web analytics
קטגוריות
טלויזיה מדע בדיוני קומיקס

באק רוג'רס מהמאה ה-20 למאה ה-25 : סדרת הטלוויזיה

חזרה לסדרת טלוויזיה מדעית בדיונית משנות השבעים ,שהייתה משעשעת למדי בזמנה וגם היום.

buck11

עטיפת הספר הישראלי המבוסס על סדרת הטלוויזיה משנות השבעים. 

 

הופיע באתר סדרות הטלויזיה הקלאסיות 

בנובמבר 2014 נפטר המפיק האמריקני גלן לארסון.המפיק של  הגרסה המקורית של "בטלסטאר גלקטיקה"  ושל הגירסה  הטלווזיונית משנות השבעים  על עלילות גיבור הקומיקס המדעי הבדיוני הקלאסי  באק רוג'רס.ולרגל פטירתו ניזכר בסדרה ההיא.

אחד הגיבורים המפורסמים ביותר  בכל הזמנים  של המדע  הבדיוני  בארה"ב  הוא אדם בשם "באק רוג'רס " ,וכה גדול היה פרסומו עד שבמשך זמן רב היה מקובל שכאשר שואלים מישהו שלא באמת ידע מה זה מד"ב הייתה התשובה הסטנדרטית "THAT  CRAZY BUCK ROGERS STUFF.

באק רוג'רס הופיע לראשונה עוד בשנת 1928 כגיבור של סיפור מדע בדיוני ,אדם מתקופתנו שהורדם בידי גז מוזר ותעורר ומוצא עצמו במאה ה-25 נאבק במונגולים ששיעבדו את ארה"ב. אך הוא התפרסם ואילך כגיבור סדרת קומיקס מפורסמת , סדרת הקומיקס המדעית הבדיונית הראשונה שבה תואר כלוחם נועז למען כדור הארץ במאה ה-25 כנגד פולשים שונים מהחלל.

בין שאר  הישגים "באק "  תרם את שם מגזין הקומיקס מאריך הימים ביותר בשפה העברית.

 

buki cover no 46 buk rogersbuki buck rogers

Bucky_60-Bucky-063

ב-1939 הפך רוג'רס לגיבור של סדרת קולנוע בהמשכים שבה כיכב השחקן הידוע באסטר קראב ( שהתפרסם כבר בכך שגילם את המתחרה הגדול של באק רוג'רס ,פלאש גורדון ). ובשנות החמישים הפך רוג'רס בפעם ראשונה לגיבור של סדרת טלוויזיה קצרת ימים.

buck rogers ad 2

באק רוג'רס  חזר לטלוויזיה שוב ב-1979 שנת החמישים ליצירתה של סדרת הקומיקס . אבל גם ובעיקר כתוצאה מההצלחה הגדולה של הסרט "מלחמת הכוכבים" סרט שהוא במידה רבה תוצר של "באק רוג'רס " המקורי והפך את המדע הבידיוני "ל"איני " בהוליווד . .

הסדרה שנקראה "באק רוג'רס במאה ה-25 " כשם סדרת הקומיקס המקורית עליו נוצרה   בידי  גלן לארסון מפיק סדרת  מד"ב ידועה "כוכב הקרב גלאקטיקה"  כמו גם סדרות אחרות כמו "מקלאוד" עלילות שוטר בטקסס  ו"איש ששת המליונים " על האדם הביוני סטיב אוסטין.

בניגוד לסדרת " כוכב הקרב גלקטיקה " הוקפד מאוד שהסדרה הזאת לא תיקח את עצמה יותר מדי ברצינות ,ולכן היא הייתה גם מוצלחת יותר.

buck t v series 1
בסדרה זאת  באק  ( שגולם בידי השחקן גיל ג'רארד ) היה כעת האסטרונאוט האמריקני ויליאם רוג'רס שבשנת 1987 אבד במהלך משימת החלל האמריקנית האחרונה. למעשה הוא קפא בחלליתו  והוחזר לחיים רק כעבור 500 שנה  בשנת 2491 .

בפרק ה"פיילוט" של הסדרה   "התעוררות " באק רוג'רס מוצא את עצמו בכדור הארץ שעבר שואה גרעינית  בשנות התשעים של המאה העשרים. ומרכזו  היא  העיר "ניו שיקאגו " שנשלטת בידי המדען דוקטור הואר( טים אוקונור)  ומועצה של מחשבים ששולטים במין האנושי בכדור הארץ . מסביבה של ניו שיקאגו  יש רק שממה גרעינית שורצת מוטנטים מסוכנים.

buck rogers and wilma

רוג'רס מתחבר עם דוקטור הואר כמו גם עם הסוכנת האמיצה וילמה דירינג (ארין גרי) שבגרסאות קודמות הייתה תמיד אהובתו האחת והיחידה של באק., אך  כעת הייתה לא יותר מידידה כדי לאפשר לרוג'רס ההרואי להתחבר בכל פרק עם בחורה חדשה.

buck rogers gold keybuck rogers and robot

עוד איש צוות קבוע בסדרה היה הרובוט נמוך הקומה טוויקי שעיקר תפקידו היה להשמיע כל הזמן את המילים "בידי בידי בידי " בקול מעצבן במיוחד ,רובוט נוסף היה "המוח" דוקטור תיאופיליס " חלק ממועצת המחשבים שניהלה את ענייני כדור הארץ ושבדרך כלל נישא על חזהו של טויקי.

buck rogers bu strenko

באק רוג'רס ועמיתיו על עטיפה מאת צייר הקומיקס הידוע ג'ימס סטרנקו.

רוג'רס   מוצא את עצמו בלב מאבק בין אנשי  כוכב "דראקוניה " המרושעים  שעליהם פיקדו הנסיכה  תאבת הסקס ארדלה (פאמלה הנסלי ) ועוזרה חורש המזימות איש כדור הארץ הבוגד  קאן ( מיכאל אנסרה ).

פרק הפיילוט של הסדרה אם כי נוצר במקור לטלוויזיה,נחשב לכל  כך טוב בגלל הפעלולים הרבים שבו  הוקרן תחילה כסרט קולנוע ברחבי העולם  שהיה שונה במקצת  מפרק הפיילוט ורק לאחר מכן הוקרנה סדרת הטלוויזיה.

buck t. v comics

לאחר שהיציל את כדור הארץ כמה וכמה פעמים מידי הדרקוניים ואת עצמו מגורל מר ממוות בזרועותיה של ארדלה תיארה הסדרה את הרפתקאותיו של באק  במאבק בזדים שונים ברחבי הגלקסיה במסגרת תפקידו  כסוכן של כדור הארץ  (מעין ג'מס בונד של המאה ה-25). .תוך כדי כך  לימד  את אנשי המאה ה-25 התמימים מנהגים שונים של המאה ה-20 המתוחכמת   כמו דיסקו ומאפיינים אחרים של שנות ה-70 שבאק איש שנות ה-80 של המאה ה-20 נשאר כנראה פריק שלהם בתקופתו.

Buster-Crabbe-Erin-Gray-and-Gil-Gerard

באק רוג'רס וילמה דירינג ו"קולונל גורדון "(הוא השחקן באסטר קראב) 

במהלך הסדרה התמודד באק עם איומים שונים ומשונים ברחבי הגלקסיה  על שלום כדור הארץ , ופגש בכל פרק יפהפייה אקזוטית חדשה שרצה אל זרועותיו החסונות.

הוא  פגש בין השאר בפרק "שובם של 69 הלוחמים " את הטייס הוותיק "קולונל גורדון " שעזר לו להתמודד עם עוד פולשים שאיימו על כדור הארץ ,ואותו גילם לא אחר מאשר באסטר קראב האיש שגילם במקור את התפקידים של פלאש גורדון וגם של באק רוג'רס.

בפרק "הילד הגאון הקוסמי "הוא ניפגש בעוד אדם שמוצאו היה מהמאה ה-20 שהוקפא  ושקם לתחייה במאה ה-25, ילד שחור גאון בשם הירונימוס פוקס שבגלל גאוניותו הפך למנהיג של כוכב אחר ( ושאותו גילם גארי קולמן הכוכב הגמד של הסדרה הידועה "על טעם ועל ריח ").

בפרק "ספינה אל הכוכבים " הוא הגן על תחרות מלכת יופי גלקטית "מיס קוסמוס " מפני חוטפים.  הסיפור הזה התבסס על סיפור קומיקס מ-1961 שתורגם גם לעברית בגיליונות המגזין "בוקי " מספרי 107-109  בשם "בוקי שומר מלכות היופי ".

(הסיפור הזה פורסם במגזין הרשת "יקום תרבות " בשם "באק רוג'רס בתחרות מלכות היופי של מערכת השמש "ביולי 2016)

בפרק "ערפד החלל "הוא נאבק בערפד חללי יצור ששודד את נשמותיהם של אנשים כמו הערפד דרקולה מכדור הארץ.

buck rogers olimpiad 2492

בפרק "אולימפיאדה " הוא עזר לאתלט מכוכב טוטליטארי לערוק מכוכב הלכת שלו בזמן אולימפיאדת גלקטית  ( בפרק שבו הופיעו אתלטים ידועים אמיתיים של ארה"ב).גם הסיפור הזה התבסס על קומיקס של באק רוג'רס מ-1964 שתורגם לעברית  בגיליון המגזין "בוקי " מספר 4" בשם "החטיפה באולימפיאדה הבינכוכבית".

(סיפור זה פורסם במגזין הרשת "יקום תרבות" באוגוסט 2016 לרגל אולימפיאדת ריו כאן :"באק רוג'רס באולימפיאדה הבין-כוכבית ")

.בפרק "רוקרים בחלל " הוא התמודד עם להקת רוק מסוכנת שמתכננת להשתלט על כל הגלקסיה על ידי השתלטות באמצעות המוזיקה ההיפנוטית שלה על מיליוני הצעירים והצעירות שמאזינים לה בכל רחבי הגלקסיה.

buck rogers comics

וחוץ מזה הוא התמודד שוב ושוב עם האויב הנורא מכל , הנסיכה הסקסית וחמת המזג   ארדלה מכוכב דרקוניה ועם עוזרה קאן . ארדלה גילתה שהיא בכלל מאוהבת בבאק השרמאנטי.

buck rogers wilma amd ardella

באק רוג'רס וילמה  הרובוט טויקי והנסיכה ארדלה. כולם ביחד על עטיפת שנתון בריטי.. 

הנסיכה ארדלה איימה בפרק אחד "הבריחה מהחתונה"  להרוס את כדור הארץ אם באק  לא יסכים להתחתן עימה, אך הוא הצליח איך שהוא להימלט מהגורל הנורא ממות הזה ,ובפרק אחר  "שובה של ארדלה "גילה שארדלה כה משוגעת עליו עד שיצרה לא פחות מ-ארבעה כפילים שלו.

buck rogers ad by valego

פוסטר של באק רוג'רס מאת אמן פנטסיה ידוע בוריס ואליג'ו.

לבסוף בפרק המסיים  בן שני החלקים של העונה  הראשונה ואחד המרשימים ביותר שבה "טיסתה של מכשפת המלחמה

    flight of the war witch 

באק וארדלה עברו דרך חור שחור ליקום מקביל . שם הם  גילו דיקטטורית יפה ומרושעת בשם זארינה ( ג'ולי ניומאר)  שהזכירה בהרבה יותר משמץ את את ארדלה אך התיחסה בזילזול להצעותיה של ארדלה לשתף פעולה. כתוצאה  בפעם הראשונה באק וארדלה שיתפו פעולה על מנת להציל מציפורניה של זארינה תושבי כוכב רודף שלום.

buck rogers hawk

שינוי דרמטי  חל בסדרה בעונה השניה שלה. פורמט  העלילה של הסדרה השתנה. במקום שהפרקים יזכירו יותר מכל את "ג'ימס בונד במאה ה-25 " הם דמו יותר מכל לפרקים של "מסע בין כוכבים". הסדרה בבירור ניסתה להיות יותר "רצינית" באופיה.

באק ווילמה  יצאו  בפרק הראשון של העונה  "הזמן של האוק" בספינת חלל "המחפש"   שעליה פיקד אחד , אדמירל אסימוב , צאצא של סופר המד"ב מהמאה ה-20  ,לחפש אחר שבטים אבודים של כדור הארץ  שעזבו אותו לאחר החורבן הגרעיני ויצאו למרחבי החלל ונעלמו .  וכך בכל פרק ביקרה הספינה  בכוכב לכת מסתורי חדש כמו צוות האנטרפרייז.

דוקטור הואר נשאר בכדור הארץ וכך לא הופיע יותר בסדרה , טויקי נשאר אך הקול המעצבן שלו הוחלף בקול אחר (שלא הותיר רושם כלשהוא ). הצטרף גם מדען זקן בשם דוקטור גודפלו.אך הדמות קבועה החדשה המעניינת ביותר היה  חייזר  "אדם –ציפור "  בשם "האוק " שהפך לידידו של באק  . אותו האוק  היה גיבור טראגי שהכריז מילחמה על המין האנושי לאחר שכל בני גיזעו הושמדו בידי פיראטים ,אך לאחר דו קרב עם באק השנים הפכו לידידים טובים והאוק הצטרף אל מסעותיה של הספינה.

וכך במהלך המסע  בפרק "מסע לאואסיס" התאהבה וילמה  ( שלה בניגוד לבאק היה מחסור גדול בחיי מין במהלך הסדרה) בשגריר חייזרי   |(שאותו גילם הזשחקן מרק לנארד  שכבר גילם שגריר חייזרי בשם סארק  שהוא אביו של מר ספוק בסדרה המפורסמת "מסע בין כוכבים ")מבלי לדעת על סודו הנורא.

buck rogers wilma

בפרק אחר  "הסאטיר " באק השתנה ליצור מקורנן דמוי סאטיר בזמן שניסה להציל אם ובנה על כוכב לכת עזוב.

buck rogers trial 0

בפרק המעניין ביותר של העונה "עדותו של בוגד "  Testimony of a Traitor באק נאלץ לעמוד במשפט על חייו

באשמה שהוא היה אחד האחראים לאותו חורבן גרעיני שהשמיד את כדור הארץ במאה העשרים ובדיקה של זכרונו אכן הוכיחה שהוא היה האשם ואף פגש את נשיא ארה"ב בהקשר למלחמת העולם השלישית בבסיס סודי  בתוך הר ראשמור.

בעונה הזאת היה מספר מצומצם בהרבה של פרקים מהעונה הקודמת ועם סיומה הסדרה בוטלה ב-1981. כתוצאה  לעולם לא נדע אם גילו באק ואנשי "המחפש " את שבטי כדור הארץ האבודים.

בעברית כאמור למעלה  הופיע בשנות השישים ובראשית שנות ה-70 מגזין קומיקס בשם "בוקי " על שמו של באק רוג'רס שבו הופיעו סיפורי הקומיקס על באק.

buck rogers book 0

ב-1979 הופיע בעברית ספר "באק רוג'רס במאה ה-25"   שהיה עיבוד של  פרק הפתיחה  של הסדרה  ( שהוקרן על המסכים כסרט קולנוע) . את הספר  כתב "אדיסון  סטיל" ( שהוא שם בדוי של סופר מד"ב ידוע ריצ'רד לופוף ) הוא תורגם  בידי ד. קול והופיע  ב-1979  ב-הוצאת קוסמוס ( הוצאה שפירסמה גם מגזין מדע בדיוני בשם "קוסמוס " ). וזהו אחד השרידים היחידים בעברית כיום לסדרת הטלוויזיה  סדרה קצרת ימים וטיפשית  ( רק 37 פרקים כולל אלה של שני החלקים)   אך גם חביבה ומלאת הומור.

UKBuck2E

buck rogers ad 1

 

 

 

 

קישורים נוספים :

מאמר בעברית על הגילגולים השונים של באק רוג'רס

על סדרת הטלוויזיה

אתר ויקיה על הסדרה 

ביקור חדש בסדרת הטלוויזיה משנות השבעים

BolleBuck

פרטים שונים על הסדרה

אתר תמונות מהסדרה

אתר על שיחזור ספינות החלל הדראקוניות מסדרת "באק רוג'רס "

מה קרה לשחקני הסדרה ?

דיון של כוכבי הסדרה בכנס מדע בדיוני 

באק רוג'רס :סידרת הטלווזיה שיכלה להיות 

ריצ'רד לופוף הוא אדיסון סטיל על כתיבת עיבודים ספרותיים  לפרקי "באק רוג'רס "

עיבודי הסדרה לספרים 

עטיפות חוברות הקומיקס  האמריקניות המבוססות על הסדרה

סקירה על חוברות הקומיקס המבוססות על סדרת הטלוויזיה 

סקירה על קומיקסים של  האמן גרי מורו שיצאו לאור במקביל לסדרת הטלוויזיה 

באק רוג'רס בקומיקסים הבריטיים

\\

על מגזין הקומיקס העברי " בוקי"

 

ראו עוד סיפורים על באק רוג’רס במאה ה-25:

באק רוג’רס בתחרות מלכות היופי של מערכת השמש

באק רוג’רס ואנשי הנמר של המאדים

באק רוג'רס והספורטאים מכוכב הלכת נפטון 

מזימה פירסומית

באק רוג'רס והאורחים מאלפה קנטאורי 

באק רוג'רס והאנדרואיד טראמפ

באק רוג'רס הרפתקה בכוכבן 101 

באק רוג'רס במשחק שחמט קטלני על כוכבן ניסוי

באק רוג’רס באולימפיאדה הבין כוכבית של המאה ה-25

היזהרו מפרקליט פטנטים

באק רוג'רס והמבקרים מכוכב ברנרד

באק רוג'רס במפגש סופי בירח טיטאן 

ראו עוד על באק רוג’רס:

תשע הנשמות של באק רוג’רס

באק רוג’רס מהמאה העשרים למאה ה-25

IsraeliBuckE

Buck Rogers in the 25th Century

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “באק רוג'רס מהמאה ה-20 למאה ה-25 : סדרת הטלוויזיה”

עדכון :סדרת נובלות חדשה באנגלית תמשיך את העלילות של באק רוג'רס ועמיתיו מהסידרה. בשנת 2015
http://www.goheroshop.com/inthe25thcentury/news.htm
The new pulp novella/illustrated novel series from BLAM! Ventures continues the 1979 television series and propels the penultimate disco science fiction saga into it’s third Season! The BLAM! Season 3 lineup will include a series of short paperback novellas, a deluxe hardcover illustrated edition, and some surprises coming up along the way!
3: Killer will begin with the release of the first two chapters (episodes) as the novella Lo, the Rings of Saturn.

Sometimes to move forward, first you have to look back.

Set in the continuity of the original series, Lo, the Rings of Saturn fills in the gap between the first and second seasons of the disco science fiction television show Buck Rogers in the 25th Century, setting the stage for BLAM! Ventures’ Season 3!

Part of BLAM! Noir’s Dime Novel line, this limited edition release is due out Summer 2015, with other novella releases to follow in the year leading up to the official release of the Buck Rogers in the 25th Century: Killer deluxe hardcover!

מגזין הרשת "יקום תרבות " פירסם ביולי 2016 את סיפור הקומיקס משנות השישים "בוקי שומר מלכות היופי "מאת סופר הפנטזיה הידוע רי ראסל שצייר ג'ורג' טוסקה שפורסם בעברית אז במגזין בשם "בוקי"..
הסיפור "בוקי שומר מלכות היופי" שימש כמקור השראה לאחד מפרקי סדרת הטלוויזיה "באק רוג'רס במאה ה-25" ,ששודרה גם בישראל בראשית שנות השמונים בשם Cruise Ship to the Stars, ובו באק נאלץ להגן על מיס קוסמוס (מלכת היופי הנבחרת של היקום ) מפני חוטפים (בגילומה של הכוכבנית דורותי סטראטן, שלימים נרצחה בידי בעלה ועל חייה הופקו לפחות שני סרטים). אבל הפעם החוטפים דווקא לא היו קאן וארדלה כמו בסיפור המקורי, שהרי בסדרה הזאת ארדלה הייתה נסיכה של כוכב וקאן היה יועצה. החוטפים היו מקבילים שלהם בשמות אחרים…
והנה הסיפור ברשת :
באק רוג'רס בתחרות מלכות היופי של מערכת השמש
http://www.yekum.org/2016/07/%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%B3%D7%A8%D7%A1-%D7%91%D7%AA%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA/

מגזין הרשת "יקום תרבות פירסם באוגוסט 2016 לרגל אולימפיידת ריו של 2016 את הסיפור "באק רוג'רס והחטיפה באולימפיאדה הבין כוכבית".
והפעם באק רוג'רס יוצא לאבטח את אולימפיאדת העתיד הבין-כוכבית של כל מערכת השמש המתקיימת על כוכב הלכת מאדים. המשתתפים באולימפיאדה זאת הם נציגי עולמות שונים ממערכת השמש, שאימצו לעצמם את המסורת של הספורט האולימפי מכדור הארץ..
סיפור שלפניכם שימש כמקור השראה (נוסף על אולימפיאדת מוסקבה שהתקיימה בשנת 1980) לפרק Olympiad בסדרה, שפורסם בשנת 1980, "באק רוג'רס במאה ה-25" (ראו תקציר של הפרק כאן). בפרק זה עזר באק רוג'רס לאתלט מכוכב טוטליטרי לערוק מכוכב הלכת שלו (בפרק זה, אגב, הופיעו אתלטים ידועים אמיתיים של ארה"ב כספורטאים מכוכבי לכת שונים!). כמו כן, באותה שנה ראתה אור חוברת קומיקס שעסקה גם היא בבאק רוג'רס באולימפיאדה עתידנית.

הסיפור המקורי הופיע בין החודשים מרץ ליולי 1964 כ-Interplanetary Olympic Games, כלומר כמה חודשים לפני אולימפיאדת טוקיו באוקטובר 1964.

ראו כאן :
באק רוג'רס באולימפיאדה הבין-כוכבית
http://www.yekum.org/2016/08/%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%A1-%D7%91%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%A4%D7%99%D7%90%D7%93%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%94-%D7%94-25/

באק רוג'רס נאבק באויבי כדור הארץ הנצחיים אנשי הנמר ממאדים ובהמצאה המסוגלת לשנות את המראה החיצוני שלהם בסיפור שנכתב בידי עורך מגזין פלייבוי וסופר סיפורי פנטזיה ואימה ידוע רי ראסל .
עכשיו ב"יקום תרבות "
באק רוג'רס נגד אנשי הנמר ממאדים
http://www.yekum.org/2016/12/%D7%90%D7%99%D7%A9-%D7%A0%D7%9E%D7%A8-%D7%9E%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%A1/

בק רוג'רס נאלץ לשמור על ביטחונן של מלכות היופי של מערכת השמש ולהיאבק שוב באויביו הנצחיים קאן הרוצח וזוגתו ארדלה צמד פושעי על מסוכנים. .באחד מסיפוריו הידועים ביותר מאת סופר הפנטסיה רי ראסל. סיפור ששימש השראה לאחד מפרקי הסדרה הטלווזיונית .
עכשיו ב"יקום תרבות ":

באק רוג'רס ותחרות מלכות היופי של מערכת השמש:
http://www.yekum.org/2016/07/%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%B3%D7%A8%D7%A1-%D7%91%D7%AA%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA/

קראתי באיחור של כמעט 30 שנה את סדרת הקומיקס "באק רוג'רס " של חברת ת.ס.ר שהייתה מבוססת על סדרת משחקי תפקידים שלה ,שהייתה עיבוד מודרני מתוחכם של הקומיקס המדעי הבדיוני הקלאסי. היגעתי למסקנה שבניגוד לכל הציפיות זאת הייתה הגירסה הטובה ביותר מבחינת העלילה וסיפור ומעל לכל מבחינת העיצוב של העולם של מערכת השמש ושל היקום הבדיוני,טובה יותר גם מגירסאות מאוחרות יותר.
למרבית הצער הסדרה הופסקה לאחר שלוש שנים. אבל למרות ההפסקה הפתאומית ( החברה פשטה את הרגל ) ה ם סיימו עם סיום קוהרנטי בהחלט (המורדים מכדור הארץ מביסים את הדיקטטורה מכוכב הלכת מאדים אם כי כמובן לא סופית. ) שמשאיר טעם טוב בפה בניגוד למקובל בקומיקסים לא לסיים שום דבר..
למי ששם את ידיו ממליץ לקרוא .
https://www.mycomicshop.com/search?TID=303821

באק רוג'רס).

על העטיפה הופיעה דמותו של איש החלל פלאש גורדון וחברתו דייל ארדן בציור שאין לו שום קשר לסיפור פלאש גורדון שהופיע בגיליון (או לכל סיפור אחר על פלאש גורדון שהופיע ב"בוקי" מאז).

המגזין התקיים לאורך 170 גיליונות – שיא שעדיין לא נשבר ב-2017.

הכך כתב העורך (המאייר אשר דיקשטיין) בהקדמה לגיליון הראשון:

שלום לכם הקוראים!

שבועוננו מתחיל להופיע בסימן חג-יום העצמאות הי"ט למדינת ישראל.
אין "בוקי" שבועון ככל השבועונים. לכל אחד מהם חוג קוראים מוגבל, גיל מסוים, ואילו "בוקי" הוא השבועון בשבילך, בשביל כל אחד אשר אוהב סיפורי מתח והרפתקאות, ריגול ומדע דמיוני.
"בוקי" יפגיש אותך, הקורא, שבוע- שבוע עם גיבורים ידועים בעולם: טייס החלל פלש גורדון,
מפקד סיירי הג'ונגל האלמוני- הפנטום, סוכן חשאי 09, איש סוכנות הביון האמריקאית המרכזית, מנדריק הקוסם שאין דבר אשר איננו יכול לעשות בקסמיו, סופרמן-הגיבור האגדי, שכוחו על אנושי ועלילותיו מרתקות ומלאות מתח ומסתורין…

וכמובן – בוקי, הוא קפיטן בוק רוג'רס ממפקדת משטרת הביטחון של החלל…
"בוקי" מבטיח לכם מתח, הרפתקאות, צחוק ובידור.

**
בחוברת זאת אנו מביאים את הראשונה בסדרת הרפתקאותיו של בוקי בחלל הבין- כוכבי, את סיפור רדיפתו של פלש גורדון אחרי מצבור הזהב, שכוחו הקטלני מאיים להשמיד עיר שלמה ואת קורותיו של סוכן חשאי 09 בעקבות המרגל מן הקרקס.

קריאה נעימה לכולכם,

"בוקי"

ברכות לצה"ל על ניצחונו המפואר (לרגל מצב החירום נדחתה הופעת "בוקי" עד היום")

כ"ט בסיוון תשכ"ז, 7 ביולי 1967

עד כאן עורך מגזין "בוקי ".

לפניכם ב"יקום תרבות " ברשת הסיפור הראשון שהופיע בגיליון הראשון של "בוקי".על איש החלל בוק (באק) רוג'רס שעל שמו נקרא כתב העת "בוקי ".

זהו אגב אחד הסיפורים האחרונים שפורסמו על באק רוג'רס באנגלית משום שפרסומה של הסדרה הופסק זמן קצר קודם לכן. רוב הסיפורים שהופיעו על באק רוג'רס במגזין שנשא את שמו מאוחר יותר היו דווקא מוקדמים יותר בתאריך ההופעה שלהם בעברית.

מעניין השימוש בסיפור במשחק השחמט, שעדיין פופולארי במאה ה-25, בשנת 2067 בסיפור בתרגומו העברי לפחות.

מעניין לא פחות אם כי מצער הטון האנטי פמיניסטי הצורם של הסיפור.
אי אפשר להתעלם מהאפיון השלילי של המדענית הסופר אינטלקטואלית שהיא גם רוצחת קרת דם וללא סיבה מיוחדת מעבר למחקר מדעי.
היא מובסת בקלות ביד הגבר בוקי רוג'רס שמתגבר עליה בקלות הודות לאלימותו ועל ידי כך שהוא שובר את "כללי המשחק" שעליהם המדענית שומרת בקפדנות.
המסר של הסיפור : מקומן של אינטלקטואליות גם אולי בעיקר כאלו שהן שחקניות שחמט מעולות יותר מגברים במקום אחד -בבית הסוהר.

באק רוג'רס במשחק שחמט קטלני על כוכבית ניסוי :
http://www.yekum.org/2017/06/%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%B3%D7%A8%D7%A1-%D7%91%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7-%D7%A9%D7%97%D7%9E%D7%98-%D7%A7%D7%98%D7%9C%D7%A0%D7%99-%D7%A2%D7%9C-%D7%9B%D7%95%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%A0/

באק רוג׳רס במסע לכוכבית 101 המסתורית, בניסיון לתקשר עם חייזרים מסתוריים ולא אנושיים בעזרת דולפין וציפור שעברו "רימום" (שדרוג). האם יצליח? סיפור קומיקס ראשון מסוגו על דולפין אינטיליגנטי.
כקומיקס מדע בדיוני " הוא הרבה מעל לממוצע. בוודאי לשנות השישים.
והרעיון שמופיע בו של שימוש בדולפין כסוג של אסטרונאוט הוא עד כמה שידוע לי "הפעם הראשונה" שרעיון כזה מופיע בספרות "מכל סוג " בכלל .
נזכור שהסיפור הזה פורםס לאשונה ב-1963 20 שנה לפני פרסום ספרו המפורסם של דיויד ברין "גאות הכוכב " שתיאר דולפין אסטרונאוט בספינת חלל של העתיד.חלק מהרומן של ברין פורסם לראשונה ב-1981 בכתב עת מדעי בדיוני ,אז באק רוג'רס קודם לו ב-18 שנה.הרבה זמן.
דיויד ברין הוא בן 13 כשהסיפור הזה פורסם לראשונה.האם הוא קרא את הסיפור הזה אז והוא נשאר בתודעתו ? ייתכן בהחל
http://www.yekum.org/2017/08/%D7%91%D7%90%D7%A7-%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%B3%D7%A8%D7%A1-%D7%94%D7%A8%D7%A4%D7%AA%D7%A7%D7%94-

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen − eleven =