web analytics
קטגוריות
קונסספירציה ריגול

הדור השלישי של האל קאעידה -שלוש שנים למלחמה בסוריה

דגל אירגון "האל קאידה"

הופיע  בגירסה מקוצרת תחת השם "מחבלים, מתאבדים" בדיוקן -מקור ראשון " פברואר 2014 

 במארס 2014 שלוש שנים מלאו למלחמת האזרחים בסוריה. תושבי סוריה סבלו במהלכה מכל אסון אפשרי כולל מנחת זרועו של ג'בהת אל נוצרה –אירגון המסונף לאירגון הטרור הבינלאומי אל קאעידה .ובדיוק כשחשבו שיותר גרוע לא יהיה היגיע ארגון נוסף וגרוע אפילו יותר מאותו בית היוצר.

נדמה היה שתוכנית-העל של ארגון אל-קאעידה מתקדמת היטב: משטר אסד קורס, האסלאם הקיצוני בסוריה מתחזק, ועוד מעט תקום שם מדינת הלכה, בסיס לאימפריה המוסלמית העתידית. אלא שדווקא בשלב הקריטי הזה נזכרו ארגוני הג'יהאד השונים שהם יכולים גם להשמיד זה את זה.

הוסף לסל את המרד בסוריה - אפקים #294 / פואד עג'מי

שלוש שנים נמשכת מלחמת האזרחים בסוריה, שהספיקה כבר לגבות את חייהם של 150 אלף בני אדם. יותר מ-2 מיליון אזרחים הפכו לפליטים, והמצב במדינה רק מידרדר והולך. מי שהייתה עד לפני שלוש שנים מדינה יציבה וחזקה עם צבא גדול ומדינת-חסות ששמה לבנון, הפכה לאוסף של יחידות קטנות ואינספור מיליציות.

חלק ניכר מהתוהו ובוהו בסוריה כבר אינו קשור למחאה האותנטית ולהפגנות העממיות נגד אסד שמהן התחיל הכול. למדינה חדרו ארגונים המסונפים לאל-קאעידה, שמטרתם המוצהרת היא לייסד מדינת הלכה אסלאמית שתשמש בסיס לאימפריה עתידית. למרבה האירוניה, בשאר אל-אסד הוא זה שסייע בעבר במרץ רב לאל-קאעידה להתעצם. סוריה תחת שלטונו שימשה בסיס עיקרי שבו נקלטו, הודרכו ואומנו מאות מתנדבים מאירופה ומארצות הברית, לפני שהמשיכו משם לעיראק כדי להילחם באמריקנים ובבני בריתם. רבים מאותם מתנדבים יצאו לפעולות התאבדות ושימשו פצצות חיות שהוטלו לריכוזים של שיעים והרגו אלפים.

היימן א זוהירי המנהיג הנוכחי של האל קאעידה העולמי 
Illustration for TIME by Roberto Parada
http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1975813_1975846_1976527,00.html

לאל-קאעידה, מצדה, לא הייתה באותה תקופה כל בעיה לשתף פעולה עם משטר אסד, אף שהיה זה לתפיסתה משטר כופר שחובה להילחם בו ולהחליפו במשטר הלכתי הנאמן לשריעה בלבד. הארגון העדיף לדחות את העימות הזה לזמן המתאים – דבר שאסד בטיפשותו לא הבין. במכתב לאבו-מוסעב א-זרקאווי, מנהיג אל-קאעידה בעיראק, כתב איימן א-זוואהירי, סגנו של אוסמה בן-לאדן, כי המערכה להשלטת האסלאם במזרח התיכון היא דמוית ציפור; לבה הוא פלשתין, כנפיה הן מצרים וסוריה.

הרגע הנכון הגיע לבסוף ביולי 2011, לאחר שהמשטר בדמשק החל להתערער. א-זוואהירי התבטא אז לראשונה בפומבי נגד אסד, ובקלטת שפרסם קרא להילחם בו משום ש"שיתף פעולה עם האמריקנים, שימש שומר אדמותיה של ישראל ומכר את אדמות הגולן". א-זוואהירי הוסיף שהמאבק להפלתו של אסד הוא חלק ממערכה רחבה יותר נגד ארצות הברית וישראל.

דוברים אחרים של אל-קאעידה קראו להפלת "הרוצח בן הרוצח שטבח במוסלמים" – רמז לטבח שביצע אסד האב בעיר חמאת בשנות ה-80 – וקראו להקמת מדינה אשר "תגן על שאר המדינות האסלאמיות, תשחרר את הגולן, ותתמיד בג'יהאד עד אשר יתנוסס דגל הניצחון מעל ירושלים הכבושה".

בכך ניתן האות לנהירה של ג'יהאדיסטים למערכה בסוריה; גם אם ישראל והיהודים הם מבחינת אל-קאעידה מטרה מרכזית לטווח הארוך, הטבח בעלאווים תומכי אסד הוא כעת משימה דחופה יותר, בדרך להקמת ח'ליפות עולמית.

מגוף אחד לאידיאולוגיה מופשטת

הסמל של אירגון "ספקטר" אירגון טרור בינלאומי בספרי וסרטי ג'ימס בונד.

העולם כבר ראה בעבר ארכי-נבלים בעלי שיגעון גדלות כמו היטלר וסטלין, שאיימו על שלום האנושות כאשר לרשותם עומדת עוצמתה של מדינה שלמה. כיום כבר ניתן להצביע על גורמים מאיימים שאינם מייצגים טריטוריה או לאום ספציפי, אך עושרם אינו נופל מזה של מדינות, והם מחזיקים בטכנולוגיות צבאיות מתוחכמות. לעתים הנאמנות שלהם נתונה לעצמם בלבד; כאלה הם ארגוני סחר בסמים או המאפיה הרוסית. לעתים הם בעלי אידיאולוגיה דתית המנחה אותם לשאוף לשלטון כלל-עולמי, דוגמת אל-קאעידה של אוסמה בן-לאדן.

  זוהי קבוצה שבראשיתה לפחות  הזכירה יותר מכל את ארגון "ספקטר " אירגון טרוריסטים רב לאומי מספרי וסירטי ג'מס בונד . הרעיון של אירגון בינלאומי כזה נוצר בידי איאן פלמינג וחבורת שותפים תסריטאים ב1959 תוך כדי כתיבת תסריט לסרט בונד חדש. מסביב היה נראה שהמלחמה הקרה בין ברית המועצות וארה"ב הולכת ומסתיימת .ופלמינג אימץ את מוחו בשאלה מי יהיה יריב ראוי לבונד לאחר שהרוסים יעזבו  את עיסקי הטרור והריגול הבינלאומי. ופלמינג ושותפיו  עלו על הרעיון של אירגון טרוריסטים בינלאומי  ועל לאומי הנשלט בידי אדם אחד  אירגון בשם "ספקטר".

לימים יהיו סכסוכים  משפטיים קשים בין פלמינג ושותפיו בשאלה מי היה בעל הרעיון האמיתי.על אירגון הטרוריסטים הבין לאומי. . בכל אופן האירגון הופיע בכמה סרטי בונד מצליחים כמו "כדור הרעם " ו"אתה חי רק פעמיים " כאירגון המאיים על שלום העולם שהמעצמות המסוכסכות נאלצות להיתאחד נגדו.בסופו של דבר האירגון חוסל לאחר שבונד חיסל את מנהיגו ,בלופלד.

אנשי אירגון "הידרה " בסדרת הקומיקס "ניק פארי".

ב-1965  נוצרה  לרעיון  אירגון הטרור הבינלאומי ואריאציה חשובה  כותב קומיקס יהודי בשם סטאן לי בסדרת קומיקס שכתב בשם "ניק פיורי  סוכן של "שילד " ( הבסיס לסדרת טלווזייה אמריקנית עכשווית מצליחה ) תאר גם הוא  אירגון טירוריסטים  בינלאומי בשם "הידרה".  אלא שזה בניגוד ל"ספקטר" של בונד לא נשלט בידי אדם אחד אלא היה מורכב מתאים שונים  ואירגוני משנה שפעלו באופן עצמאי ולכן היה בלתי אפשרי להשמיד את הארגון גם אם מנהיגו חוסל.שכן תמיד נמצא מחליף.

לימים שני המודלים האלו של מנהיגות מרכזית ושל תאים עצמאיים אומצו שניהם  בעולם האמיתי בידי אירגון האל קאעידה.

אוסמה   בן לאדן ,  מנהיגו של ארגון הטרור הגלובאלי "אל קאעידה "  שהצליח לגרום לפעולת הטרור החמורה ביותר בהיסטוריה , הרס מגדלי התאומים בניו יורק ולשינוי סדרי עולם כתוצאה ( וללא פחות משתי מלחמות באפגניסטן ובעיראק )  היה  מיליונר  בעל אמצעים הטכנולוגיים המתוחכמים עד להדהים עד כדי אפשרות שימוש בנשק ביולוגי ואף גרעיני ! והזכיר מאוד את הדמות שאותה יצר ז'ול ורן  קפטין נמו גם הוא איש "העולם השלישי " שיוצא להיאבק במעצמות המערב בכלי הנשק שלהם ואף מתוחכמים יותר ושל הוגו בלופלד מנהיג "הספקטר" בסיפורי ג'ימס בונד .

יש    אף טענה שבן לאדן הושפע ישירות מספרי מדע בדיוני מערביים  כאשר יצר את אירגונו . הרי בהשכלתו הוא מהנדס ולא איש דת  שהספרות המערבית הייתה נגישה לו . ישנן טענות   ששם  האירגון  שלו "אל קאעידה" שמשמעותו  בערבית "הבסיס" או "המוסד"   ,לקוח   משם  התרגום לערבית של  ספר  ידוע מאוד במערב ,סדרת ספרי המדע הבדיוני   "המוסד"  של סופר יהודי  איזק  אסימוב .  סדרה זאת  מתארת את  מאמציו של  אירגון חשאי  "המוסד " להשתלט על כלל הגלקסיה על  מנת להקים  בה  "קיסרות    גלקטית  שניה" לאחר  נפילתה של הראשונה.  מזכיר  קצת את מטרותיו  הסופיות של בן לאדן שהן  הקמה מחדש  של  חליפות מוסלמית  והפעם   כלל עולמית.

(ידוע בוודאות שסדרת "המוסד" של אסימוב  אכן השפיעה  על טירוריסט מגלומאן אחר,  שוקו אסארה מנהיג כת מטורף מיפן שניסה ב-1995 להרעיל את הרכבת התחתית היפנית בגז מרעיל מתוך מטרה לחסל עשרות אלפי אנשים בדרך להשגת שילטון עולמי.  הם הצליחו להרוג עשרה אנשים "בלבד" אבל פצעו עוד 5000 . )

בן-לאדן יצר את קבוצת הטרור הרב-לאומית הראשונה של המאה ה-21. שדה הפעולה שלה הוא כלל-עולמי, והיכולות החדשות והמגוונות שלה לא היו מצויות עד כה בידי ארגוני טרור. אנשי הארגון מאומנים היטב הן מהבחינה הפיזית הן מהבחינה הפסיכולוגית, וכפי שכבר הוכח שוב ושוב, רבים מהם מוכנים ללכת אל מותם הוודאי בעת ביצוע המשימה. אל-קאעידה דומה מאוד לארגונים הפלשתיניים במתן הדגש על המתאבד וההתאבדות כאמצעי לוחמה עיקרי באויב המערבי הנהנה מעדיפות טכנולוגית – לפחות עד שכוחות הג'יהאד ישיגו כלי נשק גרעיניים או בקטריולוגיים.

בעולם כולו, טרוריסטים מוסלמים רואים בהצטרפות לאל-קאעידה כחברים מלאים את הכבוד הגדול ביותר. אלפי מתנדבים נוהרים כדי להצטרף לשורות הארגון, אך רובם אינם מתקבלים. ההערכות המערביות באשר להיקף הגיוס שונות מאוד זו מזו, ומדברות על בין 10 אלפים ל-100 אלף איש שהתאמנו במחנות אל-קאעידה באפגניסטן בין השנים 1989 ו-2001. מאלה גייס הארגון לשורותיו רק 3,000. עתודות כוח האדם העומדות לרשותו גדולות מהדרוש לו בהווה או בעתיד הקרוב.

Architect of Global Jihad: The Life of Al Qaeda Strategist Abu Mus'ab al-Suri (Columbia/Hurst) / Brynjar Lia

בשלבים הראשונים הייתה מקובלת באל-קאעידה גישה של ריכוזיות מוחלטת: כשם שיש רק אל אחד ונביא אחד וח'ליף אחד, כך יש גם מנהיג מרכזי אחד, הלא הוא אוסמה בן-לאדן שהכול מחויבים לציית לו. רק בשלב מאוחר יותר צמחה בארגון השקפתו של האסטרטג אבו-מוסעב א-סורי, שטען שהארגון לא צריך להיות ממורכז, אלא לפעול מתאים שונים ברחבי העולם שיהיו עצמאיים לחלוטין אף שיחזיקו באידיאולוגיה משותפת.

א-סורי, אגב, היה ככל הנראה מעורב בתכנון הפיגועים הגדולים של אל-קאעידה במדינות המערב – מתקפת 11 בספטמבר בארצות הברית, פיגוע הרכבות במדריד ב-2004 שגבו 191 קורבנות, ופיגועי האוטובוסים בלונדון ב-2005, שם ארבעה מחבלים ילידי בריטניה פוצצו עצמם והביאו למותם של 52 בני אדם ולפציעתם של 700. הארכי-טרוריסט היה כלוא בסוריה עד 2012, אז החליט אסד משום מה לשחררו. כיום א-סורי משמש אסטרטג מרכזי של אל-קאעידה ונוטל חלק חשוב במלחמת הג'יהאדיסטים בסוריה.

התפיסה המבוזרת של א-סורי התקבלה לבסוף כתוצאה מסילוק מפקדות אל-קאעידה מאפגניסטן ומחסימה של תנועות כספים אל הארגון, מה ששיבש את יכולות הפיקוד וההנהגה. אמנם בן-לאדן וא-זוואהירי המשיכו להעביר הנחיות גלויות, בעיקר בקלטות שפורסמו ברשת הטלוויזיה אל-ג'זירה; ובכל זאת, ארגון אל-קאעידה הפך מגוף אחד לאידיאולוגיה מופשטת ולשם-אב ר מגוון של קבוצות בעלות מטרה זהה: השלטת האסלאם בעולם כולו.

כדי להבטיח שארגונו ישרוד במתקפות של המערב, יצר בן-לאדן מערכת עולמית שיכולה לפעול ללא פיקוד מרכזי: גם אם משמידים תא אחד, האחרים יכולים להמשיך להתקיים ואף להשלים את החסר. על פי דו"חות הסי-איי-אי, סוכני אל-קאעידה התפזרו ותפסו עמדות בחמישית מהארגונים המוסלמיים ברחבי העולם, והם פועלים לרדיקליזציה של המוסלמים באשר הם. פעילי "הדור השני" של אל-קאעידה קיבלו מבן-לאדן את רוח הג'יהאד, גם אם לא קיבלו ממנו באופן רציף הוראות מדויקות כיצד ליישם אותה.

הצמחת הזרועות הרבות במקום גוף מרכזי אחד התגלתה כיעילה. כיבוש אפגניסטן בידי האמריקנים ושיתוף הפעולה של פקיסטן עם המערב לא הצליחו לשתק את בן-לאדן ואת ארגונו. גם ב-2012, כשהמנהיג חוסל, אל-קאעידה המשיך להתקיים ועמו תוכניתו הגלובלית: להחזיר את עטרת האסלאם ליושנה, ולהפוך את הדת הזו לכוח השליט היחיד בעולם.

תוכנית שבעת השלבים

התוכנית האסטרטגית של אל-קאעידה, כפי שפורסמה באחד מאתרי האינטרנט של הארגון, מיוחסת בעיקרה לסייף אל-עאדל, טרוריסט בכיר ממוצא מצרי שפעל רבות בעיראק. התוכנית מורכבת משבעה שלבים, ולפי "צוות התכנון האסטרטגי של אל-קאעידה" היא תגיע לסיומה בשנת 2020, עם הנחלת התבוסה לכוחות הכפירה והשכנת "השלום האמיתי והביטחון". בראייתם של בכירי אל-קאעידה, גם המלחמה העולמית שארצות הברית מובילה נגד הארגון היא שלב הכרחי לקראת השגת שליטה אסלאמית בעולם כולו.

בספר 'א-זרקאווי – הדור השני של אל-קאעידה', שפרסם ב-2005 העיתונאי הירדני פואד חוסיין, הוצגו שבעת שלבי התוכנית. הראשון הוא "שלב ההתעוררות", שהתרחש בשנים 2000–2003. ראשיתו בהכנות למתקפת 11 בספטמבר, המשכו בדרבון המוסלמים לפעולות נוספות נגד המערב, וסיומו בפלישה האמריקנית לעיראק. הפלישה הזו משרתת את כוחות האסלאם מכיוון שארצות הברית נאלצה לצאת מבסיסיה המסורתיים, הרחיבה את פריסת כוחותיה, ובכך הפכה פגיעה יותר. ההישג החשוב של אל-קאעידה בתקופה זו הוא הפיכת המסר האסלאמי לנחלת הכלל והקמת תשתיות של הארגון בכל העולם. מבחינתו, שלב זה הסתיים בהצלחה והמטרות הושגו.

השלב השני, "שלב פקיחת העיניים", אמור היה להימשך עד 2006, ובמסגרתו ביקשו אנשי אל-קאעידה להפוך את הארגון לתנועת המונים ולגייס צעירים מוסלמים שייצאו לפעולות ברחבי העולם. מטרותיו העיקריות של השלב הזה: שימור מצב הלחימה עם האויב, פתיחת עימות ישיר עם "מדינת היהודים בפלשתין", מניעת השימוש במשאבי הנפט מן המערב והמשטרים הערביים, "ג'יהאד אלקטרוני" להפצת המסר האסלאמי, הפיכת עיראק לבסיס להכשרת לוחמי ג'יהאד, וגיוס כספי 'זכאת' (צדקה) למימון הפעילות.

בדיעבד אפשר לומר שמטרות השלב הזה הושגו בצורה חלקית בלבד: ארגונו של בן-לאדן אכן זכה להצלחה רבה בעיראק עד 2006, אך לבסוף הובס שם בידי האמריקנים ובעלי בריתם. לא כך רואים זאת באל-קאעידה: באתרי הג'יהאד העולמי מתנוססת מאז 15 באוקטובר 2006 הודעה על הקמתה של הח'ליפות האסלאמית. האתרים הללו מונים את הימים לקיומה של הח'ליפות, האמורה להתפשט לאין סוף.

Image

בשלב השלישי, שיועד לשנים 2007–2010 וזכה לשם "זריחה ועמידה", אמור הארגון להגביר את פעילות הטרור במדינות הקרובות לעיראק, ובראשן סוריה, תורכיה וישראל. המטרה היא הקמת איחוד של "מדינות א-שאם" (סוריה, לבנון וירדן), ככוח אחד וכבסיס לעימות ישיר עם "מדינת היהודים" ועם היהודים בכל מקומות הימצאם. יעד נוסף וחשוב לא פחות בשלב הזה הוא הפיכת צבא  תורכיה לצבא אסלאמי, שיעניק דחף עצום למהפכה הממשמשת ובאה. מכל התוכניות מרחיקות הלכת האלו, הדבר היחיד שאולי התממש הוא העמקת אחיזתו של האסלאם בתורכיה, והעימות שהתפתח בין ממשל ארדואן לבין ישראל.

השלב הרביעי הוא שלב "השגת העוצמה והכוח לשינוי", המכוון כלפי שליטי מדינות ערב. מטרתו המוצהרת של אל-קאעידה הייתה להפיל במהלך השנים 2010–2013 את מנהיגי מצרים, ירדן וסעודיה. כמו כן קובעת התוכנית כי יותקפו ספקיות נפט, וכלכלת ארצות הברית תהיה מטרה לטרור ממוחשב. הפגיעה בכלכלה האמריקנית אמורה להביא למשיכת כספים מארצות הברית ולשימוש בזהב כחלופה לדולר, וכן לצמצום התמיכה הכספית של וושינגטון בישראל.

בשלב החמישי, שיימשך עד 2016, תיוסד הח'ליפות האסלאמית שתקבע סדר עולמי חדש. בשלב זה תיחלש השפעת ארצות הברית וגם ישראל תאבד מכוחה, כך שההתנגדות האסלאמית תוכל לפעול ללא חשש. אז יגיע השלב השישי, שלב "העימות הכולל" בין כוחות הח'ליפות והאמונה הנכונה האסלאמית לבין כוחות הכפירה. הצבא המוסלמי יוביל את הקרב בין "המאמינים" ל"לא מאמינים", המערכה המכרעת שאליה שאף בן-לאדן.

ולסיום, שלב הניצחון הסופי: המערכה נגד כוחות הכפירה תימשך שנים מועטות בלבד, לנוכח עוצמתה האדירה של אימפריית האסלאם ויכולתה לגייס משאבים אנושיים וחומריים. אז גם תובן לאשורה משמעות המונח "טרור" בתפיסה האסלאמית: הטלת אימה על האויבים עד אשר יירתעו מלתקוף את המוסלמים. העולם המערבי לא יוכל לעמוד בפני 1.5 מיליארד המוסלמים, ועד שנת 2020 ייכנע. בשלב זה גם ישראל לא תוכל להחזיק מעמד מול הכוח האסלאמי, תתרחש נפילה מוחלטת של כל המשטרים הערביים המושחתים ושל השיעים באיראן וגרורותיהם, ואימפריית האסלאם הסוני "תשכין צדק, שוויון וחירות ברחבי העולם".

רוצחים עם ניסיון

גם אם השלבים האחרונים בתוכנית נראים כרגע דמיוניים, ניתן לומר כי מבחינת המתכננים, רבים מהיעדים הושגו. המלחמה בסוריה מקרבת מאוד את הרגע שבו תקום מדינת אל-קאעידה מתַפקדת, בסיס לח'ליפות בעלת שאיפות גלובליות. אנשי הארגון מנהלים שם לחימה עזה ורבת חזיתות: נגד כוחות הממשלה של אסד, נגד האיראנים ואנשי חיזבאללה התומכים במשטרו ומונעים את הפלתו, ונגד ארגוני מורדים חילוניים. הקמת טריטוריה ריבונית של אל-קאעידה בשטח סוריה היא כבר על גבול המציאות.

אנשי אל-קאעידה בסוריה זוכים לתדמית של לוחמים מיומנים ואכזריים יותר מהארגונים האחרים הפועלים שם. את הניסיון הצבאי הם רכשו עוד בעיראק, שם היו אחראים להתקפות עזות וקטלניות במיוחד. אף שמעשי טבח הפכו מקובלים אצל כל הצדדים הלוחמים בסוריה, אנשי אל-קאעידה, כך התברר, מתעלים על כולם בזוועות שהם מחוללים. בכפרים עלאוויים הנופלים לידיהם הם הורגים את כולם. זקנים, נשים וילדים. גם על הדרוזים איימו בטבח המוני, אם לא יתאסלמו.

במדינות המערב החלו לחשוש שהנשק המסופק למורדים החילונים ייפול בסופו של דבר לידי הארגון הקיצוני, ובחרו להפסיק לתמוך בהם. הדבר הפך אותם חלשים עוד יותר. אל-קאעידה עצמה כמעט לא יצאה נפסדת. היא קיבלה תמיכה בלתי פוסקת מסעודיה ומקטר, כולל גיבוי תעמולתי של רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה. יריבה הקשה ביותר היה ארגון חיזבאללה הלבנוני, שלוחמיו התגלו כמיומנים ומצוידים לא פחות, אולי דווקא משום שגם להם יש אידיאולוגיה אסלאמית קיצונית. מצד שני, חיזבאללה מתקשה להתמודד עם המתאבדים של אל-קאעידה – שיטה שהארגון  השיעי עצמו המציא, וכעת נעשה בה שימוש יעיל נגדו.

מעריכים שאנשי אל-קאעידה מהווים לפחות 10 אחוזים מכלל כוחות המורדים בסוריה כיום. מספר פעילי הג'יהאד הזרים השוהים במדינה נאמד ב-6,000 עד 7,000, מתוכם כ-20 אחוז הגיעו מארצות הברית ומאירופה. אם אלה האחרונים יחזרו למערב, עם כל הניסיון שצברו כרוצחי המונים, הם יהפכו איום על האזרחים השלווים במדינות המוצא שלהם.

לרשות הארגונים הקיצוניים עומדים גם פעילים ממדינות צפון אפריקה, שרבים מהם לקחו חלק במלחמות באפגניסטן, בסומליה, בתימן, בעיראק ובמאלי, והם מביאים לזירה יכולות לחימה גבוהות. מאגר אנושי נוסף הוא זרם הפליטים הנרחב מסוריה. כ-1.2 מיליון פליטים כאלה שוהים בלבנון, ועוד כמה מאות אלפים בירדן, לצד פליטים עיראקים רבים. גורמים קיצוניים עמלים ללא הרף על גיוסם ושיגורם חזרה לתחומי סוריה או ליעדים אחרים.

בדרכי בית אומיה

 אירגון ג'בהת אל-נוצרה מכריזים מלחמת ג'יהאד נגד אירגון החיזבאללה השיעי.

אלא שבסוריה כמו בסוריה, המלחמה הפנימית היא הכרח. גם נציגי אל-קאעידה מפוצלים בין ארגונים שונים, העוינים זה את זה ומחזיקים בתפיסות שונות באשר לדמותה של הח'ליפות האסלאמית העתידית.

קובץ:Flag of Jabhat al-Nusra.jpg

דגל הג'בהת אל נוסרה 

פעילי אל-קאעידה הראשונים שנענו לקריאותיו של א-זוואהירי להפיל את אסד, התארגנו תחת השם 'ג'בהת אל-נוצרה', חזית הניצחון. עד לאמצע 2013 כבר נטל הארגון אחריות על 57 מתוך 70 פיגועי התאבדות שהתרחשו במדינה. אנשיו גם הצליחו לשים את ידיהם על נשק כימי של המשטר, ובחודש מארס 2013 ביצעו פיגוע כימי נגד חיילי צבא סוריה בעיר ח'אן אל-עסל שליד חלבּ. כעבור חודש השתלט הארגון על העיר הזו, וביצע בה טבח חסר רחמים. לפחות 123 אזרחים ו-150 חיילים סורים נרצחו במהלך ההשתלטות, מתוכם 51 שהוצאו להורג בפומבי. על פי אחת ההערכות, מטרת הטבח הייתה להסוות את עקבות השימוש בנשק כימי.

יעדה המוצהר של ג'בהת אל-נוצרה, הזוכה לעזרה ותמיכה מכמה מדינות ערביות ומתורמים פרטיים, הוא להקים מדינה הנשלטת על ידי חוקי השריעה. לדברי מנהיגי הארגון, אלכוהול, טבק ובידור לא מוסרי ייאסרו בהדרגה, תחילה כ"ייעוץ" ואחר כך בחקיקה מחייבת. סוריה – כלומר "סוריה הגדולה", הכוללת גם את לבנון, ירדן ופלשתינה – תהיה לשיטתם בסיס לאימפריה שתאחד תחתיה את כל העולם האסלאמי. המודל המוצהר של הקבוצה הזו, שרוב אנשיה סורים, הוא שלטון בית אומיה שמשל בסוריה בשנים 661–736.

This is a photograph of the alleged Nusra leader Al Golani (File Archive/AFP)

תמונה של מנהיג ג'בהת אל נוצרה 

שמו האמיתי של מנהיג ג'בהת אל-נוצרה אינו ידוע, והוא מוכר בכינוי אבו-מוחמד אל-ג'ולאני. ייתכן שהדבר מצביע על קשר של משפחתו לאזור רמת הגולן, ועם זאת הדעות חלוקות בנוגע למקום מוצאו, וייתכן כי נולד בעיראק למשפחה סורית. על פי אחת הגרסאות, אל-ג'ולאני היה מורה תמים לשפה הערבית הקלאסית, עד שיצא לעיראק להילחם נגד הכיבוש האמריקני. שם ספג את הרדיקליזם, הכיר את הארכי-טרוריסט אבו-מוסעב א-זרקאווי, והיה לאחד מחסידיו הסורים הראשונים. אחרי שעלה במהירות בסולם הדרגות באל-קאעידה, שב לסוריה כדי להילחם נגד הנשיא אסד. אנשיו לוחמים נגד ארגוני המורדים החילוניים, והוא אף דרש מהם לחטוף עובדים של האו"ם.

על פי הדיווחים, אל-ג'ולאני נוהג לכסות את פניו גם בישיבות עם מנהיגים ומפקדים אחרים משורות הג'יהאדיסטים. טקטיקת הבידוד שלו מבוססת על מודל התנהגותי המקובל בעיקר אצל בכירים בסניף העיראקי של ארגון אל-קאעידה הגלובלי. הפרטים האישיים על אודותיו הם סודות כמוסים, הידועים רק למעגל מצומצם מאוד בארגון.

בנובמבר 2013 טענו כלי תקשורת המזוהים עם אסד כי מנהיג ג'בהת אל-נוצרה נהרג בתקיפה של חיל האוויר הסורי. שמועה אחרת טענה כי יחידה סורית השוהה בלבנון תפסה אותו כשהוא לבוש בגדי אישה. הדיווחים הללו הופרכו כאשר בדצמבר 2013 העניק אל-ג'ולאני ראיון נדיר לרשת הטלוויזיה אל-ג'זירה. כשגבו למצלמה טען כי מלחמת האזרחים בסוריה עומדת להגיע לקצה, וכי לוחמיו ייצאו מהעימות וידם על העליונה. "אנחנו שולטים על יותר מ-70 אחוז מכלל שטחי סוריה, ואת השאר נשיג בקרוב מאוד", אמר.

במסורת בית עבאס

picture of Abu Bakr al-Baghdadi

  אין ספק שג'בהת אל-נוצרה  הולך ומתעצם בסוריה, אבל היריב המסוכן ביותר שלו הוא ארגון בעל אידיאולוגיה דומה, שצבר תאוצה בחודשים האחרונים: 'המדינה האסלאמית בעיראק ובא-שאם', המוכר גם בראשי התיבות של שמו בערבית, 'דאעש'. בראשו עומד אבו-בקר אל-בגדאדי. הלה נחשב היום לטרוריסט המסוכן בעולם, ולפי כמה דיווחים היה בעבר מפקדו של אל-ג'ולאני.

אל-בגדאדי, שככל הנראה היה בעבר אקדמאי שחיבר ספר על משפט ותיאולוגיה מוסלמיים, ירש את א-זרקאווי כמפקד כוחות אל-קאעידה בעיראק. הוא מציג עצמו כצאצא של הנביא מוחמד, על כל ההשלכות שיש לייחוס כזה, כולל הזכות והצורך להתמנות לח'ליף. לאל-קאעידה הצטרף ב-2003, לאחר הפלישה האמריקנית לעיראק, וכיום הוא עצמו השליט של שטחים גדולים בעיראק ובסוריה.

על פי ההערכות, ב-2013 רצח 'דאעש' קרוב ל-8,000 איש בעיראק בלבד. אנשיו יזמו פריצות נועזות לבתי הסוהר השמורים ביותר, ושחררו מאות מאנשי אל-קאעידה. כשנשלחו הלוחמים המנוסים של הארגון לסוריה הם שינו את מאזן הכוחות שם, ואל-בגדאדי הפך אחד האנשים השנואים והמאיימים ביותר במדינה, שני רק לבשאר אסד עצמו. הוא אף נחשב כעת לאיש אל-קאעידה החזק בעולם; אמנם בשלב זה עומדים לרשותו רק כ-6,000 לוחמים, אבל אחרים ממשיכים לנהור אליו מחו"ל ללא הרף ומחזקים את צבאו כחיילים וכמתאבדים. לג'בהת אל-נוצרה בעלת האופי הסורי-המקומי מצטרפים הרבה פחות זרים, ולפי ההערכות מספר לוחמיה עומד על כ-4,000. אחת הסיבות לפופולריות של דאעש בקרב 'שחקני החיזוק' היא אופיו האסלאמי-אוניברסלי.

הכאוס בסוריה אפשר לאל-בגדאדי להגשים את החלום האסלאמי, ולו באופן חלקי. בשטחים שבשליטתו הוא הקים מדינת הלכה, עם מערכת חינוך ומשטרה הפועלות על פי החוקים הדרקוניים של השריעה. עינויים, השפלות, כליאה בתת-תנאים, הוצאות להורג פומביות ואכזריות, כריתת ראשים וירי בנשים ובילדים – כל אלה מתקיימים כדבר שבשגרה. המטרה הסופית של הארגון הוצגה במפה באחת הערים שעליהן השתלט: ארץ ללא גבולות המשתרעת מקצה איראן וערב הסעודית וממשיכה לאפריקה הצפונית.

המודל השלטוני של אל-בגדאדי הוא שושלת בית עבאס, ששליטה המפורסם ביותר היה הארון אל-ראשיד המוכר גם כגיבור 'אלף לילה ולילה'. השושלת הזו, שמקום מושבה היה בבגדאד, שלטה על העולם המוסלמי לאחר שהשמידה את שושלת בית אומיה. כמי שרואה עצמו ממשיך של בית עבאס, אל-בגדאדי מסתייג עמוקות מהמודל השלטוני של ג'בהת אל-נוצרה, הרואה את מרכז הכובד המוסלמי דווקא בדמשק.

הפתרון של אל-בגדאדי לעימות עם הארגון המתחרה היה מפתיע: הוא הכריז על איחוד שני הארגונים, בלי לטרוח להודיע לג'בהת אל-נוצרה על כך מראש. שם נדהמו לשמוע על המהלך, וסירבו לקבל את האיחוד החד-צדדי. במקום זאת בחר אל-ג'ולאני להישבע אמונים ישירות למנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהירי, שגם הוא התנגד להצעת הסיפוח. א-זוואהירי אף שיגר מכתב שבו חילק את סוריה בין הארגונים השונים הכפופים לאל-קאעידה.

אל-בגדאדי מצדו דחה את הפסיקה: "א-זוואהירי מבטא את דברי האדם, אני שומע רק לדברי האל", הסביר, ולמעשה סירב להכיר בסמכות ארגון אל-קאעידה העולמי על תנועתו. בהתאם לציווי האל שקיבל, הוא הקפיד מכאן ואילך להילחם לא רק במורדים חילונים ובחייליו של אסד, אלא גם באנשי ג'בהת אל-נוצרה. באזורים שבשליטת דאעש, הג'יהאדיסטים מהארגון המתחרה מוצאים להורג בעינויים, בכריתת ראשים ובצליבה.

בימים אלה מתנהלים ויכוחים עזים ברשתות הג'יהאד העולמי בין תומכי אל-בגדאדי, הנחשבים לקיצונים יותר בעמדותיהם, ובין תומכי אל-ג'ולאני "המתונים". כל צד מנסה לשכנע את הגולשים שעמדתו היא הנכונה והצודקת יותר. אמנם נראה כי ההוגים הג'יהאדיסטים ברשת נוטים לעמדת ג'בהת אל-נוצרה, אך אל-בגדאדי מסרב לקבל כל הצעת פשרה. הוא נחוש בדעתו לשלוט בכל ח'ליפות שתוקם בסוריה או בעיראק, ועמדתו זו יוצרת פירוד בתנועה הג'יהאדיסטית.

סכסוכים בין הארגונים הקיצוניים הפועלים בסוריה נובעים לכאורה מסיבות אידיאולוגיות, אך למעשה זו מלחמה על שליטה", אומר פרופ' אייל זיסר מהחוג להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. "יש ביניהם ארגונים מקומיים שרוב לוחמיהם הם סורים, ויש ארגונים שמורכבים בעיקר ממתנדבים ממדינות אחרות. אני מעריך שכולם יחד שולטים בכעשרה אחוזים משטח המדינה, בזמן שבשאר אסד שולט בכ-15 אחוז, האופוזיציה שולטת בצורה מלאה ב-15 אחוז, וכל השאר הם שטחים שהשליטה בהם לא ברורה".

על פי האסטרטגיה של אל-קאעידה, כל אותם תאים עצמאיים הפועלים על פי אידיאולוגיה משותפת היו אמורים בשלב הזה להצטרף לח'ליפות ולסייע לה במאבקה. הפירוד הפנימי שנוצר שם פותח פתח לשירותי המודיעין של המערב לבלום את עליית האסלאם הקיצוני לפני שיהיה מאוחר. הגשמת חלום האימפריה הגדולה – בנוסח בית אומיה או בית עבאס – תתעכב לשנים ארוכות, כאשר פעילי האסלאם ימשיכו להשקיע את מרצם במה שהם מצטיינים בו יותר מכול: מלחמה נגד פעילי אסלאם אחרים.

'Al Qaeda The Next Generation.' Photomontage. Osama Bin Laden face by AP.

נספח :רשימת ספרים על האל קאעידה בעברית 

, גיל   פילר  מימון הטרור האסלאמי :   החמאס הג'האד האסלאמי והחזבאללה /    הרצליה :   המרכז המרכז הבינתחומי הרצליה,   1999

 

 אסתר וכמן     הכתובת שהייתה על הקיר :   אוסאמה בן לאדן, האיש ופועלו    תל אביב :   מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון 2002

הפתעה צפויה / יורם שוידר, שאול שי

שוויצר, יורם  שוויצר   שאול שי  הפתעה צפויה :   מתקפת הטרור בארצות הברית ב-11 בספטמבר והשלכותיה /    הרצליה :   מפעלות – המרכז הבינתחומי הרצליה : המכון למדיניות נגד טרור, המרכז הבינתחומי הרצליה,   2002

הג’האד שלא נגמר / שאול שי

שאול שי     הג'האד שלא נגמר – –  :   המג'אהדין, הטליבאן ובן לאדן /    הרצליה :   המכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור, המרכז הבינתחומי ,   (תשס"ב).2002

מיכאל, יונתן    מה קרה ב-11 לספטמבר? :   איך נפלו מגדלים? – קול האמת על קשר השקר /    [תל-אביב] :   קול האמת,   2002.

 שאול  שי  השהידים :   האסלאם ופיגועי ההתאבדות /    הרצליה :   מפעלות המרכז הבינתחומי,   2003

אנונימוס    ציידת הטרוריסטים :   סיפורה המדהים של ישראלית שחדרה במסווה ללב ההתארגנות המוסלמית הקיצונית בארצות-הברית /    תל-אביב :   ידיעות אחרונות ; ספרי חמד,   2003

 ברנרד   לואיס   מה השתבש? :   ההתנגשות בין האיסלאם והמודרניות במזרח התיכון /  עברית מנשה ארבל   אור יהודה :   דביר,   2004 תשס"ד.

דורי  גולד    ממלכת האיבה :   ערב הסעודית – החממה לטרור הבינלאומי החדש /     עברית נעמי כרמל תל-אביב :   ידיעות אחרונות,   2004.

משולש הטרור בים האדום: סודאן, סומליה, תימן והטרור האסלאמי

שאול    שי  משולש הטרור בים האדום :   סודאן, סומליה, תימן והטרור האסלאמי /    הרצליה :   מפעלות המרכז הבינתחומי,   2004

 יהושע טייטלבאום,.    מדינה נאבקת על נפשה :   האופוזיציה האסלאמית בערב הסעודית / תרגום מאנגלית: נתי שוורץ   רמת-אביב, תל-אביב :   אוניברסיטת תל-אביב, מרכז משה דיין ללמודי המזרח התיכון ואפריקה,   [תשס"ה] 2005.

כרמן בן לאדן     בתוככי הממלכה :   חיי בערב הסעודית /    מאנגלית: אירית מילר אור-יהודה :   כנרת,   2005

יורם  שוויצר שרי גולדשטיין פרבר    אל-קאעדה והגלובליזציה של טרור המתאבדים /    תל-אביב :   אוניברסיטת תל-אביב, מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים,   2005.

דויר, ג'ים    102 דקות :   הסיפור שטרם סופר על מאבק ההישרדות בתוך מגדלי התאומים /    [ירושלים] :   עברית,   תשס"ה

2005

 ברבר, בנג'מין ר    בנג'מין ברברב  ג'יהאד נגד מק-עולם :   הטרור מציב אתגר לדמוקרטיה /  מאנגלית: דרורה בלישה.  (תל אביב) :   בבל,   (2005).

אסף מליח , עבדאללה עזאם ומקורותיו הרעיוניים של הטרוריזם האסלאמי העולמי של אסאמה בן לאדן /    רמת גן :   [חמו"ל],   תשס"ה [!] 2006.

Atwan, Abdel Bari.    The secret history of al Qaeda /    Berkeley, CA :   University of California Press,   c2006.

ברנרד    לואיס  משבר האיסלאם :   ממלחמה מקודשת לטרור רצחני /    אור-יהודה :   דביר,   תשס"ו 2006.

 

שי, שאול    הטרור האסלאמי והבלקן /    הרצליה :   מפעלות, המרכז הבינתחומי הרצליה, (המכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור),   2006

לורנס  ריט  המגדלים הגבוהים :   אלקאעידה וכשלון המודיעין האמריקני /   מאנגלית – רותי ונעם או  אור יהודה :   כנרת, זמורה-ביתן,   2007.

 מתיאס קונצל ,   ג'יהאד ושנאת יהודים :   על שורשיה הנאציים של מתקפת 11 בספטמבר /    עברית צור ארליך ירושלים :   טובי,   תשס"ח 2008.

אסף  מליח     ושאול שי מכאבול לירושלים :   אל-קאעידה, הג'יהאד האיסלמי העולמי והעימות הישראלי-פלסטיני /    תל-אביב :   מטר,   תש"ע 2009

9

אפרים הררה  וגדעון מ. קרסל    ג'האד :   בין הלכה למעשה /    [תל-אביב] :   משרד הביטחון,   תשס"ט 2009.

Holtmann, Philipp    Abu Mus'ab al-Suri's Jihad concept /    [Tel Aviv] :   Moshe Dayan Center for Middle Eastern and African Studies, Tel- Aviv University,   c2009.

 

‫  בנימין  בן סימון    תובנות על ארגון אל-קאעידה /    [ח"מ] :   חממה ספרותית,   [תשע"א] 2011.

 ג'קי   חוגי   אלף לילה.קום :   העולם הערבי היום : תרבות, דת, פוליטיקה /    תל-אביב :   ספרית מעריב,   תשע"א 2011.

‫ , ענת   הוכברג-מרום  שיווק גלובלי של ארגון טרור :   אל-קאעידה /  אוניברסיטת תל אביב, הפקולטה למדעי החברה ע"ש גורדון, החוג למדע המדינה   [תל אביב] :   [חמו"ל]

הג'האד :   שורשים אידיאולוגיים /    תל-אביב :   מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל-אביב,   2012,

הקדמה: לזכרו של יוסף קוסטינר / עוזי רבי — מבוא: תפיסת הג’האד – המשכיות ותמורה / מאיר ליטבק — הג’האד והג’אהליה החדשה של סיד קטב / אוריה שביט — עבדאללה עזאם – המורה הרוחני של אוסאמה בן לאדן / אסף מליח — התגבשות תפיסותיו האידיאולוגיות של אוסאמה בן לאדן / יוסף קוסטינר — מורשתו של מוחמד בן עבד אל-והאב והג’האד בעקבות מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 / יהושע טייטלבאום — השייח’ עבד אל-מג’יד אל-זינדאני: תלמיד, מורה ומנהל "בית החרושת" של הג’האד הגלובלי / נחום שילה — "היתחלק לשניים והוא אחד": וסטיה וג’האד במשנתו של השייח’ יוסף אל-קרדאווי / עידן בריר — הקבוצות האסלאמיות החמושות באלג’יריה – מניכור לדחייה / גדעון גרא — הג’האד והקרבה במשנתה של תנועת החמאס / מאיר ליטבק — תרומתו של אבו מוצעב אל-זרקאוי לג’האד בעיראק: פרופיל ואידיאולוגיה / יורם קהתי — החזבאללה – הג’האד שאינו נגמר / אייל זיסר.

Abstract  

‫ הג’האד, או מלחמת קודש למען האל והאסלאם, הפך למרכיב מרכזי באידיאולוגיה של התנועות האסלאמיות הרדיקליות בעת החדישה, והוא שואב את השראתו וחלק נכבד מהנחות היסוד שלו מהמסורת האסלאמית העשירה שהתפתחה במהלך ההיסטוריה. עם זאת, רעיון הג’האד בימינו מתאפיין מרכיבים מודרניים משמעותיים, המבדילים בינו לבין התפיסה המסורתית ואשר נובעים מההתפתחויות ההיסטוריות, שעברו על העולם המוסלמי בכלל, ועל התנועות האסלאמיות בפרט, בעידן המודרני. קובץ מאמרים זה מבקש למלא את החסר במחקר ההיסטורי על רעיון הג’האד בניתוח תפיסותיהם של מספר הוגים מרכזיים של דוקטרינת הג’האד המודרני, וכן בדיון בשלוש תנועות אסלאמיות מרכזיות, שהג’האד ממלא תפקיד מרכזי בתפיסתן הדתית ובהתנהגותן הפוליטית. מאמרי הקובץ ממחישים את ההמשכיות בתפיסת הג’האד, אך גם מראים את השינויים שחלו בתפיסות האסלאמיות בעת החדשה

מרק   בודן   בן לאדן :   החיסול /  מאנגלית: גיא הרלינג   אור-יהודה :   דביר,   תשע"ג 2012.

תקציר הספר : -2 במאי 2011 פשטו באישון לילה לוחמי יחידת העילית האמריקנית "אריות הים" על הקומה השלישית של מבנה מגורים באבוטאבאד שבפקיסטן, זיהו גבר גבוה, מזוקן ושחום בכיפת תפילה וירו בו למוות. עשר שנות מצוד אחר אוסאמה בן לאדן, מנהיג אל-קאעידה ואדריכל פיגועי 11 בספטמבר 2001, הגיעו סוף סוף לקיצן. בן לאדן הוא תיעוד שלב אחר שלב של המבצע שסגר את החשבון עם הטרוריסט המבוקש בעולם. באמצעות ראיונות עם מקורות מוסמכים ושותפי סוד – נשיא ארצות הברית, ברק אובמה; בכירים בסי-איי-אי ובפנטגון; מפקדים בכוחות המיוחדים המשולבים של ארצות הברית; אנשי "אריות הים" ועדותו של אחד הלוחמים שהשתתף בחיסול – נחשפים הדיונים בחדרי חדרים, החלופות המבצעיות לפשיטה והמכשולים והסכנות שלא נצפו מראש.

קננסי   קוברין   הבנליות של טרור המתאבדים :   האמת העירומה אודות הפסיכולוגיה של פיגועי-התאבדות אסלאמיים /    ניו יורק :   MultiEducator,   [תשע"ג] 2013.2012

 אפרים  ברק   הצלבנים עדיין כאן :   תולדות הפונדמנטליזם האסלאמי /    תל אביב :   רסלינג,   2013

וראו גם

אלי אשד מקפיטן נמו ועד אוסאמה בן לאדן 

 אלי אשד על שלושים שנות החיזבאללה 

אלי אשד על העלאווים הכת הסודית והחמושה ביותר בעולם

המאבק בין הגי'הדיסטים

http://www.jihadica.com/the-islamic-state-of-disunity-jihadism-divided/

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “הדור השלישי של האל קאעידה -שלוש שנים למלחמה בסוריה”

ככל הזכור לי, אתה הצעת "לאזרח" בישראל את המסתננים מאפריקה, רבים מהם מוסלמים, וכולם שונאי המדינה היהודית, שאילו יכלו,  היו רוצחים פה את כולנו.  

בברכה,  חן, ועד פעולה דרום ת"א. 

אתה זוכר היטב: מה שהיצעתי היה לאזרח כל מסתנן שלומד עיברית ומקבל על עצמו את התרבות
הישראלית ומוכן להתגייס לצה"ל ולהילחם בחזיתות השונות של המדינה.כנגד החמאס כנגד החיזבאללה כנגד האל קאעידה וכל איסלאמי שמאיים עלינו . כל מי שמוכן לזה ויוכיח את עצמו כלוחם אני מוכן לתת לו אזרחות.
הנה ההצעה המפורטת כאן :
מה לעשות עם המהגרים מאפריקה:
http://www.yekum.org/2012/05/%D7%9E%D7%94-%D7%9C%D7%A2%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%94%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%94/

סעודיה וקטאר הן ידידות מאוד קרובות של ארה"ב.הבסיס הגדול ביותר של ארה"ב במזרח התיכון נמצא בקטאר.מדוע ארה"ב אינה דורשת מהן לא לתמוך באל קעידה ?

שלום רב אלי,
בסה"כ רציתי לשלוח לך איזה מסר קצר או אי מייל עם קישור לפוסט שבו עשיתי שימוש נרחב בחומר שאתה כתבת (עם קרדיט מלא כמובן….). אבל לא מצאתי בכל העמוד הארוך הזה שום דרך לשליחת אי מייל.
בקיצור, אז רציתי להגיד לך תודה על מה שכתבת על מדינת סינגפור. והנה הקישור לפוסט שנכתב רבות בזכותך.
בברכה, שמואל מאירי
https://www.facebook.com/groups/422142247922117/permalink/423478641121811/

רשימה מכובדת של ספרים, השאלה היא איפה לשים אותם על המדף. כנראה מקומם עם יתר ספרי המעשיות המומצאות שיש לי בספריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

15 − 3 =