web analytics
קטגוריות
תקשורת

"שבת שלום לכם רבותי וכעת לאסון הבא המאיים על האנושות" : יצחק נוי ו"שבת עולמית "

יצחק נוי שבת העולם

יצחק נוי מזהיר מפני איום חדש על שלום העולם ב"שבת עולמית ". 

מזה עשרים וחמש שנה  במשך  חמישים שבועות בשנה   אני מאזין  כמעט כל שבוע   " לתוכנית "שבת עולמית " של יצחק נוי ביום שבת ברשת בית .  של "קול ישראל" בתשע בבוקר תוכנית המידע הטובה ביותר בתקשורת הישראלית והמפחידה שבכולן .

זוהי תוכנית שמביאה מאמרים וכתבות מכל העולם  ממיטב המגזינים הכי מובחרים  באנגלית צרפתית וגרמנית שנמצאים ברשת  חנויות סטימצקי וגם מאתרי אינטרנט שונים חדשות על העולם ועל מדע וטכנולוגיה ,: כלכלה, פוליטיקה, טבע, אמנות ,אקולוגיה , רפואה  ותחזיות ועל העתיד.

לא רק אני גם אימי ז"ל  רחל אשד שהתעניינה במדע הייתה מאזינה ביחד עימי בעניין רב מה יש למר נוי לספר הפעם.התוכנית הזאת היא לדעתי המרחיבת  דעת ביותר הקיימת ברדיו ובטלוויזיה הישראלים.

בכל שבוע  מזה עשרים וחמש שנים מר נוי מסכם לפני המאזינים  כתבות נבחרות מעיתונים וכתבי עת ובשנים האחרונות גם מאתרי אינטרנט באנגלית צרפתית וגרמניתהכתבות עוסקות בפוליטיקה בצבא אבל בראש ובראשונה במדע ובטכנולוגיה.ולרוב במשך שנים הידיעות הראשונות שקיבלתי על חידושים דרמטיים שונים במדע ובטכנולוגיה היו תמיד מהתוכנית של נוי.

וגם ההזהרות הראשונות על איומים שונים וקטסטרופת צפויות שונות  המאיימים על המשך קיום המין האנושי בכדור הארץ.

יצחק נוי יושב מידי שבוע ו כל יום שבת מתאר בקולו הרציני איזה אסונות  חדשים מאיימים על האנושות :

אסונות אקולוגיים (  למי הים חדרה אצה ממין חדש שמשמידה את כל החי שסביבה ומאיימת על איזור הים התיכון ),

רפואיים (אוכלוסיית העולם הולכת ומשמינה בקצב מפחיד ויש חשש רציני ביותר לבריאותו של הדור הבא כתוצאה ),

כלכליים  ( ישנם חששות רציניים ביותר לקריסת הכלכלה העולמית כתוצאה מהבועה של מחירי הנדל"ן בארצות הברית ),

אקלימיים  ( הקרח בגרנלנד נמס  וכתוצאה מי הים עלולים לעלות כבר בעשורים הקרבים ולהציף את  ערי החוף של העולם ,) ,בקטריולוגיים  ( מין חדש של בקטריה משמיד את עצי הזיתים והתפוזים באיטליה ,לא נמצאה תרופה ותעשיית הזיתים בארץ זאת על סף הקריסה הסופית )

או סתם טירוריסטיים ( נראה שגורמים טרוריסטיים שמו את ידיהם על חומרים גרעיניים שונים ומסוגלים להרכיב כמה וכמה פצצות גרעיניות )ו

כו' וכו'.

וכך זה מידי שבוע בשבוע  מזה 25 שנים.

כך למשל עד כמה שאני זוכר התיאורים המפורטים הראשונים שקיבלתי על נושא התחממות כדור הארץ  שאני חושב שלא שמעתי עליו כלל בשנות השמונים  היו בתוכניות של יצחק נוי בראשית שנות התשעים.ומאז כמובן באופן קבוע בתוכנית שלו.

על הדבר שניקרא "וירוס המילניום"  שעלול היה להתפרץ בשנת ה-ם200  ועלול היה להביא לחורבן כל התרבות האנושית המבוססת על מחשבים שמעתי לראשונה אצל נוי שהזהיר מפניו שוב ושוב ( ושוב ) בתוכניתו.

וירוס המילניום  כידוע לא התפרץ לבסוף וגם את זה תיאר  נוי בתוכניתו בקולו הרציני. ועבר מידית לתיאור איומים חדשים המאיימים על העולם.

בתוכנית של השבוע למשל האיומים היו   :האיום  של אירגון דאע"ש על עיראק סוריה והמזרח התיכון והחרבת ערים ועתיקות. האיום הידוע פחות אך מסוכן הרבה יותר של הצפת אירופה בגל מהגרים מאפריקה שכפי שמבשר לנו  נוי  לראשונה הוא השלב הראשון בנדידת עמים חדשה המאיימת על התרבות האירופית.מדינת וושינגטון בארה"ב כמו קליפורניה נמצאת בסכנה חסרת תקדים של התייבשות .אפילו ההתפלה לא עוזרת יותר.

וכך זה מזה 25 שנה.

מכיוון ש"שבת עולמית"  הייתה חלק חשוב מחיי ומצריכת המידע שלי לאורך 25 שנה שאלתי את נוי כיצד הוא אוסף ובוחר את פרטי המידע שהוא מביא בתוכניתו.

יצחק נוי כתב לי במייל:

שבת עולמית עלתה לאוויר לפני כ-25 שנה במשבצות זמן ורשתות שונות של רשות השידור ומאז היא משודרת ברציפות

העבודה על תכנית שבת עולמית מתחילה ביום שישי עת אני קורא בעיתונים  באופן מרוכז, גוזר גזרים של מאמרים שנראים לי מרתקים. בלילה שבין שישי לשבת אני קורא שוב במאמרים הגזורים ומסמן את הנקודות החשובות בהם כדי שאוכל להדגישן בעת השידור

אין תשובה ברורה לשאלתך על מספר המגזינים והעיתונים שאני קורא, שברור גם לאורך השבוע אני מתמיד קריאה בעיתונות בינלאומית ולכך נוספת הקריאה המרוכזת בעת ההכנה לשידור.

מדובר במספר משתנה של עיתונים יומיים, שבועונים ופרסומים המגיעים לשולחני.

 

חדשות אופטימיות יותר לגבי עתיד האנושות  אגב לא זכורות לי מהאזנה ב"שבת עולמית " אם כי אני מניח שהיו גם כאלו.אבל כנראה שמר נוי מתעניין יותר בחדשות שחורות לגבי מצב ועתיד העולם. לדעתי בתוכנית של של נוי  נשמעו תמיד  מידי שבוע יותר הזהרות מפני יותר איומים בכל תוכנית ברדיו או הטלווזיה הישראלית כולן ביחד באותו השבוע ( או החודש או השנה כולה ). .

וכך זה נמשך עד עצם היום הזה עשרים וחמש שנים אחרי. אני מתעורר בבוקר ומאזין לתוכנית של נוי על מה באמת קורה בעולם ומה הם הרעיונות וההצעות לגבי עתיד  עולם והדברים שמאיימים עליו.מצטמרר בפחד ולפחות פעם אחת במהלך התוכנית ביחד עם נוי  שקולו הולך ויורד מזעזוע למקרא הדברים הנוראים שאותם הוא משמיע במהלך התוכנית ( לפעמים כמה פעמים ).

מומלץ מאוד. יש לקוות  ש"שבת עולמית " תמשיך לחיות משודרת בפורמט זה או אחר  עוד 25 שנים נוספות.ובואו נקווה כולנו שאלפי או מאות אלפי התחזיות השחורות שאותן הביא נוי מידי שבוע בשבוע מזה 25 שנים  לא יתממשו.

ראו גם:

קטע מצולם  של "שבת עולמית "

אתר "שבת עולמית"

וגם כאן

ביקורת על ירון האזרחי   על הסקירה של "שבת עולמית "

האתר של יצחק נוי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

14 תגובות על “"שבת שלום לכם רבותי וכעת לאסון הבא המאיים על האנושות" : יצחק נוי ו"שבת עולמית "”

אין מה לדאוג. קודם לאסונות שנימנו יתפוצץ הכור בדימונה, תעוף עלינו פצצה אטום מאירן,יוטלו סנקציות אירופאיות בגלל הפלסטינים שלא השכלנו לטפל בהם כיאות [טרנספר מוחלט לארצות ערב הנאורות כבסוריה ועירק] גם הר הגעש קרקטואה יתפוצץ שוב. [ראיתי בערוץ דיסקוברי] וגם אסטרואיד בגודל חצי ירח יפגע בכדור הארץ, עוד לפני פלישת החייזרים.
אל דאגה.כמו שאמר דר פאנגולוס. נסתפק בלהשקות את העציץ שלנו.

צהריים טובים לך אלי. גם אני מאזינה קבועה של יצחק נוי שמביא לנו את כל החדשות הטכנולוגיות , מדעיות וכוי של העולם. לצערי לאחרונה מפספסת את התכנית המאלפת בגלל התחייבות אחרת של משחק ברידג' בימי שבת . השאלה האם ניתן להעלות את התכנית באינטרנט ולשמעה מאוחר יותר? פעם שעת השידור של התכנית הייתה בשעה 8.00.

יצחק, (אם אתה קורא את זה), אתה זוכר את הילד הקטן שכתב לך שהוא שומר שבת, ושבגלל זה הוא מפסיד את הפרק של קוקי חבקוקי, וזה לא הוגן, (ואולי תכנית אחרת).
תשובתך היתה כל כך יפה שעד היום כל פעם שאני שומע את קולך או עליך, אני מתמלא התפעמות והתרגשות.

ענית שני דברים. ראשית, אמרת שילדים דתיים לפי מיטב ידיעתך אוהבים את השבת ואת שמירתה, ולכן אין זו בעצם "הפסד" אלא דווקא הילד מרוויח משהו אחר בחיק משפחתו, ומי שאינו שומר שבת, אולי מרוויח את קוקי חבקוקי אבל מפסיד את החוויה השניה.

ויחד עם זאת, כך ענית, היות שהתכנון והזמן עמדו לרשותכם בתכנית "לאם ולילד" (אחר כך שונה לשם: "לבת ולבן ולמי שמתעניין" – בגלל מכתב של ילד מאזין שחסרה היתה לו אמא) החלטתם אכן לשדר שידור חוזר גם בימי החול.

בלה דורון סופרת ישראלית שנהגה בעבר לפרסם סיפורי מדע בדיוני כושלחה לי מכתב שאותו שלחה לשדרן הרדיו יצחק נוי ובגלל העניין שבו אני מפרסם אותו :
"שלום יצחק נוי נכבדי,

רק לידיעתך, בעקבות השידור מהיום, על הניסוי המתוכנן להחלפת ראש, בשנת 2017:

לפני כ-50 שנה התחלתי בכתיבת סיפור מד"ב-בלשי, שאף פעם לא סיימתי, על החלפת-ראש וגוף בין שתי נשים. כדי לסבך את העניין, האחת היתה אשתו והשניה אמו של גיבור כלשהו.

[כמדומני שזה היה סיפור המד"ב הראשון שלי שאותו כתבתי כאדם בוגר].

חייכתי כששמעתי בתוכניתך היום, 19 למרץ 2016, על הניסוי המתוכנן ל-2017 עם ספירידונוב.

כדבריך, בדיחות בטח יהיו, אך גם צעקות נוראיות בהקשרים דתיים, לדעתי.

כל טוב,

תודה על ההנאה שמדורך הקבוע מעניק לי, כל שבוע.

מאחר ואני גם מאזינה בשעות הפנאי לשידורים קודמים, כבר הגעתי אחורה לתחילת פברואר 2013.

תודה גם לאלי אשד, שבזכותו התוודעתי לתוכניתך, ושגם מתעניין במד"ב.

בלה,

טורונטו, קנדה
בלה הוסיפה ליבעוד מייל :אגב, בדקתי בגוגל בעברית בנושא: השתלת ראש.

https://www.google.co.il/…

המדקדקים טוענים שזו אינה השתלת ראש, אלא השתלת גוף.

יש הרבה חומר בעניין השתלת ראש, וגם וידאו וצילומים של מר ספירידונוב, בכיסא גלגלים בדומה לסטיבן הוקינס. אחרי שרואים אותו ואת מצבו, קצת יותר קל להבין אותו. יש גם כתבה שכוללת התבוננות מנקודת המבט היהודית ובקצרה על פיה: השתלת גוף, אינה שונה עקרונית מהשתלת זרוע."

מה קרה להשתלת הראש של ספירידונוב? היא מעולם לא התממשה. הסיבה: ספירידונוב התאהב והתחתן, והחליט שאינו רוצה להסתכן בניתוח, וימשיך במצבו הנוכחי.

לצערי הרב השבוע בחודש מאי 2017 נסגרה רשות השידור בטלוויזיה וברדיו על מנת להיות מוחלפת בשבוע הבא בידי התאגיד .והתוכניו השונות אף היה להם זמן להגיד שלום כהלכה למאזינים כולל "שבת עולמית " ששודרה בפעם האחרונה. בשבוע שעבר.
עצוב . חבל שיצחק נוי כבר לא יישדר ביום שבת תוכנית סגירה כראוי לה לאחר אני חושב אולי קרוב לשלושים שנים רצופות של פעילות .אני מאזין לה מאז התחלתה ובעצם מאז שאני זוכר את עצמי.
אולי שימשיכו לשדר אותה כפודקאסט?

לא רק אסונות גם טכנולגיות חדשניות תרופות חדשות ועוד הועלו בתוכניות אלה.נכון שיש נטייה לזכור דברים שליליים אבל ברור שלא ניתן לאפיין כך תוכניות אלנ. לרובנו אין הזמן והיכולת לקרוא כל העיתונות מהעולם וטוב שמישהו מנגיש למו אותה.

תר לי להודיע שיצחק נוי חלה בסרטן סופני ולא יקום יותר.
משה נסטבלאום מודיע ב"מעריב" שהשדרן והסופר ד"ר יצחק נוי חולה סרטן סופני ולא יקום יותר.
האזנתי במשך עשרות שנים מאז שנות השמונים לתוכניות של יצחק נוי פעמים רבותב יחד עם אימי ז"ל שהייתה מקשיבה לו גם כן .
לאורך השנים הרדיו הפך מבחינתי למזוהה עימו יותר ויותר.
גם קראתי את ספריו ובראשם "גבעת האיריסים השחורים " " שזכה בפרס חשוב לספרות ילדים .
צר לי שאני ואלפים רבים לא נאזין לו יותר כשהוא מספר לנו על מצב העולם.

והנה הבשורה הקשה ברשימה של משה נסטלבאום מ"מעריב"::

ד"ר יצחק נוי הוא עבורי איציק חברי הטוב, שלקה בסרטן והחליט שלא להיאבק
שבע ימים ושנים, עם תהילה, אהבה והערצה מצד מאזיניו הנאמנים, שרק מעטים מאנשי הרדיו זוכים לה, איציק מיצה את חייו. רעייתו המקסימה נורית ובנו רועי מקבלים באהבה ובהערכה את הדרך שבה בחר
משה נסטלבאום 06/05/2022 06:00 5 דק' קריאה

ביום שישי האחרון חל יום הולדתו ה־80 של חברי הטוב איציק. נסעתי לפגוש אותו בפעם האחרונה בחייו במחלקה האונקולוגית שבה הוא היה מאושפז. המאזינים מכירים אותו כד"ר יצחק נוי, איש רדיו ותיק, שמגיש כבר שנים רבות תוכנית אישית בשבת בבוקר ברשת ב'. עבורי הוא חבר אישי יותר מ־35 שנים.כתבתי שזאת פגישתנו האחרונה, משום שמהרגע שנודע לו שלקה בסרטן אלים – הוא ביקש למות. אני עיתונאי, אבל הביקור שערכתי אצלו לא נועד למטרה עיתונאית. זה היה ביקור פרידה מחבר ביום הולדתו. איציק שכב על מיטתו כשזיפי זקן על פניו, הביט בי בעיניו הטובות, והשיב בתנועות שפתיים על שאלותיי. קולו הרדיופוני המרשים שהמאזינים מזהים מרחוק, נעלם. את הקול החליפו תנועות שפתיים. זאת הדרך שבה הוא בחר להתנהל עם בני משפחתו הקרובים.זמן קצר לפני שנפרדנו ביקשתי את אישורה של נורית, רעייתו המסורה שמלווה אותו בדרכו האחרונה, לכתוב את הדברים. נורית מאמינה בזכות הציבור לדעת, מה גם שהיא רואה את ההתעניינות העצומה במצבו של בן זוגה מצד אלפי אנשים. כל מה שתקראו כאן הוא בידיעת המשפחה ובאישורה.

הכל התחיל לפני כחודש, כשאיציק חזר משידור ברדיו לביתו במושב. נוי, שהוא איש רדיו משנת 1965 וגם היסטוריון וסופר מחונן לילדים, בני נוער ומבוגרים, עשה את הדרך מביתו לאולפני הרדיו ובחזרה אלפי פעמים. אלא שהפעם אבדו כוחותיו והוא התמוטט כשהגיע לחצר הבית.נורית חשה לעזרתו, אבל התקשתה לסייע לו. הוא עשה את דרכו אל הבית בזחילה על גחונו, ורק כשהגיע למקום שבו מצא נקודת אחיזה, הצליח לקום ולהיכנס הביתה כשנורית תומכת בו. איציק לא הסכים להתפנות לבית חולים, והעדיף ללכת לישון. כאשר התעורר כעבור שעה, התברר לו שאיבד את התחושה בשתי רגליו. נורית הזדרזה להזמין אמבולנס, ואיציק מצא עצמו במיון.בדרכו לחדר המיון על האלונקה, כשהוא צלול ומודע לחומרת מצבו, הוא אמר לנורית: "אני יודע שזה המסע האחרון שלי". מכאן הדרך עד אבחון מצבו הרפואי הייתה קצרה. כשהרופא הגיע כדי לעדכן אותו במצבו, הוא ביקש להקדים אותו ואמר לו: "אני יודע – יש לי גידול במוח". הרופא, שהופתע מהאמירה, שאל את נורית אם היא זו שבישרה לאיציק את הבשורה הקשה. נורית השיבה לו: "לא היה צורך בכך, הוא אדם חכם וידען, הוא יודע הכל".איציק לקה בגידול סרטני מסוג GBM, שנחשב לאחד הגידולים הממאירים, המסוכנים והאלימים ביותר. בדירוג הממאירות של ארגון הבריאות העולמי, הוא מדורג בדרגה 4, הגבוהה ביותר. סרטן מהסוג הזה נפוץ במיוחד בגברים בגילי 50 ומעלה. ניתן להסיר את הגידול בשיטה משולבת של ניתוחים וכימותרפיה, אלא שמיקומו המסובך עלול לגרום לנזק מוחי קשה – ולכן איציק החליט לוותר על המאבק.
איציק, שחגג בשבוע שעבר 80, הודיע לבני משפחתו שהוא לא מתכוון להיכנס למסע רפואי מסובך ולהפוך לנטל על משפחתו. כשהבין את מצבו הרפואי, החליט שהוא מיצה את חייו והוא רוצה למות. הצוות הרפואי היה מודע לכך ופעל רק על פי רצונו. כדי לקצר את חייו עד כמה שניתן, איציק בחר באפשרות קשה ואכזרית. הוא הודיע כי הוא מפסיק לאכול. בני משפחתו וחבריו החליטו לכבד את רצונו והוא טופל באינפוזיה המכילה רק נוזלים.איציק, שאינו סובל מכאבים, סירב לעשות את התקופה הקצרה שנותרה לו בביתו, כדי שלא להכביד על משפחתו. אחת הרופאות במרכז הרפואי, ידידת המשפחה, שכנעה אותו בתחילת השבוע לחזור הביתה.
קשה לראות את איציק הידען, הרהוט ובעל הקול העמוק, חסר אונים ומתקשה לדבר. קולו אבד לו בגלל הצום הממושך. בימים האחרונים הוא תקשר עם הסביבה רק בתנועות שפתיים, או באמצעות פתקים שכותבת לו נורית. למרות מצבו הקשה, הוא נשאר מעודכן בחדשות ועל השידה שליד מיטתו מונחים עיתונים. נורית בחרה לעדכן אותו בכל מה שמתרחש, וקראה לו את הכותרות. איציק, מצדו, הגיב בהנהון ובמצמוץ עיניים.

הפגישה איתו הייתה קשה עבורי. במשך כל הביקור, שנמשך שעות, אחזתי בידו והוא לפת את שלי. בשלב מסוים החלטתי לספר לו על האהדה הרבה שלה הוא זוכה ברשתות החברתיות. נורית הזכירה לו דברי פרידה מרגשים שאמר עליו עמיתו איש הרדיו אריה גולן, שבשנות ה־70 היה הבוס שלו בתפקידו כקריין הראשי. הדברים החמים שאמר גולן על איציק זכו למעורבות עצומה ברשתות החברתיות, וזאת בנוסף לעשרות אלפי פוסטים ותגובות של מעריציו.

ביום שבו ביקרתי את איציק, פרסמו ד"ר מרדכי נאור וד"ר יואל רפל קריאה בדף הפייסבוק של נאור, לברך את איציק ליום הולדתו ה־80. החלטתי לקרוא לו את התגובות כשנורית מצלמת את המעמד המרגש ואיציק לא מסתיר את התרגשותו.רני רוגל, בנו של נקדימון רוגל ז"ל, שהיה ממייסדי רשות השידור כתב: "כנציגו של נקדי עלי אדמות, אני שולח לך ברכה חמה, מאחל לך בריאות טובה ושתחזור לשעתיים שלך בשבת בבוקר עם הפרופסורים (שבינינו, אתה יודע הרבה יותר מהם), ועם העיתונים (שבינינו, אתה מצליח להפוך גם לא סיפורים למעניינים)".נוני ירון כתבה: "יצחק היקר, מאחלים לך הרבה בריאות. השבת בלי הבוקר איתך אינה אותה שבת. תודה לך שאתה חולק את הידע הרב שלך, אנחנו מחכים לך בסבלנות".ההערצה, האהבה, ההערכה והסבלנות שמגלים כל מעריציו, לא יחזירו את איציק אל המיקרופון. קולו הרדיופוני המרשים לא יישמע יותר לא בשבת בבוקר ולא בתוכניות רדיו אחרות. "אני רוצה למות", הוא חזר כמה פעמים על בקשתו באותה פגישה שבה אחזתי את ידו.כמי שידע תמיד יותר מכולנו, הוא יודע שזאת האפשרות הטובה ביותר עבורו. שבע ימים ושנים, עם תהילה, אהבה והערצה מצד מאזיניו הנאמנים, שרק מעטים מאנשי הרדיו זוכים לה,

איציק מיצה את חייו. רעייתו המקסימה נורית ובנו רועי מקבלים באהבה ובהערכה את הדרך שבה בחר. אני משוכנע שהוא רוצה שגם אתם תכבדו ותתמכו ברצונו האחרון.

היום ה-20 למאי 2022 נפטר יצחק נוי .וזוהי מכה קשה למאזיני רדיו רבים ובהם אני .יש לקוות שימצא לו מחליף שימשיך להגיש את תוכניתו "שבת עולמית " שאינה תלויה דווקא במגיש אחד ויחיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen − twelve =