web analytics
קטגוריות
מוזיקה

שובו של קליף ריצ'רד

שובו של קליף ריצ'רד - המולטי יקום של אלי אשד

 הזמר הבריטי קליף ריצ'רד הופיע ביולי 2013  בישראל. לא הייתי במופע,אבל הוא עורר את ענייני שכן קליף ריצ'רד הוא הוכחה חיה ומדהימה לאורך חיי האדם. הוא הרי התחיל את פעילותו כזמר בשנת 1958 וכיום בשנת 2013  55 שנה לאחר מכן עדיין  פעיל ומצליח כזמר.אין הרבה יוצרים  מכל סוג בהיסטוריה האנושית שהיו פעילים במשך זמן רב כל כך.בגיל 73  הוא עדיין בכושר גופני מספיק טוב כדי להופיע על הבמה בארץ רחוקה ישראל בפני קהל גדול. חמישים שנה בדיוק לאחר הופעתו הראשונה בישראל בשנת 1963. שניתן לקרוא לה "השנה של קליף ריצ'רד " בישראל.

אני משער שבקהל שצפה  בריצ'ארד בהופעתו העכשווית בהיכל נוקיה בתל אביב ,היו גם אנשים שצפו בו בהופעתו לפני חמישים שנה. אני תמה :כמה מהם העלו אז בשנת 1963 על דעתם שהם יצפו בזמר הזה גם בעוד חמישים שנה ,העתיד הרחוק מבחינתם? ששומו שמיים  הוא אף ילחץ את ידו של ראש ממשלת ישראל באותה השנה ? ב-1963 הרי נציגי ממשלת ישראל התייחסו בזלזלול מוחלט לתופעה המוזיקלית שאותה ייצג קליף ריצ'רד.שר החינוך דאז כידוע מנע את הופעת עמיתיו של קליף ריצ'רד ,הביטלס בישראל.

אף לא אחד אני חושב. רובם מן הסתם אף לא ידעו עם  מדינת ישראל תמשיך להתקיים בשנת 2013.

באותה השנה 1963  יצא לאור גם הספר של אלי  בן חנן  "התאומים בעקבות קליף ריצ'רד "הוצאת "ההרפתקן הצעיר " ( רמדור ").   התאומים הם צמד "צברים" תלמידי החמישית-מגלים יוזמה עצמית ומחליטים לערוך חקירה פרטית כאשר הם חושדים כי דבר מה אינו כשורה במודעות פרסומת על הופעתו של אליל הזמר קליף ריצ'רד.הם מגלים כי ההופעה היא הונאה של אמרגן נוכל וכי קליף ריצ'אד אינו מבקר בארץ.

אלא שקליף ריצ'רד אכן ביקר בארץ בניגוד למה שכתוב בספר.

זהו אגב אחד משני הספרים הבלשיים הבודדים שנכתבו בארץ לנוער  על זמרים זרים ידועים.השני הוא ספרו של "אבנר  כרמלי" ( שרגא גפני )  "הבלשים הצעירים מצילים את דני קי".

הצלחתו של קליף בישראל  הייתה כה גדולה עד שחובבי הרוק בארץ התחלקו לשני מחנות עויינים ,מחנה אוהדי אלביס  פרסלי האמריקני ומחנה אוהדי קליף הבריטי.המשורר רוני סומק מדווח שהוא היה במחנה אוהדי קליף דווקא.

klif richard in hebrew 1

הפופולאריות של קליף בישראל נמשכה גם ל-1967 כאשר הוצאת רמדור טרחה והוציאה שתי חוברות על קליף ריצ'רד. מאז התברר שלקליף ריצ'ארד בניגוד לאמני מוזיקה רבים אחרים  יש פינה חמה בלב עבור הישראלים . בשנת 1969 הוא צילם סרט דוקומנטרי מוזיקלי בישראל "זו ארצו" ; בו שר גרסה באנגלית לשיר "ירושלים של זהב".הוא גם הופיע בישראל ב-1988 במסגרת חגיגות הארבעים למדינת ישראל.

אבל מן הסתם לא רבים יודעים שחלק מאהדתו לישראל נובעת מאמונתו הנוצרית האדוקה. קליף ריצ'רד  הוא "נוצרי "שנולד מחדש". ובמסגרת אמונתו זאת גם כתב ספר בשם "זו דעתי " שבו הוא מטיף לאמונה בישו ותורגם לעברית בידי קבוצה מיסיונרית.וזהו אחד הספרים המיסיונריים הפופולאריים ביותר שפורסמו בעברית. בוודאי הספר המסיונרי הפופולארי ביותר שנכתב בידי "סלבריטאי ". ( וזהו גם הספר היחיד של ריצ'רד שתורגם לעברית בכלל ).

כה לחי קליף ריצ'רד' אני מאחל לך שתמשיך לזמר ולבדר אנשים עד מאה עשרים.

ספרים על ושל  קליף ריצ'רד בעברית:

klif richard n hebrew 2

1. הכל אודות קליף.

2. קליף ריצ'רד – האליל המזמר תל אביב : רמדור, [1967

 אלי בן חנן  התאומים בעקבות קליף ריצ'רד הוצאת "ההרפתקן הצעיר " ( רמדור ") 1963 התאומים

בסדרה זאת אגב יצא לאור רק ספר אחד נוסף "התאומים בעיר הנוער" למרות שההוצאה הבטיחה ספרים נוספים.

 קליף ריצ'רד , 1940-    זו דעתי /   עברית – דפנה ישראלי ; עטיפה – כרמי גיורא  ירושלים :   קרן אחוה משיחית,   [תשל"ח] 1978

 ראו עוד על קליף ריצ'רד :

קליף ריצ'רד בויקיפדיה

 וראו על  מאמרים על עוד זמרים פופולאריים :

חיי אלביס פרסלי כמחזמר

 ההיסטוריון הישראלי של הביטלס תופעת הביטלמניה בישראל

שבעים הפנים של בוב דילן

מדונה מלכת הקבלה

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “שובו של קליף ריצ'רד”

"בשנת 1969 הוא צילם סרט דוקומנטרי מוזיקלי בישראל "זו ארצו" ; בו שר גרסה באנגלית לשיר "ירושלים של זהב"."
בשנת 1969 כנערה השתתפתי בסרט זה בזמן שהתנדבנו בחפירת העתיקות בירושלים . שם גם צילמו אותנו לקטע בסרט. אשמח לדעת איפה אני יכולה לראות את הסרט הזה.? תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 + twenty =