web analytics
קטגוריות
ארצות ועמים

סטלינגראד הכורדית

העיר הכורדית בגבול סוריה תורכיה הפכה למקבילה מדוייקת של העיר הרוסית סטלינגראד במלחמת העולם השנייה ,היא מכניעה אט אט באיטיות ובאכזריות את צבא הטרור הכובש כל שניסה להדור לתוכה.

Turkish Kurds watch smoke rises over Syrian town of Kobani after an airstrike, as seen from the Mursitpinar border crossing on the Turkish-Syrian border

העיר הכורדית  קובאני שהפכה למרכז התעניינות עולמית נמצאת כעת במרכז המלחמה בין דאע"ש ואויביה.ולקרב שם שנמשך כבר חודשים  יש חשיבות עצומה כי הוא יוצא דופן מבחינות רבות למעשה מעולם לא היה כמוהו. אולי רק בסטלינגרד במלחמת העולם השנייה.
.זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שהמונים ( מאות אלפים ,אולי מליונים ) צופים בקרב אכזרי מתמשך הן מהגבול התורכי והן דרך האינטרנט שם אפשר לצפות באתרים שונים בשידורים חיים מאיזורי הקרבות.
זאת הפעם הראשונה שנשים נוטלות חלק מרכזי בלחימה כזאת. על פי חלק מהדיווחים הן מחצית ( !) מכלל הלוחמים הכורדים.
בניגוד לציפיות בראשית הקרב קובאני הפכה לבית הקברות של לוחמי הדאע"ש .גם בגלל המתקפות של מטוסי הקואליציה אבל גם בגלל עקשנותם ואומץ ליבם של הלוחמים הכורדים.

בשום מקום אחר לא חוסלו עד כה כל כך הרבה מלוחמי הדאע"ש  ,כנראה קרוב לאלף או יותר,מבני כל העמים שהצטרפו לתנועה הקיצונית  ,אנגלים צרפתים סעודים אלג'ירים תוניסים וכו' וכו'.. גופות חלקם הושחתו לאחר מותם בידי חבריהם שאינם רוצים שזהותם תיחשף.
הרבה יותר מהם מתו בקרבות מאשר המגינים הכורדים. חלק גדול מהם חוסלו בידי הנשים הכורדיות הלוחמות.

בשלב הזה נראה שהם שוב נמצאים שם בשלב של תיקו  אבל הכורדים הצליחו לאחר מאמצים רבים לסלק את לוחמי החליפות מרוב העיר ולגרום להם אבדות כבדות  כולל חיסול כמה מפקדים חשובים של דאע"ש שאנשי צבא הטרור  פשוט לא יכולים להרשות לעצמם את אובדנם.

ובנתיים הקונפליקט בסוריה ובעיר קובאני אכן הופך לבינלאומי. בהתפתחות מפתיעה מסתבר שישנם לא רק את אלפי המטורפים השונים שמצטרפים לדאע"ש למטרות ביצוע רצח ואונס המוני ,אלא גם אלו שמצטרפים לשורות הכורדים על מנת להגן עליהם ועל האנושות.
ממשלת בריטניה כבר הודיעה שהיא אכן מכירה בהבדלים הדרמטיים בין שני הצדדים. כל לוחם מערבי שמצטרף לשורות הכורדים לא יעשה לו דבר כאשר יחזור לארצו מתוך הכרה בשוני הדרמטי של פעילותו הצבאית שהיא בגדר הגנה ולא ניסיון להשתלט ולאנוס אחרים.
מי שמצטרף לדאע"ש לעומת זאת צפויים לו כאשר יחזור אם יחזור כמה שנים טובות בכלא אנגלי מאובטח במיוחד.

מצור קובאני הפך לאירוע  כה חשוב מבחינה בינלאומית שדא"ש כבר לא יכולה להרשות לעצמה לסגת . החליף אבו באכר אל בגדדי שלח לשם בהמוניהם את שוברי השוויון האולטימטיביים שלו ,הלוחמים הצ'צ'ניים שהם החיילים המפחידים האכזריים והיעילים ביותר שברשותו.
הוא לא עשה זאת בשימחה מאחר שהוא זקוק להם מאוד בעיראק.אבל אין ברירה קובאני חייבת מבחינתו ליפול ויהי מה.

עומר שישני
על פי הדיווחים אבו באכר אל בגדדי אף שלח לעיר את שר הצבא שלו  אבו עומר אל שישאני שהוא צ'צ'ני. והוא ידוע  כמי שאוהב לנקוט במדיניות של משלוח המוני לוחמים  מתאבדים על מנת להכניע בסיסי אוייב  ויהי מה בלי שימת לב להרוגים מצידו .

עבור הכורדים  היזדמנות טובה ללכוד את האיש ולחסלו.
לא מן הנמנע שצפויה עוד מתקפה גדולה אחת ,הגדולה ביותר של דאע"ש על קובאני כדי להשמידה ויהי מה ,המקבילה.
המתקפה הזאת תהיה מקבילה למתקפה הגדולה האחרונה שאותה ביצעו הנאצים בסטלינגראד בנובמבר 1941לפני 73 שנה ,מבצע"הוברטוס" שכמעט הביאה לכיבוש העיר כולה בידיהם לבסוף.
כמעט. …

עם הכורדים יצליחו לעמוד גם במתקפה הגדולה הזאת האכזרית מכולן , לא צפויות נוספות .

מאוד לא סביר שלאנשי החליפות  תהיה היכולת  והחשק להנחית מתקפות נוספות על העיר הקטנה שהביאה למותם של כל כך הרבה מאנשיהם. בשלב זה נראה שהכורדים גוברים על הדאע"שים ומכאן ואילך הם יהיו אלו שיתקפו  בחזרה .המטרה :לגרש את אנשי דאע"ש שלב אחרי שלב מכל שטח שכבשו.

ראו עוד על הכורדים :

הכורדים נגד דאע"ש והתורכים :מורדים כנגד אימפריות 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “סטלינגראד הכורדית”

עידכון מלפני שלושה ימים מסטלינגראד הכורדית קובאני:ההערכות הן שעד לפני שלושה ימים הקריבו את חייהם ונהרגו במהלך הלחימה שנמשכת כבר שלושה חודשים חמש מאות לוחמים ולוחמות כורדים ובעלי ברית.
מהצד השני ,חוסלו על פי מיטב ההערכות במהלך תקופה זאת כ-1400 אנשי דאע"ש בני לאומים שונים מכל קצוות כדור הארץ.
בימים האחרונים ממש כל היוזמות ההתקפיות באיזור היו של הכורדים ובכולן חוסלו עשרות דאעשים. כך שהמספר האמיתי של מחוסליהם הולך ומתקרב אל האלף וחמש מאות.
האינדיקציות מראות שזרם המגוייסים הנלהב מאירופה אוסטרליה וארה"ב להילחם בשורות החליפות מראה סימנים ברורים של התדלדלות.אנשי דאע"ש בעבר עשו סלקציה לגבי מי שהיו מוכנים לקבל לשורותיהם כלוחמים.כיום הם מוכנים לקבל כל אחד גם אם אלו חשודים כסוכני ביון .אבל צרה מתברר יותר ויותר שהלוחמים חדשים שברובם הם חסרי ניסיון אינם מתלהבים להילחם באיזור קובאני ומעדיפים להישלח למקומות בטוחים יותר ואלימים פחות באיזורי סוריה ועיראק. כמובן שאיש אינו שואל את דעתם.אבל העובדה היא שיש מחסור גובר והולך בלוחמים בעלי ניסיון כדי להישלח לחזית קובאני אל מול הכורדים שאימתם על אנשי דאע"ש הולכת וגוברת ממש מידי שעה בשעה.
וראו כאן :
https://medium.com/…/kobani-report-december-11-2014-9c37431…

בעיר הכורדית שבסוריה קובאני מתנהל כעת קרב גדול.המתקפה הגדולה של אנשי דאע"ש על כחות הכורדים ששולטים כעת ב80 או ב85 אחוז מהעיר. הכורדים מדווחים שדאע"ש הצליחו להחדיר לשטחים שלהם תגבורות של מאות איש אולי 400 כנראה בעזרת התורכים.מתקפת הנגד שלהם כעת כנגד הכורדים היא הגדולה ביותר מזה כחודש.
מתקפת נגד זאת של דאע"ש שהיא המקבילה של המתקפה הגדולה האחרונה של הנאצים על כוחות המגינים על העיר הרוסית סטלינגראד הייתה צפויה.ועם הכורדים יעמדו גם כנגדה הרי נצחונם בקרב על העיר ועל האיזור מובטח.
נה ראיון עם דובר כורדי על המצב העדכני בקובאני העיר הנצורה. סביר להניח שלמרות מה שהוא טוען ,דאע"ש מתקדמים בבליץ הפראי שלהם ,קצת… בכמה סנטימרים בכל פעם אחת לכמה ימים ועם הרוגים רבים שהופכים את הכמה סנטימטרים האלו לחסרי ערך צבאי. כמו שהיה עם הנאצים במתקפה האחרונה שלהם על סטלינגראד.
כדאי לשים לב לדברים האלו של הדובר הכורדי:

In the last several days, it has been reported that the ISIS is bringing in
reinforcements from Sarrin, Tal Abyad and surrounding cities. Is that true?
Yes, those reports are absolutely true. ISIS brings up reinforcements every day and owing to the winter conditions, exhaustion and other reasons they are rotating out different groups every 5-6 days. None of their fighters has the will to stay and fight in Kobane for more than a month. Therefore they are continuously changing groups of fighters. Those who get tired go back to the surrounding villages and cities and new ones come to take their place. We see how whenever we destroy a unit another comes to take its place. Up until now more than 10 Chechen units have been destroyed. 6-7 Turkish have been destroyed, and in addition many other groups from countries such as Afghanistan, Kazakhstan and Tajikistan and others have also been destroyed. We see every group we kill being replaced by a new one. The ISIS thugs fighting us in Kobane consist of fighters from 27 various countries. These remarks of ours are grounded on evidences and documents.
אז לדבריו הם השמידו כבר עשרה יחידות צ'צ'ניות.הצ'צנים הם הלוחמים המפחידים והמסוכנים ביותר של דאע"ש.עם הם עברו כזה חיסול שיטתי בקובאני ההתדמית שלהם ספגה מכה קשה.

רשמי וסופי :הכורדים השתלטו על מאה אחוז מהעיר קובאני אחרי 134 ימים של לחימה בלתי פוסקת אפילו לרגע אחד , והדאעשים מה שנשאר מהם נמלטים על נפשם לגבול התורכי.הקובאנים חוגגים בעירם ובנתיים שולחים כוחות לשחרר את הכפרים שבאיזורם מידי דאע"ש.
יש להניח שהמאבק הזה ייתן לעיר קובאני מעמד מיוחד כעת בקהילה הכורדית וכך גם למנהיגיה.אבל זה עניין לעתיד.
ובנתיים דאע"ש שלח כוח תיגבורת נוסף נוסף ללוחמים שלו בעיר למעלה ממאה איש. רובם לפי הדיווחים נערים בני מתחת לגיל 18 שעוד לא ממש סיימו את האימונים הצבאיים.כמה מהם כבר חוסלו .השאר צפויים להתחסל בשעות הקרובות.
כלומר הם סובלים ממחסור הולך וגובר בכוח אדם מקצועי שמן הסתם נשלח עכשיו למוסול או חוסל ושולחים את מה שאפשר.
מזכיר את גרמניה הנאציות בחודשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה.
סביר להניח שבתוך יומיים שלושה יהיו כבר מספרים מדוייקים כמה דאע"שים וכמה כורדים נפלו בקרבות.אבל כנראה אלפים.
מכאן ואילך מרכז ההתרחשויות עובר לעיר מוסול ששם הכורדים החלו לתקוף את דאע"ש ששולטים בעיר.

אז מה החשיבות של ניצחונה של העיר קובאני על דאע"ש ?
פשוט מאוד :זאת הפעם הראשונה אולי שגדודים של לוחמים שברובם הגדול הם לא מקצועיים,חבר'ה עירוניים מעיר קטנה , שאינם שונים בהרבה מתושב עפולה הממוצע מביסים ומשמידים צבא של לוחמים מקצועיים ומאומנים שעיסוקם בחיים הוא להילחם ולכבוש.
נכון אנשי קובאני נעזרו בהפצצות של האמריקנים.אולם אלו לא היו ומשנים ולא כלום אם לא היו כוחות על הקרקע שיבצעו לחימה שם.
הם נעזרו בכמה מאות לוחמים כורדים מעיראק.אבל גם אלו לא היו משנים את התמונה לולא הלחימה של אנשי העיר עצמם. כמובן שלשם כך היה צורך בפיקוד המיקצועי של אירגון כורדי לוחם הYPG שהפעיל אותם
אחרי שלקחנו בחשבון את כל הגורמים המסייעים האלו לא נישאר אלא להצדיע לתושבי העיר גברים ונשים שכיום מטילים אימה על אנשי הדאע"ש ומופיעים בסיוטיהם בכל לילה ולילה.

ולדיק סנדלר, קומיקסאי ישראלי צעיר ומוכשר, מתאר פרשה נשכחת אך זכורה היטב לבני העם הכורדי – מתקפה כימית בידי העיראקים של סאדאם חוסיין על עיר כורדית. לצערנו, בעקבות הידיעות על התחדשות השימוש בנשק כימי נגד כורדים בעיראק, מדובר בסיפור הרלוונטי היום יותר מאי פעם

http://www.yekum.org/2015/08/%D7%97%D7%9C%D7%91%D7%92%D7%B3%D7%94-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%94-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%A1-%D7%9E%D7%90%D7%AA/

סיכום המצב הנפיץ בסוריה שבה כולם נלחמים בכולם נכון לבוקר הזה ה1 למרץ 2017 :
הכורדים צרים על עיר הבירה של דאע"ש ראקה. וחודרים למחוז היחיד שבו לדאע"ש יש עוד שליטה באיזור, דיר אל זור.
התקווה של דאע"ש כעת היא שהכורדים יכנסו כעת למלחמה עם התורכים וזה יוריד ממנו את הלחץ שלהם. ( בדומה לתקוותו של היטלר בסוף מלחמת העולם השנייה שהמערב והרוסים ילחמו בינהם ויעזבו אותו בשקט ).
ןואכן זה מה שקורה .
תורכיה שכבשה את המעוז הדאע"שי הלפני אחרון אל באב לפני כמה ימים החלה כעת בצעדים לכבוש את העיר מנביג' שאותה הכורדים כבשו מידי דאע"ש לפני כמה חודשים במסגרת פרוייקט חיסול הפדרציה הכורדית בצפון סוריה .
זה לא הולך להיות קל.הצבא הכורדי חזק מאוד ומאומן כעת היטב .יותר לדעתי מצבא התורכים .ומה שחשוב לא פחות :ביום האחרון התברר שהצבא הסורי של אסד תומך בכורדים וגם ארה"ב של טראמפ .
קשה לראות איך ארדואן הולך לנצח את הכורדים במצב כזה.
מצד שני לדעתי הכורדים ינצלו את המתקפה התורכית על מנביג' כתירוץ לתקוף את אל באב שכעת בשליטת התורכים ואחריה את ג'רבולוס עיר סורית אחרת שעליה השתלטו התורכים לפני כמה חודשים.
אחרי שהם יעמדו כמובן בפני המתקפה הגדולה של התורכים ובעלי בריתם המורדים הסוריים.על מנביג' ולאחר התשת התורכים ובעלי בריתם. .
ראו קרב קורסק במלחמת העולם השנייה בין הסובייטים ובין הנאצים. .
האם אני צודק ? נדע בעוד כשלושה חודשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + 13 =