web analytics
קטגוריות
Uncategorized

המופע האיטלקי של הגולם

כחובב של דמות הגולם לכל גילגוליה יש לי עניין רב במופע האיטלקי של הגולם העומד לעלות על במותינו ,מופע מדיה בינלאומי המראה שוב אם היה צורך בכך על הפופולאריות העצומה שלה זוכה הדמות ובראשית המאה ה-21 יותר מאי פעם ..

והנה הפרטים :


קונצרט פתיחת העונה החגיגי  של הסדרה "קאלסיקה ללא גבולות"  בהיכל התרבות בפתח תקווה  יארח את יצירותיו היהודיות של המלחין   היהודי איטלקי ריקרדו יהושע מורטי. 
(ובניצוחו) ובהן יצירת מולטימדיה קצרה:  "הגולם".
 ותיהיה ה זאת  בכורה עולמית ליצירה לרקדן, שחקן ואנסמבל סולנים

 טרום קונצרט: 19:30 המוסיקולוגית ענת שרון והמוסיקולוג אדוארדו דובריקין (ברוסית)
ירצו על  דמות הגולם במוסיקה, בספרות ובהיסטוריה

בחלקו הראשון של הערב תבוצענה יצירות יהודיות קצרות מאת מורטי על ידי הסופראן לריסה טטויב, דואו חלף לנגהיים ועל ידי אלה פאסיק בפסנתר".

"רציטטיב וריקוד", כינור ופסנתר, השיר "ניגון", ויולה ופסנתר, "שיר" ויולה וכינור

"מצווה" ויולה וכינור, "סוספירו" סופרן ופסנתר,  "אשרי האיש אשר" סופרן ופסנתר נשימות

"

 החלק השני :

הגולם"-  מופע מולטימדיה בינלאומי שבמרכזו הבדמות של הגולם, כפי שהיא מתבטאת בכתבי הקודש ובקבלה. היצירה הקצרה, אשר הוצגה בהצלחה ברומא, תוצג לראשונה בביצוע אנסמבל סולנים, רקדן ושחקן, עוסקת בארכיטיפ של הגולם ביהדות  ( גוש חימר שלא נולד מרחם אישה, ואשר בעזרת שילובי אותיות נסתרים ניתנו לו חיים. הוא מחפש את דרכו בעולם, נתקל בשדים ומלאכים, עד אשר הוא מגיע למקור הידע והאור ונגאל.
מורטי יצר טקסט דרמטי (תרגום לעברית אנה ליין-צור) בו מוצגים פירושים שונים המילה גולם : מילוליים, דתיים ופילוסופיים. המוסיקה והקול שזורים זה בזה לכדי מארג שצבעיו  ליריים וארכאיים. החליל  נשזר בעוצמה רבה ומכוון ליצר אווירה של צלילים שונים המזכירים
חלום. את הגולם משחק בפנטומימה הרקדן האיטלקי-צרפתי טיירי פרמנטייה, ומחשבותיו מוצגות על ידי שחקן תיאטרון היידישפיל יובל רפופורט (המבוים על ידי גרה סנדלר), אשר מגלם גם את המספר ואת דמויות המלאך מטרטון (מן הספרות המיסטית היהודית), והשטן (סטרא אחרא).
בהשתתפות

היצירה מורכבת מחמש תמונות של ריקוד ומשחק המלוות במוסיקה חיה, בין התמונות  קטעי מעבר מוסיקליים, בהן ההתרחשות הבימתית קופאת. ברקע מוצגים דימויים ויזואליים המדגישים את האווירה המיסטית.
השילוב של דמויות מלאכים ושטן, תאורה מיוחדת ודימויים ויזואליים מאפשרים התרחשות בימתית המזכירה את עולם הספרות הפנטסטית – זו שהתפתחה באירופה בתקופת המהר"ל והחסידות. גם המהר"ל מאוזכר בטקסט הדרמטי כמי שיצק נשמה בגולם.

יוצר ומלחין ומנצח – מאסטרו ריקרדו יהושע מורטי – איטליה  Ricardo Joshua Moretti


מלחין, מנצח וכותב טקסטים –  תלמידו של נינו רוטה וזוכה בפרס על שמו. יהודי שומר מצוות , מתגורר בפרמה איטליה. נודע בעיקר ביצירות היהודיות שכתב.מורטי מפיק הפקות קלאסיות יוקרתיות עבור הוצאת התקליטים אורפיאוס. מורטי למד הלחנה עם מאסטו ג'יאנטו ג'יאני לפוריני והלחנה לסרטים אצל רוטה ומאסטרו אלסנדרו קיקוניני. מאז 1992 הוא משמש כמנהל אורח של תזמורת תיאטרון הבולשוי במוסקבה, של תזמורת גוסטלרדיו (תזמורת הרדיו הלאומית של רוסיה) ושל התזמורת הסימפונית של מוסקבה. הוא הלחין מוסיקה לתיאטרון ולסרטים עלילתיים ודוקומנטריים. הוא פיקח על תכניות טלוויזיה רבות עבור ערוץ  RAI בהם "המוסיקה של הקולנוע האיטלקי" . היצירות של מורטי בוצעו באולמות בינלאומיים חשובים בעיקר תשומת לב ניתנה ליצירות שלו המוקדשות למוסיקה יהודית:   ""EBRAICA  ו-"מדור לדור" וה"שיר של ישראל".
כמנצח הוא הקליט יצירות חשובות כמו "סיפורו של חייל" של סטרוונסקי עם תזמורת תיאטרון הבולשוי עם השחקן ג'יאנקרלו ג'יאניני. הוא הקליט את ה"גולם" עם אדלברטו מריה מרי . מורטי עבד הרבה שנים עם החבורה של לינדזי קמפ.
מורטי שיחק את פוצ'יני  בסרט "פוצ'יני והנערה" שבויים על ידי פאולו בנוונוטי , אשר הוצג בפסטיבל הסרטים של ונציה. הוא סיים בהצטיינות את ה Accademia Chigiana בסיינה. הוא מלמד בקונסרבטוריון "ביוטו" בפארמה (באיטליה זהו מוסד אקדמי).
ביולי 2009 הופיע  לראשונה בישראל במופע רב תחומי בהנחייתו (בעברית!), כולו סביב החוויה של עשיית הסרט, זאת בתוספת הטעם האישי והאינטימי שלו כלפי המלחין הנערץ עליו. המופע- שנקרא בעברית "הסודות של פוצ'יני" ובעולם The Puccini Experience הוצג באחרונה בקרנגי הול בניו-יורק. יצירתו "הגולם" הוצגה עם הרכב בן 4 ארבעה נגנים ברחבי איטליה, בסיור הופעות ששיאו היה ברומא, בישראל תוצג בכורה עולמית ליצירה בביצוע תזמורת סולנים.

דואו מיתרים חלף לנגהיים – גרמניה  Halaf – Langheim

סופרן – לריסה טטויב- סולנית האופרה הישראלית Larissa Tatuyev

פסנתר וניהול אמנותי – אלה פאסיק Ella Passik

פסנתרנית ומנהלת מוסיקלית, למדה בקונסרבטוריון באודסה ובאקדמיה למוסיקה בצ'לייבינסק רוסיה. הופיעה ברסיטלים, ניגנה בהרכבים קאמריים וליוותה זמרים מעל בימות חשובות באוקראיינה וכן בסיורים בהונגריה, פולין, צרפת ועוד.  לאחר עלייתה לישראל השתלבה במערך התרבותי של עיריית פתח-תקווה וייסדה את הסדרה "צלילי המוסיקה"  ואת "התיאטרון המוסיקלי", בו העלתה אופרות. משנת 2003 משמשת כמנהלת אמנותית של שלוש סדרות מוסיקליות בעיר פתח-תקווה ובהן סדרת הקונצרטים "קלאסי בהיכל". רבים מהקונצרטים בסדרות הן הפקות ויוזמות שלה ובהן יוזמות בינלאומיות. פאסיק ממשיכה להדריך זמרים וזמרות מובילים באופר הישראלית החדשה בתכנית מאסטר קלאס, בנוסף לפרויקטים אמנותיים, משמשת בתפקידים ציבוריים רבים ומופיעה בחו"ל כסולנית וכמלווה אמנים בעלי שם. כישוריה זכו להכרה מהמכון הישראלי לאמנות הזמרה והיא נשלחה להשתלמות במטרופולין אופרה בניו-יורק וזכתה להמלצתה האישית של ג'ואן דורנמן, עוזרת מנצח במטרופולין אופרה ומנהלת סדנאות האופרה בישראל.

אנסמבל סולנים מהתזמורת הסימפונית ראשון לציון

בתפקיד הגולם הרקדן  טיירי פרמנטייה – איטליה Thierry Parmentier

  רקדן יליד בריסל, מתגורר באיטליה.
פרמנטייה רקד בלהקות בלט  כגון תיאטרון הבלט יוסף ראסילו בפאריס, בלט המאה ה 20 של מוריס בז'אר והבלט העכשווי של כרמן לה רומבה בבריסל וכן בלהקות מובילות באיטליה. לפני 13 שנה עבד עם מאסטרו ריקרדו מורטי על היצירה "הבראיקה (עברית)" שחוברה ובויימה על ידי מורטי בעצמו והוצגה בתיאטרון פארמה איטליה. הפעם הגיע להפקה בהמלצת הבמאית לובאליו, ומייד התחבר שוב למורטי.
הוא מעיד כי "הגולם" הוא פרויקט מאתגר במיוחד עבורו, משום שעבודתו יוצאת מעבר לריקוד אל הפנטומימה.

במאית ומעצבת במה ותלבושות – אדי לובאליו – איטליה  Eddy Lovaglio

אדי לובאליו – במאית
 עיתונאית, כתבת ובמאית
בשנת 2002 חיברה את הביוגרפיה של הטנור האמריקאי איטלקי מריה לנזה וב – 2008 את הביוגרפיה של הסופראן רנטה טבאלדי. בין יצירותיה נובלה זוכת פרס Athanòr  על אישה יהודיה במחנה עבודה נאצי ושמו “Un grido dal lager”.  – צעקה מהמחנה,
לובאליו עבדה כעוזרת במאי של ג'אן-קרלו דל מונקו בהפקה הלירית של "הנערה מהמערב" של פוצ'יני בתיאטרון טורינו ובהפקה  “Andrea Chénier” של אומברטו גיודאנו בתיאטרון העירוני של בולוניה איטליה. ב- 2008 היא ביימה את האופרה-בלט "לה וילי" של גיא'קומו פוצ'יני בפסטיבל “Chiostro d’Estate” בפארמה. השתתפה בפרוייקט  תיאטרלי מוסיקלי המוקדש ללוצ'יני ויסקונטי ב 2006 בפסטיבל OST בעיר רג'ו אמיליה, וכן נטלה חלק בהפקה עירונית של בולוניה המוקדשת לארתורו טוסקניני בשם "טוסקניני: הכוריאוגרף של המוסיקה".
לצורך עבודתה על "הגולם" יצירתו המיסטית של מורטי, התעמקה בתרבות היהודית. היא מעידה כי מורטי הוא "אגוז קשה" והיו להם מחלוקות אמנותיות, אולם ברגע שנכנס הרקדן טיירי פרמנטייה לתמונה- הכל נפתר.  

 בתפקיד המספר השחקן יובל רפופורט  –

חבר תיאטרון היידישפיל. בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. זוכה מלגת קרן התרבות אמריקה-ישראל. שיחק ואף נטל חלק בהפקה, בכתיבה ובביצוע של מגוון הצגות פרינג' כגון אופרת הרוק "מופע החיים של גוטל בוטל" של נתי אורנן ו"ערב שאנסונים עבריים" של פיני טבגר. שיחק בהפקות מיוחדות, ביניהן פרויקט "פסמה" המבוסס על שיר השירים ובפרויקט "סינגוגה" (שהוצגו בסרביה). שיחק בזירה הבינתחומית בירושלים, ובפרויקט "מיתוס" של רינה ירושלמי. הפיק את ההצגה זוכת הפרסים "לפעמים עוברים פה פילים" בבימויו של איציק ג'ולי (עכו 2000), הפיק הצגות בצוות ההפקה "אתגר" ואף שיחק באחת מהן ("שיחות עם הברמן"). שיחק בטלוויזיה במגוון פרסומות ובסדרה "המקום". עוסק בכתיבה ובתרגום טקסטים במגוון סגנונות. חבר אקו"ם, בין היתר בעקבות ביצוע שלושה משיריו, שהולחנו על ידי המלחין אבנר דורמן ביצירתו "נופים". כותב פזמונים עבור זמרים כגון יעל בדש וצאלה אחרק בשיתוף עם המוזיקאי עידן גרין. כתב סיפורים קצרים על אהבה ועל רווקות, כמו גם ביקורות על ספרים ועל מסעדות באתרים "בקבוק", " "I woman ו"rest". שיחק ביידישפיל בהצגות "הזכייה הגדולה", "הקוסם מלובלין" "געבירטיג" ו"20 עד 120".

במאי הגרסא העברית- גרה סנדלר (שחקן, "מסודרים", "מדוזות")  Gera Sandler
שחקן תיאטרון וקולנוע, משחק בתיאטרון היידישפיל, הופיע בסדרות טלוויזיה כגון: "משמורת" ו"מסודרים" ושיחק בתפקיד מרכזי בסרט "מדוזות". עלה מרוסיה בשנת 1990, התגייס לצבא ליחידה קרבית ולאחר מכן  למד בבית ספר לאמנויות הבמה "בית-צבי". שיחק בתיאטרון לילדים ונוער ע"ש אורנה פורת, ובתיאטרון גשר. כמו כן, תרגם מספר מחזות מרוסית לעברית ולהפך.

עיבודים: אמיליו גצ'י – איטליה Emilio Ghezzi

 מפיק ראשי: אריה ימיני , מנהל אגף התרבות והיכל התרבות פתח-תקווה.

הגולם יעלה על הבמות בהיכל התרבות פתח-תקווה 19.10.10 בשעה 20:30 .

ב-19.30 כאמור הרצאה על דמות הגולם.

כרטיסים אפשר להשיג  בטל. 03-9125222

הקהל מוזמן למה שניראית כיצירה מרשימה ביותר על נושא הגולם .

קטע מהמופע יש כאן

וראו עוד על דמות הגולם:

לילי יודינסקי על גלגוליו של גולם חלק א' :הגולם במיסטיקה

 גילגוליו של הגולם: חלק ב' : הגולם בספרות העולמית

גילגוליו של הגולם:חלק ג' -הגולם בקולנוע העולמי

יש לנו גולם במעגל

 גולם למניין חלק א'

 חלק ב'

 המדריך לבריאת יקום :על ספר יצירה הספר שבאמצעותו יוצרים גלמים

הגאון מוילנה והגולם

אידיאולוגית הרימום על פי נורברט וינר

הגולם והרווקה הדתייה :סיפור מודרני  של שהרה ב לאו בהשראת הגולם

הגולם כשומר ישראל :תערוכה של עידו שמי על הגולם

הגולם מאת אלי אשד ואורי פינק

הגולם קם לתחייה :סרט של עידו שמי עם אלי אשד

הגולם והנקרונומיקון : משחק תפקידים על פי אגדת הגולם מפראג

הגולם ואני

חומר גולם ראיון עם מחבר המאמר על כנס המהר"ל

 מי יצר את הגולם של המהר"ל מפראג

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 − four =