web analytics
קטגוריות
ריגול

בולגריה לנצח:פרק נוסף מ"ההונאה הבולגרית "

פרק נוסף מהרומן בכתובים "ההונאה הבולגרית ". והפעם "אנשי סוכנות הביטחון הלאומית" של בולגריה במאבק כנגד אוייב שטני המאיים על בטחונה של בולגריה.

vladik 2

צייר ולדיק סנדלר

תקציר העלילה : מה שהחל כהונאה מרושעת של עיתונאי ישראלי בידי "ידידו " מרצה ישראלי בעל שם בינלאומי בבולגריה  המקושר היטב בחוגים פוליטיים וביטחוניים שונים ,ממתגלה כלא רק כעוד אחת מהונאות הרכוש המרובות של בולגריה אלא רק כשלב הפתיחה במזימה שטנית  של גורמים אפלים הן כנגד הרפובליקה של בולגריה והן כנגד מדינת ישראל. ובתוך זמן קצר העיתונאי וכמה אנשי שירותי ביטחון בולגריים מוצאים את עצמם כגורמים היחידים שיכולים לעצור מבצע שעלול לעלות בחייהם של אלפים ואולי אף מליונים !

הסיפור מבוסס על דמיון המחבר, וכל קשר בינו לבין המציאות – מקרי בלבד.

פרק נוסף :

המזימה הרוסית :

פרק   5-בולגריה לנצח.

סמל הסוכנות לביטחון לאומי של בולגריה הסב"ל.

הגשם ירד בסופיה ללא הפסקה כבר מזה כמה ימים. בחוץ האנשים אפורים רצו כשהמטריות שלהם מכסות אותם מפני ההפצצה הבלתי פוסקת.

בכלי התקשורת דיווחו שזוהי מתקפת הגשם הגדולה ביותר שאותה ידעה בולגריה מזה שנים.אולי תוצאה של התחממות כדור הארץ.

דימיטר עמד בחלון של בניין הסוכנות לביטחון לאומי הסב"ל

Darzhavna agentsiya "Natsionalna sigurnost

בניין הסוכנות לביטחון לאומי של בהולגריה בסופיה  ברחוב Cherni vrah Blv . 1407

הוא הביט אל האנשים הרצים .מחשבותיו היו קודרות אף יותר מהאפרוריות והגשם שבחוץ.

הוא פיקד על הסוכנות לביטחון לאומי שירות הביטחון הבולגרי מזה כמה חודשים בלבד.

הם פנו אליו וביקשו מימנו לקחת לידיו את הסוכנות לביטחון לאומי ולחזק אותה מן המסד עד הטפחות.

"הסב"ל קורס דימיטר ורק אתה יכול להציל אותו.היצלת את משרד הפנים תציל עכשיו את הסוכנות לביטחון לאומי  תציל את בולגריה כולה " אמר לו ראש הממשלה.

הם  לא היו צריכים לספר לו. הוא ידע את מה שכל אדם שעיניו בראשו ידע .כל שערוריות השחיתות שבהם הייתה הסוכנות לביטחון לאומי  מסובכת  עד צווארו לאחרונה גרמו לה נזק אדיר. היה למשל ראש השירות המתחרה "שירות הביון הלאומי " (  National Intelligence Service)שנמצא אשם בהונאות פשוטות  ובגניבת כספי המדינה למטרות אישיות.

דימיטאר ידע שהמקרה המתוקשר ההוא  רק היה קצה הקרחון.היו רבים כמוהו בשירות החשאי. שעליהם לא נודע בתקשורת. כמה מידע חשאי עבר לידי גורמים פליליים ? או עוינים ?

השחיתות היגיעה גם לסב"ל.  לפני כמה חודשים ראש השירות לשעבר נעלם יום אחד ונימצא לבסוף ביוון "בטיפול בבית חולים ". לפני שחזר לבסוף לבולגריה שם הוא נמצא כעת תחת חקירה שמן הסתם לא תסתיים בקרוב.

התקשורת מיעטה להתייחס לעניין.

רק דימיטר ועוד כמה אנשים בודדים ידעו את האמת :האיש היה נתון לסחיטה של גורמי פשע מאורגן  והעביר להם  מידע חשוב.כמה מידע הוא העביר לגורמים אפלים? את זה היה תפקידו לברר והחקירה הייתה בעיצומה.  אבל כבר עכשיו הוא ידע :לא מעט.

במדינה מתוקנת היו שולחים את האיש לתא כלא אפל וזורקים את המפתח לים. אבל בולגריה  מעולם לא הייתה מדינה מתוקנת.

והם לא היו היחידים.

הוא  היסכים  לקבל את התפקיד כפוי הטובה   למרות ההתנגדות של מקורביו ושל אישתו. הסכים למרות שהשכר בשוק הפרטי   שבו עבד במשך שנים של חברות הביטחון היה גבוה בהרבה.

תמונות עטיפה מקוריות של ספר  בסדרת אבקוב זאהום.

מדוע  הסכים? הוא שאל את עצמו בפעם האלף .  אולי בגלל האהבה שלו בולגריה אולי בגלל כל אותם הספרים שקרא על הסוכן הבולגרי האמיץ  אבקוב  זאהוב  (Avakoum Zahov) שנחלץ להציל  שוב ושוב את המדינה ..הוא נזכר בספר שבו אבקוב זאהוב  נאבק בסוכן בריטי מסתורי  וגובר עליו.

לימים גילה  שהסוכן הבריטי הזה היה אחד בשם ג'ימס בונד. בתקופת ברית המועצות הספרים והסרטים על אותה אישיות היו אסורים לקריאה בגוש הקומוניסטי כתעמולה עויינת.   אבל כמבוגר  אחרי שהקומוניזם נפל הוא קרא את הספרים עליו שאותם כתב בריטי בשם איאן פלמינג והיגיע למסקנה שהם נופלים לעין ערוך מהספרים של אבקום  זאהוב שאותם כתב אנדרי גולישקי  ( Andrei Gulyashki)

תמונות עטיפות מקוריות !  חתומות!  הן בידי  גולישקי והן בידי המאייר המקורי עצמו של ספרי אבקום  זאהוב  קישטו כעת את קירות משרדו בבניין. הוא תמה אם הדבר עורר בדיחות אצל העובדים מאחורי גבו. יכול להיות שכן.

כעת בגיל מבוגר  הוא עצמו  היה בתפקיד הבוס  של אבקוב זהוב.  כעת הוא עצמו עמד בראש השירות החשאי במאבק כנגד אויבה של בולגריה מבחוץ ובפנים האחריות הייתה כעת שלו והסכנות נראו כגדולות מאי פעם והרפובליקה של בולגריה  נראתה כשבירה יותר מתמיד.

למשל הפליטים האלו שחדרו  מידי יום ,מידי דקה לבולגריה. והייתה כל סיבה להניח שלפחות כמה מהם היו שליחים של אירגון הטרור המפלצתי דאע"ש. כנראה הרבה יותר מכמה. הם יהיו איום בעתיד הבכלל לא רחוק.

סגנו אולג פסקוב  ניכנס לפתע לחדר כמעט  בריצה פניו הקודרות תמיד נראו קודרות יותר מתמיד.   .""צ'יף"  הוא  לחש משל החדר היה תחת האזנה  " האתר שלנו תחת התקפה,התקפה חזקה ומסוכנת  מאי פעם ". אולג נראה קודר מאי פעם ,איך זה יכול להיות אפשרי ? תמה דיטמאר.

דיטמאר נאנח : שום דבר הוא לא חזק ומסוכן מאי פעם ,אולג. כל דבר ניתן לשליטה והוא זמני.רק בולגריה היא נצחית " ציטט מהספר של גולישקי "בולגריה לנצח ".

צ'יף" הפעם אולג צעק ממש , כל המידע שלנו נשאב  דרך האתר אנחנו חשופים לגמרי לגורם בלתי ידוע כלשהוא".

אתר  האינטרנט של הסב"ל תמיד היה תחת התקפה, אבל זאת הייתה חזקה מאי פעם ובבירור עמדה מאחוריה טכנולוגיה  טובה יותר.

מי עמד מאחורי זה ,התורכים ? הסינים? או "האח הגדול "  הרוסים ?או  מישהו אחר?

קלינקה ראש אגף המודיעין של הסב"ל נכנסה ,כמו תמיד הייתה  לבושה בשמלה צהובה ,הייתה  לה משיכה לא ברורה בעבור דימיטאר לצבע הזה.

הוא חשב שהצבע  הזה לא מתאים כלל לעיסקי הביון .עדיף ללבוש תמיד בבגדים בצבעים אחידים שחור ,אפור זה יוצר לך תדמית ברורה יותר כמי שעדיף להיזהר ממנו. אבל את הדעה הזאת העדיף בשלב הזה לשמור לעצמו.אולי ינסה ליישם זאת בעתיד,יש כל כך הרבה רפורמות שיש להכניס בסב"ל….

יש לך השערה  מי הגורם שעומד מאחורי זה ? שאל דימיטאר

קלינקה   לא היססה ואמרה :ייתכן. שזאת "פרנסין –מערכות מידע " חברה בהנהלה ישראלית הם משתמשים בשילוב של טכנולוגיה ישראלית ורוסית.

הוא גילגל  על לשונו את השם "פרנסין "–שם מוזר לא ישראלי בכלל".

היא הסבירה :כנראה על שם אישה מלאכותית אגדית. המרכז של החברה  הוא בשווייץ בעיר ז'נבה.היושב  ראש  הנוכחי שלה היה סוכן "מוסד " לשעבר ברוסיה. אבל הנשיא שלה הוא מרצה כאן בבולגריה. עובדים בה כל מיני ישראלים מיחידת 8200  זוהי יחידה צבאית ישראלית מפורסמת  שעסקה במודיעין.במחשב. לכאורה חברה תמימה  שעסקה בחשיפה הונאות באינטרנט.

אבל ההנחה שלנו היא שהם עוסקים בריגול באינטרנט. אנחנו מוצאים "טביעות אצבע"  שלהם בכל מקום בתוכנות ריגול   שחדרו לשירותים בולגריים שונים בשבועות האחרונים.

הוא הופתע לרגע "מדוע בעצם? ומדוע עכשיו? "  הוא שאל

קלינקה משכה את כתפיה באיטיות : "נראה שהם מלקטים מידע עבור משהו.עוד לא ברור מה.לדעתי עבור מבצע גדול כל שהוא".

הישראלי  נשיא החברה היה מרצה  מוערך באוניברסיטה בבולגריה, אבל בדיקות ושמועות קבעו שהוא היה הרבה יותר מזה. השמועות שאותן ליקטו אנשי הסב"ל קבעו שהוא היה  עבריין בינלאומי סוכן של הרוסים ואיום  על בטחונה של בולגריה.

האם זה היה נכון או שהוא הופלל ללא צדק על  ידי שונאים  אישיים ?את זה היה תפקידו לברר.

vladic fat man

דימיטר  עיין   בתיק. האיש היה רב תחומי באופן מדהים.הוא עסק גם בהרצאות  על טרור בינלאומי וגם בנדל"ן צירוף נדיר למדי למיטב ידיעתו בבולגריה או בכל ארץ אחרת.

הוא היה גם מומחה למשחקי שחמט .הוא השתתף בתחרויות שונות במשחק המלכים  והיגיע תמיד למקומות גבוהים ביותר הן בישראל כור מחצבתו והן בבולגריה.ונודע כאיסטרטג מומחה בעל חיבה מיוחדת למישחקים המתוכננים לטווח ארוך ביותר.

הוא התפרסם בחוגים המקצועיים של משחקים אלו  כמי שיש לו חיבה מיוחדת למשחקים כנגד תוכנות מחשב .ועד כה ניצח בכל המשחקים  האלו.

מרשים מאוד ,חשב דיטמאר.

הוא נזכר במשפט מספרו של גולישקי "מוסקוה  קוראת לסופיה " " :" ככל שאדם הוא בעל כישורים פחותים יש להתעלם ממנו , ככל שאדם הוא בעל יותר כישורים ,יש להיזהר ממנו,באדם בעל הכישורים העצומים יש לחשוד ".

וכמובן האיש    שימש גם כנשיא חברה בינלאומית  "פרנסין –מאגרי מידע "שעסקה לטענתה במלחמה בפשעי מחשב.

התמונה של הברנש הרב תחומי  הראתה  פרצוף משופם  בשפם קטן אך מטופח היטב. ועיניים קטנות ערמומיות.לפי התיאור שלו בתיק לאיש הייתה הבנה כלשהיא בפסיכולוגיה שהוא התגאה עליה בלי סוף באוזני מקורביו , אבל גם הייתה לו נטייה גוברת והולכת עם השנים להתפרצויות זעם שיצאו מידי פעם מכלל שליטה  בכיתות שאותן לימד בפני התלמידים.ואלו דיווחו גם על כך   לסב"ל.

אין ספק  שלאיש  היה כישרון מיוחד לאסוף לעצמו אויבים.

דימיטאר נזכר  כעת שהוא  עצמו שמע הרצאה של הישראלי  בוארנה שם האיש היה מלמד קורס בטרור בינלאומי.

במסגרת ההרצאה הוא תפס אותו בכמה שגיאות אלמנטריות.למשל הטענה שה"מטריה הבולגרית" המפורסמת   הייתה המצאה של שירותי הק.ג.ב שהועברה לבולגרים על מנת להתנקש בחייהם של אויבי משטר.

הבל הבלים.  דימיטאר ידע את האמת כי טרח פעם לברר כאשר עבד כסוכן בכיר של הוועדה לביטחון לאומי השירות החשאי של העידן הקומוניסטי בבולגריה זה שקדם לסב"ל. .המדובר היה בפטנט בולגרי שלק.ג.ב לא היה שום קשר אליו.  הייתה זאת המצאה של אחד ממדעני "הועדה לביטחון המדינה " .ואנשי ה"הוועדה" לביטחון המדינה ואחריה הסב"ל השתמשו בה לא דווקא על מנת לרצוח יריבי משטר אלא כדי להגן על עצמם במקרים מיוחדים. רק במקרה אחד מפורסם השתמשו במטריה כדי לחסל מתנגד משטר באנגליה . אבל במטריה השתמשו עוד פעמים רבות אחרות.

.הוא לא אמר זאת בעת ההרצאה אבל  זה גרם לו להטיל ספק בכל דבר אותו שהיה לאיש לאמר בהרצאה. וכעת מתברר שאולי לחשדותיו היה בסיס מוצק אף יותר משחשב אז.

איך היגעתם אליו ולחברה הזאת?  הוא שאל

זה היה לפני שנכנסת לתפקיד צ'יף " מסרה לו קלינקה " עיתונאי ישראלי נכנס למשרדי הסב"ל  וטען  שיש בידיו מידע שחייב להגיע לתשומת ליבנו.  על מרצה ישראלי בבולגריה  שהיה בעבר ידידו והוציא ממנו כספים רבים בטענה שהוא ירכוש עבורו "נכס מניב רווחים" בבולגריה.

למעשה אותו מרצה שהוא כמובן ידידנו כאן השתמש בכספים שלא היו שייכים לו להקמת החברה  "פרנסין מערכות מידע "שעליה לא ידע העיתונאי דבר וחצי דבר.

חשדו של העיתונאי התעורר לאחר שבמשך שנים קיבל תשובות מתחמקות לגבי מצב רכושו בבולגריה. העיתונאי היגיע  לבסוף לבולגריה.הוא מצא עורכת דין אחת רוזיטה נסקייה   גלייבסקה   שטענה שהיא רכשה עבורו  בכספו שטחים אך סירבה למסור לו מידע נוסף בעניין. כל המסמכים שמסרה לו היו מזויפים בבירור. לעיתונאי היה ברור שהמדובר במעשה נוכלות  וכי הוא נפל בפח בידי כנופיה.  כספו לא רכש שום נכס מניב רווחים אלא משהו אחר שהניב רווחים רק עבור מישהו אחר.

הוא פנה בעניין למשטרה הבולגרית אך כל מה שקיבל היה מכות ממי שטען שהיו חבורת שוטרים בולגרים. הוא מצא את עצמו חצי מת ליד מוזיאון בוארנה. המסר היה "תיסתלק מכאן  הכסף שלך איננו שלך יותר". למרצה הישראלי היו כמסתבר קשרים הדוקים במשטרה הבולגרית."

דיטמאר שהכיר היטב את מימדי השחיתות העצומים במשטרת בולגריה נאנח. לא היה זה מקרה יחיד. הוא שמע  פעם הערכה ממומחה   שכל שוטר רביעי בבולגריה הוא מושחת.  בבולגריה מי שרצה להחזיר לעצמו חובות נאלץ לפנות רק לשירותי הביטחון הפרטיים.

היו יותר מידי מקרים כאלו עם זרים בבולגריה.מי שלא הכיר את הג'ונגל הבולגרי  זה היה גורלו.העיתונאי היה שוטה  שבטח במרצה הישראלי שבבירור היה נוכל.

הוא ציטט  מספרו של גולישקי "ורנה בלהבות " " הפיקח ישחרר את עצמו מצרות שחכם לא יכנס אליהם מכלתחילה .הסכל יסתבך בהן עד אין סוף".

קלינקה המשיכה: "העיתונאי פנה בבקשת סיוע לפוליטיקאי ישראלי שבדיוק אז היה בוארנה ,שלמשפחתו יש קזינו בורנה והנ"ל התמנה בנתיים לחבר פרלמנט בישראל. אך חטף מכות איומות בידי שומריו של הפוליטיקאי רק כשנכנס למשרדו ללא כל סיבה ניראית לעין.בבירור הפוליטיקאי קיבל הזהרה מוקדמת מפניו ממישהו בעל קשרים הדוקים עימו. העיתונאי קיבל הזהרה-איום  מהפוליטיקאי  שלא לנסות ליצור קשר עימו יותר לעולם.

למרות המכות שספג העיתונאי היגיע למסקנה שהמקרה חייב להגיע לתשומת לב הסב"ל בגלל זהותו של הנוכל.איש לא שמע על מקרים רבים  של הונאת אדמות שבהם נוכל היה גם מרצה באוניברסיטה וראש חברה בינלאומית נאבקת בהונאות מחשב. בבירור לא הייתה זאת הונאה "רגילה". אלא בסיס למשהו אחר,  משהו גדול יותר.

שמענו  את מה שהיה לו לאמר.העלינו אותו על מטוס.והתחלנו לפקוח עין. ומאז אנחנו פוקחים עין בלי הפסקה אבל בגלל כל המשברים הפנימיים בסוכנות שידועים לך לא עשינו הרבה מעבר לזה.

כעת אם יתברר  שהחברה "פרנסין  -מערכות מידע" שהעיתונאי טען שהיא שייכת לו  מאחר שכספו הוא שהקים אותה גם אם ללא ידיעתו   אכן מעורבת בריגול זה מטיל אור שונה על כל העניין. ייתכן שיהיה צורך להשתלט על החברה בשם העיתונאי שטוען שכספו הקים אותה.

דיטמאר פנה לאיבן "בדוק כל מידע שיש על הפוליטיקאי הישראלי הזה.  מה הוא עשה בבולגריה עם מי הוא היה קשור,  הכל. ושלח הודעה לשגרירות שלנו בתל אביב שבשלב הזה עד שלא נברר את האמת לגבי  הפוליטיקאי הזה וידידיו הוא בגדר "פרסונה נון גראטה ""אישיות לא רצויה "  מבחינתנו ואין ליצור עימו קשר או להסכים שהוא יצור עימנו קשר באיזה שהוא עניין רשמי."

הוא השמיע פתגם : אם ברצונך לשמור על יחסים טובים עם זרים בדוק תחילה היטב את הנציגים שלהם ".

קלינקה שאלה :זה ציטוט מגולישקי צ'יף?

דיטמר ענה א  הוא לקוח מבית היוצר של הניסיון האישי שלי ".

אולג  שאל :לשלוח הזהרה גם ל"מוסד " שירות ביון החוץ  שלהם?"

דיטמאר משך בכתפיו: "לא בנתיים עוד לא ברור לנו מה האמת מאחורי כל הפרשה.נידע אותם כשיהיה לנו מידע מוצק יותר. ".

דיטמר תהה: האם הרוסים עמדו  כעת מאחורי החברה? האם ייתכן שהמרצה הישראלי  שהיה נשיא החברה היה רק סוכן שלהם?

או שמה היה המדובר בפרוייקט עצמאי לחלוטין מכלתחילה?

כל השאלות האלו דרשו בדיקה יסודית.

קלינקה הוסיפה "לדעתנו האיש קשור עם אירועים שבהחלט מעניינים אותנו שהתרחשו ברפובליקות של אסטוניה וגיאורגיה לפני כמה שנים."

קלינקה החלה בהרצאה בנושא כשהיא מציגה על הקיר מצגת.  במצגת הופיעה תמונה של עיר   הבירה  של אסטוניה ,טאלין :

talin

אסטוניה הייתה אחת המדינות המתקדמות ביותר מבחינה טכנולוגית בגוש הסובייטי לשעבר.

ב-2007 הם התגאו בתעשיית הי טק משגשגת.והאינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיי האזרחים האסטונים כמעט שני שליש מהם שילמו את מיסיהם דרך הרשת בדרך קבע ולשמונים אחוז  היה אינטרנט מהיר בביתם.הם נראו כמי שצועדים בדרך לחברות באיחוד האירופי ולשגשוג כלכלי וטכנולוגי ולנטוש לחלוטין מאחוריהם את רוסיה ודרישותיה הבלתי פוסקות  שאליהן התייחסו בזלזול גובר והולך.

עד ש….באפריל ובמאי 2007 הותקפה אסטוניה בהתקפות מסיביות על רשת המחשבים שלה .ההתקפות  בוצעו לכאורה בתגובה לכוונת ממשלת אסטוניה להוציא את  אנדרטת הזיכרון למלחמת העולם השנייה ממרכז העיר הבירה טאאלין לבית קברות צבאי בשולי העיר ,מקום שולי למדי שנראה כפוגע בגאוותם של הרוסים ששיחררו את אסטוניה.  שחרור שנראה בידי אסטונים רבים ככיבוש ארצם.

בתגובה  התעוררו הפגנות אלימות של אזרחים אסטונים ממוצא רוסי  אדם אחד נהרג ומאות נפצעו.לכאורה בכך הסתיים העניין.

אבל בכך לא הסתיימו הדברים כלל וכלל הם רק התחילו.  לכאורה נראה  היה שרוסים רבים הזדהו עם הטענות של אזרחי אסטוניה ממוצא רוסי  וראו גם הם בהעברת הפסל לבון וכפיות טובה כנגד העם הרוסי במלחמת העולם השנייה.באתרים ובפורומים רוסים געשו הרוחות הוטחו עלבונות באסטונים ונשמעה קריאה לנקמה בהם.

ובתוך זמן קצר החלה התקפה אינטרנטית על אסטוניה. מצידו של …מישהו.

אתרים רבים באסטוניה התמודדו עם תעבורת גולשים שהכפילה ושילשה את עצמה.הביאה לעומס בלתי נסבל באתר ולבסוף לנפילתו.הופעלו עשרות אלפי מחשבים שהיו חברים ברשת אחת והם הפציצו את האתרים האלו בהודעות בהמשך בוצעו במהלך החודש  התקפות קיברנטיות רבות כנגד תשתיות אינטרנט ציבוריות וכלכליות ,לרבות של הנשיא ושל ראש הממשלה אתרי משרד התקשורת משרד החוץ משרד הפנים  של הפרלמנט  ,של מפלגות של בנקים של התקשורת וספקי אינטרנט,כולם קרסו לאחר שהוצפו בעשרות מיליוני מכתבי ספאם במייל.ונשארו ללא שירותי דואר אלקטרוני.

התקפות היו מסוגים שונים וכללו השחרת אתרי אינטרנט הרס מידע ממוחשב ועוד.

גם אתרי הבנקים של אסטוניה קרסו והאזרחים לא יכלו להשתמש בהם. נפגעה גביית המיסים, נותקו קווי החרום במדינה למשך שעה נפגעה התקשורת הפרטית והציבורית. הרבות מהן הובילו לנפילת שרתים ואתרי אינטרנט. באופן כללי נפגע האימון הציבורי והעולמי בכלכלתה של אסטוניה.

ההתקפות נמשכו במשך כשלושה שבועות והיגיעו לשיאן בתשע במאי יום הניצחון הסובייטי במלחמת העולם השנייה.באותו יום התקיימה מתקפה גדולה במיוחד על אסטוניה שהשביתה שם אתרים ומחשבים ציבוריים ופרטיים רבים.

מכאן ואילך אסטוניה נזהרה שלא לעורר את חמתה של רוסיה ואת זעמו של פוטין בשום עניין.

דיטמאר שאל :ידוע לנו האם אכן  עמדה ממשלת רוסיה מאחורי המתקפה זאת ?

קלינקה חייכה : כך טענה ממשלת אסטוניה שדיברה על יחידה מיוחדת בשירותי הביטחון הרוסיים שמוקדשת לסוג כזה של פעילות ועל כך שהיא מפעילה חברות פרטיות לשם כך. חשדותיה של ממשלת אסטוניה בממשלת רוסיה התבססו על העובדה שחלק מההתקפות בוצעו בצורה מתוחכמת כל כך שאפשר להסביר אותה רק עם נניח מנגנון משמעותי שעמד מאחוריהן. ולא אדם פרטי.

זה לא מן הנמנע, אבל לא נמצאו הוכחות חד משמעיות למעורבותה של ממשלת רוסיה באירועים האלו. עקבות ההתקפות הובילו ל-177 מדינות שונות מוויטנאם ועד ארה"ב ורובן בוצעו ממחשבים בעלי כתובות פרטיות.אמנם נמצא שבוצעו התקפות גם ממחשבים בשליטת מוסדות ממשלתיים רוסיים.אך אין לקבוע האם השימוש הזה נעשה על דעת אותם מוסדות.

או זה מה שהיה ידוע עד לאחרונה.

אני יכולה עכשיו לאמר לך שבבדיקה שעשינו נודע לנו שנמצאה שם טכנולוגיה וחתימה של חברה בשם "פראנסין  מערכות מידע".

מתברר שהישראלי שהה בדיוק אז באסטוניה.הוא היגיע ביום שלפני פתיחת המתקפה ביחד עם אנשים נוספים מהחברה שלו   ויצא זמן קצר לאחר סיום המתקפה.

קלינקה המשיכה  בהרצאה שלה הפעם הופיעה במצגת תמונה של טבליסי בירת גיאורגיה:

Old Town Tbilisi

כמה חודשים מאוחר יותר התחוללה התקפה דומה  בגיאורגיה :

בקיץ 2008 פרץ בין גאורגיה לבין רוסיה סכסוך לאחר שכוחות גאורגים חדרו לחבל דרום אוסטיה שהריבונות עליו הייתה שנוייה במחלוקת מאחר שישבו בו תושבים רוסים אך גיאורגיה טענה שהוא שייך לה כמחוז שלה.רוסיה שלחה בתגובה צבא לגבולותיה של גיאורגיה. אך עוד לפני החדירה הצבאית   הרוסית לחבל דרום אוסטיה בוצעו התקפות קיברנטיות רחבות היקף נגד גיאורגיה בעיקר נגד אתרים ממשלתיים בהם של הנשיא של הפרלמנט ושל משרד החוץ הגיאורגי משרדי ההגנה והחינוך גופי תקשורת בנקים וגם גופים פרטיים בולטים ברשת כמו בלוגים שונים ושרתים .ההתקפות ארכו כחודש ונמשכו גם לאחר שהוגה הפסקת אש בין גיאורגיה ורוסיה.

אמנם בגיאורגיה החשיבות והתחכום של שירותי האינטרנט היו קטנים יותר מאשר באסטוניה ולכן המדינה נפגעה פחות .אך עדיין נפגעו השירותים הציבוריים ,בפרט ביכולת של הממשלה לתקשר  עם הציבור ובזמינות של הבנקים אשר נותקו מהרשת כאמצעי זהירות למשך עשרה ימים.התשתיות הקיברנטיות ספגו פגיעה אך עיקר הנזק היה תדמיתי ללא השפעות ארוכות טווח. אך לעומת זאת הייתה להם השפעה  חמורה על המורל של תושבי גיאורגיה.

מכאן ואילך גיאורגיה העדיפה לא לצעוק יותר מידי כנגד דומיננטיות הרוסית באיזור.

גם כאן כמו במתקפה על אסטוניה לא מצאו ראיות חד משמעיות לכך שההתקפה הייתה מרוסיה אבל זאת עדיין אפשרות סבירה ביותר שהייתה זאת לוחמה פסיכולוגית מצד הרוסים כנגד הגיאורגים.

"הישראלי" אמרה קלינקה "היה גם בגיאורגיה בזמן שבו בוצעו ההתקפות ביחד עם אנשים מהחברה שלו..  בשתי הפעמים הוא היגיע ביום שלפני ההתקפות החלו והסתלק ביום שלאחריהם ביחד עם אנשי צוותו.

דיטמאר הניד בראשו ":זה לא אומר כלום מן הסתם היו אנשים רבים היו גם באסטוניה וגם בגיאורגיה בזמן הזה שלא היו קשורים להתקפות.יש לך ראיות נוספות  שהוא היה קשור אליהם?"

קלינקה היססה:" כן. אם כי שם כבר לא  נמצאה  במהלך  המתקפה האינטרנטית חתימה של חברה "פראנסין מערכות מידע". הם הולכים ומתקדמים. לחברה שלו יש את הטכנולוגיה הנדרשת. הם עוסקים הרי במאבק כנגד טרור והונאות ברשת.הם מציגים את עצמם בין טובי המומחים בעולם בנושא זה. וכנראה זה נכון.

. דיברנו עם נציגי שירותי הביון של אסטוניה וגאורגיה שניהם משוכנעים שהישראלי  היה לכל הפחות קשור  להתקפות בשירותה של רוסיה  אבל אין להם הוכחות חותכות. הם גם לא היו נלהבים לבדוק בציציותיו של מי שקשור אולי לריגול בשירות  רוסיה מחשש פן יבולע להם.

והמסקנה  הסופית "?שאל דיטמאר

קלינקה חייכה בעצב  " נראה שאותו גורם עומד מאחורי שלושת  המקרים.רק שהפעם הוא יותר מפותח ומתוחכם ממה שהוא היה באסטוניה ובגיאורגיה ".

דממת נכאים השתררה בחדר. כולם הבינו את ההשלכות.כמויות אדירות של מידע חיוני מבחינת ביטחונה של בולגריה נפל כעת בידי אויב. מתוחכם ביותר.

ומי היה האויב ? מרצה ישראלי בבולגריה, סוכן אדמות נוכל? או שמה הוא היה הרבה יותר מזה? האם הוא היה גם מרגל וטרוריסט?

האם ייתכן שהוא היה רק חוד החנית של מזימה של מישהו מסוכן לעין ערוך?

דיטמאר  ניזכר בעוד ציטטה מספר של גולישקי " סופיה בלהבות "  " : "האוייבים המסוכנים ביותר הם לא אלו שפועלים במיסתרים אפלה ,אלא אלו שפועלים לאור היום ובגלוי."

קלינקה שאלה :להעלות את האתר מחדש על הרשת ?

דיטמאר ניענע בראשו: לא זה מסוכן מדיי בנתיים נישאר ללא אתר ואולי גם בכלל . אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות על הרשת יותר. היריבים שלנו משתלטים על כל המידע שלנו. בסופו של דבר  איננו יכולים להחזיק יותר חומר על מחשבים שפתוחים לרשת האינטרנט" נצטרך לחזור לשיטות פרימיטיביות אבל יעילות יותר מבחינה בטיחותית.

ההתקפה על הסב"ל כעת נראית כמו חזרה של המתקפה על אסטוניה   וגיאורגיה אבל בשילוב של טכנולוגיה חדשה.מתוחכמת הרבה יותר.האנשים הטכניים שלנו  אינם מסוגלים להתמודד עימה. "

דיטמאר פנה לעובדיו " גלו מי זה. מצאו לי הוכחות ש"פרנסין  מערכות מידע"  עומדת מאחורי ההתקפה על סוכנות הביטחון הלאומית של בולגריה. או הוכחות לכך שהם הופללו בידי מישהו אחר.

ואם זה הם  מצאו לי מי עומד מאחוריהם.ומדוע דווקא עכשיו? יש סיבה לכך שהם התקיפו אותנו בצורה גלויה כל כך ואני רוצה לדעת מהי."

הוא חשד שהתשובה לא תמצא חן בעיניו.

האם ייתכן שהרוסים עמדו מאחורי הכל ?

אבל מדוע? הרוסים  תמיד היו ידידיה הטובים של בולגריה,הם היו הפטרונים של בולגריה אחים הגדולים של בולגריה.הם סייעו לה תמיד.בולגריה ידעה תמיד שאם יקרה משהו תמיד אפשר וצריך לסמוך על הרוסים והם יסדרו את הכל.

למה שיפגעו בבעלת בריתם הוותיקה ?

הוא נאנק.הוא לא היה תמים. בעולם הזה מי שהאמין מי שהיה פתי לכל דבר גורמים מסוכנים פשוט  ישתלטו עליו.האם ייתכן שישנם גורמים פליליים בדרגים הבכירים ברוסיה שהחליטו לבזוז את בולגריה ? הוא ידע שהם שהדרגים הבכירים שם נוהגים לבזוז בחסות החוק כל איש עסקים מצליח מידי.ייתכן שהחליטו להרחיב  את זירת הפעילויות שלהם לבולגריה.

אם יתברר שזה המצב כי אז אין ברירה.  על בולגריה ועליו לצאת למאבק.

הוא לקח את המטריה המיוחדת שלו ויצא החוצה  אל הגשם.

.הוא צעד לאורך הסימטאות הקודרות של סופיה הגשומה. והדגיש שהוא תחת מעקב. שני  אנשים  חשודים שנראו כבריונים אלימים ומסוכנים התקרבו אליו.

הוא נדהם האם הם ידעו מיהו ? בבירור כוונותיהם היו אלימות.אחד מהם החזיק הסכין השני אקדח.

הם רצו לחסל אותו.אבל הם טעו בכתובת.

ללא מילים דיטמאר שלף את הידית מיוחדת במטריה כאשר הסכינאי התנפל אליו הוא ירה לכיוונו כדור פלטינה הגז המרעיל  ריצין נפזר על   פרצופו של הבריון'. האיש התחיל להשתעל איומות  ונפל ארצה.אבל לדיטמאר לא היה זמן להסתכל עליו היה צורך לטפל באיש השני.בעל האקדח שהיה עסוק בלחיצה על ההדק   כאשר המטריה ירתה אליו סיכות חדות שחדרו לעיניו ופיו של הרוצח. דיטמאר היה מסתפק בזה אבל האיש המשיך ללחוץ על ההדק של האקדח בעווית.האקדח ירה כדור.

והחטיא.

האיש  ניסה ללחוץ על ההדק שוב.  מחוסר ברירה דיטמאר התקרב  ולחץ על גרונו עם המטריה. האיש   השמיע חירחורי גסיסה איומים ומת.

דיטמאר  חש  כעס  על עצמו.   הוא אמנם רק הגן על עצמו אבל הוא  גם היה אימפולסיבי מידי וזה לא היה חכם. האיש היה צריך  להמשיך לחיות כדי שאפשר יהיה לחקור אותו לגבי שולחיו.

בנתיים נשמעו אנקות מהצד הסכינאי היה עדיין בחיים .יופי.

"צ'יף" נשמעה קריאה  זה היה אולג שרץ והתקרב אליו. הכל בסדר?

אולג הסתכל על הסצנה של שני אנשים אחד נאנק והשני מת.

"לא. שום דבר לא בסדר אולג" אמר דיטמאר בעייפות ."עצור  אותו האשמה ניסיון לרצוח"/

הוא חש תחושת קבס . חלף זמן רב מאז שהיה פעיל בקרבות רחוב כאלו כאשר היה אלוף השירות בג'ודו ובסוגים אחרים של קרבות מגע.

אולג נעצר מול הגופה והוציא תעודת זהות.האיש היה שוטר.

דבריו של המומחה הדהדו בראשו "כל שוטר רביעי בבולגריה הוא מושחת ".

. הוא ניגש אל הפצוע והוציא את ארנקו .

גם  עליו  היה סמל של שוטר  במשטרת ורנה. הוא בדק עוד את הארנק.ונדהם.היה שם עוד משהו .

היה שם כרטיס ביקור של חברת "פראנסין מערכות מידע".

מישהו  חשב דיטמאר ,מפעיל כעת משאבים גדולים כולל שימוש בשוטרים מושחתים על מנת לפגוע בסב"ל.

מה שהיה באסטוניה, מה שהיה בגיאורגיה הוא הבין  כעת היה רק ניסוי כלים . ההצגה האמיתית שתתנהל במקום גדול יותר בבולגריה. המתקפה על הסב"ל הייתה רק הכנה .סוכניה של "האחות הגדולה" מתכוונים כעת ללכת עד הסוף נגד כל התשתית בסופיה. להרוס את כל תשתית הטכנולוגית שלה ולהפוך אותה לחסרת ישע זועקת לעזרה ל"אחות הגדולה" .

הוא הצטמרר כשהרהר על מה שעלול לקרות אם התשתית הטכנולוגית של בולגריה תיהרס לפתע .מאות ואלפים שתלויים בטכנולוגיות האלו ימצאו את עצמם משותקים.

או גרוע מכך. הוא חשב על התאונות האיומות שעלולות להיגרם כתוצאה משיתוק פתאומי של שירותי המחשב. על הבנקים שפסיקו לתפקד כתוצאה מההפסקה של המחשבים. על הקיפאון והשיתוק המוחלטים שיאחזו בכלכלה ובחיי היום יום.

תחושת בגידה  כפולה אפפה אותו. אם זאת אכן הייתה רוסיה שעמדה מאחורי הכל הרי היא בגדה באחותה הנאמנה. ובשביל מה ?

אם הישראלי עמד מאחורי הכל  בולגריה נתנה לישראלי בית  בתחומה וזאת הייתה מתנתו  לה ריגול אחרי אירגוני הביטחון שלה. וחבלה באמצעי הטכנולוגיה שלה.

הסב"ל נשבע יחקור כל זאת ביסודיות .מישהו חייב לשלם על זה וביוקר.

וכתמיד הרגיע את עצמו ,האיום הוא קשה אבל  כמו כל דבר הוא זמני.

רק בולגריה היא נצחית.

ראו עוד פרקים של "ההונאה הבולגרית "

:

 המטרה :סופיה בלהבות

" עוד פרקים מ"ההונאה הבולגרית  :"

אדם רציני 

"המזימה הרוסית "

בולגריה לנצח,

 

ראו עוד על "ההונאה הבולגרית "

הודעת הפתיחה

ההונאה הבולגרית -הרומן הגראפי 

ההונאה הבולגרית -הסרט 

ההונאה הבולגרית -הדמיון הופך למציאות 

בולגריה ואני :ראיון על המציאות מאחורי "ההונאה הבולגרית "

ספרות הריגול הישראלית -ראיון עימי בבולגרית 

בולגריה נגד רוסיה :איך חזיתי את הסכסוך בין בולגריה ורוסיה בשנת 2023 בסיפור

אוקראינה היא לנצח-שנה למלחמת רוסיה -אוקראינה והקשר לסיפור "ההונאה הבולגרית

The Bulgarian Fraud” Summary Of the thriller 

vladic 1

תמונות מהפרקים הבאים :


מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “בולגריה לנצח:פרק נוסף מ"ההונאה הבולגרית "”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × five =