web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

גיבורי המערב הפרוע :עלילות המרשל שיפינג במערב הפרוע מאת ארצ'י או ארצ'יבלד ג'י ברמן ( מירון אוריאל )

סדרת מרשל שיפינג מאת "ארצי' ברמן " עלילות לוחם באינדיאנים נועז ורומנטי באמצע המאה ה-19 שהוא גם בעבר הקרוב יותר מפקדו המבוגר של איש החוק הנועז בוק ג'ונס ,היא אחת מסדרות המערבונים הטובות ביותר בעברית .אולי הטובה ביותר. אלא שמחברה המוכשר לא היה סופר אמריקני ידוע כפי שטענה ההוצאה אלא ישראלי אנונימי בשם מירון אוריאל.

סידרת מרשל שיפינג  מאת "ארצ'י ברמן " בהוצעת נרקיס , מחבר מירון אוריאל .תש"ך.

עלילות הבוס של בוק ג'ונס בצעירותו במערב הפרוע.

זוהי רשימת ההמשך לרשימה שפירסמתי כאן בעבר על הסדרות השונות של  בוק ג'ונס שנכתבה בידי "ארצ'י ברמן "  שהוצג בידי המוציא לאור נרקיס כסופר מפורסם בארה"ב אבל היה בכלל שם בדוי של הסופר הישראלי מירון אוריאל.

העובדה הזאת נחשפה לפי הקהל בידי אחד המתחרים של נרקיס שהוציא לאור גם הוא חוברות "בוק ג'ונס " משלו , אבל עשתה רושם מועט מאוד על מעריציו הנלהבים של "ארצ'י ברמן".

ההצלחה של בוק ג'ונס של " ארצ'י ברמן "  הייתה כה גדולה עד שהמו"ל  עזרא נרקיס ואוריאל יצרו לה סידרת "בת " ( או בעצם נכון יותר סדרת אם) שעסקה בעלילותיו של המרשל ג'ורג' שיפינג מפקדו הזקן של בוק ג'ונס בצעירותו באמצע המאה ה-19 כאשר היה לוחם נועז באינדיאנים.סיפורים שונים של בוק ג'ונס תיארו כיצד שיפינג יושב לכתוב את זכרונותיו  שהם סיפורי סדרת "מרשל שיפינג " ומספר עליהם ומקריא מתוכם לבוק ג'ונס הנלהב.

קלאסיקה מערבונית  עברית אמיתית .העמוד הראשון מהחוברת הראשונה מאת ארצ'י ברמן המתארת את המפגש הראשון בין שני אנשי המערב האגדתיים ג'ורג' שיפינג ובוק ג'ונס.

כך נראה ג'ורג' שיפינג באיוריו של אשר דיקשטיין מ"תעלומת העיט השחור".בחוברות המקוריות הקוראים נאלצו לדמיין לעצמם כיצד הוא בעצם נראה, הן כאיש צעיר ורומנטי הן כאיש מבוגר מפקדו הקשוח של בוק ג'ונס. 

גם כאן הסיפורים היו בעלי רמה יחסית גבוהה ביותר אם כי לא היה בהם את אותו ההומור שאפיין את סיפורי בוק ג'ונס .  מאידך הייתה בהם אוירה טראגית , תוצאה של מאבקו הבילתי פוסק של שיפינג באינדיאנים שאותם הוא מכבד ומעריך אך יודע שקצם כעם חופשי  הולך ומתקרב.מלבד

הגנרל קוסטר 

מפקדו של שיפינג בסיפורים הוא גנרל קוסטר. והנ"ל מופיע גם שנים מאוחר יותר באחד מסיפורי בוק גו'נס.

הצייר אשר דיקשטיין זיהה את קוסטר הנ"ל עם הגנרל קאסטר המפורסם שמת בקרב "ביג ליטל הורן" ב-1876 נגד האינדיאנים .

זאת למרות ששאותו גנרל קוסטר המשיך לחיות בימי בוק ג'ונס בערך בסוף המאה ה-19 או בראשית המאה ה-20 שנים לאחר שקאסטר נפל בקרב כאדם צעיר יחסית. הגנרל קוסטר  מופיע שוב כאדם זקן בחוברת מספר 20 בסדרת בוק ג'ונס"המסילה מערבה" שם הגנרל בדימוס מוצג  כאחד מהאחראיים על בניית מסילת הברזל הגדולה במערב הפרוע.

אהובותיו של שיפינג

בכל סיפור שיפינג התאהב באישה אחרת אם כי מעולם לא יצא דבר מהתאהבויות אלו.הצייר אשר דיקשטיין היציג לפני הקוראים את האהובות היפות של שיפינג.

ואכן היה מה לראות.

שיפינג וכמה מאהובותיו הרבות בסדרה.משום מה אף לא אחת מהן החזיקה עימו מעמד.ובתקופה שהוא הבוס המבוגר של בוק ג'ונס עשרות שנים לאחר מכן הוא מוצג כרווק ניצחי. 

מסדרה זאת יצאו 13 או 14 חוברות.

כמה שנים לאחר מכן ארבעה מחוברות אלו יצאו לאור כספרים בכריכה קשה עם איורים של אשר דיקשטיין תחת השם "סדרת קרל מאי " עם כי חוץ  מהאינדיאנים לא היה לסיפורים שום קשר עם גיבוריו של קרל מאי.

ולהלן רשימה של החוברות בסדרת מרשל שיפינג.

חוברות אלו הן כיום נדירות ביותר ומבוקשות מאוד' בידי אספנים נלהבים ,אבל לקח שנים כדי לאסוף את המידע שברשימה זאת בגלל נדירותן.

1.אדומי העור.ג'ורג' שיפינג הצעיר יוצא לנדוד בפעם הראשונה במערב הפרוע.

העמוד הראשון בחוברת הראשונה על מרשל שיפינג שמציג את שיפינג הצעיר לפני הקוראים.

2.נקמתו של קראודי.

שיפינג נאבק בנבל הלבן קראודי שנשבע לנקום בו.

 

3: עקבות הדם.

שיפינג יוצא בראש שיירת מתיישבים אל מעבר למידבר ונתקלים בשבט אינדיאני לא נודע.

4.המאבק בגבעות.

המשך הסיפור. שיפינג ואנשי השיירה נאבקים באינדיאנים.

5.התופים הרועמים

 6 : קרדום הקרב . שיפינג נאבק באינדיאנים בזמן מלחמת האזרחים בארה"ב. 

7.העיט השחור . (יצא כספר בכריכה קשה "תעלומת העיט השחור" ). שיפינג נאבק במנהיג אינדיאני לוחמני שהוא הציל את חייו.

8.מקטרת השלום .(יצא כספר בכריכה קשה תחת שם זה ). שיפינג והאקדוחן המפורסם ביל היקוק  יוצאים לדיוני שלום עם המנהיג האינדיאני הענן האדום.

9.הדרך לשיפרק ( יצא כספר בכריכה קשה תחת השם " הקרב בקניון הדמים").

10.נתיב השיירות.

11.המוהיקני הנוקם .(יצא כספר בכריכה קשה תחת השם "תעלומת המוהיקני הנוקם"  ).

תקציר מפורט מאת עידו סבן

קצרה תעלומת המוהיקני הנוקם מספר על ג'ורג' שיפינג בצעירותו (בעתיד יהפוך למרשל שיפינג שיפקד על גיבור המערב הפרוע בוק ג'ונס).
שיפינג מגיע לעיירה בלב השטח הנשלט על ידי מתיישבים אמריקאים במטרה להקים יחידת סיור מיוחדת ומסווגת. השטח נחשב לבטוח אחרי שכל האינדיאנים גורשו ממנו וכבר 4 שנים שלא הייתה שם התקפה אינדיאנית.
שיפינג מגיע לבר בעיירה ושומע מהמוזג ידיעות לא הגיוניות שבזמן האחרון המוהיקנים תקפו חוות ושירות באזור!
שפינג בהתחלה לא מאמין לידיעות מכיוון שהמוהיקנים גרים במרחק אלפי קילומטרים משם אבל שני תושבים מספרים לו על ההתקפות ומראים לו חץ מלחמה מוהיקני שהם הוציאו מאחד הפצועים של ההתקפה האחרונה.
הם מבקשים משיפינג לעזור להם למגר את האיום המוהיקני אבל שיפינג מסרב לעזור בגלל שיש לו פקודות הקודמות לזה.
שני התושבים הנואשים מפתים אותו למלכודת, מעלפים אותו וחוטפים אותו ליישוב שלהם שהותקף. אחרי ששיפינג מתעורר, ראש העיר מנסה לשכנע אותו לעזור להם אבל שיפינג זועם שחטפו אותו בצורה גסה כזאת ומתכונן ללכת ולהעמיד את שני התושבים שחטפו אותו למשפט. כשהוא יוצא מבניין המועצה הוא רואה את הפצועים ומבין שהוא לא יכול פשוט לעזוב ומחליט בכל זאת לעזור להם. ראש העיר מכנס אסיפה של כל התושבים ושיפינג מבקש מהם להקים כוח גדול של לוחמים חמושים כדי לפשוט על המחנה המוהיקני ולהשמיד אותו.
התושבים מסכימים ושיפינג יוצא למשלחת לגילוי המחנה המוהיקני כשהוא מלווה ב2 מתיישבים, הנרי ג'ונס שגם היה אחד מהמתיישבים שחטפו אותו ובחור בשם בוק פיצ'אם. בנוסף העיר שולחת איתו אינדיאני בשם נוטאלה שהעיר בוטחת בו בתור גשש. שיפינג לא סומך על הגשש (בצדק) ואנחנו בתור קוראים מגלים שהאינדאני האזין בסתר לאסיפה וכשהוא שמע ששיפינג חושד בו, הוא הלך ורצח את איש הקשר המוהיקני שהוא העביר לו ידיעות כדי להביא את גופתו למועצה ולהוכיח כביכול שאפשר לבטוח בו.
המשלחת יוצאת לדרך ועוקבת אחרי עקבות המוהיקנים מהחווה האחרונה שהם התקיפו עד לנחל, שם אובדים עקבותיהם כי הם הלכו במורד הזרם. שיפינג מחליט להקים מחנה ובבוקר להמשיך בחיפושים.
באמצע הלילה נוטאלה קם בשקט ומתגנב מהמחנה. שיפינג והנרי ג'ונס שחושדים בו ולא ישנים מחכים בדיוק לזה ואחרי שהוא הולך הם שמים את האוכפים מתחת לשמיכות כדי שיראה שהם עדיין ישנים מתחת לשמיכות. אחר כך הם מקימים מארב ומסתתרים בשיחים הסמוכים.
אחרי שעתיים נוטאלה מגיע חזרה ביחד עם 2 סירות קאנו מלאות בלוחמים מוהיקנים כולל המנהיג שלהם סוס אדום. המוהיקנים מסתערים בצעקות קרב למחנה ויורים חיצים על ה"אנשים הישנים" בלי לדעת שמדובר באוכפים. שיפינג והמתיישבים מנצלים את הבלבול ופותחים באש תוך כדי גרימת אבדות כבדות למוהיקנים שמתחילים לסגת. שיפינג מסתער על סוס אדום בזמן שהנרי ג'ונס ובוק פיצ'אם נלחמים בשאר המוהיקנים כשלפתע תוקפת אותו אישה אינדיאנית! הוא מגלה שהאנדיאנית היפה היא בת תערובת ואשתו של סוס אדום.
שיפינג מדבר איתה ומגלה שהשם שלה הוא מינרבה הוא סוחב אותה ומתחיל לקחת אותה למחנה כדי להראות אותה לחבריו כשלפתע סוס אדום מופיע וחובט בו עם אלת קרב. שיפינג מתעלף וכשהוא מתעורר הוא מגלה שסוס אדום ברח עם מינרבה ושהנרי ג'ונס ובוק פיצ'אם נמצאים לידו.
בהתקפה הם הרגו כמעט את כל המוהיקנים כולל את נוטאלה הבוגדני. הם מנצלים את זה שנוטאלה לא טשטש את העקבות שלו כשהוא הלך לקרוא למוהיקנים כדי לחסל את המחנה שלהם ומגיעים ככה עד למחנה המוהיקני המונה 100 לוחמים.
על גבעה מול המחנה המוהיקני הם מחליטים להתפצל, שיפניג ובוק פיצ'אם הולכים לכיוונים שונים בזמן שהנרי ג'ונס נשאר לשמור על הסוסים.
הנרי ג'ונס מתחיל להירדם בשלב מסויים ולא שם לב לסיירים המוהיקנים שהגיעו מאחוריו וככה הוא נלכד. שיפינג ופיצ'אם שמים לב למהומה שמתחוללת פתאום במרכז הכפר ורואים שג'ונס קשור שם לעמוד והאינדיאנים רוקדים סביבו ריקוד קרב עם חניתות במטרה לענות ולהוציא אותו להורג. שיפינג שולח את פיצ'אם חזרה לעיר כדי לקרוא לתגבורת ובינתיים הולך למרכז הכפר כדי לחלץ את ג'ונס. בדרך הוא מצליח לקחת את מינרבה בת ערובה ומשתמש בה כדי להגיע למרכז הכפר בבטחה. שם הוא מתעמת עם סוס אדום ומבקש איתו דו קרב עד המוות, אם הוא ינצח הוא וג'ונס יוכלו ללכת בבטחה ואם הוא יפסיד הם יוכלו לעשות להם מה שהם רוצים. סוס אדום מסכים אחרי שכנוע והם נלחמים בעזרת סכינים.
אחרי מאבק ממושך שיפינג הולך לנצח כשלפתע לוחם מוהיקני מכה אותו מאחורה בעזרת אלת קרב, מעלף אותו ועל ידי כך מציל את סוס אדום. שיפינג וג'ונס נלקחים לאוהל כשהם קשורים וכבולים ומושארים שם עד הבוקר, אז מתכוונים להוציא אותם להורג.
בינתיים פיצ'אם התחיל לחזור לסוסים כדי לרכב לעיר ולהזעיק עזרה, כשהוא מגיע לשם הוא נתקל בכוח סיור של 3 מוהיקנים ומצליח לחסל 2 מתוכם תוך כדי רכיבה. לצערו השלישי מצליח לירות לו חץ בגב ופיצ'אם רוכב בשארית כוחותיו עד העיר, שם הוא מספיק למסור את מיקום המחנה המוהיקני לפני שהוא נפטר מפצעיו. ראש העיר והתושבים הזועמים יוצאים למיקום המחנה המוהיקני בכוח גדול של 250 לוחמים חמושים.
בינתיים במחנה המוהיקני מינרבה מתגנבת לאוהל של שיפינג וג'ונס ומשחררת אותם.שיפינג מציע לה לבוא איתם ולברוח לפני שהמתיישבים האמריקאיים יבואו להשמיד את המחנה אבל היא מסרבת לבוא איתם ואומרת שלמרות השורשים האירופאיים שלה, המוהיקנים הם העם שלה.
שיפינג וג'ונס בורחים ואחרי כמה זמן נפגשים בכוח המתיישבים שהגיע לחסל את המחנה המוהיקני. ראש העיר מספר להם שבוק פיצ'אם נפטר מפצעיו ושלג'ונס נולד בן זכר. בגלל פטירת החבר שלו ג'ונס מחליט לקרוא לבן הבכור שלו על שם חברו וזאת למעשה לידתו של גיבור המערב הפרוע – בוק ג'ונס!
שיפינג והמתיישבים מגיעים אחר כך למחנה המוהיקני ומחסלים את כולם. שיפינג מחפש בפצועים ההרוגים והשבויים אבל לא מוצא בשום מקום את מינרבה ומניח שהיא בסוף כן הקשיבה לאזהרות שלו וברחה.

12.הוליסטר הגדול.

13.ארבעים הקרקפות.

הסיום של 40 הקרקפות.

14.הגזע הגאה ( לא ברור אם יצא).

חמשת החוברות הראשונות בסדרה יצאו כולן מחדש בכרך  "אדומי העור":סיפורי אינדיאנים "

ארבעה ספרים בסדרה יצאו בכריכה קשה תחת השם "סדרת קרל מאי " בהוצאת ע. נרקיס  "בתרגום אבנר כרמון " ועם ציורים של אשר דיקשטיין .כולם ב-1967.הם מקבילים לחוברות מספרי 7-10 בסדרה.

  1. תעלומת העיט השחור.
  2. מקטרת השלום
  3. הקרב בקניון הדמים .
  4. תעלומת המוהיקני הנוקם

נציין שכמו שהיו סדרות בוק ג'ונס שונות ומתחרות  הייתה גם סדרת חיקוי למרשל שיפינג  שיצא לאור ביחד עסדרת "בוק ג'ונס " של "ג'ון פורסטר"  עם השם "מרשל רידינג" וגם היא עסקה בלוחם באינדיאנים.

אבל הייתה רק חוברת אחת.

הקוראים מסיבותיהם הטובות העדיפו  את מרשל שיפינג על פני כל חיקוי.

שיפינג עם מנהיג אינדיאני .

ראו גם :

בוק ג'ונס האחד והיחיד והאמיתי והיזהרו מכל החיקויים הטוענים את אותו הדבר!

ראו עוד מאמרים בסדרת  המאמרים על מערבונים שלי:סידרת גיבורי המערב הפרוע :

דיווי קרוקט מלך הגוזמאים של המערב 

האקדוחן והמרשל ביל "הפרא " הייקוק בספרות העברית והכללית

המרשל וויאט ארפ ורופא השיניים דוק הולידי בספרות העברית

הקאובוי והשחקן תום מיקס בספרות העברית ובעולם הנהר 

סדרות על המערב הפרוע

בוק ג'ונס האחד והיחיד והאמיתי בהחלט 

המרשל שיפינג במערב הפרוע 

המהיר בשולפי האקדח :על הטקסס רנג'ר והמרשל ביל קרטר

רינגו הלוחם משום מקום 

האקדוחן רינגו הגנרל פרשינג והנשיא דונלד טרמפ חזירי הפיליפינים ומתאבדי האיסלאם הקיצוני 

סופרי המערב הפרוע

קרל מאי "יד הנפץ " במזרח התיכון 

פרנק גרובר סופר המערבוניםה אמריקני הידוע ביותר בעברית 

סיפורים על המערב הפרוע

בילי הנער והמושל לואיס וולאס -סיפור מאת פרנק גרובר 

שירים על המערב הפרוע

חיסולו של בילי הנער -שני שירים מאת אלי יונה 

קומיקסים על המערב הפרוע

"סדרת קרל מאי " סדרת קומיקס בלגית על פי סדרת מערבונים גרמנית בשפה העברית 

יד הנפץ ווינטו גיבורי קרל מאי בגירסת אשר דיקשטיין 

טקס גיבור המערב הפרוע -סידרת קומיקס איטלקית 

הקדמה לסיפורי טקס מאת יוסי סעוני 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

24 תגובות על “גיבורי המערב הפרוע :עלילות המרשל שיפינג במערב הפרוע מאת ארצ'י או ארצ'יבלד ג'י ברמן ( מירון אוריאל )”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 − seven =