web analytics
קטגוריות
פוליטיקה

למה לא רצוי שנתקוף בעת הזאת באיראן.

 

  עוזי ברעם כותב היום ב"ישראל היום ":

"שינוי משמעותי עשוי לחול על ישראל והיושבים בה .אם קודם סברתי שמתקפה המתוכננת באיראן היא בסופו של דבר איום פוטנציאלי ש/עוזר למנף את רמת הסנקציות ואת הנחישות המערבית להילחם בגרעין האיראני –לאחרונה הבנתי שראשי המדינה גמרו אומר לפעול ".

איך הבין זאת ברעם ? מן הסתם הייתה לו שיחה קרובה עם נתניהו או עם ברק או אחד ממקורביהם המקורבים ביותר.

הוא מוסיף אמרה חשובה :"לעיתים נדמה שאין לאחמדינג'אד אינטרס חזק יותר מקידום מתקפה ישראלית.הוא מתנהג כמי שמזמין אותה ,ממש מייחל לה ,וטעמיו עימו".

 אכן.כך זה נראה.האיראנים ודובריהם מתנהגים כבריונים מטומטמים שממש מזמינים את המתקפה עליהם.התנהגות מדהימה ממש מצד נציגי מעצמה בעלת היסטוריה ארוכה של אלפי שנים.

אפשרות אחת היא שהמנהיגים שלהם הם אכן לא רק מטורפים אלא גם מטומטמים.

אפשרות שנייה היא שהם מקווים שישראל תתקוף אותם מאחר שזה עוזר לאינטרסים שלהם.  והם למעשה מעודדים את ישראל לעשות זאת. להערכתי הצהרותיה  החוזרות ונשנות  של איראן שישראל וארה"ב "לא יעיזו " לתקוף אותה מהווה כעין לוחמה פסיכולוגית   של "הפוך על הפוך" שמתפקידה לשכנע את ישראל לתקוף אותה למרות הכל כפי שרוצה איראן בזמן ובמקום המתאימים לה. 

האם ייתכן שלאיראנים יש אינטרס שישראל תתקוף אותם ?התקפה ישראלית על איראן יכולה לחזק את האחדות הפנימית באיראן.איראן ששוקעת כעת בבוץ הלחימה בסוריה תוכל להציג את עצמה שוב כלוחמת עבור כל המוסלמים בישראל . מן הסתם יש שיקולים נוספים.אני מניח שלחמינאי  מנהיג איראן כבר הוגש נייר שמסביר במה מתקפה ישראלית תועיל לאיראן.

אז למה לעשות את מה שהם מייחלים שנעשה ?

כלל ראשון במדיניות הוא לעולם לא לעשות את מה שהאוייב מצפה ממך בזמן ובמקום שהוא מצפה להם.

 במאזן הכוחות בין איראן וישראל המאזן הוא לטובת איראן שהיא מעצמה איזורית. כמעט בגדר מעצמת על .עדיף לתת לה להיחלש בסיכסוכים פנימיים עם הסונים ועם שיעים מורדים.

עדיף שבמקום לחשוב על התקפה אווירית שהאיראנים מוכנים לה ומחכים לה מנהיגינו יחשבו על דרך אחרת לתקוף את הכורים ,בעזרת המורדים באיראן.

ראו גם

האפוקליפסה השיעית

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “למה לא רצוי שנתקוף בעת הזאת באיראן.”

ישנה רק בעייה אחת.
כאשר תהיה לאירנים פצצה – והם בדרך- יהיה מאוחר מדי.
ואז המחיר הישראלי יהיה בלתי ניסבל. כמעט חורבן בית שלישי. בפרט אם הם ייזמו.

מנגד – אירופה תשמח אם נתקוף – 1. תפתר להם הבעייה 2. יוכלו תמיד להאשים אותנו שפתחנו במלחמה 3. אם זו תהיה מלחמת שמד [אטומית] יאמרו לנו מה אתם מנפנפים בשואה – גם אתם ממיטים שואה על אחרים. [אגב זה תרגיל אירופי לרחיצת ם מאשמת רצח היהודים עי הפניית הסימפטיה לפלסטינים שישראל המיטה עליהם שואה בכך שלא נתנה להם להשמידנו]

לא הייתי רוצה להיות במקום מקבל ההחלטה.
אבל נראה לי שאין ברירה.
וההחלטה צריכה להיותרק איך ומתי. ולא האם

הצרה היא שאם נשמיד מתקן אחד הם מיד יתחילו לבנות אחר.אבל אכן אינני רוצה להיות במקום מקבל ההחלטה ( נתניהו את ברק).עם זאת זה עושה רושם ברור שאיראן מעוניינת בתקיפה עליה וההצהרות של מנהיגיה מטרתם לגרות את ישראל לפעול.אני מציע לא לפול במלכודת שלהם. .

למרבה הצער, אלי, נדמה כי אתה חוטא באותו החטא שייחסת לעוזי ברעם – מחסור בעובדות מוצקות.
לעצם העניין, עד עתה, אויבנו "שמו", לרוב, "את כספם במקום שבו היה פיהם", כמו שאומרים האמריקאים: נסראללה סמך על כך שתגובת ישראל תהיה מוגבלת, ואף צדק במידה לא מבוטלת. כמוהו – גם החמאס בעזה.
הפליפ-פלופים המחשבתיים משעשעים כשלעצמם, אלא שהם לא מבטלים את המרוץ האיראני לגרעין.
עם זאת, עליי לסייג ולומר שאני עצמי איני יודע, מה עדיף בנסיבות הנוכחיות. גם לי חסר מידע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fourteen − 9 =