web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

גם בלשים פרטיים כותבים שירה :שירת הצער והתשוקה של הבלש נאור נאורי

הבלש הפרטי נאורי נאור כתב במשך השנים ספרים על חקירותיו כבלש מהם אמיתיים למדי מהם בדיוניים למדי אבל תמיד מעניינים, ובשנים האחרונות הוא שולח את ידו גם בז'אנרים נוספים כמו ספרי ילדים ,וכעת אפילו בשירה. והנה סקירה על הבלשים הישראליים שעסקו לאורך השנים בכתיבה ספרותית ובראשם נאורי נאור ודיון בשירתו שהיא לכאורה לא צפויה מבלש קשוח אבל מגלה פן נוסף ולא ידוע באישיותו.

 

נאורי נאור -בלש פרטי וסופר

 

אין הרבה בלשים פרטיים שכותבים בישראל.אם כי יש הרבה בלשים פרטיים אופן כללי.

הבלש הפרטי הראשון דוד תדהר הירבה לעסוק בכתיבה  תיעודית ולבסוף הקדיש את חייו לכתיבת האנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו.הוא הפך לסמל של הישוב ושל הבילוש הפרטי ועל חייו נכתבו חוברות שונות בידי הסופר שלמה בן ישראל וסופרים אחרים. 

האזינו לקורותיו האמיתיות  של דוד תדהר בפודקאסט הזה של יקום תרבות 

כאן 

דוד אלמוג -בלש פרטי מפקד האצ"ל לשעבר.

עוזרו וממשיכו של תדהר כבלש פרטי הבלש דוד אלמוג שהיה מפקד אירגון האצ"ל לפני מנחם  בגין שייסד בין הרבה דברים אחרים את אירגון הבלשים הפרטיים בארץ  גם הוא עסק בכתיבה ופירסם מאמרים רבים אבל משום מה לא כתב ספר. 

לעומת זאת הבלש הפרטי  קרל זינגר, (1914-2008  )  שבין השאר היה האיש שכיבה את המהומות בואדי סאליב  בחיפה ולכד את הפושע המסוכן איש "המוסד"  מוטקה קידר כתב ספר זכרונות בשם    מזכרונותיו של בלש ישראלי /  ערך והביא לדפוס: מישה פוקס.   חיפה :   ק' זינגר,   תשנ"א 1991.

( גילוי נאות קרל זינגר היה ידידו של אבי,צבי אשד  שהיכיר גם את דוד תדהר ודוד אלמוג ). 

 

מאז קמו עוד כמה בלשים  שבניגוד לתדהר לאלמוג ולזינגר כבר לא עסקו בפרשיות ברומו של עולם ולא  פתרו משברים חמורים לעתידה של מדינת ישראל , והם לא בגדר כמעט גיבורים לאומיים או אפילו סמלים, הם בחורים ישראלים לכאורה ממוצעים שמתעדים פרשיות  שבהם עסקו.

איני עוסק בשאלה עד כמה הם מדייקים בסיפוריהם.  זה לא באמת חשוב כאן,  הרעיון הוא שהסיפור שיציגו מבוסס על אמת או שלא  יהיה  מושך  מרתק ואפילו אם אפשרי בעל איכויות ספרותיות כלשהן   וילמד אותנו משהו  חדש   או עתיק מאין כמוהו על הטבע האנושי.

  וכך צצו  לאורך השנים בלשים סופרים כמו שלמה נחשון  ממשיכו של דוד אלמוג  בסוכנות הבילוש "ארגוס "שכתב את  " מלכודת :   מפנקסו של חוקר פרטי.    תל-אביב :  ( ארגוס,   1998.) 

ולאחריו שלמה ולדמן בספר  שועל אדום :   עלילותיו המרתקות של בלש פרטי / עריכה: טובה לוי, סמדר דנון   (ת"א [תל-אביב] :   דפוס חדקל,   2000 ) שתיאר חקירות שונות שבוצעו במשרד הבילוש שלו. 

 

ולדמן ניצול שואה ואיש סיירת שקד בעברו שייך עדיין לאותו דור לאומי בטחוני שאותו ייצגו  תדהר ואלמוג ושייך לז'אנר של  הבלש הפרטי המיומן, שתמיד ניצב מול המטרה הצודקת. הוא בין השאר היה בין אלו שהראו שעמוס ברנס היה חף מפשע.

הממשיכים העכשוויים הם כבר צודקים פחות .מטרתם היא פחות להשיג צדק ויותר לשרת את הלקוח שלא בהכרך צודק וצדיק. 

 יש  למשל את אייל סברו  מסוכנות הבילוש "רז חקירות "  המגדיר את עצמו כ"זבוב על הקיר " "( "אנחנו זבוב על הקיר בחיים של אנשים… כך אמר לי גולן, חוקר פרטי ותיק, שלימד אותי את רזי המקצוע בראשית דרכי בתחום החקירות הפרטיות. מאז, חלפו 18 שנים ובאמתחתי תיקי חקירה רבים, בכולם נהגתי כ"זבוב על הקיר" – נוכח במקום, מבלי להיות מורגש, מבלי להתערב")

 הוא חיבר לא פחות משלושה ספרים 

 "משולחנו של חוקר פרטי /  איורים: רועי אורי באה לדפוס: דקלה מרחבי   [ראשון לציון :   א. סברו 2002)

סודות של חוקר פרטי  איורים: דניאל לואיס ; עריכה ראשונית: לימור עוז. (  ראשון  לציון : א.ס. ניהול רז חקירות, 2014)

והספר עם הכותר המוצלח ביותר : זבוב על הקיר :חייו של חוקר פרטי ; עורכת לשונית: עינת קדם ; איורים: דניאל לואיס (אייל סבארו , 2015).

לכותר של הספר השלישי יש משמעות כי לבלש מטבע הדברים אין עניין רב בנחקריו הוא מתאר אותם ביובש אדיש. הסיפורים עוסקים בעיקר בפרשיות בגידות וגירושין פיקנטיות. הם מעניינים במידה אבל אחרי שטעמת יותר מכמה מהם הם נהפכים לחדגוניים. ויותר מכל הם מדהימים בגיוון של הבגידות  האפשריות שאותם מתעד הבלש.

אם לסמוך על ספרים אלו אז כל זוג שני בישראל מורכב מבוגדים ונבגדים או שניהם ביחד.

אם כי יכול להיות שזה ישתנה עם התפשטות התנועה הפולימרית שדוגלת בחופש לבני הזוג לעשות מה שהם רוצים .וזה אולי יפגע בפרנסה של הבלשים הפרטיים .אבל משום מה אני מפקפק בכך .הקינאה היא יצר אנושי בסיסי מידי.והיא בסופו של דבר תחזור בגדול. ובסופו של יום   אני מוכן להמר שהיא תמיד חוזרת גם אצל בני זוג פולימריים שמרגישים שבן הזוג מצליח הרבה יותר מהם.

הבלש הספרותי 

הבולט בכול  הבלשים הסופרים כיום  בישראל הוא נאורי משה נאור אחד מהמוכשרים מהבלשים הפרטיים  של המדינה  העובד בתחום מאז 1987 .הוא החל את התמחותו בצה"ל ביחידה מיוחדת להשתלת משדרי האזנות סתר מעבר לקווי האויב במלחמת לבנון. עם שחרורו התגייס לימ"ר תל אביב, למחלק בילוש נושאי, מחלק שהתמחה בפענוח פשעים סדרתיים כגון אונסים, סחיטות באיומים, ועוד. בין המקרים בהם נטל חלק היו לכידת  האנס מצפון תל אביב , האנס האתלטי, האנס מרמת גן.ואחר כך עזב את המשטרה לתחום הבחילוש ( כנראה בגלל  שכמו מרבית הבלשים הפרטיים באשר הם הוא לא אוהב לקבל הוראות ) ונשאר שם. 

הוא פועל על סמך התזה כי  חוקר טוב, יפתח שיטות חדשות בכל חקירה. והחקירות שלו עד היום אכן היו מגוונות ביותר. 

 

נאורי נאור בלש פרטי  סופר ומשורר. 

נאורי שחי ועובד מטבריה  ( עם כי בעברו היה בלש בעיר החטאים עצמה תל אביב )   אחד הבלשים הפרטיים הבודדים בישראל המתעדים את חקירותיהם בספרים הן בצורה עובדתית יבשה ומתאר את הדברים פחות או יותר כפי שהיו  והן בצורה ספרותית מתוחכמת, שבה הוא מוסיף  לדברים שהתרחשו  או שלא מדמיונו הפורה המבוסס על ניסיונו העצום בשטח .וגם מהענייו האמיתי שיש לו בבני אדם ובעיקר בבנות אדם.

 הוא  למשל היה החוקר הפרטי הראשון שהודה בגלוי  כי חוקרים פרטיים מפעילים נערות פיתוי לצורכי פיצוח חקירות.

נאורי פיתח בסיפורים את הפורמט של סיפור קצר שכולל חקירה בלשית  עם מעט או הרבה  סקס  שלו עם בחורה מזדמנת או עם החברה.  

והנה דוגמה של סיפור  שכתב על חקירותיו.( אמיתי או לא מי יודע אבל זה גם לא חשוב ).

ספריו של הבלש הסופר נאורי נאור עד כה הם:  

חדירה לפרטיות עריכה לשונית תנחום אבגד  / הוצאה לאור, [VIC  2004 ) ספר  שבו  מתאר נאורי  לכאורה ביובש חקירות פרטיות אמיתיות כשכל סיפור מלווה בתיאורים אירוטיים מפורטים של יחסי מין שקיים עם זוגתו הבלשית ויק שעל שמה נקראה ההוצאה  במהלך או בסיום כל חקירת פרשה ופיצוחה.

אמיתי או לא? מי יודע, אבל זה תורם לריגוש בקריאה.

בספרים של נאורי נאור   בניגוד לאלה של כל קודמיו יש התפתחות ספרותית   לאורך השנים :  כי לאורך  השנים הבלש הקשוח מוכן להראות יותר ויותר את הצד הפגיע שלו דבר שלא היה עולה על הדעת אצל תדהר אלמוג וזינגר וגם לא אצל סברו. אבל נאורי מייצג כאן את הגבר הישראלי החדש. 

 

 הוא פיתח  והעמיק את את הפורמט  הקבוע שלו בספרו השני בעל השם הגאוני ממש :

גם גברים מרגישים /    [תל אביב] :   נאור נאורי חקירות פרטיות,   [2006].שהוא מותחן ארוטי פילוסופי … המבוסס על מקרה אמיתי.

ובו מכונת המין הבלשית אכן התגלתה כמישהו שמסוגל להתאהב ולסבול. 

ספרים נוספים של נאורי נאור כללו את :

מט לחטאים :   סיפורי מתח וחקירות  ("בעריכת ראובן שבת   גני תקוה : ארגמן מיטב הוצאה לאור, 2015)  

"מט לחטאים מתואר כ" קובץ מרתק ועוצר נשימה של סיפורי מתח וחקירות המתרחש בישראל בת זמננו, העלילות נעות סביב סיפורי בגידות עסיסיים, רדיפת בצע, תאווה ותשוקה, בדידות ואהבה, ובסופו של דבר הפתרונות הם תמיד מפתיעים ובלתי צפויים" —

קראו על הספר עוד כאן ברשימה של פרופסור נח הלפרין :

מסלול ממאיר עריכה לשונית אילנה  פרץ  /([טבריה] : [משה נאור נאורי], תשע"ז 2017. 

הפעם לא סיפור בלשי אלא סיפור על מחלת הסרטן לבלב  וכיצד נאור נאורי גבר עליה.

 במהלך השנים הוא אפילו כיכב כשחקן בלש  בסרט "מכורים" ( 2010)סיפורה ילדה מבית טוב הבורחת מביתה  לאילת עקב ריב מטופש עד למותה הטראגי.שם הוא גילם את אביה של הילדה המחפש אחריה. 

ולאחרונה שלח  הבלש הסופר את ידו  בז'אנר לא צפוי לחלוטין  בספר של ילדים "לאן נעלם אלירן /‫ עם ציורים  רום ברז'יק.  טבריה : הורדוס הוצאה לאור, תשע"ט 2018.

 

במרבית הספרים האלו מתאר נאור באותנטיות ופרטנות מדהימים  מלויים בחוש הומור ובהכרה פטליסטית עמוקה באבסורדיות של החיים את נסיונותיו להשיג סדר וצדק בעולם שהוא יודע היטב שאין בו סדר ואין בו צדק. אך למרות זאת הוא ממשיך להתאמץ ולהציג את מאמציו השונים לעיתים מוצלחים ולפעמים גם כושלים  המוצגים באובייקטיביות עד כמה שאפשר בפני הקורא כשופט הסופי.

לכאורה  במפתיע ובניגוד לחזותו הקשוחה נאור כותב גם שירים.

הוא כבר פירסם ספר שירה בשם שח-לב :חיים יחסים אהבה וסקס ביד לשון ישראל] : נאורי משה נאור, [2015]. 

ספר שיריו הראשון של  נאורי משה נאור  כתוב "באופן ישיר, חד וקולע. נאורי משה, פורץ לתוך השפה העברית  אל אותם גבולות שבהם אופטימיות מצליחה לגבור על עצב ופסימיות. בזכות אהבה וארוטיקה  וחום אנושי החף מכל תלות או תנאים. אנושיות שירית במיטבה. "

וכעת הוא מפרסם את ספר השירה השני שלו  "גם הפרח היפה קמל " ( [טבריה] : הורדוס הוצאה לאור, תשע"ט 2019. בעריכה לשונת של רחל אשד

( וכעת יש צורך בגילוי נאות אין קשר משפחתי ביני ובין רחל אשד אם כי אימי הייתה רחל אשד גם כן ..ולאורך השנים  הרשויות נהגו לבלבל  בינן .לימים כששוחחתי איתה התברר שהיה דמיון מוזר בקורות החיים המשפחתיים של שתיהן אבל זה עניין לרשימה אחרת.סיפורים שלה פורסמו ב"יקום תרבות ")

 

 בספר החדש שלו הבלש הקשוח ,האיש שראה את הכל וחווה לכאורה את הכל  שר  בז'אנר לכאורה בלתי צפוי שירי זיכרון ועצב לזכרם של אנשים שונים שהיו ופרחו ואינם עוד ,בני משפחה שונים ואנשים שהיכיר ואפילו שירי זיכרון לדמויות תנכיות כמו יעל ,בנוסף לכמה שירים נוספים שאינם שירי זיכרון אלא שירי רומנטיקה ואף תאווה שמראים לנו שהעולם הזה אינו רק מוות וזיכרון ויש בו גם חיים של תשוקה ותאווה וחיפוש אחרי האהבה  כולם אנחנו חווים.מת סיפורים ב"יקום תרבות ".

שירים שמגלים צד ריגש ובלתי צפוי לחלוטין בבלש הקשוח ומראה שגם אחרי הכל גם  גברים קשוחים  אפילו בלשים פרטיים כואבים.

ראו גם : 

ראיון עם נאורי נאור

 

דף הפייסבוק של נאור נאורי 

סיפורי נאורי נאור

הגולם קם על יוצרו ויצרו -סיפור בלשי אמיתי מאת נאורי נאור 

מסמכי הימלר :סיפור בדיוני הפעם מאת נאורי נאור 

 

סרטון  על נאורי נאור 

פרק ראשון בסדרה על הבילוש של נאורי נאור 

 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eleven − two =