web analytics
קטגוריות
קומיקס

חיל החלל של צה"ל : "ספינת החלל לביא" עלילון מקורי מאת חגי גילר

סקירה על קומיקס מדעי בדיוני מקורי ראשון מסוגו בעברית . "ספינת החלל לביא" של חגי גילר על מסעו של צוות צה"לי אל הכוכבים.

הופיע במוסף מיוחד על קומיקס  יהודי ב"שבת-מקור ראשון "תחת  הכותר "צבא בין כוכבים "

חיל החלל של צה"ל

מאת אלי אשד

מדיום  הסיפור המצויר  "העלילון" בעברית  או הקומיקס הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. ,אלו אינם רק סיפורים לילדים על גיבורי הרפתקאות  וגיבורי על כפי  שהיה מקובל עד השנים האחרונות גם משום שגיבורי העל האלו בנוסח "סופרמן בטמאן וונדר וומן ,ספיידר מאן והאקסמאן השתלטו על המסך הגדול והמסך הקטן  והתרבות הפופולארית הכללית ודווקא מקור מחצבתם הקומיקס שוב אינו מדיום מרכזי עבורם.  .אלא המדובר גם בסיפורים למבוגרים שהיום הם חלק גדול מקוראי הקומיקס.

אולי במפתיע  חלק חשוב  שרק הולך וגודל מקהל קוראי העלילונים  הישראל נמצא היום  בקהילה הדתית  הלאומית והחרדית. שם העלילונים מתפרסמים   בצורת אלבומים מפוארים לילדים ויותר ויותר גם לנוער ( מפוארים הרבה יותר ממה שמוצע כיום לקהל החילוני,ומהם בטכנולוגיות שכמעט אינן קיימות בשוק החילוני כמו קומיקס בתלת מימד  )  הופכים למקובלים מאוד אצלהם ונמצאים באופן קבוע ברשימת רבי המכר של ההוצאות החרדיות .

כתוצאה:אם תכנסו  לחנות ספרים בערים החרדיות בבני ברק או בירושלים או בבית שמש תמיד תמצאו לפחות  ארון מיוחד אחד  שמוקדש לאלבומי וספרי קומיקס מסוגים שונים . ואלו מתגוונים יותר ויותר ככל שחולפות השנים

דוגמה לכך היא חוברת  קומיקס בשם "ספינת החלל לביא"  שכתב וצייר חגי גילר  שפורסמה בהוצאה עצמית של האמן "חגילר קומיקס "שהחלה את חייה בדף פייסבוק בהמשכים וכנסה בידי המחבר לחוברת 01-"משמר הגבול האחרון "  .וחוברת שנייה תצא בקרוב.

הסיפור הוא מדע בדיוני חללי –סטירי ז'אנר נדיר עד מאוד בקומיקס העברי המקורי וגילר ניראה יוצר היחיד בז'אנר עד כה.

גילר ברזומה שלו היה ידוע בעיקר מקומיקס כמו פוליטי לגילר ברזומה יש פרודיה על פוליטיקה הישראלית דוגי ליברצם שהוא מעין שילוב ביזארי  של נתניהו ובעיקר ליברמן בדרך להגיע לראשות הממשלה של ישראל .סידרת סיפורים שיצאו תחילה באינטרנט ולאחר מכן כחוברות מודפסות של ממש ומתארים מעין היסטוריה חלופית של ישראל.

נראה שגילר  החליט לעזוב את הפוליטיקה למען צה"ל בהיסטוריה חלופית אחרת.

הסיפור המתרחש בהווה הוא על ספינת חלל ישראלית הנשלחת בידי צה"ל וביתר דיוק בידי מפקד חיל האוויר באישור הרמטכ"ל לחלל..

למה בעצם  צה"ל החליט שיש צורך בספינת חלל צהלית שתנדוד ברחבי המערכת השמש?  לא ברור .  מהעלילה ברור שלצה"ל יש כסף אז הוא מוציא אותו על בניית ספינת חלל.

הפרוייקט המדהים   הוא צהלי לחלוטין  הפוליטיקאים שמחוץ לצה"ל אינם מעורבים בו כלל ואולי אף אינם מודעים ,במה שנראה שוב כסטירה יבשה על בורותו של הדרג הפוליטי לגבי הנעשה בצה"ל.ומכאן חלק גדול מהסיפור ראשון עוסק בבחירת האנשים המתאימים בצה"ל לאייש ספינת חלל כזאת  למרות שאף לא אחד מהם נראה כמתאים במיוחד לתפקידו /ה

לכאורה זה יכול היה להיות סיפור בסגנון "מסע בין כוכבים " על הרפתקאות עם גזעים שוחרי  מלחמה ואחרי הכל זהו  סיפור על חללית של צה"ל בעולם חלופי שבו לצה"ל היו משאבים בשנת 1998 ( עודף תקציבי של13מיליארד ₪ הפלא ופלא ) לבנות ולשלוח ספינת חלל שאותה מאיישים קציני וקצינות צה"ל וגם כמה רובוטים צהליים  שמתגלים במהלך הסיפור כדמויות האנושיות האמיצות והחביבות ביותר על הקורא ( הזה לפחות ). .

הכותב –מאייר  חגי  גילר החליט לוותר  על כל הרצינות התהומית של "סטאר טראק " ולהפוך  את הסיפור לסטירה על הבירוקרטיה הצהלית שעומדת בניגוד מוחלט לסיפורי סטאר טראק ששם הקפטין בשטח אחראי על הכל .

.ההומור היבש  של גילר מתאר את קציני וקצינות הספינה "לביא " כאובססיביים לבירוקרטיה צהלית ועסוקים יותר ב"מה יחשבו עליהם שם בבית" ובאיומים הבלתי פוסקים של האשמות בהטרדה מינית מאשר לגבי מה שעליהם לעשות הרחק בחלל.

הספר מלא וגדוש בסצינות שמתארות פעולות צהליות שגרתיות המתקיימות על ספינת החלל אי שם או שמתקיימות כאן בכדור הארץ  בתגובה לפעילויות הבהחלט לא שגרתיות של הספינה המתמודד לאחר כמה שנים של סיורים חסרי מעש בחלל (אם כי הכל מצפים לכ"כוכב המוות " של אירגון דאע"ש " שיצוץ מתי שהוא בחלל ).

Image result for ‫ספינתהחלל לביא‬‎

הם נתקלים במסעם בגזע של חמוסים אינטליגנטיים סוחרים עקשנים שמתגלים כאיום אבל מובסים די בקלות בידי הרובוט הצבאי של הספינה שלוקח את הפעולה לידיו כאשר מתבררת לו חוסר היעילות של אנשי הצוות שעסוקים בקונפליקטים בינם לבין עצמם במקום המאבק באויב. המאיים על כדור הארץ.

הסיפורים הבאים בכרך  עוסקים במאבקם של אנשי הספינה באויב מפחיד אף יותר מהחייזרים ,בעיתונאי עקשן החושש למקום עבודתו ולכן מכין על הספינה תחקיר מסמר שערות. והסיפור השלישי הוא סיפור אהבה בין הרובוט הצה"לי ומחשב(ת) הספינה שלו מסייעים אנשי הצוות הצבאי שמתגלים במפתיע  כפתוחים ביותר לגבי אפשרויות קשר רומנטי בין יצורים מכניים שונים  .שמראים שוב שהרובוטים בסיפורים הם הדמויות המעניינות ביותר

כאמן ציוריו נראים פשוטים ולא מורכבים והאבל הסיפורים שלו מתוחכמים למדי ומראים על תחכום גובר והולך ככל שהיוצר לומד עוד ועוד את מלאכתו בפייסבוק ומחוצה לו.

הסיפורים האלו שלו על ספינת החלל לביא מראים על חוסר יכולת וכנראה גם חוסר רצון מוחלט יצור סיפורי הרפתקאות של מממש ,לעומת זאת הוא מראה כישרון סטירי מסויים במיוחד בתיאור קונפליקטים ביארוקרטיים .

סך הכל יש כאן כישרון מתפתח שמעניין יהיה לצפות בצמיחתו .יש   לקוות שבחוברות הבאות גילר יצליח ליצור לפנינו תמונה משכנעת באמת של יחידות צה"ל  בעתיד ואולי אף בקונפליקטים שיעוררו את עניינו האמיתי של הקורא מעבר לסטירה הבירוקרטית –הצבאית הפושרת לחלוטין של הכרך הראשון בסדרה. חבל מאוד שבכל העלילה הדמות היחידה שמעוררת  באמת את עניין הקוראים ,היא של רובוט ולא של אחד הלוחמים של צה"ל או הביורוקרטים שלו.

 

ראו גם

ההרפתקאות המתמשכות של ספינת החלל "לביא" בפייסבוק 

קומיקסאי פוליטי -שיחה עם חגי גילר 

דוגי ליברצם בבחירות 2013 " מגזין "יקום תרבות " ינואר 2013

  חגילר בפייסבוק 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 − two =