web analytics
קטגוריות
דת ואמונה מדע בדיוני מיסטיקה ותופעות מוזרות

שישים שנות הסיינטולוגיה :החלק הראשון:אלוהים בחלוק רחצה מלוכלך ?רון הבארד כסופר

סקירה על חייו ויצירתו הבידיונית של מייסד הסינטולוגיה ל.רון האבארד.

 שישים שנות הסיינטולוגיה :החלק הראשון.

אלוהים בחלוק רחצה מלוכלך ?המדע הבדיוני והפנטזיה של ל.רון האבארד

הופיע בגרסה מקוצרת בשם "אופיום לפסיכומטרים " דיוקן –מקור ראשון גליון 676 23.7.2010.

שישים שנות הסיינטלוגיה .

החלק הראשון :אלוהים בחלוק רחצה מלוכלך ?

החלק השני  בסדרה  :הגשר אל התטאנים

החלק השלישי  בסדרה סיינטולוגיה בארץ הקודש-

החלק הרביעי בסדרה –סיינטולוגיה : פסק הדין

דת גדולה ? כת ? או אולי עסק מסחרי מתוחכם  בלבד? ואולי אירגון פשע מסוכן ומאיים ואולי אפילו אירגון קונספירטיבי המתכנן מאחורי הקלעים השתלטות עולמית בעקבות תוכנית אב של המייסד ? ואולי כל אלה ? ואולי שום דבר מאלה ?

 60 שנה מלאו  להוצאה  לאור ב-1950  של הספר דיאנטיקה :   המדע המודרני של בריאות הנפש  של ל.  רון הבארד סופר מדע בדיוני פנטזיה והרפתקאות מקצועי  שהחל את מה שהפך להיות  הדת הגדולה והבולטת ביותר מבחינה תקשורתית לפחות  של המאה העשרים  ובוודאי הדת המתורגמת ביותר לשפה העבריח אחרי היהדות והרבה  לפני הנצרות והאיסלאם (!)/

 הסינטולוגיה.

הסינטולוגיה  היא האמונה הגדולה  והמשפיעה ביותר שקמה במאה העשרים,תוצר מוחו של אחד  מסופרי המדע הבדיוני המשפיעים  ביותר של כל הזמנים והשנוי במחלוקת שבכולם ל.רון הבארד. שהבטיח באמצעות דת הסינטולוגיה להפוך את מאמיניו לישויות כל יכולות .

ונשאלת השאלה לאחר 60 שנה של הסינטולוגיה מה התממש מטענותיו ומהבטחותיו למאמיניו  ?

להלן הפתיחה לסדרת מאמרים המקיפה ביותר שפורסמה אי פעם בעברית על הסינטולוגיה ועל מייסדה שמעוררים  ויכוחים לוהטים ביותר עד  עצם היום הזה ברשת ומחוצה לה.. 

החלק השני  בסדרה  :הגשר אל התטאנים

החלק השלישי  בסדרה סיינטולוגיה בארץ הקודש-

החלק הרביעי בסדרה –סיינטולוגיה : פסק הדין

 

אך תחילה לפני שננוע אל הסינטולוגיה עצמה יש להתחיל בהתחלה ובנקודת הבסיס ביצירתו הספרותית  של הברד .

.60 שנה מלאו להוצאה במקביל הכנסיה הסינטולוגית סיימה פרוייקט שחזור אדיר מימדים של כל ספריו השל האברד וההרצאות שניתן בגירסה שהיא טוענת שהיא  הנכונה והמדויקת ביותר  וטובה יותר מהגירסה שהבארד עצמו פירסם  בשנות החמישים והשישים .וזאת משום שאז התערבו בתהליך אנשים שונים חוץ מהבארד עצמו. והבארד מסתבר לא ביצע הגהות מדוייקות מספיק  והדבר גרם לשיבושים קשים  בהבנת כתביו.

 כעת מבטיחה  הכנסייה זוהי הגרסה אישית המקורית והמדוייקת ביותר.ואם נרצה ניתן בהחלט להשוות זאת לפירסום הרשמי של הקוראן בידי הכליף עותמאן במאה השביעית לספירה.

מטבע הדברים כמו כל דבר אחר שקשור בסיינטולוגיה גם זה שנוי במחלוקת ויש הטוענים כי הגרסה הנוכחית היא פשוט עוד גירסה שעברה עריכה ושיפוצים שונים בידי מנהיגי הכנסייה הנוכחיים..

אכן עד  כמה שהדבר מפליא דווקא אמונה זאת ששמה דגש יותר מכל על יצירת תקשורת מעולה בין בני אדם לאורך השנים נוצרה סביבה תקשורת עויינת ביותר. ונשאלת השאלה מדוע ?והאם אפשר לראות בסינטולוגיה ללא קשר למחלוקות סביבה כאחת הדתות הגדולות של תקופתנו?

הברד סופר מדע בדיוני

 

סיפור :ישבתי לי בספריה הלאומית בירושלים מעיין בכמה מספריו של הבארד בשפה העברית.

אדם מזוקן נכנס והסתכל בערימת הספרים .הוא ניגש אלי ושאל בחשדנות "אתה סיינטולוג ?"

" לא ".

האיש תקע בי מבטים חשדניים. 

 הוא שאל מי סופר יותר טוב רון הברד או פיליפ ק.דיק .

"מבחינה ספרותית ? פיליפ ק.דיק. הוא הסופר הטוב יותר " .

החשד נעלם מעיניו של האיש "אתה לא סיינטולוג " אמר והלך

ל. רון האברד היה  לפני שהמציא  את הדיאנטיקה וייסד את הסינטולוגיה סופר פורה בז'אנרים רבים במגזינים בפרוטה האמריקניים .סך הכל הוא כתב כ220 סיפורים קצרים ונובלות ועוד כעשרים רומאנים במגזינים של סוגי ספרות הרפתקה שונים.רובם אגב לא היו סיפורי מדע בדיוני ופנטזיה .

אולם המיטב שבמיטב שלהם בהחלט היה..

הבארד היה  לזמנו  סופר מוכשר למדי

בשנות הארבעים הוא היה ללא ספק  ( ואנו יודעים זאת גם על סמך סקרים שפורסמו אז בקרב חובבי מדע בדיוני ) אחד מעשרה סופרי המדע הבדיוני והפנטזיה הפופולאריים המוערכים ביותר בעולם המדע הבדיוני  ואולי אף אחד מהחמישה הפופולאריים ביותר רק מתחת לרוברט הינליין וואן ווגט  א.א. סמית   מחבר סדרת ספרי "אנשי העדשה" וג'ק ויליאמסון  ובהחלט נחשב  לכל הפחות לשווה ערך באותה התקופה ליצחק אסימוב.

.אם היה ממשיך להתפתח ככותב ספרות יפה במקום לעסוק ביצירת הסינטולוגיה בהחלט ייתכן שהיה נחשב בעת מותו לאחד מסופרי המדע הבדיוני והפנטזיה המוכשרים ביותר של המאה העשרים.

אבל זה לא קרה.

ועדיין העובדה נשארת .הבארד בראשית המאה ה-21 הוא הסופר היחיד מעידן המגזינים בפרוטה של שנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת ,שכל סיפור וסיפור שלו יוצאים לאור מחדש במהדורה מפוארת פלוס מהדורת אודיו ועל רקע מסע פירסום אינטנסיבי.ללא קשר לאיכותם.

הברד סופר המערבונים

Devil's Manhunt (Stories from the Golden Age)

בשנות השלושים של המאה הקודמת כשהבארד החל להתפרסם כסופר הוא היה בעיקר סופר הרפתקאות ומערבונים .אלו לא היו יוצאי דופן מבין המגוון הסיפורים שפורסמו אז בז'אנרים אלו במגזינים שבפרוטה.

בסיפורי ההרפתקאות שלו הגיבורים היו בדרך כלל אנשים בעלי ידע טכני טייסים מהנדסים צוללנים וכו' והסיפורים התרחשו  לרוב במערב הפרוע או בארצות אקזוטיות שונות כמו  אלו שבהן טען שביקר בעצמו ובכמה מהן אכן ביקר בעצמו.. רוב סיפוריו של הבארד בנויים סביב מוטיב קבוע :זה של האיש הרגיל השגרתי האדם הקטן שבדרך כלל הוא מוגבל מאוד ביכולותיו בגלל האנשים שבסביבתו המתיחסים אליו בזלזול גמור , עד שלפתע הוא נתקל באתגר בלתי צפוי פנטסטי לחלוטי במציאות אחרת שונה מזאת שהגיבור והקוראים מכירים וזאת דרך כישוף או חלום  או ניסיון מדעי שהצליח או  שנכשל  האתגר והעולם האחר  כופה עליון למצוא בעצמו כוחות שבקיומם אף לא חשד בעולם השגרתי שלנו   ועימם הוא הופך לגיבור מוכשר מאוד שמסוגל להתמודד עם כל בעיה וסכנה. בסיום הסיפור מיומנותו הטכנית של הגיבור ועקשנותו לנצח ויהי מה מביאה לנצחונו על כוחות עדיפים.

הגיבור הקבוע של הברד מאופיין באיזה  תכונה מיוחדת שהופכת אותו לבעייתי הוא קצר רוח או סובל מאמונה תפלה כלשהיא אוהב לשתות וכו' וזה הופך את עמיתיו לסקפטיים אליו ומונע את התקדמותו .עד שהוא מגלה את הכוחות והכשרונות הטמונים בתוכו.

הוא עסק פה ושם גם בתסריטאות וכתב את התסריט  לסרט בהמשכים  "סודו של אי המטמון " מעין עיבוד מודרני לספר המפורסם של רוברט לואיס סטיבנסון אך שהתבסס בעיקר על   הסיפור של האברד  במגזין "רצח בטירת  הפירטים ".

 הבולט שבכל סיפורי המערבונים שלו   היה  Buckskin Brigades( 1937) למעשה סיפור היסטורי המתרחש במערב הרחוק של ארה"ב לאחר המשלחת המחקר של לואיס וקלארק בראשית המאה ה19 ומספר את סיפורו של איש לבן ( דמות היסטורית אמיתית שהברד חקר את חייה  )  שמתגלה חי בין שבטי האינדיאנים. הסיפור היה מיוחד באותה התקופה בכך שהיציג את שבטי האינדיאנים שבט הבלאקפווט האינדיאני  באופן סימפטי למדי גם כשהם נאבקו בלבנים נציגי חברת הסחר של ההודסון שמוצגים בספר כמי שמתעללים באינדיאנים הגאים . לדברי הבארד הוא היכיר את אנשי השבט הזה בילדותו  במונטנה ובהיותו בן עשר הם הפכו אותו ל"אח בדם " שלהם.

ככל הנראה גם הבארד עצמו העריך את הסיפור הזה יותר מכל סיפורי ההרפתקאות והמערבונים שלו היה זה היחיד מהם והראשון בכלל  שיצא כספר בחייו.כל שאר סיפורי המגזינים שלו שיצאו לאור כספרים היו מדע בדיוני ופנטזיה וזה מראה על ההערכה כלפיהם של המוציאים לאור ושל הברד עצמו.ברור שככותב הוא  הצטיין יותר מכל במדע בדיוני ובפנטסיה

.רק שנים לאחר מותו כשהוא היה ידוע כבר כגורו של הסינטולוגיה  החלו להתפרסם כספרים גם סיפוריו  שהופיעו במגזינים בז'אנרים אחרים אולם אלו הם בינוניים בתכלית ומטה מזה וברור שאילו לא היה הבארד הגורו של הסינטולוגיה איש לא היה טורח לגביהם כיום.

נראה שהצטיין בפנטסיה יותר מבמדע בדיוני. מסיפוריו לא נראה שהיה לו עניין אמיתי במדע. אבל הוא  בהחלט ידע איך לספר סיפורים מרתקים ולעיתים גם משעשעים .כאלו ששומרים על עינינו של הקורא גם עשרות רבות של שנים לאחר שנכתבו.

הוא החל לשלוח את ידו בפנטזיה עוד באמצע שנות השלושים .ב1936 הוא פירסם סיפור רוחות מפחיד בשם DEATH FLYER  שמתאר מחנה נידח שבו כל שנה הרוחות של הנספים בתאונת רכבת צריכים לחוות מחדש את רגעי מותם.

סיפור חביב אחר שלו מאותה התקופה היה "תשע נשמות " סיפרו מבדח על חתול שאינו ניתן להריגה.  והופיע במגזין "ארגוזי "

סיפור המדע הבדיוני הראשון שלו  המגזין אסטואנדינג סיינש פיקשיין בעריכת ג'ון קמפבל  שעימו ישאר מזוהה עד לשנת 1950 היה The Dangerous Dimension 
 "המימד המסוכן (  יולי 1938) סיפור על פרופסור באוניברסיטה לא יוצלח בעל אופי אנרכיסטי  שעמיתיו לועגים לו ובזים לו ואפילו עוזרת הבית שלו מתעללת בו.

   עד שיום אחד הוא  מצליח ליצור נוסחה הפילוסופית שתיקח  אותו  מיידית לכל מקום שהוא רוצה בעולם ומחוצה לו  ב"קפיצת הדרך ". גם אם זה בכוכב אחר. והוא אכן מוצא את עצמו באופן פתאומי במאדים ..והפרופסור מוצא שככל שהוא מנסה להימנע לחשוב על מקום מסויים הוא יגיע אליו מייד.וכעת הוא מוצא את עצמו בבעיה נוראית איך לעצור את את הגשמת כל רצון מקרי שלו. .

. סיפור אחר The Tramp ) "הנווד ) ספטמבר – אוקטובר -נובמבר 1938 )עוסק בנושא "העין הרעה ".  הוא על נווד קטן קומה שנפל מרכבת  וסובל מפציעות קשות . אחרי ניתוח להצלת חייו לוח כסף מוכנס לראשו .וכתוצאה הוא מגלה שלעיניו יש את הכוח הנורא  להבריא או להרוג במבט אחד בסוג יוצא מהכלל של עין טובה או רעה.  הגיבור ואישה  הנקמנית יוצאים למסע בעקבות כל מי שאי פעם פגע בהם ולבסוף להשתלט על ממשלת ארה"ב באמצעות כוחות אלו .

המנתח המתקנא בכוחותיו המוזרים של הפציינט מחליט לעבור את הניתוח גם הוא אבל התוצאות אינן מוצלחות הפעם.

הבארד ואלף לילה ולילה

סיפוריו הטובים ביותר  של הברד  הם סיפורים פנטסטיים שהתקיימו בעולמות שבהם לא יכול היה הברד לבקר עולמות בסיגנון סיפורי אלף לילה ולילה וכוכבים אחרים  בעיקרון שנראים כמו סיפורי גוזמאות ובמיטבם הם מלאי הומור וכושר המצאה  ויכולים לבדח ולשעשע  גם היום . למרבית הצער הוא עסק בכתיבת סיפורי פנטזיה ( לפחות כאלו שהוגדרו ככאלה )  רק  במשך עשור. . לימים העלה הברד את האפשרות ( או הוודאות )  שרבים מסיפורים אלו התבססו על זכרונות שלו מגלגולים קודמים שבהם חי בכוכבים אחרים

ויותר מכל התבלט בפנטזיות על רקע סביבה שכביכול נילקחה מסיפורי אלף לילה ולילה שכנראה היו חביבים עליו במיוחד.  הוא כתב כמה סיפורים כאלו כמו

 THE ULTIMATE ADVENTURE  (  אפריל 1939)  על צעיר מוג לב שמועבר בידי פרופסור מטורף לאחד מאינספור יקומים מקבילים הקיימים לעולם של סיפור אלף לילה ולילה "עיר העשב " שהוא פותח את דפיו בספר ומיד מועבר אליו.   שם  הוא מתגלה כהרפתקן אמיץ לב הוא נידון למוות כאוכל גוויות אך למזלו יש בידו אקדח   נמלט ביריות ונופל אל חבורה של גולים אוכלי גוויות אמיתיים שאוכלים ראשי אדם מציל נסיכה יפה מטירה של שד ולבסוף נוקם את נקמתו בפרופסור  המטורף שבא לעולם זה בחיפוש אחרי אוצר .הגיבור מגלה כמו גיבורים אחרים של הברד מכאן ואילך שעולם הפנטאזיה מתאים לו הרבה יותר מהעולם שלנו והופך לשליטו .

 .

 בסיפור שני מסוג זה  Slaves of Sleep  (עבדי השינה) ( 1 July 1939 issue of the magazine Unknown.)

 הגיבור הוא עדיין מוג לב אבל הפעם איש עסקים עשיר  בעל ספינות שסובל ממחסור נצחי בשינה  מואשם ברצח נורא שבוצע על ידי  ג'ין ששוחרר ממנורה שבה נכלא בעבר הרחוק בידי  שלמה המלך התנ"כי  ושוחרר ממנה על ידי גנב שניסה לשדוד את המנורה מאוספו של המליונר.

הוא מוכנס לבית הכלא על רצח  ונאלץ להתמודד שם  עם פסיכיאטר מרושע ( הראשון אך בהחלט לא האחרון ביצירתו של הברד ) ומוצא את עצמו כתוצאה  מקללת הג'ין  מועבר בשנתו  למציאות חלופית המבוססת על אלף לילה ולילה שבה הוא מלח אמיץ אך עושה צרות .

באותו עולם הנשלט בידי ג'ינים ושם הוא מסוכסך עם החוק והודות לקמע אדיר כוח טבעת  בעלת כוחות קסמים  הוא זוכה בקרב בעולם האחר  כאשר הוא מביס ביד אחת צי שלם כאשר  הוא מצווה לספינות להתפרק וכך מנצח. .בעולם שלנו אישיותו משתנה והופכת לזאת של המלח  בעולם האחר שמו מנוקה והוא חוזר למשרתו הבכירה וזוכה באישה.

הברד חזר לעולם של סיפור זה כעבור 21 שנה באוקטובר 1950 באחד מסיפוריו האחרונים "עבדי החשיכה". שבו יש כמה תיאורים של קרבות ים מרתקים  אלא שסיפור זה הוא כבר עלוב בהשוואה לקודמו  מאחר שבו הבארד עסוק יותר מידי בהוצאת זעמו נגד אויביו החדשים והנצחיים מכאן ואילך הפסיכיאטרים.

אחד מהם שמתנגד באופן ספציפי לדיאנטיקה תוצר מוחו של הברד ( שמוזכרת בסיפור ) קובע בסיפור ש"חוסר השפיות באה כתוצאה מעצם החשיבה".

Utopia Nr. 381 by micky the pixel.

THE GOUL ( במגזין הבלתי ידוע אוגוסט 1939) על אדם בעל נטייה לסבול מתאונות שונות שמציל בטעות קבוצה של נשמות בלתי נראות מידי מכשף מרושע ומעתה ואילך עליו להגן על עצמו מפני מאמצי הנקמה של המכשף.

עוד סיפור מסוג זה היה "המקרה של הגופה החברותית ( 1941) שבו אדם מהעולם שלנו מרצה לשפות עתיקות מגיע לבית ספר לקוסמים בעולם של אלף לילה ולילה  ומתברר לו שמכשף מהעולם ההוא התחלף אימו ונמצא בעולם שלנו .שם הוא נעזר בידי גמד בעל כוחות כישוף שעוסק בהחייאת גופות אבל בטעות מערבב את נוסחת ההחייאה עם נלחש לזכייה בחברים והשפעה על אנשים וכתוצאה הגופה שהוא מקים לתחייה נמשכת מאוד לגיבור האירי ריילי ( ולכן שם הסיפור )  ושם הוא חוזה בהריגתו שבטעות של גיבור פנטזיה של סופרים ידועים אחרים הרולד שיא .לזעמם הרב של הסופרים ל.ספראג דה קאמפ ופלטשר פראט עם הניצול של הדמות שיצרו אך שאמנם החליטו לעבור על כך לסדר היום .( דבר שהבארד אנחנו יודעים לא היה עושה לעולם ).הסיום למרבית הצער הוא עלוב הברד כנראה לא ידע איך לסיים את הסיפור בצורה משכנעת ולכן הביא מאי שם את המלך ארתור ואת אבירי השולח העגול ואת הצלב האמיתי כדי להביס את הנבלים.  הגיבור בכל אופן הופך למלך העולם האחר מצב שהוא בהחלט מעדיף על פני פרנסה כמורה לשפות עתיקות.

טריטון " (April 1940 issue of the magazine Unknown)

 שבו אדם פחדן מטיבעו בולע בטעות דג מוזר שאינו אלא אל  ים בשם טריטו.הוא מגלה שכעת הוא מסוגל לנשום מתחת למים ולדבר עם הדגים.  וכך מקבל את האומץ להתמודד עם  האל נפטון שעליו הוא מאיים בארמונו עם כוחות היפנוזה אדירים  ועם רודפיו האנושיים  בעולם פנטסטי שבו קיימים האלים היוניים. התוצאה הוא מוצא הצלחה ואוצרות שאותם ליקט בים.

סיפור בשם " Death's Deputy (סגנו של המוות)  "( 1940" )מספר על אדם בשם קלי מקלין  שהמוות משתלט על נשמתו  הופך אותו לנציגו של המוות ונשלח שוב לכדור הארץ כדי לגרום אסונות ומיתות  וכך כל מי שקרוב אליו מוצא את מותו בצורות שונות ומשונות.

רק אהבה אמיתית יכולה להושיע אותו אך הגיבור  נמלט מאישתו החדשה מחשש שגם היא תמות בקרבתו . מקליו שאינו יכול לסבול את הגו'ב לבסוף פורש ממנו באמצעות מיתה .אך הקללה עוברת לאישתו שהופכת מכאן ואילך לנציגת המוות.

עוד סיפור מפחיד שהוא פירסם במגזין מערבונים ביוני 1940 תיאר רוצח הנרדף בידי הצללים של קורבנותיו.

ספר המדע הבדיוני הידע ביותר  שלו הוא  Final Blackout  ) (החשכה  הסופית) שהופיע לראשונה במגזין באפריל-מאי –יוני  1940  ושוב כספר ב1948) הסיפור מתאר עולם בעתיד הקרוב שנחרב לאחר מלחמות רבות ( למעשה מלחמת העולם השנייה שנפתחה בענת כתיבת הרומן והסופר חזה שתימשך שנים רבות ).

הברד הראה את עצמו בספר זה כנביא גרוע מאחר שהמלחמה העתידנית שאותה חזה הייתה בסך הכל חזרה מדוייקת של מלחמת העולם הראשונה כפי שהתרחשה בחפירות פלנדריה שהוא העריך שרק תימשך הרבה יותר שנים ליתר דיוק מאה שנה לעתיד.

זהו סיפורו  של  קצין צעיר קשוח  וחסר שם הלוטננט   לאחר מאבק ארוך של יחידתו שחוזרת לבריטניה מאירופה ומגלה שהתנאים שם כל כך גרועים שעדיין עליהם להילחם ולהחזיר סדר הסוג שלהם של סדר. הלויטנט  מפיל את השלטון  המושחת והופך  לרודן של בריטניה אותה הוא מארגן מבין חורבות לונדון  ונאבק בארה"ב המנוונת שמנסה להשתלט על בריטניה.בסופו של דבר חבריו של המנהיג  מפילים אותו בתמיכתה של ארה"ב.אך לפני מותו הוא מספיק להרוג את האנשים שהיו אמורים להחליף אותו.וכך לפחות המשטר שהקים שומר על המשכיות.

הספר עורר חילוקי דעות נזעמים בחוגי חובבי המדע הבדיוני והאשמות שזוהי תעמולה פשיסטית .היו שהאשימו אותו שזוהי תעמולה קומוניסטית היו שהאשימו אותו שהוא פרו מלחמתי אחרים טענו שהוא אנטי מלחמתי .פרו קומוניסטי ואולי אנטי קומוניסטי .נראה שאיש לא יכול היה להחליט מהי בדיוק כוונתו.

 האם זה ספר פשיסטי ?

או שמה זה ספר שמראה שכל מהפכה אפילו "חיובית " במהותה  היא מסוכנת ?

לא ברור וחוסר הבהירות הזאת נותנת לסיפור עוצמה מסויימת  גם היום .

היו שהאשימו את הספר הזה בנטיות פשיסטיות והערצה לאדם החזק נוסח מוסוליני  עם כי הסיפור עצמו מכחיש זאת. היו שהשוו את הסיפור למיטב של ה.ג. וולס.האברד עצמו היה  באופן מאוד לא טיפוסי "צנוע"   בעניין הזה ורק העיר במהדורה בכריכה קשה ש"גם לאחר סקרים רבים וטענות של רבים אני מתקשה להאמין שזהו אחד מעשרת הסיפורים הטובים ביותר  שפורסמו אי פעם. "

באופן כללי  הרומן היום איבד את העוקץ שהיה לו בראשית שנות הארבעים.. הגיבור הראשי חסר השם הלויטננט הוא בסך הכל סוג של אדם עליון ניצשיאני בעל לב של קרח והוא אינו מעורר את הסימפטיה של הקורא.. הגיבור נראה כ"אלטר אגו " של הברד כפי שרצה שאנשים אחרים יראו אותו .זהו איש  של פעולה בטוח מאוד לגבי עצמו והחלטותיו אכזרי אך מוכן להקריב את עצמו למין טובת הכלל .הוא אינו מובן בידי בני זמנו אך הוא נערץ בידי דורות מאוחרים יותר שמבינים לבסוף את הצורך  באכזריותו ולאיזה מטרות ארוכות טווח הוא פעל.

מן הסתם כך בדיוק ראה את עצמו סטלין .

 

 כיום הספר הזה נראה מיושן למדי ובוודאי שאי אפשר להשוות אותו עם שתי  יצירות הפנטסיה של הברד מאותה התקופה שהופיעו במעט במקביל ומן הסתם נכתבו ממש במקביל. והן בהחלט שומרות גם היום על ערכן כיצירות שלא נס ליחן.

אחת מהן היא  "פחד"_( Unknown Fantasy  fiction July 1940)  שגיבורו ( מהסוג החביב על האברד ) הוא  פרופסור באקדמיה  כותב מאמר שבו הוא מכחיש את קיומם של ישויות דימוניות ונענש על ידיהן.  כשהוא מתעורר ומגלה שארבע שעות  וכובע  נגזלו מחייו בידי שדים ויוצא למסע מפחיד לגלות מה קרה לו בשעות האלו. המסע הופך  ולסיוט שאין ממנו מוצא כשהוא מתמודד עם פחדיו העמוקים ביותר.

( ספויילר ספויילר ספויילר !!!!)

הסיום קיים כנראה בשתי גרסאות שונות.להברד היו כנראה מחשבות שניות לגבי סיפור זה :

 בגרסה שאותה קראתי  הגיבור ומגלה לבסוף  לאחר מסע מצמרר בנבכי נפשו שבזמן של התפרצות קנאה הוא רצח את אישתו ואת חברו הטוב ביותר.

אלא שקיימת גם גירסה שנייה וכראה מאוחרת יותר  שהסיום הוא מפתיע אף יותר מזה או שבעצם הוא צפוי לחלוטין  :אחרי שהגיבור הבין לבסוף מה שהוא עשה הוא מגלה שהשדים הם פרי  יצירתו שלו . הם חושפים לפניו:

"You are the Entity, the center of control. Usually all life, at fleeting instants, takes turns in passing this along. Now

perhaps you have, at one time in your life, had a sudden feeling, 'I am I'? Well, that awareness of yourself is akin to what men call godliness. For an instant nearly every living thing in this world has been the one Entity, the focal point for all life. It is like a torch being passed from hand to hand. Usually innocent little children such as myself are invested [the *demon* has appeared in the guise of a four-year-old girl with blonde locks, bow lips, and lewd eyes] and so it is that a child ponders much upon his identity."

. "So long as you live, then the world is animated. So long as you walk and hear and see, the world goes forward. In your immediate vicinity, you understand, all life is concentrating upon demonstrating that it is alive. It is not. Others are only props for you….You are the Entity, the only living thing in this world."

 

זהו אם כך סיפור סוליפיסטי לחלוטין מהסוג שאותם כתב ידידו של הבארד רוברט הינליין .ל

דווקא לדעתי הגירסה  שבה אנחנו מגלים שמגלים בסוף שהפרופסור אכן רצח את מקורביו  בטירופו ותו לא הסוף הוא לחלוטין לא פנטסטי ולכן מפחיד הרבה יותר.

נראה שהברד הכניס שינויים לגרסה המקורית לאורך השנים גם בהתאם לרעיונותיו הסיינטולוגיים  ושינה בכך את הסיום הטרגי אדיר העוצמה. דבר שהוא כמובן הפריבילגיה של סופר אם כי איני בטוח שזה שיפר את איכות הסיפור.

"פחד " נחשב כיום ליצירתו הספרותית הטובה ביותר של הברד ואחת מיצירות האימה הטובות ביותר של המאה העשרים.

לדעת סופר האימה המפורסם  סטיבן קינג זהו אחד מסיפורי האימה המעולים ביותר של המאה העשרים.

.

לדעתי האישית הפנטזיה הטובה ביותר שלו היא Typewriter in the Sky

 ( Unknown Fantasy Fiction, Nov. 1940)

    הגיבור   המוזיקאי ג'ק דה וולף מוצא את עצמו בעבר בעולם של ספר על פירטים בים הדרומי שנכתב בידי חבר סופר הרפתקאות ( כמו הברד )* ומוצא את המציאות סביבו משתנה באופן לא הגיוני בהתאם לרצון המחבר ואת עצמו בתור הגיבור הרע פירט בעל שם ספרדי ארוך  ולכן מאויים בגורל הקבוע הצפוי לכל נבל בסיפורים מסוג זה  בהשמדה בידי הגיבור הטוב הבריטי טום בריסטול שאיתו הוא מוצא שעליו להתמודד  כנגד רצונו  עבור ידיה של הגיבורה היפה מריון .

( סיפור הפירטים אגב מבוסס על סיפור כזה בדיוק שהברד פירסם שנים קודם לכן והוא כעת השתמש בו שוב כסוג של פרודיה עצמית ).

 ככל שהמחבר משנה שוב ושוב את הטקסט הגיבור מוצא את עצמו מזועזע בידי האדישות של המחבר לחוסר ההיגיון הכללי של העלילה. וגם בידי סיומו הצפוי של  הסיפור שבו הוא ימצא  את מותו הבלתי נמנע  בידי הגיבור הטוב.

 ( הזהרה :ספויילר ספוילר ספויילר !!!!)

.לבסוף הוא נזרק  באופן בלתי ברור מהעלילה ומוצא את עצמו ברחובות ניו יורק ושואל את עצמו אם היקום שלו נוצר בידי אל ""בבגדים מלוכלכים " . דהיינו סופר עלילה אי שם בשמיים.וזהו הסיום ( לדעתי אחד הסיומים הדרמטיים והמעולים אי פעם בספרות המדע הבדיוני והפנטזיה ):

Ah, yes. The fate. It was his luck to meet somebody in a story and then return without her. It was his luck. But you couldn't expect the breaks all the time. You couldn't ask luck to run your way forever. He had had her for a little while, in a land ruled by a typewriter in the clouds. And now he was out of that and there was no type-

Abruptly Mike de Wolf stopped. His jaw slackened a trifle and his hand went up to his mouth to cover it. His eyes were fixed upon the fleecy clouds which scurried across the moon.

Up there-

God?

In a dirty bathrobe?

שאלה רצינית ביותר שגם אנחנו יכולים לתהות לגביה עם הברד.

בשני הסיפורים האלו ללא ספק המעולים ביותר שאותם כתב הבארד אפשר למצוא רמזים לרעיונות שיופיעו לעתיד ביתר פירוט בסינטולוגיה.

מעניין ששלושת היצירות האלו הנחשבות ביותר  של הבארד מבחינה ספרותי הופיעו כולם בשנת 1940 במה שהיה ללא ספק פרץ של השראה ויצירה שנפסק כתוצאה  עזיבתו של הבארד להילחם בצי ארה"ב.. מה הוא עשה בדיוק בצי זה מאוד שנוי במחלוקת ולא ניכנס לכאן עכשיו.ידוע שבתקופה זאת קשר קשרים הדוקים עם סופרי מדע בדיוני אחרים כמו רוברט הינליין ( ידיד שהשפיע עליו עמוקות וההשפעה הייתה כנראה הדדית )  אייזק אסימוב ואחרים.

עוד כמה סיפורים טובים שלו הופיעו ב1941. "  The Crossroads ( 1941) שבו איכר מגיע בטעות לצומת דרכים בין מימדים וסוחר את גידוליו החקלאיים עבור זהב נקטר וכלי נשק שעוד לא הומצאו ביקום שלנו.

בסיפור בשם "החדר ( 1942) מסבאה מתגלה כשער למימד אחר שאליו אפשר לברוח מהבעיות של העולם שלנו. כשחזר  לכתיבה ובין השאר שיתף פעולה עם הפיזיקאי ג'ק פרסונס שהיה גם מכשף שהושפע מאליסטר קראולי בניסיון ליצור "ילדת ירח ".הבארד כנראה לא לקח את כל העניין יותר מידי ברצינות אך לא נמנע שההתנסויות האלו נתנו לו השראה פה ושם. .

ב1947 הוא פירסם את "הקץ עוד לא היגיע"  על מאמציו של פיסיקאי גרעיני צעיר לעצור את ההשתלטות על העולם של תאגיד מרושע  על ידי יצירת שיטה פילוסופית חדשה. יש שטוענים שבשיטה זאת תיאר הברד את הבסיס לסינטולוגיה .ואת הבסיס להצלחתה. אלא שבאותו סיפור מסביר הברד גם את הבסיס לכישלונה של אותה שיטה פילוסופית שממציא הגיבור.מעניין שבניגוד ליצירות אחרות של הברד סיפור זה לא פורסם מחדש בידי בעלי הזכויות בתנועה הסינטולוגית. .

בין 1947 ל1950  הבארד פירסם סידרת סיפורים  על הרופא מתושלח הזקן  רופא החי כנראה לנצח ( או לכל הפחות לאורך 700 שנה )  שמפעיל שירות אמבולנס בין כוכבים מסתבר שהוא חבר באליטה מיוחדת של לוחמי אור  ונלחם במחלות ובחוסר הידע  בשורה של רודנים מרושעים  בעולמות  שונים  וכל מי שפוגע בצדק הבין כוכבי.  יש לו עוזר שהוא חייזר והוא יודע היטב   כיצד להשתמש באקדח קרניים כמו בכליו של הרופא. ונאבק בשורה של רודנים כ"לוחם האור ". מפחיד יותר מהחוק עצמו ופועל  למען הצדק והסדר ברחבי הגלקסיה ומביא צדק לכל כוכב שאליו הוא מגיע ובין כל זה הוא  מידי פעם עוסק בתחביבו האהוב דיג.

עוד סיפור ברמה לא גבוהה היה  ) 1949(KINGSLAYER   סיפור על קונספירציה באימפריה הגלקטית שבו נווד צעיר ניצל מהרשויות בידי מהפכנים ונשלח לרצוח את המתווך הגלקטי ה כל יכול .הוא מצליח להתגבר על מרבית המכשולים ומגיע אל הקורבן אבל נתפס לפני שהוא מבצע את ההתנקשות .

הוא מובא לפני השליט ומגלה שאינו רודן ושהמהפכנים הם סוכנים כפולים הנאמנים לשליט וכל המשימה הייתה  מבחן שלו מאחר שהוא עצמו אינו אלא בן השליט ויורשו המיועד.מסיפור זה מן הסתם אפשר ללמוד משהו על הפסיכולוגיה של הברד שהיה בשלב זה עסוק ביצירת הבסיס לדיאנטיקה שפירסמה אותו.

ספר המדע הבדיוני האחרון שכתב למשך שנים רבות שלו הוא "אל הכוכבים או "בחזרה למחר" ( 1950)

 הספר עוסק באנשים הנודדים כל חייהם בין הכוכבים בספינות האיטיות מעט מהאור ובזמן שעבור טייסיהם חולפות שעות בכדור הארץ חולפים מאות שנים וכך הם לא יכולים לחזור הביתה.  תפקיד הטייסים לוודא שהמין האנושי ישרוד כמין הדומיננטי בגלקסיה ולשם כך עליהם   לבצע גנוסייד של גזרים חיזריים שונים שעלולים להוות איום עליו.

בסיום הסיפור חוזר הגיבור לאחר כמה שנים לכדור הארץ ומוצא שאהובתו הצעירה הפכה בנתיים לאישה ישישה. ונשאר לו רק לחזור אל הכוכבים.

 הספר הפך ליצירה מוזיקלית של המוזיקאי הסינטולוג המפורסם מכולם  צ'ק 'קוריאה.

נראה שאנשי החלל הבודדים המופיעים בסיפור כמנותקים משאר בני האדם למשך מאות שנים הם מקור ההשראה למסדר הסינטולוגי הבכיר והשנוי במחלוקת יותר מכולם  של "אורג הים" שבו אנשים נשבעים לשרת את הסינטולוגיה למליארד השנים הבאות בפעילות  אינסופיית  בים או ביבשה.

עם השנים הבארד הפסיק לכתוב ספרות יפה והתמקד בכתיבת ספרי והרצאות סיינטולוגיה .

עם זאת היו כמה ספרי סינטולוגיה שיש בהם אלמנטים מעניינים במיוחד של סיפורי מד"ב .

אלו כוללים את Have You Lived Before This Life ) 1960(

 הספר אמור להיות זיכרונותיהם של אנשים מגלגולים קודמים חלקם מחיים בכוכבים אחרים ופדרציות גלקטיות וכמה מהזכרונות מזסירים מאוד סיפורים במגזינים של המדע הבדיוני משנות השלושים והארבעים . הספר למעשה מחזק את דעתו של הברד שסיפורי מד"ב רבים הם למעשה זכרונות מגלגולים קודמים בעולמות אחרים .

 .עוד יוצא דופן   ספרותי  ביצירתו של הברד בשנות השבעים  היה"Hymn of Asia  פואמה על חייו של הבודהה שההקדמה שלה ( שנכתבה בידי הברד ) דנה בשאלה ההאם הייתכן שהנבואה שהבודהה יחזור התגשמה באדם אדום שיער כלשהו בסביבות 1950 ( המסקנה מן הסתם הייתה חיובית).

שובו של רון הברד

אל המדע הבדיוני חזר הברד  רק בשנותיו האחרונות בשנות השמונים אחרי יותר מ30 שנה שבהם לא כתב הברד מדע בדיוני ופנטסיה .וזאת עם שורה של ספרי מדע בדיוני ענקיים בגודלם אך שנפלו בצורה דרמטית באיכותם  מספרי הפנטזיה שלו משנות ה-40.

למה הוא החליט לעשות זאת  ובגיל 72 כשהיה מליונר ו כשכבר לא היה לו צורך כספי לעשות זאת זוהי שאלה מעניינת..

באותה התקופה נהנה המדע הבדיוני מסוג של רנסאנס תיקשורתי הודות להצלחות של סרטים כמו "מלחמת הכוכבים " ו"מסע בין כוכבים " וסופרי מדע בדיוני כמו אסימוב הינליין ופרנק הרברט מצאו את עצמם ברשימות רבי המכר של "הניו יורק טיימס" אולי הברד שעייף מהפרסום כמנהיג דתי  שנוי במחלוקת רצה להחזיר לעצמו משהו מההילה התרבותית  של הסופר.

וכך ב-1982  כשהוא מפתיע באופן מוחלט את כל אלו שחשבו שהוא ככל הנראה כבר גוסס או מת  או לא שפוי  לחלוטין בדעתו ,הופיע רומן ענקי בשם "שדה הקרב ארץ רומן המדע הבדיוני הארוך ביותר עד אז ( 810 עמודים בכריכה קשה ו1019 עמודים בכריכה רכה) מזכיר שוב לכולם את יכולתו של הברד  לכתוב כמות עצומה של מילים בזמן קצר יחסית.

 לספר צורפה הקדמה מעניינת מאוד ( לדעתי אגב החלק המעניין ביותר והחשוב ביותר של הספר  ) שבה הברד מגדיר מהו בעיניו מדע בדיוני ומתאר את ההתנסות של עבודה כסופר עם עורך המדע הבדיוני ג'ון ו.קמפבל ( שכידוע סייע לו ליצור ולפרסם את הדיאנטיקה עד שהשניים הסתכסכו ) הוא הסביר בהקדמה שהספר כולל כל סוג סיפור שקיים ,בלש ,ריגול הרפתקאות מערבון אהבה מלחמת אוויר " כל מה שקיים תמצא שם. כל אלו היו ז'אנרים שהברד כתב בעברו כסופר מקצועי בשנות השלושים.

הרומן הענקי עצמו נראה כבר מיושן מאוד בסטנדרטים של המד"ב של שנות השמונים .היה זה סיפור של ג'וני גודבוי טיילר בחור צעיר נאה ושרירי שבתמונת הכריכה לספר ובתיאור נראה כדומה מאוד להברד הצעיר   שבשנת 3000 לספירה הופך למנהיג שרידי המין האנושי ( לא יותר מעשרים ומחמש אלף איש שרדו מהם) על מנת לחסל את הכיבוש של הגזע החייזרי המרושע הפסיכולוקים מפלצות כבדות בעלי נטיות סדיסטיות כמו חיבתם לירות ברגלי סוסים אחד בכל פעם  הפסיכולוקים הם כורים קפיטליסטים ועבדים לשיטת שליטה מרושעת שאיננו מופתעים לגלות שנוצרה בידי פסיכיאטרים גלקטיים כל שהם.ג'וני נוקם  את נקמת  כדור הארץ בכוכב הלכת של הפסיכולוקים.

אלא שאין זה מספיק.

ג'וני יוצא  לבצע מניפולציות שונות על הבנק הגלקטי כדי  להחזיר את מושבת הכריה של כדור הארץ למקומה הראוי כעולם המרכזי בין הגזעים החיזריים השונים של הגלקסיה וכדור הארץ הופך לבעלים של הגלקסיה כולה.

למרות שמהדובר בשנת 3000 לספירה הרי מתר שהקבוצות אתניות של הכדור הארץ נשארו ללא כל שינוי .תנועת ההתנגדות מובלת בידי חבורת סקוטים מהאיזור ההררי כולל לבושים בחצאיות חמושים בחמת חלילים ובחבורת קוזקים רוסיים כוחם אמיצי לב וקריקטורות סטריאוטיפיות עד האחרון שבהם.

. הטכנולוגיה של שנת 3000 כוללת מעביר חומר ומכשיר שמאפשר ללמוד שפות שונות באופן מיידי .

סך הכל היה זה סיפור הרפתקאות חביב וגם מהנה אם כי התארך יתר על המידה. בשנות ה-40 זה היה נראה כספר הרבה  מעל לסביר.הברד הראה בו שהוא יודע כיצד לספר סיפור מרתק.

אלא שבניגוד לכל סיפורי המד"ב הקודמים של הברד הספר הזה לווה בבליץ של מדיה בכנסי מד"ב שונים ומחוצה  להם והספר עצמו לווה בדיסק מוזיקלי  שהראה על מעמדו ועוצמתו של הבארד שאכן השתנו מאוד מאז היותו סופר מדע בדיוני בשנות ה-40.

File:Space Jazz L. Ron Hubbard.jpg

"שדה הקרב ארץ " גם הוסרט בידי השחקן והסיינטולוג ג'ון טרבולטה .גירסה שנחשבת גרועה מאוד וזכתה על כך בפרס כסרט הגרוע ביותר של העשור.

Movie poster which reads: John Travolta / Battlefield Earth / Take Back The Planet. There is a picture of a man with a goatee beard in the background, and alien spaceships in the foreground.

אני לא חושב שזה היה סרט כל כך גרוע וגם המקור לא היה כל כך גרוע.וסביר להניח שאם המקור היה נכתב בידי מישהו אחר הסרט לא היה הופך לידוע כל כך לשמצה

כשקראתי את הספר הזה בזמן אמיתי בשנות השמונים נהניתי מאוד ומיד חיפשתי ספרים אחרים של הברד בתחומי המדע הבדיוני ומצאתי כמה ספרים שכתב בשנות הארבעים.

והופתעתי לגלות שהם היו קצרים יותר וגם  טובים ומהנים הרבה יותר.

 .בדיעבד שמתי לב שיש הבדל בולט בין הגיבור ובין גיבוריו של הברד משנות הארבעים. הללו היו בדרך כלל אנשים לא מצליחים שנסיבות קיצוניות גרמו להם לפתע להשתנות ולהצליח והברד משאיר אותנו במתח מסויים לגבי עצם אפשרות ההצלחה  של  הגיבור .אין שום ספק בזה לגבי "שדה קרב הארץ". .

הגיבור שלו  הוא אדם מוצלח מההתחלה ועד הסוף ואין שום ספק לגבי נצחונו.

מה גם שבעטיפת הספר הגיבור המצוייר נראה ככפילו של ל.רון הבארד.

 "..

זמן קצר לאחר "שדה הקרב ארץ " החלה לצאת לאור סדרת ספרי ענק של הברד "המשימה כדור הארץ".

זאת הייתה סדרה של  עשרה ספרים  ענקיים בשם "המשימה כדור הארץ " שהברד לפי הטענות השלים זמן קצר לפני מותו ב1986 והם יצאו בזה אחרי זה עשרה כרכים ענקיים בין השנים 1985-ל-1987 באופן סדיר  ( שלושה מהם תורגמו לעברית )

File:MissionEarthAlbum-01.JPG

.כמו "שדה הקרב ארץ" גם בהקשר לסדרה זאת נוצר דיסק מוזיקלי עם  מילים ומוזיקה של הברד.

הם תיארו את נסיונותיו של כוכב אימפריאלי לפלוש לכדור הארץ שמסתבר שהוא מרכז של אימפרית סחר סמים גלקטית שמאיימת על אותה אימפריה.  סיפור הפלישה לכדור הארץ מתואר דרך עיניהם של החייזרים שמנסים לפלוש  בסופו של דבר ללא כל הצלחה.

הסיפור המשעשע למדי מידי פעם.   הבארד מסביר בהקדמה הארוכה שהמדובר בסאטירה.

הסאטירה היא  על תופעות שונות בשיטה האמריקנית  כמו יחסי ציבור ( תחום שבו הסינטולוגים והבארד בראשם  דווקא  הצטיינו בו במידת מה כך שהסאטירה היא גם עליהם  ),   מס הכנסה ,פסיכולוגיה ופסיכיאטריה כמובן  שמוצגים כמקור כל רשע ,הצורך ברפורמות בחינוך והחופש ההומוסקסואלי המוגזם.כל זה במסגרת תיאור  מאמציו של הסוכן של האימפריה לגבור על יריביו המרושעים נציגי  הפסיכיאטרים באשר הם.

מכיוון שלא קראתי את הסדרה מעבר לכרך הראשון ודפדפתי כמה נוספים איני יכול באמת לחוות את דעתי עליה מעבר לכך שנראה שהסיפור  כמו במקרה הקודם הוא ארוך מידי והפעם למרבית הצער לא הייתה לי את הסבלנות לקרוא עד הסוף.

 גם התרגום העברי "נתקע"  אי שם בכרך השלישי ואחריו לא יצאו נוספים. עם זאת הוא נמנע להתייחס באופן ברור לסינטולוגיה ורעיונותיה ולפחות מה שקראתי מהם אינו תעמולה סינוטלוגית ותו לא ..

 

באופן כללי ספרי המדע הבדיוני האחרונים שלו  אם אכן  נכתבו לחלוטין  על ידיו ( יש המטילים בכך ספק ומשערים  היו מעורבים בהם גם כותבי צללים שסייעו להברד)  נראים כפרודיה עצמית 40 שנה מאוחר מידי.

.נראה שבמשך השנים הבארד איבד את הצורך במשמעת עצמית וכך ספריו אם כי יש בהם גרעין עלילתי חזק הם ארוכים יתר על המידה.

 בסופו של חשבון אין להטיל ספק שיצירתו הגדולה ביותר של הברד לא הייתה  יצירותיו  הספרותיות אלא אמונת הסיינטולוגיה והתורה והמיתוסים השונים שיצר עבורה שיש כל מקום לראות בהם כבסיס לאמונה הגדולה ביותר, מבחינה מספרית לפחות,  שיצר מישהו במאה העשרים .ובוודאי ובוודאי השנויה ביותר במחלוקת.

ועל כך ראו בחלקים הבאים של סדרה זאת "שישים שנות הסיינטולוגיה

חלק שני :הגשר אל התטאנים

החלק השלישי :סיינטולוגיה בארץ הקודש

החלק הרביעי :שישים שנות הסיינטולוגיה :פסק הדין

 נספח : ספרים וקלטות של ל.רון האברד בעברית .

הברד, ל. רון (לה פיט רון).    דיאנטיקה :   המדע המודרני של בריאות הנפש /  עברית דני קרפל    [תל אביב :   זמורה, ביתן – מוציאים לאור,   1984.מהדורה שלישית  : [Denmark] : New-Era, [תשס"ז] 2007

הברד, ל. רון, 1911-    היבט חדש על החיים /    תל-אביב :   דימור,   1988

סיינטולוגיה: היבט חדש על החיים    תל-אביב :   דימור 1996.

מהדורה שלישית  ומורחבת בעברית [Denmark] : New-Era, [תשס"ז] 2007

הברד, ל. רון.    סינטולוגיה :   יסודות המחשבה /    תל-אביב :   דימור1996.

הברד, לפייט רונלד    סיינטולוגיה :   יסודות המחשבה / סדרת ספריית ל. רון האברד    דנמרק

:   NEW. ERA,   1996.מהדורה שנייה מורחבת :2007

הברד, לפייט רונלד    דיאנטיקה: התפתחותו של מדע    תל-אביב :   דימור,    1996

מהדורה שנייה : הברד  2007

הברד, ל. רון (לה פיט רון).    דיאנטיקה 55 :   מדריך לתקשורת יעילה.    תל אביב :   דימור,   1996 תשנ"ו

מהדורה שנייה

דיאנטיקה 55! :המדריך השלם של תקשורת אנושית [ח"מ] : האברד, 2007.

הברד, רון    בעיות העבודה: המדריך שלך לסיפוק אישי במשרה /    תל אביב :   דימור ,   1997
מהדורה שנייה : בעיות העבודה :   יישום סיינטולוגיה בעולם העבודה היומיומי /    [Denmark] :   New-Era,   [תשס"ז] 2007.

הברד, ל. רון    איך לפתר קונפליקטים :   מאמרים נבחרים /    [תל-אביב] :   כנסית הסינטלוגיה   הבין-לאומית,   2004/חוברת של 12  עמודים.

הברד, ל. רון, 1911-1986    הדרך אל האושר :   [מדריך הגיוני לחיים טובים יותר] /    ] :   האברד,         האברד,   2006.

הברד, ל. רון (לה פיט רון), 1911-1986    טכנולוגיית הלמידה :   מבוסס על עבודותיו של   של ל. רון האברד.  מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה"   תל אביב :   דימור,   [תשס"ז] 2007

הברד, ל. רון (לה פיט רון), 1911-1986    שלמות אישית ויושר :   מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד.    תל אביב :   דימור,   [תשס"ז] 2007.

 הברד, ל. רון (לה פיט רון), 1911-1986    יעדים ושאיפות :   מבוסס על עבודותיו שלל. רון האברד.    תל אביב :   דימור,   [תשס"ז] 2007.
 

הברד, ל. רון, 1911-1986    ספר-העזר לפרקלירים /    [ח"מ] :   האברד,   2007.

Translation of: Handbook for preclears / L. Ron Hubbard.

הברד, ל. רון, 1911-1986    סיינטולוגיה – תולדות האדם :   רשימה ותיאור של המאורעות העיקריים שניתן למצוא אצל אדם / הוצאת סינטולוגיה Copenhagen :   New Era Publications ,2007

הברד, ל. רון, 1911-1986    יצירת היכולת האנושית :   ספר-עזר לסיינטולוגים /    [ח"מ] :   האברד,   2007.

הברד, ל. רון, 1911-1986    מדע ההישרדות :   חיזוי ההתנהגות האנושית /    [ח"מ] :   האברד,   2007.

הברד, ל. רון, 1911-1986    סיינטולוגיה :   היבט חדש על החיים / הוצאת סינטולוגיה ,הוצאת הברד  Copenhagen :   New Era publications,   2007
הברד, ל. רון (לה פיט רון), 1911-1986    מבוא לאתיקה של סיינטולוגיה /    [Denmark] :   New-   Era,   [תשס"ז] 2007.

הברד, ל. רון, 1911-1986    סיינטולוגיה 8-0 :   ספר היסודות / על העטיפה הוצאת סינטולוגיה  Copenhagen : New Era Publications, 2007.

הברד, ל. רון, 1911-1986    סיינטולוגיה 80-8 :   הגילוי וההגברה של אנרגיית החיים במין הומו סאפיינס Copenhagen :   New Era Publications,   2007

הברד, ל. רון, 1911-1986    סיינטולוגיה 8008-8 / Copenhagen :   New Era Publications, על העטיפה: הוצאת סיינטולוגיה   2007.

הברד, ל. רון, 1911-1986    דיאנטיקה, התזה המקורית /    [ח"מ] :   האברד,   2007.

 הברד, ל. רון, 1911-1986    נוהל מתקדם ואקסיומות /    [ח"מ] :   האברד,   2007

 הברד, ל. רון, 1911-1986    אנליזה עצמית :   ספר פשוט לעזרה-עצמית שמורכב ממבחנים ותהליכים אשר מבוססים על התגליות הכלולות בדיאנטיקה /    [ח"מ] :   האברד,   2007.קלטות של הרצאות מתורגמות של האבארד בעברית

1.הרצאות והדגמות של דיאנטיקה .( ספטמבר 1950) 4 הרצאות.הופיע בעברית 2007.

2. הרצאות הקורס המקצועי של דיאנטיקה .(נובמבר 1950) . 15 הרצאות . הוםיע בעברית 2007.

3. הרצאות מדע ההישרדות וחיזוי ההתנהגות האנושית ( מאי יוני 1951) שש הרצאות .הופיע בעברית 2007.

4.הרצאות קורס מיוחד בהערכה אנושית . ( אוגוסט 1951) עשר הרצאות .עברית 2007.

5. מחשבה רגש ומאמץ. (אוקטובר דצמבר 1951) 21 הרצאות .עברית 2007.

6. רצף החיים ( דצמבר 1951) 10 הרצאות .עברית 2007.

7.סיינטולוגיה :אבן הדרך הראשונה מרץ 1952) עשר הרצאות עברית 2007.

8.הדרך אל האינסוף –הרצאות טכנקיה 80.( מאי 1952) 7 הרצאות .עברית 2007.

9.טכניקה 88( עטהע עטחע 1952) 17 הרצאות .עברית 2007.

10. המקור של אנרגיית החיים ( נובמבר 1952) 14 הרצאות .עברית 2007.

11. השליטה של תטה . ( נובמבר 1952) 10 הרצאות עברית 2007.

12.הרצאות   קורס הדוקטורט של פילדלפיה ( דצמבר –ינואר 1952-1953

76 הרצאות ( עברית 2007)

הכנס הבינלאומי הראשון של דיאטטיקנים וסינולוגים (ספטמבר אוקטובר 1953) 15 הרצאות עברית 2007.

כנס המערב ( דצמבר 1953) 29 הרצאות .עברית 2007.

כנס תהליכי עולמות יוני 1954 .14 הרצאות עברית 2007.

13. הרצאות פניקס ( יולי אוקטובר 1954) 42 הרצאות .עברית 2007.

שחר הזהב-הרצאות הערב של פניקס נובמבר 1954-מאי 1955.13 הרצאות . עברית 2007.

14. הרצאות כנס האחוד :תקשורת חופש ויכולת ( דצמבר 1954) 16 הרצאות .עברית 2007.

כנס ניתוח המבנה של נפש האדם .יוני 1955. 15 הרצאות עברית 2007.

הרצאות תיאטרון לידגסי אוקאטובר 1955.שמונה הרצאות עברית 2007.

15. הרצאות הקורס המקצועי של האברד ( אוגוסט 1956 ) 21 הרצאות עברית 2007.

כנס המשחקים .אוגוסט ספטבר 1956. 13 הרצאות .עברית 2007.

כנס לונדון על בעיות האדם אוקטובר 1956.12 הרצאות .עברית 2007.

הרצאות וושינגטון ארגוןן יעילות וכוח אדם.אוקטובר דצמבר 1956. 18 הרצאות .עברית 2007.

כנס וושינגטון על אנטי קרינה ועימות דצמבר 1956. 13 הרצאות .עברית 2007.

כנס לונדון על קרינה גרעינית שליטה ובריאות .אפריל 1957. 12 הרצאות .עברית

2007.

עליסה היקרה מאי 1957 8 הרצאות .יצא לאור בעברית בעתיד .

כנס החופש .יולי 1957 .16הרצאות .עברית 2007.

כנס יכולת דצמבר 1957. 9 הרצאות .עברית 2007.

כנס הקלירינג יולי 1958. 9 הרצאות פלוס שה רצאות מצולמות . עברית 2007.

כנס הקלירינג יולי 1958 6  הרצאות מוסרטות על ד.וי די .

כנס הקלירינג של 1958 אוקטובר 1958 .שש הרצאות עברית 2007.

כנס ההצלחה .ינואר 1959. 6 הרצאות .עברית 2007.

כנס האודיטור המקצועי המיוחד של האברד אפריל מאי 1959. 26 הרצאות יצא לאור בעתיד בעברית .

כנס התטה קליר .יולי 1959.שש הרצאות עברית 2007.

כנס מצב האדןם ינואר  1960 9 הרצאות עברית 2007

כנס לונדון על הפצה ועזרה יוני אוגוסט 1960 7 הרצאות 2007.

 

 

כנס ניתוח המבנה של המיינד האנושי דצמבר 1960-ינואטר 1961 5 הרצאות עברית 2007

כנס ניקיון כפיים דצמבר 1961-ינואר 1962. 9 הרצאות עברית 2007.

כנס ההצלחה בקלירינג ספטמבר 1962. 8 הרצאות עברית 2007.

 

קורס התדרוך המיוחד של סיינט היל מאי 1962-דצמבר 1966.447 הרצאות יצא לאור בעתיד בעברית .

הכנס המקצועי של סיינט היל –הנוסחאות לחיים אפרעל 1963.שתיע הרצאות .בעברית בעתיד .

הרצאות הארגון של סיינט היל 1965-1966.7 הרצאות בעברית בעתיד.

הרצאות הציוויליזציה החדגשה של סיינט היל 1963-1966. 14 הרצאות בעברית בעתיד. 

מדע בדיוני מאת הברד

הברד, ל. רון, 1911-1986.    שדה קרב ארץ /  עברית עמנואל לוטם    תל-אביב :   זמורה-ביתן,   תש"ן 1990.

 

הברד, ל. רון, 1911-1986.    משימה ארץ /  עברית בן ציון הרמן    תל אביב :   ספר לכל,

שלושה כרכים 2005.

  1. תוכנית הפולשים
  2. הנחיתה.
  3. האוייב שבפנים.
    סך הכל לעברית תורגמו למעלה מ40 ספרים וחוברות שונות של הבארד או שמבוססות על כתביו.

ספרים על סינטולוגיה מאת אנשים אחרים

 מינשל, רות    נסים ונפלאות לארוחת הבוקר :   גישה מפתיעה וחדשה לגידול ילדים המעטפת: גדול ילדים: כיצד להמנע מהרס גמור, גישה מפתיעה לגידול ילדים  /     תורגם לעברית ע"י צוות המתרגמים לסיינטולוגיה בנגב  תל-אביב :   שפז,   1981.

  כנסית הסינטולוגיה הבין לאמית    תיאולוגיה ועיסוק מעשי בדת בת זמננו – סיינטולוגיה

 הברד, ל. רון, 1911-1986.    דיאנטיקה בסיסית בתמונות /    תל אביב :   דימור 2000,

תקשרת :   מבוסס על עבודותיו של ל. רון הברד.

מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה", לקוטי

sימור  כנסית הסינטלוגיה הבין לאמית  תל אביב 2000 .   חוברת של 56  עמודיםs

 תשובות לסמים / מבוסס על עבודותיו של ל' רון האברד "מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה".    תל אביב :   דימור,   כנסיית הסיינטולוגיה הבין-לאומית. 2000.חוברת של 64 עמודים

 היסודות של יחסי ציבור /     מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד תל-אביב :   דימור,   2003
חוברת של 52 עמודים.

הברד, ל. רון, 1911-1986.    נישואין /  מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה".   תל אביב :   דימור,   2003.

 

מרכיבי ההבנה /    מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה תל אביב :   דימור,   2004 חוברת של 36 עמודים.

סינטולוגיה     פתרונות לסביבה מסוכנת :   מתוך ספר העזר של אביב :   דימור,   c2004.

הברד, ל. רון.    אתיקה ומצבי הפעולה /  מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד. מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה   תל-אביב :   דימור, 2004

הברד, ל. רון    ללמוד כיצד ללמוד / מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד   תל-אביב :   דימור,   2000.

הברד, רון    מדריך למידה בסיסי    תל אביב :   דימור,   תש"ס

מדריך למידה בסיסי זה עוסק בנושאים הבאים: שיפור הריכוז, שיפור היכולת ללמוד ביעילות, פיתוח כישורי למידה שיעזרו ללמוד בבהירות, פיתוח יכולת יישום של החומר הנלמד ולהנות מהלימודים.

 סיועים למחלות ולפציעות /   מבוסס על עבודותיו של ל' רון האברד  מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה  תל אביב :   דימור,   2000.חוברת של 48 עמודים.
הגורם לדיכוי /  מבוסס על עבודותיו של ל' רון האברד.   "מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה תל אביב :   דימור,   2001.

טכניקות הלמידה

דינמיקה של קיום

מרכיבי ההבנה

סולם הטונים הרגשיים

שלמות אישית

יעדים ושאיפות הגדרות למדע .

 ילדים /   מבוסס על עבודותיו של ל' רון האברד מתוך ספר העזר של סיינטולוגיה כנסיית הסינטולוגיה הבין לאומית.  תל אביב :   דימור,   2001.חוברת של 40 עמודים .

 ל. רון האברד שחרור החברה מסמים /    תל-אביב :   כנסית הסינטולוגיה הבין-לאומית,   2001  בתחתית השער: כנסייה – המילה כנסייה אינה נמצאת בשימוש רק ע"י ארגונים נוצריים … ועל כן השימוש במילה "כנסייה" בהתייחס לסיינטולוגיה הינו נכון. .חוברת של 24 עמודים.

הברד, ל. רון (לה פיט רון).    טהור :   תשובה מאירת לסמים.    תל אביב :   דימור תשס"א ,   2001.

 

הברד, ל. רון, 1911-1986.    ספר התמונות הבסיסי של סיינטולוגיה /  מבוסס על עבודותיו של ל. רון האברד   תל אביב :   דימור,   2003.

ספר העזר של סיינטולוגיה .דימור 2007.

יצא לאור גם כ19 חוברות נפרדות

הרקע, היעוץ הרוחני, הטקסים והדרשות של דת הסיינטולוגיה. כרך של 1040 עמודים. ,

 מדריך לחומרים דיאנטיקה וסיינטולוגיה –ל.רון הבארד:ספרים הרצאות סרטים .2010.

ראו עוד  על על הבארד

האתר הסינטולוגי הרשמי על הברד

אתר על רון הבארד

רון הברד כמחבר

הבשורה של הבארד על פי הסינטולוגיה  

כרוניקה סינטולוגית של חיי הברד

 רון האברד בוקיפדיה

רשימת הסיפורים של הברד

דיון על הרשימה

Master Storyteller: An Illustrated Tour of the Fiction of L. Ron Hubbard

ביקורת על הספר

MASTER STORYTELLER

ספריו של רון הברד

ספרי הבארד בהוצאת "גלקסי "

סרטונים של הוצאת "גלקסי "

סיפורי ההרפתקאות של הברד

מערבונים של הבארד

סופר המדע הבדיוני דה קאמפ על הבארד

EL-RON OF THE CITY OF BRASS

L. Sprague de Camp

Literary Swordsmen and Sorcerers"
series in Fantastic, August 1975]

  סופר המדע הבדיוני הרלן אליסון על הברד

סופרת המדע הבדיוני אן מקפרי על רון הברד

סרט פרסומי על סיפורי תור הזהב של האברד

Miller, R. Barefaced Messiah: The True Story of L. Ron Hubbard. New York : Holt, 1987

על הספר בויקיפדיה

הברד מספר על תהליך הכתיבה

תור הזהב של הברד

 פחד"

יצירת "פחד"

הכתיבה של שדה הקרב ארץ

הקדמה לשדה הקרב ארץ

המשימה ארץ:ביקורת

כתיבת המשימה כדור הארץ

השיאים של האברד

תחרות סופרי העתיד על שם רון הברד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

12 תגובות על “שישים שנות הסיינטולוגיה :החלק הראשון:אלוהים בחלוק רחצה מלוכלך ?רון הבארד כסופר”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two × 3 =