web analytics
קטגוריות
תקשורת

מהי גזענות ? : רונן צור נגד גלית דיסטל

מהי בדיוק גזענות ? יכול להיות שדיון משפטי בין הסופרת גלית דיסטל ואיסטרטג התקשורת רונן צור יבהיר מעט את הנקודה הזאת .

 

גלית דיסטל סופרת ואשת תקשורת.  מואשמת בגזענות 

אשת תיקשורת  וסופרת ( לשעבר מועמדת לפרס ספיר ) בשם גליה דיסטל חטפה כעת תביעת דיבה מאיסטרטג התיקשורת רונן צור.

בעת שיחה עימו בתוכנית שהיא מנחה בערוץ תקשורת המזוהה עם "הימין "  היא התחילה לדבר על כך "שהאשכנזים " הם אלו שמעלים את הצוללות בהפגנות. רונן צור נדהם ודרש ממנה לחזור על דבריה.היא מיהרה לנסח את המשפט מחדש הפעם בלי המילה "אשכנזים " אלא במונח נייטראלי יותר .ככל הנראה החליטה בפעם השניה שהמונח אינו ראוי לשידור.

אבל עצם השינוי עלול להתגלות כשגיאה משפטית. שכן זה מראה לכאורה שהיא הייתה מודעת לכך שהמדובר בביטוי גזעני.

רונן צור ירד מיידית מהשידור.וכעבור יום הגיש נגדה תביעת לשון הרע והאשמה בגיזענות.

היא מיהרה לתבוע אותו בו ביום תביעה נגדית.

הם יפגשו בבית המשפט כשרונן צור הודיע שהוא מתכוון להאשים אותה  ( גם)  בהתבטאות גזענית. הוא דורש פיצוי מגלית דיסטל ומהתחנה בגובה משהו כמו 230 אלף ש"ח.

גלית דיסטל מיהרה להשמיע בתחנה שלה מונולוג שבו טענה שהיא בכלל לא שונאת "אשכנזים " ומה רוצים ממנה?

מן הסתם היא תתיייחס במשפט אם יהיה למאמר שכתבה בעבר שבו דיברה על הערצה ל"אשכנזים " ועורר תגובות קשות מצד "לא אשכנזים".

בדיקה בעברה של גלית דיסטאל מראה שבינואר 2020 הסכימה תחנת הרדיו גלי צה"ל לשלם למני נפתלי פיצוי של 16 אלף ש"ח בגין התבטאות של דיסטאל בראיון שערכה איתו בתחנה.

את התוכנית הנוכחית היא החלה לשדר כמעט בדיוק לפני חודש בנובמבר. 

וכבר בשבועיים הראשונים הייתה מעורבת בעוד תקרית מסוג זה כאשר ביחד עם עורכת הדין ואשת התקשורת כינרת בראשי התייחסו בצורה מעליבה לחברת כנסת לשעבר קולט אביטל פחות או יותר רק בגלל מוצאה האתני ( "אשכנזי" כנראה ).

צפו בכך כאן.

מה שתי התקריות החמורות האלו בחודש אחד ויחיד של שידורים מראות ?

שלאשת התקשורת גלית דיסטל יש בעיה חמורה כאשת תקשורת עם מוצאם של אנשים.

היא  מסיבות תקשורתיות כנראה מסרבת לשפוט אותם כאנשים אלא רק כ"אשכנזים "( ואז מקפחים) או כ"מזרחיים " וכ"פרסיים " וכ"מרוקנים " ( ולכן מקופחים ) .כתוצאה היא נמצאת כעת נתבעת חודש לאחר שקיבלה את תוכניתה על אלפי שקלים.

אני מנחש שרונן צור לא היה ממהר לתבוע אותה לולא אותה פרשיה קודמת כמה שבועות קודם לכן עם קולט אביטל.

למרבית הצער טענותיה של גלית דיסטל שהיא בכלל אוהבת "אשכנזים " ( ראו אותו מאמר ) לא באמת יעמדו בבית משפט.

שכן כפי שיראו עורכי הדין של רונן צור אם הם טובים כמקרה השוואה :

כל גזען שונא יהודים  לאורך הדורות טען ש"כמה מידידיו הטובים ביותר הם יהודים " ומספר הדוגמאות הוא אינסופי.רבים מהם גם היו נשואים לבני הגזע המתועב בעיניהם 

מואגנר המלחין הגרמני וויליאם מאר ממציא המונח "אנטישמיות " דרך וויליאם לוגר ראש העיר וינה האנטישמי שרצה לגרש משם את כל היהודים אבל גם קבע "אני קובע מיהו יהודי " וכלה בכמה אנטישמים במאה ה-20 ידועים מאוד שהיו להם מאהבות יהודיות ( לא אזכיר את שמותיהם אבל הם ידועים לכל קורא כאן ).

זה לא עזר להם כשהם עמדו בבית המשפט לדין על גזענות והסתה לגזענות.

יכול להיות שגלית דיסטל חשבה שהמגדר שלה יגן עליה בכל פעם שהיא התבטאה בצורה כזאת ?

אם כך כבר לא. מתברר שגם נשים שפותחות את פיהן עם הערות שנשפטות כגזעניות צפויות לתביעות בדיוק כמו גברים.

מה אני למד מכל הפרשה הזאת ? שהשימוש במונחים כמו "אשכנזים " ו"מזרחים " שלא לדבר על "מרוקנים " ו"פרסים " ואתיופיים " וכו' וכו' נשפט כיום כגזעני .כל שימוש בו עלול להביא לתביעה משפטית ובהרבה כסף כפי שלומדת גלית דיסטל על בשרה. מזה שנים אני מצהיר שמונחים אלו לא יתקבלו באתרים שאני אחראי להם "יקום תרבות" ואחרים.

ואני מרחיב כעת את האיסור.

אם אוזמן לשידור בתוכנית רדיו או טלווזיה או אינטרנט והמנחה ישמיע באוזני מילים מעין אלה שבהן השתמשה גלית דיסטל  שהן כעת נושא לדיון משפטי כגזענות ברורה  אודיע שאיני מוכן להמשיך להשתתף בתוכנית מאחר שמסיבות שאפרט בשידור שהן נחשבות לגזעניות.

אני ממליץ לכל הקוראים לנקוט בדרך זאת.

 

קיראו על כך עוד כאן. 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

23 תגובות על “מהי גזענות ? : רונן צור נגד גלית דיסטל”

Eyal Granat
בפייסבוק :

גזענות נגד אשכנזים וגזענות נגד מזרחים אינה שקולה היום. הפצת שנאה נגד האשכנזים היא כיום בעידוד השלטון ומגובה על ידי הדרגים הבכירים ביותר, בעוד שגזענות נגד מזרחים היא אמירה שתזכה לגינויים גם על ידי הציבור וגם על ידי הממסד. סתם להמחשת ההבדל, התביעה של רונן צור לפי המכתב על "לשון הרע" היא לא על הביטוי "האשכנזים שמנפחים צוללות" ועל זה לא ייפסקו לו בוודאות שום דבר. אלא על השוואתו לגרבוז, כלומר ייחוס לו עצמו גזענות של שנאה למזרחיים. לו היה תובע על גזענות של ייחוס לו שנאה לאשכנזים דווקא, לא היה מקבל כלום ולא היה לו סיכוי. היו מתייחסים לאשכנזים כאל הקבוצה ה"הגמונית", למרות שזה קשקוש. במכתב שלו הוא אפילו הדגיש את העובדה שהוא חצי מרוקאי, כלומר לא יכול להיחשב ל"אשכנזי מתנשא" כפי שמיוחס לו. אבל מזרחי מתנשא או מזרחי גזעני לחלוטין מקובל. עצוב שכדי שיהיה למישהו סיכוי בתביעת לשון הרע נגד מפיצת שנאה גזענית, הוא חייב לבוא מהפוזיציה של "גם אני מזרחי".

עקרונית אתה צודק. כמובן שהתגובה של המסיתים תהיה לטעון שה"אשכנזים " הם אלו שמדברים כל הזמן על "מזרחים " ו"שחורים". ובכך נותנים לגיטימציה לעצמם לנבל את הפה. זאת תגובה מספר 1. תגובה מספר 2 שיש להניח שעוד תבוא במהלך המשפט אם יתקיים היא שעורכי הדין של הנאשמת יטענו שהיא נרדפה ודוכאה כל חייה בידי כוחות הגמוניים אפלים של "אשכנזים" ורק מגיבה על מסע הרדיפה כלפיה שזאת הטענה הסטנדרטית של הרבה מסיתים.

Eyal Granat
Eli Eshed
אני אוסיף בהקשר הזה כי תביעת דיבה לפי חוק לשון הרע אינה יכולה להיות בשם קבוצה בלתי מסוימת של אנשים, כמו למשל "האשכנזים" או "המזרחים" אלא הישות המשפטית היא האדם עצמו שנפגע בעיני הקהל שהיה עד לאמירה נגדו, בהקשר שבו נאמרה. זה לא משנה כיצד האדם הנפגע הרגיש, או למה התכוונה השדרנית, משנה כיצד זה נתפס בעיני הקהל הסביר ששומע את האמירה בהקשרה. על פניו, היא ייחסה לו תכונות של גזענות והתנשאות כלפי מזרחים, תכונות שאני מניח שיהיה לו קל לעדוף כלא אמת. יש בשר בתביעה כזאת, למרות שיש סיכוי גם שתידחה בגלל שיקולים כלליים של שמירה על חופש הביטוי והדעה ברדיו וחוסר הרצון להפוך את בית המשפט לצנזור. אבל בכל מקרה, זאת תביעה שאם תקרה, הקונספט שלה הוא שצד אחד ייחס לצד שני גזענות כלפי מזרחיים. זה לא בגלל הביטוי "אשכנזים" פר סה.

אסתר וינר בפיסבוק :
כבר מזמן עולה הצורך ב״ליגה נגד השמצה״ להגן על יוצאי אירופה. המתקפות עליהם- הופכות להיות מסוכנות ככל שהזמן עובר .הופכים למיעוט נירדף בארצו ואפילו מנוצל.

התשובה של גלית דיסטל וחבריה תהיה שמה רוצים ממנה הרי זה כמו שהצד השני משתמש כל הזמן במונח "מזרחים " שהוא גזעני בה במידה . ובעצם זה נכון ויש צדק בדברים . משום כך אני רואה במונח הזה מונח מסית וגזעני בה במידה.

ודאי שהיא אינה שונאת .כמדומני שהיא הייתה נשואה לאשכנזי .אבל היא קיבלה החלטה קרה ושקולה בעניין ופועלת לפיה . הצרה היא שגם אין בך שנאה אמיתית היא תתפתח ככל שאתה ממשיך לכאורה ממניעים ציניים . לאורך זמן היא עלולה להאמין במה שהיא טוענת.

ולגבי תעמולה עויינת שמשנה את האדם וכמובן בלי שום קשר שהוא חלילה לגלית דיסטאל אזכיר את גבלס התועמלן הגרמני שלא היה אנטישמי כלל כשהפך לתועמלן נאצי .אבל בכמשך עשרים וכמה שנות פעילות והסתה בלתי פוסקת כנגד יהודים הפך לאנטישמי הנאצי הקיצוני ביותר,הרבה יותר מגרינג ולכל הפחות בסדר הגודל של הימלר ויותר ממנו וקרוב מאוד להיטלר עצמו .למה ? כי התעמולה הבלתי פוסקת של גבלס שיכנעה אותו עצמו והוא הפך לשונא יהודים מטורף ביחד עם אישתו ( בעברה מאהבת של לא אחר מאשר חיים ארלוזורוב ששאפה אפילו לעלות לארץ ישראל ולהתישב שם בשלב מסויים ) . עד כמה שהוא היה ציני בהתחלה הוא כבר לא נשאר כזה בסוף. ושום תועמלן ציני לא נשאר ציני אחרי כמה שנים של עבודה בתחום.

לעניין זה מעניין המאמר של ד"ר יהודה שלם שפורסם בשעות האחרונות ב"מקור ראשון". המאמר משבח את גלית וגם את יעקב ברדוגו וחוגג את נצחונה על רונן צור . אבל מעניין הוא נמנע מלציין לקוראי העיתון את הסיבה המדוייקת מדוע ניתק רונן צור את השיחה.הוא כותב :"יועץ התקשורת רונן צור התראיין לאחרונה בתוכניתה של גלית דיסטל אטבריאן ב"גלי ישראל", בעניין חלקו בתפירת עלילת הצוללות. כאשר השאלות שנשאל הובילו אותו למבוי סתום, נטש צור בזעם את השידור, ובהמשך אף דרש את פיטוריה של דיסטל". זה לא בדיוק מה שקרה…ההשערה שלי היא שד"ר שלם שהוא אולי "אשכנזי " דהיינו ממוצא מזרח אירופאי בעצמו לא רצה לציין את הנקודה הספציפית הזאת לקוראים שאולי "חלקם הם "אשכנזים " גם כן ועלולים כתוצאה לקבל בהבנה את צעדו של רונן צור חבל שהמערכת לא תיקנה את כאן את הפרטים בשם הדיוק התקשורתי. https://www.makorrishon.co.il/opinion/293105/

אלוהים אדירים, שינאה לשמה. אז מה רע להגיד למישהו שהוא מתנהג כמו אשכנזי האם זה קיצוני כמו לומר למשהו שהוא אוהב כסף כמו יהודי? וגם זה לא משהו שמצדיק בית משפט. אז העליבו אותך על רקע גזעני אז מה? אלו רק מילים

לאשכנזים יש אוכל חסר טעם, האם זו גזענות? נשים פולניות קרות במיטה כמו קובית קרח. האם זו גזענות? למרות שהנסיון שלי הראה שזה לא נכון אבל זה מצחיק להתבדח על זה. משפחות בולגריות חמות יותר. זה בדרך כלל נכון.
זה אומנם נושא לגזענות בבתי משפט אבל אתה אם אלי אשד תכנע לזה ותתמוך בזה אז אתה פשוט ספרדי מטומטם או אשכנזי מטומטם, או נקבה טיפשה או מה שלא תהיה. הרי אתה מעלה דברים מהעבר, אתה הולך לפסול תרבות שלמה שבה כל הדברים האלו היו מקובלים?
צריך להבדיל מה באמת פוגע בתרבות או מה שהוא חלק מהמציאות. ואם מישהי משתמשת בסטראוטיפים אז צריך ללמוד לא להתרגש ולהבין את כוונתה. וכשהערבים נוהרים באוטובוסים להצביע זו לא גזענות ולקרוא לזה גזענות זה נוכלות, סתימת פיות ודיקטטורה

התשובה היא שזה תלוי הקשר וכוונה. הגברת דיסטל כמו רבים אחרים התכוונה לכאורה ( ואת זה יקבע בית המשפט ) להעלות רגשות לא נעימים במאזיניה ולכוון לקבוצה מסויימת מאוד מהם .לקבוצה שלמה לא לאנשים אינדיבידואליים..לכאורה היא אינה שונה בזה מויליאם מאר שהמציא את המילה "אנטישמיות " והסביר שזה לא מכובד לקרוא לקבוצה שהוא מתכוון לתקוף אותה בשמות שקראו לה עד אז ולכן הוא ממציא מינוח חדש מדעי "שמיים". כדי ידעו את מי צריך לתקוף כהלכה. או שנשווה את זה למילה "ניגר" ( במקור שם נהר באפריקה שהפך לכינוי מעליב לעבדים שחורים בדרום ) .השחורים בארה"ב משתמשים בזה בלי בעיות בינם לבין עצמם אבל אם איזה שהוא לבן ישתמש במילה הזאת זאת השפלה מהסוג הגרוע ביותר. אז כשגלית דיסטל שמסתבר כעת לכאורה שהיא מגדירה את עצמה כ"פרסיה" ולא דווקא כ"ישראלית " ולא מן הנמנע שתציג את עצמה במשפט אם יהיה כמישהי שדוכאה והושפלה כל חייה בידי "אשכנזים " ) משתמשת במילה "אשכנזים " כלפי קבוצה אחרת חברי אותה קבוצה רואים בזה השפלה.ולא משנה מה הייתה המשמעות האוביקטיבית של המילה מכלתחילה. אז מרגע שהעניין הובהר בצורה ברורה אין להשתמש במילה הזאת בפי שמקובל בארה"ב לגבי המילה "ניגר " בידי לבנים מאחר שיש קבוצה שרואה בה מילה מעליבה אם היא מושמעת בידי מישהו מחוץ לקבוצה ואם כבר גם בידי מישהו בתוך הקבוצה.

זו המציאות, בימינו יותר מתמיד האינטרנט יוצר מצב שאנשים משתייכים יותר ויותר לקבוצות בעלות דעות זהות או עניין זהה או רקע וייכות קבוצתית זהה. המושג גזענות הופך להיות התקפה בנוסח צייד מחשבות על כל ביטוי נגד קבוצה מסוג מסויים. אבל זו המציאות, בהכללה אשכנזים בעלי IQ של 115 בממוצע, אוהבים אוכל מסוג מסויים, חיים חיים באופי מסויים, בעלי דעות פוליטיות שנגזרות מחינוך ורק משותף. רוב השמלאנים אשכנזים (עד כמה שניתן להבדיל כיום בן אשכנזים לאחרים זו יותר זהות חברתית). יש ספרדים יש מזרחים יש תימנים יש אתיופים יש ערבים. אלו קבוצות ממוצא מסויים. אז אם זו "גזענות" לשייך לקבוצה מסויימת תכונות מסוימות, וזו המציאות, אז גזענות זה תאור של מציאות. מה לעשות, יהודים טובים במסחר ועסקים, חוסכים כספים, שולחים את הילדים שלהם ללימודים, משפחתיים. אז אולי כואב לך כשאומרים שאתה מתנהג כמו יהודי, קמצן כמו יהודי, שומר את הפלסטיקים על הספה כמו פולניה, אבל לא צריך לעשות מזה סיפור.
אסור להשתמש במילה כושי לא מכיון שזו מילה פוגעת אלא משום שכל אלו שקראו להם כושי ידעו שההאשמה שהשחורים עצלנים, בעלי מוסר ירוד וכו היא נכונה, הם סרבו לקבל את האמת.
אז בתוכניות שלך משתמשים בהכללות כמו אשכנזי וספרדי ואתם כאלו וכאלו מבחינה פוליטית על תעשה מזה סיפור, כולנו מתיחסים לחברים שלנו ברמה האישית על פי אופיים ואם הם מרגיזים אותנו בשל תכונה שהיא מזרחית או אשכנזית אז שיהיה זו זכותנו וטעמנו. לעשות מזה סיפור זו סתם התקרבנות דוחה.

שלום אלי אשד, אנא חזור אלי, אני רוצה לדעת באיזו הוצאה לאור יצא הספר שלך : ברוכים הבאים לסטלאג 13 : לתולדות ז'אנר ספרותי על סקס, עינויים ומחנות ריכוז / מאת אלי אשד 2002 גבעת שמואל. אודה לך אם תחזור למייל שלי, אני זקוקה דחוף למידע. תודה.

עידכון : גלית דיסטל קיבלה שריון ממר בנימיןם נתניהו כמספר 10 ברשימת הליכוד וזה אומר שהיא תהיה חברת כנסת .
הוא נימק זאת בכך שהיא "בת העם" ומכירה אותו היטב".
אי אפשר היה למצוא נימוקים יותר טובים ?
פעם היו מעלים על נס סופרים בכך שהם "מורמים מעם " ומטווים לו את הדרך ראו ביאליק ואורי צבי גרינברג. היגדירו אותם כ"נביאים".
היום מר נתניהו מנמק את בחירתה של סופרת בכך שהיא "עוד אחת מהעם".
אני במקום גלית דיסטל הייתי נעלב מהגדרה כזאת דווקא כסיבה לבחירתי לחבר כנסת
יכול להיות שגלית דיסטל היא זאת שניסחה את המילים האלו למר נתניהו.
סופרים בדרך כלל אגב כמו רבנים לא מציגים את עצמם ולא מוצגים וגם לא מחשיבים את עצמם כ"אנשים מהעם" "עם הארץ " הם ספירה אחרת מה לעשות . לטוב ולרע.
גלית דיסטל עושה שגיאה גדולה לדעתי שהיא מציגה את עצמה כחלק "מהעם" כי היא לא וזה לא יעזור לה פוליטית בהמשך. .

עדכון מקו החזית בין חברת הכנסת לעתיד גלית דיסטאל ורונן צור :
http://www.ice.co.il/law/news/article/809584

המלחמה הקשה בין העיתונאית וחברת הכנסת לעתיד מטעם הליכוד גלית דיסטל אטבריאן לבין יועץ התקשורת רונן צור, עולה שלב. אמש (שבת) הודיעה המשוריינת במקום ה-10 במפלגתו של בנימין נתניהו כי הגישה תביעה המסתכמת בכמיליון שקל נגד צור.
בפייסבוק הסבירה דיסטל אטבריאן: "בואו נדבר רגע על האמת של הסיפנולוג רונן צור: לפני כמה שבועות הוא עלה לתכנית הרדיו שלי, נשאל כמה שאלות קשות על ספין הצוללות שהוא הדביק לנתניהו, לפתע חטף קריזה מהערה הומוריסטית שזרקתי כלאחר יד, טען שאני גזענית, ניתק, ואז פנה לצייץ טווייטר. על פי האמת הצייצנית של הספינולוג רונן צור – מסתבר שאני מזרחית גזענית ששונאת אשכנזים ושוקדת על תורת גזע אנטי אשכנזית כשהאדם העליון (כך מסתבר על פי השלכה) הוא האדם המזרחי. סבבה. מוזר, לא קוהרנטי, לא קשור למציאות, אבל סבבה. זאת האמת הכואבת של רונן צור והיא איננה קשורה במאומה לעובדה שהוא מתמחה ביצירת ספינים למחייתו אלא לעובדה שהוא מזדעזע נוכח גזענות".
"ומכיוון שאני מזרחית שממציאה תורת גזע וחריימה נגד האדם הלבן – רונן צור פנה לקהל וביקש להחרים את התחנה בה אני משדרת, דרש את פיטורי מהתחנה, איים שיפנה למשטרה ואף הגיש תביעת דיבה נגדי שמהותה היא- שוב- עלבון אישי וגזענות אנטי אשכנזית תוך הפיכת האדם המזרחי לגזע העליון, או משהו כזה. אבל אז הגיע טוויסט בעלילה: רונן צור שכאמור לא פיתח כלל אובססיה כלפי אלא מונע אך ורק מטעמים של אהבת אדם, לקח סטטוס ישן שכתבתי על מחקר מפורסם מאוניברסיטת הארוורד והחליט שאני זה אוניברסיטת הארוורד. ושאני טוענת שהגבר היהודי מזרחי נחות קוגנטיבית מהגבר היהודי אשכנזי".
"עכשיו עזבו שהמחקר הנדון בכלל לא בדק גברים מזרחים ועזבו את העובדה שאני בחורה ולא אוניברסיטה ועזבו את העובדה שהסטטוס לא עסק באינטילגנציה של אף אחד אלא בסוגיית חופש הביטוי- מה שהיה חשוב לרונן צור להשריש בדעת הקהל הוא שאני גזענית שפיתחה תורת גזע (ואני מקווה שאתם יושבים עכשיו) נגד האדם השחור. או החום. או הכהה. נגד אבא שלי בקיצור, למה ללכת רחוק. נו מור גזענות מופלטה אנטי אשכנזית. מעתה הכירו את גלית החדשה: מפיצה תורת גזע של עליונות האדם הלבן וגזענית אנטי מזרחית. דבר והיפוכו. סתמו רגע, זה לא יפה לצחוק, זאת האמת הכואבת של רונן צור ומותר לאמת שלו לסתור את עצמה: יום אחד אני מפתחת תורת גזע נגד האדם הלבן. ויום אחר כך אני מפתחת תורת גזע על עליונות האדם הלבן".

מה בדיוק היא עומדת לטעון גלית דיסטאל בבית המשפט רק היא ועורכי הדין שלה יודעים. אבל נציין שסביר להניח שטענתו של רונן צור לגבי "הדבר והיפוכו "אצל דיסטאל תיהיה שזה מן המפורסמות שהאנטישמים הכי גדולים הם בעברם גם אנשים שהיו נשואים ליהודים ויהודיות ו"כמה מחבריהם הטובים ביותר היו יהודים". דהיינו הם טענו דבר וטענו את היפוכו המוחלט בדיוק כפי שעושה דיסטאל לטענת צור.

למה הגברת דיסטל התעצבנה כל כך פתאום? הרי היא כבר תבעה את רונן צור תביעת דיבה לפני כמה שבועות בזמן התקרית המקורית. למה לתבוע שוב ?התברר שהיה חידוש :צור היגיש בקשה לפסול אותה כחברת כנסת בגלל אידיאולוגיית גזע שהיא מפיצה. הבקשה הזאת לדברי צור בטויטר שלו אפילו לא היגיעה לדיון. ונראה שעל כך התביעה הנוכחית ..לעצם העניין הטענות שלה בכתב התביעה שלמעלה הן פחות או יותר מה שהערכנו בדיון שהיה כאן בזמן התקרית המקורית שהיא תטען בבית המשפט : שבעצם מאשימים אותה על שני דברים שהם סותרים לחלוטין דבר והיפוכו. וכפי שצויין כאן בדיון הקודם לעורכי הדין של צור יהיה קל מאוד להראות שלא כך הוא.

https://www.maariv.co.il/elections-2021/Article-821112?fbclid=IwAR1VIFr2BlpJDs2J76zCjN6PzblZEhSPJUuWpfd0gQ6vfnt5MbIsZI9dLig

והנה פירוט של טענותיו של רונן צור במה דיסטל היא גזענית
יש עתירה שאני עתרתי לחברי ועדת הבחירות בבקשה שידונו בתורתה הגזענית אותה תורה שמפיצה גלית דיסטל, שנפרשת על הרבה מאוד פוסטים ופרסומים שלה שנעשים על שתי" תזות. יש אשכנזים כשרים ומזרחים כשרים שתומכים במועמד שהיא מעדיפה, ויש אשכנזים פגומים ומזרחים פגומים או כמו שהיא קוראת להם מומרים, שלא תומכים בבנימין נתניהו. אם יש תזה כזו בעיניי היא מסוכנת. בוא נשים בצד העדפות פוליטיות, היא מסוכנת בעיקר בשביל הילדים שלנו, בשביל כל אדם שמסתכל על איך תראה החברה הישראלית בעוד חמש עד עשר שנים, כשמבחינים בין מוצא לבין דעה. בין כאלה שהם פגומים כי יש להם עמדה פוליטית מסוימת לכאלה שכשרים בגלל עמדה פוליטית מסוימת. היא כתבה 'סדי בן שטרית איננו שמאלני, הוא מומר'".

:https://www.maariv.co.il/news/law/Article-821302?fbclid=IwAR21tYBQqLzG247FFe_z2OroDpw9oWYLB7A20nd2KEJ125GO_NT4jagbVW0

גלית דיסטאל היא כעת חברת כנסת לאחר שקיבלה שריון כמספר עשר בליכוד
יש לי עניין מסויים בפעילותה של חברת הכנסת גלית דיסטאל מאחר שהיא אחת הסופרות הבודדות שנכנסו לכנסת ביחד עם יאיר לפיד ומעטים מאוד אחרים.
סופרים יש להודות לא התבלטו מעולם כפוליטיקאים או שהתבלטו לרעה. הפעילות הפוליטית והפעילות הספרותית הן באמת תחומים שונים מאוד ומי שמצליח באחד לרוב אינו מצליח כלל בשני.
אבל היו יוצאי דופן .תיאודור הרצל היה אחד מהם
מסופר בפוליטיקה ציפו ( אבל לרוב לא קיבלו ) יכולת להתעלות מענייני השעה הדוחקים ולראות את התמונה הגדולה או לראות אותה מזווית לא צפויה ולהציע פתרונות שלא חשבו עליהם או שהיו לחלוטין בקרן זוית עד שהוא הצביע עליהם
גלית דיסטאל ידועה כמי שמתמקדת בפצעים שלה ושל הוריה ושל עמיתיה הפוליטיים ולכאורה ממשיכה בכך מסורת ספרותית דומיננטית כיום בספרות העברית של הצגת הפצעים האישיים והמשפחתיים כחזות הכל וסירוב לראות מעבר להם
יש לקוות שבכנסת היא תוכל להתעלות מעבר לכך להציע רעיונות חדשים כיאות למועמדת לפרס ספיר ולהראות שלמרות הכל יש תוחלת ויש סיבה להתעניין בסופרים ששמם אינו יאיר לפיד בפוליטיקה הישראלית.

https://www.israelhayom.co.il/article/872365?fbclid=IwAR2oHXpyg5TkKqDMvMrB3hVHN1pg7kw_Xyta1aYynfUs9VUKsRJiITuARaY

ממה שאני רואה בנאום הפתיחה של גלית דיסטאל הוא שבלוני לחלוטין. היא לוקחת נושאים מקובלים כיום בשיח הימין של אינטלקטוןאלים עמיתים כמו גדי טאוב ופשוט חוזרת עליהם במילים אחרות או אפילו באותם המילים .לכל הפחות מהידע שלי על אותם סופרים בודדים שכן הצליחו כפוליטיקאים ( אלו הם בנימין דישראלי תיאודור הרצל וזאב ז'בוטינסקי ) זה רק לכאורה מה שהם עשו בתחילה ,הרצל לקח למשל רעיון שכבר היה קיים של מדינה יהודית במקום כלשהוא ,ז'בוטינסקי לקח את הרעיונות של תנועות הנוער של זמנו ומפלגות לאומיות שונות אבל תמיד הקפידו לשים עליהם את ה"ספין "( לא במשמעות של בנימין נתניהו * אלא כאן הכוונה ל"זווית מיוחדת )" המיוחד להם עם הניסוח המילולי המפורט שלהם וזה סייע להם להתבלט.ומכייון שבהמשך התברר שיש להם כושר פוליטי ואירגוני זה רק חיזק את כוחם עוד יותר. רוב הסופרים הפוליטיקאים עם זאת לא היה להם את היכולות האלו כמה מהם ידעו להציע רעיונות חדשניים אבל לרוב בלי שזכו לכל הד .השאר לא התבלטו בפוליטיקה בכלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen + four =