web analytics
קטגוריות
מדע בדיוני

11 שנים אבודות -סקירה על ספר מדע הבדיוני -בלשי ישן "תעלומת הזמן האבוד " מאת ג'רי סוהל

סקירה על ספר מדע בדיוני ישן מאוד ונדיר ביותר בשפה העברית .ספר שפורסם אי אז בראשית שנות השישים בהוצאת "מצפן" המצויינת .סיפורו של אדם שמתעורר בוקר אחד בשנת 1957 ומגלה ש-11 שנים מחייו נמחקו כאילו מעולם לא היו וכעת עליו לגלות מה קרה לו ב-11 השנים האלו ומי האישה ששוכבת לידו במיטה ואנשים אחרים אומרים לו שהיא אישתו. הפיתרון לתעלומה :הוא בחלקו טכנולוגי מדעי בדיוני ,וחלקו אנושי לחלוטין.

ג'רי סוהל הוא סופר מדע בדיוני שכמעט אינו ידוע בעברית.הוא היה ידוע למדי בארה"ב

בין שנות החמישים והשבעים

ג'רי סוהל סופר ותסריטאי של מדע בדיוני

אבל הוא זכור כיום כתסריטאי של סטאר טראק סדרה שעבורה כתב שלושה תסריטים .

 The Corbomite Maneuver

הפרק השלישי בסדרה

This Side Of Paradise

המקדימון

https://www.youtube.com/watch?v=EboQEl6VQS8

הפרק המלא

– Whom Gods Destroy (1969)

https://www.dailymotion.com/video/x6g50z9

שני הפרקים האחרונים תורגמו לעברית כעיבודים של ג'ימס בליש בספר :מסע בין כוכבים -כוכב גן העדן".

הוא כתב גם תסריט לסדרה "האיש מאטלנטיס" שגם הוא עובד בידי רצ'רד וודלי ותורגם לעברית בספר "האיש מאטלנטיס יוצא לפעולה".

לעברית תורגם ספר אחד שלו "תעלומת הזמן האבוד " בהוצאת "מצפן"  ספר שהוא כיום והיה תמיד נדיר ביותר.ספר זה הוצג כספר "סיינש פיקשין" ולכאורה הוא שייך לז'אנר .אבל לא באמת.

העלילה מתרחשת בהווה שבו נכתב הסיפור ,ואם כי היא עוסקת בהמצאה מדהימה שלהפעלתה יש השלכות גדולות על הגיבור ואישתו.,( איבוד זכרון השנים האחרונות בחייהם ) זהו לא אלמנט מרכזי בעלילה שהיא בעצם יותר ספר בלשי מרתק.

מצאתי את ספרו של סוהל  "תעלומת הזמן האבוד" כבעל פתיחה מצויינת ומרתקת מאין כמוה. אחת הטובות ביותר שקראתי אי פעם.

אדם מתעורר משנתו ומגלה שהוא אינו זוכר דבר מהשנים האחרונות. הוא מתבונן סביב ומגלה שהוא נמצא בחדר שאינו זוכר אותו כלל ולידו שוכבת אישה שאינה מוכרת לו כלל. והיא אמורה להיות אישתו.הוא מסתכל במראה ומגלה לתדהמתו שהוא הזדקן בכמה שנים טובות. הוא הלך לישון כאדם צעיר והתעורר כמבוגר.

מתברר שגם לאישה שיושנת לידו אין מושג מיהו ומהו ומה הקשר שלה אליו.

.הוא מגלה לאחר חקירה ודרישה בספריית האיזור שהוא איבד 11 שנים מחייו שחלפו ונעלמו ונמחקו לחלוטין מזכרונו.

לעומת זאת הוא מגלה שהוא זוכר היטב בפרטי פרטים מדוייקים ביותר את אירועי הזמן שחלף .

הוא מתחיל לחפש רמזים אחרי השנים שנעלמו מחייו. הוא מגלה לתדהמתו שהוא הפך למדען בעל שם ושהייתה או יש לו אישה…ומכל זה אינו זוכר דבר וחצי דבר.

אבל הסיום עלוב ולא משכנע.מחריד ממש בהשוואה לפתיחה האדירה.!\וכעת ספילר ספוילר ספוייר!

מתברר שהוא עבד במכון מחקר והמציא מכונה שיכולה למחקו זכרון של אנשים ויש לה ערך ביטחוני צבאי גדול . אך הוא סירב לגלות את סודה למנהל המכון וזה בזעמו מחק את זכרונו וזכרון אישתו .

על מה ולמה ? למה שמנהל המכון יסכן את הקריירה שלו בצורה כזאת ומה בעצם ציפה שיקרה עם אנשים מחוקי הזיכרון שרבים יודעים בדיוק מיהם ומהם ?

לא ברור .

המנהל מוצא את מותו בסוף בתאונה והמדען תופס את מקומו כמנהל .סוף טוב הכול טוב אבל סיום ממשל לא משכנע לפתיחה המצויינת והמצמררת

בבירור הסופר לא ידע כיצד לסיים את הספר בצורה משכנעת .ואני מניח שבמקור הייתה לו את הפתיחה,אבל בעצם לא ידע מה הסיבה לאמנזיה המפתיעה.  ואז חיפש דרך להפוך אותה למשכנעת וכל מה שצא היה של המכשיר שביכולתו למחוק זכרונות של אנשים.

וזה לא באמת ספר מדע בדיוני אלא יותר מעין מותחן רפואי שבו הגיבור חוקר את עברו שלו שלגביו הוא סובל מסוג של אמנזיה .אבל למרות זאת זוכר בדייקנות פרטים מהעבר הרחוק יותר הכיצד?

הספר מראה אולי על העניין של המו"ל של הוצאת מצפן  בנושאי פסיכולוגיים שונים .אפשר לקרוא אם אתם מצליחים לאתר את הספר הנדיר הזה בעברית אבל לא ממש חיוני . חבל על מה שיכול היה להיות.  

"הכוח" אותו מותחן פסיכולוגי אדיר מאת פרנק מ. רובינסון בהוצאת מצפן על אדם בעל כוחות על זה לא.

קיראו גם :

ג'רי סוהל באנציקלופדיה למדע בדיוני

 מהדורה אמריקנית של "תעלומת הזמן האבוד "

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “11 שנים אבודות -סקירה על ספר מדע הבדיוני -בלשי ישן "תעלומת הזמן האבוד " מאת ג'רי סוהל”

שלום אלי,
סליחה על הטרחנות ואני שונא להיות הנודניק הזה שמעיר ואני מאוד אוהב את האתר והרשימות שלך, אבל, אתה חייב לעשות הגהה יותר קפדנית על הפוסטים. הפוסט הזה היה מלא בשגיאות הקלדה ואפילו שתי שגיאות בעברית. אני מעריך שזה מאוד לא מתאים לאדם שעיסוקו בתרבות ובתרבות כתובה במיוחד.

כתבת בסוף דבריך את המשפט הזה:
"הכוח" אותו מותחן פסיכולוגי אדיר בהוצאת מצפן על אדם בעל כוחות על זה לא.

למה הכוונה שלך?

"הכוח" הוא ספר מתח מדעי בדיוני מצויין מאת פרנק מ.רובינסון שהופיע באותה התקופה באותה ההוצאה "מצפן" והוא עולה בעשרות דרגות ממש על "תעלומת הזמן האבוד".
ראו על "הכוח" כאן :
האיש בעל הכוח ::
https://www.yekum.org/2013/01/%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A9-%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%9B%D7%95%D7%97-%D7%A1%D7%A7%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A8-%D7%94%D7%9B%D7%95%D7%97-%D7%9E%D7%90%D7%AA-%D7%A4/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − fourteen =