web analytics
קטגוריות
גנלוגיה

רש"י ואני

הקשר המשפחתי ביני ובין רש"י.

לפני כמה שנים וביתר דיוק ב-2002 ישבתי בספריה ועיינתי בספרים של הסופר והחוקר ראובן קריץ שעליו הכנתי כתבה.אז נגש אלי יהודי זקן שישב גם הוא בספריה והסתכל בספרים . "תגיד לי " הוא שאל אותי " מי הזה הסופר הזה? מעולם לא שמעתי עליו". מילמלתי כמה מילים בתשובה על כך שהמדובר בחוקר וסופר שמוכר לכמה יודעי ח"ן בספרות העברית.

היהודי הזקן העיר "אה עוד אחד ממאות אלפי סופרים שמאות אלפי הספרים שלהם עומדים על המדפים ואף אחד לא קורא אותם חוץ מימך. תגיד לי בשביל מה זה טוב?"

אכן שאלה טובה.

במהלך השיחה עם היהודי הזקן ששמו התברר לי היה שמואל יהושע גולד התברר לי שהוא פרסם חוברת בשם "קטעים מספר עיונים ברש"י " בחוברת זאת הסתבר פירסם מר גולד את תוצאות עיוניו ומחקריו בכתבי יד עתיקים של פרושי רש"י"  פרשן התנ"ך והתלמוד המפורסם מכל . בחוברת זאת הוא סיפור לי פורסמו ממצאים שעין אדם לא שזפתן מעולם לפחות לא במאות השנים האחרונות מאז המצאת הדפוס. מר גולד הוכיח על סמך כתבי היד האלו שהפירושים הקיימים כיום של רש"י הם שגויים ומטעים. לדבריו בבני ברק ממצאיו עוררו זעם עצום שכן מהם מתברר שפרשני רש"י לאורך השנים הטעו את הציבור.

שאלתי את מר גולד "כל זה טוב ויפה אבל בשביל מה זה טוב ? מדוע זה צריך להדיר שינה מעינינו אם לאורך מאות שנים נפלו כמה טעויות בהדפסת הטקסטים של רש"י?מה לך ולרש"י ? "

הוא הסביר שרש"י הוא סופר חי היום בדיוק כפי שהיה לפני מאות שנים ואלפים ממשיכים להתעמק בו. "וחוץ מזה בראש ובראשונה הוא ממשיך להיות חי עבורי " .

חשבתי שזאת התשובה גם לשאלה שהוא שאל אותי. את הסיפור הזה פירסמתי לפני שנים כתגובה .

והנה להפתעתי נודע לי לפני כמה ימים שמר גולד נפטר אבל בניו הוציאו לאור את הספר שעליו עמל כל ימיו "ספר עיונים ברשי : פ"י ט"ו כת"י וט"ו דפוסים ראשונים    ( 2009).

ומישהו מטעמם טרח והביא את הספר לביתי …האיש סיפר שמר גולד שהיה חולה מאוד בימיו האחרונים לא היה מסוגל להגיב כמעט על דבר אלא רק כאשר הזכירו את השם "רש"י " ואז היה מסוגל לדבר בצורה ברורה והגיונית.

רש

-במקביל התגלה לי להפתעתי שיש קשר  משפחתי ישיר ביני ובין רש"י .

הגנאלוג המשפחתי שלי חיים פרידמן החוקר את תולדות שושלות הגאון מוילנה ויוסף זונדל מסלנט שאני צאצא שלהן חשף שאני צאצא ישיר של רש"י דרך הגר"א . יש ביני ובין רש"י 31  דורות כולם מתועדים.

ועוד 18 דורות  ידועים לפניו. אז 51 דורות של משפחה.

ובכן אין רבותה שאני צאצא של רש"י . כל היהודים צאצאי  קהילות מזרח ומרכז אירופה ומן הסתם גם רבים מצאצאי ארצות דרום אירופה הם כולם ללא יוצא מהכלל צאצאים של רש"י שהרי המדובר היה בקהילות לא גדולות ביחס שכל אנשיהם התחתנו זה בזה שוב ושוב וסביר שבכולנו יש כעת גנים של רש"י.

( ישנן טענות שרש"י הוא צאצאו של דוד המלך וזה לא בלתי אפשרי ,אבל כל "ההוכחות " כביכול שמביאים לכך הן זיופים ברורים כל כך שאני תמה שיש מישהו שלוקח אותן ברצינות. ומלבד זאת איך אמר בן דודי נועם אשד בשיחה שהייתה לנו פעם עם הגנאלוג חיים פרידמן בנושא הזה "אין לי שום עניין להיות חבר במועדון שיש בו עוד מיליוני אנשים ". גם אני לא מתלהב בכלל לחשוב שגם אני צאצא של דוד המלך ביחד עם עוד כמה מליארדים על פני כוכב הלכת הזה.).

ועדיין ..לא כל אחד יודע איך בדיוק היחוס שלו מגיע אל רש"י  ואל אבותיו לפניו לאורך ;1200 שנה דור אחרי דור לאורך  51  דורות. אני יודע.

ואני בהחלט גאה בעובדה שהרוב המוחלט של ה51 דורות האלו ,כמעט כולם ! ,היו יוצרים ואנשי ספר. וזה בהחלט נדיר ומיוחד  ויוצא דופן בכל קנה מידה יהודי ועולמי. כמה  שושלות כאלו כבר יש ?

רשימה שעוסקת  בקשר בגנאלוגי הישיר שלי עם רש"י  וברשימת 51 הדורות של יוצרים ואנשי ספר שבמשפחתנו יש כאן :

ממשולם מלוקה במאה השמינית לספירה ועד לאלי אשד בראשית המאה ה-21

זה בהחלט מרשים אותי שאני צאצא ישיר של האדם ששמואל יהושע גולד הקדיש את חייו לחקר כתביו.

ראו גם

הגולם ואני

כתב הצופן של אברהם וילנר

עץ המשפחה של יוסף  זונדל מסלנט

הכנס הגדול של משפחת וולפנזון

כנס צאצאי הגאון מוילנה ואחיו

ממשולם מלוקה במאה השמינית לספירה ועד לאלי אשד בראשי ת המאה ה-21

עטיפת אלבום קומיקס על חייו של רש"י.

.. "

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “רש"י ואני”

הגיניאולוג שלי קבע מפורשות שאני מצאצאיו של אדם הראשוןן, נח איש צדיק, ואברהם אבינו.
כל האמרים כבר לא כל כך נחשבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × four =