web analytics
קטגוריות
איורים קומיקס

האנימציה של יוחנן לקיצביץ'

סקירה על חייו ויצירתו של המאייר והאנימטור יוחנן לקיצביץ' שהיה פעיל בטלויזיה מראשית שנות השבעים.

יוחנן לקיצביץ' אנימטור

לרגל פסטיבל הקומיקס והאנימציה בסינמטק של תל אביב אפרסם בשבועות הקרובים באתר זה כמה כתבות וראיונות עם אמני קומיקס ואנימציה וותיקים וצעירים .

אם יש לבחור את רשימת האנימטורים המוכרים ביותר לציבור הישראלי הרי יוחנן לקיצביץ' חייב להיות ברשימה אם כי ספק אם רבים יזכרו את שמו …

אבל לעומת זאת מעטים יהיו האנשים שגדלו בישראל בשנות השבעים והשמונים ולא ראו את קטעי האנימציה השונים שעיצב עבור הערוץ הראשון ויחיד דאז בטלוויזיה ובהם קטעי האנימציה של "ניקוי ראש " ושל האירוויזיון המפורסם מכולם אירוויזיון 1979 שהתקיים בישראל ,או את הדמויות שעיצב צ'ומפי ואינשם עבור התוכנית "3-4-5 וחצי "  ופרת משה רבנו שוש.

צפו בקטעי אנימציה קלאסיים  של יוחנן לקיצביץ':

להלן ראיון מקיף עם לקיצביץ' על הקריירה הארוכה שלו כאנימטור ומאייר .

יוחנן לקיצביץ הוא אחד האנימטורים הפעילים הראשונים של מדינת ישראל.  לפני כשנה הוצגה תערוכת קריקטורות וסרטי אנימציה  שלו במוזיאון הקריקטורה והקומיקס .

 יוחנן לקיצביץ'  נולד בשנת 1943 ביוגוסלביה ועלה לארץ בשנת 1951 .למרות שעלה לארץ כבר בגיל  8, מייצג לקיצביץ בעבודתו רצף לתרבות היגוסלבית.

 עבודותיו מזכירות את אסכולת האיור היוגוסלבית  "זאגרב" ששאבה מאותם המקורות.  תרבות ויזואלית עשירה, שלמרות העוני של אחרי המלחמה, ציורי הילדים היו בה בצבע, ולימודי הספרות הקלאסית היו בקומיקס.

בין מקורות ההשראה הנוספים של לקיצביץ' היו המאיירים סול סטיינברג וטומי אונגרר והציירים דיויד רוברטס ואנרי מאטיס.

לקיצביץ : לצייר ידעתי עוד לפני שהתחלתי ללכת. תמיד ידעתי לצייר.אבל שעד שסיימתי את הצבא היד שלי הייתה "רדומה " אף פעם לא הלכתי לחוגי ציור.

אני זוכר שכשבאתי מיוגוסלביה  שהייתה ארץ ענייה מאוד , תמיד היה לי מחסור בניירות לציור. מחסור כזה שתמיד הייתי חותך עמוד ראשון מספר ומשתמש בו כדף לציור.עד היום אני לא זורק ניירות.תמיד אפשר לעשות בהם שימוש.אחרי הצבא עבדתי כגרפיקאי במפעל תרגומי המדע בתיקוני טקסטים ועיצוב עטיפות . במקביל למדתי ב"בצלאל ". 

את לימודיו בבצלאל סיים בשנת 1971, והיה סטודנט במחזור הראשון ביחידה לאנימציה .עבור לקיצביץ אלו היו ארבע שנים קסומות.

מיד אחרי לימודיו הצטרף לטלוויזיה הישראלית בה עבד עד 2005 תקופה של 33 שנים.  הוא היה שם  גרפיקאי מעצב תפאורן ומצייר . הוא החל שם את דרכו ביצירת "פתיחים " מצויירים עבור תוכניות שונות .הוא מעריך שהוא יצר כחמישה פתיחים בשנה  לתוכניות שונות.  בין הפתיחים הידועים והזכורים שיצר לאורך השנים נמצא למשל הפתיח ל"שום פילפל ושמן זית".

   לקיצביץ :אנחנו ציירנו בצבע והחומר צולם בשחור לבן כי הטלוויזיה הייתה בשחור לבן. היינו אמורים להבין בטונציות של כל צבע בהשלכה לאפורים.

התוכנית הראשונה ששודרה בצבע בטלוויזיה הייתה בעקבות תפאורה גדולה שהכנתי תפאורה שהייתה  כל כך צבעונית וגדולה ומפוארת אז שאיך המצלמה הייתה נופלת היא הייתה  תופסת "פריים " טוב .הלכתי למנהל הטלוויזיה לקחתי אותו לנגריה ושאלתי אותו "תגיד את זה אתה רוצה בשחור לבן ?" למחרת היה לראשונה צבע.

 אז אחרי שנים של כמעט שממה באנימציה הישראלית, סוף שנות ה-'60  ותחילת ה- '70 התאפיינה האנימציה בארץ בהתלהבות יצירתית. לטלוויזיה הישראלית, שאך נפתחה, נאספו יוצרים וניתנו משאבים וחופש יצירה.

ניקוי ראש

 

 

כל אלה יצרו לתקופה קצרה את "תור הזהב" של הטלוויזיה הישראלית. שיאו של עידן זה היה בתכנית הסטירית הידועה   "ניקוי ראש"  שרצה בין השנים 1974-1977 .

"ניקוי ראש" הייתה תוכנית סטירית מפורסמת בראשית שנות השבעים שתקפה בצורה סטירית את כל הפרות הקדושות של המדינה . אולי בהשראת התוכנית הסטירית הבריטית "נוטי פייטון " צורפו לה גם קטעי אנימציה שונים . האנימטור הראשון של התוכנית היה הקומיקסאי המפורסם לעתיד דודו גבע . לקיצביץ' הצטרף ל"ניקוי ראש " בעונה השנייה ואילך ועבד עליה עם אנימטור אחר יוסי עבולעפיה.

הקטעים הקצרים שיצר לקיצביץ'  ל"ניקוי ראש"  כללו  עד 5 אנימציות וסרטים קצרים בשבוע- רעיון, בימוי, ביצוע, ובחלקם גם משחק, התייחסו לנושאים בהם עסקה התוכנית השבועית, אך גם זרמו מכוח עצמם.

 

 

 

 

 

 

קטעי אנימציה מ"ניקוי ראש"

לקיצביץ' :  עבדתי בעונה השנייה של "נקוי ראש" אחרי שדודו גבע כבר עזב ביחד   עם יוסי אבולעפיה. כל הרעיונות היו שלנו היינו עולים למערכת של קובי ניב וחנוך מרמרי והיינו מציעים ומקבלים אישור ועושים אותם הרבה מהרעיונות שלנו היו מחוות לאנשים שעבדנו איתם והופיעו בקטעי האנימציה בתור עצמם .

בין הקטעים הבולטים שאותם יצר לקיצביץ עבור "ניקוי ראש" ( ושאוסף שלהם הוצג במוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון )  אפשר להזכיר קטע שבו האל אטלס המחזיק בכדור ארץ על כתפיו בועט בו ככדור ופורץ מהמסך  ומשם יוצא אלוהים הזועף שנוזף בו על השתטותו.

 או קטע אחר קלאסיקה של ממש  שבו זבוב אוכל ראש אנושי תו אחרי תו עד שלא נותר דבר פרט לזבוב…ועןד מגוון של קטעים ש הראו על הומור סוריאליסטי של ממש שלפעמים לא נפל מהאנימציה של מונטי פייטון שאותה ביים טרי גיליאם ומן הסתם שימשה כמקור השראה.

 תוכנית "ניקוי ראש" זכתה  בפרס ישראל ועד היום נחשבת כאחת התוכניות הגדולות ביותר  שיצר הערוץ הראשון .

 סך הכל לקיצביץ' מעריך שיצר כ- 100  קטעי אנימציות בחייו.

לקיצביץ : הכל עשינו ב16 מ"מ ופרויקטים שעבדנו עליהם אז ימים ולילות ללא שינה היום עושים על מחשב בשתי דקות .זה היה מתסכל וסיזיפי אבל היגענו לתוצאות טובות .לדעתי דווקא בגלל המחשב יש היום ירידה באיכות היצירה .כמעט שאין יותר גרפיקאים או מאיירים שמציירים . כולם שם בערוץ הראשון הם  טכנאים.

אני הייתי אחד המאיירים האחרונים שנשארו שם  כי תמיד הייתה עבודה למישהו שיודע לצייר  עד שעזבתי גם אני.

מה הייתה משמעות העבודה בערוץ הראשון?

לקיצביץ' :תמיד צוחקים על הערוץ הראשון אומרים שהוא מיושן ופרמיטיבי . אבל  כשאני עבדתי שם היו שם את כל האפשרויות.ואם רצית לעשות משהו באמת נתנו לך. זה  היה תלוי ביכולת שלך וברצון שלך . אתה יכול ליזום וליצור ואם הרעיון שלך טוב בסוף ימצא גם תקציב . אחרי הכל הטלוויזיה היא כאן מלך וכל הזמן צריך להאכיל אותה. אתה כל הזמן צריך לזרוק לה רעיונות כדי שתוכל להמשיך לפעול.

לפעמים אתה יכול לעבוד כמה שבועות ובסוף הכתבה נופלת עם כל הציורים והאנימציות .או שהיא עברה בכמה שניות ובקושי מישהו  ראה את העבודה שעליה עבדת כל כך קשה.  

האירוויזיון

הפרוייקט החשוב הבא של לקיצביץ' אחרי "ניקוי ראש" היה יצירת קטעי המעבר  באירווזיון 1979  שהתקיים בארץ והיה אחד הפרוייקטים הגדולים ביותר של רשות השידור לתולדותיה.

 

קטעי מעבר באירויוזיון 1979

לקיצביץ :אני הייתי זה שהיצעתי ליצור קטעי מעבר בין כל שיר שיהיו מורכבים מאנימציה או ממשחק ופנטומיה .ואני ודודו גבע עבדנו על האנימציה .וזה זכה להצלחה גדולה . עד היום זה אחד הדברים הזכורים ביותר מאותה תוכנית אירויזיון שנחשבת לאחת מתוכניות האיורוזיון הגדולות ביותר שנעשו.

צ'ומפי אינשם ושוש

345vahetzi.jpg

הדמויות הקבועות הידועות ביותר שאותם יצר לקיצביץ היו עבור תוכנית הילדים  שלוש ארבע חמש וחצי   זאת הייתה תוכנית טלוויזיה מקורית לילדים ששודרה בין השנים 1980-1983 בערוץ הראשון בפתיח התוכנית הוצגה תיבת נגינה גדולה שבה נעות דמויות שונות של חיות וליצנים.

במרכז התוכנית, עמדו הבובות שאותן יצר לקיצביץ  צ'ומפי  החמור (  אותו גילם שמעון כהן) ואינשם (עמי ויינברג) שהיגיע מהחלל החיצון והפך לחברו הטוב של צ'ומפי . את שתי הבובות ליוו המנחים ששי קשת, יונה אליאן, וישראל גוריון.ואחרים שסיפרו לצ'ומפי ואין שם סיפורים קלאסיים שונים שבהם הם גילמו את הדמויות.

לקיצביץ : הרעיון שלי היה ליצור דמות איטית מהורהרת  ולא בדיוק חכמה   ששואלת  שאלות זזה היה החמור  צ'ומפי ומהר מאוד הבנתי שיש להשלים אותו עם דמות אחרת מנוגדת  עם "אין שם"  המהיר הקופצני מהחלל החיצון . והם זכו בהצלחה גדולה מאוד עד היום זוכרים אותם היטב כאחת התוכניות הבולטות לילדים של הערוץ הראשון. השקעתי את כל כוחי  בתוכנית הזאת ובה לראשונה הופענו בצבע   זה עבד כ-4 שנים היו עשרות תוכניות ולבסוף זכינו על כך  בפרס ישראל.

דמות מפורסמת נוספת שלו הייתה בובת פרת משה רבנו שוש.

 .

לקיצביץ' :   השם והדמות "שוש"  הוא על שם בתי  "תמשוש " ( תמר ) שפעם התחפשה לפרת משה רבנו וקראנו לה שוש.ואיך שהוא הרעיון נשאר במוחי. כשציירתי לקלטת וידאו  של שירי ילדים  בשם שירים קטנים לחגים ולעונות השנה  ([/ במאים: יונתן לובל, יצחק שבטוב ; שירה ומשחק: עוזי חיטמן, גלי עטרי ; איורים ואנימציה: יוחנן לקוצ'ביץ 1992. )ועשיתי להם אנימציה  עבור  השיר פרת משה רבנו " וציירתי שם לראשונה  את הדמות של הבובה שוש שהיא פרת משה רבנו שדומה מאוד לבתי תמשוש .

שנה וחצי אחרי זה אחרי  הקלטת  בתוכנית של הערוץ הראשון "חיות וחיוכים"  היו צריכים דמות של בובה כדי לתת כפרס מתנה לחידון  לילדים  והיצעתי את הבובה שוש    ב1996 הבובה תפסה והיא הופיעה בסדרה עשרות פעמים ונתנו אותה כמתנה.

לא רק ילדים התלהבו מהבובה "שוש " גם אנשי עסקים מבוגרים התלהבו ממנה.

לקיצביץ :בשלב מסויים חברת   עילית רכשה אות הזכויות לדמות של שוש כדמות פירסומית  לחטיפים  ואז בערוץ הראשון   ב-1997 עשו כמה תוכניות  בשם "החברים של שוש " שבהם שוש הופיעה לראשונה כדמות של ממש  ולא רק כבובה שניתנת במתנה.

  על פי תוכניות אלו הופיעו גם שני ספרים  שאותם כתב עומרי יבין שאותם אייר לקיצביץ.

   

"שוש " הפכה למותג ונראה היה שהיא בדרך להיהפך לפנומנון.

  אך מסע ההצלחה של שוש נקטע   כאשר החברה המתחרה של "עילית " חברת אוסם " היגישה בקשה מרשות השידור  להוריד את שוש  מאחר שלדעתם  זאת הייתה  פירסומת לא הוגנת לעילית.

שוש הורדה מהמסך אך נשארה   עד היום  הסמל של  חטיפי   עילית .

קיבלת על שוש תמלוגים כלשהם ?

לקיצביץ : לצערי רק עזרתי  ביצירת ובעיצוב הדמות.לא קיבלתי על זה גרוש.היום זאת דמות של עילית שמשתמשת בה הרבה. הם השתמשו בי כדי  לעדכן ולבגר אותה  נהם גם שינו אותה לבלי להתייעץ איתי. מאחר שיצרתי אותה כעובד הערוץ הראשון אין לי שום זכויות  עליה.

הקריקטוריסט והמאייר 

הפרוייקט הבא שעליו עבד לקיצביץ בין השנים 2000-2003  היה קריקטורות יומיות שליוו קטעי תחזיות מזג האוויר.

לקיצביץ : הייתי עושה קריקטורות יומיות עם  דמויות של  תרנגולות כדי לא לפגוע באף אחד  אחרי הקריקטורות הייתי  עושה  ציורי אקוראלים כל יום ממקום אחר בארץ.

חוץ מעבודתו בטלוויזיה לקיצביץ עסק רבות גם באיור. הוא אייר את העיתונים "חדשות " ו"מוניטין " ו"קול ירושלים" והוא אייר גם ספרי ילדים רבים.

לקיצביץ :פעם איור ספרים היה  גולת הכותרת הדובדבן של היצירה שלי  אבל כל כך מעט שילמו שזה ממש בושה אלא אם כן אתה עושה את זה מהר מאוד ורק מעטים  כמו דני קרמן מסוגלים לכך.

  אלי: היו ספרים מיוחדים שאתה זוכר את עבודה עליהם?

 לקיצביץ : בדרך כלל לא יצא לי לפגוש את הסופרים אני מקבל טקסט ומאייר..אפשר לאמר ששובי דובי היה ספר מצליח במיוחד שהיגיע לתפוצה גדולה  בגלל הדמות שגידי קורן כתב עליה פזמון מצליח.

עוד ספר ידוע שעליו עבד לקיצביץ  היה דבורה עומר מספרת על הרצל ( ,זמורה ביתן 1998 ) שהיה ספר לילדים על חייו של חוזה המדינה.

 לקיצביץ :ביצעתי מחקר  על הדמות  לקחתי צילומים שיש רק מעט ועליהם בניתי את האיורים זה לא היה דבר פשוט  ליצור תמונות משכנעות של הרצל אבל עמדתי בזה. .  .

ב-2006 הכין לקיצביץ את המהדורה הראשונה של הספר . כלוב הזהב . ספר קריקטורות המציג סצנות שונות ומגוונות מחייהם של בני זוג זקנים על כורסותיהם  כל האיורים שבספר עוסקים בהווי שבינו לבינה אולם בואריאציות שונות ומגוונות  וכמדומה  אינסופיות ביכולתו של לקיצביץ להוציא את המקסימום מסצינה אחת קבועה בני הזוג יושבים זה מול זה על כורסה אך מכאן ואילך כל האפשרויות פתוחות.

לקיצביץ : הרעיון לצייר את הספר הזה נולד מתוך היחס החם שפיתחתי  לכורסאות של סבי האהוב, עוד בילדותי  ביוגוסלביה, והן מלוות אותי כל חיי . בילדותי הייתי מצמיד את הכורסאות זו לזו והופך אותן למיטה",   הן נדדו איתי . כשעלינו ארצה הן עמדו בסלון המשפחה, אחר כך עברו לביתי, ונדדו מדירה לדירה. בנותי אהבו לישון ולקפוץ עליהן .וכך הכורסאות האלה הפכו לחלק אינטגרלי מחיי.

 כשיצאתי לפנסיה החלטתי להעניק לעצמי בכספי הפיצויים – את הספר הזה.

. את מקום ההתרחשות לשיחות הדמויות שתלתי  בתוך שתי כורסאות-סבא  הללו שמלוות אותי כל חיי.

הנושאים שבחרתי  לצייר לקוחים מחיי היום-יום: טרוניות של בני זוג החיים יחד עשרות בשנים, תחרות ביניהם, שמחה לאיד, התנשאות של האחד ופגיעה באחר, ביקורת הדדית. יש גם רגעים של חברות, פרגון, ובעיקר אהבה.

ועל מה אתה עובד היום ?

בימים אלה אני עובד על ספר של אקוורלים של ארץ ישראל.

יש לי ספרי סקיצות  ומסעות בעולם. במקום לכתוב יומן אישי אני מצייר יומן אישי.

 אני מטייל בעולם ובמקום לצלם כמו כולם אני מצייר סקיצות ואיורים מהדרך . מבחינתי זה יותר אישי מצילום ,האיור בא גם מהלב מהעין וגם מהיד . יש לי עשרות יומנים מאוירים ממקומות שונים בעולם וכל יום שבו קרה משהו זה מתועד באיור. רק מיומן נסיעה לאילת יש שמונים איורים !

כשאני מסתכל בעמוד מהיומן אני יודע מה קרה בדיוק באותו היום  מה היו התחושות שלי וכו'. אם אתה תסתכל אתה תראה רק רעיון גרפי ,איור  נחמד ותו לא  .

היומנים עבורי  הם  דרך חיים  שאהבתי.  יש לי מיניבוס קטן עם מיטה וכל האביזרים והייתי מטייל בארץ ומאייר.

לקיצביץ היה רוצה שיום יבוא וכל היומנים המאוירים שיצר יראו אור כספרים.

 לקיצביץ' : אחד מהספרים שלי בקנה יהיה על גואה ששם ציירתי הרבה  והוא מוכן יש ספר על חתולים ספר על אוניות .כרגע אני עובד על ספר גרפיקות שלי קריקטורות ורעיונות .

 עבודותיו של לקיצביץ, כמו גם האנימציות , הן משחק של חומרים וטכניקות. חותמת אישית ברורה של סוג המבט, יחס חושני לחומר וקורטוב ציניות נוגה , אופייניים לאנימציות ולקריקטורות שיצר.

כיום יוחנן לקיצביץ חי יוצר ומצייר בהרי ירושלים

"אנימציה היא עבודה למשוגעים לדבר"- מסכם לקיצביץ. "אבל החיים לא יהיו אותו הדבר בלעדיה ".

לאן היית רוצה להתפתח עוד ?

 לקיצביץ: הייתי רוצה יום אחד להגיע לרמה של הסקיצות שלי ולבסוף לעבור אותם.

נספח: רשימת הספרים שאותם אייר יוחנן לקיצביץ

  1. .   גידי קורן עלילות שובי דובי :ספור ראשון ; שובי דובי שומר הכוורת  מאת; צייר: יוחנן לקיצביץ.ספריית הפועלים ,1979.

2. לאה גרונוביץ דבננה / ; איורים יוחנן לקיצביץ, הקיבוץ המאוחד ,1979.

  : צבי רימון  מה הענינים : ספורים שאפשר לשכח /  ציירו: מיה בלום, יוחנן לקיצביץ.  אלישר 1980. הספורים כולם שודרו בתכנית הטלוויזיה לילדים 'מה הענינים'".

4.האחים גרים     הגמדים והסנדלר / צייר יוחנן לקיצביץ' ספריית קשב מספר 3.     (גבעתיים) :   מסדה,   (1981)

  5. גידי קורן  צבעלונים : איך צבע ועוד צבע עושים בלון / מאת גידי קורן ; ציורים יוחנן לקיצביץ ישראתז, 1982.

 6. לאה נאור לא בכיתי הפעם,כתר ,1983. קובץ שירים על ילדה רגישה והבעיות שלה בבית הספר.

 7. מספורי 3, 4, 5 וחצי / ערכו שושנה עינב, חיה הרטמן ; ציר יוחנן לקיצביץ,אידיאה ,1983. שלושה כרכים.

 8. ע. הלל מה עושים העצים? / ערכה:דניאלה גרדוש. ציר: יוחנן לקיצביץ. כינרת 1986.

  9.. משלים לילדים : הארנבת והצב ועוד… / כתב מחדש עמרי יבין ; בחרה וערכה דניאלה גרדוש-סנטו ; צייר יוחנן לקיצביץ כינרת 1988.

10.  החברים של שוש 1: זה שלי וזה שלי! / כתב עמרי יבין ; ציר יוחנן לקיצביץ,כתר ,1997

 11. החברים של שוש: 2:  נולד לי אח גדול! /  כתב עומרי יבין צייר: יוחנן לקיצביץ,כתר 1997

12  שלמה אבס . יש מפלצת באגם / ; ציורים: יוחנן לקיצביץ. : ספרית פועלים, 1998

 13. דבורה עומר מספרת על הרצל / איורים: יוחנן לקיצביץ',זמורה ביתן ,1998

14. קובי אריאלי   עולם כמנהגו / צירים: יוחנן לקיצביץ.יפה נוף ,2005. מאמרים וסיפורים הסוקרים את חיי היהודי שומר המצוות.

 15.   לאה צבעוני אני מלכה ולא אפס; איורים יוחנן לקיצביץ,צבעונים 2005

 16.   רינה לוינזון   מי יתפר מעיל לפיל? / ; איורים יוחנן לקיצביץ.צבעונים 2006

17.  עדנה מיטווך-מלר  הבטחנו זה לזה /  ; ציורים: יוחנן לקיצביץ,צבעונים 2006 .

ביקורת על הספר

 18. כלוב הזהב . הבית 2006 .  הספר כולו "סקיצות וציורים המתארים בחיוך את החיים בזוגיות של  בני גיל הזהב… מלווים כיתובים מאת הצייר.

19..  ביח"ד כולנו מסובין :   הגדה של פסח-תשס" ו  /   איורים יוחנן לקיצביץ'   ירושלים :   ביחד – יהדות, חברה, דמוקרטיה,   תשס"ו 2006.

  20.  דורון שלפר ,  כסף זה לא הכל / ; איורים: יוחנן לקיצביץ.צבעונים 2007.

 

21.   שוש אשכנזי, רחל שיין ארגמן  רועי קצר ראי / ; איורים: יוחנן לקיצביץ. צבעונים ,2007.

  22.  מיכל סנונית  ירמיאו החתול / ; איר: יוחנן לקיצביץ', מודן 2008

23., ליאור   טומשין    מסתכל על כולם מהצד. /  איורים: יוחנן לקיצביץ  מבשרת ציון : צבעונים, 2008.שירים לילדים.

 ראו גם

יוחנן לקיצביץ' בויקיפדיה 

יוחנן לקיצביץ מציע לוגו 

דף הפייסבוק של יוחנן לקיצביץ

ספרים באנגלית של לביקביץ

ספרים של  לקיצביץ

 אפשר להזמין ספר או איור ישירות מיוחנן לקיצביץ: 054-4283771 או בדוא"ל [

lakicevi@netvision.net.il

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

25 תגובות על “האנימציה של יוחנן לקיצביץ'”

למר אשד,
סוף סוף כתבה יסודית וממצה על האמן, הצייר, האנימטור – יוחנן לקיצביץ' – שבלעדיו, היתה נשארת הטלויזיה הישראלית אפורה עד היום…אמן גדול, כישרון ענק, מהחשובים שידעה התרבות הישראלית – לדורותיה, שטרם זכה להוקרה הראויה והנכונה של המוסדות בארץ, על פועלו בטלוויזיה הישראלית. יש להעניק לו את מירב הכבוד וההודיה.

נהנתי עד מאד. לעניות דעתי יוחנן הנו אמן מזן נדיר. רמת העבודות הינה באיכות גבוהה ביותר גם בהשוואה לאמנות המקבילה בעולם כולו. אשרינו שזכינו שיהיה לנו בישראל אמן בעל שיעור קומה כה גדול.
יישא כח והצלחה ליוחנן לקיצ'ביץ'.

צביקה

מדהים. אמנות במיטבה . יוחנן אמן מזן מיוחד בעל שיעור קומה עולמי.
נהנתי עד מאד להביט בעבודות המיוחדות הללו.

צביקה

תודה על כתבה מצוינת ותודה לאומן יוחנן לקיצביץ, אומן בעל שיעור קומה אמיתי. אולי בעקבות הכתבה מוסדות התרבות שלנו יתעוררו גם הם ויעניקו הכרה ותודה למי שללא כל ספק מעשיר את עולם האנימציה שלנו מזה שנים.

אין כמו יוחנן לקיצביץ. שנים הוא מצייר ומאייר ברמה בינלאומית.בלעדיו היו טיפוסים ישראלים שלא היו רואים אור. כל העולם ואישתו מתעוררים לחיים תחת ידיו האמונות. תמשיך יוחנן. תמשיך.

יוחנן לקיצ'ביץ אומן בכל רמח איבריו
איזה ראש איזו יד איזה נשמה איזה מקצוען פשוט תענוג של בן אדם
ההומור וזווית הראיה הכל כך אינטילגנטיות הם עולם ומלואו
אשראי שזכיתי שיאייר את ספרי רועי קצר רואי
יוחנן הקפיץ את הסיפור.
ובכלל שאני חוזרת וקוראת קורותיך יוחנן ומדפדפת בכלוב הזהב לא נותר לי אלה להוריד את המגבעת.. שאפו

איזה מרגש לראות כל כך הרבה איורים שהם חלק מהילדות שלנו, ממש גדלנו על ברכיו של יוחנן לדורי דורות. אין ספק שהאומנות שלו תחיה חיי נצח. אני בכל אופן אמשיך להנות עם ילדיי מאיורים מקסימים ומשעשעים, שאף פעם לא נמאסים. תודה!!!

אח, איזה כתבה נפלאה. מי כמוך מתאים כדי לחשוף אמן חשוב כמו לקיצביץ לציבור. חבל שאין לך שיתוף כלשהו עם וואלה, וואינט או מדיום אחר שיחשוף אותו לקהל הרחב. אני בטוח שיש הרבה חובבי תרבות שהיו שמחים לגלות מיהו האמן שתרם כל כך הרבה לילדותם.

חבל שאין יותר כתבות כאלו באתר שלך במקום ממלאי המקום וסותמי החורים בסגנון עזרא ושות'. אני מבין שהם ממלאים את מקומך כשאתה עסוק וגם מביאים תגובות בגלל שזה קל לסכסך ולחמם בין חברי הביצה.

אבל הרמה…. עשרים ליגות מתחת לחשיבות ולאיכות של כתבה מעין זאת.

נהניתי מהכתבה ומהאיורים המדהימים ביופיים
תמשיך ליצור יוחנן הציורים שלך מספרים סיפורים יפים ולוקחים אותך למקומות אחרים

כולם כותבים שהכתבה מדהימה ואכן כך, כי היא מספרת על יוחנן. אני יודעת מנסיון איש איזו חוויה מיוחדת לראות את המלים הופכות לדמויות מיוחדות וללא צורך בשום מלת הסבר. דקות ההבנה וההתאמה של יוחנן ללקוחותיו היא מדהימה. העבודה אתו היא תענוג אמיתי.
בן אדם מוכשר ויצירתי שאין רבים כמוהו. מאחלת שנים רבות טובות ופוריות כל כך.
תמיד אהיה אסירת תודה על עיצוב הספר שלי ושל רחל שיין ארגמן "רועי קצר רואי"

יוחנן שלנו מקיבוץ בית השיטה,
אמן גדול שניצנים ראשונים לבלבו בבית-הספר בבית-השיטה כשישבנו יחד על אותו ספסל בשיעורי ציור. כבר אז ראינו לאן זה הולך… ישר כוח, אתה אמןגדול!! אפרת שלם

ישר כוח לכותב – תאור ממצא ומוצלח , לאיש מוכשר, שיוצר בתוכנו, אכן תענוג לראות את העבודות הרבות, המבריקות, שמצוירות בחן רב,
יוחנן לקיצביץ כישרון גדול, איש נהדר.

תמיד הצטיינת, עוד מימי בצלאל, בחן יגוסלאבי וחוש הומור מיוחד, וכשלכל זה נוסף גם הכשרון באיור ועיצוב אין פלא שהעשיה שלך מרשימה מאוד
אני מתה על האקורלים החופשיים שלך ומסכימה למסקנה שלך שהסקיצות הן הפסגה
הספרים מקסימים בעיצובם – חגיגה של איור

יוחנן-יוצר ענק – אמן גדול – בשבילך השמים הם הגבול – תמשיך להפתיע וליצור – אוהבים אותך ,,,,,,,,,,,,,

תערוכה של ציוריו של יוחנן לקיצביץ' מתוך ספרו "כלוב הזהב " תוצג בדיזינגוף סנטר בתל אביב במעבר בקומה 1.
התערוכה תוצג שם בתאריכים ה1-28 בפברואר 2011 והינה פתוחה לקהל הרחב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 2 =