web analytics
קטגוריות
Uncategorized היסטוריה

חלום שחור- מערכת היחסים בין מרטין לותר קינג ומלקולם אקס

אחת מסדרות הקומיקס הפופולאריות ביותר של כל הזמנים היא "האקס מאן " שנוצרה בראשית שנות השישים , ממש בזמן שהשחורים נאבקו למען שיווי זכויות עם הלבנים בארה"ב.
הסידרה עוסקת ב"מוטאנטים " שנרדפים בידי " האנשים הרגילים " שחוששים ומהם ופוחדים מהם ומדכאים אותם.
במרכז הסדרה עומדות שתי דמויות האחד הוא "פרופסור אקס" המדבר על שיתוף פעולה עם בני האדם הרגילים והשני מגנטו שקורא להילחם בבני האדם באלימות הקיצונית ביותר אם יש צורך בכך.
ליוצרים של סדרה זאת סטאן לי וג'ק קירבי היו כמה מקורות לרעיון של הסדרה ושל דמויות אלו.
המקורות לשתי הדמויות הם שתיים מצד אחד יאנוש קורצ'ק הוא מודל לדמותו של פרופסור אקס אבל גם הלוחם למען זכויות האזרח הכומר הכושי מרטין לותר קינג.
המודל לדמות מגנטו היה לוחם שחור אחר של התקופה מלקולם אקס אם כי למטרות הסוואה שמו נתרם דווקא לדמות שמייצגת את האידיאולוגיה המנוגדת לזאת שלו …..
גם אקס וגם קינג נרצחו במהלך שנות השישים בידי מתנקשים ושניהם הפכו מאז לסוג של אגדה אם כי היו שונים זה מזה עד כמה שאפשר. שניהם סלדו האחד מהאידיאולוגיה של השני ונראה שגם שניהם תיעבו האחד את השני.הם נפגשו רק פעם אחת לצילום משותף שבו לחצו זאת ידי השני למטרות הצילום בלבד ועד כמה שידוע בכך הסתיים כל הקשר בינהם.
ובכל זאת שני האישים השונים כל כך שכל אחד ייצג גישה מנוגדת לחלוטין הפכו שניהם ביחד סמל למאבק השחורים בארה"ב על זכויותיהם .והיום כמדומה הם מוכרים ופופולאריים בעולם כולו ולא רק בארה"ב יותר מאי פעם .

מרטין לותר קינג ומלקולם אקס ברגעי הפגישה היחידה בחייהם במיוחד עבור צילום זה.הפגישה התקיימה רק למטרות הצילום והסתיימה מייד לאחריו.

 הופיע בטיים אאוט גיליון מספר 402

סקירה על הספרים

רוג'ר ברנס מרטין לותר קינג ביוגרפיה  עברית דנה אלעזר הלוי רסלינג 2010

מלקולם אקס   מהפכה היא כמו שרפה ביער :   ראיונות, נאומים והצהרות פומביות / תרגמה מאנגלית (ארה"ב) והוסיפה הערות: רעיה ג'קסון ; עורך: ראובן מירן    בנימינה :   נהר,   תש"ע 2010.

 תמר ורטה זהבי  מרטין – סיפורו של מרטין לותר קינג בהוצאת עם עובד 2010

 אחת מסדרות הקומיקס הפופולאריות  ביותר של כל הזמנים היא "האקס מאן " שנוצרה בראשית שנות השישים , ממש בזמן שהשחורים נאבקו למען שיווי זכויות עם הלבנים בארה"ב

הסידרה עוסקת ב"מוטאנטים " שנרדפים בידי " האנשים הרגילים " שחוששים ומהם ופוחדים מהם ומדכאים אותם.

במרכז הסדרה עומדות שתי דמויות האחד הוא "פרופסור אקס" המדבר על שיתוף  פעולה עם בני האדם הרגילים והשני מגנטו שקורא להילחם בבני האדם באלימות הקיצונית ביותר  אם  יש צורך בכך.

ליוצרים של סדרה זאת סטאן לי וג'ק  קירבי היו כמה מקורות לרעיון של הסדרה ושל דמויות אלו.

המקורות לשתי הדמויות הם שתיים מצד אחד המחנך והסופר הילדים המפורסם יאנוש קורצ'ק הוא מודל לדמותו של פרופסור אקס א.

מקור נוסף הוא   הלוחם למען זכויות האזרח הכומר הכושי מרטין לותר קינג.

המודל לדמות מגנטו היה לוחם  שחור אחר של התקופה מלקולם אקס אם כי למטרות הסוואה שמו נתרם דווקא לדמות שמייצגת את האידיאולוגיה המנוגדת לזאת שלו …..

 גם  מלקולם אקס וגם קינג  נרצחו במהלך שנות השישים בידי מתנקשים ושניהם הפכו  מאז לסוג של אגדה אם כי היו שונים זה מזה עד כמה שאפשר. שניהם סלדו האחד מהאידיאולוגיה של השני ונראה   שגם שניהם תיעבו האחד את השני.הם נפגשו רק פעם אחת לצילום משותף שבו לחצו זאת ידי השני למטרות הצילום בלבד  ועד כמה שידוע בכך הסתיים כל הקשר בינהם.

ובכל זאת שני האישים השונים כל כך שכל אחד ייצג גישה מנוגדת לחלוטין הפכו שניהם ביחד סמל למאבק השחורים בארה"ב על זכויותיהם .והיום כמדומה הם מוכרים ופופולאריים בעולם כולו ולא רק בארה"ב יותר מאי פעם .

עובדה :

בימים אלו יצא לאור ספר ראיונות של המנהיג השחור המפורסם מלקולם אקס

מהפכה היא  כמו שריפה ביער

ובמקביל יצאו  לאור הביוגרפיה של המנהיג השחור המפורסם האחר של שנות השישים מרטין לותר קינג  ספרו של רוג'ר ברנס מרטין לותר קינג ביוגרפיה  עברית דנה אלעזר הלוי רסלינג 2010

במקביל יצא לאור ספר ישראלי מקור של תמר ורטה-זהבי  על חייו של קינג  לילדים.

וזה זמן קצר יחסית אחרי שכבר יצאה לאור "אוטוביוגרפיה " בעברית של מנהיג זה.

 אלו הם  ספרים  שיש בהם  חשיבות ועניין רבים במיוחד כעת כששולט הנשיא השחור  ברק אובמה .שכן לפני אקס וקינג  הציבור האמריקני לא היכיר כלל שום מנהיג שחור בעל שיעור קומה .ואובמה עצמו הראה על שני מנהיגים אלו כמודלים עיקריים עבורו.

אקס

מלקולם אקס ידוע היום בעיקר משום שהוא שימש כמודל לעיצוב אישיות עבור אובמה.

 מה שכיום הוא הרבה פחות ידוע הוא שהיה במהלך רוב הקריירה הפוליטית שלו  עויין מאוד ללבנים  שקרא לשחורים הילחם בהם בכל אמצעי  וקרא ליצור לאומיות שחורה בוטחת בעצמה בדומה לזאת של האומות האפריקניות .והוא קרא לשחורי ארה"ב לחזור ל"שורשיהם באפריקה".

,  הוא היה אסיר לשעבר חבר בכת מוזרה "אומת האיסלאם " שזכתה בטעות לכינוי "המוסלמים השחורים " למרות שכל קשר בינה ובין האיסלאם שנוצר בידי מוחמד הוא מקרי בהחלט.  התורה של כת זאת  נקראת כסיפור מדע בידיוני ביזארי ומצמרר באופן מיוחד   ראתה בשחורים כבני האדם האמיתיים ובלבנים תוצר ניסוי של מדען שחור מרושע .

את הפרטים החשובים על הדעות הביזאריות הגזעניות קיצוניות  של כת זאת שבה היה אקס חבר נאמן ופנאטי אי אפשר יהיה לדעת מהספר שיצא לאור בהוצאת נהר.כת זאת אף הייתה מוכנה לתת לנאצי האמריקני  לינקולן רוקוול לדבר בכנס שלה מאחר שדיעותיו היו מקבילות לאלו של אנשי הכת של אקס ,כמוהם הוא רצה שהשחורים בארה"ב יתרכזו כולם במדינה אחת בארה"ב בהפרדה מוחלטת בין שחורים ולבנים  או שיחזרו לאפריקה.

.היה זה כחבר בכת זאת  שמטבעה ובאופיה הייתה  קבוצת שוליים קיצונית  ומאיימת שאקס הודות לנאומיו המשלהבים שקראו להתנגדות שחורה ללבנים הפך לדמות בולטת בציבוריות השחורה .אולם יש להודות הגזענות השחורה שהוא ביטא בשלב זה אין כל הבדל בינה ובין הגזענות של לינקולן רוקוול. אם היה מלקולם אקס נרצח אז בעת שהחזיק בדעות גזעניות משונות אלו כי אז היה היום לא יותר מהערת שוליים מבעיתה.

 אולם בשנותיו האחרונות לאחר שעלה לרגל למכה והפך למוסלמי אמיתי  חל באקס  שינוי והוא החל להתנגד לכל גזענות באשר היא . כולל לגזענות של אנשי תנועתו שלו כנגד הלבנים.והעובדה היא שהוא נרצח בידי אנשי תנועתו שלו שהוקיעו אותו מקרבם אולי בהשראת המנהיג הנוכחי של תנועה זאת לואיס פרחן שהקפיד לשמור על הגזענות המקורית של "אומת האיסלאם".

ייתכן שלאחר רציחתו מלקולם אקס היה נשכח.אולם התמזל מזלו ולפני מותו הוא החל לעבוד על ספר אוטוביוגרפי על חייו ורעיונותיו ביחד עם עיתונאי בשם אלכס היילי .

הספר כשפורסם  הפך לרב מכר ולספר יסוד של הזהות השחורה בארה"ב והוא שימר את זכרו של אקס. אלכס היילי כתב מאז רב מכר ענק בשם "שורשים " שתיאר אחר חיפוש שורשיו ביבשת אפריקה וגילוי העבד שהשחור שהיה אבי אבותיו שם.

ההשראה לספר שהוסרט לסדרת טלוויזיה מפורסמת הייתה מבוססת במידה רבה על רעיונותיו של אקס על הצורך של השחור האמריקני לחפש את שורשיו באפריקה. מלקולם אקס עצמו הופיע כדמות בסדרת ההמשך ל"שורשים " שתיארה את חייו של היילי עצמו .

סרט של הבמאי השחור  ספייק לי מ-1992  שהתבסס על ספר זה שעורר ויכוחים רבים בקהילה השחורה הפך את אקס למיתוס כמעט מקביל לזה של המיתוס האמריקני השחור המפורסם עוד יותר מרטין  לותר קינג.

הספר   "   מהפכה היא כמו שרפה ביער"  מביא מגוון מנאומיו ומראיונות שקיים  מלקולם איקס ואפילו תמליל שיחה שניהם עם סוכני אף בי אי שבאו לדבר אויתו הוא  הקליט אותם שלא בידיעתם ..אבל כל החומרים שבו הם שנותיו האחרונות הוא עבר שינוי בדיעותיו  והפך למתנגד לכל גזענות באשר היא גם גזענות שחורה ללבנים וכתוצאה מכך נרצח בידי אנשי הכת שלו לשעבר  אם  היה  הספר  מביא נאומים והצהרות משנים מוקדמות יותר אין ספק שמלקולם אקס היה משתקף ממנו כפי שהיו אנשי תנועת "אומת האסלאם " והם עדיין גזענים מסוכנים שונאי לבנים שרק במקרה עורם הוא שחור.

ומשום כך הספר של מלקולם אקס הוא מעניין בהצהרת עקרונות לא כל כך כשל לוחם חרות נועז  וכאלו יש רבים כמו של גזען שחזר בו  והחל לראות את הערך בדבריהם של אנשים שהתנגד להם בתוקף קודם לכן  .כמו למשל ובראש ובראשונה מרטין לותר קינג

.הספר נפתח בראיון שבו תוקף אקס את מרטין לותר קינג "כל כושי המורה לכושים אחרים להגיש את הלחי השנייה כשהם עומדים בפני התקפה –מנשל את הכושי מהזכות האלוהית ,זכותו המוסרית ,זכותו הטבעית ,זכותו האינטליגנטית ,להגן על עצמו ". ( ע' 21) "אנשים לבנים הם מעריציו של קינג ,אנשים לבנים משלמים לקינג ..אנשים לבנים תומכים בקינג ?אבל המוני האנשים השחורים לא תומכים במרטין לותר קינג גו'ניור ". קינג הוא הנשק הטוב ביותר ביותר שהיה אי פעם בארץ הזאת לאיש הלבן שרוצה לפגוע בכושי ,מפני שהוא יוצר מצב שאם האדם הלבן רוצה להתקיף את הכושים הם אינם יכולים להגן על עצמם מפני שקינג הכריז על הפילוסופיה מטופשת הזאת אינך אמור להילחם אינך  אמור להגן על עצמך"( ע' 22).

 אמנם אקס התמתן מעט בגישתו כלפי מרטין לותר קינג בימיו האחרונים  אך בהחלט לא שררה חיבה בין השניים.

קינג

 הסמל האחר של השחורים  בארה"ב כיום מרטין לותר קינג ידוע הודות לגישה המנוגדת בתכלית לזאת של אקס ,גישה של אי אלימות מוחלטת בנוסח המנהיג ההודי  גנדי ורצון להשתלב בחברה הלבנה. קינג בהחלט לא רצה להיפרד מהלבנים כפי שרצה אקס.

הביוגרפיה של מרטין לותר קינג  ( שבעברית פורסמה עליו לאחרונה גם אוטוביוגרפיה שלו ) היא מעין ביוגרפית קונצנזוס ששמה דגש רב על היותו של קינג דמות מופת והרבה פחות דגש על אלמנטים  שנויים מאוד במחלוקת באישיותו כמו העובדה שעבודותיו באקדמיה  התגלו  ככמעט או יותר מכמעט  מפלגיאטים של אחרים .

המחבר אינו שם דגש על חייו הפרטיים של קינג שהיו נושא למעקב בדי האף בי אי וכללו בגידות רבות באישתו אם כי זה בהחלט יכול היה להוסיף לעניין בספר בהראותו שהגיבור לא היה מושלם

אבל כן היום אנחנו זוכרים את קינג לא כל כך בגלל מאבקיו  למען זכויות האזרח כמו בגלל נאומו המפורסם "יש לי חלום" אחד הנאומים הידועים ביותר של המאה העשרים  שבו דימיין חברה עתידנית שבה שחורים ולבנים חיים שויון ובאחווה. 
 
. שהסתיים במילים הקלאסיות ..גברים שחורים וגברים  יהודים  פרוטסטנטים וקתוליים יוכלו לשלב ידיים ולשיר את מילות הספיריטואל השחור הישן : חופשיים , חופשיים סוף סוף ,סוף סוף חופשיים ,אלוהים תודה לבסוף אנו חופשיים !".  

היום מתברר שהנאום המפורסם היה גם הוא "מושפע מאוד "  בחלקו מנאום של כומר שחור אחר ידיד  של שקינג שאותו נשא ב1952..אבל זה אינו גוזל מיכולתו של קינג להשמיע את המילים הנכונות בשעה הנכונה. הנאום המפורסם  אף   שימש כמעין מצע לשני  פזמונים עבריים  ידועים,  יש לי חלום " שכתב יחיאל מוהר והלחין משה וילנסקי  ושר  יהורם גאון.

 והפזמון , "יום יבוא" של דן אלמגור מהמחזמר "אל תקרא לי שחור".

 ".בתוספת גם כבסיס לפזמון ידוע של להקת אבבא" השוודית .

השפעות אלו תורמות לנצחיות  לנצחיות המסר של קינג .

 בסופו של חשבון   הספרים האלו הם במידה רבה ספרים "מטעם" שמנסים לטשטש את האספקטים הלא סימפטיים בחייהם של גיבוריהם.אף על פי כן שני הספרים האלו הם חשובים  שכן הם  מראים כיצד שני אנשי שוליים לא חשובים לכאורה  כומר מהדרום ואסיר לשעבר מניו יורק הביאו לשינוי מסויים של החברה באמצעות כשריהם האידיאולוגיים ספרותיים והחברתיים והשפעות אלו היו לטווח ארוך שכן השניים יצרו את "נפנוף כנפי הפרפר"שבסופו של דבר  הנחית נשיא שחור בבית הלבן.

ראו על מלקולם אקס בעברית :

 מלקולם אקס , 1925-1965    מהפכה היא כמו שרפה ביער :   ראיונות, נאומים והצהרות פומביות / תרגמה מאנגלית (ארה"ב) והוסיפה הערות: רעיה ג'קסון ; עורך: ראובן מירן    בנימינה :   נהר,   תש"ע 2010.

, מתי  שמואלוף    המשמעויות הנרטיביות והמיתיות של הופעת דמותו של מלקולם איקס בסרטו של ספייק לי (1992) /   עבודת גמר–אוניברסיטת חיפה, החוג להיסטוריה כללית   [חיפה] :   [חמו"ל],   [תשס"ז] 2006.

מלקולם אקס בויקיפדיה

מתי שמואלוף על האוטוביוגרפיה של מלקולם אקס

ראו על מרטין לותר קינג בעברית

 לזכרו של מרטין לותר קינג :   אישיותו, פועלו ותרומתו לקידום השלום והצדק האנושי.    ירושלים :   משרד החינוך והתרבות – המזכירות הפדגוגית,   תשמ"ו 1986.

אמיל  פוירשטיין    רציחות פוליטיות במאה ה-20 :   עשרים פרשיות רצח נודעות /    ירושלים :   כתר,   1986

מרטין לותר  קינג    האוטוביוגרפיה /  מאנגלית: דפנה לוי ; עורך המהדורה העברית: יובל אלעזרי   תל-אביב :   משכל,   [תשס"ט] 2008.

נוריתה על האטוביוגרפיה

רןג'ר ברנס מרטין לותר קינג ביוגרפיה  עברית דנה אלעזר הלוי רסלינג 2010

מרטין :סיפורו של מרטין לותר קינג  מאת תמר ורטה זהבי הוצאת עם עובד 2010

מרטין לותר קינג /כתבה: איסבל סנצ’ס וגארה ; אירה: מאי לי דגנן ; נסח עברי: ענת עינהר ‫ תל אביב : צלטנר, 2020.

ספר לילדים קטנים על מרטין לותר קינג.

זעם שחור באמריקה /מלקולם אקס, מרטין לותר קינג, רוזה פארקס ; המראיינים: קנת ב’ קלארק, רוברט פן וורן, יעל לוטן תרגמה מאנגלית: רעיה ג'קסון ; עורך התרגום והספר: ראובן מירן. [;הוצאת נהר, 2020

ראו גם

שאלות לתמר ורטה זהבי על הספר

מרתין לותר קינג בויקיפדיה

תום שגב על מרטין לותר קינג

אבי גולדברג -לזכור את מלקולם אקס 

נשיאים שחורים בבית הלבן

המאבק על נשמתו של ברק אובמה

היום היגיע לבסוף

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 + eighteen =