web analytics
קטגוריות
טלויזיה

הקאובוי העירוני -סדרת הטלווזיה "מקלאוד"

ב-2020 מלאו 50 שנה להקרנה של סדרת הטלויזיה האמריקנית "מקלאוד " עלילותיו של סגן מרשל מהמערב הפרוע המודרני של ניו מקסיקו שמגיע לעיר ניו יורק והופך שם לשוטר .ולמרות סיכסוכיו עם המפקח הממונה עליו שמתעב אותו הוא מצליח עם כל מיני שיטות לא קונבנציונליות כנדרש לפענח פשעים. הסדרה הזאת הוקרנה בזמן אמיתי בישראל ואפילו פורסמו תירגומים של סיפוריה בעיתון הנשים "לאישה". .אז הנה סקירה על הגיבור ועל הסדרה ועל התרגומים שלה לעברית. .

 

חמישים שנה להקרנה המקורית של סדרת "מקלאוד",שהפיילוט שלה שודר לראשונה בפברואר 1970.וזאת סיבה טובה לחזור ולהיזכר באחת מסדרות המשטרה הידועות של שנות השבעים לצד הוואי חמש אפס ,  קולומבו,  קוז'אק ו"סטרסקי והאץ'. 

מקלאוד הייתה אחת מסדרות המשטרה היותר ציניות וחריפות ששודרו בטלוויזיה במהלך שנות השבעים, אם כי מאז כמובן כבר "עקפו" אותה בציניות  סדרות משטרה רבות מספור וכיום היא נראית מתונה ביותר ביחס. .התמונה הידועה ביותר ממנה הייתה של הקאובוי הרוכב על סוס בכביש תנועה עמוס בניו יורק העיר הגדולה וחוסם את כל התנועה..

 

צפו בקטע הפתיחה הקבוע 

הסדרה התבססה על סרט  ידוע  של הבמאי דון סגל ( במאי הגירסה המקורית של "פלישת חוטפי הגופות " שסקירה עליו ראו כאן ) שבו כיכב  קלינט איסטווד הבלוף של קוגן מ-1968 שבו תוארה סיטואציה זהה של שוטר קאובוי מהמערב שמגיע לניו יורק ונאלץ להסתגל לכללים ולחוקים ה/שונים מאוד שם וגם לעובדה  שאין שם כמעט סוסים רק מכוניות בכל מקום.

הסרט התבסס כמובן על הפרסונה הטלוויזיונית והקולנועית של איסטווד ככובב מערבונים ידוע ובראשם סרטי "האיש ללא שם " האיטלקיים על אקדוחן חסר שם שאדיש לחלוטין לחוק.

צפו במקדימון לבלוף של קוגן עם קלינט איסטווד מ-1968

צפו בקטע מהסרט :Coogan's Bluff Movie (1968) – Clint Eastwood

הטלוויזיה האמריקנית החליטה להפוך את הרעיון הזה לסדרה עם שחקן אחר דניס ויבר  ( 1924-2006).

גם הוא היה ידוע ככוכב  מערבונים וביתר  דיוק סדרת "עשן האקדחים " מאריכת הימים ( 1955-1975) שבה גילם במשך שנים את תפקיד איש חוק  סגן המרשל  של העיר דודג' סיטי.

הוא גילם את התפקיד הזה בהצלחה רבה וזה הפך אותו לכוכב טלויזיה.

לאחר מכן הוא גילם את תפקיד הרנג'ר ואיש משפחה  בסדרה על דב ידידותי  באלסקה בשם "ג'נטל בן" סדרה שהוקרנה גם בישראל.

הספר שעל פיו נוצרה הסדרה פורסם בעברית בסדרה שפירסמה גם גירסאות ספרותיות של סיפורי  סדרות טלווזיוניות אחרות "פליפר הדולפין " "חבורת בריידי " "ידידי הסוס" "משפחה שכזאת " ו"ג'וליה".

וכהופיעו בו צילומים של דניס וויבר.

 

 

וכעת ניתנה לו ההזדמנות לככב בסדרה משטרתית שבה יגלם איש חוק מההווה  אבל שמוצאו מהמערב הפרוע של ההווה והוא מתנהג כמישהו כזה . התפקיד שלו נשאר כפי שהיה ב"עשן האקדחים " "סגן מרשל "

במרכז הסדרה "מקלאוד" עם כך  עמד סגן מארשל סאם מקלאוד מהעיר הקטנה טאוס שבניו מקסיקו, מניו מקסיקו, המשגע את משטרת ניו יורק.
הוא מגיע לניו יורק במהלך רדיפה אחרי אסיר נמלט , שיטותיו הישירות והחזקות בטיפולו בפושעים , לא התקבלו בהבנה יתרה מצד המשטרה העירונית שיוצגה בידי מפקח משטרה  צ'יף  קליפורד  ( שגולם בכל הפרקים חוץ מבפילוט בידי john Donovan Cannon ). . לאחר שתפס את האסיר הנמלט , מקלאוד מוצא את עצמו איכשהו במשימות זמניות במנהטן שנמשכו מסיבות לא ידועות שנים רבות ( כנראה לא היו להם יותר מידי פושעים אז בניו מקסיקו )  , תחת פיקודו של מפקד המשטרה קליפורד שהפך למפקדו הישיר ומעולם לא הצליח  וגם לא ניסה להסתיר את סלידתו ותיעובו לסגן המרשל מהמערב הפרוע שעבד אצלו והסלידה שלו מפיקודו הפכה לאחד האלמנטים הקבועים והחזקים בסדרה.

מקלאוד והבוס  הלא חביב שלו במשטרה  בצילום משותף. 

למרות שלמקלאוד היו הזדמנויות רבות ללמוד את השיטות שהיו נהוגות במשטרת ניו-יורק , הוא הרבה לקחת את "העסקים" לידיו ותמיד חזר לשיטותיו של איש חוק מהמערב הפרוע , למורת רוחו של מפקדו.

.הפרק ה46 והאחרון שודר באפריל 1977  היה אחד המעניינים בסדרה "הוא נקרא "מקלאוד פוגש את דרקולה " ובו נפגש השוטר הקאובוי עם שחקן סרטי אימה וערפדים  ידוע שחשוד במעשי רצח  שגולם בידי שחקן  סרטי אימה ידועים ג'ון קרדין.

צפו במקדימון שלו.

סך הכל היו 7 עונות ו46 פרקים .

בעת ההפסקה מצילומי הסדרה ב-1971  ויבר התפרסם גם כשכיכב בסרט  הטלווזייה הידוע הראשון של סטיבן שפילברג ""דו קרב " על פי סיפור של  סופר האימה הידוע ריצ'רד מטיסון על איש עסקים שמוצא את עצמו במכוניתו נרדף במשך יום שלם בידי משאית אימתנית שנהגה האו בלתי נראה.

צפו במקדימון לגירסה הקולנועית של הסרט.

מקלאוד חזר לאחר מכן עוד פעם אחרונה כעבור 12 שנה  ב-1989  בסרט טלווזיה באורך מלא שבו התברר שסגן המרשל הפך סנטור של מדינת ניו מקסיקו  (!) אבל נאלץ לבצע  בעת שהות בלונדון עוד חקירת פשע אחת שכפי שהתברר הייתה האחרונה מאחר שלא היו סרטים נוספים  על סאם מקלאוד.

סיפורים בעברית על מקלאוד הופיעו כתוספת למגזין הנשים "לאישה"  ביחד עם  סיפורי כמה סדרות אחרות

"הוואי חמש אפס ,

קולומבו ,

ו-קוז'אק.

אלו היו:

מקלאוד חוקר את פרשת הכנופייה המוזרה

מאת דיויד וילסון כנראה שם בדוי

בתרגום ה.עדינה (כנראה שם בדוי גם כן )

 

מקלאוד חוקר את המחסל ממכסיקו סיטי  שוב מאת דיויד וילסון בתרגום ע. חשביה

 

 

היו באנגלית עוד כמה ספרים על מקלאוד בשנות השבעים.

ספרים אחרים בסדרה

 

צפו בפרקים בסדרת מקלאוד :

 

פילוט:

Mccloud S01e01 :Portrait Of A Dead Girl Or Who Killed Miss U.S.A. ]

McCloud escorts a witness from New Mexico to New York, but loses him and lands in a murder case involving Puerto Rican nationalists, a lady novelist, a Wall Street lawyer, and a dead beauty pageant winner. With Raul JuliaCraig StevensPeter Mark Richman played Chief Clifford in this pilot. Also known as "Who Killed Merri-Ann?

"Who Says You Can't Make Friends in New York City?"

McCloud goes to help a lady in distress in the room across from him at his hotel, but gets caught in a shootout that sends him back to Taos on Chief Clifford's orders. Guest stars Carl BetzMarj Dusay.

"Horse Stealing on Fifth Avenue"

McCloud is becoming famous thanks to an article by Chris Coughlin in the Chronicle. It doesn't endear him to the boys in blue, who have to deal with a string of drugstore holdups.

Mccloud S01e04 : Murder Arena Or The Concrete Corral

cCloud is assigned to keep an eye on a boisterous bunch of rodeo riders at Madison Square Garden. He encounters an ex-girlfriend and a murder

 

Mccloud 1×04: The Stage Is All The World

McCloud is assigned to protect a British theatrical maven who has received letters assailing his "filthy, obscene" productions and threatening his life.

Mccloud 1×05 :Walk In The Dark

Chief Clifford sends McCloud to the all female Special Auxiliary Force VI under the command of Sgt. Dameron, where he works to catch a murderer in Central Park.

Mccloud 1×06 :Our Man In Paris

With the life of Chief Clifford on the line, McCloud travels to Paris, where he and a stewardess try to locate a mysterious arms smuggler.

Mccloud 201: Encounter With Aries 

The wife (Louise Latham) of a celebrity astrologer (Sebastian Cabot) is kidnapped in broad daylight. As McCloud, Broadhurst, and Clifford work the case from the astrologer's home, the kidnapper appears in person, threatening not to reveal the location of the bomb set to go off with the wife tied up nearby, if his ransom demand is not met.

מקלאוד על שער של שבועון הנוער "מעריב לנוער"

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “הקאובוי העירוני -סדרת הטלווזיה "מקלאוד"”

יובל ווליס כותב בפיסיבוק :"ניתן לומר שאיסטוווד המשיך את גישת ה'שריף' העירוני (ולו בזכות המוניטין שלו כשחקן מערבונים) בסידרת סרטי ' הארי קלאהאן' שלו..
אח"כ זה נעשה לסוג של שבלונה – המפקח הכפרי שבא לעיר להשליט סדר 'כפרי' – בהמון סדרות אחרות. כנראה שהחל כאן…"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twelve + four =