web analytics
קטגוריות
קומיקס

מפלצת הביצה נגד איש הטלאים

מפלצת הביצה הגיבור המפלצתי של סדרת קומיקס שפורסמה בעברית בראשית שנות השבעים ,נאבק בחוברת השנייה בסדרה ,ביצור מבעית הרבה יותר ממנו "איש הטלאים " המורכב מחלקי גופות שונים ומזכיר יותר מכל את המפלצת של ד"ר פרנקנשטיין בסרטים של בוריס קרלוף.
לא לבעלי עצבים חלשים ולמי שמחפש סיפור קוהרנטי כלשהו, אבל בהחלט למי שאוהב סוריאליזם קשה. ראו הוזהרתם!

איש הטלאים יריבו של יציר הביצה.

 

לפניכם הסיפור של החוברת השנייה בסדרת "מפלצת הביצה" היא Swamp Thing  במקור האמריקני  שפורסמה בעברית בהוצאת "ש. אור " ב1973 .

סך הכל יצאו לאור בסדרה זאת  שהיא כיום נדירה ביותר שלושה גליונות.

הוצאת “ש.אור”  פירסמה  בראשית שנות השבעים כמה סדרות קומיקס וכמה  סיפורי קומיקס יוצאי דופן בעברית שעד אז לא היו כמוהם – ומאז גם לא פורסמו כמוהם.

סדרת חוברות על טרזן איש הג'ונגל ( 18 חוברות שכללו סיפורי קומיקס שונים על טרזו ועל בנו קוראק  ודמויות אחרות,כמו "צוות הצוללת הגרעינית "נוף ים " וגוליבר גו'נס איש המאדים  )

,פנטומאס ( הוא "הפנטום " הרוח המהלך " ארבעה חוברות ) ,

סדרת "קספר הרוח העליזה "(  שתי חוברות של סדרת קומיקס לילדים שמשום מה לצד הסיפורים המבדחים לילדים כללו גם סיפורי אימה מפחידים ביותר כמו "מכונה בולעת אדם " )

חוברת איש העטלף ( הוא "בטמאן " דמות הקומיקס הידועה ) .

החתולה" ( גיבורת על לא ידועה  במיוחד של חברת "מארוול קומיקס ") "

חוברת של משפחת פרטרידג' ( קומיקס שהתבסס על סדרת טלויזיה ידועה על משפחה מזמרת)

חוברת קומיקס  רומנטית ,

חוברת אימה בשם "מוצצי הדם "

ושלושת גליונות "מפלצת הביצה". .

במטרה לחסוך בהוצאות, פרסמה ההוצאה בכל חוברת שני עמודים בצבעים מלאים ואחריהם שני עמודים בשחור לבן – וחוזר חלילה, דבר שהטריד מאוד כמה קוראים. החוברות היו מודפסות בדפוס גרוע על נייר גס, וגדוש בשגיאות דפוס וטעויות ממינים שונים ומשונים כולל עמודים שלא נמצאו בסדר הנכון , שהפריעו ומפריעים  מאוד לקריאה עד כדי קשיים בהבנת הסיפור.

אבל הסיפורים ש”ש.אור” פרסמה בסדרות אחרות היו מרתקים ומוצלחים מסוגם, והם אפשרו להתעלם מכל הבעיות האלו. בין הסיפורים הללו היו סיפורי גיבורי-על, סיפורי מדע בדיוני (למשל על גוליבר ג’ונס גיבור המאדים שתוכלו למצוא ב”יקום תרבות”) ואפילו סיפורי קומיקס של אימה.

ש.אור” פרסמו למשל סיפור ערפדים בשם “מוצצי הדם”, על כפריים שסובלים מאימת איש זאב, ורק בסיום הסיפור אנו מגלים שהמצילים הם ערפדים (גם סיפור זה אפשר למצוא ב”יקום תרבות”).

והבולטת מכול הייתה סדרה בשם “מפלצת הביצה”,

מדובר בסדרה ידועה מאוד בארה”ב, במיוחד הודות לסיפורים שכתב עבורה בשנות השמונים  הסופר הבריטי אלן מור, שנחשבים כיום לקלאסיים.

הסדרה עובדה לסרטי קולנוע ולסדרת טלוויזיה,

מהגירסה המקורית שלה  שאותה כתב הסופר לן ויין  יצאו לאור בעברית שלוש חוברות שכאמור היום הן יקרות המציאות ונדירות מאין כמוהן.

משום מה מסיבות בלתי ידועות הסדרה החלה בעברית בחוברת השנייה באנגלית  שהוצגה כראשונה. ייתכן שדבר זה רק תרם לרושם המוזר של סיפורי הסדרה, שהיו יוצאי דופן ,לא קוהרנטיים וקשים מאוד להבנה ,כפי שתראו עד כדי סוריאליזם  מטורף ולא בהכרח מכוון בידי היוצרים , ושונים מכל מה שהכיר הקורא העברי עד אז.

הסיפור הראשון בעברית  (ובעצם השני בסדרה האמריקנית ) הוא פלאש באק של המדען אלכס הולנד, שנזכר איך כתוצאה מניסוי שיצא מכלל שליטה הפך למפלצת ביצה, ואשתו  נרצחה בידי פושעים. הוא נחטף בידי המדען המפלצתי אנטון ארקן מאי שם במזרח אירופה (מחוז טרנסילבניה שברומניה? בלרוס? זה כלל לא ברור), מעין חיקוי מודרני של המדען המטורף  פרנקנשטיין שמחליט להשתמש במפלצת לצרכיו המזוויעים, כדי להשיג לעצמו חיי נצח.

קראו את הסיפור הראשון בעברית 

 

וכעת החוברת השנייה שבה יציר הביצה נתקל ביצור נוסף שנוצר בידי ד"ר ארקאן המפלצתי , אחיו של ארקאן , שהוא מעין מפלצת פרנקנשטיין , אדם שכל כולו מורכב מחלקים שונים של גופות ,איש הטלאים הוא האיש המורכב    the Patchwork Man    המפחיד שמבעית  אפילו את יציר הביצה ומזכיר יותר מכל את המפלצת של ד"ר פרנקנשטיין בסרטי האימה  של  השחקן בוריס קרלוף משנות השלושים של המאה הקודמת. .

לא לבעלי עצבים חלשים ולא למי שמחפש סיפור קוהרנטי כלשהו. אבל בהחלט למי שאוהב סוריאליזם קשה. ראו הוזהרתם!

כתב לן ויין

Len Wein

צייר ברני ריטסטון

Bernie Wrightson

 

 

 

 

 

קראו את החוברת השלישית בסדרה :המפלצת מסקוטלנד .

יציר הביצה נאבק ביצור זוועתי הלקוח מהסיוטים הנוראיים ביותר.

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “מפלצת הביצה נגד איש הטלאים”

פוסט מעורר נוסטלגיה. אני זוכר איך שאלתי בילדותי את כל חוברות טרזן מבן דודי שהסכים לתת לי אותן לשבוע ימים. האמת היא שלא שמתי לב או לא זכור לי עניין חילופי צבע/שחור לבן בעמודים, אבל זה היה מזמן 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 + eleven =