web analytics
קטגוריות
ביטחון וצבא

מה עשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים ?

מה בדיוק עשה ראש ממשלת ישראל לעתיד מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים ? יש על כך כמה גרסאות שונות : גירסתו שלו שהוא פיקד על מבצע סודי ,לפי גירסה שנייה הוא שמר על טנקים בצפון ובדרום .לפי גירסה שלישית הוא שהה בבית מלון בתל אביב. אז הנה סקירה של הגירסאות השונות .

האם מר בנימין נתניהו ראש הממשלה נלחם או לא נלחם במלחמת יום הכיפורים ?

יש על כך גרסאות רבות ברשת כולל גירסה המיוחסת לאהוד ברק שלפיה הוא נסע לנמל התעופה בארה"ב ראה תור ארוך של ישראלים רוצים לעלות למטוס ונסוג אחורה.

אז זאת גירסה שיקרית וספק רב אם ברק אחראי לה.מר נתניהו אכן נלחם במלחמת יום הכיפורים.

אבל…ישנן תמיהות לגבי מה בעצם עשה מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים כי גם על כך יש גרסאות שונות ובאופן קיצוני כפי שתראו

מה באמת הוא עשה רק מר נתניהו וכמה חברים ( ובהם  ובראשם אהוד ברק ) יודעים. אבל ישנן גירסאות מודפסות בנושא  שמציעות תשובה.וברשימה זאת נעבור עליהן אחת לאחת בניסיון לפזר את הערפל.

.יש בעצם שלוש גירסאות עיקריות שונות שאני מסתמך עליהן בכך אחת ברשת באתר וואלא ( שהקשרים שלו עם מר נתניהו נמצאים כעת תחת בדיקה משטרתית ומשפטית ) וכמה ספרי ביוגרפיה של מר נתניהו שפורסמו  בידי כותבים שונים

גירסה 1: בנימין נתניהו פיקד על מבצע סודי

.לפי גירסת אתר וואלא מ-2013 שעוקבת במידת מה אחרי הגירסה שבספרים בשלב מסויים" מר נתניהו פיקד על מבצע סודי. "עם הגעתו לארץ, הצטרף נתניהו לכוח מילואים של לוחמי סיירת מטכ"ל שירד דרומה לגזרת תעלת סואץ כדי להגן מפני התקפות של הקומנדו המצרי על כוחותינו. בהמשך, עלה ראש הממשלה לגזרה הצפונית לפקד על מבצע מיוחד שלא נחשף עד היום."

קראו את גירסת וואלה כאן.

הגירסה הזאת מאוזכרת בערך על מר נתניהו בויקיפדיה.ראש הממשלה עצמו פירסם הודעה בעניין  ב-2019 בדף הפייסבוק שלו כאן 

:https://www.facebook.com/268108602075/posts/10156707375487076/ 

ראש הממשלה כותב :

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, הייתי באמצע לימודיי באוניברסיטת MIT שבארצות הברית.

אני זוכר את עצמי אורז וממהר ארצה, עולה למטוס שהיה מלא בסטודנטים ישראלים שעזבו הכל כדי להילחם בשדה הקרב למען הגנתה של מדינת ישראל. רבים מהם נפלו בקרבות.

כשהגעתי ארצה הצטרפתי לכוח מילואים של לוחמי סיירת מטכ"ל שירד דרומה לגזרת תעלת סואץ כדי להגן מפני התקפות של הקומנדו המצרי על כוחותינו. בהמשך, פיקדתי על מבצע נוסף בגזרה הצפונית.

אבל  אנו בבעיה… מר נתניהו  כותב בשורה אחת על מבצע שאין לגביו שום עדויות חוץ מעדותו שלו ואין שום מסמכים לגביו. 46 שנים אחרי המלחמה ושבע שנים אחרי שחשף את קיומו של המבצע לראשונה הוא יכול היה להוסיף פרטים אבל לא עשה זאת ובנתיים לא התווסף שום מידע בעניין משום מקור אחר.

אי לכך הימלצתי לאנשי הויקיפדיה להוסיף בגוף הטקסט  או בהערות השוליים  בערך "בנימין נתניהו " שהמדובר"ב"גרסת בנימין נתניהו".

הם לא קיבלו את ההמלצה.

לגבי המבצע הסודי יכול  להיות שהיה. אבל זה לא מה שכתוב באף אחד מהספרים. 

גירסה 2: בנימין נתניהו שמר על כלי נשק

לפי ספר אחד של בן כספית עם אילן כפיר  "נתניהו הדרך אל הכוח "( הוצאת אלפה תקשורת 1997)  שנכתב כשמר כספית עוד היה ביחסים טובים עם מר נתניהו ( היום הוא לא )  והספר נכתב בשיתוף פעולה עימו מר נתניהו כשהיגיע לארץ מארה"ב ניסה להגיע לסיירת מטכ"ל אבל נאלץ להצטרף ליחידה מאולתרת שאבטחה בלילות חניונים מפני חיילי קומנדו מצריים מונחתים ממסוקים. מחזית הדרום הם הועברו לצפון וגם שם הם אבטחו את חניוני הטנקים .ובסוף אוקטובר מיד לאחר הפסקת האש חזר נתניהו לארה"ב.

זאת גירסת כספית וסריקות שלה מצורפות למטה:

לא נאמר כאן  דבר על מבצע סודי עליו פיקד נתניהו וזה מוזר שהרי מר נתניהו שיתף פעולה עם הכותבים והיה לו  כל אינטרס לספר על כך ובוודאי ובוודאי לרמוז על כך.

אוסיף שעיינתי בספר של בן כספית ואילן כפיר מ-1999 ,‎ Netanyahu :the road to power

שהוא הגירסה האנגלית של ספרו "נתניהו הדרך אל הכוח " יש תרגום מדוייק של מה שמופיע בספר בעברית. אין כאן שום דבר חדש. 

נמשיך אל הספר החדש של בן כספית על נתניהו מ-2018. "נתניהו :ביוגרפיה" -הוצאת ידיעות 2018 .

יש לקחת בחשבון שכשנכתב הספר הפך כספית ליריב תקשורתי מוצהר של נתניהו מה שהוא לא היה ב-1997

.בכל אופן לא ידוע לי על התקפה של מר נתניהו על הספר  הזה בגלל חוסר דיוקים  לגבי חייו ( הקוראים מוזמנים לתקן אותי כאן. )


עטיפת גרסה מורחבת של ספרו של בן כספית

בן כספית עוסק במר נתניהו במלחמת יום הכיפורים בעמוד 43 בספר וממש בכמה שורות למעשה פחות ממה שיש בספר שלו משנת 1997 וסך הכל זאת חזרה די מדוייקת אם כי יש הבדלים מסויימים. מצויין שמר נתניהו עלה על המטוס מארה"ב לישראל מיד כשנודע על פריצת המלחמה על המטוס הוא מצא את חבר הילדות שלו עוזי בלר.בארץ ניסה מר נתניהו לאתר את אחיו יוני ללא כל הצלחה.( ואגב הקטע הקצר מקדיש יותר שורות לתפקידו של יוני נתניהו במלחמה מאשר לאלו של מר בנימין נתניהו ). מצויין שם שמר בנימין נתניהו הצטרך לכוח שירד לסיני לאבטח חניוני טנקים מפני התקפות ליליות של המצרים. וזהו. אגב גם לא מצויין שמר נתניהו לחם בצפון בניגוד לגירסה הקודמת של כספית. לא מאוזכר שום מבצע שעליו פיקד מר נתניהו בצפון או בדרום. מצויין שהוא לא נשאר יום מיותר אחד בארץ ומיד עם כניסת הפסקת האש לתוקפה חזר מיד לארה"ב. וזה הכל.

נראה שבשנת 2018 לא היגיעו למר כספית שום פרטים על מבצע שעליו פיקד מר נתניהו בזמן המלחמה למרות שמר נתניהו כבר היצהיר על קיומו של מבצע כזה חמש שנים קודם לכן.ואם היה ידוע לו על מבצע כזה הוא החליט שאין סיבה לציין את עצם קיומו בספרו.

.

גירסה שלוש :שהה בבית מלון "שרתון" בתל אביב

##

לפי גירסת ספר אחר מ-1997 של רונית ורדי "ביבי מי אתה אדוני ראש הממשלה" שבהחלט לא נכתב בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה דאז :מר נתניהו כאשר היגיע לישראל לא בדיוק נלחם אלא התמקם במלון מפואר בתל אביב לצורכי מנוחה והתרעננות.

המלחמה הוכרעה תוך שבועיים ומר נתניהו החליט אז לחזור מיד לארה"ב לפני שהוכרזה הפסקת אש. לא נאמר דבר על מבצע סודי שהוא פיקד עליו.

הדפים מהספר של רונית ורדי מצורפים סרוקים.

אציין שלא ידוע לי על התקפה של מר נתניהו על הספר הזה בגלל חוסר דיוקים לגבי חייו ( הקוראים  מוזמנים לתקן אותי כאן. )

רונית ורדי אמרה לי שהיא כתבה את הספר בהסתמך על עדויות שהיא שמעה ממקורבים. היא כתבה לי"ככל הזכור לי – לא השתתף במבצע חשאי מהסוג הנטען במהלך מלחמת יום הכיפורים. ואגב – עד לאחרונה – גם איש לא טען כך. ממש לא!". 

בספר "סיירת מטכ"ל " של משה זונדר (_כתר 2000) שנכתב בתקופה שהיה מר נתניהו ראש ממשלה בפעם הראשונה ונכתב בשיתוף פעולה איתו  הוא מוזכר כמה פעמים ובפירוט בתיאור מבצע שיחרור מטוס "סבנה" ב-1972. המבצעים שעליהם פיקד האח יונתן  נתניהו במלחמת יום הכיפורים מתוארים שם בפירוט וגם פעולותיו של האח עידו נתניהו שלקח חלק בשיחרור החרמןן מידי הסורים.

אבל משום מה שום דבר שקשור למה שעשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים לא מאוזכר בניגוד לשני אחיו יונתן ועידו.

וזה מוזר מאוד. ובוודאי ובוודאי לא מאוזכר שום מבצע שעליו פיקד מר בנימין נתניהו במהלך המלחמה.

האם חשב מר משה זונדר שאין בכך עניין לציבור ?

אפשר היה לצפות שאם היה מבצע סודי בוודאי שמר בנימין נתניהו היה מיידע אותו בהקשר זה והוא לכל הפחות  היה רומז על כך בספר.

למשה זונדר כדאי לציין היה מידע נרחב ומפורט בנושאים אלו מעבר לכל אחד אחר שכתב על מר נתניהו.

בניגוד לו כל אחד אחר שכתב על נתניהו הסתמך על ימי הצבא שלו בעיקר על דברי נתניהו  ויש להניח שספרו  של זונדר הוא המקור הטוב ביותר לגבי פעילותו של נתניהו בסיירת מטכ"ל. 

אפשר לסכם ולקבוע שארבעה ספרים שעוסקים בחייו של מר נתניהו או בסיירת מטכ"ל אינם יודעים או אינם מוצאים צורך לציין שמר נתניהו פיקד על מבצע במלחמת יום הכיפורים דבר שהוא מעולם לא עשה קודם לכן או לאחר מכן. 

.עיינתי בספרים הקיימים באנגלית על מר נתניהו לראות עם יש שם מידע בלתי ידוע בעברית על השירות של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים. ישנם כמה וכמה כאלה ועברתי עליהם אחד אחד. 

בספרים החדשים יותר שפורסמו כשהוא כבר היה ראש ממשלה פעם שנייה :

בספר של תומאס מיטצ'ל משנת 2015 Likud leaders : the lives and careers of Menahem Begin, Yitzhak Shamir, Benjamin Netanyahu, and Ariel Sharon


מצויין שם שמר נתניהו היגיע לארץ באותה הטיסה מארה"ב ביחד עם אהוד ברק וזה דבר מעניין, דבר שגם כספית מציין
אבל זה בדרך כלל לא מאוזכר בספרים על חייו של נתניהו למרות שזה נראה כמו פרט חשוב.
מצויין שם שהוא עסק במרבית זמן המלחמה בשמירה על טנקים תחילה בסיני ולאחר מכן בגבול הצפוני ( ע' 150). 

ובכך מסתכם מה שיש לספר הנ"ל להגיד על שירותו של מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים.

בספר של Elisa Silverman, Benjamin Netanyahu : leading the way for Israel  מ-2016 שירותו הצבאי של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים אינו מאוזכר כלל וגם לא המלחמה עצמה.מבצע אנטבה לעומת זאת נראה חשוב מספיק לאיזכור. 

בספר רציני יותר משנת 2016 The resistible rise of Benjamin Netanyahu של , Neill Lochery

מאוזכרת ההשתתפות שלו במבצע ההתקפה על מטוס סבנה .

אבל גם שם לא מאוזכר כל שירות שלו במלחמת יום הכיפורים או בכלל איזכור לעצם קיומה.( ע' 5 בספר ).

הפסקה הבאה לאחר תיאור קצר של מבצע סבנה עוסקת במותו של יוני ב-1976 באנטבה.

בספר החדש והמקיף והרציני ביותר באנגלית עד כה על נתניהו הופיע ב-2018 Bibi :the turbulent life and times of Benjamin Netanyahu של העיתונאי Pfeffer,Anshel ניתן את התיאור המפורט ביותר באנגלית בספר על נתניהו של ההיסטוריה של מלחמת יום הכיפורים.

ובעמוד 97 בספר הוא עוסק במעורבותו של מר נתניהו במלחמה זאת . אין כאן הרבה חידושים ותוספות למה שכספית כבר כתב בנושא בספרו הראשון. מצויין שהוא היה שבוע בסיני ושבוע לאחר מכן הועבר לגולן. וזאת הייתה מלחמה מתסכלת עבור מר נתניהו שרצה לתרום את חלקו אבל כנראה הרגיש שהוא לא תורם אותו מספיק.

אבל יש תוספת על כך: המחבר מציין שלמרות שנתניהו תיאר את המסע שלו במטוס לישראל מארה"ב עם עמיתים ישראלים הוא בעצם לא דיבר מעולם על חלקו בשלב האחרון של המלחמה ומה עשה אז בדיוק.אבל 40 שנה מאוחר יותר כשרואיין על כך לאחר ישראלי אמר להם "עברתי לצפון כדי לפקד על מבצע מיוחד". המחבר מוסיף ביובש שפרטים על אותו מבצע עוד אין.

לדבריו נתניהו עזב את הארץ לארה"ב שלושה שבועות אחרי הפסקת האש ב-24 באוקטובר לאחר ביקור קצר אצל יוני". ( ע' 97)

 עידכון משנת 2022
הופיעו שני ספרים חדשים על חייו ותולדותיו של מר בנימין נתניהו לרגל בחירות 2022.
ספר אחד של מזל מועלם "צופן נתניהו "( הוצאת כינרת זמורה דביר  ספטמבר  2022 ) מציין ביבושת ובקצרה את הפרטים שצויינו  כבר למעלה  בספרים אחרים לגבי שירותו של מר נתניהו במלחמת יום כיפור ואין בו כל חדש. 

הספר השני הוא כבר עניין אחר ובו לראשונה ניתנים פרטים -כלשהם עם אותו מבצע סודי.

זהו ספרו של מר בנימין נתניהו עצמו "ביבי -סיפור חיי " ( הוצאת סלע מאיר אוקטובר 2022)

עטיפות ספרו של בנימין נתניהו בעברית ובאנגלית

בספר זה לראשונה יש כמה מילים נוספות על אותו מבצע סודי .

לדברי מר נתניהו כאשר עזב את הדרום לצפון במלחמה הוא נשלח לפקד על מבצע סודי בסוריה. הוא לא מציין שום פרטים על המבצע הסודי מה הייתה מטרתו ואם הצליח או נכשל.רק מציין שבמהלך המבצע הוא ואנשיו ראו גוויות רבות של סורים

וזהו.

מצער מאוד שגם אחרי 49 שנים המבצע הסודי נשאר כל כך סודי.עד שהאדם היחיד שמזכיר את עצם קיומו,מפקדו,שזה היה המבצע החשוב ביותר תחת פיקודו אין לו מה להגיד עליו.

רוב הפרק אגב מוקדש לעלילותיו של אחיו של מר נתניהו יוני ז"ל במלחמה ובבירור מר נתניהו מחשיב את הפרטים האלו כחשובים הרבה יותר מתיאור המבצע שלו .

אם המבצע הזה שהוא על פניו החשוב ביותר בקריירה הצבאית הקצרה של מר נתניהו אכן התקיים ( וזה "אם" גדול מאוד משום שאין שום עדות אחרת לקיומו ) אפשר רק להניח שהוא לא היה הצלחה.

כי אם הוא היה מצליח אפשר לשער במידה גדולה של סבירות שמר נתניהו היה מזכיר זאת מאז בלי סוף.

סיכום 

בקצרה אין שום פרטים בשום מקור לא בעברית ולא באנגלית על אותו מבצע של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים. ולמעשה אין תימוכין לעצם קיומו מעבר להצהרה סתמית ביותר של מר נתניהו. נראה לי שיש לעדכן את הערך  על בנימין נתניהו בויקיפדיה שמאשר את קיומו של אותו מבצע  בהתאם לאחר שלא פחות משמונה מקורות כתובים על מר נתניהו בעברית ובאנגלית אינם מסוגלים לספק עליו שום מידע.

נסכם ונקבע שעל סמך כל המקורות האלו שבדפוס אפשר לקבוע לוח זמנים כזה לפעילות של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים : מר נתניהו היגיע לארץ במטוס ביחד עם מר אהוד ברק שפיקד עליו וקבע את תפקידיו במלחמה. כנראה בפקודת אהוד ברק מר נתניהו שהה כשבוע בסיני ושמר שם על טנקים.

משם עבר מר נתניהו לחזית הצפון לעוד מספר בלתי ידוע של ימים ושמר גם שם על טנקים.אולי גם כן בפקודת אהוד ברק.

לדבריו של מר נתניהו בפרק הזמן הזה הוא פיקד על מבצע שנכון לעכשיו אין עליו כל פרטים משום מקור.

בגרסת רונית ורדי לאחר ששהה "מספר ימים " בצפון הוא חזר לתל אביב ושהה במלון "שרתון " מספר בלתי ידוע של ימים ועזב לפני שהסתיימה המלחמה.

או מיד כשהסתיימה המלחמה כגרסת כספית.

או שעזב את הארץ שלושה שבועות לאחר סיום המלחמה כגרסת אנשל פיפר.

לדעתי זה התיאור המדוייק ביותר נכון לעכשיו של פעילותו של מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים על סמך המקורות הקיימים.

אציין שהמבצע שמר נתניהו טוען שהתקיים הוא די נדיר בכך שאין לו תימוכין לעצם קיומו משום מקור בדרך כלל אין דברים כאלה ארבעים ושש שנים אחרי המלחמה. נראה לי שהמדובר במבצע יחיד במינו שהאדם שטוען שהיה מעורב בו מביא טענה כזאת בלי שיהיה לכך שום מקור אחר בכתב ..בכל אופן יש להניח שאהוד ברק יודע במה המדובר ואם היה מבצע כזה הוא יאשר זאת . כמו כן 46 שנים אחרי המלחמה אפשר לפנות לפיקוד צפון ולבקש את יומני המבצעים שלהם עבור העניין הספציפי הזה. אני מאמין שיש בכך עניין לציבור לגבי המבצע הצבאי היחיד שמר נתניהו פיקד עליו .

היסטוריונים אולי תפנו לפיקוד צפון בעניין הזה? 47 שנים אחרי המלחמה מגיע לנו לדעת מה היה אותו מבצע מסתורי שעליו פיקד ראש ממשלת ישראל לעתיד.

איני יודע יותר ממה שכתוב בספרים השונים על מר נתניהו בעברית ובאנגלית אבל יש להניח שחלקם או כולם מתבססים על המידע שמר נתניהו מסר לכותבים בעניין. ולא על שום מקור מידע אחר.יוצא דופן הוא "סיירת " מטכ"ל " של משה זונדר " שלמחברו יש להניח היו מקורות מידע נוספים על פעילותו של מר נתניהו בסיירת המטכ"ל. והוא משום מה עוסק בספר בהקשר למר בנימין נתניהו אך ורק במבצע הצלת מטוס סבנה שבו הוא אמנם עוסק בפירוט. על מבצע זה כידוע מר נתניהו לא פיקד . ונפצע במהלכו.

בכל אופן זהו כמעט המבצע היחיד מכל סוג שהספרים השונים העוסקים במר נתניהו מאזכרים שהיה קשור אליו במלחמת ההתשה. בספרים שנכתבו בשיתוף פעולה עימו וגם בערך בויקיפדיה מאוזכרים מבצעים שונים שלחם בהם
אבל גם מהם ברור שהוא פיקד על יחידה קטנה מאוד של אנשים,והמבצעים שעליהם פיקד בזמן מלחמת ההתשה כנראה לא היו חשובים בפני עצמם כי אחרת היינו שומעים עליהם הרבה יותר מטעמו של מר נתניהו.

כל מה שאנו קוראים עליו ברוב המוחלט של הספרים על מבצע שמר נתניהו היה קשור אליו ,זה מבצע מטוס הסבנה.

ישנה אפשרות שכל המבצע הזה הוא תוצאה של טעות של אנשי אתר "וואלה" שכתבו מידע שמסר ראש הממשלה בצורה שגויה. הוא דיבר על מבצע שעליו פיקד אחיו והם חשבו הוא מתכוון לעצמו.  והוא לא מצא זמן לתקן. 

היצעתי אם כך  לאנשי הויקיפדיה  לא  להסתמך על אימרה משובשת ועל טלפון שבור אלא רק על ספרים שעברו תחקיר ומחקר רחב ויסודי .ולפי הספרים האלו מר בנימין נתניהו לא פיקד על מבצע במלחמת יום הכיפורים ואי לכך יש למחוק את המשפט שהוא לא רלבנטי בעניין זה בערך.

הבקשה נדחתה.

אי לכך אני מציע שאיזה היסטוריון מקצועי  מאלו שעוסקים בהיסטוריה צבאית של מלחמת יום הכיפורים נגיד אורי בר יוסף או אולי עיתונאי יפנו בעניין לפיקוד צפון ויבקשו לקבל את הנתונים בעניין. לדעתי יכול לצאת מזה מאמר אקדמאי מעניין או לפחות כתבה מעניינת בעיתון הארץ או בידיעות או במעריב על המבצע שעליו פיקד מר נתניהו במלחמת יום הכיפורים וכך נוכל לפתור את הבעיה שיש לגבי אמינות המידע המועט שקיים על מבצע זה.

קראו גם 

חזון ישראל והטרור  של מר בנימין נתניהו 

העימות בן שמעון פרס ובנימין נתניהו 

 בנימין נתניהו פוגש את משה קצב -הצילום

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

15 תגובות על “מה עשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים ?”

אי אפשר להסיק כלום אכן. אבל מוזר הוא שמשה זונדר בספרו "סיירת מטכ"ל " שבה הוא עסק בשני אחיו של מר נתניהו במלחמת יום כיפור בפירוט נמנע לחלוטין מלהזכיר ולו במילה אחת גם את מר בנימין נתניהו ( שהתראיין לספרו ) במלחמה זאת ולכל הפחות לציין שגם הוא היה מעורב ב"פעולה סודית " ולהשאיר זאת בכך.
אבל הוא לא אומר אפילו את זה.

השמירה על חניוני הטנקים אכן הייתה חלק מפעולות סיירת מטכ:"ל במלחמה.
לגבי המבצע הסודי- ראש הממשלה אכן היה מפקד על כוח שהכין מבצע כזה בגזרה הצפונית,
כנראה שלא בוצע….מאחר והפיקוד העליון לא נטה לקחת סיכונים כאלה בימי המלחמה. אני יודע זאת מאחר ובפיקודי היה כוח דומה שהכין מבצע בגיזרה הדרומית. כך בחשבון שהיו 3 אחים ממשפחת נתניהו בסיירת מטכ"ל במלחמה והיה ניסיון להפריד ביניהם שלא יהיו באותה הגיזרה/פעולה אם חס וחלילה יפגע הכוח בו היו.

אם הוא אומר שהוא פיקד איזו סיבה יש לא להאמין לו? סביר שהוא ימנע מלתאר ולהכנס לפרטים. להציג את זה שהוא שמר על חניוני טנקים מנסה להציג את התרומה שלו כמועטה, ולטעון שעזב מיד אחרי הפסקת האש כש"אחיו סבלו" נשמע מגוחך אחרי טענה שממילא הוא לא עזר הרבה.
קיים הרי הסיפור שמשו אותו מתוך מימי התעלה עם מאג. (על הסיפור הזה יש הרבה "מצילים")

Dor Barber כותב בפייסבוק: \
לא קראתי הכול. אבל כבר בהתחלה נתקלתי בתאוריות שונות שלא מסתדרות לי. ידוע היטב מה עשה אהוד ברק במלחמת יום הכיפורים. זה לא תעלומה ואין מקום לפרשנות. הוא פיקד על גדוד שריון 100 בקרבות החווה הסינית. תפקודו לא היה מישהו להתגאות בו.
לכן להבנתי, כול התאוריות על מה עשה ביבי במלחמה ששמות את ביבי יחד עם ברק בסיירת מטכל הם לא הגיוניות
·

נראה אכן שרוב הזמן נתניהו היה בנפרד מברק שרק נתן לו הוראות והסתלקוץ חשובה העובדה שהוא לא הביא אותו לחווה הסינית וכו'.כנראה ברק לא בטח יותר מידי ביכולותיו כלוחם של נתניהו . אולי במיוחד לאחר שנתקל בהם בפרשת מטוס סבנה ולא התרשם יותר מידי. .

אהוד ברק לא היה בסיירת מטכ"ל במלחמת יום הכיפורים – הוא הגיע מארהב מלימודים וקיבל פיקוד על גדוד שריון ואכן נלחם גם בחווה הסינת – לכן לא היה לו קשר לסיירת עצמה ולא לאח האמצעי לבית נתניהו.בקשר לשמירה על חניוני הטנקים בלילות כאשר נטתנים לשיריונרים העיפים לישון ועוזרים בזיווד ותחמושת לטנקים זו הייתה עבודה חשובה ולא בתור זילזול בה.

בקיצור שום דבר לא מבוסס.
כלומניק שעלה לגדולה, מהמצאת סיפורים !
כמו תמיד – תחמן בסיפורים ומעשיות.

עדכון מאוקטובר 2022 :

הופיעו שני ספרים חדשים על חייו ותולדותיו של מר בנימין נתניהו לרגל בחירות 2022.
ספר אחד של מזל מועלם "צופן נתניהו "( הוצאת כינרת זמורה דביר ספטמבר 2022 ) מציין ביבושת ובקצרה את הפרטים שצויינו כבר לגבי שירותו של מר נתניהו במלחמת יום כיפור ואין בו כל חדש.
הספר השני הוא כבר עניין אחר ובו לראשונה ניתנים פרטים -כלשהם על אותו מבצע סודי .

זהו ספרו של מר בנימין נתניהו עצמו "ביבי -סיפור חיי " ( הוצאת סלע מאיר אוקטובר 2022).

ספר זה לראשונה יש כמה מילים נוספות על אותו מבצע סודי .

לדברי מר נתניהו כאשר עזב את הדרום לצפון במלחמה הוא נשלח לפקד על מבצע סודי בסוריה. הוא לא מציין שום פרטים על המבצע הסודי מה הייתה מטרתו ואם הצליח או נכש .רק מציין שבמהלך המבצע הוא ואנשיו ראו גוויות רבות של סורים ..
וזהו.

מצער מאוד שגם אחרי 49 שנים המבצע הסודי נשאר כל כך סודי .עד שהאדם היחיד שמזכיר את עצם קיומו מפקדו שזה היה המבצע החשוב ביותר תחת פיקודו אין לו מה להגיד עליו . רוב הפרק אגב מוקדש לעלילותיו של אחיו של מר נתניהו יוני ז"ל במלחמה ובבירו מר נתניהו מחשיב את הפרטים האלו כחשובים הרבה יותר מתיאור המבצע שלו .

אם המבצע הזה שהוא על פניו החשוב ביותר בקריירה הצבאית הקצרה של מר נתניהו אכן התקיים ( וזה "אם" גדול מאוד משום שאין שום עדות אחרת לקיומו ) אפשר רק להניח שהוא לא היה הצלחה כי אם הוא היה מצליח אפשר לשער במידה גבוהה של סבירות שמר נתניהו היה מאזכר זאת.

נתניהו מתקרב לגיל 80 אם תרצו ואם לא תרצו. הסיפור של ג'ון הנרי פטרסון הוא לא "טעות היסטורית" כטענת נתניהו. ויש יותר מדי עדויות לכך (וגם מסיפורי נתניהו) שהוא היה ילד בתקופת הבריטים. הוא השתמט ממלחמת ששת הימים במסגרת המילואים, בסיירת הוא היה בגיל מבוגר, ובצבא הוא התנהל כשלומיאל.
השריטה בידו (עליה הוא הפיץ כפציעה במלחמה) היתה כפי שדווח מאש כוחותנו…

מר בנימין נתניהו לא השתמט ממלחמת ששת הימים.הוא היה קצת צעיר מידי להשתתף בה ,הוא נולד באוקטובר 1949 וביוני 1967 היה מעט צעיר מידי בשביל הגיוס. הוא לא השתתף במלחמת שלום הגליל ב-1982 כאיש מילואים ולכך כנראה כוונתך כנראה משום שהיה אז באו"ם בארה"ב. וקיבל אישור מיוחד לא להשתתף בלחימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − eleven =