 החברה ניסתה לפתור את משבר האנרגיה  על ידי הקמת שדות שואבים סולאריים על הירח שיעבירו אנרגיה לכדור הארץ דרך בסיס הירח של החברה וההעברה אמורה להתחיל ב31 בינואר -2025 אבל בציבור יש חשדות גדולים נגד כוונותיה ומניעיה האמיתיים של החברה. וחשדות אלו הם מוצדקים הדוקטור מגלה שהדאלקים השתלטו על ראשי החברה ומתכננים פלישה לכדור הארץ. 

 הדוקטור צופה בהפעלה הולוגרפית בידי החברה של תמונות אינטרנט ומתייחס לאינטרנט כאובססיה אנושית של המאה ה-21. 

זה היה תסכית האודיו הראשון של תום בייקר ועד היום נחשב לאחד המוצלחים ביותר.

כל כך מוצלח שהחברה המפיקה פירסמה אותו מחדש גם כתקליט ויניל! בבירור ההנחה הייתה שסיפור זה שהוא משכמו ומעלה  על תסכית האודיו הממוצע יהפוך אותו לבעל עניין גם לקהל הרחב של קוני התקליטים.

צפו במקדימון

אפשר להאזין לו כאן 

The Ring of Steel

נעשה ב-2010

הגלגול ה-11 של הדוקטור מגיע לאורקני בשנת 2025 ומגלה הפגנה גדולה לרגל בניה של מכשיר אנרגיה. הדוקטור מנסה להביא לסיום ההפגנה אבל אז מתעוררים המכשירים לתחייה ומתגלים כמסוכנים.

כל החששות של תומכי תיאוריות הקונספירציה מתגלים כמדוייקים.

Horror of the Space Snakes

ספר  מאת גארי ראסל שפורסם בפברואר 2012 

ב8- באפריל 2025 הדוקטור ה-11  מגיע לבסיס כדור הארץ על הירח  ומגלה שהוא ניתן בידי אירגון

UNIT הבריטי למדינה העולמית בשנת 2023 וקיבל את השם בסיס הירח לייקה  ( ואם כך אין

לו כנראה קשר לבסיס הירח של חברת גלובוספר ) ומגלה שאנשים שם נעלמים בצורה מסתורית.הם נחטפים בידי חייזרים שאמנם מתגלים לבסוף כלא עויינים. 

The Dark Dimension’

נעשה כתסכית רדיו של ארבעה חלקים ב-2021 על פי תסריט שלא מומש של סרט שתוכנן לשוק קלטות הוידאו מ-1993 לציון מלאת 30 שנה לסדרת דוקטו הו .אבל קיצוצים שונים בתקציב מנעו את הגשמת הסרט והוא מומש רק כתסכית אודיו ב-2021.

הוא הוקלט במהלך השתוללות מגיפת הקורונה.

ב- 2025 כדור הארץ הוא עולם חרב בידי אש ומבול

קבוצה קטנה נאבקת ביצור מוזר בעולם שבו הדוקטור מת.

‘Doctor Who: The Dark Dimension

צפו במקדימון

החלק הראשון

   2026

פרויקט דסטיני נוצר ב-2010 

יש בילבול אם השנה המתוארת בסיפור היא 2025 או 2026 מאחר שבתקציר  האפיזודה מדובר שזאת שנת  2025  אבל במהלך העלילה בדיאלוגים מדובר במפורש שזאת 2026. בבירור נפלה איפה שהוא טעות..

במהלך העלילה מתברר שיש לבריטניה בשנה זאת ראש ממשלה אישה.

כפי שאכן הייתה לבריטניה לזמן קצר מאוד החל מספטמבר 2022 .

https://tardis.fandom.com/wiki/Project_Destiny_(audio_story)

המקדימון לפרויקט דסטיני

שחור ולבן 

Black and White

https://tardis.fandom.com/wiki/Black_and_White_(audio_story)

מתרחש ב-2026

נעשה ב-2012

האזינו למקדימון

Afterlife

מתרחש בסביבות 2026

הדוקטור נאלץ להודיע לבני משפחה של אחד מעוזריו משנת 2021 שהוא נהרג .

נעשה ב-2013

האזינו למקדימון

signes and wonders 

נעשה ב-2014 

מתרחש בסביבות 2026 כאשר תושבי עיר בריטית משוכנעים שסוף העולם מגיע.

האזינו למקדימון 

2026-2028

מוות במשפחה

A Death in the Family 

נעשה באוקטובר 2010 

אחד התסכיתים המעולים מכל המתרחש במהלך השנים 2026 -2028 כשלאנגליה יש כבר מלך.

נבואה שהתגשמה עם מותה של המלכה אליזבת השנייה בספטמבר 2022 לאחר למעלה מ70- שנות מלוכה ועלייתו למלוכה של בנה צ'רלס השלישי

האזינו למקדימון

  האזינו למקדימון

2029

Shield of the Jötunn

בתסכית אודיו שנעשה ב-2015  הגלגול השישי מגיע לאריזונה ביולי 2029 שבה כדור הארץ סובל קשות מהשינויים באקלים.

הוא נפגש במדען אמריקני המתכנן לנסות לשנות מצב זה אבל צערו מוצא חללית קדומה של חייזרים בשם הג'וטונים שמתעוררים ומהווים איום על כוכב הלכת. 

נעשה ב-2015

המקדימון 

2030

Doctor Who and the Enemy of the World

 היה עוד ספר שמתרחש בסביבות שנת 2030 בשם

WARCHILD של אנדרו קרמל

פורסם ב-1996

שמתאר נער בעל כוחות על טבעיים שגודל בתקופה זאת ומאבקיו עם וכנגד שירותים חשאיים שונים .

Creed is just an ordinary guy — as ordinary as you can be when you’re a secret agent working for the government. But his family is another matter. His youngest child seems able to read his mind. His oldest boy, ricky, may posssess a stranger and far more frightening power. And others seem interested in his ‘gifted’ children — sinister forces who see them as a resource to be exploited.

Around the world, the Doctor’s companions have been put in place, ready to act when the time is right. Old friends and enemies are gathering for a final confrontation that will shape the future of the globe — and the evolution of mankind.

ובכך מסתכמות ההרפתקאות של דוקטור הו לגילגוליו השונים בעשור השלישי של המאה ה-20.

הכותבים השונים של הגלגולים השונים של הסדרה עסקו מעט מאוד בעשור הרביעי של המאה ה-21

ואולי זה מרמז שבתקופה זאת כבר לא יהיה עניין ציבורי בעלילות דוקטור הו

2039

Full Fathom Five

נעשה ב-2003

חלק מהים נעשה לרדיואקטיבי כתוצאה מפצצות מלוכלכות

.2040

לגבי שנת 2040 יש קובץ סיפורים המתארים את מסעותיהם של גילגולים שונים של הדוקטור בשנה זאת.

ואולי זה מרמז שאז יתחדש העניין בדוקטור הו?

קיראו עוד על דוקטור הו בבלוג זה

אוקטובר נובמבר 2015 על פי דוקטור הו

דוקטור הו :מהבריקזיט ב-2017 למלחמת העולם הראשונה ב-1917

שנת 2018 על פי סדרת הטלויזיה "דוקטור הו "

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “העשורים השלישי והרביעי של המאה ה-21 על פי הנוסע בזמן דוקטור הו”

סקירה מאוד מושקעת. סילבסטר מקוי הוא הדוקטור השביעי, לא החמישי, וזה קצת מוזר לי לקרוא את השם של הדוקטור הרביעי כ"תום בייקר" ולא טום. חוץ מזה, סקירה ממש מוצלחת. רואים שאתה מעריץ מושבע.

אולי תעשה גם כתבה על ספרי השמע המוצלחים ביותר? יהיה מעניין מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 + five =