web analytics
קטגוריות
תרבות תרבות פופולארית

לתמוך בספר או לתמוך בסרט?

למי עדיף לתת תקציבים :לסופרים עם רייטינג נמוך או לסרטים עם רייטינג עתידי גבוה?

Image result for zombies attack

( סצינה מסרט זומבים אמריקני  שאינה קשורה לכתוב ).

חברי האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה מעבירים כעת כלל חדש שהאגודה תיתן תמיכה כספית ל"כל היוצרים באשר הם" ולא באופן מיוחד לסופרים ולכותבים כפי שהיה עד כה.

למה ? משום שכפי שהוסבר בשיחות פרטיות  "העניין של הקהל הרחב  של האגודה הוא  לא בסיפורים ולא בחומר כתוב אלא בחומר ויזואלי.הביאו להם כמה שיותר סרטים גדושים בפעלולים ובפיצוצים והם ינעצו בהם את שיניהם בחדוה.תנו להם ספר כתוב והם ימותו משעמום.אז לכן צריך לתת הזדמנות שווה לכולם.

אז אני מתאר לעצמי סצינה כזאת :

למפגש של צוות של אגודה שצריך להחליט למי לתת כסף נכנסים שני אנשים

האחת סופרת מוכרת שפירסמה מגוון של סיפורים מוערכים וספר שזכה להצלחה בבתי הספר ובקרב הנוער בגלל האינטליגנציה שלו שהיא נדירה בקרב הספרים לקהל זה.

הסופרת מסבירה שהיא צריכה מענק תמיכה ומלגת קיום  עבור ספרה החדש " ילדי אטלנטיס בחלל החיצון " המשך לספרה  הידוע " ילדי אטלנטיס האבודה  ( כינרת 2015) הספר ימשיך את התיאור בספר הראשון של גילויה של תרבות אנושית תת מימית  קדומה שחבריה לומדים איך לתקשר עם בני אדם שעוינים אותם ורודפם אותם ללא סיבה טובה. .

בספר החדש מסבירה הסופרת ילדי אטלנטיס  יצאו לחלל החיצון וילמדו איך לתקשר עם תרבות תת מימית בכוכב אחר שחדר למערכת השמש .אותה תרבות תיראה תחילה כעוינת לכדור הארץ אבל בסצינת הסיום הדרמטית של העלילה הודות למאמצי התקשור של  ילדי אטלנטיס   עם התרבות התת מימית הזרה יתברר שהקונפליקט היה תוצאה של חוסר הבנה הדדי. ילדי  אטלנטיס  המבוזים  בעבר יוליכו את מערכת הקשרים עם התרבות הזרה.

"ובכך " מסיימת הסופרת"  אני אעביר לבני הנוער מסר ברור ודרמטי  על חוסר הסובלנות בחברה שלנו ועל הדרך לפתור אותה באמצעות תקשורת,מסר שיש בו צורך רב בימים אלו.ועל מנת להשלים את כל זה כל מה שאני צריכה זה 20 אלף שקל בעבור  התפנות."

חברי האגודה שומעים ומנידים  בראשם הם יודעים  שספרים מסוג זה נקראים בידי מעטים ,למרות שהספר נשמע טוב מאוד וראוי לזכייה בפרס גפן אין מכוונתם  לאור הכללים החדשים שהתגבשו בידי האגודה להוציא אפילו אגורה אחת על ספר שיזכה לרייטינג נמוך בקרב קהל האגודה גם אם הוא מעולה מסוגו

נכנס המבקש השני.

הוא מספר שהוא רוצה ליצור סרט של 10 דקות בשם ה"זומבים  מגבעת שמואל ".העלילה בגבעת שמואל המעוז של הדתיים הלאומיים  שלושה נערים נקלעים במקרה לבניין של חברת היי טק קרובה ונוגעים בטעות באשפה  רדיואקטיבית תוצר של ניסוי חדש ולא מוצלח.

התוצאה:הם הופכים לזומבים רצחניים  שטורפים וזוללים בהנאה את כל מה שמתקרב אליהם.

הסרט ,מספר הבמאי הגאה ,יתאר את מסע החורבן שאותו ינהלו שלושת הנערים באתרים ידועים בעיר גבעת שמואל ובאוניברסיטת בר אילן הסמוכה אליה לפני שהם נעצרים סופית בידי יחידה של חיילים בשכונת רמת אילן.

"אני זקוק לכל זה כסף,סרטים כאלו הולכים גם בחו"ל לא רק בארץ הקטנה הזאת ,הם יראו לכל העולם  אחת ולתמיד שגם בישראל אפשר לעשות סרטי זומבים שותתי דם כמו שצריך " צועק הבמאי לקהל המרותק. .

כמה כסף אתה צריך ?

הבמאי :"שלוש מאות אלף שקל,במיוחד עבור הסצינות שבהן אנו רואים את  הגו'קים שיוצאים מהקיבות של הזומבים. גם הסצנה שבה הם מתנפלים על המתפללים בבית הכנסת וטורפים אותם לא תהיה זולה. "

חברי האגודה נרגשים מהחזון הגרנדיוזי של הבמאי מהרהרים ומסכימים.אין ספק שסרט זה ימצא חן בעיני הרוב הגדול של חברי האגודה. הבמאי יקבל 300 אלף שקל עם אפשרות ליותר עם ימצא שגם התקציב הזה אינו מספיק.

ובזה מסתיים הדיון. הסופרת מקבלת הודעה שבקשתה תישקל שוב בשנה הבאה.  בחוץ אמנם מחכים סופרים נוספים בבקשת תמיכה אבל הסרט "הזומבים מגבעת שמואל " כבר קיבל את כל התמיכה של האגודה לשנה זאת.

אולי יהיה כסף בשנה הבאה.

אולי לא.כנראה שלא.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

23 תגובות על “לתמוך בספר או לתמוך בסרט?”

באמת, אלי? "גבלס"?
הפוסט הזה בזוי ומתועב ומעיד עליך הרבה יותר מאשר על האגודה. אתה צריך להתבייש בעצמך?
גבלס???

התגובה הזאת מתייחסת לציטוט של יוזף גבלס שאלי בחר לפתוח בו את הפוסט, כי כמובן הגיוני וסביר בעיניו להשוות שינוי סמנטי במטרות האגודה למעללי הנאצים. בינתיים הוא מחק אותו, וטוב שכך.

אלי, היית חייב להשתמש בי ובספר שלי בתור דוגמה?
אתה הרי יודע שאני לא מסכימה איתך, ושאין לי שום בעיה עם הנוסח שוועד האגודה הציע ושאני לא חושבת שזה באמת יפגע כהו זה בסופרים. אתה מוכן בבקשה להחליף לדוגמה אחרת?
אני באמת שמחה שאהבת את הספר שלי ואני יודעת שזו הסיבה שהשתמשת בו כדוגמה, אבל באמת שאני מעדיפה לא להופיע כדוגמה בהקשר לפוסט שאני לא מסכימה עם המסר שלו.
בייחוד שהאגודה מעולם לא נתנה מילגות קיום לסופרים, והיא גם לא אמורה לעשות את זה. ואני גם מעולם לא ביקשתי מילגה שכזו מאף אחד.

הסיטואציה המתוארת והדמויות הן בדויות מדמיונו של המחבר ואין לראות בהם כמתיייחסים לדמויות או אירועים אמיתיים שהתקיימו בעבר או יתקיימו בעתיד.

בסדר, אז אתה מוכן בבקשה להרחיק את הסיטואציה טיפה יותר מהספר האמיתי שלי ולהמציא שם מנותק וסיפור יותר מנותק מזה שאני כתבתי?
כי משאל קצר בקרב חברים הראה שכולם מזהים את מקור ההשראה.

אני רואה שאתה כבר עורך את הפוסט בעקבות הביקורת שאתה מקבל, אז אני מבקשת עוד קצת עריכה. תודה.

אלי, אתה מדבר שטויות ומטעה את הקוראים.

ההצעה היא לא להעניק תמיכה כספית ליוצרים, אלא לשנות סעיף בתקנון האגודה. זו ההצעה:
"שינוי מטרות האגודה – שינוי סעיף 2 מהנוסח הנוכחי "לטפח כתיבת מדע בדיוני ופנטסיה מקוריים, וכן יצירה מקורית בתחומי אמנות אחרים" לנוסח החדש:"לטפח יצירת מדע בדיוני ופנטסיה מקוריים"."
ואפשר לראות אותה כאן: http://www.sf-f.org.il/archives/1583

כבר שנתיים שהאגודה מעניקה תמיכה מקרן מיוחדת ליוצרים בתחומים שאינם ספרות, וזה לא פגע בשום דבר בתמיכה שלה בספרות. יש תקנון ברור וגלוי המפרט מה הם התנאים ומה הם הסכומים של התמיכה הזו.

כחבר אגודה, אני נפגע אישית מהדרך שאתה מציג את האגודה ואת שיקול הדעת של חבריה על פי איזה פנטסיה שרקמת לעצמך. אתה רוצה להשפיע על האגודה – שלם דמי חבר, בוא לאספות ותשפיע.

לטפח יצירת מדע בדיוני ופנטסייה מקוריים דהיינו לטפח בכל מדיה כשהכוונה היא להעביר כספים לז'אנרים שנחשבים כפופולאריים במיוחדבוא לא נתפלפל.בסופו של יום המטרה היא להקצות תקציבים.אחרת לכל הסעיף הזה אין משמעות.כפי שכתבתי ואמרתי במקום אחר,אסור שהכתיבה והכותב ים יפגעו בגלל אמצעי מדיה שנחשבים סקסיים יותר.כמו סרטים ומשחקי מחשב.
לגבי האגודה בקרוב אחדש את חברותי ואזכיר שאני חבר מיסד של האגודה הישראלית למדע בדיוני שנטל חלק בועידת הייסוד שלה.

סבבה, בינתיים על כל פנים, אתה לא חבר, לא מייסד ואפילו לא פעיל. אבל גם אם היית, הדבר לא היה משנה כלל את מעמדך בקהילה, אשר נמדד לפי התנהגותך ומעשיך, או את משקל קולך בהצבעות (קול אחד ויחיד). כמו כן, עד שלא תוכל להוכיח את חלקך הפעיל בייסוד האגודה, כדאי שתפסיק להזדהות כ"חבר מייסד", "אב מייסד" או כל נגזרת אחרת של הנושא.

זהו עלבון לכל מי שחתום כמייסד האגודה ושנתן מזמנו, מרצו וכוחו ב-20 השנים האחרונות כדי להפוך את האגודה למה שהיא היום – דברים ותהליכים בהם לא נטלת מעולם חלק.

מאיפה אתה יודע מה הכוונה? בחרת לפרש את המילה "לטפח" בפרשנות צרה מאוד, בלי כל ביסוס שהוא. עד עכשיו הניסיון של השנתיים שבהן פועלת הקרן לתמיכה ביצירות טלוויזיה וקולנוע היא שלא הייתה שום פגיעה ביצירה הספרותית.

את זה נדע רק על סמך הנתונים לא? השאלה היא כמה תמיכה קיבלו יצירות ספרות באותו הזמן ,וכמה יצירות כאלו נדחו מאיזו שהיא סיבה. וכמובן להשוות עם תקופות קודמות .
בלי נתונים כאלו החשד שככל שתומכים יותר בסרטים יורדת התמיכה ביצירות כתובות נשאר.

על מה אתה מדבר כשאתה מדבר על "דחייה" של יצירות? אתה שוב מדבר בלי לבסס את דבריך, או לדעת על מה אתה מדבר. התמיכה של האגודה ביצירה הספרותית בארץ לא מתבטאת במענקים. יש לה כמה צורות:

1. כנסים שבהם אירועים העוסקים בספרות. הם מתקיימים כרגיל. אף כנס לא בוטל, ובכנסים יש סדנאות כתיבה רבות מאי-פעם.

2. "היֹה יהיה" כעורך האסופה אני יכול להבטיח לך שהיא ממשיכה לצאת כסדרה, ומעולם לא
נתקלתי בסירוב כלשהו לכל מה שהייתי צריך בשביל להפיק אותה ולהוציא אותה לאור.

3. פרס גפן. ממשיך להתנהל כסדרו והפרסים לזוכים לא נפגעו ולו בשקל. השנה אפילו השקיעו עוד כסף בקידום שלו כפי שלא עשו בשנים קודמות (כמו הגרלה של פרסים בין המשתתפים בהצבעה בשלב הראשון). באספה הקרובה מתוכנן דיון בניסיונות לגרום לכך שיותר אנשים ייחשפו לו.

אם אפשר ללמוד משהו מהשנתיים האלה הוא שהאגודה ממשיכה לקדם את הספרות בארץ ובמקביל תומכת גם בפיתוח של צורות אחרות של יצירה בז'אנר. אלה הם הנתונים. אלה הן העובדות. לא השערות בעלמא שלא נסמכות על שום דבר.

"משום מה אני מסופק" = "הראו לי שהעובדות מראות אחרת, אבל אני אמשיך להחזיק בדעתי בכל מחיר".

מעבר לזה, אתה חוזר שוב ושוב על ההנחה שהאגודה מוצפת בהררי כסף ורק רוצה לחלק אותה במענקים לכותבים (או ליוצרים אחרים). בפועל רוב פעילות האגודה איננה מענקים, אלא תמיכה ביוצרים בדרכים אחרות, באמצעות תחרויות כתיבה, הרצאות בכנסים (מאז ומתמיד אירועי הספרות היו הרצועה הגדולה ביותר בהם, וכך גם היום), סדנאות, הוצאה לאור ועוד. המענק היחיד שהיא מחלקת הוא להפקות מקור, והוא נעשה על פי תקנון ברור ומחייב ועם סכום קבוע. והסכום הזה כמובן נמוך בהרבה מה-300 אלף שקל הדמיוניים שדיברת עליהם בפוסט שלך. אין לאגודה סכומים כאלה.

אין לי מושג איזה סכומים יש לאגודה . לגבי ה-300 אלף זה מספר שנועד לצורכי הבדיחה להשוואה בין הכסף שמבקשת הסופרת והכסף שמקבל הקולנוען. הסכום בכל אופן אינו רחוק מהסכומים שסרטוני מדע בדיוני עולים במציאות.

מה שלא רלוונטי בשיט למה שהאגודה עושה בכספים שלה, כי היא לא מחלקת תמיכות בצורה שאתה מתאר.

הי הי האנשים שלא מבינים יצירה ספרותית הומוריסטית. פיליטון לא נועד לתאר את המציאות בדייקנות אלא להגזים במכוון.צר לי שסופרת מסויימת זיהתה את עצמה בפיליטון. הדמויות הן כמובן בדיוניות.

אבל מה שכתבת זה לא פיליטון. זה לכלוך שגובל בדיבה. זה לא משהו שקורה, דומה ללקרות או יכול לקרות אפילו בזעיר אנפין.

ככה שכתבת משהו שבסופו של דבר רק מאשים אנשים בדבר שהם לא עשו. מלכלך עליהם.

כלל לא.זאת "ספקולציה "בסיגנון של "אם זה ימשיך כך "בנוסח ספרים כמו "1984" של אורוול " שמקצינים סיטואציות ומגמות אמיתיות כדי להראות מה העתיד לבוא עלול להיות לא כנבואה אלא כהזהרה.
לפעמים הם טועים ,ולפעמים לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 + 6 =