web analytics
קטגוריות
כללי

לזכרה של אימא : רחל בלנק -אשד ז"ל

  rachel eshed profile  

רחל אשד.

אימי רחל    בלנק -אשד נפטרה בשמיני  לאוקטובר 2013  ד' בחשוון בחמש אחרי הצהריים לאחר מאבק ארוך במחלה ממארת.

רחל אשד  נולדה ב-29 לספטמבר 1930  הייתה בתם של אליהו בלנק מנהיג ציוני בטרנסילבניה ולאה קינד.משפחת קינד הייתה משפחה עשירה מאוד באיזור. וזאת לעומת משפחת בלנק הענייה יותר והנחשבת פחות.

קצת מידע על משפחת קינד יש  בספר הנקרא-" ספר מארמארוש :מאה וששים קהילות קדושות ביישובן ובחורבנן /בעריכת ש"י גרוס,  וי’ יוסף כהן.  משפחת קינד  מוזכרת כאחת המשפחות החשובות והעשירות בעיר.

 לאבא של לאה קראו יצחק קינד לאימה גיזלה. סבתה נקראה לואיזה.

kind house at quasxy

בית משפחת קינד בקוואסי.צייר נחום בנדל.

הם באו מהקרפטים מאיזור בשם קואסי  שהיה שייך לצ'כיה והיום שייך לאוקראינה ,ושם למשפחה היה  רכוש רב.נחום בנדל שביקר  בבית צייר אותו לימים ,והנה הציור של הבית העשיר המלא בבני משפחה  שאותו זכרה הסבתא לאה תמיד.הבית והמשפחה שחיה בו  נחרבו בשואה.

lea blank kind

לאה קינד -בלנק,אימה של רחל אשד.

 

הד"ר אליהו בלנק ,אביה של רחל אשד

לאה התחתנה עם המנהיג הציוני ד"ר אליהו בלנק ב-1925 לפני שהוא עלה לארץ ישראל.

בתחילה לאה סירבה לנסוע לפלסטינה  חזרה לבית בקוואסי  וגידלה שם את רחל התינוקת עד שאליהו בלנק  כפה עליה לנסוע איתו חזרה לפלסטינה."עומד להיות כאן טבח גדול " הוא הסביר לסבתי .ואכן כך היה. לבסוף ב-1932 הסכימה לאה בלנק בחוסר חשק   לנסוע עם בתה לפלסטינה. בעקבות הבעל.  הוא ניסה לשכנע את משפחת קינד העניפה לעלות גם הם לארץ ,אך הם שחששו לרכושם  הרב העדיפו להישאר במקומם.

בשואה   נרצחו   רוב בני משפחת קינד העניפה,נשארו רק כמה קרובים בצ'כיה ובשוודיה לשם נמלטו אחים  של סבתי.

eliyau lea and rachel blank

אליהו לאה ורחל בלנק.

בארץ משפחת בלנק שכללה את אימי רחל ודודי יהושע חיה בעוני . בלנק הקים כתב עת בשם "ירושלים " שהתפרסם בדיווחים שלו מפרעות תרפ"ט 1929  אך השותף ברח עם  הכסף והמגזין נסגר.

 הוא הקים מסעדה ממוכנת מכספיה של סבתי ,אך העסק נכשל. לאחר מכן סבי ניסה להתפרנס   ממכירת ספרים שכתב,ספרי היסטוריה וגיאוגרפיה של ארץ ישראל   ותקצירי התנ"ך לתלמידים אך ללא הצלחה רבה.המו"ל שלו לעומת זאת עשה מספרים אלו כסף טוב.

במקביל סבי לימד עברית אישים שונים ובהם הוריה של הסופרת שולמית לפיד. אביה של לפיד שאותו הכניס לתחום העתונאות כתב עליו לימים את ההספד "היה היה איש גיבור" .

rachel eshed 1

רחל בלנק בצעירותה.

אימי גדלה ברחוב לבנדה 56  בתל אביב  של שנות ה-40  ,בבית בצורת אוניה שהיום הוא אתר מורשת .  היא עבדה  כאחות לחיילים פצועים בבית חולים דג'אני .ביפו.

 היו לה מחזרים רבים ובהם קרוב המשפחה הרחוק שלמה לזר היא לא הייתה מעוניינת.לזר התחתן לבסוף עם תמר בורנשטיין ( שדומה לה מאוד בתמונות מאותה התקופה ).

rachel eshed 2

בשלב מסויים פגשה את אבי  צבי אשד איש חברת החשמל על חוף הים כשהייתה עם חברות והם התחתנו ב-1952. ומאז הייתה עקרת בית.

zvi and rachel eshed marriage

צבי ורחל אשד בטקס הנישואין.

בשלב מסויים הייתה  דיילת.  היא אף הייתה מועמדת לזכייה בתחרות מלכות יופי של  השבועון "לאישה" בשנות החמישים. אך לאחר מכן הקדישה את חייה לטיפול במשפחה.

היא נפטרה בגיל 83 שבוע לאחר יום הולדתה לאחר מאבק קשה במחלה.

אימא הייתה אהובה על כל מי שהיכיר אותה.

אנחנו אוהבים אותך אימא תמיד.

עוד על אליהו בלנק :היה היה איש גיבור

אליהו בלנק באנציקלופדיה של תדהר

צבי אשד :המחשמל של מחוז הדרום

רחל וצבי אשדrachel and zvi eshed 1

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

16 תגובות על “לזכרה של אימא : רחל בלנק -אשד ז"ל”

משתתף בצערך, אלי.
תנחומיי. יישר כוח על היכולת להכין ולפרסם פוסט מושקע בשעה כזאת.

[…] צבי עם רחל אשד. עטיפת חוברת גנלוגית של תולדות המשפחה. שאותה חיבר צבי. צבי אשד המבוגר. ציור מאת צייר לא ידוע. ראו גם  צבי אשד :המחשמל של מחוז הדרום  דף הנצחה של צבי אשד  זלמן וקלמן ואיש חברת החשמל :סיפור זכרון מאת צבי אשד על ימיו בחברת  החשמל בתל אביב הישנה. רחל אשד -בלנק ז"ל […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − 4 =