web analytics
קטגוריות
ביטחון וצבא

המסע הארוך מהר הדרוזים לגולן הסורי :מחשבות על עתיד הדרוזים בסוריה

druzes 0

אנשי דת דרוזים צופים בעולים לרגל ל"נבי שואיב" אתר קודש דרוזי בישראל. לקוח מהאנציקלופדיה העברית. 

הדרוזים בסוריה הן אלו שבפנים סוריה והן אלו שברמת הגולן הסורית  חוששים שהם בסכנת שואה מהאירגונים האיסלאמיים הקיצוניים  הנוסרה ודאע"ש אנשי "חזית הנוסרה"  השלוחה הסורית של ה"אל קאעידה "  ביצעו בימים האחרונים  טבח בעשרות מאנשיהם והדאע"ש נמצא לא הרחק מאחור.

הם בהחלט מתכוננים לעשות בדרוזים שהם "כופרים" בעיניהם את מה שעשו כבר ביאזידים, מעשי טבח וגנוסייד  איומים. הדרוזים הם אמנם לוחמים  אמיצים ומיומנים, כפי שהראו  בעבר פעמים רבות. למשל  במרד הגדול שלהם בצרפתים בשנת 1925 אך הם מוקפים כעת באיזור מושבם הראשי בהר  הדרוזים שבפנים סוריה ובאיזורים שונים ברמת הגולן הסורית בידי לומי הנוסרה והדאע"ש.

ישראל מסרבת לסייע להם אקטיבית כפי שדורשים הדרוזים בישראל שחשים דאגה עמוקה לגורל הדרוזים בסוריה. היא מסרבת בצדק מבחינתה להיכנס לעומק סוריה עם כוחות צבא לסייע לקבוצה שמעולם לא גילתה תמיכה מיוחדת בישראל בעבר.

נהפוך הוא הדרוזים  הסורים תמיד תמכו בהתלהבות במשטר אסד ומשיקולים קרים רציונאליים ביותר והיו אלמנט מרכזי בצבא הסורי לאורך כל קיומה של סוריה.

לשלוח כוחות צבאיים לסיוע  לקהילה שהתגלתה בעבר כעוינת לישראל זה מתכון בטוח לכישלון צבאי,זה קרב אבוד מראש.

מלבד זאת הנהגת הדרוזים  הרשמית בסוריה ובלבנון כבר הודיעה רשמית לפחות שהם אינם מעוניינים בכל עזרה ישראלית שהרי בעיניהם ישראל היא האויב. ג'ונבלאט מנהיג הדרוזים בלבנון כבר קרא לישראל שלא להתערב ולא לסייע לאחיו בסוריה ויש ל'קבל את דרישתו כנציג מוסמך של הקהילה הדרוזית.

אז בכל זאת מה כן אפשר לעשות  למען הדרוזים ?או יותר נכון מה יכולים הדרוזים לעשות למען עצמם ?

תחילה על הדרוזים להגן על עצמם.הם כבר הקימו מיליציות שאולי יגברו לבסוף על דאע"ש ועל נוסרה.הדרוזים הרי ידועים ביכולותיהם הצבאיות ובהכרותם את איזוריהם.מן הראוי ומן הסתם זה כבר מתבצע שישראל תספק להם כל כלי נשק שהם זקוקים לו במאבקם.

והיה וחלילה מיליציות אלו יכשלו בגלל כוח האדם העדיף של הצד השני  האם על ישראל לסייע להם ? אם יהיו דרוזים ישראלים שירצו לצאת לסוריה לסייע לאחיהם שם אינני רואה סיבה לעמוד  בדרכם אבל הם לא יוכלו לפעול כשליחים רשמיים של ישראל.

"הפיתרון שלי מבוסס על הפתגם הידוע "אם מוחמד(ישראל) לא יגיע אל ההר ( הר הדרוזים) ההר יגיע אל מוחמד".

הדרוזים הסוריים רוצים עזרה מישראל ( למרות הכחשות מנהיגיהם ) ? אז  שלא יצפו שאנו נגיע אליהם,זה מסוכן מידי עבורינו אנו כבר נכווינו מספיק בלבנון כאשר ניסינו לסייע שם לנוצרים,אין שום היגיון לחטוף תבוסה נוספת עבור קהילה שרק נלחמה בנו בעבר.

שיגלו  הדרוזים עצמם יוזמה  שיינטשו את מקומות הישוב העתיקים שלהם בהר הדרוזים  ובפנים סוריה עם כל הכאב והצער  והנזקים הכספיים האדירים הכרוכים  בכך.

אך הם יעשו שגיאה קשה אם יעברו כפליטים לירדן  הקרובה  או ללבנון.     .

.ספק רב עם הירדנים המוצפים כבר בפליטים יקבלו אותם בברכה. וללבנון  שבה אמנם יש קהילות של דרוזים יש צרות משל עצמה ומלחמות משלה עם דאע"ש והנוסרה..

במקום זה עדיף לדרוזים לטווח הארוך   שיצאו  באלפיהם  במסע הגירה המונית  שאמנם יהיה מסע חתחתים ארוך ל"ארץ זבת חלב ודבש " אל הגולן הסורי סמוך לגבול הישראלי ויתיישבו שם.

במסגרת ההגירה ההמונית של הדרוזים באיזורים עוינים שונים בדרך הארוכה  ל"ארץ המובטחת " רמת הגולן הסורית יהיה צורך לחסל ולהשמיד כל איש  נוסרה וכל איש דאע"ש  שיקרה בדרכם של הדרוזים  וכמובן כל איש דאע"ש וכל איש נוסרה שנמצא באיזורי הגולן.

הם יתיישבו  באיזורי הגבול של מה שנקרא היום סוריה עם ישראל וייתכן שכמה מהם יוכלו  להתיישב בכפרים הדרוזיים בישראל. כך ייווצר רצף  אוכלוסייה דרוזי שיקל עליו להגן על עצמו לעבור להתקפה וגם תהיה להם עזרה ישירה של ישראל.

לתושבים הסוניים הקודמים של האיזור יוסבר בנימוס שלרשותם עומדים כעת לישוב האיזורים שמהם באו המתיישבים הדרוזים החדשים בפנים סוריה והם מוזמנים לעבור אליהם.זהו פיתרון לא סימפטי  של "חילופי אוכלוסין " אך ניזכור שזה מה שהנוסרה והדאע"ש כבר עושים באיזוריהם שאותם הם מטהרים מכל אוכלוסייה לא סונית.

כך אני מקווה תוקם  בגולן הסורי ישות דרוזית גדולה וחזקה כפל כפליים מבעבר שתוכל לעמוד בפני כל מתקפה של הנוסרה שול דאע"ש. וליצור שם איזור חייץ דרוזי אחיד עם הגיהנום הסורי שירחיק את אנשי הנוסרה והדאע"ש מגבולותינו בגולן ומכאן ואילך להשתמש  בהם ביחידות לוחמים.בגולן

הסורי.כל זה בעזרתו הישירה של צה"ל שיוכל כעת  לסייע לדרוזים הקרובים.

ביבר מרד הדרוזים

ראו גם את מאמרי על מיעוט אחר בסוריה העלאווים שבו חזיתי לפני שנים   את התהליכים שמתרחשים  בסוריה עכשיו :

העלאווים כי ימלכו :סיפורה של הכת הסודית החמושה ביותר בסוריה ובעולם 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “המסע הארוך מהר הדרוזים לגולן הסורי :מחשבות על עתיד הדרוזים בסוריה”

אורי קציר מציע את התוכנית הזאת למדינה דרוזית :

הנה התוכנית:

1. ישראל תגן על הריכוזים הדרוזיים ברמת הגולן ובדרום סוריה, אם הללו יותקפו על ידי ארגון אסלאמי עויין.

2. ארצות הברית תסייע להגנה זו, במידה ויהיה בכך צורך.

3. לאחר שמשטר אסד יתמוטט סופית, יכריזו מנהיגי הדרוזים בסוריה על הקמת מדינה דרוזית בג׳בל א-דרוז. ישראל והמדינה החדשה יכירו זו בזו הדדית.

4. המדינה הדרוזית תצהיר שאין לה כל שאיפות טריטוריאליות הנוגעות לישראל.

5. בשלב הבא, יכירו גם ארה״ב וירדן במדינה החדשה. מבחינת הירדנים, מדוברת בצעד חשוב המסייע ליצור חיץ מתון בינם לבין סוריה.

6. המדינה הדרוזית החדשה תפעל למיתון עמדת הדרוזים ברמת הגולן, המסתייגים מסורתית מישראל ורואים בעצמם אזרחים סורים.

7. ישראל תפעל להגברת הלגיטימציה של המדינה הדרוזית בקהילה הבינלאומית.

8. שתי המדינות יכוננו יחסים דיפלומטיים וצבאיים.

https://observpost.wordpress.com/2015/06/18/druze/

הבט סביב: מה עושים עם הדרוזים בגולן?

פורסם בתאריך 18 ביוני 2015

ההתפתחויות האחרונות במלחמה האזורית בסוריה מעלות על סדר היום שלנו את השאלה מה צריך להיות יחסה של ישראל במקרה של סכנה לבני העדה הדרוזית בגולן הסורי, לאור יחסיה עם הדרוזים בישראל. הצעה לתשובה מורכבת, כי המצב (כרגיל) מורכב.

במסגרת המלחמה האזורית בסוריה, שהיא זירה חמה של "מלחמה קרה" אזורית ולא מלחמת אזרחים, בולטים ארגוני האסלאם הסוני הרדיקלי (המדינה האסלאמית, ג'בהת אל נוסרה ועוד) שמפגינים חוסר סובלנות רצחני כלי קבוצות מיעוטים שלא משתייכות לאסלם הסוני, בהם הם רואים "כופרים": שיעים, עלווים, יזידים, נוצרים, דרוזים ואחרים. השתלטותם על יישובים דרוזים עלולה לכלול רציחות בהיקף גדול, מה שמדאיג מאוד את הדרוזים בישראל (ובלבנון), ומייצר קריאה ציבורית מצידם ומצד אזרחים ישראלים נוספים לממשלת ישראל שלא לעמוד מנגד במקרה של טבח בדרוזים בסוריה, ואולי אפילו להתערב צבאית בסיטואציה או לקלוט אותם כפליטים בשטחה.

ההצטרפות לקריאה מצד מי שאינם דרוזים נשענת, מעבר לקושי הבסיסי לעמוד מנגד כאשר אנשים נטבחים במרחק לא גדול מגבולה של ישראל, על היחסים הטובים של הדרוזים בישראל עם המדינה, דבר הבא לידי ביטוי בנאמנות מוצהרת ולא מסוייגת למדינה, ובגיוס חובה, שמתממש באחוזים גבוהים, לשירות בצה"ל ובזרועות הביטחון.

אבל בהסתכלות אזורית, התמונה הדרוזית מורכבת יותר: מכיוון שלדרוזים אין שאיפה לעצמאות לאומית, הם נוהגים להפגין נאמנות בכל מקום לשלטון שבקרבו הם חיים. הדרוזים בכרמל ובגליל קיימו יחסים טובים עם היישוב היהודי, ולאחר שגדוד של שכירי חרב דרוזים מסוריה הובס בקרב רמת יוחנן באפריל 1948, עברו לתמוך באופן פעיל בצד הציוני בסכסוך מול הערבים, כנראה מתוך הבנה לאיזה כיוון נוטה הכף. מאז מתמידים הדרוזים בישראל לקחת חלק במדינה כאזרחים נאמנים. לפי דיווחים שהתפרסמו בתקשורת, ברקע קטטה שפרצה בין מוסלמים לדרוזים בכפר אבו-סנאן בגליל המערבי בחודש נובמבר האחרון עמדה תקרית שבה תלמידים מוסלמים הגיעו בכאפיות לבית הספר, ותלמידים דרוזים שראו בכך התגרות לאומנית-פלסטינית, זמן קצר לאחר ששני שוטרים דרוזים נהרגו בפיגועים בירושלים, שלפו מתחת לחולצותיהם תליוני מגן-דוד(!) איתם הם נוהגים ללכת.

אבל בגולן התמונה היא אחרת: הדרוזים בגולן היו אזרחים סורים. כנראה במידה רבה בגלל החשש שישראל עלולה להחזיר את הגולן לסורים במסגרת הסדר מדיני, הם נותרו נאמנים במופגן לשלטון הסורי גם אחרי כיבוש הגולן על ידי ישראל בקיץ 67. גם לאחר שישראל החילה את חוקיה בגולן והציעה לדרוזים לקבל אזרחות ישראלית מלאה, רק מעטים יחסית קיבלו אותה (פחות מ-700 מתוך כ-20,000), והם זוכים ליחס עויין משכניהם. הדרוזים בגולן הישראלי המשיכו להניף את דגלי סוריה ולהפגין נאמנות לשלטון אסד בכל הזדמנות, וישראל אפשרה להם לאורך השנים לקיים חתונות עם דרוזים תושבי סוריה, וללמוד באוניברסיטה של דמשק.

הכפר הדרוזי מסעדה ברמת הגולן. צילום: staselnik, ויקיפדיה

לגבי הדרוזים בצד הסורי של הגולן, המצב בעייתי אפילו יותר: בהתאם להגיון הדרוזי, הם נאמני משטר אסד, לוחמים בצבאו, ופועלים במלחמה הנוכחית בשיתוף פעולה עם כוחות החיזבאללה הלוחמים בסוריה. רק באפריל האחרון נהרגו ארבעה מתושבי הכפר הדרוזי חאדר (המכותר עכשיו בידי הארגונים האסלאמיים) כשניסו להניח מטען חבלה מעבר לגדר הגבול בגולן. בצורה הכי פשוטה: מדובר באוכלוסיה שעד היום היתה ועודנה עויינת לישראל.

אז מה ישראל יכולה להציע?

לטעמי היא יכולה להציע משוואה פשוטה (שספק עם תתקבל, למרות שלטעמי היא הגיונית מאוד): קליטת פליטים דרוזים בגולן תתבצע רק כחלק מעסקת חבילה הכוללת שני מרכיבים התלויים זה בזה:
◾א. הצהרת נאמנות מגובה בצעדים מעשיים של תושבי הגולן הדרוזים, הכוללת קבלת אזרחות והחלת גיוס החובה לצה"ל, בדומה לדרוזים תושבי הגליל וכרמל. דרוזים שימלטו מסוריה יוכלו להתיישב בגולן בהתאם לאותו התנאי.
◾ב. הכרה בינלאומית בכך שבמסגרת התפרקות סוריה (שקיומה כמדינה ריבונית מאוחדת לא נראה אפשרי בעתיד הנראה לעין), הקהילה הבינלאומית מכירה ובאשרת באופן רשמי סיפוח מלא של רמת הגולן לישראל.

ישראל תוכל להציע שלקהילות הדרוזיות הסמוכות לגבול בגולן יתאפשר להסתפח, על אדמותיהם, אל רמת הגולן הישראלית, כך שהגבול יוזז מזרחה כדי לכלול את הקהילות האלה. במידה והסיטואציה הדמוגרפית והגיאוגרפית תתאים, ניתן יהיה להציע להתייחס אל האזורים הדרוזים בגולן כאל מחוז בעל אוטונומיה פנימית דרוזית בתוך מדינת ישראל.

בלי תנאים אלה ושינוי במערך הנאמנות של הדרוזים בגולן, הן בצידו הישראלי והן בצידו הסורי, קליטת פליטים דרוזים מסוריה בשטח ישראל על בסיס מצוקה הומנטרית תהיה אבסורד גמור ומתכון לצרות, בדומה להצעה לקלוט בתחומי ישראל פליטים פלסטינים מסוריה.

יש המציעים לסייע לדרוזים בסוריה בחימוש על מנת שיוכלו להגן על עצמם במקומות מושבם. לטעמי גם זו הצעה שאין בה הגיון כשהיא עומדת בפני עצמה: אותם דרוזים עויינים את ישראל וספק אם יסכימו לקבל ממנה סיוע. אם יקבלו ממנה סיוע, הרי שיסומנו כאוייבים על ידי כל שאר הצדדים הלוחמים בסוריה, דבר שיגדיל את הסיכון שבו הם נמצאים וייאלץ אותם להסמך באופן בלעדי על ישראל. בדומה לרעיון של קליטת פליטים, צעד זה יהיה הגיוני רק בסיטואציה של העברת נאמנות ברורה מצידם, וחבירה מוצהרת אל ישראל.

הנה התוכנית:

1. ישראל תגן על הריכוזים הדרוזיים ברמת הגולן ובדרום סוריה, אם הללו יותקפו על ידי ארגון אסלאמי עויין.

2. ארצות הברית תסייע להגנה זו, במידה ויהיה בכך צורך.

3. לאחר שמשטר אסד יתמוטט סופית, יכריזו מנהיגי הדרוזים בסוריה על הקמת מדינה דרוזית בג׳בל א-דרוז. ישראל והמדינה החדשה יכירו זו בזו הדדית.

4. המדינה הדרוזית תצהיר שאין לה כל שאיפות טריטוריאליות הנוגעות לישראל.

5. בשלב הבא, יכירו גם ארה״ב וירדן במדינה החדשה. מבחינת הירדנים, מדוברת בצעד חשוב המסייע ליצור חיץ מתון בינם לבין סוריה.

6. המדינה הדרוזית החדשה תפעל למיתון עמדת הדרוזים ברמת הגולן, המסתייגים מסורתית מישראל ורואים בעצמם אזרחים סורים.

7. ישראל תפעל להגברת הלגיטימציה של המדינה הדרוזית בקהילה הבינלאומית.

8. שתי המדינות יכוננו יחסים דיפלומטיים וצבאיים.

צר לי שאינני יכול לפתור בתגובה זו את בעייתם של הדרוזים בסוריה, אבל אני ער לתגובות הרשמיות המתפרסמות בישראל: לא היה כל טבח בדרוזים בסוריה. הפרסומים הם מגמתיים ומנסים לכפות על ישראל להתערב במלחמה שאיננה מלחמתה ואיננה רוצה בה. נראה לי שחשוב מאד לבדוק את הטענות הללו, כי אין שום טבח בדרוזים בסוריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − 1 =