web analytics
קטגוריות
ביטחון וצבא

סיפורי הגבורה של עוזי : סיפורי צל"שים מ"המלחמה שלאחר המלחמה" -מלחמת ההתשה מאת יוסי גמזו

סיפורי צלשים של לוחמי צה"ל מהמלחמה שלאחר המלחמה מלחמת ההתשה כפי שפורסמו בידי יוסי גמזו בעיתון הילדים "חבריה-עיתון הצברים הצעירים " בראשית שנות השבעים.

 

לפניכם סיפורי צל"שים של חיילי צה"ל מהתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים שהופיעו במגזין הילדים "חבריה -עתון הצברים הצעירים" בעריכת יוסי גמזו .מגזין שהיה תוספת למגזין הקומיקס הידוע של הוצאת מ.מזרחי "פופאי". 

הופיעו שם סיפורים מעניינים יותר ופחות למשל סידרת חבורת נט"י של ברוך נאדל ודברים אחרים.

וגם "סיפורי הצל"שים של עוזי " שכתב העורך יוסי גמזו והם עיבוד של סיפורי צלשים שפירסם בחוברת למבוגרים ביחד עם עיתונאים אחרים.

למיטב ידיעתי אלו הם סיפורי הצל"שים היחידים שפורסמו אי פעם לילדים בבית ספר יסודי. 

וכן אלו הם סיפורי הצל"ש הראשונים שקראתי ודרכם הבנתי מה זה צל"ש.
. עם כי  כבר ידעתי שדודי יהושע פרימור זכה ב"צל"ש"במלחמת ששת הימים.אבל לא באמת ידעתי אז מה זה. 

אז הנה הם שוב ביחד עם תיאור כל פרשיה באתר הגבורה.וגם קישורים לגבי מה עלה בגורלם של כמה מאותם צלשניקים. 

כתב יוסי גמזו 

צייר יעקב שילה 

במקור הפרשיות  הופיעו ב:

‫    ספורי צל"שים :   שהוענקו במלחמה שלאחר המלחמה ע"י הרמטכ"ל ואלופי הפיקודים /    [תל-אביב] :   מטכ"ל, קצין חינוך ראשי, ענף ההסברה.

המלחמה שלאחר המלחמה : ספורי ציון לשבח שהוענקו על ידי הרמטכל ואלופי הפיקודים. כולל הקרב על האי גרין. כתבו: משה בן שאול, מרדכי נאור, יוסי גמזו, איתן הבר, אלעזר לוין 112 עמודים 1970

 

( מעמוד השער של "פופי" גליון 10)


דני הדף את אש האוייב

 

סגן דן גלברד 

דן גל ( גלברד ) 

(פופי -חבריה  גליון 1)

 

פו

תיאור המעשה 

בחודש מרס 1969, באזור קנטרה, פקד סגן דן גלברד על סוללה ארטילרית תחת הפגזה כבדה של האוייב. לאחר שנפגע ונותק הקשר לצוותים התרוצץ ביניהם בעת ההפגזה והמשיך להפעיל את סוללתו ביעילות רבה, פינה פצועים ודאג לטיפול בהם. עם גבור אש האויב ביקש וקיבל רשות לדלג. סוללתו ביצעה את הדילוג תחת אש כבדה. והוא המשיך לפעול מעמדתו החדשה תוך דקות אחדות.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת

ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

 

עיטור המופת 

קראו גם:

תיאור האירוע  מעטו של סימן טוב שגיא

צפו בסרטון טקס הענקת הצל"ש לדן גלברד 


המושבניק שעמד במטר-הפגזים

סמל רחמים פרנציס 

"פופי -חבריה " גליון 4 

 

הפרטים על סמל רחמים פרנציס באתר הגבורה :

תיאור המעשה: ביום ה-8 ביולי 1967, היה סמל רחמים פרנציס איש טכני בפלוגת טנקים, אשר נתונה היתה תחת הפגזה כבדה ביותר של האויב בק"מ ה-10 בגזרת ראס-אל-עיש. סמל רחמים פרנציס סייע בהספקת תחמושת (פגזים) לצוותי הטנקים, כשהוא יחידי עובר מטנק לטנק, חשוף לאש האויב משך שעות רבות ומסביבו מתפוצצים פגזי אויב. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.

 

עיטור המופת 

 


הקיבוצניק שזינק אל מוקד-האש

סגן יצחק קמינר 

מתוך "פופי-חבריה " גליון 7

תיאור המעשה: ביום ה-8 בפברואר 1968, ליד עוג'ה, באיזור יריחו, נתקל מארב שלנו בחוליה, שמנתה 7 מחבלים. בחילופי היריות נהרג חייל מכוחותינו ושלושה חיילים נפצעו. סגן יצחק קמינר חש למקום התקרית ברכבו. בהגיעו למקום נפתחה עליו אש. תוך נסיעה פתח באש והרג מחבל אחד, קפץ מהמכונית ונפצע קשה ברגלו. בהיותו פצוע ירה והרג מחבל שני והמשיך וירה במחבל שלישי. לבסוף פקד על הכוח בסריקת השטח ורק לאחר מכן הועבר לבית חולים.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז ניסן תשל"ג אפריל 1973,

דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

 בנחישות עד הרגע האחרון 

 סגן ויקטור וקסלר ז"ל 

מתוך "פופאי-חבריה  " גיליון 10 

תיאור המעשה:

בליל ה-26 באוקטובר 1968, בעת היותו מפקד סיור שנע בגזרת משק דן, נפתחה אש אויב לעברו מטווח קצר. ממטח אש האויב נהרג אחד החיילים מחולית הסיור ושלושה חיילים נפצעו. סגן חיים ויקטור וקסלר ז"ל היה אחד הפצועים קשה, רגלו האחת נקטעה במקום ורגלו השניה התרסקה. על אף פצעיו הקשים, המשיך סגן חיים ויקטור וקסלר ז"ל להפעיל נשקו, לפקד על הכוח ודאג לטיפול בפצועים, תוך גילוי כוח סבל והתנהגות למופת. כשהגיע כוח החילוץ, פונה סגן חיים ויקטור וקסלר ז"ל ונפטר בדרך לבית החולים.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

קראו גם :

את סיפור החיים של ויקטור וקסלר 

 

ויקטור וקסלר ז"ל

 

ללא רתע גם כשאזלה התחמושת 

רב"ט יחזקאל מלצר 

מתוך "פופאי -חבריה" מספר 15 

 

 

תיאור המעשה:

ביום ה-13 בפברואר 1968, פקד רב"ט יחזקאל מלצר על מארב צפונית לגשר עבדאללה. בשעה 21:15, לערך, הבחין בכנופיית מחבלים המתקדמת לעברו. לפקודתו פתח המארב באש והסתער על האויב. תוך כדי פעולה זו נהרג אחד מחיילינו ואחר נפצע. רב"ט יחזקאל מלצר המשיך בהסתערות לאחר שכלתה התחמושת בתת-המקלע שלו, תפס רובה של אחד מהמחבלים, הרג בו שלושה מחבלים ואת הרביעי הרג בקת הרובה, לאחר שהרובה חדל לפעול. בתקרית זו נהרגו 8 ממחבלי האויב.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז

ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

יחזקאל מלצר ב-2014 -צילום: יעל סטריער, במחנה אתר הגבורה

קראו גם :

כתבה באתר הגבורה 

הקרב ההירואי של יחזקאל 

פופי חבריה מספר 24

 

הטרקטור ניצל מן האש.

סיפור הארוע (נוסח לא רשמי) באתר הגבורה :

בצהרי ה-7 בינואר 1969 שימש מנחם מור טרקטוריסט בבקעת הירדן. עבודתו התבצעה על קוו המים ממש תוך שהוא מנקה את קני הסוף לצד הירדן. בשעה שתיים ורבע נפתחה אש כבדה על הטרקטור ומנחם תפם מחסה. פעמיים ניסה לחלץ את הטקרקטור תחת אש ורק בחסות החשיכה הצליח במשימתו. על קור רוחו ואומץ ליבו עד לחילוץ הטרקטור זכה מנחם מור לצל"ש אלוף פיקוד המרכז" לא מן הנמנע שצל"ש זה הומר לעיטור אבל לא אותר מידע כזה (צל"שי אלוף אחרים מאותה תקופה הומרו לעיטור המופת).

צפו בסירטון על הענקת אות  צל"ש בידי אלוף פיקוד מרכז  רחבעם זאבי למנחם מור .

מנחם מור מקבל צל"ש מאלוף פיקוד מרכז רחבעם זאבי

אומץ במרום המגדל 

סגן יהודה פיקמן ז"ל 

מתוך פופאי -חבריה " מספר 27 

תיאור המעשה:

ביום ה-8 בספטמבר 1968, בזמן תקרית ארטילרית באזור התעלה בקנטרה, שימש סגן יהודה פיקמן ז"ל קצין תצפית. עם תחילת הירי הארטילרי נפגעה עמדתו. למרות האש הקשה, שנורתה לעבר עמדתו, המשיך סגן יהודה פיקמן ז"ל לטווח את האש הארטילרית שלנו, עד אשר נפגע בפגיעה ישירה ונהרג.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973,

דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

עיטור המופת 


גבורה במארב הלילי

 

רב"ט גד שחורי 

מתוך "פופי -חבריה " גליון 66 

 

תיאור המעשה באתר הגבורה

: בליל ה-2 ביולי 1968, בהיותו מפקד כח בגזרת עמק בית-שאן, נתקל רב"ט גד שחורי בחולית חבלנים. מאש החבלנים ומאש חיילים ירדנים, שחיפו על מנוסתם, נפצעו 7 מחיילי הכח והוא בתוכם. למרות פציעתו, המשיך רב"ט גד שחורי להפעיל את נשקו, לפקד על הכח ולדאוג לטיפול בפצועים, תוך גילוי אומץ-לב ותושייה.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת

ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

 

 

גד שחורי מקבל את הצל"ש מאלוף דוד אלעזר

 

עיטור המופת 

קראו עוד על גד שחורי:

סיפורו של הצלשניק : הנכד מספר על גד שחורי 

ארבע טבילות האש של שמוליק 

סמל שמואל גרינשפן

תיאור המעשה: ביום ה-1 בספטמבר 1969, בגזרת תעלת-סואץ, נפגע טנק של כוחותינו באש המצרים והתלקח. הטנק עמד בשטח גלוי לאש האויב והיה צורך לגרור אותו למסתור, לצורך כיבוי הדליקה ופינוי נפגעים מתוכו. סמל שמואל גרינשפן, ששימש נהג ג'יפ, התנדב ויצא על רכבו שלוש פעמים לשטח הפתוח, יחד עם סמל אורי לוי. לראשונה, פינה פצוע, שנמצא ליד הטנק, והביאו למקום מבטחים. בשנית, הניח כבלים בין הטנק הבוער, לטנק שבא לגרור אותו, תוך שימוש ברימוני עשן. בשלישית, חיבר את הכבלים לטנק הבוער מצד אחד ולטנק הגורר מצד שני. במעשיו אלה, שנעשו בשטח חשוף לאויב ותוך חשש, שהטנק הבוער עלול היה להתפוצץ, איפשר את חילוץ הטנק, כיבוי הדליקה והוצאת הנפגעים מתוכו.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי

בעוז  מתחת למטר האש

 סגן ד"ר מיכאל אטלס 

והנה סיפורו של רופא שלימים הפך לסופר.

 

תיאור המעשה באתר הגבורה :

 בליל ה-3 בדצמבר 1969, בפשיטה של כוחותינו על בסיס מחבלים בדרום לבנון, פיקד סגן ד"ר מיכאל אטלס על צוות רפואי שטיפל בנפגעי הכוח הפושט. בתחילת הלחימה נפגע אחד מחיילנו מאש המחבלים. המקום בו שכב הפצוע היה גלוי ומכוסה באש האויב. אף על פי שלא נדרש לעשות כן, רץ סגן ד"ר מיכאל אטלס אל הפצוע, ביצע ניתוח, במקום, תחת אש, בכלי הדם של הפצוע, ואירגן את פינויו. בהמשך הפעולה נפצעו עוד ארבעה חיילים, שניים מהם שכבו בשטח פתוח, תחת אש צלפים של האויב. סגן ד"ר מיכאל אטלס הגיע למקום בו היו הפצועים מונחים, טיפל בהם תחת אש הצלפים, וארגן את פינוים. כל זאת עשה לאחר מסע רגלי ממושך בשטח הררי קשה ביותר כשהוא עמוס ציוד רפואי כבד. בטיפולו המהיר, בהפעלה היעילה של הצוות הרפואי ובהיותו במשך כל זמן הלחימה במקום הנכון, הציל את חיי הפצועים.

על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת

ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.

 

מיכאל אטלס 

,עיטור המופת 

קראו עוד על מיכאל אטלס 

כתבה מידיעות אחרונות 1970וידאו טקס הענקת הצל"ש ע"י אלוף פיקוד צפון, הצל"ש הומר לעיטור המופת בשנת 1973.

מיכאל אטלס בהווה  

מתי כבר תמציאו מכשיר אחר : מונולוג של גינקולוג  הוצאת ירון גולן ,2004 ספר פרי עטו של מיכאל אטלס על חייו וחויותיו כגינקולוג 

תקציר הספר :

ד"ר מיכאל (מישל) אטלס נולד ב – 1943 בצרפת הכבושה. המשפחה הצליחה להימלט מגורל רבים מיהודי הארץ הזאת, בסיוע משפחת איכרים אשר נאותה להסתירה בכפר נידח עד יעבור זעם. אביו קיים את נדרו להעלות את המשפחה ארצה אם תינצל. מיכאל חלם בילדותו להיות רופא ובכך ללכת בדרכי האח הבכור, שלימים היה קורבן פיגוע חבלני בתל – אביב. ב – 1968 זכה לתואר דוקטור לרפואה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר שירות צבאי כרופא בעיצומה של מלחמת ההתשה, התמחה ברפואת נשים. מאחוריו מעל לשלושים שנות עבודה כגינקולוג, שאת רובן עשה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. בחמשת שנותיו האחרונות בבית החולים, טרם גמר אומר להגשים חלום ישן של "פרישה מוקדמת מרצון לחיים אחרים", ניהל את מחלקת המיון הגינקולוגי. הספר משלב עצות רפואיות לבעיות גינקולוגיות נפוצות בחשיפת תחושותיו העמוקות והאישיות ביותר של המחבר כרופא וכרופא של נשים בפרט. עירוב זה משקף את חייו המקצועיים. הוא "מדבר בו אל הנשים" אך גם אל עצמו ואל עמיתיו הצעירים. האמנם קיים המתג הנסתר היכול בהיסט אצבע להופכו באחת מאיש לרופא או שהרופא נותר לפני, מעל ואחרי הכל, בן – אדם?
לאחר ספר זה פירסם אטלס עוד שני ספרים "
ז'אן ואנדריאס ,בעריכת עזרא נרקיס הרצליה נרקיס ,2005 
סיפור מפגש של יהודי נרדף וחייל גרמני בדרום צרפת בסוף מלה"ע השנייה.
בסודן של נשים ,הוצאת ספר 2007 
 

ראו גם 

נתיב התופת :-יהושע פרימור במלחמת ששת הימים : עוד סיפור של צל"ש

4 תגובות על “סיפורי הגבורה של עוזי : סיפורי צל"שים מ"המלחמה שלאחר המלחמה" -מלחמת ההתשה מאת יוסי גמזו”

הבאת כאן סקירה יפה של כתביו של פרופ' יוסי גמזו שהלך לעולמו לפני מספר חודשים. והפעם אני משאירה לך קישור על האיש הנפלא, החבר הנהדר שהיה לי, המתעד הלאומי בשיריו ובסיפוריו. אורי שרון כתב עליו. קלוד פרץ הלחין ומבצע https://www.youtube.com/watch?v=x6JCJP2OBPA להשלים את התמונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 − 19 =