web analytics
קטגוריות
מיסטיקה ותופעות מוזרות

הרב יהונתן אייבשיץ כיוצר של דת חדשה: סקירה על המהדורה המחקרית של "ואבוא היום אל העין "הספר המוחרם והמושמץ ביותר בתולדות היהדות

המחקר הראה שהספר ""ויבוא היום אל העין" הספר המוחרם והמושמץ ביותר בתולדות היהדות במאה ה-18 הוא פרי יצירתו של הרב המפורסם יונתן אייבשיץ. האם זה אומר שהרב אייבשיץ היה שבתאי כפי שהאשימו אותו מתנגדיו ? או שהחליט ליצור דת חדשה?

תוצאת תמונה עבור ואבוא היום אל העין

 הטקסט "הפורנוגרפי "  היחיד בספרות הרבנית והרב יונתן אייבשיץ כיוצר  של דת חדשה: סקירה על המהדורה המחקרית של  "ואבוא היום אל העין " "

מאת אלי אשד
‫  
‫   ואבוא היום אל העין :קונטרס בקבלה / לר' יהונתן אייבשיץ ; מהדורה מוערת ומבוארת מאת פאבל מצ'ייקו ; הוסיפו מחקרים נועם לפלר, יונתן בן הראש ושי אליסון-גרבר  לוס אנג'לס : מקורות ומחקרים בספרות המיסטיקה היהודית ; ; 42)   כרוב, תשע"ה מהדורה שניה ומתוקנת 2016

 אחד  הספרים המוחרמים והנרדפים ביותר בתולדות היהדות "ואבוא היום אל העין :" ומתאר יקום שבו הספירות האלוהיות מקיימות בינהם יחסים הטרוסקסואליים והומוסקסואליים היה קיים עד לשנים האחרונות רק בתור כתב יד נדיר מאוד.זהו כנראה הספר המושמץ והמוזר ביותר שיצא לאור בידי רב יהודי אי פעם.

האיש שנטען שהיה מחברו הרב יהונתן אייבשיץ מצא את עצמו בליבו של ויכוח אדיר שהסעיר את הקהילות היהודיות במאה ה-18.

דיוקן של הרב  יהונתן איבשיץ.

 יריבו העיקרי של אייבשיץ  בויכוח הרב יעקב עמדן האשים אותו על סמך  ניתוח של קמעות שונים שהפיץ וטקסטים  שונים שכתב שהוא שבתאי נסתר. איבשיץ הכחיש בכל תוקף וטען שמעולם לא היה שבתאי.

בין השאר הוא פנה לגאון מווילנה במכתב בבקשה שיסייע לו בהגנה על עצמו.הגאון מווילנה  ענה תשובה לא מחייבת ובאופן כללי העדיף לא להיות מעורב. 

טענותיו של אייבשיץ התקבלו במאה ה-18  הוא היה הרב היהודי שציור דמותו היה הנפוץ ביותר בעולם היהודי עדות ברורה לפופולאריות הגדולה שממנה נהנה.  וכיום הוא נחשב בקהילות החרדיות לאחד מגדולי הרבנים ונטען שכל מה שנטען כלפיו היה שקר.

מצבת קברו של הרב  יהונתן אייבשיץ בבית הקברות היהודי באלטונה

בעולם  חקר הקבלה  של גרשום שלום ותלמידיו ובראשם פרופסור יהודה ליבס  בכל אופן יש  דעה שונה לאחר מחקר יסודי נקבע שאייבשיץ אכן כתב את כל מה שיחס לו מתנגדו הגדול עמדן וממניעים לכאורה שבתאיים. השאלה הגדולה במחקר הייתה  האם אכן אייבשיץ כתב את הספר השנוי במחלוקת מכל שיוחס לו "ואבוא היום אל העין " ספר שהחוקר פאבל מאצי'קו קובע שהוא "הספר הפורנוגרפי היחיד שנכתב כטקסט רבני " ?

והתשובה לאחר מחקר מפורט הייתה  כן.המחבר הוא אכן אייבשיץ הצעיר. 

תוצאת תמונה עבור ר’ יהונתן איבשיץ ויחסו אל השבתאות :חקירות חדשות

עד לאחרונה המחקר החשוב ביותר בנושא   היה דיסרטציה משנת 1942 שיצאה לאור כספר בשנת 1947 בשם : ר’ יהונתן אייבשיץ ויחסו אל השבתאות :חקירות חדשות על יסוד כתב היד של ס’ ואבוא היום אל העין /מאת משה אריה פרלמוטר שיצא לאור בסדרת מחקרים ומקורות בתורת הסוד בישראל (ספרית שוקן) ; ; ספר ג)   . ירושלים ותל-אביב, תש"ז  1947. ובו הוכיח המחבר משה אריה ענת שאכן איבשיץ כתב את הספר המתועב והמוחרם .

בכך הסתיים המחקר בנושא להוציא התייחסויות  של החוקר הקבלה ליבס לספר זה שהיה קיים אך ורק בכתבי יד בודדים פה ושם במחקריו שכונסו בספר "סוד האמונה השבתאית: קובץ מאמרים, ( מוסד ביאליק 1995)

 

אבל בשנת 2014 הוצאת כרוב שמוציאה מלוס אנג'לס מחקרים על קבלה פירסמה את הספר  לראשונה בדפוס ביחד עם מחקרים שונים .מאז הוא יצא במהדורה שנייה ומתוקנת שמאפשרת לקורא שאינו חוקר להבין על מה הייתה כל המהומה ומדוע זהו הספר היהודי  המוזר המושמץ  הנרדף ביותר של כל הזמנים שנכתב בידי רב יהודי  ( מאז כתבי הרמב"ם) ומדוע הואשם הרב אייבשיץ אחד מהרבנים היהודיים הנערצים ביותר  במאה ה-18 בשבתאות ,האשמה שהחרדים עד היום מסרבים לקבלה.

ד"ר פאבל מאצ'יקו 

מהקריאה של הספר ושל ההקדמה הבהירה מאוד של החוקר  פאבל מאצ'יקו באנגלית ( שהיא הרבה יותר בהירה ומובנת מהמאמרים בעברית שמלווים את הספר ) אפשר להבין על מה הייתה  המהומה ומה הספר ויוצרו הוא לא.

(צפו בהרצאה של ד"ר פאבל מאצ'קו על יהונתן אייבשיץ שעליו הוא אומר ביושר שהוא מבין אותו פחות ופחות ככל שהוא חוקר אותו יותר ויותר ..)

 

נתחיל מהבשורות הטובות :  אפשר להרגיע את מי שחושש. הרב יהונתן אייבשיץ אכן לא היה שבתאי כלל כפי שטען ונשבע כל חייו.  הוא דיבר אמת ונשבע אמת.

הבשורות הרעות : על סמך הספר אפשר לקבוע הוא היה משהו אחר לגמרי.  משהו רחוק הרבה יותר מהיהדות מהשבתאות או אף מהפרנקיזם שנוצר בערך באותו הזמן.

 

 אייבשיץ יוצר כאן דת חדשה :שאינה יהדות ואינה נצרות ובהחלט אינה שבתאות בניגוד למה שטענו כל מתנגדיו של איבשיץ ובראשם הרב  יעקב עמדן.  זה שניהל נגדו מלחמה בקונטרסים שונים לאורך שנים רבות.

 אמנם מחבר  הספר "ואבוא היום אל העין " בהחלט יודע על ומתייחס לשבתאות ומקבל ממנה פה ושם השראה אבל לא יותר ממה שקיבל מהיהדות ומהנצרות הקונבנציונאליות יותר.לדעת החוקרים ולדעת קורא זה מתנגדיו של איבשיץ טעו טעות גדולה.

"ואבוא היום אל  העין " כלל אינו שבתאי. וברור שגם קוראים שבתאיים היו מוצאים את עצמם נבוכים בידי ספר זה.

החוקר מצ'קו  מגדיר אותו כספר הפורנוגרפי הראשון והיחיד בנכתב בניב הרבני . אבל מדוע ? משום שהוא עוסק ביחסי מין הומוסקסואליים ובמין אנאלי  של ספירות אלוהיות שונות ?

 המטרה היא אינה לגרות את הקורא  אלא לתאר בצורה מדויקת כמעט קלינית סוגים שונים של מיניות אלוהית משום כך אין לראות בו פורנוגרפיה.

דיוקן של אייבשיץ :

Jan Kleinhardt (Johann Kleinhard; 1742-1794) – Zeichner Johann Balzer (1738–1799) – Stecher – Digital Portrait Index

 

מבחינת אייבשיץ היקום שלנו לא נוצר בידי בוראו במודע אלא כמעין סוג של צואה בלתי מודעת.והוא ממשיך להתקיים בידי אלוהי ישראל המקיים יחסי מין עם ישות אלוהית אחרת יחסים שבהם אלוהי ישראל הוא הפעיל והנמרץ דהיינו הוא הדמות הנשית במערכת יחסי המין והיצירה. אלא שלאורך הדורות השתלט על היקום הישות שהיא האלוהים הנוצרי.

אייבשיץ חשב שהדת הנוצרית היא עליונה על היהדות של זמנו אבל צרה צרורה היא כל כך נשגבת שאינה ישימה לבני אדם רגילים ומיניים שזקוקים למיניות והביא לחורבן כללי במלחמות שאותן לחמה. ולכן יש להחליף גם אותה באמונה טבעית יותר ורודפת שלום יותר.

נראה שמה שהוא חשב עליו היה דת עתידנית שבה שבה כל בני האדם יחוו באחווה אוניברסלית שבה יהיה שיוון בין המינים ושבה מין הטרוסקסאולי והומוסקסואלי יזכו ליחס שווה של כבוד .שהרי יחס כזה יש גם כלפי הספירות  אלוהיות שקיימו יחסי מין הן בצורה הטרוסקסואלית והן בצורה הומוסקסואלית . אולי אפשר לקרוא לדת החדשה הזאת " איבשיציות " או איבשיציזם". 

ויש להודות הדת המוזרה שאותה יצר יונתן אייבשיץ הצעיר בעשורים הראשונים של המאה ה-18 נראית מקדימה ומקבילה  לרוח הזמנים בעשורים הראשונים של המאה ה-21.

 

נספח :

ספר קונספירציה על הרב אייבשיץ .

 משה שלמה אנטלמן     בכור שטן :   יהונתן אייבשיץ, מסית ומדיח /    [תל-אביב] :   ירון גולן,   [1992].

( בראש השער כתוב :ועד ארבע-ארצות הכריזו עליו בכ' בסיון 1756 שהוא בכור שטן")

ספר הסתה פרוע כנגד אייבשיץ.

רומנים היסטוריים על הויכוח  הגדול בין אייבשיץ ועמדן :

 אברהם שמואל בן ישראל  שטיין , (1911-1960  )  אש מריבה :   טרילוגיה היסטורית: כרך  א. חידת הקמיעות (פולמוס עמדין-אייבשיץ) -/    תל-אביב :   מ. ניומן,   תשט"ו 1955.

  רותי  רום   עקיצת האקנתוס /    תל-אביב :   ידיעות,   2007.

רומן המתאר את הסכסוך מנקודת מבטו של יעקב עמדן. 

גילית חומסקי    במדבר מלון אורחים /    (תל-אביב) :   ידיעות אחרונות : ספרי חמד,   (2008).

רומן עכשוי על הקמעות של  הרב יהונתן אייבשיץ:

ראו גם :

"ואבוא היום אל העין" בהוצאת כרוב

 הרב יהונתן אייבשיץ בויקיפדיה 

מאמר ודיון מוסרט על  הרב יהונתן איבשיץ וספרו  "ואבוא היום אל העין " 

סקירה באנגלית על "ואבוא היום אל העין "

 המשך הסקירה באנגלית על "ואבוא היום אל העין "

דף הפייסבוק של ד"ר פאבל מאצ'יקו

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “הרב יהונתן אייבשיץ כיוצר של דת חדשה: סקירה על המהדורה המחקרית של "ואבוא היום אל העין "הספר המוחרם והמושמץ ביותר בתולדות היהדות”

שיטת החוקרים הזויה. מניחים הנחות על גבי הנחות ומגיעים למסקנות הזויות, בגלל ש"חוקר אקדמי" טבע הנחת יסוד שגויה שאין לערער אחריה. במובן הזה, הביקורת של חיים ליברמן וישעיהו תשבי צודקות לחלוטין. מדוע להניח שהרב אייבשיץ כתב טקסט כל כך לא דתי ומנוגד לכל סגנונו הידוע בספריו, מסקנה המעוותת את השקפתו עד כדי אי הבנה, כפי שפאבל הזה כותב בפירוש? המסקנה ההגיונית ביותר היא שהטקסט פשוט לא שלו. אה… החרדים אומרים כך? אז זה בטוח לא נכון

הם היגיעו למסקנה שאיבשיץ כתב את הספר על סמך מחקר יסודי ומפורט שעשה החוקר פרלמוטר שהיגיע למסקנה שאייבשיץ אכן כתב את הספר על סמך עדויות היסטוריות שונות .אותן העדויות שהביאו את בני זמנו של איבשיץ למסקנה שהוא אכן כתב את הספר.
בהחלט יכול להיות,עם זאת , שאייבשיץ כתב את הספר בצעירותו ושינה לאחר מכן את דעותיו מן הקצה ו"חזר בתשובה".
בנו של איבישיץ ,וולף ,אנחנו יודעים כנראה החזיק בחלק לפחות מהדעות שבספר או בכולן או בואריאציה שלהן וניסה להקים כת בראשותו אולי גם על פיהן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fourteen + six =