web analytics
קטגוריות
ספרות ילדים

תמר בורנשטיין לזר , קופיקו צ'יפופו וספייסי החייזר ואני

סיפור הקשרים שלי עם יוצרת קופיקו המנוחה תמר בורנשטיין לזר,ובעלה המנוח שלמה לזר קרוב משפחתי ,ומשהו על סדרת "ספייסי" שכתבה תמר על מסעות בזמן לימי קום המדינה.

 

תמר בורנשטיין לזר מוקפת בדמויות גיבוריה.ציור של מ.אריה המאייר הקבוע שלה.

תמר בורנשטיין לזר סופרת ידועה ופופולארית שאותה היכרתי וכתבתי עליה נפטרה

השבוע  ב-16 ביוני 2020. .בת 93 הייתה.היא התפרסמה בראש ובראשונה מסיפוריה על שני הקופים האינטילינטיים קופיקו תושב עין גנים בפתח תקווה. ,וצ'יפופו הנודד בעולם כולו  שניהם הוצגו כילידי מדינת חונטוזה באפריקה ולאחר מכן כחייזרים מכוכב הקופים אי שם בחלל.היא הייתה קרובת משפחה דרך בעלה שלמה לזר הוא שלומקה מהסיפורים של קופיקו שהיה קרוב משפחה של אימי  רחל בלנק ,שלמה היה  בן של  בן דוד של סבי אליהו בלנק .משפחתו של שלמה עלתה לארץ ישראל הודות למאמציו של בלנק שהישיג להם סרטיפיקאטים ,אישורי כניסה,לארץ ישראל. בין שלמה ומשפחת בלנק משפחתי היו קשרים הדוקים.

 

תמר בורנשטיין -לזר 

כך שבמשך השנים הייתי מבקר רבות בביתם הגדול של שלמה ותמר בעין גנים הן על תקן של קרוב משפחה והן על תקן של חובב של הספרים ,לא כל כך של קופיקו למען האמת אבל של סיפרי צ'יפופו הקוף הבלש הנודד ברחבי העולם  חוקר ופותר תעלומות פשע שונות סדרה שהיא הסדרה הבלשית מאריכת הימים וכנראה גם הפופולארית ביותר בתולדות הספרות העברית, ודמויות כמו קונדסי ילד הקירקס שהוא גם בלש ולקסי הבלש החוקר בארצות שונות.

הספר הראשון בסדרת "ציפופו". 

משחק קופסה חביב עלי בילדות על צ'יפופו.

אני עם תמר בורנשטיין לזר בביתה 

כדאי לציין שבניגוד לרושם שנוצר מהספרים וסדרות הטלויזיה שנוצרו על פיהם הבעל שלמה לא היה דמות חלשה ונסחבת אחרי תמר הנמרצת.

במציאות שלמה לזר,איש עסקים מצליח בתחום האופנה שהיו לו קשרים רבים בחו"ל במיוחד בהונגריה , היה הציר האמיתי שסביבו סבב הכל בבית הגדול  והוא זה שאיפשר לתמר לעשות את מה שאהבה יותר מכל לכתוב.

התיאור שלו בספרי קופיקו  כמי שהוא ( ביחד עם השכנים האמיתיים מאוד  של משפחת לזר  בעין גנים  הבסיס לדמויות של שושנה השמנה ובעלה ) הקורבן הנצחי של תעלולי קופיקו  הוא מוטעה במקצת אבל נראה לי שלשלמה זה לא היה איכפת.כששאלתי אותו פעם אם קרא אי פעם איזה ספר קופיקו ענה לי תשובה מתחמקת ומשתמעת למיליון פנים שונות.כך שלא ברור לי כלל אם הוא היה מודע לעניין הזה.

שלמה לזר תמר והבת נוגה שנות השישים.

מהתיאורים בספרים ובפרקי סדרת הטלויזיה הבית של קופיקו נראה כבית ישראלי רגיל לחלוטין. ובכן בכלל לא.במציאות הבית בעין גנים מספר 7  הוא יוצא דופן מאין כמוהו. גם בלי שיהיה בו קוף מדבר.החצר הענקית של הבית מלאה וגדושה בפסלים שתמר פיסלה לאורך שנים רבות של דמויות שהיכירה מעין גנים הישנה זאת שהייתה מושבה  סוציאליסטית פורצת דרך, שכונת הפועלים הראשונה בארץ, אחת המקומות האידיאולוגיים ביותר של ארץ ישראל העובדת , ונועד להיות משכנה של אוטופיה ובין השאר שם הוא מקום יסודה של קופת חולים. אולם כיום לא נשאר כמעט כל זכר מעברה של השכונה שנהרס כמעט לחלוטין והיא כיום שכונת רבי קומות רגילה  וחסרת כל ייחוד להוציא במקום אחד :הבית בעין גני0 7 ,ביתו  של קופיקו. הייתי נודד עימה  במקום ( הבית הזה הוא גדול !) והיא הייתה מסבירה לי פסל פסל את מי ואת מה הוא מייצג.בספרים הפסלים האלו אינם מוזכרים כלל אולי כי קופיקו ובית מלא פסלים זה דבר שלא הולך בכלל ביחד. 

פעם אחת אפילו עשיתי סיור לידידים בבית. סיפרתי שם על ההיסטוריה של עין גנים על משפחת בורנשטיין ,ועל הפסלים השונים  ולאחר מכן עברתי לאוסף העצום של חפצי וספרי קופיקו שיש שם.

אני מדריך בבית בעין גנים 7 ביתה של תמר.מה שלא ידוע מספריה אבל ברור מאוד מהפסלים הוא שתמר התעניינה מאוד בהיסטוריה ובשימור ההיסטוריה.

הסידרה החביבה עליה ביותר לא הייתה דווקא "קופיקו " שעסקה בה ובבני משפחתה,אלא סידרה ידועה הרבה פחות  סידרה בשם "ספייסי ומסתרי המדינה שבדרך " ( גרפאור דפטל מ-1989 ל-1993) שעסקה בפרשיות ריגול של "ההגנה "בתקופה שלפני קום המדינה. סדרה שהתבססה על מחקרים היסטוריים מפורטים ביותר שערכה תמר ראיונות עם וותיקים שונים בהגנה. ובהם תיארה פרשיות שונות ולא ידועות בתולדות ההגנה וה"ש"י" שירות הידיעות של ההגנה.

הסדרה התבססה על רעיון של מסע בזמן.החייזר  ספייסי לוקח זוג ילדים בני ימינו על-מנת שיטלו חלק באירועים שונים לפני קום המדינה שעניינה סיפורים עובדתיים מתקופת "המדינה שבדרך".
תמר  התבקשה על ידי עוזי נרקיס ויצחק נבון לכתוב סדרה ממלכתית שתתאר אירועים אמיתיים שהביאו לקום המדינה. הסדרה, , נקראה בשם "ספייסי", ובה מוחזרים שני ילדים לימי קום המדינה בחללית זמן  בידי ילד חייזרי מהחלל החיצון  בשם זה על מנת ללמוד על האירועים שהביאו לקום המדינה. אל שנות המאבק על הקמת המדינה – שנות השלושים והארבעים, והם צופים מן הצד בהתרחשויות אמתיות שארעו באותה תקופה ובמהלך  המסעות בזמן הילדים לומדים על  פעילויותיהם של דמויות שונות כמו יעקב נמרודי ואחרים.
.בדומה לסיפורי "מנהרת הזמן" של גלילה רון פדר. 
תמר סיפרה לי :רציתי לכתוב רק את האמת לאמיתה כפי שהייתה וכל מה שכתוב בספרים האלה הוא נכון .ראיינתי את כל האנשים כולם דמויות אמיתיות


זאת ככל הנראה הסדרה שעליה גאה תמר יותר מכל.הספרים זכו להצלחה, יצאו  לאור בכמה מהדורות,  שימשו בסיס להקראות בערוץ 7 ברדיו  ושמשו רקע להצגות, שנערכו על ידי תלמידים בבתי ספר. 
א
בל ספייסי הסתיים לאחר מספר ספרים ותמר המשיכה עם פרוייקט החיים האמיתי שלה קופיקו בתוספת גיחות מידי פעם לעולם הרחב עם צ'יפופו.
.
ה
אם היה  איזה שהוא קשר בין ספייסי ובין קופיקו וצ'יפופו שכפי  שהתברר מספרים מאוחרים בסדרה  הם חייזרים מכוכב הקופים ?
בביתם של שלומקה ותמר יש תמונה גדולה המציגה את השלושה ביחד ,ומרמזים שונים הנשתלים בספרי הסדרה מסתבר ששני הקופים היגיעו לכדור הארץ בספינת החלל של ספייסי שהוא הוא האחראי לנוכחותם כאן .האם יש סיכוי שאי פעם יופיע ספר שיפגיש בין השלושה ואולי ייקח אותם לגיחה לכוכב הקופים ? 

אולי היה רעיון כזה ואני לחצתי עליה לכתוב משהו בכיוון .אבל תמר סירבה להתחייב ודבר לא יצא מזה. ספייסי לא היה מצליח מספיק ותמר המשיכה עם קופיקו וצ'יפופו החביבים והמוכרים.כל המאמצים שלי להביא לספר שיפגיש בין שלושתם עלו בתוהו.באחת הפגישות האחרונות שלנו נתתי לתמר מתנה ציור שהכין לבקשתי המאייר המקורי של סיפורי קופיקו  אריה מוסקוביץ' הוא מ.אריה וכעת תמר איננה .אבל הדמויות שלה קופיקו וצ'יפופו ימשיכו אחריה. ומי יודע אולי אחרי כולנו.

 

 

ציור של תמר בורנשטיין לזר ודמויותיה.צייר מ.אריה 

:

סדרת ספייסי ומסתרי המדינה שבדרך . עם נפתלי ארבל . ציירה הדס בר יוסף . הוצאת גרפאור דפטל.

1. ספיסי נוחת מהחלל.1989.

 1. הפריצה הגדולה. 1989.
 2. הברחת המכונות. 1989.
 3. סודות מכון איילון ( בפנים : לאן נעלם מכון איילון ") . 1989
 4.  
 5. המטרה דמשק. 1989
 6. רגול בסמטאות ירושלים. 1989.
 7. הצניחה הגורלית . 1991.
 8. מבצע פרשית דרכים . 1991.
 9. בעקבות תיק המטרה. 1991.
 10. 7.     מסתרי החצר הישנה . 1991.
 11. תחנת השידור אינה עונה. 1992.
 12. שלושים ושתיים  ימי לה ספציה. 1993.

סדרת ספיסי הושמעה בערוץ 7 ברדיו.

קלטות ספייסי ערוץ 7:

 1. המזוודה המסתורית
 2. הפריצה
 3. המטרה דמשק
 4. תיק המטרה
 5. ספייסי
 6. הצניחה הגורלית
 7. הברחת המכונות
 8. תחנת שידור אינה עונה
 9. 33 ימי לספציה

  קראו עוד על הסופרת על הדמויות שיצרה ועל הבית כאן :

  קופיקו כוכב עליון 

  קופיקו כוכב הטלויזיה 

  קופיקו ותחרות הביציקופטר 

  האם קופיקו צריך להיכנס לפוליטיקה? :ישראל מחכה לקופיקו!

תמר בורנשטיין לזר ליד פסלים בבית.צילם אלי אשד 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “תמר בורנשטיין לזר , קופיקו צ'יפופו וספייסי החייזר ואני”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − 10 =