web analytics
קטגוריות
גנלוגיה

הגנים של הגאון מווילנה

הגנאלוג חיים פרידמן חקר ומצא דרך בדיקה של הגנים שלי ושל כמה אנשים אחרים במאגר מידע גנטי כי לצאצאי הגאון מווילנה אכן יש גנים יחודיים שבהם מחזיקים גם ראש הממשלה נתניהו וגם נשיא המדינה ריבלין וכי אפשר לזהות את הגנים האלו.

הגנים של הגאון מווילנה

 

Image result for chaim friedman gaon of vilna

חיים פרידמן ,גנאלוג

הגנאלוג חיים פרידמן ידוע כמומחה מספר אחד בעולם לגנאלוגיה של משפחת צאצאי הגאון מווילנה גדול חכמי היהדות האשכנזית שחי בליטא במאה ה-18 , המרובים המפוזרים בעולם והמדובר עשרות אלפי אנשים. ( שעל פי המחקר שלו שלי  ושל מומחים אחרים  יכולים להראות את השושלת שלהם עד המאה השמינית לספירה וראו " ממשולם מלוקה במאה השמינית ועד לאלי אשד במאה ה-21לספירה-51 דורות של היסטוריה משפחתית " )

בין  צאצאים וקרובי משפחה אלה ניתן למנות את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו  שדיבר על הקשר המשפחתי שלו למשפחת הגר"א בביקורו לאחרונה בליטא ואת נשיא המדינה ריבלין ואת בני משפחתו שהם קרובים למשפחת הגר"א ויצאו מהאב המשותף "החבר יוסף" שהוגלה במאה ה-16 לעיר פראג.

בכך פרידמן המשיך פרוייקט ענק שבו פתח  מתי שהוא בראשית המאה העשרים האב של סבתי  חנה, הרב אליהו לנדא ( בן נינו של הגר"א וצאצא של בנו המפורסם ביותר אברהם וילנר  החוקר הראשון של המדרשים דרך הנכד יעקב משה מסלונים  והנין אביו של אליהו לנדא  אליעזר  או אלעזר לנדא ) שרשם את כל צאצאי הגר"א הידועים בזמנו.הוא הכין רשימות של בני המשפחה כשביקר אותם באירופה ובארה"ב ורשימות אלו הן הבסיס לכל המחקרים הגנאלוגיים שנעשו על משפחת הגר"א מאז.

Image result for Eliyahu’s Branches,

 הרב אליהו לנדא ,הגנאלוג הראשון של משפחת הגר"א 

חיים פרידמן שהוא בעצמו צאצא של הגר"א דרך בנו השני יהודה לייב  פירסם ב-1997   ספר אב כרס לרגל ציון 200 שנה למותו של הגר"א ב-1797

 .Eliyahu's Branches: The Descendants of the Vilna Gaon and His Family. 

שבו הוא רשם לא פחות מעשרים אלף מצאצאי הגאון מוילנה !ועוד עשרת אלפים נוספים שלא הייתה דרך לאמת את הקשר שלהם אל הגאון מווילנה מסיבות שונות .

וקיראו על כך כאן.

וקיראו על כך עידכון בבלוג של חיים פרידמן 

עידכון משנת 2018

Image result for Eliyahu’s Branches,

Image result for Eliyahu’s Branches,

רשימת אבות הגר"א כפי שהיא מופיעה בספרו של פרידמן.

פרידמן לא היה היחיד שעסק ברישום גנאלוגי כזה של צאצאי הגר"א ובני משפחתו השונים.במקביל היה חוקר גנלוגיה יהודית ידוע אחר  בשם ניל רוזנשטיין שפירסם ממש באותו זמן  ביחד עם פרידמן  1997 ( שנת המאתיים למות הגר"א ב-1797  ) ספר רישום גנלוגי כזה ממש באותו הזמן  בשם :

 The Gaon of Vilna and his Cousinhood אולם זה לא היה מקיף ועמוק  כמו זה של פרידמן אולי משום שהמחבר גם לא היה צאצא של הגר"א.

מצד שני רוזנשטיין נודע במיקצועיותו הרבה  בתחום כמי שפירסם כבר כמה ספרי גנאלוגיה חשובים ומקיפים ביותר על משפחות יהודיות חשובות שונות.

 

רוזנשטיין    מרגע שהספר שלו פורסם לא המשיך במחקר.אולי משום שאינו צאצא של הגר"א והוא המשיך לחקור משפחות אחרות.

לא כך פרידמן  שהמשיך להתמקד בתחום ספציפי זה. הוא המשיך במחקריו גם לאחר שספרו עב הכרס פורסם.הוא המשיך לחקור ולחפש צאצאים נוספים של  הגר"א.מאז הרשימה של האנשים שהייתה  בידיו גדלה ואף הוכפלה.ככל הנראה עוד עשרת אלפים איש נוספים הוכנסו לרשימה.

וזאת גם על ידי שימוש בטכנולוגיה חדשה שלא הייתה בידיו ב-1997.

כיום ישנה אפשרות חדשה לקבוע את מוצאו המדויק של אדם על ידי בדיקות דנ"א.

פרידמן שהתקדם טכנולוגית עם הזמנים  משתמש כיום ומזה עשור  באמצעי טכנולוגי חדש זה .על ידי חיפושים במאגרי מידע גנטיים ואיתור סימנים גנטיים ברורים המראים על קירבה משפחתית לאנשים שקירבתם משפחתית לגאון מווילנה היא וודאית.

הוא איתר כמה וכמה משפחות כאלו דרך הד.אן .אי שבאתר  אתר FTDNA 

https://www.familytreedna.com/products/family-finder

דרך אתר זה ( כמו גם אתרים אחרים כמו ancestry)   אדם יכול לפרסם את צירוף הגנים שלו ודרכו לאתר אנשים עם צירופים גנטיים קרובים או כמעט זהים ,דהיינו שהם קרובי משפחה.

פרידמן קיבל אישור מכמה אנשים   שידועים כצאצאים של הגאון מוילנה מצדדים שונים של משפחתם להשתמש בקוד הכניסה שלהם על מנת לחפש אנשים בעלי קירבה גנטית וכך יצר מאגר מידע של קרובים שהקירבה שלהם הפעם איננה מבוססת על שמועות ועל זכרונות  אולי שגויים אלא על זהות גנטית מדוייקת וודאית.

הוא גילה שאנשים אלו תאמו גנטית לא רק אותו אלא גם אחד את השני. דהיינו הבדיקה הגנטית אכן אימתה את הקשר המשפחתי בינם.

פרידמן מצא הוכחות שהדנ"א של בני משפחות שונות שהתייחסו לגר"א תאם לא רק את זה שלו אלא גם של משפחות אחרות שהתייחסו לגר"א כלומר הן התחתנו אחת בשנייה.

מצד שני היו משפחות שבדק שטענו שהן מתייחסות לגר"א אבל בדיקה מצאה שאין לבניהן  שום התאמה גנטית ובכך הוכח  לדעתו שהקשר שלהם לגר"א הוא שגוי.

בין השאר פרידמן בדק את המאגר הגנטי שלי שלו נתתי אישור להשתמש בו באופן חופשי לצורכי המחקר.

אני אחד הצאצאים הוודאיים ביותר של הגאון מווילנה שקיימים. סבתי חנה הייתה בתו של הרב אליהו לנדא בן נינו של הגר"א והגנאלוג הראשון של המשפחה.הודות לכך שלפרידמן יש  את הסימון הגנטי שלי אחד המדוייקים ביותר הקיימים כצאצא הגר"א הוא משתמש בו כעת כאמצעי זיהוי לגלות אם אנשים  שטוענים שהם צאצאי הגר"א אכן צאצאים שלו עם ידי בדיקת הקשר הדמיון בין הזיהוי הגנטי שלי ושלהם.

אם אין דמיון אז זאת הוכחה חותכת  לדעתו  שאינם צאצאי הגר"א.

בין  השאר נמצא דמיון מובהק עם הסימן הגנטי של בני משפחת נתניהו ( דרך אחיו של ראש הממשלה עידו  ) . בכך  נמצא אישור גנטי לכך שהגנים של משפחת ראש הממשלה נתניהו אכן קרובים מאוד לאלו של משפחות צאצאי הגר"א וכי יש קירבה משפחתית. וזה הראה מעבר לכל ספק שהם אכן מקורבים גנטית לגאון מווילנה

ודמיון ברור כזה נמצא עם הסימונים הגנטיים של בני משפחת ריבלין שונים שנבדקו.

ומה המסקנה של פרידמן מהמחקר הזה ?

שאכן יש לצאצאים גנים שהתקבלו מהגאון מווילנה שבהם מחזיקים כולם .

וייחוס כזה הוא לא רק זכות הוא גם מחייב.

אנחנו צאצאי הגר"א מתכננים אירועים לרגל שלוש מאות שנה להולדתו בשנים 2019-2020 וכך גם ממשלת ליטא ,( כפי שנמסר בידיהם לבן המשפחה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ).

ופרטים עליהם תוכלו למצוא כאן :

הכנס הגנאלוגי ה-14 של עמותת עיל"ם 

מאמר מפורט באנגלית של פרידמן על מחקרו זה תוכלו למצוא בבלוג שלו  באנגלית.

Full details of the evidence, before DNA testing was used,

is explained in Chaim Freedman’s blog,

http://eliyahusbranches.blogspot.com/2018/08/genetic-master-list-for-relatives-of.html

פרטים נוספים על הגנאלוגיה של משפחת צאצאי הגאון מווילנה :

ממשולם מלוקה במאה השמינית לספירה ועד לאלי אשד במאה ה-21 לספירה. 

אילן היוחסין של אלי אשד מהמאה השמינית לספירה ועד היום 

Image result for genes

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “הגנים של הגאון מווילנה”

מעניין. בקרוב המאגרים האלה יגדלו – אינטרס ביטחוני ראשון במעלה…

מעניין מה מוצאה של שרה…

במשפחה שלי ישנן טענות שבעל פה שטוענות שאנחנו צאצאים של שמואל הנביא ושל משה רבנו דרך משפחת שפן הסופר מהמאה השביעית לפה"ס.
עד כמה אפשר להתייחס אליהן ברצינות ? לא יותר מידי .ככל הנראה אגדות מאוחרות.
בכל אופן בבדיקה גנטית שעשיתי על עצמי התברר שהן בכל אופן לא לחלוטין בלתי אפשריות שגם זה לא אומר ולא כלום.
בבדיקה הגנטית התברר שיש בי גנים שמגיעים עד לדרום אירופה בימי הביניים המוקדמים.
דרום אירופה זה איטליה וזה מתאים לשושלת היוחסין המשפחתית .ממשפחת קלונימוס שמוצאה באיטליה במאה התשיעית לפה"ס.
וקדום יותר מכך יש גנים שמוצאם באיזור ארץ ישראל -סוריה בערך במאות הראשונות לפה"ס ואולי אחרי הספירה.
דהיינו מישהו או מישהי או מישהם מנושאי הגנים האלו היגיעו לדרום אירופה מאיזור ארץ ישראל -סוריה מתי שהוא במאות הראשונות לפני או אחרי הספירה.
קדום יותר בערך האלף הראשון לפני הספירה ישנם גנים של אוכלוסיה שניתן לזהותה כמצרית.
ואולי בדואית מחצי האי סיני ?
גנים קדומים עוד יותר מכך הם שוב מארץ ישראל סוריה.
יכול להיות אם כך שנשאי הגנים מארץ ישראל- סוריה היגיעו בשלב מסויים למצרים. ואחר כך ולא ברור מתי אחר כך חזרו לארץ ישראל.
לא נימצאו לעומת זאת גנים שאפשר להכריז עליהם כעיראקיים ,מסופוטמיים -כורדיים מנניח האלף השני או הראשון לפני הספירה או מלפני כן .
וזה אומר אולי שנשאי הגנים מעולם לא היגיעו לבבל גם לא במאה השישית לפה"ס.
אבל לא מן הנמנע שהיגיעו בערך אז למצרים.
כן נמצאו גנים שאפשר לטעון שהם עיראקיים במקור משלב מאוחר יותר כנראה מימי הביניים המוקדמים.
וזה לכאורה יכול לאמר שמישהו מקהילת בבל התערב עם הקהילה באיטליה.
וזה מזכיר את הטענות של אנשי משפחת קלונימוס שחכם בשם אהרון היגיע במאה התשיעית לאיטליה מבבל.
אבל האם זה באמת קשור? לא ברור.

[…] בבדיקה גנטית שעשיתי על עצמי התברר שיש בי גנים מאיזור ארץ ישראל סוריה-מצרים סיני -צפון אפריקה מהמאות ה15-עד הראשונה לפה"ס ( וגם הרבה לפני זה ).אז בכל אופן זה לא בלתי אפשרי . […]

Amnon Jonas בפייסבוק :
נשמע לי לא רציני.
בבדיקות גנטיות יש גנים שעוברים גם מהאב וגם מהאם. מהגאון מוילנה ועד למישהו שחי בימינו עברו בסביבות כשמונה דורות ולכן רק כ-1/256 מהגנים של צאצא בן זמננו הגיעו מהגאון מוילנה. זה אחוז מזערי, שלא ניתן לזהותו בבדיקה של אנשים בודדים. אולי בבדיקה של מאות צאצאים מענפים שונים, ניתן יהיה להגיע למסקנה כלשהי.
יש גם גנים שעוברים רק מהאב או רק מהאם ואלה נשמרים לאורך יותר דורות. את אלה ניתן לזהות, אם מוצאים מישהו שהוא צאצא מאב לבן. אם קיימת בדרך אפילו אם אחת, הגנים לא הגיעו מהצד של הגאון מוילנה, אלא מבעלה של אותה אם.
כל זה קשה במיוחד על רקע העובדה שבקרב יהודים אשכנזים רצים הרבה גנים משותפים, מה גורם לכך שבין שני יהודים אשכנזים ללא קרבה משפחתית, יש סיכוי טוב לגנים משותפים, כמו לבעלי קרבה משפחתית מקבוצות אתניות אחרות. לכן זה לא מפתיע ולא אומר הרבה שליהודים אשכנזים, כמו בנימין נתניהו, יש גנים משותפים עם צאצאים של הגאון מוילנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eight − 4 =