web analytics
קטגוריות
טלויזיה

דור הריאליטי הראשון -50 שנה לסדרת הטלוויזיה "חבורת בריידי "

50 שנה מלאו להקרנה הראשונה של סידרת הקומדיה האמריקנית הידועה "חבורת בריידי " ב-1969. סדרה על אב עם שלושה ילדים שמתחתן שוב עם אם עם שלוש בנות.בארה"ב זוהי סדרה פופולארית מאוד אבל אני אם כי צפיתי בה בישראל לא זוכר ממנה ולא כלום. מה שאני בהחלט זוכר זה ספר שפורסם בעברית על פי סדרה זאת שחזה בצורה מדוייקת את תרבות הריאליטי של היום ותיאר דמות מקבילה במדוייק ליחצ"ן רני רהב למרות שזה היה רק ילד קטן כשהספר פורסם.

 

קארול, מייק וכל השאר! / הספר הראשון והיחיד בעברית בסדרת "חבורת בראדי " מאת וויליאם ג’ונסטון ; פורסם במקור ב-1969 , תירגם אליעזר כרמי , ספריית אגור :סדרת סיפורי טלוויזיה מספר 5  ,תל-אביב : רמדור, שלגי, 1972 

 

חמישים שנה מלאו לסדרת הטלווזיה הקומית חבורת בריידי שהחלה את שידוריה בספטמבר 1969 וזה הזמן להיזכר בה שוב.

צפו בשיר הפתיחה המפורסם של "חבורת בריידי ".

הסדרה עוסקת  במייקל אב  אלמן לשלושה בנים, גרג, פיטר ובובי  ובקרול, אלמנה גם כן עם שלוש בנות, מרשה, ג'אן וסינדי. שמחליטים להתחתן ולאחד את משפחותיהם למשפחת על גדולה שאותה מנהלת ביד רמה המטפלת המסורה  אליס בבית הגדול שעומד לרשות כולם.

משפחה מסוג כזה היה דבר שהיה אז נדיר ומסקרן בארה"ב ,אבל היום לא יעורר אפילו הרמת גבה. אולי גם בגלל סדרת "חבורת בריידי ". היום אנו רגילים למשפחות מוזרות הרבה יותר מכך שבהן ההורים הם שתי נשים או שני גברים.

ולעתיד מן הסתם גם אנשים משוכפלים אנדרואידים וכו'. 

כל פרק   בסדרה זאת שבגירסתה המקורית רצה בין השנים 1969-1974  ו-117 פרקים ( אבל היו המשכים שונים לאורך השנים ) ,מספר על החיים המורכבים במשפחה הגדולה הזאת, ובעצם סיפורי יום יום כמו בכל בית.

בדרך כלל  כל פרק תיאר כיצד אחד או יותר משמונה הנפשות במשפחה נכנס,נכנסת  או נכנסים לצרות  או בעיות. למשל בפרק שבו פגע כדור פוטבול באף של מרשה  הבת הבכורה היפה בדיוק לפני פגישה חשובה וגרם לפגיעה קשה באגו שלה.

  הבעיות האלו היו מחייבים את האבא ,מיק בריידי , או את האם קארול או את המטפלת אליס ,לתת עצה מלומדת ונבונה שהייתה מסיימת את הפרק.

לאמיתו של דבר אם כי צפיתי בסדרה זאת כשהוקרנה בישראל בזמן אמיתי בשנות השבעים ,וזה נותן רמז לגבי גילי ,ביחד עם הסדרה  המתחרה בה משפחת פרטרידג'  שעסקה במשפחה שהופכת ללהקת פופ[, האמת היא שאינני זוכר ולא כלום מפרקי סדרה זאת ,שהיא סדרת פולחן בארה"ב ( וגם לא ממשפחת פרטרידג'  אם כבר ).

זאת בניגוד לסדרות אחרות שצפיתי בהן באותה התקופה כמו "מסע בין כוכבים " ו"מנהרת הזמן ". 

בארה"ב בכל אופן זוכרים היטב את חבורת בריידי. לאורך השנים  היו המשכים שונים ומשונים לסדרה זאת והיא אף הפכה לסדרת סרטי קולנוע עם שחקנים אחרים שבשלישי והמסיים בהם משנת 2002  אב המשפחה הופך   בטעות לנשיא ארה"ב.

צפו בקטעים מסרט זה כאן.

 

 

אלבום תמונות של חבורת בריידי בעברית,חברת פיק אפ,  1972

 

 

חוברות  קומיקס על "חבורת בריידי" 

אבל מה שאני זוכר מחבורת בריידי זה לא את פרקי הטלווזיה אלא  דווקא את הספר שכתב על פי הסדרה ותורגם לעברית מאת ויליאם ג'והנסטון  סופר שגרתי בדרך כלל של עיבודים לספרים של סרטים וסדרות טלוויזיה.

ספרו האחרון  של ג'והנסטון והמעניין ביותר שכתב  היה הפחות טיפוסי מכולם.זה היה ספר עיבוד לסרט הקולנוע המפורסם והאירוטי על חייו של הקיסר  הרומאי קליגולה שהפיק הבעלים של מגזין ה"פנטהאוז " בוב ג'וציונה" והתבסס על התסריט של הסופר הידוע גור וידאל.  הספר הופיע תחת שם בדוי כמובן "וויליאם הווארד". .ג'והנסטון לא רצה שמחבר ספרי חבורת בריידי יזוהה עם סרט אירוטי כזה.

 

ספרו הראשון    של  ג'והנסטון מתוך חמישה שכתב על חבורת בריידי ,והיחיד שתורגם לעברית  ( היו שמונה ספרים בסך הכל בסדרה זאת לעומת  לא פחות מ-17 ספרים על הסדרה המתחרה "משפחת פרטרידג'"! פרט שמראה היטב את איזו סדרה העדיפו קוראי הספרים) , הוא נבואי באופן מדהים.כנראה משום שהמחבר הקצין בטירוף כדי להצחיק מגמות שרק הניצנים שלהם היו קיימים בזמנו.

 

ואיך שהוא לגמרי  במקרה בלי להתכוון כלל  צדק לחלוטין. כפי שמתברר חמישים שנה מאוחר יותר. 

 הודות להגזמות המוטרפות שלו הוא מתאר את תרבות הריאליטי של היום שנים רבות לפני שנוצרה. 

עטיפת הגרסה האמריקנית המקורית של הספר שלמעלה. 

קוראי הספר היום מתלוננים באינטרנט  שאין קשר בין הדמויות שהם מכירים מהסדרה ובין הדמויות בספר .יכול להיות .נראה שהסופר לא צפה בפרקים ולא יכול היה לצפות בהם הוא רק קיבל כמה תסריטים לפני שהסדרה אף הוקרנה.

. זה חסר חשיבות לדעתי.אמנם נכון אני לא זוכר כלום מהסדרה כפי שהוקרנה בטלוויזיה. 

השאלה היא אם זה  ספר טוב.

בהחלט  כן או בכל אופן מצחיק מאוד. גם היום ובעיקר היום. 

  אולי יותר נכון  להגיד שהספר  דווקא בכלל לא מצחיק היום.

כי זכור לי שקראתי אותו בזמן אמיתי בשנות השבעים ולא הבנתי כל כך את העלילה והטרנספורמציה שעוברים  הגיבורים האב מייק והאם קרול מאנשי משפחה מסורים לכוכבי טלוויזיה האובססיביים לפרסום וכל מה שהוא מביא עימו .גם על חשבון ילדיהם.

.היום בעידן הריאליטי אני מבין היטב.

במהלך הספר הגיבורים האב מיק והאם  קארול הולכים לתכנית חידונים כצופים ולתדהמתם נבחרים להשתתף. והופכים להיות כוכבי טלווזיה .הם לומדים כל מיני פריטי טריוייה מוזרים שאיך שהוא הם אכן נושאי השאלות.הם הופכים להיות כוכבים עולמיים .לספר נכנסת אז  דמותו של "כדור פורח אנושי" אמרגן שמן עד להדהים  בשם סולומון  א. סולאמאן.   דמות שמזכירה עד להדהים את היחצ"ן הישראלי  רני רהב האמיתי שהיה רק ילד כשהספר פורסם אותו ( אבל האם הוא קרא אותו ? יכול מאוד להיות ),שמציע לשמש להם כסוכן. וזוהי הדמות המוצלחת ביותר בספר כולו הזלזול שלו בחברה מסביבו ובכל הדמויות ההוליוודיות הוא אכן משעשע גם היום.

היחצ"ן הישראלי רני רהב. משום מה דמותו עלתה מיד במוחי כאשר הופיעה בספר הדמות של האמרגן והיחצ"ן "סולומון א.סאלמאן" שאותו הוא מזכיר בדמותו במראהו  ובהתנהגותו בצורה מדהימה. האם רני רהב קרא בילדותו את הספר "חבורת בריידי "? 

הזוג נבחר לככב במה שהוא בבירור המקדים של תוכניות הריאליטי של היום תוכנית בשם "קרול ומייק" שבה הם אמורים לגלם את עצמם אבל לא כמנו שהם באמת כאנשים נחמדים ונעימים אלא כאנשים זוממי מזימות וחורשי רעה. כי זה דרמטי ומרתק וזה  מה שארה"ב רוצה. והתוכנית אכן זוכה לרייטינג עד השמיים ,לזעמם של הילדים שלא רוצים יד ורגל בדבר הזה. 

לבסוף מיק  האב והאם  קארול מחליטים שהם לא רוצים את כל  הכוכבנות ההוליוודית ונוטשים וחוזרים לחייהם כזוג הזוהר.

המחבר  ויליאם ג'ונסטון  רק צחק כמובן כשתיאר את התוכנית הבדויה על חיי אנשים אמיתיים  הוא לא העלה על דעתו שבתוך שלושים ארבעים שנה תוכניות כאלו אכן יתקיימו וישלטו בטלווזיה בדיוק כמו שחזה. ואכן  במהלך הספר מוצגת בצורה מוגזמת וקיצונית כל תרבות הריאליטי שלא הייתה  קיימת עוד כשנכתב או רק בשלבים עובריים שלה.

היום כל מה שמתואר שם אכן קיים וזה אמיתי וזה לא בדיחה כלל כמו בספר.

ולכן לקרוא את הספר היום  כשכל מה שמתואר בו כבדיחה טובה התממש  לחלוטין ובצורה לא מצחיקה כלל זאת חוויה מדהימה.

 

הפארודיה של המגזין "מאד" על חבורת בריידי. 

 

צפו עוד ב:

 

סרט ביוגרפי על חבורת בריידי 

צפו גם בסרט תיעודי על חבורת בריידי 

איחוד מחודש של המשפחה 

קראו גם:

חבורת בריידי בויקיפדיה 

הויקי של חבורת בריידי 

הספרים של חבורת בריידי 

 

רשימת הספרים של חבורת בריידי 

חבורת בריידי הקומיקס 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “דור הריאליטי הראשון -50 שנה לסדרת הטלוויזיה "חבורת בריידי "”

כדאי להיזהר עם רהב, שלא יתבע… רגיש לביקורות.

רק להזכיר שאלפרד בסטר, בספרו הגדול (אולי הגדול שבהם) 'אקסטרו' גם משנת 1975, חזה שינויי מין וריאליטי טראשי דומה מאוד לזה של היום, כמו גם פירסומות שחודרות לכל מקום (וירטואליות, כמו ב'בלייד ראנר 2049').

אין כאן ביקורת על רני רהב רק הערה על דמות שדומה לדמות שהוא מציג באופן מפתיע.
זאת אכן אפשרות שרני רהב הילד קרא את הספר בשנות השבעים ,נתקל בדמות של סולמון א.סאלאמאן ,והיא נשארה עימו בתת מודע.
או לך תדע אפילו במודע. אבל אני לא חושב כך.

לדעתי העניה יש לומר זמן אמת ולא זמן אמיתי. מקור המושג באנגלית מתחום הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים. הכוונה למערכת המגיבה במהירות וסמוך לעת האירוע כך שהיא משפיעה על המתרחש או קולטת נתונים ישירות מהארוע עצמו ומשמרת עובדות האובדות בדרך כלל מן ההקלטה וההיזכרות שלאחר זמן.

יש לי את הספר והוא נפלא! ואני זוכר (במעומעם…) את הסדרה בסדרה יפהפייה
אגב, הספר פורסם בתוך "סדרת סיפורי טלוויזיה" שיצאה לאור ע"י בנק דיסקונט לילדים שחסכו שם (למה היום אין דברים כאלה בבנקים, ע"ע ספריית "דן חסכן" של בנק הפועלים הזכורה לטוב) ויש לי שבעה ספרים, האם יצאו עוד ספרים?

מעבר לשבעה הספרנים האלו שעסקו במשפחה שכזאת ( שני ספרים ) חבורת בריידי ,,ג'וליה ,ידידי הסוס ,פליפר הדולפין ו"ג'נטל בן הדב" לא יצאו ספרים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen + twelve =