web analytics
קטגוריות
היסטוריה

למה הנצרות ניצחה את האלילות ?

שאלה : מה היה הגורם שבגללו הנצרות הקדומה גברה על כל יריביה המרובים בשוק הדתות והאמונות של ימי קדם אמונות רבות מהם דיברו גם הם על אל שמת ויקום לתחייה וכו'? להלן הצעה לסיבה שאין לה כל קשר לאמונה אלא הסיבה פרקטית למדי.

 

לכבוד חג המולד 2020 אני שואל:

למה בעולם חוגגים את הולדתו של ישוע הנוצרי ?

התשובה כי לפני 1700 שנה הדת הנוצרית הפכה לדת של האימפריה הרומאית. 

אבל זאת לא התשובה האמיתית. כי נשאלת אז שאלה נוספת : 

למה  "דווקא" הנצרות  הפכה לדת של האימפריה הרומאית ? למה לא אף אחד אחר מהמתחרים השונים והיו רבים כאלו?

הרי המתחרים השונים כל אחד מהם סיפר על אל שמת וקם לתחייה. זה היה סיפור אופנתי באותה התקופה. 

למה לא נניח הדת של מיתרא האל הפרסי שגם הוא מת וקם לתחייה כמו ישוע?

אז נשאלת השאלה:  

איך הנצרות הצליחה בכך? ובתוך 300 שנה בלבד ללא כיבושים ?

התשובה: 

כי היא כבשה את לבבותיהם של מספיק אנשים בעלי השפעה במעמדות שונים גבוהים ונמוכים  בניגוד למתחרים.

ואז נשאלת השאלה :

איך הנצרות עשתה את זה והמתחרים לא? 

לפני  עידן הקורונה כשהייתי בספריה הלאומית פגשתי מכר חוקר ימי הביניים.שאלתי אותו במה הוא עוסק בימים אלו.

"אני אתן הרצאה על הנושא שמעניין אותי תמיד שהוא מדוע היהודים והנוצרים במזרח התיכון התאסלמו למרות שהיו כל כך שמרניים" הסביר

"האם זה לא היה בגלל המיסוי המיוחד שהוטל על הלא מוסלמים שהפך את זה ליותר כדאי כלכלית להיהפך למוסלמי ?"  שאלתי 

"לא" ,ענה המכר החוקר ."זה לא היה הגורם האמיתי. לדעתי הסיבה האמיתית הייתה בגלל ההגירה של האליטות היהודיות והנוצריות לאיזורים אחרים וכשאין לך אליטות שמטפלות בענייני דת כמה ששונאים אותם ומתעבים אותם הדתות האלו לא יוכלו לשרוד .וברגע שהאליטות עזבו הדתות באיזור התמוטטו אתן. וכולם התאסלמו."

"מעניין" אמרתי "ואיך אתה מסביר את זה שכמה מאות שנים קודם לכן הנצרות השתלטה על המזרח התיכון וניצחה דתות גדולות ועתיקות כמו הדת האלילית המצרית דת מיתרה וכו' למרות שהאליטות שלהם לא נטשו והאימפריה הייתה בתחילה לפחות כנגדה?"

"זה"  הוא ענה"  שאלה קשה בהרבה. אתה יכול לתת תשובה ?

עניתי לו את מה שענה לי חוקר פעם בראיון : הקיסר הרומאי קונסטנטינוס נתן את העליונות באימפריה לנצרות הקתולית כי היא הייתה האמונה הפרקטית והמעשית ביותר מבין כל האמונות המתחרות של תקופתו שכולן סיפרו סיפורים דומים על האל או המשיח שמת ושיחזור להציל את העולם וכו'.

אבל בניגוד לכולן הכנסיה הקתולית ידעה גם לדאוג לענייני העולם הזה לשלם חשבונות וחובות לבנות כנסיות ולנהל ולארגן דברים .וזה מה שהקיסר היה זקוק לו כשחיפש קבוצה או אירגון יעיל שיסייעו לו בניהול האימפריה המושחתת והשוקעת.

כל סיפור האל הנוצרי  שמת ויחזור באחרית הימים הקרובה מאוד לטענת הנוצרים  יש להניח   עניין את הקיסר  קונסטנטינוס קצת פחות משלג אשתקד.

ועדיין נשאלת השאלה:  כיצד היגיעו הנוצרים למצב של כוח ועוצמה עוד לפני קונסטנטינוס לאחר כמה מאות שנים של קיום בלבד במאבק כנגד דתות עתיקות וחזקות שסך הכל דמו בסיפורים שלהם על אל שמת וקם לתחייה לסיפור הנוצרי ? למה לא ניצחו מאמיני האל אוזיריס ממצריים  שמת וקם לתחייה ? או מאמיני האל דיונוסוס מיוון  שמת וקם לתחייה ? או מאמיני האל מיתרה  מפרס שמת וקם לתחייה ? או מאמיני החכם שמעון מאגוס משומרון שמת וקם לתחייה? או מאמיני הפילוסוף אפולוניוס מטיאנה שמת וקם לתחייה ? או מאמיני המנהיג הדתי מאני מהאימפריה הפרסית שמת וקם לתחייה ? ועוד כמה וכמה כאלו ? 

התשובה שלי היא" שהמוני העם וגם האליטות פנו לנצרות  לא דווקא  בגלל הסיפור שסיפרה על ישוע שמת וקם לתחייה.

 כי אם רק בזה היה מדובר היא הייתה נשארת עוד אמונה אחת מני רבות.

אלא כנראה משום שבזמנים של משבר הנוצרים באמת דאגו לחולים ולעניים בניגוד לנציגי דתות אחרות שהיו אדישים לכל אלו  ורק דרשו שימשיכו לשלם למקדשים שלהם מיסים ויעבירו קורבנות.

למה אנשים העדיפו את ישוע שמת וקם לתחייה על פני אוזיריס  שמת וקם לתחייה או תמוז שמת וקם לתחייה או דיונוסוס שמת וקם לתחייה או מיתרה שמת וקם לתחייה או על פני מאני שמת וקם לתחייה או אפולוניוס מטיאנה שמת וקם לתחייה או שמעון מאגוס שמת וקם לתחייה ? יש הרי הרבה חלופות.

המציאות בשטח היא שאנשים יעדיפו את האל שמת וקם לתחייה שהארגון שמייצג אותו גם עוזר ומסייע להם בעת מצבי משבר בחיים האלו על פני האל שמת וקם לתחייה והארגון שמייצג אותו רק דורש כסף ולא נותן הרבה בתמורה בסיוע בחיים האלו.

אפשר לתת לכך דוגמה למשל ממצרים כשאב משפחת האיכרים הענייה  היה חולה הוא והמשפחה פנו לנזיר הנוצרי בסביבה כדי שיתן להם טיפול רפואי חינם כי הכוהן של האל אוזיריס במקדש הקרוב דרש תמיד תשלום.

וכך כוהני כל האלים האחרים כפי שהיה מאז ומתמיד.

כל מה שהנזיר ביקש בתמורה שיזכירו את ישוע ואת מרים בתפילותיהם.

לאב המשפחה זה לא איכפת  מה שהם מבקשים הוא ממשיך להתפלל לאוזיריס ואיזיס כי זה מה שהוא מכיר וזה מה שאבותיו הכירו.

הילדים של אב המשפחה מוכנים להתפלל גם לאוזיריס ואיזיס וגם לישוע ומרים. וגם לכל אל אחר. להם זה באמת לא איכפת, הם יתפללו לכל מי שאפשר בעבור תוצאות פרקטיות.

הנכדים שממשיכים לקבל טיפול רפואי חינם מנציגי הכנסיה הנוצרית  וכך גם ילדיהם ונכדיהם מתפללים כבר "רק " לישוע ולמרים.

הם יודעים מינקותם שרק מנציגי  הנצרות  אפשר לקבל עזרה חינמית. וכבר לא מעלים על דעתם לפנות לנציגי האלים המתחרים שדורשים כסף.

 

 בעזרת יחצנות מעולה של עזרה חינמית לכאורה  ( שללא ספק דרשה עבודה  ופעילות מסורה ובלתי פוסקת של מתנדבים רבים ומאמינים )   בעתות צרה מחלה ומשבר  הנצרות המוקדמת קיבלה תמיכה גוברת והולכת בלבבות האנשים.

. והעניים וגם העשירים במקומות השונים זכרו זאת היטב.

העניים ידעו שבעיתות משבר הקבוצה הנוצרית מסייעת לכולם בלי בקשת תמורה.

רק כמה תפילות  ואחר כך הגעה לפעילויות השוטפות ואחר כך תרומות בלי סוף.

העשירים ידעו שתמיד אפשר לסמוך על הנוצרים שיסייעו לעניים ולנזקקים ויקחו את זה מעל כתפיהם ולכן שווה לתמוך בהם.  

.וזאת  לעניות דעתי הסיבה האמיתית להתחלת הצמיחה של הנצרות מעל לכל האמונות האחרות שדמו לנצרות אבל לא דאגו לדאוג לאנשים בשטח "חינם " כפי שעשו הנוצרים.

שהרי כדי להצליח ולשגשג עליך להראות קבלות שאכן עשית דברים עבור האנשים וכנראה שלנוצרים הראשונים היו הרבה יותר קבלות כאלו מאשר כל אמונה מתחרה.

ולכן זאת הסיבה האמיתית חוץ כמובן מהבירוקרטיה המעולה שלהם שהם ניצחו.

כל הנציגים של הדתות המתחרות להוציא אולי היהדות הרבנית מעולם לא תפסו את העניין ולכן בסופו של דבר נעלמו. 

אבל היום אירגונים דתיים כמו האחים המוסלמיים למשל או מפלגת ש"ס בישראל פועלים בשיטות דומות של פניה וסיוע לאנשים העניים על מנת שיסייעו להם בתמורה. 

וזאת הסיבה האמיתית שחלק גדול מהעולם חוגג וימשיך לחגוג את חג המולד לזכרו של ילד שנולד ביהודה לפני 2000 שנה. 

וקיראו גם :

האם ישוע הנוצרי והשליח פאולוס התקיימו במציאות ? :ראיון עם חוקר 

"אותו התלמיד "השליח שאול מטרסוס -פאולוס בתרבות העברית 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

27 תגובות על “למה הנצרות ניצחה את האלילות ?”

David Shabi כותב בפייסבוק :
Eli Eshed
היהדות היתה דת מותרת באימפריה. הרומאים כיבדו דתות קדומות. על שכן, הנצרות היתה דת חדשה ולכן לא היתה דת מותרת.
מהיכן המובאה שהקיסר בחן איזו דת לבחור, על פני הדת הקדומה באימפריה ?

זאת ההנחה של ההיסטוריונים מגיבון ואילך ואני מציע שתחפש בSTUDY OF HISTORY של טוינבי . על פי ההיסטוריון אוזביוס הוא שינה את אמונתו כתוצאה מנס שקרה לו כשראה צלב בשמיים לפני ניצחון גדול ולאחר שחלם חלום שעם סמל הצלב ינצח. . סביר להניח שזה סיפור. הקיסר שאמנם אימו הייתה נוצריה אבל אביו אלילי היה זקוק לכוח אדם מיומן ולא מושחת שינהל את האימפריה .וזה קשה היה למצוא. בהדרגה התברר לו שיש כוח אדם כזה באירגון הנצרות . אז על מי הוא ימשיך לסמוך על כוח האדם האלילי שרובם היו מושחתים ולא נאמנים או כוח האדם הנוצרי החדש אירגון שהתפשט בכל האימפריה בכל המעמדות עשירים ועניים ואפשר היה לנצל אותו ? התשובה היא לא קשה.

לא ברור . אולי לא אבל אולי כן .הנוצרים היו גם בלי קונסטנטינוס אחת הדתות הפעילות ביותר במאה הרביעית. רוב הספרים ששרדו מימי קדם הם ספרים נוצריים. קונסטנטינוס כשחשב איזה קבוצה דתית להעדיף אותה לא היו לו יותר מידי ברירות היו את היהודים שמרדו בעבר כמה פעמים באימפריה. היו את מעריצי מיתרא שהיו בולטים אבל כנראה קבוצה שהתמקדה רק במעמדות העליונים והחיילים היו את הכת של איסיס ושל קיבלה שלא התעניינו בהרבה מחוץ לפולחן. יכול להיות שבאמת לא היו לו יותר מידי ברירות כשבחר בנוצרים.וכמובן זה עזר שהיה להם כוח אדם אירגוני יעיל.באימפריה מושחתת ורקובה עד היסוד זה היה דבר חשוב.

שולי מיינמר כותבת בפייסבוק :
שאלה שהתשובה עליה - מעבר לכפייתה ע"י קיסר של אימפריה - ניתנת, או מנסה, בספריות שלמות (לא בפוסט). מדובר בתהליכים סוציולוגים-תרבותיים בהם אנשים מחפשים גאולה. יש כבר אלים חשובים שמבקשים את זה אצלם, כמו דיוניסוס, מיתרה, איסיס, והדמויות האלה נטמעות בדמות בשר ודם - ישו.

תהליכים סוציולוגיים אכן אבל לא דווקא אמוניים .למה אנשים מעדיפים את ישוע שמת וקם לתחייה על פני אוזיריס שמת וקם לתחייה או תמוז שמת וקם לתחייה או דיונוסוס שמת וקם לתחייה או מיתרה שמת וקם לתחייה או על פני מאני שמת וקם לתחייה או אפולוניוס מטיאנה שמת וקם לתחייה או שמעון מאגוס שמת וקם לתחייה ? יש הרי הרבה אפשרויות מקבילות .המציאות בשטח היא שאנשים יעדיפו את האל שמת וקם לתחייה שהארגון שמייצג אותו גם עוזר ומסייע להם בעת מצבי משבר בחיים האלו על פני האל שמת וקם לתחייה והארגון שמייצג אותו רק דורש כסף ולא נותן הרבה בתמורה בסיוע בחיים האלו.

טלי בר-און כותבת בפייסבוק:
הנצרות לא ניצחה את האלילות. הנצרות של היום היא אלילות. ב 300 השנים הראשונות היא הייתה נהדרת, יהדות משופרת, עם יותר חסד ואהבה אפילו מהיהדות עצמה, ואז היא אומצה ע"י רומא והפכה לדת השלטון. כדי להתקבל ע"י העמים הברברים הייתה להם שיטה פשוטה: לאמץ לתוכה את כל המיתוסים הברברים השונים, כדי שהללו ינטשו כביכול אתדתם הקודמת. ככה נכנסו לתוך הנצרות יסודות זרים, מריה הפכה לבתולה, כמו אלילות יווניות ואחרות, ישו הפך לבנו של אלוהים, אחר כך לאלוהים עצמו, כל קדוש התחיל להיות ממונה על תחום מסוים של החיים, ממש כמו אלי העבר ואמונות תפלות בלי סוף, אבל הכי חשוב והכי בטוח הייתה שנאת היהודים. שנאה תמיד מובנת ותמיד קל להסביר ותמיד מדבקת. הכמרים היו אנלפבתים, לא ידעו מהחיים שלהם, רק ידעו שהיהודים רצחו את ישו. יותר לא צריך לדעת.

טלי בר-און מה שאת טוענת לא רלבנטי לגבי התזה של המאמר למה קבוצה קטנה הפכה לדת גדולה במאתיים השנים הראשונות וזה לא בגלל שהם אימצו פרקטיקות אליליות .אלא כי הם פעלו כמו ש"ס והאחים המוסלמים כיום. אולי כדאי לזכור שמאוחר יותר כל האוניברסיטאות ובתי החולים הציבוריים נוסדו בימי הביניים בידי אנשי דת נוצריים .כמובן שחלקם היו שונאי יהודים אבל לא כולם.והם היו משפיעים כל כך כי הם באמת עזרו לעם הפשוט ולא התעלמו ממנו .

Yarden Millington כותבת בפייסבוק :
אני אהיה כנה ממש. קראתי עד הפסקה שבה טענת שחוקר אמר לך שקונסטנטינוס נתן את העליונות לנצרות באימפריה הרומאית. זה פשוט לא נכון, שגוי ואף מטעה. קונסטנטינוס לא העניק לה שום עליונות. בשנת 313 קונסטנטינוס והשותף המזרחי שלו ליקיניוס הוציאו את צו מילאנו שהכיר בנצרות (ובמלא דתות אחרות) כחוקיות. כלומר, שלא ירדפו את המאמינים שלהן. מי שהפך את הנצרות לדת האימפריה היה תאודוסיוס הראשון בשנת 393. מעבר לכך, אתה די אנכרוניסטי. בתקופה הזו לא הייתה כנסייה קתולית במובן שאתה מתייחס אליה. נכון, היו מלא כנסיות (גנוסטים, אביונים, אריאנים וכ'ו) אבל כולן טענו למילה "קתולית", כלומר עולמית. הכנסייה ש*היום* תוכר כקתולית התבססה בשלב יותר מאוחר אחרי כל הועידות הכנסייתיות שניכו ממנה את המינים (כביכול).

קונסטנטינוס כמובן קבע שהנצרות היא דת מותרת ואף מועדפת הוא לא קבע אותה כדת רשמית אכן את זה עשו יורשיו אבל ממנו ואילך היא הפכה למועדפת . צר לי לאמר שכל הטענות על כך שהנצרות היא בכלל דת פגאנית וכו' וכו' הן לא רלבנטיות אם כך אז בשביל מה היה צורך להחליף את הדתות הפגניות הקיימות בנצרות ולרדוף אותן ? לא יעזור כלום הנצרות הביאה מסר חדש . והמסר היה שהיא מסייעת לכולם כביכול ללא תמורה. והתמורה של המאמין היא בעולם הבא . אבל גם את זה טענו כל המתחרים. אלא שנצרות הראתה ובזה היא הייתה באמת יחידה במינה שגם בעולם הזה היא מוכנה לסייע לכולם נוצרים ולא נוצרים ולכן ולא משום סיבה אחרת ובהחלט לא בגלל הסיפור על ישוע שמת וקם לתחייה, ניצחה.

ענת מוברמן כותבת בפייסבוק "
הנצרות נתנה למאמיניה מה שהדתות הפאגאניות לא נתנו – אהבה וקבלה. צריך לזכור שהראשונים שהתנצרו היו בעצם העבדים והשפחות בחברה הרומית, כאלה שנחשבו ל"רכוש". הנצרות הכירה בהיותם אנשים והבטיחה להם גאולה בעולם הבא. לא כל שכן שהאלים הרומים /יוונים התנהגו כמו ילדים מפונקים שרוצים לספק את תאוותיהם , ואילו הנצרות הציגה "אל" חדש, כזה שמקריב עצמו בשביל אנשיו , אל של אהבה והכלה , שלא מבקש מאנשים סיפוקים כאלה ואחרים, מלבד אמונה במי שהוא. בנוסף לכך, בחברה הרומית הדקדנטית והנהנתית הנצרות נתנה קווי מוסר של טוב-ואסור, שמסתבר שהיה צמא לקווים אלו.

אוסיף שהרבה מהמגיבים טוענים שהנצרות היא בסך הכל עוד דת פגאנית שהעתיקה כל מיני פרקטיקות פגאניות.לא רלבנטי.גם היהדות העתיקה כל מיני טענות פגאניות בתורת הספירות של הקבלה.אז מה?
כולם העתיקו מכולם והנצרות עדיין טענה שהיא מונותאיסטית וגם זה חסר כל חשיבות.אז מה אם היא העתיקה? זה היה משכנע אדם אחד להפוך מאלילי לנוצרי אם לא היה חושב שיש לו אינטרס להפוך לנוצרי ? הן רק מראות איך כולכם נפלתם בהסחת הדעת כאילו יש איזו שהיא חשיבות לעניין של המונותאיזם נגד הפוליטיאיזם. צר לי לבשר לכם שאין.
זה סתם מסר תעמולתי להעצמת הרגשות.
מה היה האינטרס של מישהו לתמוך בנצרות במאה השנייה והשלישית לפני שהנצרות הפכה כוח שליט? רק זה שהנוצרים באמת עזרו לכולם נוצרים יהודים אליליים וחסרי דת לכאורה ללא תמורה.
אם אתה אדם עני שיודע שהכוהנים של הדת הפגאנית שלך עוזרים רק תמורת כסף זה דבר חשוב מאוד. את מי תעדיף את הכוהנים של האלה איסיס או האל מיתרה שמסייעים רק תמורת ים של כסף וכמה קורבנות או את הכוהן הנוצרי שמסייע לך רק תמורת תפילה שבה אתה מזכיר את השמות ישוע ומרים? התשובה ברורה. כל השאר לא רלבנטי .

למרבית הצער כולכם ( וגם מרבית הנוצרים לאורך הדורות ) נפלתם בהסחת דעת .כל העניין של המונותואיזם והפוליתאיזםשבעיניכם נראה כמרכזי הוא לאמיתו של דבר חסר חשיבות למרות שהוא מוצג ככזה .מה שחשוב הוא צבירת הכוח וההשפעה למען סדר טוב ביותר בחברה.

התשובה לשאלה מדוע ניצחה הנצרות היא הרבה יותר פשוטה וגם יותר מורכבת ואין לזה שום קשר למונותיאיזם או לפולותאיזם. כל זה פשוט הסחת דעת..הנוצרים פשוט עזרו לכולם בעתות משבר בלי לכאורה לבקש כל תמורה. .ולא היה לזה כל קשר לסיפור שסיפרו על ישוע שמת וקם לתחייה זאת הייתה רק תוספת הסבר למעשיהם. הנה בזה מתחיל ומסתיים הכל.

הצלחתם של הנוצרים נבעה משלוש סיבות. בראש וראשונה הם היו אנשי מכירות מעולים. הם ידעו למכור את הסחורה שלהם. סיבה שניה כושר ארגון מעולה, סיבה שלישית היו להם מקורות כספיים רבים. הסבר מפורט במאמרי "הנוצרים הראשונים היו אנשי מכירות טובים.
המצוי ברתק הידען.

Eli Abramzon כותב בפייסבוק :
יפה.
החוקר רודני סטארק טוען שהיו עוד סיבות.
אחת מהן הייתה שהנוצרים לא המיתו נקבות צעירות, כמנהג הרומאים (והסינים, עד לפני כ 150 שנה). זה משך אליהם נשים.
ובנוסף אותם חיי קהילה וגמ"ח, הוסיפו לשרידות שלהם עשרות אחוזים, בעיקר בעתות רעב ומגיפה.
כלומר, חוץ מהמרת דת זוחלת, הנוצרים התרבו וחיו יותר.

לעניינינו זה חסר חשיבות אם הנצרות היא בעלת אלמנטים פגניים או לא . זאת הסחת דעת ותו לא סתם ניסיון להלהיט יצרים .לא זאת הייתה הסיבה שהנוצרים משכו אליהם כל כך הרבה אנשים מראשיתם. השאלה הייתה למה היא זכתה להצלחה כל כך גדולה מכלתחילה כשהחלה כקבוצה של נציגי עניים ועבדים .זה שהיא קיבלה אלמנטים פגניים לא היה עוזר לה להצליח בעולם שבו דתות פגניות כבר שלטו. עוד אמונה פגנית לא הייתה מביאה להרמת גבה אחת .אז מה גרם לראשוני הנוצרים להצליח כל כך בשוק שבו היו כל כך הרבה אמונות מתחרות ? גם לא הסיפור על האל שמת וקם לתחייה .היו הרבה קבוצות עם סיפורים כאלו .מה שמשך אנשים אל הנוצרים הייתה המדיניות החברתית שלהם . הם תמכו בעניים ובחולים ובזקנים
ובסובלים לכאורה ללא תמורה. וזה היה דבר יוצא דופן. תחשבו על ש"ס היום ועל האחים המוסלמים והתמיכה שלהם בעניים במצרים ובמקומות אחרים ותעבירו את זה אלפיים שנה אחורה ואתם מתחילים להבין את הסיבות האמיתיות. כל העניין מתחיל ומסתיים עם המדיניות החברתית .כל שאר הטענות על פגניות וכו' הן לא רלבנטיות ואין להן קשר לעניין.

Maria Givner כותבת בפייסבוק :

Eli Eshed אני חושבת שהנקודה כאן דווקא הפוכה. הנוצרים דווקא לא הבטיחו תגמול גשמי למאמינים. הם הדגישו שלא דואגים לשפע ושגשוג בחיים האלה – כלומר הם לא התימרו לעשות צדק ושלום בעולם הזה – אלא בעולם שאחרי המוות. זה היה מאוד חשוב, כי קודם כל – שיחרר אותם מכל אחריות על אי קיום הבטחות, ומצד שני נתן למאמינים מטרה ראויה להתנהגות טובה ושיחרר מתסכולים. כי אם יש תגמול בעולם הבא – ניתן לסבול כאן עד אין סוף. דתות אחרות לא הבטיחו שום דבר כזה. אדם היה אחראי לחיים שלו או הגורל, אבל או שהכל נגמר בחיים האלה או שאדם היה נולד שוב ושוב. הרעיון של גן עדן וגיהנום לא היה קיים לפני כך בצורה כזאת.

לא זה לא היה העניין בכלל .גם הגנוסטים הבטיחו עולם הבא שבו המאמינים יקבלו את השכר שהם לא מקבלים בעולם הזה שנשלט בידי האל התנ"כי העריץ והמרושע. אבל זה היה מעניינו הפרטי של כל אדם . הנוצרים לעומת זאת גילו בעניין במאמיניהם. הם בדקו מה הם עושים ,למה הם לא באים למפגשים ואם לא באו למה לא ? הם סייעו להם בדרכים שונות ויצרו קשרים חברתיים עמוקים הם התעקשו להחזיק בהם בכל אמצעי כדי להציל את נשמתם בעולם הבא נכון . וכאמור עצם גילוי העניין הבלתי פוסק מהקהילה בחברים היה חשוב בעיני אנשים שאיש מעולם לא התעניין בשלומם בעבר חוץ מלבדוק אם שילמו מיסים . . .וכאמור בעיתות משבר הם היו האנשים שיותר מכולם אפשר היה להישען עליהם .כי שאר הדתות להוציא היהדות הרבנית לא ראו סיבה מדוע הקבוצה צריכה לסייע לפרטים.

Eran Cypris אין מקריות .כאשר יש כמה מתחרים שמשמיעים פחות או יותר אותם רעיונות מי שישאר יהיה זה שמוצא חן יותר בעיני קהל גדול יותר .וזה לא רק בגלל שהוא יודע לדבר יפה .כולם יודעים לדבר יפה. כולם משכנעים . אלא משום שהקהל מרגיש שהוא עושה בשבילו משהו מעשי.
· השב/השיבי · 3 שעות

Eran Cypris
הכל ניתוח בדיעבד.
יש לנו מידע מוטה על הנצרות המוקדמת ואין לנו מידע על מרבית המתחרים להחלפת הדת היוונית רומית השוקעת.
בסנריו קצת אחר היינו חיים בעולם שונה לחלוטין.
ותמיד נשאלת השאלה מה היה קורה לו יוליאנוס לא היה נהרג או אולי נרצח בקרב

Maria Givner
סמל תג
Eli Eshed יש עוד מרכיב מאוד חשוב שאתה לא מציין ואני גם מבינה למה. קודם כל הוא אידאולוגי וגם למרות שהוא מאוד גלוי לעין – לא שמים לב אליו. לסיפור של ישו היו כמה מרכיבים שהבדילו אותו מסיפורים דומים, אבל מאוד דיברו לאנשים. 1.בניגוד לסיפורים של אוזיריס ודיאוניסוס ישו לא היה אל, הוא היה אדם פשוט ולא עשיר (נשים כרגע בצד סיפור לידתו) והיה קל להזדהות איתו. 2. הוא ניהל חיים של פשטות ועזרה אך רומאים עינו אותו והוציאו להורג בצליבה – כלומר זה סיפור מוכר של אדם פשוט שסבל ומת ביסורים. 3. וזה אחד העקרונות החשובים בנוצרות – כדי להגיע לתהילה אתה צריך לסבול נפשית ופיזית. בניגוד לדתות אחרות אתה לא צריך ללמוד דברי קודש, גם לא ממש חייב לנהל חיי טוהר – מספיק אם תתחרט ותתיסר – זו הדרך מהירה ובטוחה להגיע לגן עדן. בזמנים ההם זאת היתה הדרך הכי זמינה לאנשים – וזה דיבר אליהם. הפולחן של קדושים למיניהם הוקם בנוצרות לא על מקום ריק – זה משהו שמאוד דיבר לאנשים. נוצרות לא הבטיחה תגמול גשמי, אלא כמו פסיכולוג טוב – הקשיבה וסיפקה מקלט של גן עדן דרך היסורים. אומנם לאדם מודרני זה נשמע אבסורדי, אבל בתקופה של משבר החברתי זה היה בדיוק מה שאנשים רצו להאמין בו.

שלום רב.
נהניתי לקרוא את הכתוב במאמרים ובפרשנותם. אך, מאחר שלא חייתי בתקופות הקדומות, אינני יודע את נכונותם "האמיתית והעובדתית" … אך, הרגשתי הכללית היא, שכל הדתות בעולמנו כולל הגדולות שבהן, מושתתות על סיפורים עתיקים, שניזונו מסיפורי "אב לבנו", מהרבה מאד, סיפורים מיסטיים ומאגיים (!) ו… מהדמיון הפורה, של הכותבים והסופרים באותה העת, בעיקר של אלה ששנאו, או שהתחנפו והאדירו את השלטון שבזמנו הם חיו !!! במשך התקופות, חלק מהסיפורים לבשו אצטלה, של "אמת בלתי ניתנת לערעור", עד כדי, מנהגים ייחודיים, שכללו – איסורים מוזרים, מנהגים משפילים, מסעות הרג ושיסוי מזוויעים, בתירוצים של שליחות מיסטית / אלוהית / אמונית וכדו'. כל זאת, כדי לזכות ב"הגנות, בחסדים ובתקוות להישרדות, רוחנית, נפשית ופיזית", נוכח איתני הטבע ורשעות האדם !
אנו חווים זאת גם בימינו, כפי שהגדיר את מהות תפקידו, יו"ר הכנסת הנוכחית: … "כוח, כסף וכבוד" !!!

ההנחה שלך להסבר היא שהנהיגה אחר דת היא תוצאה של תועלתנות. כלומר לדעתך אם הדת או מוסדותיה או אנשיה מועילים לבני אדם הם יקבלו אותה. זוהי הסתכלות פשטנית וחד מימדית. ונוח מאוד להסביר כך גם היום לגבי ש״ס והאחים המוסלמים להבדיל. המציאות בודאי מורכבת הרבה יותר. הדת המונותאיסטית מציעה מימדים נוספים מענה ומספקת צרכים רוחניים ונפשיים. ולא פחות מכך שכליים. קשה שכלית ואמונות לקבל אל פגאני רומאי שמה שמעניין אותו זה לריב עם אלים אחרים על כבוד ובני האדם רק מפריעים לו או משרתים אותו. הרבה יותר ״נכון״ לראות אל שדורש מבני אדם מוסר התנהגות נאותה והוא בעל יכולות לסדר ולנהל את העולם. בנצרות הקדומה ישו היה מעין נביא מעשי שמביא את הבשורה של האל הרחום, הבשורה של שיוויון בני אדם הבשורה של מעשים מוסריים. זה מסר ״יהודי״ שבשלהי האימפריה דיבר אל ההמונים .

בני האדם הם תועלתניים. רק' אינטלקטואלים מועטים מחליפים את דתם בגלל שטענות של נציגי דת כלשהיא משכנעות אותם שכלית. הרוב יחליפו אמונה פשוט משום שזה האינטרס שלהם .וזה מה שקרה במקרה של הנצרות במאות השנייה והשלישית לאחר הספירה .אלפים החליטו להצטרף לקהילה הנוצרית פשוט משום שהם הבינו שיש להם אינטרס לתמוך בנצרות שתומכת בהם במצבים של משבר. בניגוד לכל אמונה פגאנית שרק לוקחת מהם כסף ולא נותנת להם תמורה מעשית.רק לאחר שהחליפו את השייכות לאמונה ולקהילה מסיבות של תועלתנות מעשית החלו להתעניין יותר בסיפור על ישוע ושות' שהתלווה לאותה אמונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen + 8 =