web analytics
קטגוריות
מוזיקה

שובו של המלך: המחזמר " דוד "

סיפורו של אחד המחזמרים התנכיים המצליחים ביותר בתולדות מדינת ישראל ,"דוד" של ירון כפכפי מחזמר שעעלה על הבמה כמה פעמים וזכה להצלחה גדולה גם בגלל השחקנים היפים ואולי גם בגלל המיניות השוצפת של הדמויות למרות שנועד לילדים ובני נוער.

 

כוכבי המחזמר "דוד " על עטיפת "מעריב לילדים

– 9.5.1996

כרזה של "דוד " 

הכתבה הזאת  על תולדות המחזמר "דוד " הופיעה לראשונה ב-2003 באתר בשם "קולמוסנט" " ושם היא נמצאה ברשת במשך שנים  רבות ,עד 2020 ליתר דיוק עד שהאתר נעלם לפני כמה שבועות.

אז הנה היא שוב מעודכנת במקצת לגבי התפתחויות שחלו לאחר 2003. 

ב-1985 הוקרן בישראל למשך זמן קצר מאוד סרטו של הבמאי  אבי נשר "שוברים". נשר שהתפרסם בזכות  סרטים מצליחים שעשה כמו  ה"להקה"  ו"דיזינגוף 99" ,נכשל כשלון נחרץ בסרט  שאפתני שעשה  על אנשי המחתרות בתקופת המנדט, "הזעם והתהילה".

וכעת כדי לחלץ עצמו מקשייו הכלכליים ביים  סרט  קומי על חבורת צעירים חובבנית  היורדת לנגב כדי  לעשות סרט.  

 הסרט הנ"ל  שבתוך הסרט הוא  אופרת רוק על המאבק בין דוד לגולית והסרט אמור היה להיות פרודיה עכשווית  על  התנ"ך. בראיון עימו   מהתקופה נשר הסביר שהוא בחר בנושא אופרת רוק תנכית על דוד  מאחר  שהתנ"ך הוא " הדבר הכי  דבילי והכי אבסורדי  שיכולתי לחשוב  עליו , אצלנו התנ"ך הוא מילה נרדפת לפיהוק".  נשר חשב שהרעיון של אופרת רוק על חיי דוד המלך ישכיב מצחוק על הרצפה  המוני צופים בסרטו.  

צפו בסצינה מ"שוברים " כאן 

https://youtube.com/watch?v=vnRHbWBkZ3c%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26start%3D49%26wmode%3Dtransparent

,סצינה "תנכית " מ"שוברים". 

 אך לצערו הרב  של נשר  הסרט שאמור היה לפתור את בעיותיו הכלכליות  הפך לאחד הכישלונות הגדולים ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי והוא נחשב עד היום לאחד המועמדים המובילים  לתואר הסרט הישראלי הגרוע של כל הזמנים . הקהל סירב לבוא . המפיץ שאל ביאוש : "אפילו להקרנה הראשונה אף אחד לא בא, איך הם ידעו מראש שהסרט כל כך גרוע?"  . הסרט וכל מי שהיה קשור בו קיבלו בעיתונות את הכינוי ""שבורים"". נשר  נאלץ  כתוצאה מהכישלון לברוח על נפשו מאימת נושיו לארה"ב שם התפרנס במשך שנים מביום סרטי מתח ואימה.

עם זאת נציין שפזמון אחד מהסרט שירו של שףשף  ששר  הזמר הלא ידוע אז יובל בנאי הפך לסוג של להיט.

https://youtube.com/watch?v=cBw3GHAiHAw%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

אבי נשר חזר מאז להיות במאי מצליח מאוד כנראה הבמאי הישראלי המצליח והידוע  והמוערך ביותר כיום .אבל "שוברים" היה כשלונו הגדול והטראומטי ביותר, סוג של נקודת שפל בקריירה שלו. 

אך  שבע   שנים לאחר הכישלון של "שוברים "  ב-1992  אירע דבר מוזר , על הבמות הוצג  בידי חבורת צעירים חובבנית מחזמר על חיי דוד   שהזכיר   את זה שתואר בסרטו של נשר …אלא שזה  זכה    להצלחה עצומה ונמשכת ודווקא אצל בני הנוע. הסתבר  שהרעיון של הדמויות בסרטו של נשר על אפשרות ההצלחה המסחרית של מחזמר רוק תנכי  המיועד לנוער  לא היה  מטורף כל כך   בניגוד למה שחשב נשר עצמו.

   המחזמר כולו היה פרי יצירתו  של  מחזאי צעיר  ( בן 23 בלבד ) , שתיכנן אותו עוד מנערותו כאשר למד על דויד בשיעורי התנ"ך בתיכון   ושכתב לו גם את הטקסט גם את השירים וגם את המוזיקה וביים אותו ( ריכוז תפקידים נדיר בדרך כלל בידי אדם אחד )  .  

""דוד" הכרזה הראשונה

" דוד " הוצג  בידי להקת "החברים של צ'יץ'"  , להקה חובבנית של תיכוניסטים שפעלו ממתנ"ס רוזין ברמת אביב גימל שאותה הקים וניהל ירון  כפכפי. הלהקה זכתה .בהצלחה גדולה והפכה  למתחרה רצינית של להקת "צעירי תל אביב " הפופולארית מאוד באותו הזמן, וזאת בראש ובראשונה הודות ל"דוד " שהפך לסוג של הצגת פולחן.

זאת לדעתי משום ש"דוד" דיבר   לצעירים והן למבוגרים.הצעירים מאוד נהנו מהשירים היפים והעלילה. הצעירים פחות  ובני הנוער  והמבוגרים נהנו כנראה גם מהמיניות המתפרצת של הדמויות בעלילה. 

זה אומר שההצגה עניינה הן את קוראי "מעריב לילדים" הן את קוראי "מעריב לנוער ו"בראש אחד" וגם את קוראי וקוראות השבועון "לאישה" שנועד למבוגרים.

.    יצירה זאת הוצגה לראשונה ב-1992 ורצה  במשך 4  שנים רצופות עד 1996.  היא זכתה להצלחה קופתית גדולה ומפתיעה.  אף אחד לא ציפה שמחזה רוק על דמות תנכית   של להקה חובבנית ממתנ"ס  שאף לא מומנה בידי תיאטרון גדול או  חברת תקליטים גדולה או בידי מפיק מסחרי נוסח "הי פיב" כחיקוי של קונספט זר כלשהוא כמקובל בתעשיה ,  תעניין את בני הנוער שאינם ידועים בחיבתם לנושאים אלה בלשון המעטה.   אבל בניגוד לציפיות ההצגה זכתה לקהל מעריצים נאמן  של בני נוער  שהיה בא פעם אחרי פעם להצגות  מכל קצווי הארץ ואף ידע לצטט את הדיאלוגים והשירים בעל פה.  הלהקה אף היציגה את "דוד "   בהצלחה בקנדה באנגלית.

שלושה מחברי להקת "החברים של צ'יץ'" שגילמו את דוד במחזמר לאורך השנים.

ארבעה שחקנים שגילמו את יואב בן צרויה ב"דוד" אחד מהם יהודה לוי  שחקן ידוע מאוד היום ,בתפקידו  החשוב הראשון. 

ארבע שחקניות במחזמר "דוד" לאורך השנים.כולן שיחקו את בת שבע  הצעירה והיפה חוץ מנועה תשבי שגילמה את אביגיל אישתו החכמה של דוד . אחת מהן יעל בר זוהר שחקנית ידועה לעתיד בתפקידה החשוב הראשון.

הדמויות השונות ב"דוד" כפי שהופיעו בדף בתוכניית המחזמר ב-1993 חסרה רק נועה תשבי שאז התגייסה.

בעלת האוב מעלה באוב את שמואל הנביא.סצינה מתוך"דוד"

הצלחתו של המחזמר  ופירסום כוכביו היו  כה גדולים  עד  השחקן שגילם  בו את דוד אף  קיבל מדור מיוחד לביטוי הגיגיו במגזין"" פנאי פלוס"" תחת השם "מלך ישראל "", כבוד" שיוחד עד אז רק  לדוגמניות מצליחות  לדוגמני צמרת   ולכוכבניות טלביזיה כפי שקרה   גם עם שחקנית אחרת בהצגה ,אהובתו במחזמר , יעל בר זוהר. 

כך היה גם לגבי הכוכבת של ההצגה נועה תשבי שגילמה את אביגיל אישתו החכמה של דוד ומאז הפכה לכוכבת גדולה :

מעריב לנוער – אפריל 1993

ביקורת ראשונה על "דוד" 

והנה כתבות מ"לאישה" שהתמקדו באספקטים "למבוגרים " ב"דוד" אספקטים שבהחלט לא הוזכרו בכתבות ב"מעריב לילדים " למשל. 

לאשה – 16.11.92

כתבה מ"לאישה" 22.1.1996 

המלאכיות" במחזמר "דוד" 

בעיתונות דווח שערוץ 6 בכבלים תכנן להסריט את המחזמר  עם צוות כוכביו המקוריים בסדרה של שלושה חלקים אך מסיבות שונות תוכנית זאת לא יצאה לפועל . כמה מכוכביו כמו יעל בר זוהר ששיחקה את בת-שבע  יהודה לוי שגילם את יואב בן צרויה ונועה תשבי בתור אביגיל ( דמות שאינה קיימת בגרסה הזאת )  הפכו מאז לדוגמנים ולדוגמניות ,לשחקנים מצליחים ובאופן כללי ,  לאלילי נוער ( לזמן מה לפחות ) . בין השאר הם כולם הופיעו בסדרת אופרת הסבון  המצליחה "רמת אביב ג' " שכמות המזימות ,התככים ,ההונאות ,הרמאויות , הפשעים , הבגידות ,ויחסי המין שבה של גיבוריה העשירים המצליחים והיפים  , כמעט שלא נפלה מאלה המתוארים בספר שמואל המקור למחזמר "דוד ". 

כמו "דוד" גם סדרה זאת הפכה למושא פולחן בקרב בני הנוער.

כתבה על ירון כפכפי – במאי להקת השכנים של צ׳יץ׳ ויוצר המחזמר דוד – 8/8/1996

 כפכפי עצמו  התפרסם מאז  כאחד היוצרים המצליחים ביותר  בישראל של מחזות זמר לילדים   שאליהם היה קשור כמוזיקאי וכותב שירים ולעיתים גם ככותב וכבמאי.מעניין לעבור על רשימת האירועים שבהם היה מעורב מאז אותו מופע מתנסי שכן הם כוללים כמה מההצגות הידועות והמצליחות לילדים שהוצגו מאז בישראל.  אלה כללו   את מחזה הילדים המפורסם והמצליח  ביותר בישראל בכל הזמנים ( לצד עוץ לי גוץ לי,  וספר הג'ונגל ) "הקוסם  שכתב וביים אורי פאסטר ( 1994 ושוב ב-1999)  על פי "הקוסם מארץ עוץ". והוא ככל הנראה המחזמר הידוע האחר של כפכפי. 

קראו על "הקוסם" רשימה שלי מ-2006  כאן )

  ובמחזות ידועים אחרים כמו  "כרמן ( 1993 שאותו הפיק  גם לטלוויזיה ב-1994)  בן המלך והעני  ( 1996) על פי הספר של מרק טויין שהוא היה בין כותביו  ,  הלב ( 1997 ) על פי הספר האיטלקי של דאמיצ'יס על ילד שנוסע לארגנטינה בחיפוש נואש אחרי אימו  , היפה והחיה ( 1998 )   על פי האגדה , בגירסה מוזיקלית של חסמבה ( 1998 ) אחת ההפקות המעניינות ביותר שלו  על פי הסדרה המפורסמת של יגאל מוסינזון על חבורת ילדים הרואיים בתקופת המנדט ,  עם אקי אבני בתור ירון זהבי מפקד החבורה  וסנדי בר בתפקיד תמר סגניתו .  "מסביב לעולם בשמונים יום  ( 1999) הצגה מוצלחת במיוחד על פי ספרו המפורסם של ז'ול וורן   שאותה גם כתב וביים מלך סיאם ( 2000)  ,) על פי המחזמר ה"אנה ומלך סיאם " שבו גילם אלי יצפאן מלך תאילנדי חם מזג במאה ה-19שמנסה להבין ללא הצלחה  מחנכת אנגלית שאותה שוב כתב וביים  ו"המלך ארתור " ( 2001 )  שגם אותה כתב וביים ,  על מאבקם של אבירים בימי הביניים המוקדמים בכוחות הרשע ,הצגה שהתפרסמה בטכנולוגיות החדשניות של דמויות וירטואליות  שהופיעו בה ( ובראשן דודו טופז בתור הקוסם מרלין)    ב"קטנטנות " ( 2002) על פי אופרת הסבון הארגנטינאית לילדים וגם  היה האחראי למופע הפסטיגל של 2002.

לעתיד  כפכפי מתכנן להכין אופרת רוק נוספת בשם "עבד אדומי" על חייו של מלך מפורסם אחר ומגלומאני  של יהודה הורדוס שבנה כשביל הנצח, שחייו הם דרמטיים לא פחות מאלה של דוד. 

  אולם בסופו של דבר נראה שדוקא  יצירתו הראשונה של כפכפי   דוד  נשארה  יצירתו המפורסמת  והזכורה ביותר.

תמונות מהמחזמר "דוד" 

 "דוד" הגירסה של 2003

ב-2003   המחזמר  עלה שוב על הבמות בגירסה חדשה ושונה, ושוב עם שחקנים בלתי ידועים לחלוטין.

המערכה הראשונה במחזמר מגוללת את סיפור עלייתו המסחררת של דוד הבן הצעיר במשפחה בעיר הקטנה והעניה  בית לחם  כבר שם הוא מתגלה כמנהיג  אלא  שהאדם היחיד שמאמין בו ובעתידו הוא אחינו יואב בן צרויה. כנגד כל הסיכויים  דויד מגיע אל בית המלכות לאחר שגבר על הענק הפלישתי גולית בקרב .  שם  הוא  זוכה באהבתה ובידה של בת המלך מיכל וגם באהבתו ( ההומוסקסאולית ? )  של בן המלך יהונתן ובשנאתו של המלך החשדן ( ובצדק) שאול. המערכה מסתיימת במות שאול ויהונתן בקרב עם הפלישתים ובהכתרת דוד למלך כל ישראל.

המערכה הזאת שעוסקת כל כולה בעליתו של דוד והיא מלאה באור ובאופטימיות עם כל הקטעים הקודרים שיש בה והמתמקדים בדמויות של המלך שאול ובנו יהונתן .  דויד הוא האיש שאינו יכול להיכשל שזוכה לאהבת הכל  , בעוד ששניים אלה מהשושלת הקודמת נידונו לחורבן.

לעומת זאת  המערכה השניה היא שונה לחלוטין היא קודרת מאוד ומתארת את סיפור נפילתו של דוד , ומאבקו באיש היחידי שבו הוא יכול לבטוח יואב , הגיבור האמיתי של המחזה ,כאשר בינהם עומדת אישה  ,בת שבע שעל מנת להשיגה דויד הביא להריגתו בקרב  של בעלה אוריה ידיד  וותיק ונאמן . ובסוף חייו על דוד לבחור את מי הוא מעדיף את בת שבע הסקסית  והאהובה או את יואב הידיד הנאמן שהציל את חייו ואת מלכותו פעם אחרי פעם .

הגירסה החדשה  שעלתה כמעט  10 שנים בדיוק אחרי הגירסה המקורית הועלתה הפעם בידי בית הספר למשחק בית צבי והיא  עברה שינויים דרסטיים .הגרסה הקודמת   ( שגם היא עברה שינויים רבים ודרסטיים לאורך 4 שנות ההצגה ) הייתה קצת ארוכה יותר וכיסתה הרבה יותר מהסיפור התנ"כי על ימי דוד היו בה קטעים שלמים   על דמויות כמו אביגיל  ( נועה תשבי )   בעלת האוב , רצפה בת איה , אמנון ותמר  וכו'. בגרסה הזאת  הקטעים עם דמויות אלה  הורדו והוכנסו שירים חדשים שלא היו בגירסה המקורית  כמו   "מה הוא חושב עלי."

.הגירסה הזאת יותר ממוקדת ויותר עמוקה ומעבירה את המסר על דוד ויחסיו המורכבים  עם יואב חברו הטוב. ומעל לכל הוכנס שינוי קריטי כאשר המחזה מתמקד עתה בשאלה מדוע החליט דוד להוציא להורג את ידידו יואב בן צרויה , נושא שהיה פחות חשוב בגירסה הקודמת ,ודבר זה מוסיף יותר דרמה "אפלה" לגירסה החדשה. נראה  שכפכפי ביקש להציג את המורכבות באישיותו של דוד ולהסביר כיצד אדם שביצע כל כך הרבה פשעים, ובהם הוראה על משלוח ידידו אוריה למות בקרב,בגלל שחשק באשתו . הפך לאדם כה נערץ בעיני הדורות הבאים. הגירסה שמיועדת הפעם לקהל המבוגר יותר ויש ניסיון אמיתי ואמיץ להביא במסגרת של מחזמר עליז לכאורה את הסיפור הקודר כולו . 

 ציר המחזה הוא מערכת היחסים בין  דוד  ויואב שמתחרה על ליבו של דוד עם   בת שבע  הסכסית והתככנית. והצופה תוהה אם גם  אצל יואב  הבודד והקודר ,המצביא המושלם והנאמן האחיין שהוא כמעט אח לדוד וידידו הטוב ביותר עלי אדמות   ניתן  למצוא רמזים של תשוקה  הומוסקסואלית לדוד כמו שהייתה ליהונתן , או שאולי זאת ידידות ואהבה שהיא מעבר לכל תשוקה הומוסקסואלית המוכרת לנו  אך  למרות כל הרמזים שניתנים פה ושם ברור שדוד הוא הטרוסקסואל ולא יעזור כלום.

.יש כאן נושא מעניין של המאבק ביו הידיד והאישה על השגת  הגבר .הפרס הגדול הוא במקרה של בת שבע השגת המלוכה לבנה שלמה  ,הפרס הגדול במקרה של יואב הוא ברור פחות אם כי הוא תומך במועמדות של אחי שלמה אדוניה .  אך דומה שאחד הדברים שמניעים אותו הוא השנאה לבת שבע ש"בעטיה " מת ידידו אוריה בעלה לשעבר .בכל מקרה יואב הוא הדמות המורכבת ביותר במחזה כולו .

המערכה השניה עולה  מכל בחינה על המערכה הראשונה שבה יש קטעים "מתים ", הפיזמונים הם ברובם הגדול קליטים מאוד ויש כאלה שנשארים בזיכרון למשך זמן רב. 

איתי לוי כיואב  הוא אדיר הקול העמוק שלו שולט האיש גונב את ההצגה בכל רגע שהוא נמצא על הבמה כן גם מדוד שהשחקן שלו גיל נתנזון אינו קוטל קנים כלל וכלל הוא בסדר גמור בכל רגע שהוא נמצא על הבמה ,אבל מה לעשות כשהוא עם איתי לוי הוא אינו שולט על הבמה ואולי זאת גם הייתה הכוונה של הבמאי

עידן ברוק כנביא נתן, עושה תפקיד טוב שמתפתח כל הזמן  וכמוהו מיכאלה לוי כמיכל שעוברת טרנספורמציה על הבמה לעינינו מנערה צעירה ומאוהבת לקלפטה זקנה ומתוסכלת  אכולת שינאה ומרירות  , חבל שלתפקיד שלה לא ניתן יותר מקום גם גיל קפטן בתור המלך שאול  המזדקן  המקנא ומפחד בדוד הצעיר חביב העם   עושה תפקיד טוב. את השחקנית שגילמה את בת שבע אהבתי הרבה פחות,משום מה היא לא  עשתה את הרושם של היפהפיה המדהימה והמניפולאטורית שתסובב אדם כמו דוד על אצבעה. דווקא יעל בר זוהר שהופיעה בדמות זאת בגירסה הקודמת ניראית כמי שהייתה מתאימה יותר לתפקיד.   .

  מומלצים מאוד במיוחד שיר כבשת הרש ושיר יואב ובת שבע המלא יצרים ושנאה זה לזו.

הלבוש כלל אינו תקופתי כי אם עכשווי , ואף "שינקינאי "( אהבתי במיוחד את ה"מדים"  השחורים  שאותם לובשים  יואב ומתחרהו בניהו  )  ויש בו הבדלים ברורים בין "פשוטי העם" ואנשי המלוכה מה שמחזק את הרושם של הקהל שאין המדובר כאן בדמויות קדומות ובלתי מובנות אלא באנשים כמוהם. 

התפאורה הייתה סבירה ,לא מעבר לכך אבל בהתחשב בתקציב הנמוך מן הסתם  גם אין לצפות ליותר מכך.

כאשר יצאנו מההצגה שאלתי את גליה מה היא חושבת עליה. גליה שאינה ידועה בדעתה החיובית על  מרבית ההצגות שראתה בזמן האחרון   הירהרה וענתה שההצגה הצליחה לגמרי להשכיח ממנה את המציאות סביב לכמה שעות .

לדעתי המחזה אף מצליח הרבה יותר מכך, בהצגה של סיפור קדום שהוא בזמן עכשוי. 

עדכון  מ-2020: 

"דוד"  תוכנן לחזור שוב שוב בערב מחווה למחזמר נעשה ב20/10/2017  חגג ירון כפכפי  25 שנה למחזמר "דוד" בערב חד פעמי בשם "בן ישי חי! " בתמיכת  תורמים בהאד  סטארט 

בערב המחווה למחזמר  תוכנן לשחזר  את  מיטב הקטעים מן המחזמר בהשתתפות בוגרי הלהקה ובשיתוף להקת השכנים של צ׳יץ׳ הנוכחית. להקרין  קטעים מן ההצגה ומאחורי הקלעים וכמובן קבלת פנים  לאחר ההצגה כמו פעם…

בנוסף לכך,  תיכננו להדפיס שוב את קלטת פס-הקול המקורי  בכמות מוגבלת  לאחרשאזלה והפכה למבוקשת ונדירה,,זאת הייתה    אמורה להיות מהדורה מיוחדת וחד פעמית (שלא היגיע לחנויות) של פס הקול המקורי + הקלטות נוספות מן המחזמר וחוברת מילות השירים. כמו שהקלטת הפכה לפריט אספנים, כך מן הסתם היה  גורלו של מארז מזכרת זה, שאמורה הייתה להיות מודפסת   בכמות מוגבלת אך ורק לתומכי הפרוייקט.

אבל ..זה לא קרה לבסוף לא מספיק אנשים תרמו.

נציין גם שב-2016 עלה מעין מחזמר מקביל המבוסס על אותו הסיפור "העלאתו והפלתו של  המלך שאול " .אך הוא בניגוד ל"דוד" לא זכה להצלחה גדולה. 

כשאני מהרהר היום ב-2020 על הגירסה המקורית של "דוד" משנות התשעים נראה שלי שהמיניות המתפרצת שהייתה  כל כך בולטת אז בגירסה שיועדה לבני נוער ולילדים ומן הסתם תרמה תרומה גדולה להצלחת המחזמר גם אצל הקהל המבוגר  לא תהיה אפשרית היום למרות שהסיפור המקורי אכן דורש אותה. היא הייתה לא בולטת אפילו בגירסה של 2003 והיום מן הסתם כבר לא תהיה אפשרית.

החברה שלנו נעשתה לאורך השנים לשמרנית הרבה יותר לגבי מה שאפשר להציג לילדים ולבני נוער. 

תמונה מ"דוד " צילם אריה ירדאור 

צפו

"בורקס באפלה" מציגים את "שוברים " של אבי נשר 

https://youtube.com/watch?v=4I9iGIKnnyQ%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

פרטים על "דוד"

קטעים מ"דוד" 

"גדול מהחיים ": שיר על גולית מ"דוד"בביצוע גוליית ( אורן בן דב) מגירסת 1992 

https://youtube.com/watch?v=_dAszF4au7Q%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

שיר "כיבשת הרש"מההפקה המקורית של 1992 

https://youtube.com/watch?v=uuFo18x_OGw%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

דוד: חמש השנים הראשונות 

https://youtube.com/watch?v=tLrFrsfnFOU%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

דוד המגה מיקס עם השכנים של צ'יץ'

https://youtube.com/watch?v=Aw8zTiKDpaI%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

 היכה שאול במאותיו ודוד באלפיו פזמון "מתוך"דוד"

https://youtube.com/watch?v=tGEHCEx_vg0%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

"דוד" חוזר לבמה ב-2017

https://youtube.com/watch?v=n7fMkLSApB0%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26fs%3D1%26hl%3Dhe-IL%26autohide%3D2%26wmode%3Dtransparent

המחזמר "המלך דוד "

המחזמר דוד מאז 1992 

האתר של ירון כפכפי

קראו גם

המלך שאול :המחזמר 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “שובו של המלך: המחזמר " דוד "”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − one =